Wegens grote verdiensten voor jeugdwerk JAN PETERS ONDERSCHEIDEN MET DE GULDEN LETTER Gloriedag van Radboudgroep Prijs van 1000- gestort in Natuurfonds Schelmenstreken van Scapin op Seminarie Leeuwenhorst Jongenstoneel van niveau Oecumenische Interscholaire in de Stadsschouwburg Levendige voorstelling van zangspel Halleluja Billy Ifunkemóffer f©ds uw matras Jlaj PEA LOK HORLOGES VAN NIEL Haarlems matrassenhuis 1 Driedubbel festijn in Santpoort Directeur van de Boerenleenbank nam afscheid Sint-Nicolaas in Vijfhuizen Viering van Koninginnedag AGENDA Haarlem en omgeving BONEBAKKER Bloembollencultuur Noordwijk 100 jaar Burgerlijke Stand Haarlem m to dun of vorsleton laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie 10,tot 25,voor uw oude spiraal of ledikant. Films Toneel Diversen Gabaret Tentoonstellingen Hillegom Noordwijk Leiden witgouden ring met 10 briljanten ref. 43118 f 540.- St< Nicolaas-suggesfies van Jan Peters kreeg gisteren uit handen van burgemeester O. P. F. M. Cremers een fraai kunstvoor werp als blijvend aandenken aan de uitreiking van de Gulden Letter WOENSDAG I DECEMBER OPENEN WIJ ONS CHINEES INDISCH REST. GIERSTRAAT 49 ETERNA OMEGA TISSOT vanaf 435. EEN IDEAAL (Advertentie) prijsopgave aan huis 'i morgens 9 uur gehaald avonds 8 uur thuis h. de graafl grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 CINEMA PALACE. Dagelijks 2, 7 en fl.is uur: Commando's in Vietnam, 14 jaar. TRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur: Zeven mannen zonder vrees, 14 jaar. Dinsdag 8 uur. LIDO. Dagelijks 2 en 8 uur: My Fair Lady, alle leeftijden. LUXOR. Dagelijks 2 en 8 uur: Lord Jlm, 14 jaar. REMBRANDT. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Als Parijs met vakantie is. 18 jaar. JtOXY. T. m. woensdag 2.30, 7 en 9.15 uur: Het geheim van de witte spin, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2 en 8 uur: Gejaagd door de wind, 14 jaar. MINERVA. Woensdag 2.30 uur: De avon turen van een zigeunerjongen, a.l. Woensdag 8.15 uur: Les Tricheurs, 18 jaar. Dinsdag 30 november Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelvereniging Thalia met „Ninotchka". Concertgebouw. 8 uur: R.K. Toneelver. Rokato met .Adem van de dood". Woensdag X december Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelvereniging Thalia met „Ninotchka". Dinsdag 30 november Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit. Dr. J. Meijer over Joodse woorden to de Nederlandse spreektaal". Brinkmann. 8 uur: Kon. Ned. Natuurhist. Ver. Lezing met dia's over „Het waarnemen van vogels" door de heer A. L. J. van IJzendoom. Woensdag l december Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit. Dr. J. Zandé over „Pyramiden, rots graven. de verzorging der doden, hemel en hel in het oude Egypte". Waagtaveeme, hoek Damstraat. 9 uur: Op- streden van Cobi Schreijer met internationale volksliedjes met als gast de bekende en gewaardeerde chansonnier Boudewijn de Groot. Frans Halsmuseum. (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school, de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals meester werken. Dagelijks, behalve zondag geopend van 10 17 uur. Prentencabinet: Keuze uit eigen verzame ling. Dagelijks van 10 5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en mid deleeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30en 1.30 5 uur (behalve maandag) Zon.- en feestdagen van 2 5 uur. Cruquius Museum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dagelijks van 9 12.30 en 1.30 5 uur. Zondags van 1 5 uur Teyler Museum, Spaarne 18: Permanente expositie van schilderijen uit de 19e en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) van 10 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, Kleine Hout weg 103: Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 10 12.30 en 13.30 17 uur. Zon.- en feestdagen van 2 5 uur. Museum het Huls van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling „Schilders uit Israël". Dagelijks van 10 17 uur. Zondag van 1 —5 uur (t/m 29 november). Vishal. Grote Markt: Dagelijks van 10 17 uur, zondag van 1 5 uur: Expositie van moderne kunst uit eigen bezit (t/m 12 dec.). Kunstzaal „in "t Goede Uur", Korte Hout straat 1: Dagelijks geopend van 10 6 uur •n van 8—12 uur. Maand december: Expositie van tekeningen van Jo Klingers. Kunstcentrum „De Ark", Nw Heiligland: Dagelijks van 10 8 uur. dinsdag gesloten. Van 5 dec. tot 2 januari: Expositie van tekeningen en grafiek van Helmuth Heystek. 2e Etage: 100 ambachten van Jan Luyken Dag. (behalve dinsdag) van 8 11.30 uur' Artificia, Binnenweg 95. Maandag t/m vrijdag van 9.30 18.00 uur: Expositie van tekeningen van H. L. Prenen en beeldhouw werken van Anneke Hofte (tot 9 december) Waag, hoek Spaarne. Dagelijks van 3 5 uur: K.Z.O.D. Geopend door de heer D Schwagermann van aquarellen en tekeningen van Freek Souwer en Jan van Geem (tot 5 december). FILMS: CITY-THEATER. Di. en wo. 8 U.: De vruch ten zijn rijp, 18 jaar. FILMS: ROYAL-THEATEiR. Di. en wo. 8 u.: Manina, 18 jaar. LIDO-THEATER. T.m. wo. 8 uur: Verborgen moederschap, 18 jaar. FILMS: CAMERA Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur: Nacht der 1000 angsten, 18 jaar. u°° Dagelijks 2.30 en 8 uur: My Fair Lady, alle leeftijden. STUDIO. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Gisteren, vandaag en morgen, 18 jaar. TILTaNb°u^l3Dajfar^S 23°- 7 en 9'13 uur: REX. Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur- Dodenva] der commando's. 14 Jaar. DIVERSEN: Dinsdag 30 november Schouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater met twee een-acters van Edward Albee „Het verhaal van de dierentuin" en „De dood van Bessie Smith". TENTOONSTELLINGEN: Gemeentelijk Museum de „Lakenhal". Oude Singel 28. Geopend dagelijks van 10 5 uur. Zondag van 1 5 uur. Tot 13 december: „Nederlandse kring van tekenaars" Taveerne Tastevtn, Beestenmarkt 14: Schilderijenexpositie van Bern. Laeck. (tot 5 december). (Advertentie) Rokin 88-90 - Amsterdam SANTPOORT, 30 nov. Het was zon dag groot feest in de Radboudgroep te Santpoort. De R.K. Jeugdbeweging, bestaande uit een enthousiaste staf, wel pen en verkenners:, vierde drie feesten in één: het vierde lustrum van de Rad boudgroep, het feest van St. Radboud en tenslotte: het éénjarig bestaan van de mooie blokhut. Een maandenlange voorbereiding re sulteerde in een groot en geslaagd feest, 's Morgens vond voor de hele groep de Eucharistieviering plaats in de blokhut. Aalmoezenier J.H. van Ombergen, de kapelaan van Santpoort, droeg dit dankoffer op. Daarna was er een gezamenlijk ontbijt, gevolgd door een groot spel. 's Avonds bood de groep aan ouders en belangstellenden, waar onder een oud-aalmoezenier, een gezel lige feestavond hetgeen een familie feest werd. De H. Mis was een waardig begin van een geslaagde dag. In zijn preek feliciteerde de aalmoezenier zijn groep en verzocht de welpen om een beetje meer waardering te tonen voor het werk van de leiding. Bij het ontbijt, waaraan ongeveer 90 personen deelna men, gingen er tientallen liters thee ,,door,,. Het aansluitende spel, waarbij de jongens via opdrachten moesten zor gen dat één van hun groep als ridder, met alles erop en eraan, te voorschijn kwam, werd een sukses. Twee ver kenners werden als beloning geridderd en kregen respektieveljjk de namen „Rad" en „Boud". Daarna was het: even tot rust ko men en eigenlijk alweer tegelijk: de laatste voorbereidingen treffen voor de avond. De avond werd een groot sukses. De aanwezigen zaten soms met stomme verbazing te kijken naar wat deze jon gens presteerden. Vooral de ouders kon men voelen glunderen. Loekie Blom, die prima Donna was in een lugubere operette, zong heel leuk allerlei moei lijke wasjes aan elkaar. Sketches, waarbij alle welpen van de twee hor des, de Sionie- en Waingoenga-horde, om de beurt optraden, waren gewoon plezierig om naar te kijken. Er was zelfs een schimmenspel over tien kleine welpjes. Een rimboedans, een welpen- droom, er was van alles: kampvuur op toneel, waarbij de hele groep aan het zingen sloeg, zo enthousiast, dat ten slotte heel de zaal als bij een familie feestje aan het meezingen ging. Zaal Zomerlust bood gastvrijheid aan een gezellige groep. Toen groepsleider N.E.A.M. Kraetzer, die met zichtbaar genoegen de avond inleidde, een sa menspraak hield met Sint Radboud zelf, werd er even een blik geworpen in de soms barre historie van de Radboud- beweging. Terecht was de aalmoeze nier (St. Radboud) tevreden over zijn groep en hjj dankte de vele medewer kers van harte. Engeland David Willis, leraar aan de middelbare Risinghill School van Londen, heeft bekend dat hij het groot ste deel van de 600 pond sterling die hij van de leerlingen had opgehaald voor 'n reisje naar Europa's vasteland, heeft vergokt. (UPX). HAARLEM, 80 nov. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haar lem en algemeen-secretaris Jan Pe ters van de Nederlandse Jeugd Ge meenschap hebben gistermiddag in de vergaderzaal van de Koninklijke Droste Fabrieken stuivertje gewisseld toen 't er op aan kwam wie van hen met een che que van duizend gulden huiswaarts zou keren. In eerste instantie kwam de door burgemeester Cremers uitge reikte cheque in handen van de heer Peters, die de gevierde man was bij de eerste uitreiking van Droste*» „Gul den Letter", een onderscheiding toege kend uit een onlangs door Droste ge sticht fonds ter herinnering aan het feit dat dit bedrijf op 4 december 1964 het predikaat „Koninklijk" werd verleend. Maar omdat Jan Peeters de geldprijs van duizend gulden wilde be stemmen voor het Natuurfonds, ver dween de cheque even later weer in de binnenzak van mr. Cremers» die het waardepapier in zijn functie van Natuurfonds-voorzitter met grote dankbaarheid aanvaardde. Bij de uitreiking van de prijs zei burgemeester Cremers dat de Konink lijke Droste met het toekennen hier van een vorstelijk gebaar had ge maakt. „Alom klaagt men vandaag aan de dag over de los geslagen jeugd, een euvel dat aan de fouten van ons, ouderen, is te danken. Wij zijn ver plicht deze fouten goed te maken en dat kunnen wij doen door de jeugd in goede banen te leiden en op deze wijze aan elkaar te binden. Deze prijs betekent een aanmoediging voor de duizenden die zich in Nederland voor het jeugdwerk inzetten", besloot mr. Cremers. Jan Peters, die naast de cheque van duizend gulden als blijvend aandenken een fraai kunstvoorwerp kreeg aange boden, werd door de beoordelingscom missie als winnaar van de „Gulden Letter" aangewezen, wegens zijn gro te verdiensten voor het jeugdwerk. Na zijn eerdere activiteiten, met name in de vroegere A. J. C„ behoorde hij tot de groep personen, die reeds tijdens de bezetting de voorbereidingen trof. welke kort na de oorlog de oprichting van de N.J.G. tot gevolg hadden. In zijn 20-jarige staat van dienst bij de NJG heeft de heer Peters met groot enthousiasme en veel energie zijn krachten gegeven aan de opbouw en de uitbouw van het jeugdwerk. Daarbij heeft hij niet alleen getracht de belan gen van de leden der NJG te beharti gen, maar voortdurend geijverd voor een verbetering van de situatie van de gehele Nederlandse jeugd. Het tot stand komen van nieuwe initiatieven in de sector van cultuur en vrijetijds besteding werd door hem bij herhaling gestimuleerd. Hij was de inspirator van verschillende nationale jeugdacties. die hulp in noodsituaties in andere lan den beoogden en die in de eerste plaats vele Nederlandse jongeren tot actie in groepsverband brachten en daarnaast ook buiten de eigenlijke ac ties het onderling begrip bij de jonge ren hebben bevorderd. In januari 1966 wordt Jan Peters 65 jaar en gaat hij met pensioen. In zijn wederwoord tot burgemeester Cremers zei Jan Peters, dat het voor hem een voorrecht is geweest voor de jeugd te mogen werken. Na een te rugblik op het verleden, wees hij op de huidige welvaartstaat, die voor jonge mensen een ander levenspatroon heeft gebracht. De vrije tijd neemt steeds meer toe en binnen de vijf jaar ver wacht ik in Nederland de vierdaagse werkweek, wat ook weer de nodige problemen met zich zal brengen". Ten aanzien van de hem toegekende prijs van duizend gulden, meende de heer Peters hiervoor geen betere bestem ming te hebben gevonden dan het zo belangrijke Natuurfonds, dat voor het behoud van het natuurschoon in Ne derland op de bres staat. Sprekende (Advertentie) GEN CRONJÉSTRAAT40-44 HAARLEM Gen. Cronjestraat 3840 - Haarlem OVERHEMDEN: Mondial in Bel-o-fast 15.90 Tevens de bekende merken: Kerko, Fablo, Kenmore in prijzen van 15.90 tot 27.50. Alle surprises in luxe-verpakking. ZIE ONZE ETALAGES tot burgemeester Cremers zei hij: „ik geef u deze duizend gulden, in de hoop dat u er binnen afzienbare tijd hon derdduizend gulden van zult kunnen maken". En wat dit laatste betrof deed Jan Peters een voortreffelijke idee aan de hand. „Wanneer alle Nederlandse werknemers van hun vacantietoeslag een kwartje voor het Natuurfonds zul len offeren, zal het bedrag van een ton spoedig kunnen worden overschre den". Natuurfonds-praeses Mr. Cremers ge tuigde van zijn grote dank voor het gebaar van Jan Peters met te zeggen dat het geld goed is besteed. „Het is voor ons een extra stimulans om voort te gaan. U hebt deze raket thans af geschoten en samen zullen wij hem in het doel laten schieten". De directie van de Koninklijke Droste Fabrieken deed de toezegging dat de „kwartjes- actie" van Jan Peters aanleiding zal vormen voor een bespreking in de Ondernemingsraad, die tijdens deze feestelijke bijeenkomst was vertegen woordigd. LISSE, 30 nov. Maandagavond had de afd. Lisse van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur een vergade ring in de Witte Zwaar, te Lisse. Voor zitter Hugo de Vroomen herdacht in zijn openingswoord zeven overleden le den. Hij gaf voorts een tekening van de markt met slechte afloop door de lage prijzen. Waarschijnlijk zullen de teelt- bewijzen in 1966 wegvallen. Besloten werd geen contributieverhoging toe te passen voor deelname aan het corso. Bij de bestuursverkiezing werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer Th. A. E. van Werkhoven. (Advertentie) HAARLEM TELEF. 12419 (Advertentie) MET GOUDEN BAND Grote Houtstraat 86 Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 HAARLEM, 30 nov. De directeur van de Centrale Boerenleenbank in Eindhoven, mr. F. J. F. Klaessens heeft gistermiddag in de Hildebrand- zaal aan de Smedestraat in Haarlem afscheid genomen van bestuurderen en afgevaardigden van de Boerenleenban ken in Noord- en Zuidholland. De heer Klaessens gaat heen in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Vele sprekers getuigden van de grote kwaliteiten van de scheidende direc teur. Het lid van de Raad van Toezicht aan de Centrale Bank, de heer E. G. M. Kolfschoten, prees de inspanningen van de heer Klaessens, die sinds 1946 tot di recteur werd benoemd. De heer G. A. v.d. Berg, voorzitter van de Boerenleen bank in Poeldijk schetste de kwalitei ten van de directeur met betrekking tot de voorschot- en kredietverlening in de tuinbouwsector in het Westland. De heer Klaessens wordt allerwegen be schouwd als een man die volkomen thuis is in de materie rond de voorschot en kredietverlening. De heer J. J. Jak, directeur van de Boerenleenbank in Purmerend voerde namens alle directeuren en kassiers in het district Haarlem het woord. Spre ker roemde de menselijke bewogenheid van de scheidende directeur. Tot slot dankte mr. Klaessens meteenkortwoord. dankte mr. Klaessens met een kort woo Op deze middag werden hem geen ca- deaux aangeboden. Dit zal eerst geschie den op de grote afscheidsbijeenkomst eind december in Eindhoven. VIJFHUIZEN, 30 nov. Op 4 decem ber om twee uur 's middags arriveert Sint Nicolaas met gevolg bij het Ver enigingsgebouw „Ons Bruggehoofd" van Speeltuinvereniging „De nieuwe Brug" aan de Vijfhuizerdijk - Sehipholweg te Vijfhuizen voor het feest van de kleine kinderen. De volgende dag, eveneens om twee uur, begint het Sint Nicolaas-feest voor de oudere kinderen van 8 tot en niet 13 jaar. Op li december is er een Sint Nicolaas-instuifavond, die door het be stuur van de speeltuinvereniging wordt georganiseerd en waarvan de baten aan het jeugdwerk ten goede komen. Ook deze bijeenkomsten worden in „Ons Bruggehoofd" gehouden. NOORDWIJK, 30 nov. De Oranje vereniging te Noordwijk aan Zee zal contact opnemen met het comité „Noordwijk 100 jaar badplaats" om zo mogelijk het koninginnefeest op zater dag, 30 april a.s. te combineren met de festiviteiten van het comité ter ge legenheid van het eeuwfeest van de badplaats. De gedachten gingen uit naar een kindercorso in de morgen en 's avonds een groot vuurwerk. Daar door zal niet alleen het oranjefeest aan trekkelijker worden, maar ook wordt luister bijgezet aan de badplaats op een tijdstip dat vele gasten zich in Noord wijk zullen bevinden. Dit werd gisteravond besloten op de jaarvergadering van de Oranjevereni ging in rest. De Boer te Noordwijk aan Zee. De heer J. A. Schumacher bleek wegens drukke werkzaamheden als be stuurslid van de O.V. te hebben be dankt. Het bestuur begreep, dat de heer Schumacher tot dit besluit was gekomen, aldus voorzitter J. Choufour sr., maar men betreurde dat men voortaan zijn gedegen adviezen zou missen. NOORDWIJKERHOUT, 30 nov. De schelmenstreken van de onsterfelijke Scapin van Molière hebben gisteravond het gewone leven ojp het seminarie Leeuwenhorst voor enige uren beheerst. De grote man van het zeventiende eeuwse Franse blijspel was gedurende die tijd absoluut heer en meester. Als hij zelf als kritisch toeschouwer in de zaal aanwezig was geweest, zou hij zijn befaamde werkstuk op het podium van Leeuwenhorst ongetwijfeld dadelijk heb ben herkend. Deze opmerking houdt in de eerste plaats een compliment in voor regisseur-leraar C. P. van Dam, die met zijn jeugdige acteurs voor eigen publiek en een handjevol geno digden een daverend succes heeft be reikt binnen de stijlvolle décors van zijn medeleraar A. G. W. Nijs. Getuigden de opvattingen van de decorontwerper van een frisse kijk op het spel van Mo lière, de min of meer eigentijdse bena dering van de regisseur ademde een zelfde geest. De toneelspelers van Leeu wenhorst konden op dit kompas al heel moeilijk een verkeerde koers varen. Als jongenstoneel heeft de opvoering van gisteravond een behoorlijke indruk achtergelaten. Binnen het raam van hun mogelijkheden hebben de spelers het vrolijke werk van Molière alle eer aangedaan, ondanks de voor hun leef tijd onvermijdelijke vocale moeilijkhe den. Het was even wennen, even de zaal aftasten, maar toen het kluchtige ge beuren rond Scapin na dit aanloopje iets meer vaart had gekregen, was het succes verzekerd. Overeenkomstig een goede traditie laten wij na de jon ge acteurs met name te vermelden. Hun inspanning tijdens repetities en uitvoe ring was gemeenschappelijk; het genie ten van het volle applaus was dit even zeer. Scapin zelf incasseerde een extra ovatie, toen bekend werd, dat hij nog nooit op de planken had gestaan. Regisseur Van Dam heeft het spel een inleiding meegegeven, waarmee wij nagenoeg volledig kunnen instem men. Hij schetst „De schelmenstreken van Scapin" als een vluggerdje van een geniale geest. Als' een spel niet sterk van opbouw en helemaal geba seerd op de figuur van Scapin, een man van alle tijden. Hij is de verrukkelijk luchthartige figuur, die onbekommerd ronddartelt tussen de problemen en moeilijkheden van een gecompliceerd stelletje personages. Scapin zet ieder een op zijn nummer, maakt brokken bij de vleet en werkt daarna even vlot om die brokken weer te lijmen. Alle pro blemen verdwijnen, wel niet volgens de wetten van de logica, maar toch tot te vredenheid van alle betrokkenen. Dat is de charme van Molière. Leeuwenhorst heeft duidelijk voor een openheid van het spel gekozen. De ze spelopvatting is geschikt voor de toe schouwers en in niet mindere mate voor de spelers zelf. Het plezier om te spelen was even onschuldig en onbevangen als het plezier om te kijken en te luisteren. Hier en daar was het stemgeluid onvol doende om door te dringen tot achter in de zaal. Aan het kjikgenoegen deed dit manco niets af. De kostumering was boven alle kritiek verheven en eenzelf de opmerking geldt voor de decors. Het spel van gisteravond kreeg nog een bij zonder cachet, doordat heel Leeuwen horst, als inleiding op het spel van Mo lière, een keur van Franse liederen pre senteerde. TH. K. HAARLEM, 30 nov. Vorig jaar werd op initiatief van het Triniteits- lyeeum een oecumenische kerstavond gehouden, waaraan verschillende mid delbare scholen deelnamen. Op dat ini tiatief heeft nu het christelijk lyceum „Maroix van St. Aldegonde" ingehaakt met de organisatie van een oecumeni sche interscholaire, waarvoor het zelf de hoofdschotel leverde. Tijdens een voorstelling in de stadsschouwburg, waarbij ook leerlingen waren uitgeno digd van het Triniteitslyceum, „Sancta Maria", Mendelcollege, het 1ste Chris telijk Lyceum en de Christelijke H.B.S. uit Heemstede, kwamen de jongelui van St. Aldegonde met een sprankelen de opvoering van „Halleluja Billy". „Halleluja Billy" is een zangspel, zo ge wilt een musica, geschreven door Ernst Lange en Helmut Barbe. Het te kent de sfeer in „East River", een gefantaseerde wijk in een Amerikaan se stad, maar er is niet veel fantasie voor nodig om het naar de werkelijk heid te verplaatsen van een krotten- buurt in welke wereldstad ook. De in zet tekent meteen de hele sfeer: ratten hebben een kind doodgebeten, een sym bolisch beeld voor het leed, dat ge bracht wordt door de ware ratten, mensen, die al die ellende nog kans van leven geven. In die verpaupering werkt een groep goedwillende mensen, die her en der de helpende hand wil bieden, werkers, die door een christe lijke liefde worden geïnspireerd. Ze vin den tegenover zich de groep der radi calen, in wezen ook bezield met goede bedoelingen, maar geladen met een sarcasme, die alle bedoelingen heel ne gatief doen uitvallen. De auteurs ver tellen hun verhaal soms in zwart-wit. Maar ook hun bedoelingen zijn oprecht. Het zangspel bleek de Marnix-scho- lieren gegrepen te hebben. Met een sterke overgave en een soms verbluf fend gemak speelden en zongen zij de geschiedenis de zaal in. Als waren zij persoonlijk in de ellende betrokken, zo maakten zij het verhaal waar. De vaar dige regie en de geslaagde decors droe gen bij tot een levendige en geloofwaar dige voorstelling. Vóór de pauze droeg het programma teveel het stempel van een aanvulling. Met aandacht heeft het jonge publiek geluisterd naar het lekespelletje „Het eerste kwartier", geschreven door Guil- laume van der Graft en gespeeld door enkele leerlingen van de school voosf Taal- en Letterkunde uit Den Haag. H®r is een spelen met woorden rond H®* Woord, dat op een dichterlijke manier geprojecteerd wordt in het moderne le ven. Het vraagt een uiterste concentra tie van de executanten en het pl®" voor hen, dat zij een volle zaal t°* aandachtig luisteren wisten te dwingen. Twee Mendeliers kwamen met hei befaamde fragment „To be or not to be" uit Shakespeare's Hamlet, e®" nogal gewaagde onderneming, welk» binnen schoolverband nog wel te ac cepteren is. Een leerling van de Heem- steedse Christelijke H.B.S. zong e®" paar liedjes van Toon Hermans, daar bij getuigend van een overmoed, di» leeftijdgenoten gelukkig weten te waar deren. Tenslotte zong een Amerikaan» meisje van het 1ste Christelijk Lyceum samen met een eveneens zingende gi tarist een drietal Amerikaanse liedje*- Het meest bescheiden, overigens hei meest van zelfkritiek getuigende den van de avond. Het sukses van duo was groot. W. HELVERSTEIJ* BEVALLEN van een ZOON: 26 nov: C. Vossenaar-de Vries, 27 nov. A. Icke- van Klooster, G. van den Braber-Klop- per, 28 nov: G. Schuurman-Spierenburg, 29 nov: M. van Ee-Alles, P. Koster- Hoogzaad, T. Kok-Wessel. BEVALLEN van een DOCHTER: 2» nov: J. Muller-van Dijk, H. Wandel- Gras, M. Nannings-Modderman, M. Bergman-de Boer, 27 nov: W. Wild schut-de Blaeij, J. Houwen-Bunt, J« van der Hulst-van den Braak, 28 nov. m. pieman-Kroonstuiver, M. Penders- Merks, G. Clement-Vertegaal, H. Bol* lerman-Borst. ONDERTROUWD: 29 nov: J. Oud en J. Eichhorn, P. Mookhoek en W. Hom- feld, R. Dekker en T. Poelma, J. Huls bosch en E. van der Wijden, C. van Zutphen en J. Wentzel, W. Klaufus en C. Oostermeijer, H. van der Spek en A. Waalewijn. GEHUWD: 27 nov: W. Schmidt en van Ommeren, 29 nov: J. v.d. Nouw- land en C. Struijkenkamp, J. Duijn en A. Overtoom. Duster van mooie gebloemde nylon met een behaaglijke wattering van diolen. Verrassende kleurstellingen. M, L, EL De prijs is een surprise 21.50 Grote Houtstraat 71 Haarlem Telef. 130.2(1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4