„MET PACEM IN TERRIS ONDERWEG" IVOROL Kind aan t.b.c. overleden Britse invoer- opcenten Leer van de rechtvaardige oorlog aan het verdwijnen St.Nicolaas Sociaal centrum Holambra 11 1,2 miljoen voor hulp aan Brazilië Britse luchtmacht naar Zambia r Particulier goedkoper uit Leraren fel tegen ziekteverzekering rijksambtenaren Fietser dood na aanrijding Aantal katholieken verontrust over wijzigingen schema 13 Arnhemmers naar sanatorium Nog 4 dagen... en dan is het Meerjarige CAO's voor NKV minder aantrekkelijk Uit pot voor internationale technische hulp BESLUIT HAROLD WILSON: wrspray „Dubbele lessen" kunnen vakantie spreiding oplossen Inzending zoek voor koninklijke subsidie Efficiency jaar prijs 1965 voor drs. Noortman Japans kroonprins heeft een zoon HUWELIJKSBELEVING Wethouder bevestigt BOULEVARD MAG NAAM BEHOUDEN Nucleaire wapens Dienstplicht Duurder Verouderd CNV suggereert: DINSDAG 30 NOVEMBER 1965 PAGINA 5 Tanden blank-Adem fris ^Onbetwist de beste tandpasta DEN HAAG, 30 nov. „Een mijlpaal in de ontwikkeling van het katholieke vredesstreven". Met deze woorden karakteriseer de gisteren dr W. J. Schuyt, de vice-voorzitter van de Neder landse afdeling van de Katholieke Vredesbeweging Pax Christi (voorzitter is kardinaal Alfrink) het rapport dat een speciale stu diecommissie van de beweging heeft uitgebracht over het onder werp oorlog en vrede. Het rap port, dat is geïnspireerd op de vredesencycliek „Pacem in Ter- ris" van Paus Joannes XXni en dat de titel „Met Pacem in Terris onderweg" heeft meegekregen, werd gisteren ten doop gehouden op een persconferentie in Den Haag. Het is een boekwerkje van 95 bladzijden, dat in de serie „Ca hiers voor Vredesvraagstukken" is verschenen bij uitgeverij J. J. Romen en Zonen in Roermond. Het is voor de, nogal hoge, prijs van 5.90 bij de boekhandel ver krijgbaar. U bent Fant-fris verzorgd fant-astisGh ü&yiP 0, Rapport van Pax Christi over de problematiek van de vrede (Advertentie) r-, (Van onze correspondent) ARNHEM, 30 nov. Vorige maand is 'en driejarig meisje hier aan acute tbc overleden. Dit bericht heeft de vvethou- van Volksgezondheid, de heer J. Hey. gistermiddag in de Arnhemse ge meenteraad bevestigd in antwoord op desbetreffende vragen van de raadsle den- Het meisje was in contact geweest jdet een zeventienjarige jongen, die als dabyzit bij het kind oppaste en aan tbc Een andere infectiebron blijkt een 55- jarige bar-keeper geweest te zijn. Hij is ntet ernstige longaandoeningen in een sanatorium opgenomen. De man werk je in een dancing in de binnenstad, waar hp drankjes schonk en nu en dan zijn Sasten ook met de viool amuseerde. Een s.antal regematige barbezoekers heeft 2lch al laten onderzoeken. Op het con sultatiebureau is hen verzocht er bij andere barbezoekers op aan te drin gen dat ook zij zich voor onderzoek zul len melden. De wethouder zei voorts dat ruim duizend personen zien op tbc hebben laten onderzoeken. Dertien patiënten zjin naar het sanatorium gestuurd. Vijftig andere bleken besmet. Zjj kre gen een pillenkuur voorgeschreven en leverden geen gevaar voor besmet ting op. De wethouder zei te verwach ten dat het aantal besmettingen niet veel meer zal toenemen. (Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne. Fijn ideetje: platenbonne DEN HAAG, 29 nov. De president Van de rechtbank hier heeft vanmor gen de eis afgewezen var de stichting „Uit in Scheveningen", die des zomers een programmablad uitgeeft onder de naam „Boulevard", om de heer H. H. den Aantrekker te Den Haag, uitgever van het enige zondagsblad in Nederland te verbieden daarvoor de naam „Boule vard" te gebruiken. De stichting stelde, dat toen op 19 sep tember het bedoelde zondagsblad ver scheen, op 21 augustus reeds door haar bet programmablad onder de naam „Boulevard" was uitgegeven. Het zon dagsblad betoogde echter dat reeds lang voor de verschijning in de reclame de haam „Boulevard" was aangekondigd. De rechter stelde zich op het standpunt dat het adverteren van een artikel réeds betrekking heeft op het verhandelen van Vaar, al geschiedt de levering dan ook up latere datum. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 30 nov. De Britse rege- ring kwam gisteren met de hakken over de sloot, toen zij met een meerderheid van slechts drie stemmen (279-276) toe stemming verwierf van het Lagerhuis om de tien procent opcenten op de invoertarieven voor de duur van een jaar te verlengen. De Liberalen stemden mét de conservatieven tegen de regering. 1 KRUISWOORDRAADSEL 1 23456 c 9 10 Horizontaai: 1 bepaalde geheimhou- d?hg; 2. een fabriek, kompasstreek; 3 gifplanten; 4. stad in Ohio, het land vanwaar de schepen van Salumo goud haalden; 5. stad aan de Theems stek. d- hersenvliesontsteking; 7. ópere t pj volt-coulumb (afk.), onv. teg ïjld; 8. huiduitslag, f-n-s-; 9. lidwoord, hoogschatten, uitroep; 10 woekerplant; i= Y00rinalige Poolse stad in Wit-Rus- v vanneer. zi .rTticaai! 1- droefgeestig; 2. teken, hbrt 'Dat.); 3. zich krachtig inspannen P°ay odeur: 4. met redenen omkleed: h'J?:''spreken: 6 touw -o- briefje ter (T-V\nermg; en omgeving, hoezee hhhimer; 8. feestartikel, dubbele f-ÏÏ 9- bertz (afk.) begimetter; 10 lakkei, vrolijk. Oplossing van 29 november deidOKle 2 marode - 3 dekade - 4 gene - 5 nederland - 6 landbouw. (Van een speciale verslaggever) De Nederlandse Pax Christi-bewe- ging hoopt met het publiceren van dit rapport een wezenlijke bijdrage te le veren aan de discussies rond het steeds acuter wordende probleem van oorlog en vrede. De samenstellers zijn in die opzet volledig geslaagd. „Met Pacem in Terris onderweg" omzeilt geen en kele moeilijkheid, gaat diep op de kwestie in en stelt uiteraard (hoe kan het anders in dit decennium?) de pro blematiek van de nucleaire oorlogsvoe ring centraal. Daarbij blijft het echter zeer nadrukkelijk niet: het rapport heeft duidelijk de bedoeling elke katho liek, elke christen en uiteindelijk elke mens op een dusdanige manier te con fronteren met het kwaad van de oor log zelve, dat de lezer die zich de moeite neemt alle argumenten op zich te laten inwerken, er toe wordt ge bracht allerlei schematische en cliché matige denkbeelden, die hij over het onderhavige onderwerp mocht koeste ren, aan een kritisch onderzoek te on derwerpen. In het eerste hoofdstuk worden de (Advertentie) DE GAS AANSTEKER met wereldservice en volledige garantie In vele modellen en prijzen: 5,95/7.95/ 10.-/11.-/12.50/16.50 VOOR DE HANDEL: B.D.LEEFSMA NV, KERKSTR. 25, AMSTERDAM TEL.23 50 47- 2312 27 traditionele katholieke argumenten voor de rechtvaardige oorlog aan een kritisch onderzoek onderworpen. Die voorwaarden zijn bekend genoeg: her stel van geleden onrecht, bevordering van de vrede en juiste verhouding die moet bestaan tussen het te bereiken doel en het toegebrachte leed. Boven dien kan een rechtvaardige oorlog on rechtvaardig worden door de wijze waarop hij wordt gevoerd. De grote moeilijkheid bij deze theo rie is, dat de oorlogvoerende staat altijd het oordeel aan zichzelf trok en rechter in eigen zaak werd, waardoor de rechteloosheid bleef bestaan. Thans is een geheel nieuwe situatie ontstaan, omdat de groeiende mondiale interde pendentie de onbeperkte souvereiniteit van de staten danig heeft aangetast. De oorlog heeft opgehouden het laat ste toevluchtsmiddel tot zelfhandhaving van de afzonderlijke staten te zijn. We tende wat een moderne oorlog is, kan men niet langer zeggen dat de leer van de rechtvaardige oorlog nog een factor is in het humaniseringsproces van de wereld. De tweede ontwikkeling is niet min der belangrijk: de revolutionaire ont wikkeling van de (nucleaire) wapen techniek. De mensheid is opgeschoven naar een' keuze tussen totale vernieti ging of totale vrede. Indien volgens de traditionele leer een oorlog alleen ge rechtvaardigd is, als het te bereiken goed opweegt tegen het toegebrachte leed, wat kan dan nog een atoomoor log rechtvaardigen? De samenstellers citeren in dit verband de uitspraak van een Amerikaanse theoloog, dat de tra ditionele leer over de rechtvaardige oorlog bezig is te verdwijnen als een hoofdstuk van de katholieke moraal theologie. Ook kan men het standpunt inne men, zo werd gisteren toegelicht, dat de traditionele leer juist leidt tot het per definitie onrechtvaardig verkla ren van élke nucleaire oorlog. Dit is echter niet de conclusie van het rap port, dat zeer duidelijk suggereert dat de traditionele leer eenvoudig niet meer relevant is, gezien de ge heel nieuwe situatie waarin de mens heid is komen te verkeren. Waar het de Pax Christi-beweging om te doen is, is een mobilisatie van het wereld geweten tegen de oorlog als zodanig, juist gezien de huidige situatie. Het tweede hoofdstuk van het rapport omvat een aantal principiële beschou wingen over de houding van de „chris ten in een verscheurde situatie". Op deze plaats kunnen slechts enkele hoog tepunten worden weergegeven. Bijvoor beeld: de structuren van de internatio nale samenleving zjjn achtergebleven bij de technische ontwikkeling. De mo derne wapens hebben de oorlog ge maakt tot een onhanteerbaar instru ment van buitenlandse politiek, maar aan de voorwaarden voor een wereld zonder oorlog is nog lang niet voldaan. De mens moet leven met de kernener gie, maar een etiek van de macht, een theologie van de vrede ontbreken nog. Het rapport verwerpt het streven naar eenzijdige ontwapening, be lichaamd in het pacifisme. Eenzijdige ontwapening geeft oorlogszuchtige sta ten een vrijbrief. In die zin faalt de eenzijdige ontwapening als creatieve vredespolitiek. Wel stellen de rappor teurs met enige nadruk dat elke jonge burger die onder de wapenen wordt geroepen, op grond van een eigen, prin cipiële beslissing het recht moet heb ben dienst te weigeren. Het stand punt, dat de gewetensbezwaarde meer een gerijpte gewetensbeslissing heeft genomen dan de jongen die in dienst gaat, of omgekeerd, wordt principieel afgewezen. Het tweede hoofdstuk omvat voorts beschouwingen onder titels als„Om het voortbestaan van het menselijk ge slacht", „Taak van de Kerk", „Taak van de christen in de wereld" en „Taak van een katholieke vredesbewe ging". (Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fiji Ideetje: platenbonne! UTRECHT, 30 nov. Het dagelijks bestuur van het Nederlands Katholiek Vakverbond, dat zich gisteren uitvoerig heeft beziggehouden met de loonpoli tieke situatie die is ontstaan nu de re gering een uitspraak heelt gedaan over de economische ontwikkeling in 1966 en het in dat jaar te voeren loonpolitieke systeem, meent dat door de regerings- utispraak een vrij stringent overheids beleid met betrekking tot de Ionen zou kunnen ontstaan, waardoor het afslui ten van langlopende contracten in de verschillende bedrijfstakken voor de werknemersorganisaties aanzienlijk on aantrekkelijker wordt. Wat betreft het loonpolitieke systeem in de overgangsfase, spreekt het NKV er zjjn voldoening over uit, dat de re gering meer begrip heeft getoond voor het standpunt van de vakcentralen aan gaande de gedragsregels dan voor dat van de werkgevers. Het NKV betreurt het dat de werkgevers in overleg met de werknemers niet bereid waren te komen tot gedragsregels die thans bjj arbitrage zijn opgelegd. De conclusie die de regering uit het zevende halfjaar lijkse SER-rapport over de economische situatie in 1966 heeft getrokken, bete kent voor dit jaar de invoering van een gevarenzone, die begin, bij een verho ging van zes a zeven procent van de contractlonen. Dit is volgens het NK\ uiteraard een verantwoordelijkheid van de regering. Mededeling van deze zone- grens heeft evenwel toch weer een per centage op tafel gebracht, waartegen zowel de werkgevers- als werknemers partijen nu steeds zoveel bezwaren heb ben gehad. Het NKV benadrukt, dat het dit per centage niet als maximum of minimum ziet, maar slechts als het begin van een zone die voor elke bedrijfstak of onderneming een bepaalde elasti citeit dient te hebben op basis van ver antwoordelijkheid van partijen m die bedrijfstakken en ondernemingen. (Advertentie) Finterklaasje bonne-bonne-bonne. Fijn ideetje: platenbonne 1 (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 nov. De Nederland se boerenkolonies in Brazilië zullen uit de begroting van Buitenlandse Zaken een bedrag van 1,2 miljoen gulden krijgen in het kader van de ontwikkelingshulp. De heer Hogenboom, manager van Ho lambra I en II in de staat Sao Paolo, heeft dit vandaag bekend gemaakt nar (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 30 nov. Gisteren keer de de heer Malcolm MacDonald, Brits speciaal ambassadeur voor Oost en Centraal-Afrika, terug naar Zambia om president Kaoenda in te lichten over de voorwaarden waaronder Brittannië be reid is tegemoet te komen aan het ver zoek van de president om Britse strijd machten naar Zambia te zenden. Het Britse kabinet kwam gisteren gedurende anderhalf uur bijeen om het verzoek van Zambia te bespre ken. Er wordt verwacht dat de Brit se premier, Harold Wilson heden in het Lagerhuis een verklaring zal af leggen waarin hij zal meedelen dat de regering besloten heeft vliegtuigen van de Britse Koninklijke Luchtmacht (RAF) en detachementen van het regiment grondtroepen van RAF naar Zambia te zenden. Het besluit strijdkrachten te sturen ls in de eerste plaats bedoeld om de troe pen van andere mogendheden, vooral Ghana, weg te houden uit Zambia. De Britse strijdkrachten zullen geheel on der Brits bevel blijven en zullen zich verwijderd houden van de Cariba-dam en de grens tussen Zambia en Rho- desië waarvan de bewaking wordt over gelaten aan inheemse troepen. Een van de moeilijkheden van de Britse regering bij het nemen van haar besluit cxrr Britse strijdkrachten naar Zambia te zenden was de mogelijkheid dat de conservatieve oppositie haar steun aan het regeringsbeleid zou ont trekken onder druk van haar pro-Rho- desische rechtervleugel. Alles wijst er evenwel op dat de conservatieve par tijleider en zijn naaste medewerkers in de leiding beu beginnen te worden van het rumoer van rechts dat luider is dan de omvang van de aanhang van Lord Salisbury en ex-minister Julian Amery rechtvaardigt. dat hij een onderhoud had gehad met minister Th. Bot. Hij deelde mee, dat met dit geld de nieuwe kolonie Holambra II zal worden uitgebreid met een sociaal centrum voor de inheemse bevolking. Ook Holambra I heeft, hoewel het daarvoor niet opgericht was veel ge daan voor de omwonende Braziliaan se boeren, die dadelijk inzagen dat het Nederlandse bedrijf voor hen min of meer een voorbeeldbedrijf was. Het nu op te richten sociaal centrum zal zich nog meer richten op de hulp van de omwonende, zeer arme bevol king Braziliaanse jongere meisjes zul len er lager en ook voortgezet onderwijs krijgen o.m. op het terrein van de land bouw be meisjes zullen vooral worden ingewijd in de moderne hygiëne en huis houdkunde. Het centrum zal ook een po likliniek omvatten. Bij de beroepsoplei ding zal ruim gebruik worden gemaakt van de gelegenheid die op de beide Ho- lambra's volop aanwezig is, om de jonge Brazilianen kennis te laten maken met de praktijk van de moderne landbouw. 'De leerkrachten zullen zowel Brazilia nen als Nederlanders zijn. In het sociaal centrum zullen o.a. enige zusters van het Congregatie van St. Jozef te Amersfoort gaan werken. Ook heeft de heer Hogen boom lekenzusters aangeworven van de Unie van Vrijwilligers. „Wij hebben in Nederland en Brazilië voortreffelijke leerkrachten kunnen aanwerven", zei de heer Hogenboom, die ons dit nieuws van daag meedeelde. Uit protestantse particuliere bron ontving de heer Hogenboom nog een bedrag van 700.000 gulden voor de pro testantse kolonie in Brazilië. De heer Hogenboom zal nog een on derhoud hebben met minister Veldkamp waarbij hü zijn ideeën over de emigra tie aan de minister zal voorleggen. Hij zei, dat de jonge boeren uit Nederland die voor een jaar worden uitgezonden naar Brazilië om daar met dit werk kennis te maken, mede door de uitste kende selectie voor dit ontwikkelings werk van de grootste betekenis kunnen worden. (Advertentie) TER KENNISMAKING STANDAARD BUS f 3.95 EXTRA GROTE BUS 5.95 Beschaafd, fris-geurend Fant geeft uw haar een diepe gloed en zorgt de hele dag voor een onbe rispelijk kapsel. Fant hair- spray is gemakkelijk weer uit te borstelen. Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platerbonne (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 nov. Bij de lera ren aan de middelbare scholen heerst er grote ontevredenheid over, dat vo rige maand een wet ontwerp is inge diend voor een verplichte verze kering tegen ziektekosten van de rijks ambtenaren, onder wie de leraren. Met die regeling zullen vele leraren duurder uit zijn dan met hun particu liere verzekering. De leraren zijn bo vendien nog boos omdat de umbtena- renorganisaties die in het Georgani seerd Overleg met de regering over ambtenarenaangelegenheden praten, zonder de lerarenorganisaties erin te kennen zijn overeengekomen, dat ook de leraren aan de regeling mee zouden moeten doen. De Raad van Leraren, waarin de drie lerarenorganisaties zjjn ver enigd, zal haar bezwaren binnenkort in een request kenbaar maken aan de Tweede Kamercommissie die het wetsontwerp moet behandelen. Bjj die commissie ligt al een request van een comité van Haagse ministe rieambtenaren. Ook onder het perso neel van de ministeries leeft verzet tegen de regeling. Een enquête die aan het begin van dit jaar is gehouden onder drieduizend ambtenaren leverde meer dan tweedui zend tegenstanders op. Ook het Haagse comité wijst erop, dat velen duurder uit zullen zjjn met de nieuwe regeling. Het wijst er bovendien op, dat de zie kenfondsen en de particuliere verzeke ringen door het verlies van 850.000 ver zekerden duurder zullen worden. Zowel het Comité als de Raad van Leraren zijn er vóór de bestaande toe stand te behouden waarbij men zich bij de ziekenfondsen of particulier ver zekert en van het rijk de ziektekosten krijgt vergoed voor zover ze uitgaan boven vijf procent vai het jaarinko men. Bij de leraren wil men, dat deze vergoeding al bij vier procent begint. Een principieel bezwaar van zowel de ambtenaren van het Comité als van de leraren is. dat de verplichte rege ling de persoonlijke verantwoordelijk heid en het recht op individualiteit aan tast. Een praktisch bezwaar is, dat de regeling voor velen te duur is. Verge leken met de ORA-verzekering die de leraren nu hebben, kan de voorgestel de regeling voor vrijgezellen vijfhon derd gulden per jaar duurder zijn, voor een echtpaar zonder kind driehonderd gulden, voor een echtpaar iet één kind tweehonderd gulden en voor een echt paar met twee kinderen honderdtachtig gulden. Voor de ambtenaren die een vrijwillige ziekenfondsverzekering heb ben is de regeling negentig tot twee honderd gulden duurder. De vraag is trouwens, of dit verschil niet nog groter wordt. De regering verwacht, dat de premie 4,6 procent zal zijn (de helft, 2,3 procent te beta len door de ambtenaren, de andere helft door het rijk). Maar het comité en de leraren betwijfelen, of men daar aan genoeg zal hebben, gezien de pre mies voor ziekenfonds, IZA- en IZR- regelingen. Op grond daarvan verwach ten zij, dat de premie zeker 5,2 tot 5,4 zal worden. Troot bezwaar bestaat er trouwens tegen, dat de hoogte van de premie niet bij wet, maar bij alge mene maatregel van bestuur wordt be paald, zodat er niet eerst tevoren met het parlement over wordt beraad slaagd. Zowel de leraren als de ambtenaren van het comité vinden de regeling niet nodig. Het wetsontwerp is gebaseerd op de mening van de meerderheid van de staatscommissie Kranenburg, die in 1955 advies heeft uitgebracht. De om standigheden die toen noopten voor de ambtenaren een aparte ziektenkosten- verzekering aan te bevelen, gaan nu grotendeels niet meer op. Bij voorbeeld vergoedden de ziekenfondsen toen slechts zeventig dagii. ziekenhuis, ter wijl de verpleging daar nu onbeperkt gedekt wordt. Het opbrengen van de hun gevraag de solidariteit valt de leraren moeilijk, nu zij buiten het overleg zjjn gehouden dat aan de totstandkoming van het wetsontwerp is voorafgegaan. De lera ren konden daar buiten worden gehou den, doordat hun Raad niet aangeslo ten is bü de Centrale van Hogere Ambtenaren. De Raad van Leraren is daar in het begin van de jaren '50 met een ruzie uitgetreden. De eisen die de Centrale daarna, toen de Raad van Leraren vroeg weer lid te mogen wor den, stelde, waren de leraren financieel te hoog en qua representatie in het be stuur, te laag. (Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fiji ideetje: platenbonne 1 UTRECHT, 30 nov. Het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft in zjjn officiële orgaan „De Gids" een nieuw plan ontvouwd voor de oplossing van het probleem van de vakantiespreiding. Realisering van deze suggestie zou het mogelijk maken dat gezinnen met schoolgaande kinderen op vakantie kun nen gaan buiten de jaarlijkse periode van zes weken waarin de scholen va kantie hebben. Het idee ls als volgt: men splitst d» schoolvakanties in een algemeen ver plicht gedeelte van vier weken (bijvoor beeld van 1 juli tot 15 juli). In deze weken zou op de scholen een herhaling moeten worden gegeven van de lessen tussen 15 juni en 1 juli. De leerlingen hoeven deze lessen uiteraard maar een maal te volgen, zodat de ouders kun nen kiezen: óf de kinderen zijn zes weken achter elkaar vrij, óf ze gaan de laatste helft van juni niet naar school, volgen in de eerste helft van juli de herhalingslessen en hebben dan weer een maand vakantie. Op deze manier, aldus „De Gids", kan de eigenlijke vakantieperiode tot acht weken worden verlengd, terwijl de vakantie zelf toch maar zes weken duurt. Veel meer mensen zullen in juni al op vakantie kunnen gaan. ENSCHEDE, 30 nov. Een kist met drie schilderijen met vijf tekeningen, van de Enschedese kunstenaar Jan Dib- bets, die deze heeft ingezonden voor mededinging na^r de Koninklijke sub sidie voor vrije schilderkunst, is bil een expeditiebedrijf zoekgeraakt. Jan Dibbets won vorig jaar een prijs van ƒ2.500 voor zjjn inzending voor deze ko ninklijke subsidie. Hij werd toen met de andere winnaars ontvangen op pa leis Soestdijk en aan koningin Juliana voorgesteld. Drie weken geleden stuurde hij een kist met schilderijen en tekeningen weg, maar deze werd niet ontvangen bij het centrale verzameibureau. een expeditie bedrijf in Duivendrecht, in welke plaats de jury is gevestigd. DEN HAAG, 30 nov. De efficiency jaarprijs 1965 van het Nederlands In stituut voor Efficiency is dit jaar toe gekend aan drs. H. J. Noortman, di recteur van het Economisch Bureau voor Weg- en Watervervoer te Den Haag en directeur van het Nederlands Vervoerswetensehappelijk Instituut te Rotterdam. Eerder werd deze prijs een oor konde en een bedrag van 1000,toe gekend aan minister drs. P. C. W. M. Bogaers en de heren Wijvekate en prof. Monhemius. De prijs is bedoeld als aanmoediging tot bijzondere prestaties op het gebied van de efficiency bevordering of de we tenschappelijke 'bedrijfsorganisatie. BRUMMEN. 30 nov. Op de Harder- wijkerweg in Eerbeek (gem. Brummen) is gisteravond de 59-jarige fietser G. W. te Beesd aangereden door een bestel auto. De man werd zo ernstig gewond, dat hjj bij aankomst in het St. Liduina- ziekenhuis in Apeldoorn bleek te zijn overleden. TOKIO, 30 nov. (UPI) De Japanse kroonprinses Michiko Soda heeft het leven geschonken aan een zoon, aldus heeft het keizerlijke hof bekendge maakt. Moeder en kind maken het goed, aldus de bekendmaking. DEN HAAG, 30 nov. (ANP) Naar weten: de Katholieke Actie, het Katho- aanleiding van de wijzigingen aange bracht in de paragrafen over het atheïsme, de huwelijksbeleving, oorlog en vrede, in schema 13, hebben vier Nederlandse katholieken een verklaring gepubliceerd, waarin zij hun ongerust heid uitspreken. Het zijn mr. L. C. Baas, voorzitter van de Katholieke Ac tie, dr. II. A. M. Fiolet, studiesecretaris van de staf der St. Willibrord Vereni ging, drs. D. de Lange, hoofd van de sectie kosmos van de St. Willibrord Vereniging, en dr. C. J. B. J. Trim bos, directeur van de Kath. Nationale Vereniging voor Geestelijke Volksge zondheid. Hun verklaring luidt als volgt: „De berichten over de gebeurtenissen in de laatste dagen rond de paragrafen over het atheïsme, de huwelijksbeleving, oor- log en vrede, van schema 13 hebben alom ernstige onrust gewekt. Onderge tekenden stonden reeds op het punt om aan deze onrust tegenover het Neder landse episcopaat en de openbare me ning uiting te geven, toen hun de laat ste berichten uit Rome bereikten. Hier uit bleek dat intussen oplossingen wa ren bereikt, met name ten aanzien van de huwelijksbeleving, welke althans enige, zij het weinige deuren openlie ten. De ondergetekenden betreuren het zich in geweten gedwongen te zien over de gevolgde procedure, vooral ten aan zien van de toevoegingen over de hu welijksbeleving, een diepe bezorgdheid te moeten uitspreken. Zij doen dat me de op grond van de christelijke op dracht in en buiten de kerk van de in stituten, waarin zij werkzaam zijn. Te liek Nationaal Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid en de St. Willibrord Vereniging. Opnieuw zijn van „hogerhand" in een zeer laat stadium essentiële wijzigingen en toevoegingen voorgesteld tegen de algemeen uitgesproken wens in om op deze punten geen beslissingen te ne men, en de resultaten van een nadere bestudering af te wachten. Deze proce dure vervult ondergetekenden met ern stige ongerustheid, vooral in verband met de komende post-conciliaire uit werking van principiële beslissingen, door Vaticanum 2 genomen. Zij vragen met aandrang aan allen, die hierin zeggenschap hebben, te ver hinderen, dat langs deze weg in de toe komstige concretisering van de conci lie-besluiten eiementen worden binnen gebracht, die in strijd zijn met de geest van het Concilie dan wel open gelaten zijn voor verdere studie. Zij menen dat dit een handelwijze zou zijn, welke strijdig is met het verlangen naar twee zijdige communicatie, dat door het Con cilie gewekt en bekrachtigd is. Terwijl het Concilie op vele wijzen de deur ge opend heeft voor de dialoog met de andere christelijke kerken en met de niet-christenen, blijkt er voor die twee zijdige communicatie juist ten aanzien van die punten, welke het dagelijkse leven van de katholieke christenen be treffen, bijzonder weinig ruimte. Het geen ondergetekenden huiverig maakt ook voor de geest, waarin de buiten kerkelijke dialoog gevoerd zal worden. De dialoog moet thuis geleerd worden voordat zij buitenshuis beoefend wordt."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5