Jan Huppen, Rudi Lubbers en Tonny peckers uitstekend op dreef WIELERWERELB Beperkende bepalingen om verkopen te beletten AFRIKAAN KEINO KAN NOG SNELLER I I -i HARADA behoudt de bantamtitel WEEMOEDIG AFSCHEID VAN PIET LIEBREGTS Ik was coureur... zo dacht ik... zo leefde ik... 'J&A een nieuwe fiets! Kampioen Te Paske door ring gejaagd RON CLARKE RAAKT WERELDRECORD KWIJT OP DE 5000 METER Schaatsselecties op Deventer ijs Deelnemers Europees driebanden-toernooi ^Wdaag begonnen Tweede transfer- Periode lokt buitenlanders m$Êk WOENSDAG 1 DECEMBER 1965 Buitenlanders GRONINGEN, 1 dec. De Nederlandse amateurboksers hebben dinsdag in de Groningse „Harmonie" de tweede interland van dit seizoen niet tot een over winning kunnen brengen. Na de zege op Wales, een maand gele den in Broughton, moesten onze landgenoten nu hun meerdere erkennen in West-Duitsland, dat met 6—14 zegevierde. De Neder landse amateurs hebben het in Groningen echter toch niet slecht gedaan. Vooral Tonny Deckers, Jan Huppen en de Nederlandse kampioen in het halfzwaar ge wicht Rudy Lubbers boksten technisch voortreffelijke wed strijden. Revanche voor huppen Rumoerig miniiiiiiifinmiiiiimimnnnnmiHinnnin AUCKLAND, 1 december. Kopchongo Keino, de fameuze hard- 'loper van Kenya, heeft dinsdag tijdens atletiekwedstrijden te Auckland in Nieuw-Zeeland het wereldrecord op de 5000 meter, dat sinds 4 juni van dit jaar op naam stond van de Australiër Ron Clarke met 13 min. 25.8 sec. en dat gevestigd werd in Los Angeles, verbeterd en gebracht op 13 min. 24.2 sec. Nog sneller m Vaste dienst n „Ik was coureur door FRANS NYPELS Verwachting 'n pracht geschenk Nederlandse amateurboksers in Groningen naar nederlaag (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 1 dec. Vanaf vandaag krijgen de clubs in het betaalde voet bal welgeteld vijftien dagen de tijd om voor de tweede keer in dit seizoen in voetballers te gaan handelen. Voor het eerst sinds de invoering van het betaalde voetbal bestaat de mogelijk heid, dat spelers midden in het seizoen van club veranderen. Het opwindende spel van loven en bieden, zoals men dat kent uit de periode tussen de twee voetbalseizoenen, zal echter niet wor den gespeeld. De K.N.V.B. heeft de tweede transferperiode vastgespijkerd aan zoveel beperkende bepalingen, dat van een grootscheepse handel geen sprake kan zijn. Er zijn grote verschillen met de vorige transferperiode, die tussen het vorige en het huidige seizoen. Er mag in de komende weken uit sluitend worden „gehandeld" m spelers, die tijdens de eerste trans ferperiode door hun clubs op de transferlijst zijn geplaatst en dus niet in spelers, die zich zelf op deze lijst hebben gezet. Van die door de clubs te koop aan geboden spelers vallen af zij, die reeds zijn overgegaan naar een andere club of voor een amateur club zijn gaan spelen. Het aantrekken van amateurs in deze tweede transfertij d is ook ver boden. Elke club mag thans slechts twee nieuwe spelers kopen. Daarbij wor den de uit het buitenland aange trokken spelers meegeteld. De clubs zijn nu niet verplicht de K.N.V.B. in een gezegelde enveloppe de vraagprijs van de spelers, die nog op de markt zijn, mee te delen. Wederzijds geldt niet de bepaling, dat het transferbedrag consequenties heeft t.a.v. het aan de speler te betalen minimum-salaris. Uit dit alles blijkt, dat de K.N.V.B. de handel in de tweede transferperiode Zo aan banden heeft gelegd, dat er wei nig opzienbarende transacties te ver Wachten zijn. Het grootste nieuws zal hit het buitenland moeten komen. Feyenoord heetf wat dat betreft al het Voorbeeld gegeven met de aankoop van de Zweedse aanvaller Harry Bild. Xer- Xes volgde kort erna met het binnen halen van een tweede Joegoslaaf, nadat het experiment met Radovic een ecla tant succes was gebleken. Ook de K.N.V.B. schijnt er de voor keur aan te geven dat, als er dan Per se „gehandeld" moet worden, dit dan maar in het buitenland moet ge beuren. Het sectiebestuur Betaald Voet hal js bijvoorbeeld niet van plan de lijst te publiceren van de Nederlandse spelers, die op grond van de voor deze tweede transferperiode geldende bepa lingen te koop zijn. Dit, zo werd ons meegedeeld, om zo weinig mogelijk onrust in de betaalde sector te veroor zaken. De enige service, die de K.N.V.B. de clubs verleent, is uitsluitend de clubs die eigener beweging naar „verhandel bare" spelers komen informeren inlich tingen te geven. Het sectiebestuur neemt deze houding aan, omdat het meent dat deze tweede transferperiode slechts door een beperkt aantal clubs dient te Worden benut. Alleen die clubs name lijk, die in de loop der jaren de stich tingsvorm hebben gekozen en als gevo'.g daarvan met een zeer beperkt spelers arsenaal moeten werken, zouden van deze tweede transferperiode gebruik moeten maken. Zij immers kunnen niet terugvallen op de „amateurstaat" om voor plotseling opengevallen plaatsen (als gevolg van blessures bijvoorbeeld) e«n enigszins acceptabele plaatsvervan ger te vinden. Goed beschouwd moet deze tweede transferperiode worden gezien als een experiment. Men heeft er voorwaarden aan verhonden, waarvan de deugdelijk, beid in de komende weken moet Worden getest. Nadat Nederland door nederlagen van bantam Te Paske en vedergewicht Van de Kerkhoff. op het laatste moment ingesprongen' voor de Amsterdammer Jan de Rooi, die geen vrij van zijn werkgever had gekregen, een 04 ach terstand had opgelopen, werkten Dec kers en Huppen het nadelige verschil weg. De Bosschenaar Tonny Deckers bestreed de Duitse lichtgewicht Ruzic- ka in een hoog tempo met prachtige directe stoten. De lange blonde Braban der gunde zijn donkere tegenstander geen moment rust en al halverwege was de Duitser, die duidelijk gebrek aan conditie had, een geslagen man. Vooral in de laatste ronde werd Ruzicka door de ring gejaagd. Deckers vocht uit stekend in en bouwde met zuivere hoeken op het lichaam en flitsende directen een grote puntenoverwm- ning op. Jan Huppen revancheerde zich tegen de geroutineerde Duitse ex-kamploen In het vlieggewicht Koerper uitstekend voor zijn nederlaag in Wales. De Am sterdammer was als vanouds op dreef met fraaie series op het lichaam en snelle directen naar het hoofd van zijn tegenstander. Vlak voor het einde van de eerste ronde kwam Koerper voor het eerst in gevaar, toen Huppen een snelle serie op het lichaam afrondde met een rechtse opstoot, waarvan de Duitser duidelijk hinder ondervond. De gong redde hem echter. In de tweede en derde ronde beheerste de felle Nederlander het gevecht volkomen, hoewel hü geen kans op een eindstoot kreeg. Rudy Lubbers demonstreerde tegen Eichiberger opnieuw zijn sublieme tech niek. De elk risico vermijdende Am sterdammer bleek ook nu weer aan zijn linkse voldoende te hebben om ruim op punten te zegevieren. Herhaaldelijk flitste de linkse directe van de Neder landse kampioen door de Duitse dek king, Wanneer de rechtse van Lubbers eens meekwam, dan was dat meer als „gezelschap", hoewel Eichberger, die over een groot incasseringsvermogen bleek te beschikken wel ervaren zal hebben dat er achter deze stoot ook vol doende kracht zat. waardoor hij zijn achterstand, die hij in de eerste ronde had opgelopen, in een felle slotronde niet meer kon weg werken. Te Paske, de Nederlandse kampioen in het bantamgewicht, kwam tegen Dehn moeilijk op gang. De Amsterdam mer kon niet in zijn normale doen komen en toen hij in de laatste ronde na een rechtse hoek door de ringtouwen vloog en acht tellen rust moest nemen, was het gevecht bekeken. Na de pauze, die nog met gelijke stand (6—6) was Ingegaan, werd de Duitse zege snel een feit. Eddy Kiks bood G-unther Renz aanvankelijk goed tegenstand. De Duitse zwaargewicht kampioen bleek echter te snel voor de wat statisch boksende Nederlander, ter wijl ook rechts voorstaan van Kenz een grote moeilijkheid voor onze landgenoot betekende. Renz zegevierde verdiend op punten. De Amsterdamse mlddengewlcht Joop Kruis, die de laatste maanden al zijn partij door k.o. won, kreeg tegen de militaire kampioen Wiohert geen kans zijn gevaarlijke stoten te plaatsen. Kruis (pas vijftien partijen gebokst) kwam eenvoudig klasse en routine te kort om Wiehert ook maar een moment te be dreigen. RUDI LUBBERS .uitstekende partij De Groningse welter Jacques Roos- sien kreeg de rechtsvoorstaande weiter Foss te bestrijden. De noorderling stelde zich veel te laat op zijn tegenstander in, De avond kreeg nog een rumoerig slot, toen in de laatste partij de Am sterdammer Hol door zwaarwelter Milich na een onreglementaire stoot k.o. werd geslagen. Nadat de Duitse scheidsrechter stop had geroepen we- gens een te lage stoot, sloeg Milich zijn nSOcnUyCli tegenstander na. Hol ging neer en hoe wel het neutrale Belgische jurylid Lengey de Duitser wilde diskwalifice ren, werd Milich volkomen ten onreenre tot winnaar door k.o. uitgeroepen. Keino, een 25 jarige politieman uit Nairobi, is wereldrecordhouder op de 3000 meter met 7.39.5, welke tijd hij op 27 augustus van dit jaar te Haelsimgborg liep, en neemt op de wereldranglijst op de mijl met 3 min. 54.2 sec. (augustus 1965, Londen) de derde plaats in achter wereldrecord houder Michel Jazy (Frankrijk) met 3.53.6 en de oud-wereldrecordhow- der, de Nieuw-Zeelander Peter Snell met 3.54.1. De race op de mijl te Auckland werd in 3 min. 59 sec. ge wonnen door de Niauw-Zeelartder John Davies, die de Oostduitse we reldrecordhouder op de 1000 meter, Jürgen May, naar de tweede plaats verwees. De tijd van May was 3.59.5. Keino was in zijn recordrace ge heel op zichzelf aangewezen. De Nieuwzeelander Bill Baillie, die als tweede finishte, had oen achterstand van meer dan een halve minuut. Zijn tijd was 14 min. 1.2 sec. De Zuidslaviër Franc Cervan ging in 14.02.0 als derde over de eindstreep. De negenduizend toeschouwers in het Western Springs Stadium te Auckland zagen honderd meter na de start Keino zich al los maken van de overige elf lopers. Na de eerste ronde, die Keino aflegde in 63.8 sec., gaapte er al een gat tussen hem en de concurrentie, die werd aange voerd door Baillie. Zijn voorsprong was na 800 meter, die hij aflegde in 2.00.5, aangegroeid tot tachtig meter en onweerstaanbaar ging Keino door. Op de mijl was zijn tijd 4.16.0 en na drie mijl (4827 meter) wezen de chronometers voor hem 12.58.5 aan, waarmee hij als tweede man op deze afstand onder de dertien minuten kwam. Clarke houdt het wereld record op de 3 mijl met 12.52.4. On der de enthousiaste toejuichingen van het publiek verhoogde Keino zijn tempo nog meer en als nieuwe wereldrecordhouder ging hij door de finish. Keino's commentaar na afloop: „Ik heb zo hard mogelijk gelopen, maar ik voel, dat het nog iets snel ler had gekund, wanneer een van de lopers met mij had kunnen mee gaan". Als het even kan elke dag voor kortere of langere tijd op de fiets. Zegt Piet Liebregts: „Ik voel me nu vijf jaar jonger." TOKIO, 1 december De Japanner Masahiko Harado heeft dinsdag te To- kio met succes zijn wereldtitel in het bantamgewicht verdedigd tegen de Brit Alan Rudkin. Harada, die in mei van dit jaar als wereldkampioen de op volger werd van de Braziliaan Eder Joffre, versloeg Rudkin in een gevecht over vijftien ronden op punten. De beslissing van de scheidsrechter en de twee juryleden was unaniem: Harada winnaar op punten. Scheids rechter Ko Toyama kende Harada 74 punten toe tegen Rudkin 66. De 3ury* leden, Mickey Pope en Hiroyuki Teza- ki, hadden respectievelijk 'n score van 72-60 en 74-65 in het voordeel van de Japanner, die in een hoog tempo begon en reeds in de eerste ronde zijn tegen stander neerhaalde met een rechtse counter. Ofschoon het er veel op ,eek. dat Rudkin per ongeluk ten val kwam hij bleef steyien op een knie be gon de scheidsrechter te tellen. Bij „acht" ging de gong voor het einde van de eerste ronde. Waren de verwachtingen van de 12.000 toeschouwers hoog gespannen, de strijd stond gedurende lange tijd op een „laag pitje". Het werd een eento nig gevecht, dat pas in de laatste drie ronden enige allure kreeg. Daarvoor hielden beide boksers het midden van de ring en kwamen slechts zelden tot een goed geslaagde stoot. Talrijke ma len moest de strijd wordenonderbro ken wegens „hangen" De fysiek sterke re Harada schreef de dertiende ronde op zijn naam, nadat hij met een harde rechtse goed was doorgekomen op het lichaam van de Brit, die door zijn snelle bewegingen de superieure H>- rada echter geen kans gaf om een eindstoot te plaatsen. Be laatste ronde gaf een onafgebroken slagenwisseling te zien, waarbij Harada in de meer derheid was, Bij de laatste gongslag stonden beide boksers echter nog vast op de benen. Het was de eerste keer, dat Harada zijn op Jofre veroverde wereldtitel ver dedigde- De Londense promotor Har^y Levene wil op 5 april in het Wembley- stadion te Londen een tweede gevecht tussen Harada en Rudkin organiseren met wederom het wereldkampioen schap als inzet. Harada kwam met een pleister over het linker oog de ring in, Rudkins manager protesteerde hierte gen In Engeland is dit niet toege staan maar het protest werd door de jury afgewezen .Harada mocht m?t pleister boksen. AMSTERDAM, 1 dec. Donderdag 2 december wordlep op de kunstijsbaan van Deventer langcbaan invitatie selec tiewedstrijden voor B-rijders (diames en heren) gehouden. De afstamden voor de heren zijn 500 en 5.000 meter en voor de diames 500 en 1.000 meter. Hij stapt, als het even kan, elke dag voor langer of korter tijd op de race-fiets. Er staan er drie; één op zjjn slaapkamer, twee in het schuurtje achter het huis. Hij wil ze voor geen goud ter wereld kwijt. Wielersoigneur Piet Liebregts houdt van die fietsen als een kind van zijn poppen. Niet vreemd als men bedenkt, dat Piet Liebregts met zijn race-fiets een in ons wie- Ierwereldje beroering verwekken de zenuwinstorting de baas wordt. Bovendien voelt Piet Liebregts zich, sinds zijn dagelijkse ritje rond het nauwelijks voor de wie lersport warmlopende Den Bosch, wel vijf jaar jonger Die door Piet Liebregts zo ef fectief bestreden mentale inzin king heeft meer gevolgen: de op de wielermarkt hoog genoteerde en daarom kostbare soigneur Piet Liebregts neemt zich heilig voor „het wat kalmer aan te doen." Het blijft voorlopig bij een door zijn vrouw en twee zoons toegejuicht voornemen, omdat Piet Liebregts verliefd is op zijn vak. In de Tour de France verzorgt hij Jan Janssen, tij dens de wereldkampioenschappen staat hij aan de zijde van Peter Post. Als het winterseizoen be gint maakt hij ook weer deel uit van het jachtige gezelschap vedetten, dat zich in het opwin dende Zesdaagse-leven stort. Zijn voornemen wordt echter re aliteit als plots Kurt Vyth ten tonele verschijnt. Accufabrikant Kurt Vyth, een naar publiciteit dorstende za kenman, organisator van de vo rig jaar geslaagde Ronde van Nederland, komt met een aan bod. Piet Liebregts hapt na am pel beraad in 't kostelijke aas, dat Vyth heeft uitgeworpen. Hij wordt depothouder in Den Bosch, hij mag een stal met amateurs inrichten en Liebregts wordt bo vendien Vyths naaste adviseur in wielerzaken, een vacante functie sedert wielermanager Ton Vissers elke relatie met Vyth heeft opgezegd. Vandaag is Piet Liebregts, wat weemoedig gestemd, naar Zu rich vertrokken. Naar zijn laat ste Zesdaagse Geen wonder dus, dat hij gisteren, pratend over wielrennen, aan de hand van zijn plakboeken, een episode van jachtend leven de revue laat passeren. Tot '53 is verwarmingsmonteur Piet Liebregts een zoals hij noemt „middelmatig" amateur, zonder uitzichten op een rijk profbestaan in de tijdends die periode oplevende Nederlandse wielersport. Piet Liebregts neemt een wijs besluit: hij hangt zijn race-fiets aan de Vlijmense wil gen. Vanaf dat moment stelt hij zich in dienst van all-roundren- ner Gerrit Schulte. In zijn wei nige vrije uren haalt hij het diploma „sportmassage". En tij dens het werk op de winterba- nen ontvangt hij onontbeerlijke steun van de uit Utrecht af komstige nestor-der-soigneurs Jan van Dinter. Zes jaar later sluit Piet Liebregts zijn leertijd af, in '60 treedt hij in vaste dienst bij de „koning der winterbanen": Peter Post. Hij behoort dan tot de beste tien vakmensen van Europa, een soigneur met een vrij hoge marktwaarde. De ambitieuze Piet Liebregts snelt van evenement naar evene ment. Hij is zelden thuis. Als hij er is, worstelt hij met zijn pro blemen, die hem nimmer uit het hoofd gaan. Zijn reputatie, met vorstelijke aanbiedingen van Rik van Looy en Jacques Anquetil omlijst, doet veel jonge renners het hart sneller kloppen. De te lefoon in huize Liebregts staat dikwijls roodgloeiend wegens om advies smekende renners. Hij is een vriendelijk man, die waar hij kan jonge coureurs te hulp snelt. De aanbiedingen uit het buiten land wimpelt hij achteloos weg, omdat hij verknocht is aan Peter Post. Een Peter Post, die hij „als jongetje zag komen." Soigneur Piet Liebregts licht een tipje van de sluier, die zijn vak omhult. Hij doet dat in sobere taal. Hij vertelt dat hij soms zo intens aan een koers dacht, dat hij zijn omgeving vergat. Dat vrienden hem boos aankeken, omdat hij, in gedachten verzonken, niet groette, Hoe hij met Peter Post naar een overwinning leefde. Dat zij samen maanden van te voren een pro gramma opstelden om één koers te kunnen winnen. Maanden van pra ten, maanden van massage, maan den van twijfels, maanden van angst om de „forme". Zegt Piet Liebregts: „Als Peter dan won, was het net of ik zelf had gewonnen. Ik beschouwde het als mijn eigen triomf. Ik was de coureur. Zo dacht ik. Zo leefde ik." Hij wijst met z'n lenige vin gers naar wat foto's. Plaatjes van Jo de Roo, van Gerben Karstens, van Jan Janssen, van Peter Post tenslotte. Hij noemt hen de mannen van het pro gram. Renners van het program ma gelden in de wielersport als vedetten. „Zij zeggen", bewijst Piet Liebregts,die en die koers win ik. Zij leven er naar toe. Zij stellen hun leven in op zo'n koers. Zij winnen dan meestal ookLet volgend jaar eens op De Roo. Hij wil Parijs-Roubaix winnenLet ook op Dolman. Net zo'n mannetje. Wat in dat koppie zit, praat je er niet uit. Die wil wereldkampioen worden- Hij wordt het Vijf jaar Peter PostVijf jaar jachten, rennen. In de winter en in de zomer. Koffers pakken, wegwezen. Zenuwen opvreten, kijken naar die roffelende be nen, iedere spier verkennend. Soigneur Piet Liebregts rept niet over de moeilijkheden in zijn vak, dat hij zo meesterlijk ty peert met de simpele woorden: Er zijn maar zo'n stuk of tien vaklui, de rest schoenpoetsers." Toch vrat dit zenuwenwerk aan zijn gestel. Er waren soms ru zietjes, maar waar komen die niet voor? Hij weerlegt de ge ruchten als zou hij in het voor jaar met Peter Post gebroken hebben. „Da's niet waar. We hadden woorden, omdat Peter naar de Tour ging." Soigneur Piet Liebregts vond het onjuist, dat Peter zijn naam in de waag schaal stelde, z'n reputatie op het spel zette, terwijl hij wist, dat hij niet in conditie was voor de Tour. „Dan hoef je niet te gaan, al staat het honderd keer in je contract. Dat kun je je permit teren als je een vedette bent." Peter besliste toen anders. Piet Liebregts stapte naar de reeds maanden naar hem lonkende Jan Janssen. Het werd een zware Tour, want Jan Janssen, die in het voorseizoen teveel van zichzelf had gevergd, worstelde met een enorme inzinking. Daar kwam ook dat andere facet van het soigneursvak om de hoek kij ken. Geduld, dat nerveuze Piet Liebregts zich met ijzeren be heersing moest opleggen. Een soigneur is de man, die de ren ner tijdens de koers voor al het kwade behoedt. Hij is tevens een vader voor zijn renner. Hij moet hem laten praten, als hij op de massagetafel ligt. Als alle zor gen, als de hele koers, als de teleurstelling en de blijdschap als massage-olie uiteenspatten. De soigneur moet dan de toe stand klaren. Moet dan de juiste taal vinden om de renner dat hoognodige moreel te .geven Piet Liebregts heeft daar feeling voor. Het waren gedachten, herinne ringen aan de vooravond van een afscheid. Piet Liebregts heeft een beslissing genomen over zijn eigen leven, gekoppeld aan dat van zijn gezin. Hij denkt met weemoed aan de momenten van vreugde, hij pakt zijn koffers en gaat naar Zurich. Een definitief afscheid? Weineen. In het achterhoofd wortelt name lijk reeds de idee om van de jon ge talentrijke Gerard Koel en Léo Duindam een ideaal winterkoppel te maken. Zijn kop zit barstens vol plannen om met zijn jonge, praktisch onbekende amateurs in het komende seizoen zijn slag te slaan. HU rijdt met zUn nog niet geheel geformeerde ploeg in alle amateur-klassiekers, in Olympia's Toer door Nederland. Maar Koel en Duindam zijn ziin lievelingen. Met een baantoekomst. Met een Zes- daagse-kans. Dus over drie jaar Piet Liebregts lacht. Een lach van verwachting Advertentie De Afrikaanse politieman Keino (Kenya) onttroonde gisteren in Auckland (Australië) Amerikaans atletiekfenomeen Ron Clarke. Hier Keino in actie tijdens zijn onstuitbare rush naar een nieuw wereldrecord in op de 5000 meter. DEN HAAG, 1 dec, Aan heit toer nooi om heit Europese kampioenschap driebanden, dat van 8 tot en met 11 december te Lissabon wordt gehouden, zullen de volgende neigen biljarters, die negen landen vertegenwoordigen, deel nemen: Ceufemans (België) (titelhou der) Scherz (Oostenrijk); Doigigen (Ne derland); Hanoun (Frankrijk), Vinagre (Portugal)Tiedtke (West-Duitslaind); Munte (Spanje); Soegaand (Denemar ken) en Lopoz (Zwitserland),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11