Haarlem heeft (nog) geen geld voor voorlichtingsambtenaar Rapporteur: „Wel gewenst" I NZH gereserveerd bij opening nieuw van GEOPEND PEA LOK BIJZONDERE HULP GEVRAAGD Kerstactie van start Assuradeur had verkocht huis te koop Ik ben met Kapoentje naar de botermarkt geweest house of engiand -»/g) Woonschepen op drift Man (79) dood in woning aangetroffen Feest katholieke bejaarden Lisse iifi Dreef versperd mm Zóóoo 'n baard Sinterklaas loopt verregend langs de kramen Aiphenaar Aiphenaar Aiphenaar Aiphenaar Echtpaar dakloos WfëmÊk if WÊÊk V er keerson gelukken in Nieuw Vennep VRACHTAUTO MET WORTELEN IN LEIDSEVAART Afscheid bij P.W.N. Brand in badplaats PAGINA 3 .Haarlem, 1 dec. B. en W. van «aarlem hebben de gemeenteraad mee gedeeld, dat zij (nog) niet met een voor stel zullen komen tot aanstelling van ®en voorlichtingsambtenaar. Vorig jaar werd tijdens de begrotingsdebatten aan- gedrongen op de aanstelling van een ~®rgelijke functionaris. In verband daar mede heeft de heer J. Mastenbroek, •Joofd van de afdeling voorlichting en ^presentatie van de gemeente Amster dam, een nota aan B. en W. uitgebracht met betrekking tot praktisch alle aspec- ïS® Vai» de oerheidgvoorlichting. B. en blijken zich met de hoofdlijnen van *Vn betoog te kunnen verenigen en zij pm het eens met de conclusie van de "®er Mastenbroek, dat de aanstelling I n een voorlichtingsambtenaar in Haar lem als zeer gewenst moet worden be schouwd. „Na ernstige overweging ech ter", aldus schrijven B. en W., „van alle m aanmerking komende belangen zijn •PI evenwel tot de slotsom gekomen, «at de voor het creëren van een voor- "fhtingsapparaat noodzakelijke investe- 'hg in het licht van de gemeentebe groting 1966 niet verantwoord kan worden geacht". T.V. voor mensen met een eigen smaak. Uitvoeringen naar keuze in noten, teak of palissander. WAGENWEG 78 - TEL. 12576 men. CHINEES-INDISCH RESTAURANT GIERSTRAAT 49 Ja, over Sint hoeven we U niets te vertellen: die is al zo oud. Wij specialiseren ons in nieuws. Hebt U even een momentje Gebreide wollen autojasjes, ook van yersey v.a. 69.75 Pullpolo's en polovestenv.a. 29.50 Kamerjassen en badjassenv.a. 49.50 Coin de feu (wij noemen het T.V.-jasjes) v.a. 39.50 Reis-set: pyama kamerjasv.a. 49.50 Overhemden o.a. CJ.T. terytal en King Vyellav.a. 29.50 Handschoenen o.a. Mochetto en pigskin v.a. 19.75 Wollen en zijden sjaalsv.a. 7.90 Wollig warme autoplaids (o.a Kynoch) v.a. 32.50 De Sinterklaasmarkt was stil en bijna verlaten. Het weer lokte Kapoentje en het publiek niet aan om massaal een tocht naar de Botermarkt te ondernemen. Grammofoonplaten Gitaren Bladmuziek De heer Mastenbroek heeft een wel pel uitvoerig rapport uitgebracht, waar- m "ij tenslotte concludeert, dat een voor- hchtingsambtenaar voor Haarlem ur gent is. In die functie zou een vakman moeten worden benoemd. Het is volgens hem noodzakelijk een actief voorlich- 'ings- en public relationsbeleid te voeren hP basis van een weldoordacht beleids programma, waarin aan het produceren van veel en goed gevarieerde publici sed de grootst mogelijke aandacht dient *e worden geschonken. Om daartoe te komen zou het gewenst, zijn een globaal landelijk opinieonderzoek in te stellen haar de (algemene) bekendheid van Haarlem in alle delen van het land. Onderzocht zou moeten worden in hoe- verre het onderwijs een bijdrage kan le uren in het verkrijgen van een goede kennis omtrent Haarlem. De werking van het bestuursapparaat en het finan- c'eel beleid zou de Haarlemmers in een goed geïllustreerd schema duidelijk ge blaakt moeten worden. De Haarlemmers "loeten geïnformeerd worden, bijvoor beeld via vouwbladen over belangrijke hun omgeving uit te voeren werken. De voorlichtingsambtenaar zal een duidelijk omschreven functie moeten hebben. Hij moet belast worden met alle perscontacten, hij zal mandaat moeten hebben ook coördinerend op te treden en ook de voorlichting van gemeentelijke diensten en bedrijven moeten verzorgen. Naar schatting van de heer Mastenbroek zullen de kosten aan salaris en sociale lasten 20.000 bedragen. Het benodigde jaarbudget voor het produceren van publiciteit, het organiseren van allerlei zaken en het verzorgen van de voorlichting zul len de eerste jaren minstens 30.000 vragen. In zjjn nota doet de heer Mastenbroek •nkele practische suggesties. Minstens «én per jaar een periodiek „Haarlem" laten verschijnen, ook in het Engels en Duits, dat algemene informatie ver strekt en dat dienstbaar gemaakt wordt voor het toerisme. Verder een boekje voor Haarlem binnen de veste, dat het beleid in Haarlem nader uitlegt en onmisbaar is voor de algemene neopinie- Peiling onder de burgerij. Vervolgens een representatief boekje „Haarlems Verleden, Heden en Toekomst", ook in andere talen, dat vooral voor de gasten bestemd boeten zijn. De heer Mastenbroek stelt ook voor, «uiige periodiek terugkerende evenemen ten te arrangeren vóór en met de Ne derlandse pers. Bijvoorbeeld een jaar lijkse Frans Halspersdag, de instelling Van een Laurens Janszoon Coster- Hersprijs" voor de beste door een jour nalist geschreven publicatie over een aan Haarlem onderwerp. Hij stelt voorts voor, af en toe een tweedaagse pers- «Xcursie te houden voor speciale groe pen journalisten, die daarbij éénmaal in Haarlem overnachten. Er zou eens een eenmalig initiatief genomen kunnen wor den voor een Laurens Janszoon Coster- bal" voor Nederlandse journalisten •het dames in de Vleeshal. Tenslotte Zou een jaarlijkse persborrel gewenst Z(jn met het voltallige college van B. en W. voor alle Haarlemse .journalisten. ®en hele lijst van wensen en verlangens dus, die voorlopig echter nog wel niet bewaarheid zullen worden. (Advertentie) tK krouwels ElSSE, 1 dec. Gisteren heeft de ■fdeling Lisse van de Katholieke bond Van bejaarden en gepensioneerden een bijeenkomst gehouden in het K.A.B.-ge- bouw. De heer J. van der Lans opende deze feestelijke bijeenkomst met een her denking van de zieken en overledenen. Medewerking verleende het toneel groepje van het V.N.K.V. en het zang koor onder leiding van mevrouw Van mnsen, het bandje van Willy Duiven- yoorde en de heer Trompert, die met «ikaar de bijeenkomst uitstekend heb- öen verzorgd, waarvoor zij een stevig aPjdaus in ontvangst mochten nemen. Er was verder een spreker van het hoofdbestuur, die een vergelijking trok tussen de tijd van vroeger en van nu. De bejaarden hebben deze middag genoten. Een mooie trek is, dat fb de zieken niet vergeten. Dank werd gebracht aan mevrouw De Bruin en mevrouw Ter Linden voor het vele werk ?®t ZU zich hebben getroost om deze nuadag te organiseren. Dank werd ook vo u1* aan ve'e autobestuurders kn» balen en brengen, vooral wel- m deze dagen van novemberstor ZANDVOORT, 1 dec. Passagiers i geving kunnen zien en meer van de van de NZH behoeven in Zandvoort nu niet meer in regen en wind op hun bus staan wachten. Gistermiddag is daar namelijk het nieuwe busstation bij het Raadhuisplein officieel in ge bruik genomen. Uiteraard zuilen daar mee diegenen, die regelmatig met de NZH van en naar de badplaats rei zen, het meest -erguid zijn. Maar ook het Zandvoortse gemeentebestuur stak haar vreugde gisteren niet onder stoe len of banken. Want met de verdwij ning van het oude haltegebouw en de bouw van dit moderne busstation is weer een stapje gezet in de richting van de verfraaiing en sanering van de oude dorpskern. Maar de directie van de NZH staat enigszins gereser veerd tegenover het nieuwe busstation. Dat viel te beluisteren uit de woorden van de directeur, de heer Hortensius, gisteren bjj de opéning gesproken. Hij is bevreesd, dat de moderne accommo datie van het station in veel gevallen in tegenspraak zal blijken te zijii met de snelheid van vervoer. Een vlotte aan- en afvoer van de tienduizenden reizigers die voor de verbinding met Zandvoort op de NZH zijn aangewezen, wordt vaak belemmerd door rijen van stilstaande auto's op de veel te smal le wegen naar de badplaats. De heer Hortensius sprak de hoop uit, dat daar spoedig verbetering in zal komen. Van het Zandvoortse gemeentebe stuur hoeft hij op dat punt geen tegen werking te verwachten. Dat worstelt evenzeer met dat wegenprobleem als de NZH, maar zeker niet alleen ter wille van de NZH. Burgemeester mr. H. van Fenema prees gisteren wel de chauffeurs van die onderneming voor de wijze waarop zij hun voertuigen over ,,de belachelijk slechte wegen naar Zandvoort" weten te manoeuvreren. Hij had echter goede hoop, dat nu spoedig een beslissing zal worden ge nomen over de aanleg van betere we gen naar zjjn gemeente. „Het begint te dagen in het oosten", zei hij. „Als dat zo doorgaat zal ook de NZH over tien jaar van die nieuwe wegen kun nen profiteren". Maar bij de NZH is men met dat perspectief allerminst tevreden. „De NZH dient haar reizigers reeds nu de snelle verbinding te geven waar op zij terecht aanspraak maken al- dus de heer Hortensius. ,,Meer dan met een fonkelnieuw busstation zjjn zij gebaat bij een goed lopend ver voer' In dat verband bracht de heer Hor tensius ook de wens van het Zandvoort se gemeentebestuur ter sprake voot' goede busverbindingen tussen het dorpscentrum en de nieuwe buitenwy- ken. De NZH, heeft, ongeacht de be- drijfsuitkomsten metterdaad getoond aan dat verlangen tegemoet te willen komen aldus de heer Hortensius Vergen wij dan teveel wanneer wij in ruil voor de door ons geboden ver voersvoorzieningen een in alle jaarge tijden ongestoorde doortocht van onze bussen vragen? Wij- zullen dat gaarne beschouwen als het honorarium voor de bijdrage welke het openbaar vervoer aan de opkomst van Zandvoort als badplaats heeft geleverd". De heer Hortensius rekende voor, dat vijfenzes tig jaar geleden driehonderdduizend mensen per jaar met het trammetje naar Zandvoort gingen. Per maand ver voert de NZH thans vijfhonderdduizend reizigers met bussen naar de bad plaats. De heer Hortensius srak tot slot de hoop uit, dat in het nieuwe sta tion wel prettig, maar niet te lang zouden behoeven te wachten. Dat het Zandvoortse gemeentebe stuur het belang van het openbaar vervoer wel degelijk inziet, bewees mr. van Fenema, Hij zei, dat de over heid steun moet verlenen aan een goed functioneren van het openbaar vervoer o.a. door het verbeteren van de we gen. Hij pleitte ook voor verhoging van de reisvreugde door verbetering van het comfort. Hij zou ook graag zien, dat terwille van het toeristisch verkeer naar Zandvoort door de ver voersondernemingen z.g. „uitzichtwa gens" zouden worden ingezet, van waar uit vacantiegangers meer van de om reis kunnen genieten. Het nieuwe busstation van de NZH in Zandvoort werd, ontworpen door, ir. C. Douma vanJiet architectenbureau N.V. Spoorwegöpbóuw. De 'technische dienst van de NZH stelde een program ma van eisen op. Het station, zestien meter lang en bijna vijf meter breed, bestaat uit een wachtkamer, een keu ken met bergruimte voor de restaura tie, een kantoortje voor de haltechef en een toiletgroep. Tegen de oostzijde van het gebouw bevindt zich.-e.en over dekte opstelruimte voor reizigers van veertig bij zes meter. De bouw' werd uitgevoerd door de N.V. W. Thunnis- sen te Heemsttdie. Mr. Van Fenema verrichtte de officiële opening door het inschenken van hét eerste kopje koffie. HAARLEM, 1 dec. De hevige storm heeft gisteravond een grote boom op de hoek van de Zuiderhout- laan en de Heemsteedsedreef uit de grond gerukt en dwars over de weg geslingerd. De boom nam een lantaarn paal mee in zijn val. Wegens de enor me ravage moest het verkeer worden omgeleid. Advertentie HAARLEM TELEF. 12419 Onze kerstactie gaat weer beginnen. De actie, die de lezers in de loop der jaren vertrouwd is geworden onder de naam „Stille Armen". Ieder jaar tegen kerstmis werden er vanwege het Haar lems Dagblad en onze courant giften ingezameld, welke via de Sociale Raad als kerstverrassing wer den verdeeld onder de gezinnen of alleenstaanden, die met zo'n extraatje wat meer glans aan hun kerst feest konden geven. Vorig jaar is met de opheffing van de Sociale Raad daarin verandering gekomen. Er werd een commissie van samenwerking gevormd, bij wie de binnengekomen gelden in een fonds zou den worden gestort. Niet om het geld te beleggen of om een spaarpotje te vormen, maar om mensen te helpen, die in grote nood waren geraakt. Het etiket „Stille Armen" verdween, de inzameling werd voortgezet onder de naam „Actie Bijzondere Hulp". De nieuwe commissie heeft vorig jaar met span ning het resultaat van de inzameling afgewacht. Zouden de Haarlemmers en velen uit de nabuur gemeenten op dezelfde manier reageren als vroeger? De spanning was gauw gebroken. De giften stroom den toch weer binnen, duizenden guldens vulden de „schatkist". Ook de nieuwe vorm van de kerstactie bleek aangeslagen te hebben. Vele gezinnen konden het afgelopen jaar geholpen worden. Het is het recht van iedere lezer, te weten, hoe het geld besteed wordt. Nu dan: de heel kleine kerst giften van vroeger heeft men afgeschaft. De com missie heeft haar aandacht vooral en met name ge richt op die gezinnen of alleenstaanden, in wier nood geen enkele instantie of regeling voorziet. Mensen, die echt zoals de volksmond dat zo kernachtig uitdrukt tussen de wal en het schip gevallen zijn. Zij kunnen er zelf niets aan doen. Ziekten en/of andere tegenslag hebben hen in de grootste moei lijkheden gebracht en zij moeten geholpen worden. Door wie? ÏDoor ons. In verschillende zeer ernstige gevallen kon vorig jaar kerstmis geholpen worden. Van het geld, dat overbleef, konden in de loop van het jaar nog velen geholpen worden. Die hulp wordt uiteraard verstrekt na een nauwgezette en openhartige bespreking bin nen de commissie, die dikwijls ook nog andere mo gelijkheden ziet, waardoor in een noodgeval geholpen kan worden. Nu komt natuurlijk uw vraag: „Zijn er dan zoveel noodgevallen?" Wij zouden u graag een blik willen gunnen in de aanvragen, die bij de commissie binnenkomen. Het is soms ronduit ver schrikkelijk. 'n Enkel voorbeeld. Een gezin van man, vrouw en vijf kinderen, die geen van allen geld verdienen. De man is bouwvakarbeider, maar loopt meerdere we ken vanwege een asthmatische bronchitis in de ziektewet. De moeder heeft een chronische rugge- mergziekte, waardoor de dochter van 15 jaar altijd in de huishouding moet helpen. Het gezin is, zoals dat heet, achterop geraakt. En er moet geholpen wor den. Met een gift van 280,kon vorig jaar in de ergste nood worden voorzien. In de komende dagen zullen wij u nog verschiUende voorbeelden geven. Niet om uw medelijden op te wekken, maar om u aan te tonen, dat uw gaven niet zo maar een aardigheidje zijn. U helpt mensen, die ook werkelijk geholpen moeten worden. De schatkist van het Comité is nu zo goed als leeg. Wij rekenen er op, dat u voor een stevige aanvulling zorgt, zoals dat vorige jaren geschiedde. Evenals andere jaren kunt u uw gift storten op het gironummer 14 34 80 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant, met vermelding „Bijzonder Hulp". U kunt uw gift ook bezorgen bij het bureau van onze courant: Smedestraat 5. De binnengekomen giften zullen geregeld in ons blad worden verant woord. Tenslotte: degenen, die menen, dat zij voor een bijdrage in aanmerking komen of van mening zijn, dat een ander gezin geholpen moet worden, kunnen een schriftelijk verzoek richten aan: het secretariaat van het Comité „Bijzondere Hulp", Nieu we Gracht 74, Haarlem. HAARLEM, 1 dec. De politie heeft de 23-jarige assuradeur J. H. B. uit Haarlem aangehouden. De man wordt ervan verdacht een 68-jarige banket bakker uit Hilversum voor 1.100 te hebben opgelicht. Dat geld had de bak ker aan de Haarlemmer overhandigd ais voorschot op de koop van een huis, dat de assuradeur aan de bakker zou verkopen. Het huis in kwestie was ech ter al verkocht. De Hilversummer was via een advertentie in contact gekomen met de assuradeur. Toen de koper zijn woning niet kon betrekken, drong hij aan op terugbetaling. B. stelde dit steeds maar uit, totdat de bakker aan drong op spoedige betaling. Toen de assuradeur nattigheid begon te voelen, toog hij naar Hilversum om te betalen. Hij was echter te laat, want daar hield de politie hem aan wegens oplichting. De man is ingesloten. (Advertentie) REGEREN O» heronraoctad VOORUITZIEN l HAARLEM, 1 dec. Vast gesjorde zeildoeken, kramp achtig opbollend in de harde wind, wapperend textiel aan gespannen waslijnen en een handjevol marktkooplui, die zich warm houden door hun romp met zwaar geschoeide handen te bewerken. Dit is zo ongeveer het sfeerbeeld dat de zeldzame bezoekers van de Sint Nicolaasmarkt op de Botermarkt gisteren te zien kreeg toen deze bui- Een zorg tenmodel markt van start voor de gmg. Om elf uur. begon de ver koop, voor zover daarvan ge sproken kon worden. Maar de meeste gegadigden liéten verstek gaan, zodat de man nen van het marktwezen de onbezette kramen in hoog tempo begonnen af te breken. minder marktmeester. Toen in de middag de gure wind ook nog grote hoeveel heden regenwater over de Botermarkt joeg werd ieder enthousiasme van de aspirant kopers in de kiem gesmoord. Enkele vastbijters, die per sé voordeliger uit wensten te zijn, trotseerden het wanweer en schuifelden met hoog op gezette kragen langs de res terende kraampjes. Sint Nico- laas was die middag bepaald op de hand van het grote warenhuis, dat verlicht en verwarmd naast de markt op rees. „Het wordt niks vandaag", zeiden de teleurgestelde ven ters tot elkaar. „Ik kom mor gen wel weer eens kijken", sprak een gedesillusioneerde marktkoopman. Nu is het een vaststaand feit dat de Sint Nicolaasmarkt qua sfeer en verkoopresultaten in de scha duw staat bij de kerstmarkt. De honderden kerstbomen en de flakkerende kaarsvlamme tjes doet dan een veel meer geslaagde poging op het sen timent en de portemonnaie van de Haarlemse bevolking. De Sint Nicolaasmarkt, een traditie in Haarlem, duurt voort tot vijf december. Als de weersgesteldheid dat toe laat hoopt men ook in de avonduren, als ook de winkels in de binnenstad geopend zijn, een extra graantje mee te pikken van de algehele in koopwoede. (Advertentie) KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM HAARLEMMERMEER. 1 dec. Gis teravond omstreeks elf uur is de woonschuit van een pas gehuwd echt paar aan de Zwanenburgerdijk omge slagen en gezonken. De hele inventaris van het schip, dat met de toepasselijke naam „Het Einde" was uitgerust, ver dween onder water. Het echtpaar was op het moment van het omslaan niet aanwezig. Het werd bij een naburige woonschuit onderbcgracht. Het ongeval gebeurde, toen een ander vaartuig langs de woonboot voer. De daarbij veroorzaakte golfslag deed „Het Einde" kantelen met bovenvermeld ge volg De brandweer van de gemeente Haarlemmermeer heeft nog getracht de boot leeg te pompen, maar dit had geen succes. Vandaag zou worden ge tracht „Het Einde" met een bok weer boven water te krijgen. Ook bij de ligplaats aan de Zwanen burgerdijk zijn een aantal woonboten in moeilijkheden geraakt als gevolg van de hevige windstoten. Tegen zes uur gisteravond werd de hulp van de brand weer ingeroepen, omdat de kans niet denkbeeldig was, dat de schepen wer den losgerukt van de kabels. Dit gevaar werd nog vergroot door de sterke golf slag, die zich in een nabijgelegen af graving ontwikkelde. Twee schepen lie pen schade op, doordat zij tegen de oever en tegen elkaar werden gedrukt. De hele nacht heeft de brandweer bj de ligplaats gepatrouilleerd. NIEUW VENNEP, 1 dec. In Nieuw Vennep hebben zich in twee dagen tijds twee vrij ernstige verkeersongelukken voorgedaan. Gisteren werd op de Ven- neperweg hot moisje JD. uit Nieuw Vennep, toen zij vanachter een gepar keerd staande auto vandaan de rijbaan opliep, gegrepen door een personenauto, bestuurd door K.K. uit Rotterdam. Het meisje moest met een beenbreuk en een hoofdwond in het St. Elisabeth Gast huis in Haarlem worden opgenomen. Maandagavond werd op de Venne- perweg de wielrijder De G. uit Nieuw Vennep geschept door een personenauto. Ook hij werd zodanig gewond, dat hij naar het St. Elisabeth Gasthuis in Haar lem moest worden overgebracht. HAARLEM, 1 dec. De 79-jarige ak leenwonende J. Molitoor is gisteren le venloos in zijn woning aan de Anthonie- straat aangetroffen. De man was waar schijnlijk al enige dagen dood. Toen de buren hem misten, hebben zjj de poli tie gewaarschuwd. De man werd achter de deur aangetroffen. Vermoedelijk is hjj van de trap gevallen. HEEMSTEDE, 1 dec. Gisteravond om zeven uur is een vrachtauto met wortelen de Leidsevaart ingereden. De bestuurder wilde op de Leidsevaartweg een voor hem rijdende personenauto passeren, toen de bestuurder daarvan plotseling naar links uitweek Om een aanrijding te voorkomen kon de vracht wagenbestuurder ook niet anders doen dan zijn auto naar links sturen, met het gevolg dat hij in de vaart belandde. De chauffeur kwam met schrik vrij. D« bestuurder van de personenauto heeft vermoedelijk niets gemerkt en is door gereden. BLOEMENDAAL, 1 dec. Bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord- Holland is gisteren afscheid genomen van de heer A. Gelein, technisch hoofd ambtenaar van de algemene dienst, die na zesenveertig dienstjaren bij het PWN met pensioen is gegaan. Hij had inder tijd een groot aandeel in de bouw van het hoofdkantoor van het PWN aan de Emmalaan in Bloemendaal. Dat werd door de directeur, ir. W. H. van Marle, tijdens de afscheidsbijeenkomst nog eens benadrukt. ZANDVOORT, 1 dec. Door brand is gisteren vrij aanzienlijke schade toege bracht aan het pand Paradijsweg 18 te Zandvoort. De brand brak uit m de kelder tijdens de voorbereidende werk zaamheden voor de overschakeling op aardgas. De brandweer had een kwartier nodig om het vuur meester te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3