Vakcentrales eisen in Stichting: 's ZOMERS EEN RUSTIG BEEKJE Wateroverlast Nederlanders vermist na omslaan van booreiland 11 Kreymborg Rups kruipt uit chocola Visie op huwelijk blijft in beginsel die van Concilie Schijn beweging A.R.P. SPREEKUUR En; Kans op akkoord met werkgevers uiterst klein Een Van Gogh voor vier ton in W.-Veluwe en Gelderse vallei VATICAANSE BRONNEN: CITROEN HOOGEVEEN '7UAI Het nieuws VANDAAG mm PARTICULIEREN 2-3 In PLUS deze week I overhemden Hogere temperaturen FONVILLE beckering dotiU, htijuiAtegMckfrik „cumi dl IamuL" <IEEF MIJ MAAR £3 KLM vliegt straks dagelijks op Oslo DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32218 borstplaatjes FOIKUGEX 838-9 Vertier: DEN HAAG, 2 dec. Uit wat tijdens de schorsingen van de gisteren gehouden ver gadering van de Stichting van de Arbeid op de gang van het SER-gebouw te horen viel is duidelijk gebleken, dat de eis van de vakcentrales voor het minimum-loon luidt: 125 gulden per week. Het mini mum-loon, dat toekomt aan gehuwde werknemers van 25 jaar en ouder, bedraagt thans 110 gulden per week. Officieel is gisteren deze eis in de vergadering van de Stichting niet op tafel gekomen. Men heeft het meer dan drie uur vergaderen voornamelijk besteed aan de vraag, of er wel een afspraak op centraal niveau tussen werkgevers en werknemers over het mini- mum-loon moet komen. De vak centrales willen dat wel graag. Of de werkgevers er ook bereid toe zullen zijn. laten zij voorshands afhangen van de bereidheid van de vakcentrales met hen tot een eensluidende mening te komen over de problematiek van het minimum-loon. Daartoe zal vóór volgende week weer de voltallige Stichting bijeenkomt, de looncom- missie een bespreking houden. Een Achterweerdse boer kijkt naar ivat 's zomers een rustig kabbelend beekje is. ral van landerijen in de Gelderse vallei zijn als gevolg van de hevige regenval blank komen te staan. 2 STUKS -i r\75 ROME, 2 dec. De berichten over de befaamde zogenaamde pauselijke modi (wijzigingen) in Schema 13 spraken en spreken elkaar in onderdelen tegen. Maar vrijwel eenstemmig is thans de in formatie, dat de commissie alle beginselen in de tekst over huwe lijk, echtelijke liefde en voort planting onverkort heeft gehand haafd. FRUIT NOTEN WIJNEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per weex, 3,41 per maand, 10,30 per kwartaai. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN; Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. MINIMUMLOON F 125 (Advertentie) niet duur wel heerlijk Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst *hidt scheiding van spreekuur voor particulier-verzekerden en '°ndspatiënten niet nodig. Dat wil n°g niet zeggen dat men er ook v°or zal strijden tot één geza menlijk spreekuur tc komen. Men z'et vooral technische bezwaren. zal een fondspatiënt de dokter vaker maar minder intensief con sulteren, terwijl een particulier Verzekerde minder vaak ver schijnt, maar wel een intensiever ondersoek verlangt. Dit bemoei lijkt het afspraken maken. Het is slechts een facet van de zaak. Meer vindt u op pagina Losgelaten monopolies zijn be palend voor komende gestalte van de Kerk. Dit is het opschrift van een artikel op pagina over de slotzitting van het Do-c, het van Nederland uitgaande conciliaire voorlichtings- en documentatie centrum in Rome, gisteren gehou den. Op dezelfde pagina geeft prof. dr. p. Schoonenberg S.J. zijn per soonlijke visie over een telegram van een groep docerenden in de theologische faculteit te Nijmegen dat aan kardinaal Alfrink in home is gezonden over de huwe lijksbeleving. Onze schaakmedewerker T. D. van Scheltinga wijdt vandaag op de sportpagina een uitgebreide beschouwing aan het komende ge vecht om de wereldtitel schaken tussen Petrosjan en uitdager Spassky. Verder op deze pagina een artikel over het Duitse elf tal, dat volgend jaar naar Enge land gaat voor het wereldkam pioenschap voetbal. Sepp Herber gen, de beroemde Duitse coach, die zijn landgenoten in 1954 naar de wereldtitel leidde, zegt van de huidige ploeg: „Dit team heeft geen enkele kans." Op onze RTV-p&gina kunt u iets lezen over Karin Kent, die begon met cabaret en nu actief is In de popmuziek. Verder vindt u er nog iets over Rita Mill, die za terdag haar TV-debuut maakt. Wat doet u als uw kinderen uit hun kleren zijn gegroeid? Dan kunt u terecht bij de „Ruilcentra- le'' in Den Haag. Wat dat in houdt kunt u lezen op pagina twee in onze rubriek Op Zijpaden. Op deze pagina ook de strips. Regionaal nieuws op pagina J Het Sinterklaasfeest, hoogte- Ïiunt van huiselijkheid in ons kil- e landje, wordt de laatste jaren gekenmerkt door een ware stort vloed van geschenken. Jammer genoeg is daardoor een element, dat er vroeger wezenlijk bij hoorde en vaak zelfs de kern van het heerlijk avondje uit maakte, in de verdrukking ge raakt: de surprise. En dat, ter wijl de surprise zowel de ma ker als de ontvanger een extra genoegen verschaft, dat uit stijgt boven het plezier om het geschenk zelf. Deze oude tradi tie is, zo lijkt het, sterk aan slijtage onderhevig, zie pagina 1 van Plus. VOORTS IN DIT PLUSNUM MER: Pagina 2: Mary Pickford nog even pittig als vroeger. Boekenmarkt. Wereldvoorraad van goud top geheim. Pagina 3: Jeugdige hemelbestormers in de Sovjet-Unie. Jacob Manintveld verzamelde alles over Kennedy. Wakkere geesten door de eeu wen heen. Hebt u dat gelezen? Pagina 4: Schaken, dammen, bridgen, Klaverjassen, puzzelen en pieke ren, postzegels en tekenpuzzel. Pagina 5: Stapels brieven voor de Spaan se bisschop. Laat uw schoenen niet voortij- Q'g overlijden. Draaitafel dekje. Pagina 6: Speelplaats (de pagina voor de Jeugd). (Van onze Haagse redactie) Stichting, NW-voorzitter A. H. ïvloos, heeft na afloop van de vergadering ronduit gezegd, dat er weinig hoop is, dat de partijen het eens zullen worden. Van werkgeverszijde werd ons te ver staan gegeven, dat men het, wat de hoogte van het minimum-loon aan gaat, wel niet eens zal worden. Als de Stichting van de Arbeid het niet eens wordt over het minimum loon, zullen er op centraal niveau ook geen afspraken worden gemaakt over de arbeidstijdverkorting, de gelijke be loning van mannen en vrouwen en over de drempel in de aanpassings clausules van langlopende collectieve arbeidsovereenkomsten, waarbij de lo nen in zekere mate worden aange- Ëast aan de stijging van de prijzen, leze zaken en het minimum-loon zul len dan aan het touwtrekken van on dernemers en vakbonden in de be drijfstakken en ondernemingen worden overgelaten. Het minimum-loon mag geen koe voet worden onder de loonontwikke ling. Zo drukte de werkgeversvoorzit ter van de Stichting, ir. J. Bosma het, na afloop van de vergadering, uit. Dit is ook in de vergadering door de werkgevers naar voren gebracht. Voor al door het verwerken van het mini mum-loon in de loonschalen, wat in sommige bedrijftakben is gebeurd, worden ook de andere Ionen omhoog gebracht. Het maakt ook verschil uit, aldus de werkgevers, of men het mini mumloon koppelt aan de loonsverho gingen of aan de kosten van levens onderhoud. In het laatste geval moet men weer oppassen, dat die kosten in langlopende contracten dan niet op dubbele wijze invloed krjjgen op de lonen. Van de zijde van de werknemers is begrip getoond voor de vrees voor de koevoetwerking die de werkgevers heb ben. De heer Kloos gaf na afloop van de vergadering aarzelend toe, dat de lonen door deze koevoetwerking wel eens dubbel zo hard kunnen stijgen, vooral de lagere lonen. Om de werk gevers tegemoet te komen hebben de vakcentrales het voorstel gedaan het minimumloon bij wijze van voorschot te verhogen aan het begin van het jaar, en na een tijdje te bekijken, in hoeverre de feitelijke ontwikkeling van de lonen een nader verhoging van de minimumlonen vereist. De werkgevers hebben op die gedachte nog niet ge reageerd. Aan de verhoging van het minimumloon tot 125 gulden is men bij de vakcentra les gekomen door eerst in aanmerking te nemen, dat de lonen vorig jaar niet met 4, maar met 6,3 procent zijn gestegen, en dat er vorig jaar een huurcompensatie is gegeven, die nog niet in het minimum-loon is verwerkt. Daarbovenop moet de 6 tot 7 procent loonsverhoging worden verwerkt die dit jaar wordt verwacht. De vraag waarom de Stichting zo uitgebreid pogingen doet tot overeen stemming te komen over het mini mum-loon, terwijl uitzicht daarop toch zeer klein is, beantwoordde de heer Bosma met: „Dit is een poging om aan het overleg tussen werkgevers en werknemers reële inhoud te geven". O LONDEN, 2 dec. (UPI) Bij Sotheby is woensdag een Piëta van Vincent van Gogh geveild voor 40.000 pond sterling. Twee landschappen van Auguste Re noir brachten 24.000 en 12.000 pond op. Een pastelschets van een dansfiguur van Degas werd door een Amerikaan gekocht voor 14.000 pond. BARNEVELD, 2 dec. Grote delen van de West-Veluwe en de Gelderse Vallei zjjn gisteren blank komen te sfaan na de hevige regenval van de afgelopen dagen. Het water in de vele beekjes stroomt nu wel van de hogere zandgronden van de Veluwe naar de lager gelegen vallei. Daar zijn vele be ken buiten de oevers getreden, waar bij tientallen hectaren bouw- en wei land blank zijn gezet. Op verscheidene onder water gelopen landerijen zijn boerderijen, schuren en kippehokken geïsoleerd. Tussen Achterveld en Lunteren staat een weg voor een groot deel onder wa ter zodat verkeer niet meer mogelijk is. Ook in Kootwijkerbroek staan we gen blank. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IJMUIDEN, 2 december Veertien mensen onder wie minstens vier Ne derlanders worden sinds gisteravond vermist op de Zuidchinese zee, waar het booreiland Sedco 135 b Bruyard op ongeveer 90 mijl ten wes ten van de noordpunt van Luzon, Phi- lipijnen, doormidden brak. Het eiland, dat 80 meter hoog is en 9500 ton meet, werd door de sleepboot Willem Ba rendsz van Wijsmuller te IJmuiden, van Hirosjima naar Noord-Borneo ge bracht. De veertien vermisten, vier be manningsleden van de sleepboot en tien man van Shell, bevonden zich aan boord van het eiland. De namen en nationaliteiten van de opvarenden van Shell zijn nog niet be kend. De vier vermisten van de Wil lem Barendsz zijnR. p. Keur, 20 jaar, ongehuwd, adspirant stuurman, woonachtig te Heemstede. K. Gebuis, 24 jaar, ongehuwd, matroos-runner, woonachtig te Katwijk aan Zee. H. van Beek, 36 jaar, ongehuwd, run ner, woonachtig te Breda. M. van Toor, 32 jaar, ongehuwd, matroos runner, woonachtig te Vlaardingen. De familieleden van vier zijn op de hoogte gesteld. De reis van Hirosjima naar Noord Borneo is 2200 mijl lang. Hiervan had de Willem Barendsz er gisteren ruim 1300 rnjjl afgelegd sinds 10 november, toen men uit Hirosjima vertrok. De reden waarom het eiland door midden brak, is niet bekend. De stor men waarmee men tot nu te kampen had, werden goed doorstaan. De Sedco 135b was het grootste en zwaarste eiland, dat tot nu toe door een Nederlandse zeesleepboot werd ge transporteerd. Het bestond uit drie af zonderlijke pontons, elk 30 meter lang, 20 meter breed en 8 meter hoog, waar op het dreef tijdens het verslepen. Iedere ponton droeg een enorme ver- tikale holle stalen cilinder met een doorsnee van meer dan tien meter, on derling verbonden door een raam van holle buizen. De drie cilinders droegen een driehoekig werkplatform, waarvan de zijden een lengte hadden van 85 meter. Met inbegrip van de boortoren was de hele installatie ruim 100 meter hoog. Op het dek van het eiland waren opgesteld de dieselelektrische boorin stallatie met aandrijving, een installa tie om zeewater te destilleren, opslag ruimte voor materialen en gereed schappen. de kranen voor laden en los sen, een landingsdek voor helikopters en tenslotte de verblijven voor een bemanning van 75 koppen. (Advertentie) Bel O-Past in pasteltinten en wit. Tricotnylon in wit en streep- dessins. Diverse mouwlengten. stuk 11.90 et. .23x00 Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te uur) Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dar harde weste lijke wind. Hogere temperaturen. VRIJDAG: Zon: 8.28-16.31; maan: 14.32-1.43. BONN, 2 dec. (UPI) Minister De Jong van Defensie heeft gisteren In Seedorf een kazernecomplex voor de 41ste Nederlandse pantserbrigade over genomen. Seedorf is, zoals bekend, de tegen hanger van het Nederlandse Budel, waar een regiment van de Westduitse luchtmacht ligt. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 2 dec. De studente mej. Nanda Stapper die in een van de studentenflats aan de Opaalweg woont beet gretig in een reep chocolade die zij van een kennis had gekregen. Toen er een stukje al was zag zü spindraad- jes en enhaar verbazing steeg ten top toen er een klein rupsje uit kwam krui pen. Ze heelt de reep weggegooid, maar haar smaak in chocolade is daar mee niet verdwenen, vertelde ze. (Van onze Romeinse correspondent) Hoe de vork precies aan de steel zit is niet duidelijk. De commissieleden en de direct erbij betrokken periti staan immers, juist als onze parlementscom missies, onder geheimhouding. Wel dui delijk is, gelijk wij eerder meldden, dat de wijzigingsvoorstellen te elfder ure, al ol niet letterlijk van de Paus af komstig en al of niet mot een aanvan kelijk opleggend karakter, danige on rust en onbehagen onder vele commis- s'eieden verwekten. Niet slechts kardi nalen, ook lekeleden der commissie heb ben er terstond met de Paus over kun nen spreken. Normaal-menselijke lekka ges zijn door ernstige personen uil de on middellijke periferie aan de pers door gegeven, allerminst uit partijzucht of sensatie, maar om de Vaders te waar schuwen tegen mogelijke overrompelin gen. Met vier jaren concilieleertijd ach ter de rug weet thans iedereen, dat de „officiële" Kerk vele jaren ten achter blijkt met een wetenschappe lijk (theologisch, moralistisch, me disch en psychologisch) onderzoek naar de praktische zaken van de hu welijksbeleving in verband met ver antwoord ouderschap. De studies hier over zijn thans in volle gang. Een ba sisuitspraak ligt reeds in Schema 13 vervat zonder nog tot feitelijke richt lijnen te komen. Behalvè de speciale pauselijke com missie zijn er binnen de Kerk nog an dere. Er waren er eveneens in andere christelijke Kerken waarvan de resul taten te consulteren zijn. En dan is er een groeiend besef onder talloze con- scentieuze en trouwe lekeieden der Kerk, een zich vormende mening onder het Volk Gods en als zodanig een authen tieke. Geen groter kwaad zou het Con cilie berokkend kunnen worden dan een o n r ij p e uitspraak in een der gewich tigste conciliedocumenten, op het laatst nog doorgezet door een groep kerkelij ke leiders. Wat men in Rome wellicht nier ziet, is dat er dan een even authen tieke stem zou kunnen klinken, die zegt: „Het Concilie ten spijt, jammer voor het Concilie". Waarmee nog afgezien van verhevigde gewetensnood psycholo gisch heel het prachtige werk der unie ke doorbraak van Vaticanum II als op een wankele basis aangevoeld kan en zal worden. De publieke opinie heeft wel degelijk te maken met het binnens- kamerse werk der commissie, de ge geven tijdnood brak hier de wet van zwijgen. Beter, zo is geredeneerd, he vige onrust dan een frustratie van Vati canum II. Wfl schreven eerder, dat er nog geen zekerheid is over de opzet en bedoeling der zogenaamde pauselijke modi. Een mogelijke ingreep, door wie ook opge zet, in het „democratische werk" der commissies is als hoogst pijnlijk aan gevoeld. Intussen zouden dan alle stor men bezworen zijn. Vanavond moet de tekst van Schema 13 uitkomen en dan zullen de gewaarschuwde Vaders zien. De Vaticaanse drukkerijen werken dag en nacht met nog nooit geziene re- Advertentie) SPECIAAL ADRES voor Haarlem ZANDVOORT Zijlstraat SS Kerkstraat 2 A Telef. 11741 Telel. 4597 (Advertentie) HAARLEM ZÏJLWEG 26 HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 21 (Advertentie) Speciaalzaak voor handschoenen Haarlem - Gr. Houtstraat 52 (Advertentie) Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig vpin smook. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! OSLO, 2 dec. De KLM zal met ingang van 1 april een dagelijkse dienst gaan onderhouden tussen Amsterdam en Oslo, zo is aangekondigd. De dienst zal worden gevlogen met Eledtra turbopropmachines die 84 passagiers kunnen vervoeren. Tot nu toe vliegt de KLM drie maal per week op Oslo. suitaten. Het gaat er iedere keer in deze weken weer om, of de documenten op het laatste moment het nog halen van de pers. Een vertraging van de uitga ve van het lijvige schema 13 of van een deel daarvan zon op dit moment aller ongelukkigst vallen, maar dank zij de openbaarheid het ja-stemmen tot het bittere einde allesbehalve begunstigen. De Eerste Kamer heeft de af gelopen dagen weinig moeite gedaan haar bestaansrecht te bewijzen. Wat haar fractie-voorzitters bij de algemene politieke beschouwingen hadden te zeggen, bleek nauwelijks te verschillen van wat de fractie-leiders in de Twee de Kamer anderhalve maand geleden al hebben gezegd; althans voor zover het de algemene politieke beoordeling van het nieuwe kabinet betreft. De detailvragen verschilden nogal. Maar het feit, dat er zoveel detailvragen werden gesteld, verschaft een nieuwe reden tot twijfel aan het nut van herhaalde algemene politieke be schouwingen. Als deze op zich zin hadden, zouden sommige senatoren zich immers niet zo hebben ingespan nen bet gesprek met bet complete kabinet langs omwegen enige sub stantiële betekenis te geven. Maar de detailvragen gingen op bun beurt weer zover, dat de minister-president voor de beantwoording moest ver wijzen naar de behandeling van de afzonderlijke begrotingshoofdstukken. Zodat ook die poging om senatoriale algemene beschouwingen zin te geven moest mislukken. Er is misschien niet veel tegen, dat ook in de Eerste Kamer wordt ge vraagd hoe bet precies met de sinaas- appelprijzen zit; er is misschien ook niet veel tegen, dat andermaal door parlementariërs en regering wordt uiteengezet boe ernstig men het inflatie-gevaar in eigen land acht en hoe diep men De Gaulle's afkeer van een bovennationale E.E.G. door schouwt. Maar al is er misschien niet veel tegen, wat is er vóór? De Eerste Kamer wordt meer en meer een academische discussiegroep, die bet bijzonder voorrecht beeft bij openbare vergaderingen steeds een verantwoor delijk minister en soms een heel kabinet in baar midden te hebben, maar moet volstaan met schijn bewegingen, nadat de politieke dienst al is uitgemaakt. In bet Frans gestelde functie-omschrijvingen als „chambre de réflexion" mogen indrukwekkend klinken, de politieke realiteit is sterker dan de staatkundige leer. Herziening van ons parlementair stelsel, waartoe de huidige minister-president bijna twee jaar geleden een nieuwe stoot beeft gegeven, wordt een steeds klemmender opgave. Zelfs toen senator Berghuis van de A.R.P. de eis stelde van een defini tieve omroepwet vóór 1 januari 1967, voegde hij geen nieuw akkoord toe aan de tot dan toe gehoorde anti revolutionaire muziek. Alleen gaf de beer Roolvink „van de overzijde des tijds nog meer zijn politieke innerlijk bloot door eraan toe te voegen, dat de A.R.P. bij de verkiezingen in 1967 de handen vrij wil Hebben. Mr. Cals, die veronderstelde, dat ook sommige senatoren vooruit zagen naar de verkiezingen toen zij aan drongen op haast met de omroepwet, gaf volledig toe. dat de definitieve regeling van de omroep-kwestie voor dit kabinet een zaak van eerste urgentie is. maar wees ieder reden gevend verband met komende ver kiezingen van de band. Dat was juist. De omroepzaak moet door dit kabinet worden geregeld, omdat krachtens de ontstaansgeschiedenis van de nieuwe regeringsploeg dit baar allervoornaamste opgave is. Als bet kabinet-Cals deze opgave niet zou blijken aan te kunnen, verliest bet niet alleen zijn gezicht maar ook zijn benen om op te staan. Wat bij de komende verkiezingen al dan niet een rol zal spelen, zien we tegen die tijd wel. Het wa-e ons het liefst, wanneer alsdan een door de huidige regeringscombinatie mei succes vol brachte oplossing van de omroep- kwestie een zekere rol zou kunnen spelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1