n; Collectief dromen over een maanreisje JACOB MANINTVELD verzamelde alles over KENNEDY Wakkere geesten door de eeuwen heen li Natasja (16): mijn hobby is de relativiteitstheorie 4 DECEMBER 1965 PAGINA 3 j Onder leiding van de Utrechtse astronoom professor Minnaert maakte een aantal Nederlandse amateur astronomen kortgeleden een studiereis naar de Sovjet-Unie. Hoofddoel van hun reis was kennis te maken met de voornaamste Russische wetenschaps centra op het gebied van het ruimteonderzoek. In het gezelschap bevond zich ook onze ruimtevaart medewerker P. L. L. Smolders. In bijgaand artikel beschrijft hij enkele van zijn ervaringen in de USSR. Het is het eerste verslag van deze aard: nog niet eerder werden toeristen in de Russische wetenschaps centra toegelaten. MIJN hobby is de relativi teitstheorie1', zei de zes tienjarige Natasja, em- Jtig de kring luisterende Neder landers rondkijkend. Wij von den het wat ongewoon, maar de bussen zien van zoiets blijkbaar aiet op. Zij vinden het normaal, ^at de jeugd zich bezighoudt met Wetenschappelijke taken, waar In. het Westen alleen volwassen leleerden over denken. Nu zou ;et niet helemaal eerlijk zijn Natasja hier als een doorsnee- Sovjetmeisje voor te stellen. Zij had tenslotte, zoals de voorzit ter van de jeugd-astronomen- club vertelde, de eerste prijs ge wonnen op de wereld-j eugd- °lympiade voor wetenschap. Maar een feit is, dat de Russi sche jongeren een opvallende Interesse aan de dag leggen voor alles wat met natuurwetenschap te maken heeft. Jeugduurtje Trots Beduusd Hemelbestormers Doelbewust i D Jeugdige HEMELBESTORMERS in de Sovjet-Unie De communistische partij heeft met inschakeling van de Academie van We tenschappen een groot programma °P touw geet om aan die jeugdige honger naar kennis tegemoet te ko men en deze zelfs te stimuleren. Met dat programma werd in 1953 al_be- Eonnen. Behalve 't Moskouse pioniers- Paleis, waar wij met Natasja spra ken, zijn in alle belangrijke steden dit soort centra, waar jonge mensen tussen tien en twintig jaar een paar avonden per week bijeenkomen om sa- Hen een of andere hobby te beoefe nen. De grootste belangstelling be staat natuurlijk voor de ruimtevaart. Zoals hier in het Westen de jeugd Plaatjes verzamelt van de Beatles plak ken Sovjet-jongens en meisjes foto's van Joeri Gagarin, Valentina en an dere ruimtehelden tegen de muren Van hun slaapkamer. Niet alleen in de pionierspaleizen wordt de onverzadigbare honger naar wetenschap van de ruimte gestild. Op de lagere scholen is het vak sterren kunde in het lesrooster opgenomen en men kan aan de wanden grote plak katen aantreffen met een foto van Ga garin en het opschrift: Ons land het eerste in de kosmos. De ruimtevaart is ook te vinden in de mechanica- boeken, waar begrippen als ontsnap pingssnelheid behandeld worden. „Aan Sovjet-mensen was het voorbehouden de wereld te tonen, wat natuurkundi gen, astronomen, raketonderzoekers en elektronica-specialisten door col lectieve arbeid ih een socialistisch land kunnen presteren," lazen wij in een mechanica-boek voor de negende klas. Overstelpend is de hoeveelheid ruimtevaartliteratuur, die in bonte mengeling de aandacht vraagt in de kleine boekenstalletjes die je in elke Moskouse straat kunt aantreffen, maar ook in de enorme, wat grootte be treft met onze warenhuizen wedijve rende gebouwen, die van het opschrift -Knigi (boeken) zijn voorzien. Mis schien nergens ter wereld wordt door de jeugd en ook door de ouders zo veel gelezgn als in de Sovjet-Unie. En dan is er niet te vergeten de permanente, ettelijke vierkante kilo meters beslaande, tentoonstelling voor landbouw en economie in Moskou, waar in het paviljoen „Kosmos" voor al de jeugd zich vergaapt aan de pro- dukten van haar „helden", de man nen van de wetenschap. Daar zijn de eerste Spoetniks, inclusief een opgezet tweelingzusje van Laika. de Loeniks en andere ruimtesonden te zien. In het paviljoen voor de zware industrie is bovendien, de Wostok tentoonge steld, het ruimteschip waarin Gaga rin. Titov en anderen hun befaamde rui'mtereisjes maakten. Ook in het Moskouse planetarium is het jeugdbezoek een factor van bete- kenjs. Er is zelfs een speciaal jeugd uurtje, waar het zeer geanimeerd pleegt toe te gaan. Gewoonlijk is ae grote zaal onder de grote koepel dan stampvol met moeders en kinderen. Aan honderden kelen ontsnapt een „O", als het licht is uitgegaan en bo ven het panorama van Moskou dui zenden schitterende sterren verschij nen. Er wordt een verhaal verteld over een clubje pioniers, dat ergens in een bos bivakkeert en collectief gaat dromen over een reisje naar de maan. Het verhaal wordt geïllustreerd met lichtbeelden, die boven de met rode sterren gekroonde Kremlin-sil- houetten worden geprojecteerd. Pjotr wordt als aanvoerder van het clubje gekozen. Michel wil piloot worden van de maanraket. maar dat mag hij niet van Pjotr, omdat hij altijd een onvol doende'heeft voor meetkunde. En daarmee is het jeugdige publiek het natuurlijk volop eens. Wat in het planetarium als een droom werd voorgesteld, is intussen voor de leden van de Moskouse jeugd- astronomenclub tastbare werkelijk heid. Ongeveer vijfhonderd leden telt deze club. waarvan kosmonaut Niko- lajef ere-voorzitter is. produkten van eigen makelij te zien: een model van de Spoetnik II, wand borden met foto's van de kosmonau ten en een maanglobe, waarvan nog één sector wit was. „Maar dat zal niet lang meer duren", merkte Tan- ja, een aardig studentje van achttien, op. „want onze Zond III heeft zo juist dat onbekende stuk gefotogra feerd. „Met iets van bezitterstrots spreken deze kinderen van (althans chronologisch) de eerste kosmische natie ter wereld over het Heelal. En het moet gezegd worden: Zij werken met een ongekende ijver en komen zo tot prestaties die men van men sen van deze leeftijd nooit zou ver wachten. Toen wij het prachtige van alle op gemiddeld .80 km hoogte beyinc^n comfort voorziene pioniers{ï§leiS' be* en nacrat netbeneden al donker is l i .1 .1 urnrrlon zochten, brachten wij ook geruime tijd door in de speciale afdeling waar de club een kleine tentoonstelling heeft georganiseerd en zelfs een eigen planetarium en een sterrenwacht ter beschikking heeft. Op de tentoonstelling zijn een aantal Een van de pronkstukken van hun activiteiten is de nlanetariumappara- tuur, die in een aan de tentoonstel ling grenzend vertrek was onderge bracht. De leider van de pioniergroep verontschuldigde zich: U bent ar- schijnlijk gewend in planetaria Zeiss apparatuur aan te treffen. De projec toren die u hier ziet zijn experimen teel en door onszelf gebouwd." Het woord „verbaasd" is te zwak om het gevoel te omschrijven dat wij hadden, toen de lichten waren uit gegaan en de sterrenhemel verscheen. Geestdriftig vertelde een jong com mentator over de geheimen van de sterrenhemel, liet meteoren aan het firmament flitsen en kon zelfs Noor derlicht te voorschijn toveren. We wa ren lichtelijk beduusd na de demon stratie. „Ik ben kortgeleden naar Lapland geweest, waar ik 28 dagen lang de lichtende nachtwolken heb gefotogra feerd", zei één van de meisjes mij. ,.Wat zijn lichtende nachtwolken? „O .dat-ejjn wolken, bestaande uit co„n- - "densaties om meteorengedruis, die zich op en geworden nog door de zon worden beschenen". „En de resultaten zijn in onze officiële wetenschappelijke tijdschriften gepubliceerd", voegde de voorzitter van de jeugdastronomen- club eraan toe. Al verscheidene ma len. vertelde hij ons, werden de bij dragen van de kinderen door deskun dige commissies als zeer bruikbaar gekwalificeerd. Maar de Sovjet-jeugd doet niet al leen waarnemingen van de ruimte, ze is zelfs betrokken bij de ruimte vaart. Er is een school voor jonge kosmonauten, die zeer nauwe betrek kingen met het Moskouse pionierspa leis onderhoudt. De school staat in Gzatsk, de geboorteplaats van Joeri Gagarin. Zij werd in januari 1962 ge opend en telt enkele tientallen leerlin gen. D® ruimtehelden-in-de-dop heb ben zelf de statuten opgesteld, kreeg ik te horen. „Hun devies luidt de eerste te zijn bij de studie, de arbeid en de sport." „Onze voornaam ste taak is," zeggen de statuten, „in de toekomst een bijdrage te leveren tot het leren beheersen van de kos mos." Naast het normale schoolprogram ma bestuderen de leerlingen van deze school de radio-electronica. aërody namica, astronomie en rakettechniek. Zij leren omgaan met parachutes, maken vliegtuigmodellen en houden zich als toekomstige hemelbestor mers. intensief met parachutesprin gen bezig. On de tentoonstelling van de jon ge actronomen zagen wij foto's van veertien, of vijftienjarige jongetjes Volop belangstelling is er steeds voor de Wostok. het ruimteschip waarmee Joeri Gagarin als eerste de kosmos in ging Het is te zien op de permanente tentoonstelling voor landbouw en industrie in Moskou. in wat te royaal zittende ruimte- pakken die zij van de „echte kosmo- scheidene leerlingen hebben in deze nauten hadden gekregen. „Ver kostuums al proeven ondergaan, on der andere in de hittekamer, waar der andere in de hittekamer, waar zij bij vijftig graden Celcius een boek moesten lezen en later de in houd navertellen", aldus de leider van de pioniersclub. „Sommigen hielden het anderhalf uur Voor en na de test werd hun reactie snelheid onderzocht. Het bleek, dat door geen van hen nadelige gevol gen werden ondervonden. Wel ver loren enkel ejonge kosmonauten vierhonderd gram tot anderhalve kilo gewicht in de thermokamer." Men kan van mening verschillen over het antwoord op de vraag, of het wel goed is jonge kinderen aan dit soort zowel in lichamelijk als gees telijk opzicht bepaald niet verfrissen de proeven te onderwerpen. De posi tieve kant van de medaille is in elk geval, dat de jeugd in de Sovjet-Unie alle kansen krijgt om aanwezige slui merende gaven volop te ontplooien. De school voor jonge kosmonauten heeft intussen al afgestudeerden. En kele zijn naar de Moskouse lucht- vaartschool gegaan twee studeren ra kettechniek en twee zitten nu op de Moskouse universiteit. Misschien zijn deze laatsten dé ko'smos-geleerden van morgen. „Maar u hebt nog niet alles gezien", zei Tan ja, toen wij het jeugdplaneta- rium achter ons lieten. moet beslist onze eigen sterrenwacht nog even be zichtigen." Dat deden we dan ook. En het was inderdaad de moeite waard: Een uiterst moderne Zeiss- Enkele „jeugdastronomen" van het Moskouse pionierspaleis. Tweede van links is Tanja, die over een jaar aan het instituut voor vreemde talen wilde gaan studeren. Derde van links is Natasja, die de wereld- jeugdolympiade voor wetenschap won. kijker met een 12% centimeter lens. met elektrische aandrijving stond ter beschikking van de jeugdige enthou siastelingen. Natuurlijk mochten we er een foto van maken, maar het lukte mij niet de hele kijker op de plaat te krijgen. Daarvoor was de ruimte in de koepel te klein. Na de rondleiding deden een aan- tal jonge astronomen en -kosmonauten ons uitgeleide. Weer waren we een ervaring rijker in dit land van onge kende mogelijkheden, dattegelijkerti echter ook nog met enorme moeilijk heden te kampen heeft. Want het is noc zeker niet allemaal koek en ei in de tegenwoordige Sovjet-Unie, waar een arbeider gemiddeld negen tig roebel per maand verdient, terwijl hij voor 'n paar schoenen vijfentwin tig en voor een redelijk kostuum vijf enzeventig roebel moet neertellen. Daartegenover staat, dat er waar schijnlijk geen land Is, waar mensen die willen leren, zich in een gunstiger positie bevinden. Dat geldt voor de ouderen, die schriftelijke of avondles sen kunnen volgen, maar vooral ook voor de jongeren. De uitgebreide mogelijkheden om dichter bij het heelal te komen zijn maar een klein deel van een groots programma, dat zeer doelbewust is opgezet. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" is voor de Sovjet-leiders geen lege fase. P. L, L. SMOLDERS DIEP in het stof van de in oude tijden door gloeiend lava over- golfde Romeinse stad Pompeii vonden archeologen eens een zandlojcervormig metalen apparaat, dat op primitieve wijze was opgehan gen boven een dun plaatje van tin. Toen ze zagen dat het onderste kuipje van het vreemde ding van het boven ste gescheiden kon worden kregen de archeologen een idee over het doel van de zandloper. Zij vulden het hoog ste deel met zand en wachtten af- Na een uur of acht was al het zand naar beneden gesijpeld, het bakje schoot los en viel met een daverende klap op het tinnen plaatje. Negentienhonderd jaar geleden dien de het appara?t om de slapende Pom- pejianen met ruw geweld uit hun die pe rust te halen. De archeologen had den een der primitiefste wekkers die de wereld kent, opgegraven 1 JACOB Manintveld in het badplaats je Rockanje op het eiland Voorne weet alles af van wijlen president Kennedy- Hij bewaart de hele geschiede- hls van deze grote, naar menselijke bere kening veel te vroeg overleden, Ameri kaan in een groot boek van ruim een halve meter breed, dat hij in elk vrij uur gedurende anderhalf jaar heeft sa mengesteld. De figuur van Kennedy heeft deze twintigjarige jongeman altijd al geboeid. Hij verzamelde alle kranteknip sels en foto's die hij maar over Ame- rlka's president in handen kon krijgen. Toen hij over een uitgebreide documen tatie de beschikking had. kwam Jacob °P de gedachte om er een plakboek uit samen te stellen, en dat werk is nu ge reed. „Er waren mensen die huilden toen zij dit boek zagen", vertelt Jacob Ma nintveld, „en ik ben van plan er een brief over te schrijven naar mevrouw Kennedy. Als zij er prijs op stelt dit boek in haar bezit te hebben, dan zal ik het haar toesturen, want- zij heeft er eigenlijk meer aan dan ik. Ik zal er zelfs trots op zijn, dat Jacqueline Kennedy de bezitster zou willen worden van mijn Jacob Manintveld heeft dé zaken dras tisch aangepakt. In ruim ,250 bladzijden geeft zijn boek de lezer een volledig over zicht van Kennedy's leven in woofd en beeld. Van heinde en verre zijn de foto's afkomstig, o.a. uit Amerika en Australië. Er zijn zeldzame exemplaren onder, die nog nooit eerder werden afgedrukt. Ook uit Kennedy's jeugdjaren zijn de nodige prenten bijeengebracht. Uit de knipsels en foto's rijst de vorige president der Verenigde Staten voor ons op als een man met grote kwaliteiten én met zijn tekortkomingen. Want ook de kritische noten bij zijn politiek beleid ontbreken niet in het plakboek van Jacob Manint veld. Tal van knipsels uit kranten en tijd schriften vertolken namelijk het oordeel van tijdgenoten van Kennedy omtrent diens beslissingen, die soms wereldwij de consequenties hadden- Een van die zaken is bijvoorbeeld de Cubaanse cri sis waarover Jacob Manintveld een uit gebreide documentatie heeft bijeenge zocht. -,Ik wilde er expres geen eenzij dig beeld mee opbouwen", zegt hij. ..Ten slotte had Kennedy zijn fouten, en die heb ik niet veronachtzaamd, anders was het een veel te zoet boek geworden". De plotselinge dood van de Amerikaan se staatsman vult een geheel hoofdstuk. Daarin zijn ook de drie nieuwstelegram- men opgenomen, die het drama in zijn meest beknopte vorm weergeven. „Drie kogels op president afgevuurd", „pre sident ernstig gewond" en „president aan verwonding bezweken". Ook enkele foto's van Kennedy die pas een jaar na zijn dood gepubliceerd zijn in een deel van de wereldpers, heeft Jacob aan zijn verzameling weten toe te voegen. Onge twijfeld zal zijn collectie nog een aanzien lijke uitbreiding ondergaan, nu het de zer dagen, om precies te zijn: 22 novem ber, twee jaar geleden ls dat Kennedy lafhartig werd vermoord en er opnieuw herdenkingsartikelen over de hel# we reld zijn verschenen. rfim;;;;. V De manieren waarop mensen zich door de eeuwen heen hebben behoed voor zich verslapen zijn legio. De grote wijsgeer Plato bijvoor beeld gebruikte een waterklok. Als het water een bepaalde hoogte van een reservoir bereikte klonk er een naargeestig en doordringend geluid De Grieken gebruikten het water ook op een andere manier als wekker. Als de zon een bepaalde stand had be reikt stelden de warme stralen een ze ker mechanisme in werking waardoor het in de „klok" verzamelde wa ter in het gezicht van de slaper plons de. Nog drastischer ging men te werk tijdens de Napoleontische tijd. In het leger kende men toen nog niet het schrille fluitje dat nu in sommige le gerplaatsen de arme soldaten tot aan de zoldering doet opspringen, maar ze bereikten het zelfde effect door een vlammetje bij een hoopje kruit te hou den. Uitvinders van wekmethoden moe ten een sadistisch trekje in hun karak ter hebben als ze zich met plezier aan hun taak willen wijden. Wat zou u bijvoorbeeld zeggen van die Tsje chische klokkenmaker die een wek kertje uitvond dat 's avonds bij het slapen gaan zoete wijsjes liet horen, maar de volgende ochtend een woest concert van trommen en bekkens pro duceerde. Een andere Tsjech sliep altijd zo vast, dat hij, om wakker te worden, zelfs aan zo'n hels lawaai niet ge noeg had. Hij ontwierp daarom in zijn weinige wakkere momenten een ingenieuze machinerie van elkaar op volgende verschrikkingen. De ketting reactie startte met een simpele klok Als de wijzers het gestelde tijdstip hadden bereikt begon op de eerste- plaats een gramofoonplaat te draaien. Daardoor tuimelde een labiel opge stelde hamer dreunend in een tinnen teil, die balanceerde in een half open venster. Dat kletterde naar beneden, het raam sloeg dicht en klapte op een plank die op de vensterbank rustte. Het andere eind van de plank bonk te tegen een grote trom, viel om en trok hierdoor via een katrol alle de kens en het laken van het bed. Dit systeem werkte perfect. Er zalt maar één nadeel aan vast: de man was een halve nacht bezig om alle spulletjes weer in juiste positie te brengen. Het omklapbare bed is ook in vele variëteiten gemaakt, hoewel de mees te slapers het iets te ruw vonden. Eén DENK vooral niet dat Sint Nicolaas geen kranten leest. Hij hëeft weliswaar een secretaris die de voor naamste artikelen over het Ne derlandse gemeenschapsleven uitknipt, maar mag graag, als hij van zijn nachtelijke esca pades is uitgerust, het nieuws zelf selecteren. Ik was deze week bij Hem op audiëntie en Hij wilde graag met me praten als het maar niet over een ver langlijstje ging. Wat er dit jaar al niet verlangd wordt, doet mijn horen te berge rijzen, zei Sint. Het moet heel goed gaan bij jullie en nu denkt men dat ik, van oorsprong een eenvoudi ge pepernotenstrooierin het geld zwem. Als het zo doorgaat kom ik niet meer en bezoek ik alleen gebieden, waar men nog blij kan zijn met eenvoudige ge schenken. Jullie zijn zo mate rieel als een ruimtevaartschip. Ellenlange verhalen in de kran ten over belastingen, over lo nen, investeringsproblemen, huurverhogingen en vakantie gelden. Meer trekkingen in de Staatsloterij, kansspelen aan de lopende band, toto met poten en benen, Sussen en wat al niet meer. „Wij zijn heel goed in behen digheidsspelen"wierp ik op. Sint lachte zó hard, dat zijn mijter de allures kreeg van een dronken man. Typisch iets voor de Hollanders", consta teerde hij, terwijl hij met 7?n staf, als na een goede mop of een geslaagde carambole, op de grond stampte. „Behendig zijn jullie zeker, hoe kan 't ook anders met de wereldnaam voor geslepen diamanten..." „Waagt u nooit een gokje?" waagde ik te zeggen. „Mijn beste kerel, hoe dacht je dat ik mij op glibberige daken voelde? Mijn hele leven is een gok en als ik in gezelschap van enkele pieten op een mooie zomer avond een vijf-duizendje met de dobbelstenen speel kan ik rood aanlopen als ik weer verlies. Een pastoor zou dat nog te ver geven zijn, maar een biss top, een cbncilievader, dient zich al tijd te beheersen, wil hij niet on der curitele komen". Ik heb gelezen, dat er wat deining is ontstaan rondom een kapelaan-wielrenner, die een kusje kreeg van een niet onaan trekkelijke jongedame. Wat moet men dan wel van mij den ken? Ik krijg duizenden kusjes bij mijn bezoeken en deze week nog vroeg peuter Pietje aan z'n zus van duizend weken „durf jij ook op schoot van Sinterklaas te zitten? Nou... eh... ze durf de! Toegegeven, in Spanje loop je helemaal in een glazen huis je, maar dat verandert ziender ogen door het vreemdelingen verkeer. Sint nam een krant voor zich en wees op de pagina's met adver tenties waarin huizen te koop worden aangeboden. „Bij jullie is de iconingnood nog steeds vijand nummer één en er wor den van de andere kant kapita len uitgegeven om mensen in huizen te lokken". Ik trachtte een juist antwoord te geven, maar Sint wapperde met zijn manen en kwam weer terug op onze materiële inslag. „Toch zijn jullie nog niet han dig genoeg, want bij mijn blij de ontvangst in VIissingen ont dekte ik televisie-reclame zon der dat er één cent voor be taald werd. En ik rook niet eens sigaretten... Je ziet, waarde vriend, dat ik je landje wel zo'n beetje ken. Eerlijk gezegd, ik hóór zoveel als ik zomers in Majorca resi deer, dat stukje overzees Neder lands gebied, waar meer hotels zijn dan in het moederland". Sint lachte zo uitfamdig om zijn mopje, dat zijn tanden dui delijker zichtbaar werden. Ze zijn echt, zoals Hijzelf. SLOT PHILIP LANGERAK Italiaans model werkte door middel van een grote veer- Dat ding ont spande zich in de nachtelijke uren en moest precies om acht uur het bed omkiepen. Helaas ging het zo af en toe mis, dan lag de slaper al in het holst van de nacht op het Jroude^zeiL Zonnig ontwaken was de leus van een paar Amerikanen die een gaatje in de deur van hun slaapkamer maak ten en zo de zonnestralen precies op hun kussen richtten- Als de zon niet scheen, namen ze een vrije ochtend. Dieren zijn vaak als wekker ge traind. De Romeinen hadden een wa terklok die een hoes van de vogelkooi trok. De vogel was er dan op getraind om vrolijk te gaan fluiten. Alexander Suvorov, een Russisch generaal, had gedurende zijn campagnes altijd een haan bij zich die hem in alle vroegte wakker kukelde. Hoewel het niets te maken heeft met het opstaan na de nacht is de slaperigheid-verklikker iets voor auto rijders. Het is een electronisch alarm klokje dat een goede hulp kan zijn op de lange vervelende autowegen. Als een chauffeur volledig wakker en fit is maakt hij gedurende het sturen voortdurend bijna onmerkbare correc tie-bewegingen. De verklikker is hier aan gewend en zodra deze bewegingen verslappen en te zwak worden om de wagen onder controle te. houden grijpt het apparaatje in door luid te gaan zoemen- Als de chauffeur het stuur weer goed in bedwang heeft, zwijgt de verklikker. In tegenstelling tot de meeste wek kers is deze zoemer een bijzonder sympathiek dingetje, dat voorkomt dat de man of vrotiw achter het stuur op heel wat hardhandiger manier wakker wordt. Of helemaal niet meer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 15