Interview in „Conciliejournaal" voor t.v. Prof. Groot: Ruimte voor geoorloofde methoden tot geboortebeperking tiaar komende uitspraak Mail zit dood achter stuur GOLDEN FICTION FILTER Huwelijksdag nabij Londen: Samen met Russen initiatief inzake Vietnam Winkeliers spreken in superlatieven „Tanden laten zien tegen looneisen" Voor filterrokers met een eigen stijl Langdurige oorlog Aardgasmisère in Venlo en Eext Johnson roept op tot matiging GOLDEN FICTION -053 Moskou acht zich niet bevoegd Onverhoeds Amerikaanse bisschoppen BONEBAKKER Niet overhaasten HARTVERLAMMING „Nog meer mensen nog meer luxe en nog hogere omzet AANNEMERSBOND: VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 PAGINA 5 Uitdrukkelijke verwijzin SUSSUM, 3 dec. Alleen het 2 geo°rl0°fd gebruik van midde- de h en voortplanting is in betreffende passages over Hu- vp u en ticzin van Schema 13 °^en- Er is derhalve ruimte de n voor „geoorloofde metho- nPn met eerbiediging van het ^oonlijk geweten. De Kerk zal zich volgens de tekst van het ®chema over deze kwestie nog ader en na diepgaande studie Afspreken. G5t.8"Ide- prof- buitenlandse KRONIEK Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 Prinses Marie Cecile van Pruisen (23) zal zaterdag in het huwe lijk treden met hertog Friedrich August van Oldenburg (29). Het huwelijk zal worden voltrokken in de Kaiser Wïlhelm- Gedachtnis Kirche in Berlijn. Het paar heeft gisteren de Kerk bezocht en er terrein verkend. Geen twijfel is er mogelijk. De geschenken zullen overvloediger dan ooit worden gestrooid op Sin terklaasavond. Maandag en dins dag hield kooplustig Nederland zich even in, gedwongen door de vernietigende windkracht 10, maar woensdagavond brak eer. even on stuimige koopkracht 10 los, die onafzienbare mensenmassa's in de warenhuizen stuwde en de ver koopcijfers naar grote hoogte joeg. Nog meer mensennog meer luxe, nog hogere omzetten. (Van een verslaggever) theologisch mgr. dr. J. adviseur van M. het (Advertentie) CSinterklaasje bonne-bonne-bonne. Fijn, ideetje: p-latenbonne De Amerikaanse minister van e'ensie, McNamarra, is met een 0rnber bericht teruggekeerd van zijn jp® naar Zuid-Vietnam. „De vast- es'°tenheid van de Vietcong de strijd V?ort te zetten zo verklaarde hij, V?an maar tot één conclusie leiden: zal een langdurige oorlog Xv°rden De Amerikaanse en Zuid- v'elnamese strijdkrachten stuiten J'aerdaad op zeer krachtig verzet van ,e communistische guerrillatroepen, 'e gesteund worden door eenheden lan het Noordvietnamese leger. °vendien krijgt Noord-Vietnam 'Jitaire hulp van China, dat zo Indirect steun verleent aan de oorlog I11 Zuid-Vietnam. Amerika raakt '"tossen steeds dieper betrokken in oorlog. biet is alweer negen maanden P'eden dat de Verenigde Staten e§onnen met hun bombardementen °P Noord-Vietnam. De Amerikaanse ^'bister van buitenlandse zaken, "hslc, heeft deze week nog eens S«Zegd, dat die aanvallen op Noord- v'etoamese doelen onmiddellijk ge bakt zouden worden als Hanoi zich ereid verklaarde tot onderhandelin- ®eb. Bijzonder belangrijk was de °Pmerking van Rusk, dat Amerika „iedere week'" in contact stond met „de andere kant In deze regelmatige contacten werden de mogelijkheden een vredesgesprek zorgvuldig a'getast, aldus de Amerikaanse staats kan. Met deze woorden heeft Rusk twijfel willen wegnemen aan de ereidheid van Washington om met e communisten te gaan praten. Die ?bzekerheid was ontstaan naar aan ging van onthullingen dat Hanoi A het verleden enige malen onder handelingen had voorgesteld. De ^■bierikaanse regering heeft op die ?bthullingen gereageerd met de "ewering dat deze communistische 6anbiedingen „niet serieus"' waren. Qe onoverkomelijke moeilijkheid k>or Amerika is, dat Hanoi tot nog "e alleen een gesprek wil beginnen Amerika zich eerst bereid ver aart zijn troepen uit Zuid-Vietnam 'erUg freJcl{en- Voor de V.S. is dat htteraard een onaanvaardbare onder handelingsbasis. Als de Amerikanen i'erin toe zouden stemmen, zouden ?!1 eenvoudig niets meer te onder handelen hebben, want het zou een hitlevering van Zuid-Vietnam aan Qe communisten betekenen. Intussen doet ook de Britse regering, ö'e de Amerikaanse Vietnampolitiek steunt, pogingen de partijen in het conflict aan de conferentietafel te kriïgen. Engel and en Rusland hebben sarnen het voorzitterschap bekleed Van de Geneefse conferentie van I over Vietnam, en deze twee anden zouden waarschijnlijk ook een eventuele nieuwe Vietnamconferentie 'hoeten organiseren. Maar de Britse k'nister van Buitenlandse Zaken, tewart, heeft dezer dagen, in ge- sPrekken in Moskou met zijn Sovjet- mbtgenoot, Gromyko, de Russen niet hnnen afbrengen van hun onver zoenlijke houding tegenover het Amerikaanse Vietnam-beleid. Ste warts suggestie van gisteren voor een internationale conferentie is door Rus'k positief beantwoord maar door fomyko genegeerd. Er is dus ?°8 geen uitzicht op een door- feking van de impasse. Men moet e hoop niet opgeven dat er nog een gunstige keer komt in de situatie, ltj?ar voorlopig schijnt de oorlog maar heftiger te gaan worden. Nederlands episcopaat btf het Concilie, gisteravond in een vraaggesprek met Dick de Vree in het Conciliejournaal voor de K.R.O.-televisie. Er is, zo bleek uit het vraaggesprek, geen re den hoegenaamd voor verontrusting, omdat duidelijk gebleken is, dat er aan Concili -uitspraken niet getornd wordt. Professor Groot wil dan ook niet spre ken van een „zwarte week" voor het Concilie hoogstens van een „nogal onrustige". Op de vraag van Dick de Vree, of de Paus in dit stadium uitsluitend' op eigen gezag wijzigingen kon doen aan brengen, antwoordde prof. Groot: „Als de Paus optreedt, dan doet hij dat altijd op eigen gezag. Ik geloof, dat het kerkrechtelijk noch theolo gisch aangaat de Paus alleen maar te beschouwen als een bisschopslid van deze bisschoppenconferentie, die het Concilie is. Ik kan begrijpen, dat de Paus gaat optreden op een mo ment, dat er een zeker eindresultaat in zicht komt en dan probeert een zekere saamhorigheid tot stand te brengen tussen de pauselijke com missie, waarvan hij weet of wenst dat die in een bepaalde richting gaat denken, enerzijds en de voorlopige resultaten van het Concilie, zoals de ze op tafel liggen en die daarmee niet in overeenstemming zijn. De ma nier, waarop dit gebeurt, het mis schien al te nadrukkelijke gezags volle, alsof hij vanaf zijn hoogste troon met vol gezag hierop is inge gaan, kan natuurlijk wat ongenoegen gaan kweken en heeft dat ook ge daan, hier en elders omdat hier door de schijn gewekt wordt, alsof hjj het helemaal alleen voor het zeg gen heeft." Hierop desgevraagd nader ingaande, verklaarde prof. Groot, dat het Con cilie-reglement terzake niets heeft vastgelegd, en dat het ingrijpen van de Paus daarom steeds onverhoeds en met wat moeilijkheden geschied de. In dit geval werd bovendien de schijn gewekt, alsof de Kerk terug zou keren naar de leer van Casti Connubii en de toespraak van Pius XII tot de Italiaanse vroedvrouwen, een leer, die absoluut nog geen re kening had kunnen houden met de moderne vragen, die vanuit de „pil" naar voren komen. DE VREE: ,,De belangrijkste vraag in dit opzicht is, dacht ik, waar wij nu precies aan toe zijn. Er staat in de tekst: Het huwelijk wordt onder meer ontluisterd door het ongeoor loofd gebruik van middelen tegen de voortplanting. Wat betekent dan pre cies: ongeoorloofd gebruik?". PROF. GROOT: „Aanvankelijk leek de tekst duidelijker, omdat je toen kon zeggen: Alle anti-eonceptionele mid delen lijken veroo-deeld. Nu zijn ken nelijk op instignatie van de subcom missie van de gemengde theologische commissie ingevoegd de woorden: ongeoorloofde gebruiksmethode, waarin dus duidelijk ruimte wordt ge laten voor geoorloofde. Het lag aan vankelijk, door de verwijzing naar Casti Connubii en de speech van Pius XII tot de vroedvrouwen duidelijk in de lijn van de bedoelingen alleen als geoorloofde methode de periodieke onthouding aan te bevelen. Nu dit op instignatie van de subcommissie is komen te vervallen, is dus de voor de hand liggende visie, die ook in de bedoeling ligrt van de uitspraak van het Concilie, dat er behalve on geoorloofde, ook geoorloofde midde len zijn. Er is niet aangegeven wél ke dan wel? Die vraag wordt erkend in een voetnoot, die verwijst naar de door de Paus erkende onzekerheid terzake in de toespraak van 1964 tot de kardinalen en door de uitdrukke lijke verklaring, dat de kwestie na der door de pauselijke commissie bestudeerd moet worden. Het is dus wel zeer zeker, dat hier de ruimte ligt voor geoorloofde methoden DE VREE: „Is het dan zo, om even concreet te worden, dat het gebruik van de pil nu definitief is veroor deeld? Het is intussen een feit, dat de Amerikaanse bisschoppen al hebben gezegd, dat het gebruik van de pil verboden is op straffe van doodzonde". PROF. GROOT: „Dat is dan voor re kening van de Amerikaanse bisschop pen..." DE VREE: „Maar intussen zeggen ze het..." PROF. GROOT: „Het is duidelijk, dat dit niet staat in de tekst, zoals die vanmorgen is uitgereikt. Het Conci lie zwijgt hierover. Natuurlijk, het (Advertentie) 18 karaats gouden armband ref. 46220 f 480.- Rokin 88-90 - Amsterdam zij toegegeven, het Concilie doet geen uitspraak over wat er geoorloofd of ongeoorloofd is in bepaalde concrete gevallen en volgens bepaalde metho den. Over de concrete vraag: Mag je de pil gebruiken?, is geen uit spraak gevallen. Vroeger evenmin, want toen waren die dingen er niet. Op het ogenblik is het zo, dat de vrijheid van de mens, die hier nog altijd is, enige ruimte heeft, wanneer men maar rekening houdt met wat de Kerk leert met betrekking tot de menselijke waardigheid enz. De tekst heeft een norm aangegeven: de hu welijksbeleving moet altijd zodanig zijn, dat de menselijke waardigheid en de interpersoonlijke verhouding daardoor op geen enkele wijze ge schaad kunnen worden". DE VREE: „Maar als de mens voor zichzelf beslist, is dat voor bijna iedereen anders". PROF. GROOT: beuren, ja". „Dat zou kunnen ge- Over de tweede wijziging in het sche ma, die betrekking heeft op de doel einden van het huwelijk, merkte prof. Groot op, dat er niets wezenlijks is veranderd. Er stond eerst: „Heel het huwelijk is ook geordend op het kind". Van hogerhand wilde men het woordje „ook" schrappen. De commis sie deed dit, maar voegde aan de zin toe: zonder dat de andere doelein den van het huwelijk ten achter wor den gesteld". De derde wijziging-van- hogerhand, een inlas, luidde: „Het is de kinderen van de Kerk niet toege staan bij de geboorteregeling geen re kening te houden met de kerkelijke leer, zoals die geformuleerd is of wordt". De Commissie Handhaafde de ze inlas, maar schrapte de woorden „is of" er uit, waardoor dus verwezen wordt naar de toekomstige uitspraak van de pauselijke commissie. Prof. Groot waarschuwde hierbij voor aan drang op een spoedige beslissing: „Het zou ellendig zijn, als men uit mededo gen voor de mens in gewetensnood een uitspraak zou gaan doen, die men bijvoorbeeld over tien jaar als te voor barig zou moeten herroepen". DEN HAAG, 3 dec. De stad Venlo en de gemeenten Reuver en Belfeld hebben gisteravond tussen vier en ze ven uur een storing in de aardgasvoor ziening gehad. De oorzaak van de storing heeft ge legen in het ontvangststation in Venlo. De storing zelf, die optrad om half vier, duurde maar kort, maar omdat men in het betrokken voorzieningsge- bied eerst de verbruikers moest waar schuwen de toestellen af te zetten, duur de het tot tussen zeven en acht uur voor men weer druk kon geven. Omstreeks elf uur gisteravond is tus sen Eext en Anderen bij Stadskanaal een defect in de aardgasleiding ont staan. Het gas stroomde met veel ge raas naar buiten toen een afsluiter sprong. De politie heeft de omgeving van het uitstromende gas afgezet. Volgens de Nederlandse Gasunie is het defect veroorzaakt door een te laag ingestelde veiligheidsklep. Deze kleppen hebben tot taak ervoor te zorgen dat de gasdruk niet te hoog wordt. De betref fende veiligheidsklep bleek te laag af gesteld te zijn, doch dit euvel is inmid dels verholpen. Er is, aldus de Gasunie, geen storing geweest in de aardgas voorziening. (Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne. Fijn ideetje: platenbonne ZEVENAAR, 3 dec. De 58-jarige J. van Wessel uit Didam is gisteren op het Noordeinde alhier met zijn auto van de weg geraakt en tegen een licht mast gereden. De man werd dood ach ter het stuur aangetroffen. De politie vermoedt dat hij door een hartverlam ming is getroffen. ARNHEM De 62-jarige buschauf feur G. J. D. Kerkkamp te Dieren is gisteren bij een botsing met een vrachtwagen op de spiegelgladde Huizensestraat alhier zo ernstig ge wond dat hij later in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen is overleden. VENRAY Gisteravond is de 40- jarige mevrouw S. Engels-Potten, toen zij met haar fiets de Beekweg over stak, door een auto aangereden en ge dood. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen. DEN HAAG Op rijksweg 20 tussen Maasland en Naaldwijk is een tankauto frontaal in botsing gekomen met een personenauto met vier inzittenden. De bestuurder van de personenauto, de 35-jarige heer D. Rorijs uit Maassluis, werd op slag gedood. Twee inzittenden werden ernstig en één licht gewond. REUVER Gisteren is de 10-jarige M. Nelissen door een vrachtauto over reden. De jongen stond voor de geslo ten overweg aan de Keulseweg te wach ten. Bij het passeren van de overweg is hij blijkbaar de macht over het stuur van zijn fiets kwijt geraakt en midden op de overweg onder de vracht auto terecht gekomen. Hij kreeg de achterwielen over zich heen. WASHINGTON, 3 dec. President Johnson heeft donderdag het Ameri kaanse volk opgeroepen evenals de Amerikaanse soldaten in Vietnam of fers te brengen en wel door matiging te betrachten op het gebied van lonen en prijzen. Hij riep op tot samenwerking tussen werkgevers, werknemers en regering om lonen en prijzen binnen de in de regeringsvoorstellen ter bestrijding van de inflatie aangegeven grenzen te hou den. De president deelde tevens mee dat Amerika bereid is „onvoorwaardelijk, waar dan ook" te gaan praten over vrede in Vietnam. „Er kan vrede ko men speciaal in Vietnam als ook andere regeringen hiertoe bereid zyn, aldus Johnson. (Advertentie) ////j//n/WMmm//////////i/irnnirm/////j W/W. (Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne MOSKOU, 3 dec. (Rtr.) De Britse minister van buitenlandse zaken, Ste wart, heeft donderdag via de Russische televisie de Sovjet-Unie verzocht teza men met Engeland een conferentie van alle betrokken regeringen te beleggen om de crisis in Vietnam te bespreken. Tevoren had hij hierop bij de Russische leiders aangedrongen. Enige minuten na zijn gesprek met premier Kosygin begaf Stewart zich naar de televisie studio, waar hjj tien minuten sprak vooi naar schatting veertig miljoen toeschou wers. Stewart zei dat Engeland en de Sov jet-Unie het waarschjjnljjk niet eens zul len worden over de vraag, wie de schuld draagt voor de oorlog in Vietnam, maar .kunnen wjj onze gedachten niet richten (Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne. Fijn ideetje: platenbonne SINT MEI KOOPKRACHT (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 3 december. Hoor, de wind waaide door de bomen In menig huls zelfs waaide de wind Maar de goede Sint zal zeker komen Ook nu hjj 't weer zo lelijk vindt In het hele land spreken de mensen van het vak in superlatieven over de woensdagavond. Een zegsman van een groot warenhuis in AMSTERDAM kon er geen geschikt woord voor vinden en karakteriseerde deze avond als „Zeer bijzonder goed". „We hebben maandag en dinsdag duidelijk kunnen merken dat het weer bar was, maar de woens dagavond heeft alles goed gemaakt". Iemand die in een ROTTERDAMS grootbedrijf had gewinkeld zei: „Ik kon mjjn benen optrekken en zo door de deinende menigte de hele zaak door gedragen worden". „Een gekkenhuis" meende een zegs man van een warenhuis in UTRECHT. „Maandag viel de druikte ons niet mee, maar dinsdag was het aanmerkelijk (Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! beter. Het was wel zo, dat de mensen die er maandag en dinsdag waren ook inderdaad kwamen kopen. We hadden geen last van jongens die zich ver veelden. Maar woensdag was het een SOve?alUihetzclfde beeld, DEN HAAG: „Abnormaal druk na dinsdag". BRE DA: „Dinsdag zeer slecht, mede door het uitvallen van le krachtcentrale, daarna ging het zeer goed. Volgens mij hebben de mensen in de buitenplaat sen ook goede dagen, omdat de slechte weersomstandigheden jccl mensen er van weerhielden naar de stad te gaan'. APELDOORN: „De woensdag is nor. maal ook drukker. Dinsdagavond was toch niet zo erg slecht. We zaten er echt over in angst, er was hier sneeuw, ijzel, regen, maar er kwamen toch heel wat mensen door en dat waren echt kopers." Als men gaat vergelijken met vorig jaar spreekt men overal van „nog meer mensen, ïog meer luxe, hogere omzetten". Het weer was in 1964 in de Sinterklaasdagen beter dan nu het weerbericht moest toen wel hagel, sneeuw, regen, harde wind melden, maar echt noodweer was het niet en er werd uitstekend gekocht. Dit jaar spant echter de kroon. In een ROTTERDAMS groot bedrijf zei een woordvoerder: „Vorig jaar dinsdag voor Sinterklaas was er regen en een temperatuur van zes graden, deze dinsdag regen en twee graden. De omzetten van dit jaar zjjn een paar procent hoger". De mensen kopen dit jaar duurdere artikelen. Elk jaar wordt dit gezegd, men heeft steeds meer geld beschik baar en geeft het graag uit, aan dure, goede en luxe dingen. Zoals een Haag se zegsman het formuleerde: „Wat men drie jaar geleden in plastic kocht, wil men nu in echt leer hebben". En een Utrechter zei: „Van het verpak kingsmateriaal zjjn de grote formaten en de rollen het eerst op. Men koopt geen rommel meer. In het speelgoed is dat duidelijk te merken. We hebben een grote belangstelling geconstateerd naar dure artikelen, zoals tafelbiljarts. Ook sleeën vliegen weg. Het lijkt wel of ze in de kachel worden gestookt". Het zal een verrukkelijk avondje worden. op datgene waarover we het wel eens zouden kunnen worden, namelijk het be lang van het beëindigen van dit con flict met al zijn gruwelijkheden?" „Dat zijn zowel uw als ons land verplicht, omdat wij beide medevoorzitters zijn van de conferentie van Genève, en nog meer omdat wij medemensen zijn en aan deze ellende en wreedheid een eind willen maken". De woordvoerder van Stewart zei donderdagavond dat minister Gromy ko geen commentaar had gegeven op het voorstel van Stewart en het Rus sische standpunt had herhaald, dat de Sovjet-regering niet bevoegd is over een regeling van de Vietnamese kwes tie te onderhandelen. Volgens Gromy ko moeten deze onderhandelingen ge baseerd zijn op de vier punten die de Noordvietnamese premier, Pham Van Dong, heeft uiteengezet: o.m. de vol ledige terugtrekking van alle Ameri kanen uit Zuid-Vietnam. De Verenigde Staten zijn bereid deel te nemen aan een conferentie over Zuid- oost-Azië als deze naar het voorstel van minister Stewart wordt georganiseerd. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rnsk, donder dagavond verklaard na afloop van een onderhoud met president Johnson. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 3 dec. - In een com mentaar „Van loonoverleg naar loon strijd" spoort het blad van de Katho lieke aannemersbond van deze week de werkgevers aan „hun tanden te la ten zien en niet zonder meer in te gaan op de ongetwijfeld te hoge eisen van de vakbonden." Bovendien wordt erin vastgesteld, dat nu het ogenblik is aan gebroken „dat dit kabinet moet tonen dat het sterker is dan men denkt." Het commentaar, van de hand van mr. J. A. van der Steen, secretaris van de bond, betwijfelt de waarde van een van de middelen waarmee dr. Veldkamp de lonen dit jaar wil beteu gelen, het onverbindend verklaren van een CAO. In de praktijk zal de regel in de nieu we opzet van het loonbeleid, dat de Sociaal-Economische Raad met zijn rapporten de loonvorming tracht te be ïnvloeden en dat ingegrepen moet wor den als zich gevaarlijke ontwikkelingen voordoen, een dode letter blijken te zjjn, aldus mr. Van der Steem Beïnvloeding door de SER zonder dat deze een algemene aanwijzing mag geven, noemt mr. Van der Steen „vreemd". En waar komt ingrijpen door minis ter Veldkamp in feite op neer? Mr. Van der Steen antwoordt: „Een CAO onverbindend verklaren heeft weinig ef fect: partijen worden in dat geval slechts van hun verplichtingen ontsla gen, maar het is de werkgevers dan nog niet verboden om die CAO toe te passen. Een tijdelijke loonstop is een zo ingrijpende maatregel, dat het ne men daarvan door een politieke figuur niet gemakkelijk is." (Over de betekenis van het onverbin dend verklaren van een CAO heerst verwarring. De vakcentrales hebben in het SER-rapport over de loonpolitiek laten zetten, dat het niet veel helpt. Minister Veldkamp antwoordde tijdens een recente persconferentie op een vraag naar de betekenis van het on verbindend verklaren: „Het is verbo den anders dan de rechtens geldende lonen uit te betalen."). West-Duitsland. In West-Duitsland is overvloedig sneeuw gevallen. Ve> scheidene dorpen in de bergen zjjn geïso leerd. Voertuigen zijn blijven steken. Harde wind en sneeuwjacht hebben ver keersongelukken veroorzaakt (Rtr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5