Spanning gebroken: Geen Schema 13 (Huwelijk) naar wens van het Concilie Verontrusting wellicht van invloed op formuleringen nog eens veroordeling communisme Roomboter in plastic Concilie: weergaloze doorbraak Prof. II Küng verlaat ghetto Booreiland Sedco 135b binnen 30 seconden weg Canadees na zestien uur levend uit het water opgepikt Parijse shows beginnen op 24 januari Kerstkaarten op peil Amerikaanse show van Toon Hermans klaar Gegiechel verraadt dieveggen SIR Vijf wensen van reformatoren Waarom niet de elegantste gasaansteker die er is? JUNGHANS Arrestatie na poging jongen dood te rijden Mis in volkstaal van Monnikendam Jayne Mansfield en Strauss doen „Der Spiegel" een proces aan gentlemei prefer Krijgt Rhodesië olie van Frans bedrijf SILVERMATCH ZWARE KNALLEN Onderzoek Vlag halfstok de mooiste tijd VRIJDAG S DECEMBER 1965 PAGINA 7 'n extra AGIO tractatie! ruim 60 jaar 'n lekkere sigaar! AFTER SHAVE LOTION ROME, 3 dec. De grote spari ng in het Concilie was gebroken, toen de Vaders gisteren de laatste volledige tekst van Schema 13 met deel der anotaties uitgereikt werd en aartsbisschop Garonne pn Toulouse zijn verklarende in leiding over de geamendeerde tekst gehouden had. de klassieke pijnstiller 171 IJMUIDEN, 3 dec. Het zoe ken naar overlevenden van het booreiland „Sedco 135 B - Bruy- ard" heeft toch nog een resultaat opgeleverd. Donderdagmiddag omstreeks 12 uur lokale tijd heeft de zeesleepboot Willem Barendsz' een van de vermisten uit het wa ter opgepikt en aan boord geno men. Het bleek de Canadees McKeever te zijn van de South Eastern Drilling Cie. De man had 16 uur in het water gelegen, maar zijn toestand was goed, aldus kapitein Oene Edelenbosch in een telegram aan Wijsmuller te IJmui- den. Het ongeveer 90 meter hoge boor eiland Sedco 135 b - Bruyard, dat woensdagavond tussen half acht en kwart voor acht in de Zuid chinese Zee is gebroken en ge deeltelijk gezonken. Zo mooi als deze hebben wij nog honderdtwaalf wandklokken AGIO av;',. (Advertentie) (Van onze Romeinse correspondent) De commissie heeft zich scrupuleus Tn de beginselen en strekkingen van Jjj? eerder in het algemeen aanvaarde ,i ks'.gehouden en met goede resultaten e w|jzigingen opgenomen, die deze te- eur en beginselen slechts verduidelij- Ook de zogenaamde pauselijke wij- 'singen zijn door dezelfde zeef gegaan '?..de andere en dit met volledige pau- ■V.i'JKe toestemming. Door de laatste Dagingen zijn de paragrafen over Hu- en Gezin verrijkt: de ware lief- de waardigheid en de rol van man .o vrouw, de positie der kinderen, wer- lïlflt pnIrflr» AccAntiplA T.insnarï pn n«r v onderlijnd. De andere doeleinden het huwelijk werden nogmaals men- i'.'.lk en spiritueel nevengesteld aan natuurlijke eerste: de eigen spirituar "teit van het huwelijk en zijn onontbind- "aarheid, opnieuw beklemtoond. Hangende de discussies over de op lossing van conflicten tussen de bele dig der echtelijke liefde en de voort- Wanting bepaalt het document zich tot de grondtrekken, de ware huwe lijksliefde en de verantwoordelijkheid jn geweten van de ouders tegenover Cod inzake het kindertal, dit in gehoor- 2aamheid aan de uitleg van goddelijke betten door de Kerk. De waardigheid van het huwelijk wordt bedreigd door Polygamie, de pest der echtscheiding, de vrije liefde en andere deformaties. Daarbij aldus de nieuwe tekst Wordt de huwelijksliefde al te vaak ontwijd door egoïsme, hedonisme (ge- hotszucht) en ongeoorloofde praktij ken tegen de voortplanting. Een voet- hooit verwijst hierbij naar de ency cliek Casti Connubii van Pius XI (1930) cn de toespraak van Pius XII tot de Italiaanse vroedvrouwen (1951), maar dit met een nieuwe toevoeging name lijk de rede van Paulus VI tot de kar dinalen op 23 juni 1964. Hierin con stateerde de Paus, dat eerdere kerke lijke inzichten op dit stuk en daaruit Voortvloeiende regels herzienbaar zijn, maar dat tot dit moment onder de deskundigen nog geen eensluidende opi- hie bestaat over een nieuwe vormge ving aan deze regels. Uitgaande van de visie op huwelijk en voortplanting, vervat in het Concilie-document, heeft de Paus de praktische uitwerking daarvan aan zich zelf voorbehouden. De voetnoot meldt, dat de Heilige Sy node niet beoogt om in de gegeven omstandigheden concrete oplossingen (Advertentie) (Van onze correspondent) EIBERGEN, 8 dec. Als het ini tiatief van de Coöperatieve handels combinatie voor zuivelprodukten "De Graafschap" in Aalten navol ging vindt in het land, zal binnen niet al te lange tijd de traditionele wikkel rond de halve pondjes roomboter verdwijnen om plaats te maken voor een plastic kant- en klaarverpakking, die tevens als bo- tervloot dienst kan doen. De eerste Pakjes, die volgens de nieuwe me thode dezer dagen op de Coö peratieve Zuivelfabriek in Eibergen van de lopende band kwamen, heb ben inmiddels hun weg naar de con sument al gevonden. .,De Graafschap" is een combi natie van acht grote Oostgelderse zuivelfabrieken die samen per jaar Wer tot vijf miljoen kilo roomboter Produceren. De produktie op de Dibergense fabriek is begonnen: Per minuut komen ongeveer zeventig .vlootjes" boter van de band. De capaciteit van de geheel nieuw ont wikkelde verpakkingsmachine in de hubergense fabriek is duizend kilo Per uur. De verantwoordelijke instanties "ebben er aan meegewerkt dat de nieuwe verpakking kon worden in gevoerd. Aanvankelijk vormden de Se? die de Boterwet stelt aan het opbrengen van het rijksboterkeur- ia- en nummering op de pak- J s een moeilijkheid Maar hiervoor ls een oplossing gevonden. voor te stellen. Aan het hoofdstuk van Schema 13 over het Huwelijk is dus niets veran derd. De verontrusting, in de eerste plaats bij de Concilievaders over moge lijk onrijpe invoegingen, en gesteund door de publieke opinie, voor zover die zich in enkele dagen hierover kon vor men en uiten, heeft wellicht invloed ge had op de uiteindelijke en gelukkige tekst van het schema. Mgr. Garonne meldde voorts in zijn inleiding dat 209 „modi" (amendemen ten) een uitdrukkelijke en formele ver oordeling van het communisme ver langd hadden in de paragrafen over het atheïsme. Deze modi werden gesteund door 332 schriftelijke eensluidende peti ties. Deze zijn inderdaad op tijd bij het secretariaat van de commissie aan gekomen, maar omdat deze petities nog gecontroleerd moesten worden kwamen zij te laat in de vergadering van de commissie zelf. Intussen meende de commissie op vele gronden, dat het de wil van het Concilie was om noch aan de amendementen, noch aan de peti ties gehoor te geven om het communis me opnieuw nadrukkelijk te veroorde len. Wel voegde de commissie enkele woorden aan de paragraaf toe over het atheïsme. De kerk moet, getrouw aan haar opdracht, helaas de leer en acties van het atheïsme afwijzen en daaraan werd thans toegevoegd: gelijk zij dit ook eerder gedaan neeft. De voetnoten hier bij verwijzen naar de encycliek van Pius XI „Divini redemptoris (1937), Pius XII „Ad apostolorum Principis, Joannes XXIII „Mater et Magistra", Paulus VI „Ecclesiam Suam". Vele aanmerkingen en voorstellen over het vijfde hoofdstuk zijn bij de com missie binnengekomen. Enige verbe tering in de tekst over het voorkomen en veroordelen van de oorlog werden ingelast. Niettegenstaande enkele ver zoeken werd gehandhaafd het principe van gewetensvrijheid inzake dienstwei gering. Hier wordt in de nieuwe tekst niet ge. sproken over een recht op deze dienstwei gering, maar gevraagd om een mense lijke behandeling in dergelijke gevallen. Inzake de totale oorlog wordt uitdrukke lijk verklaard dat hierbij het verdedi- gingsrecht niet aangetast wordt. Intus sen blijft een totale oorlog en een op basis van destructieve wapens als de atoomwapens als ongeoorloofd afgewe zen. In de Concilie-zitting van gisteren werd het gewijzigde schema over de missionaire activiteit van de Kerk in stemmingen afgewerkt. Het nieuwe en verbeterde schema werd met welhaast algemene stemmen aanvaard. Aan de orde kwam de laatste behandeling van het schema over de dienst en het le ven der priesters. Aartsbisschop Marty van Reims leidde de verbeterde tekst in. In zes stemmingen werd de verwer king der amendementen aan het oor deel van het Concilie onderworpen. Voor zover de uitslagen bekend zijn wer den de verbeteringen met zeer grote meerderheid aanvaard. LONDEN, 3 dec. (Rtr.) De Daily Mail schrijft in de uitgave van donder dag dat naar verwachting van ban kiers en kringen van de olie-industrie Zuidafrikanen uit naam van Rhodesië deze week in Brussel een transactie zuilen sluiten met het Franse oliecon cern „Total" voor de aankoop van olie. De financiële redacteur van het blad, Patrick Sergeant, schrijft in een artikel op de voorpagina dat Rhodesië in het geheim onderhandelt over het aanko pen van olie, wat de Verenigde Naties ook mogen doen. (Advertentie) P7DOT rtr ROME, 3 dec. (KNP). Prof. Dr. Hans Küng, hoogleraar aan de theologi sche faculteit van Tübingen in West- Duitsland en peritus van het Concilie, is van mening, dat geen enkel Concilie in de geschiedenis der Kerk zulk een verreikende doorbraak teweeg heeft ge bracht als Vaticanum II. dij zei dit in een gesprek met de Romeinse corres pondent van de NCWC News Service. (,De doorbraak is duidelijk niet alleen in de betrekkingen met de protestanten, de Joden en andere grote godsdiensten, maar ook wat betreft de moderne we reld, de totaliteit der hedendaagse sa menleving," zo verklaarde hij. „Vroeger hielden wij vast aan een verdedigende houding en beperkten wij ons voornamelijk ertoe in pole mieken onze standpunten kenbaar te maken. Nu zijn wij bereid ons gewe- Woensdagavond tussen half acht en kwart voor acht plaatselijke tijd is het booreiland, waarin 9.500 ton staal is verwerkt, gebroken en gedeeltelijk ge zonken. Van dat moment af is de ge hele nacht en volgende dag een zee gebied afgezocht van 15 mijl in het vierkant. Ook twee vliegtuigen namen aan het opsporingswerk deel, dat werd uitgevoerd bij een noordoosten wind, kracht 5. Na het vinden van de Cana dees werd het zoeken voortgezet, hoe wel de kans op verdere overlevenden toen al nagenoeg uitgesloten moest worden geacht. Wat heeft zich woensdag l december kort na het invallen van de duisternis afgespeeld in de Zuidchinese Zee? Het schijnt zo te zijn, dat het eiland in der tig seconden, n? enige zware knallen in tweeën is gebroken. Later is gemeld, dat het eiland plotseling in drie gedeel ten is gebroken en toen binnen 30 se conden is gekapseisd. Twee gedeelten bleven drijven. Het zijn twee van de drie pontons met de 10 meter brede en ongeveer 80 meter lange kolommen („melkflessen") er aan vast. Het zijn de voor-ponton en de ponton aan stuur boord, die met de kolom horizontaal op de zee bleven drijven. Zeer waar schijnlijk is het platform zelf met de bakboord-,,poot" gezonken. De kans dat het slechte weer een rol heeft gespeeld, lijkt niet groot. Er stond die avond windkracht 7 en de Willem Barendsz ging met haar sleep voor de wind. Al eerder op deze reis zijn er dagen met slecht weer geweest. Toen werd windkracht en 10 goed doorstaan. En 's middags om 4 uur heeft kapitein Edelenbosch nog contact gehad met de mensen op het booreiland. Alles was daar toen prima in orde. Is de sleep op een mijn gelopen? Is er een cumulatie van krachten geweest, die met elkaar net te veel zijn geworden en het eiland hebben doen breken? Moet gezocht worden in de richting van sabotage? Het zijn vragen, die wel rijzen, maar waarop, althans op dit moment geen zinnig antwoord is te geven. Voor het onderzoek kan het echter van groot belang zijn, dat althans één van de mensen van het booreiland is gered. Mogelijk dat zijn verklaringen enig licht kunnen werpen op deze zaak. Donderdag is bergingsinspecteur H. Stal van Wijsmuller per vliegtuig naar Manilla vertrokken. Zeer waarschijnlijk wordt hij vandaag gevolgd door Wijs- muilers bedrjjfschef F. J. Jonkman. De twee horizontaal drijvende poten raken steeds verder uit elkaar. In een telegram aan Bureau Wijsmuller werd in de nacht van woensdag op donder dag om 3 uur Nederlandse tijd gemeld, dat de afstand tussen beide drijvende objecten al anderhalve mijl was. In een radio-telefonisch gesprek donderdagmid dag 12 uur Nederlandse tijd vertelde kapitein Edelenbosch, dat ze al twee en een halve mijl uit elkaar lagen. Hij voegde er aan toe, dat de zee over een oppervlakte van 15 vierkante mijl bezaaid was met wrakstukken. Zodra de zee rustiger is geworden zal de sleepboot Willem Barendsz pro beren een van de drijvende delen vast te maken en naar Manilla te slepen. Het ligt voor de hand te veronderstel len, dat ook getracht zal worden de andere „poot" te bergen. Vanaf woensdagmiddag half vier, toen bij Wijsmuller het eerste Ui-telegram van kapitein Edelenbosch met de mel ding van de ramp binnenkwam, is er voortdurend onder hoogspanning ge werkt. Direct werden maatregelen ge troffen om de naaste familieleden van de vermisten te alarmeren, maar tege- lU'kertUd werden ook berichten doorge geven aan de familieleden van alle an dere opvarenden, die uiteraard evenzeer in ongerustheid verkeerden. Telex, tele foon en telegraaf stonden niet stil. Er is de gehele nacht doorgewerkt. Toen In de loop van donderdag het bericht kwam, dat een van de vermisten levend uit het water was opgepikt, herleefde bü de familieleden van de overige ver misten de hoop, dat ook zU misschien nog zo'n bericht zouden krijgen. Van uur tot uur werd geïnformeerd of er nog nader nieuws was. Maar telkens weer moest dit ontkennend worden beant woord. Aan het kantoor van Wijsmuller en op de sleepboten hing de vlag half stok. ten te onderzoeken en fouten toe te geven, die wij begaan hebben. Wij willen begrip op gaan brengen voor de inzichten van anderen, die met ons van mening verschillen. Dat betekent, dat wij uitgetreden zijn uit het katho lieke ghetto en dat wij nu verlangend zijn een werkelijke dialoog aan te gaan." Gevraagd naar de direkte consequen ties van het nieuwe klimaat in de Kerk, antwoordde prof. Küng: „Voor alles dit: de vernieuwing van de Kerk van binnenuit rust thans op het stevige fundament van conciliaire de creten. Natuurlijk die zijn op zichzelf niet genoeg, want zij moeten in de prak tijk worden gebracht, zoals Paulus VI duidelijk heeft gezegd in zijn toespraak van 18 november. Het Concilie is geen doel op zich, maar een begin van ver nieuwing." Prof. Küng verklaarde het ermee eens te zijn, dat het Concilie verschillende dingen heeft gerealiseerd, welke de Re formatie reeds beoogde. „Op vele punten heeft dit Concilie bereikt, waarnaar Luther en andere hervormers 400 jaar geleden streefden." Van die punten noemde hij er vijf: 1. De hernieuwde belangstelling voor en waardering van de Schrift in de li turgie, in de theologie en in heel het le ven der Kerk: 2. De wens alle gelovigen te brengen tot een aktieve deelneming aan de li turgie 3. Een veel beter begrip voor de taak van de leek en zijn roeping: 4. Aanpassing van de Kerk aan de behoeften der verschillende nationali teiten en rassen; 5. Het ambt in de Kerk herkrijgt zijn betekenis, namelijk dienstbaarheid. DEN HAAG, 3 dec. De politie heeft hier een 28-jarige tegelzetter aangehou den wegens poging tot doodslag. Hij zou zondagavond getracht hebben een zes tienjarige Hagenaar dood te rijden. De tegelzetter had zijn auto op de Ra- vesteinstraat geparkeerd, klem tussen andere auto's. Bij het wegrijden begon hij te „bumperen" om voldoende ruim te te krijgen. Een vrouw wier auto door de wagen van de tegelzetter geraakt werd, vroeg hem of het niet anders kon. Toen dat niet hielp, kwam haar zestien jarige zoon naar buiten en ging tussen de twee wagens staan. De tegelzetter riep hem toe dat hij hem dood zou rij den. De jonge sprong weg en ging de politie bellen in een telefooncel. In de Ravensteinstraat kreeg de tegelzetter hem in de gaten en reed met zyn auto het trottoir op. Ternauwernood kon de jongen in een portiek wegduiken. Vijf mensen zagen het. PARIJS, 3 dec. De modeshows van de nieuwe zomercollecties beginnen hier 24 januari 1966. Estérel heeft de eer maandagochtend om half tien als eerste de internationale wereldpers in zijn kleine salon te ontvangen. Balmain toont dinsdag, bü Dior treedt men, vol gens traditie op donderdag aan. Dat is indertijd gewild door Christian Dior, die erg bügelovig was en donderdag als ge luksdag had. Yves Saint Laurent ont vangt de pers niet voor 4 februari. Wanneer C'ourrèges toont is nog niet bekend. Maar volgens berichten, die moeilü'k te verifiëren zijn, wil hü wel met een zomercollectie komen van op confectie gebaseerde kleren. DEN HAAG, 3 dec. (KNP) In op dracht van het dekenaat Den Haag heeft de componist Marius Monniken dam een mis geschreven, met Neder landse en Engelse tekst, waarbü zowel het proprium als het ordinarium werd gecomponeerd, afwisselend gezongen door gemeenschap en koor. Het werk zal op Eerste Pinkster dag worden uitgevoerd door het R.K. Residentiekoor in de dekenale kerk St. Jacobus te Den Haag en worden uit gezonden ten besluit van de door de KRO verzorgde Paas-cyclus. Deze „Mis- sa Pentecosta" zal nog dit jaar wor den gepubliceerd door de World Libra ry of Sacred Music (Wereldboekhandel van Gewijde Muziek) te Cincinnaty. (Advertentie) U moet kunnen kiezen. Daarom maakt Junghans uurwerken in zo'n grote en smaakvolle verscheidenheid. Een daarvan is beslist de wandklok die u zoekt. MÜNCHEN, 3 dec. (AFP) Jayn Mansfield en de voorzitter van de Beier se christen-democraten, Franz Josef Strauss, hebben tegen de hoofdredac teur van het Westduitse weekblad „Der Spiegel", Rudolf Augstein, een aan klacht ingediend wegens laster. In april had Augstein, toen Strauss hem voor het gerecht had gedaagd om zijn beschuldigingen van corruptie waar te maken, verklaard dat de president-di recteur van de Lockheed vliegtuigfabrie ken in Califomië in juni 1960 Jayne Mansfield had „geëngageerd" voor een „intiem diner" met Strauss die toen minister van defensie van West-Duits- land was. Jayne Mansfield heeft deze beschuldiging direct van de hand gewe zen Zjj verklaarde dat zij Strauss niet kende en bovendien in juni 1960 niet in het openbaar verscheen, omdat zjj over twee maanden een kind verwacht te. De klachten van de actrice en de oud-minister zullen op een nader te be palen tijdstip voor de rechtbank van München worden behandeld. Augstein werd in april veroordeeld tot een schadevergoeding van 25.000 mark. Ook werd hem gelast de beschul diging van corruptie tegen Strauss terug te nemen. De hoofdredacteur van „Der Spiegel" is van plan vóór het einde van dit jaar beroep aan te tekenen. EL PASO, TEXAS, 3 dec. (Rtr, UPI) Gisteravond heeft zich ui een clec- triciteitscentrale bij de Amerikaans-Me xicaanse grens een storing voorgedaan, waardoor delen van Texas en Nieuw- Mexlco in het donker kwamen te zitten. Naar schatting zevenhonderdduizend mensen hebben van deze storing, die ruim een uur duurde, ongerief onder vonden. In Pennsylvania is het grote landbouwgebied van Lehigh County even eens door een stroomstoring getroffen die ruim een half uur duurde. Autori teiten hebben verklaard, dat tussen bei de storingen geen verband bestaat. Ft ik jaar komen ze weer, de kaarten met de beste en zalige wensen J voor kerstfeest en jaarwisseling. Soms rollen ze ongevraagd in je brievenbus en zit er een girobiljetje bij ingesloten. Het goede doel zus of zo vraagt de aandacht. Verleden jaar wer den ons en naar wij aannemen enkele duizenden een aantal foeilelijke kerst kaarten toegestuurd door de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën (Cadier en Keer in Limburg). Wij hebben toen naar aan leiding van enkele klachten zo'n kaart afgedrukt met de bedoeling aan te to nen dat een dergelijke manier om geld te verzamelen voor missionarissen te genwoordig niet helemaal meer kon. Voor hetzelfde geld zou men toch kun stenaars kunnen benaderen, die betere en meer smaakvolle kaarten ontwerpen. De Sociëteit voor Afrikaanse Missiën reageerde hier positief op. Zij brengt nu een aantal kaarten op de markt die aanmerkelijk beter zijn en die in kleur zelfs van goede smaak getui gen. Zij vond Toos Koedam bereid een aantal ontwerpen te maken waaruit de Sociëteit een keuze van vier heeft ge maakt. Wij drukken er hier een af. De administratie van de Sociëteit is onder gebracht in Huize de Tafelberg te Oos terbeek. SCHIPHOL, 8 dec. Na twee maan den lang vijftien uur per dag intensief aan de bewerking van Toon Hermans' one man show te hebben gewerkt is de 28-jarige professor klassieke talen aan de Vale Universiteit in Amerika, Erich Segal, met een KLM-Lijntoestel van Schiphol naar zijn land terugge keerd. Hem werd uitgeleide gedaan door Toon Hermans zelf en diens echt genote. „We hebben samen erg hard maar heel prettig gewerkt," vertelde de jonge hoogleraar die tijdens zijn korte verblijf hier zich in de Neder landse taal goed verstaanbaar heeft weten te maken. De show van tweeëneenhalf uur is thans geheel voltooid en is op de band ingeblikt. Waarschijnlijk zal het de Golden Theatre op Broadway zijn, waar de première volgend jaar sep tember wordt gehouden. „Ik ben er van overtuigd dat de show een groot succes wordt," was prof. Segal van oordeel, „naar mijn mening is Toon Hermans een van de grootste arties ten in de wereld." De cabaretier beziet het echter van een andere zijde. „Het is een hache lijke onderneming en ik ben er nog niet zo zeker van dat het zal slagen. Wij hebben hard aan de show gewerkt en ik geloof inderdaad, dat het een goe de show is, maar je kunt nooit weten hoe het publiek in Amerika en vooral op Broadway zal reageren." Na eerst een paar dagen rust zal Toon Hermans zich geheel gaan wij den aan zijn jubileum-show, die ter ge legenheid van tien jaar „One-man- show" op 3 maart in Carré in Amster dam zijn première zaj beleven. In deze show zullen verschillende nieuwe ele menten uit de Amerikaanse show wor den opgenomen. NIJMEGEN, 3 dec. Twee ambte naren van het Nijmeegse stationspost kantoor werden gisternacht in hun werk gestoord door voortdurend gegie chel uit de rijwielstalling. Toen zij voorzichtig om de hoek keken, zagen zij met verbazing dat twee vrouwen hun uiterste best deden een bromfiets te stelen, doch daarbij gehandicapt werden door onvoldoende technisch in zicht. Met veel plezier probeerden zij om de beurten de bromfiets, waarvan de benzinekraan dicht stond op gang te duwen. De gealarmeerde politie stelde even later vast, dat de twee dames sterk onder drankinvloed verkeerden. Zjj had den de laatste trein naar Arnhem ge mist en hadden zich daarom vein een brommer willen meester maken. Het tweetal zit nu in een Nijmeegse politiecel. (Advertentie) van 2.90 af een produkt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7