Afrikaanse landen dreigen met breuk diplomatieke betrekkingen Addis Abeba: Optreden tegen lan Smith binnen 10 dagen Bomaanslag in Saiiion tien doden KRATER WEET VAN GEEN OPHOUDEN Gas bij Sleen voor een deel onbrandbaar mm Sint-Nicolaasliedjes tijdens kindermis Embargo in Benelux op Rhodesische produkten Aannemen Gemengd Staki n<ï bij Handelsblad geëindigd Vrouw en twee kinderen bij botsing gedood Wind Van Dis boos: ...en als zou Nederland 'n rk natie zijn Oost-Nederland in het donker Kettingbotsing van 41 auto's bij Loenersloot „Zie ginds aan het altaar Auto doormidden: Twee doden en zwaar gewonde Man tijdens naeht in haven geraakt en regen Biesheuvel toch op puddin&sneldje Het nieuws VANDAAG En: „F ADEM AC DE STEENWERF CHRISTIAANSE VOLGENDE MAAND BENOEMING VAN KARDINALEN? ■NP PvdA vraagt: 89sfe JAARCANC No. 32220 ADDIS ABEBA, 4 dec. (UPI) De ministerraad van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid 'OAE) in Addis Abeba heeft be sloten dat alle aangesloten leden diplomatieke betrekkingen met Londen zullen verbreken als Enge land niet vóór 15 december een ejnd heeft gemaakt aan de Rhode- sische rebellie. Verder: KEYSER LORENTZPLEIN 2 5 SOENDAPLElN 3 7 mits gebracht en gehaald rr LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Morgen dansen Geen Sint N.V. CARROSSERIEFASRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADE r>r> m - A*"/ Ir .*.&£aÊ. Ktr *ir?. Als een maanlandschap vol kraters ligt het weiland rond de spuiter in het Drentse Sleen. Het terrein is levensgevaarlijk, vooral als de grote krater tot rust is gekomen want men kan niet voorzien v:aar de volgende eruptie komt. 'J - Tientallen borden zijn nodig om het uitgestrekte gebied nabij Sleen af te sluiten. Elk moment kunnen erupties ontstaan en kunnen zich grondverzakkingen voordoen. De krater die van tijd tot tijd onder zeer hoge druk modder en methaangas spuit weet van geen ophouden. chocoladeletters 1 NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cenl per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week, 5,45 per maand, 10,50 per kwartaal. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. DRUK OP LONDEN Het ultimatum werd bekendgemaakt ■|a afloop van de eerste vergadering 1a" de ministers van buitenlandse za- en. die achter gesloten deuren werd SAIGON, 4 dec. (UPI) Terroristen Van de Vietcong hebben gisteren met •bachinegeweren een bomaanslag ge- Pleegd op een Amerikaans militair kwartier in Saigon, waar zij een ge weldige explosie veroorzaakten. Vol- Rens voorlopige berichten zijn tien pensen acht Vietnamezen en twee Amerikanen gedood en 129 gewond. Onder de gewonden zijn 52 Amerika nen, 20 Vietnamese vrouwen en 12 Vietr bamese kinderen. „Velen van hen zijn ernstig gewond en zullen sterven", zei een politiewoordvoerder. ,,De explosie vernielde drie verdiepin gen van het zes verdiepingen hoge Ho- lel Metrolope", waar een honderdtal Amerikaanse militairen sliep. De ach terwand van de eerste drie verdiepin gen stortte in. De voorgevel werd ont vet. Elke ruit sprong kapot. Voorts wer den door de kracht van de ontploffing Vietnamese winkels en woningen aan de overkant van de straat vernield of beschadigd. Een half uur na de explosie probeer den de terroristen een tweede bom te Kooien naar een ander Amerikaans militair kwartier, ..Hotel Internatio nal", niet ver van het eerste, maar die opzet mislukte. Indien alles naar wens ver loopt, hoopt Frankrijk volgende week een tweede kustmaan in een baan om de aarde te hebben. Ditmaal niet een in wetenschap pelijk opzicht waardeloos geval als de onlangs in de Sahara ge lanceerde A-l. Bijzonderheden kan men lezen op pagina 5. De Engelse premier Wilson be gint vooral bij zijn spreken voor de televisie steeds meer op Chur chill te lijken. Hoe de Engelsen hierop reageren vertelt u onze Londense correspondent op pa gina 5. Als door bijzondere omstandig heden geen wijzigingen in het programma worden aangebracht zal vandaag de Gemïni-7 een ma- rathonvlucht van veertien dagen om de aarde beginnen. Van de taak van de twee astronauten geeft Sjoerd van der Werf op pagina 7 een uitvoerige beschrij ving. George Kessler, de opvolger van bondscoach Denis Neville, is nog minder dan zijn voorgan ger een romanticus. Hij heeft de dynamiek van de jeugd, maar hij is ook als dat moet een kille, keiharde en veeleisen de man. Als bondscoach wil hij het resultaat van zijn werk bij de jeugd in de naaste toekomst met eigen ogen aanschouwen. Deze en andere belangrijke gun stige voorwaarden heeft Kessler het bondsbestuur van de K.N.V. B. afgedwongen, maar toch had de K.N.V.B., aldus vertelde voor zitter betaald voetbal Jos Coler, George Kessler liever nog een jaar gespaard. Voorts op de sportpagina een merkwaardige ontwikkeling in de destijds zoveel opschudding ver wekkende Ajax-affaire. Er is in deze kwestie een brandende vraag gerezen: is het werkelijk waar geweest. dat de drie Ajaxieden Piet Keizer, Henk Groot en Ko Prins niet meer in Oranje wilden spelen? De televisie heeft ook deze week weer haar hoogtepunten. Welke dat zijn kun. u lezen op onze RTV-pagina, waar tevens de nieuwste platen besproken zijn. Op pagina twee in onze rubriek Op zijpaden staat vandaag weer de gebruikelijke rubriek Opvoeding over opvoeding. gehouden. Deze zitting volgde op de opening van de conferentie, waarop keizer Haile Selassie en de president van de ministerraad, de Tanzaniaanse vice-president Ko.jo Botsio het woord hadden gevoerd. De besloten zitting had vijf uur geduurd. Het besluit de diplo matieke betrekkingen met Engeland te verbreken bij fiiet opvolgen van het ultimatum werd eenstemmig genomen. Ook werd men het eens over verdere economische sancties tegen Rhodesië. Rtr. President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft tot nu toe geweigerd Britse troepen te aanvaarden wanneer Engeland niet toestemt dat deze de grens met Rhodesië overtrekken en de elektrische centrale aan de Kariba-dam bezetten. Engeland wil dit pas doen wanneer Rhodesië de elektriciteitsvoor ziening van de voornaamste industrie van Zambia, de kopermijnen, afsluit. De Britse minister voor het Gemene best, Bottomley, verklaarde dat het vol doen aan de wensen van Kaoenda oor log zou betekenen. LONDEN, Rtr., AFP Koningin Elizabeth weigert de Britse gouverneur van Rhodesië, Sir Humphrey Gibbs, te vervangen door Clifford Dupont, voor malig vice-premier van Rhodesië, die als nieuwe „gouverneur-generaal" door premier Smith van de rebellenregering was „aanbevolen". De koningin ver- (Advertentie) U KUNT TOCH REKENEN 20% KORTING costuum nu 4.20 (Advertenties) P.V.C. vouwwanden en deuren. Diverse dessins. Aantrekkelijke prijzen. Kant en klaar aangebracht. SPAARNDAMSEWEG 48 Telefoon 58211 (5 lijnen) (Advertentie) Advertentie) Dansstudio Griffioen (Advertentie) Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 ROME, 4 dec. (KNP) De corres pondent van het KNP meldt uit Rome in verband met geruchten over een aanstaand consistorie voor benoeming van nieuwe kardinalen, dat dit waar schijnlijk niet op zeer korte termijn zal geschieden. Wel rekent men er mee dat in januari of februari 1966 nieuwe kardinalen zullen worden benoemd. De Paus heeft begin dit jaar toen hij in eens 27 kardinalen creëerde, reeds meegedeeld dat na het Concilie nog enkele kardinalen zouden worden be noemd. Het kardinaalscollege telt thans 99 leden. MADRID, 4 dec. (UPI) De Noor se financier Niels Halding is door het gerechtshof voor de openbare orde in Madrid tot zes jaar en één dag ge vangenisstraf veroordeeld wegens bele diging van het Spaanse staatshoofd ge neralissimo Francisco Franco. Wegens de onlangs afgekondigde amnestie hoeft hij de straf niet uit te zitten. zocht Sir Humphrey te antwoorden dat zij niet op het „zogenaamde advies" kan ingaan. Uit deze formulering blijkt opnieuw dat men Smith in Londen als een gewoon burger zonder officiële functie beschouwt. DEN HAAG, 4 dec. Het Twee de-Kamerlid Van Dis (SGP) heeft de minister-president schriftelijk ge vraagd, of het waar is, dat een de legatie der regering op 8 december in Rome de sluiting van het Tweede Vaticaans Concilie gaat bijwonen en zo ja, of de regering het zenden van een delegatie naar een derge lijke aangelegenheid niet in strijd acht met hef in ons staatsrecht ge huldigde beginsel van „scheiding van Kerk en staat". „Is de regering voornemens," zo vraagt de heer Van Dis, „in het vervolg ook namens haar, delega ties slotzittingen te doen bijwonen van Synodes der Ned. Herv. Kerk en van de andere kerkformaties in ons land?" Indien dit niet het ge val is. wenst de heer Van Dis, dat de regering dan ook afziet van haar voornemen, om op 8 december een delegatie naar Rome te zenden, „aangezien hiermee aan de R.K. Kerk het cachet wordt opgelegd als of deze Kerk de enige Kerk is. die door de regering wordt erkend en als zou Nederland een R.K. natie zijn." HENGELO, 4 dec. Het oosten van Nederland heeff gisteravond van onge veer half twaalf tot half twee in het donker gezeten toen zich een storing voordeed in de elektriciteitscentrale Harculo l'ii Zwolle. Voor tal van be drijven en instellingen leverde de stag natie grote moeilijkheden op. Treinen konden niet meer rijden, beveiligings- en seininstallaties werkten niet, ver keerslichten moesten met noodlampen worden bediend, in bakkerijen^ werden de ovens koud, doktoren zaten in verle genheid en aquariumhouders bekom merden zich om de temperatuur van het viswater. De storing ontstond toen men gister avond volgens programma een machi ne uitschakelde, maar onverwacht moeilijkheden kreeg met een schake laar. Een railsluiting" was het gevolg. De koppeling met het westen en het noorden van het land werd verbroken. Na een uur vannacht kon een reserve- rail in gebruik worden gesteld en kwam de stroomvoorziening weer op gang. Door de storing werd het grootste ge deelte van Overijssel (ten zuiden van Zwolle) en de Achterhoek getroffen. DEN HAAG, 4 dec. Het verkeer van Amsterdam naar Utrecht over rijksweg 2 heeft gisteravond langduri ge vertragingen ondervonden als gevolg van een kettingbotsing onder Loener sloot. Een kleine personenauto was in een slip geraakt bij het plotseling afremmen voor de gesloten overweg bij Loenersloot. Daaruit resulteerde een kettingbotsing, waarbij 41 voertuigen betrokken waren. Vier daarvan werden total loss. Tegen zes uur was de file langzaam rijdende auto's vijf kilometer lang. Tegen zeven uur was het verkeer weer normaal. m v ;s,. iiiiiiÉiTriiiiTTrfitiiii SLEEN, 4 dec. Het gas, dat om hoog komt uit de spuiter bij Sleen blijkt slechts voor veertig tot vijftig procent uit methaan te bestaan. De rest is stikstof: onbrandbaar gas dus. Intussen is het terrein van de eruptie betrekkelijk rustig geworden. Af en toe borrelt het nog wat, maar de modder fonteinen die opschieten bereiken geen noemenswaardige hoogte meer, soms is de krater, die ongeveer 50 meter breed en diep is, helemaal stil. Van de zijde van de NAM is mee gedeeld. dat men op een afstand van ongeveer tweehonderd meter van de spuiter een nieuwe boorinstallatie wil plaatsen om diagonaal naar de richting van het oude boorgat toe, een obser vatieboring te verrichten. Men wil we ten hoe de structuur van de aardkorst ter plaatse is en wat de spuiter heeff veroorzaakt. Bovendien is de mogelijk heid dat men op grotere diepte toch een laag aantreft die gas voert van een beter soort. Het Tweede-Kamerlid Oele (PvdA) heeft de minister van Economische Za ken schriftelijke vragen gesteld over de moeilijkheden bij Sleen. Hij wil dat de minister de Kamer een overzicht geeft van de oorzaken en de omvang van de schade. Hij dringt aan op een toezegging dat niets zal worden nage laten om de aardgasspuiter zo spoedig mogelijk onder bedwang te krijgen. Voorts vraagt hij om een uiteenzetting over de verantwoordelijkheid voor de delging van de schade aan landerijen en kunstwerken. Hjj wil weten hoe dit is geregeld met het oog op de nog steeds geldende Napoleontische Mijn wet, waarbij de exploratievrijheid on beperkt is, behoudens de uit ITet mijn reglement voortvloeiende voorschriften. MM s - ,x<4 ::o« 5>:' Advertentie) niet duur *re# heerlijk ROOSENDAAL, 4 dec. In de St. Antoniuskerk alhier klinken maandagmorgen St. Nicolaasliedjes in een Kindermis van de St. Vin- centiusschool. Bij de offerande zullen de kinderen iets van het speel goed dat zij die morgen in hun schoen vonden afstaan voor minder goed bedeelde kinderen en voor kinderen die door hun ouders zijn verlaten en in een tehuis werden ondergebracht. Het initiatief hiertoe nam broeder Everard Romijn van de Broeders van Oudenbosch, die eerder in Amsterdam hoofd was van een school in de Jordaan. Parochiegeestelijken, oudercomité en onderwijzend per soneel werken er spontaan aan mee. Voor de Kindermis zijn op melo dieën van St. Nicolaasliedjes nieuwe teksten gemaakt. Een ervan luidt: „Zie ginds aan het altaar de priester reeds staan. Hij biedt met St. Nicolaas ons offer U aan". Het schoolhoofd vindt deze wijze van misviering helemaal niet vreemd. In Amsterdam is het in de St. Nicolaaskerk ook al zo gebeurd. Het hanteren van profane muziek, hier het St. Nicolaaslied, met aangepaste tekst is niet zo vreemd als het wel lijkt. In vroeger jaren werd wereldse muziek vaak gebruikt voor gewijde tekst. In een brief aan de ouders wordt gezegd dat men door deze eucharistieviering de jeugd wil aantonen dat het geloof niet buiten de werkelijkheid staat. DEN HAAG, 4 dec. De voorzitter van de PvdA-fractie ïd de Tweede Ka mer, drs. Nederhorst, heeft de rege ring gevraagd met de grootste spoed tezamen met België en Luxemburg over te gaan tot het afkondigen van een volledig embargo op Rhodesische produkten. De heer Nederhorst heeft dit verzoek gedaan ir> schriftelijke vragen aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Economische 'Zaken. Hq verzoekt in deze vragen ie ministers nem mee te delen of het hun bekend is. dat vol gens zeer recente berichten Amster damse tabaksfirma's grote hoeveelhe- daarmee het Britse embargo op Bilo den Rhodesische tabak importeren en desische tabak doorkruisen. De heer Nederhorst wil weten, of de ministers niet van oordeel zijn, dat de tenuitvoerlegging van de resolutie van de Veiligheidsraad met betrekking tot het embargo thans dringend geboden is en of zü er bij de andere Benelux- regeringen op willen aandringen thans met de grootste spoed een standpunt te bepalen teneinde tot een gemeen schappelijk beleid inhoudende een volledig embargo van Rhodesische pro dukten te komen? De heer Nederhorst wenst, dat de regering de Kamer van het resultaat van het door haar gevoerde Benelux- overieg op de hoogte stelt. i DEN HAAG. 4 dec. Op de provin ciale weg onder Hoogland is gister avond een personenauto met grote snel heid tegen een boom gereden. De 19- jarige H. Blankensteen uit Amersfoort kwam om het leven. De twee andere in zittenden. eveneens uit Amersfoort, werden zwaar gewond in een zieken huis van hun woonplaats opgenomen In de loop van de nacht overleed de 20-jarige Gerrit Vos. Het ongeluk gebeurde in een flauwe bocht. Men vermoedt dat de bestuur der de macht over het stuur heeft verloren. De wagen brak doormidden en de afgekapte boom kwam op de auto terecht IJMUIDEN, 3 dec. Vannacht is in de staalhaven van Hoogovens de 51-ja- rige heer C. F. Grudelbach uit Haar lem, bedieningsman bij de sector ver lading van Mekog N.V., door verdrin king om het leven gekomen. Vermoed wordt dat hij door de duisternis is mis leid en zo te water is geraakt. De katholieke aannemershond heeft zijn leden aangespoord de tanden t* laten zien aan de vakbonden, die ongetwijfeld met te hoge looneisen zullen komen. Bovendien, zo zegt de hond, is voor het kabinet nu het ogenblik gekomen om te tonen, dat het sterker is dan men denkt. T—it deze opmerking zou men kunnen opmaken, dat de aannemers zelf ook minder sterk zijn dan zij denken. Het lijkt ons althans geen teken van zelf bewustheid dat inen de regering al te hulp roept voor men door de bonden gebeten is. Maar goed. allemaal samen zijn we misschien heel sterk. Als het kabinet even goed van aannemen als van uitgeven is, zal het allemaal wel lukken. Men mag nu wel aannemen. dat schema 13 geformuleerd wordt op een wijze, die de pauselijke commissie welke de geboorteregeling bestudeert, haar zin doet behouden. Dit betekent, dat bet concilie de pilkwestie in bet vage Iaat en dat de genoemde com missie haar gang kan gaan. waarheen die gang dan ook mag leiden. Nu de zaak zo gelopen is heeft prof. Groot voor de televisie gezegd, dat men niet mag spreken van een tweede zwarte week, hoogstens van een onrustige week. Inderdaad. Alleen zwartkijkers zullen daartegen in verzet gaan. Maar helemaal wit was deze week nu toch ook weer niet. Er is aan heel wat verworvenheden geraakt en andermaal is gebleken, dat het verlangen naar bet in stand houden van gevestigde meningen zich soms op de meest onverwachte manieren een uitweg baant. Dat deze poging op zo kenne lijk succesvol verzet stuitte, maakt deze week tot een niet helemaal zwarte week. Het was een gemengd» week. Daarbij horen gemengde ge voelens. iiiiiiiiiimiiuiiiiiiiiiiitiiii in in ui mini iiiiiiniiüiiiiiiiiiiiiii (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 4 dec. 5 december zal dit jaar niet in het teken van vorst, sneeuw of jjs staan, .naar het onbe stendige karakter hebben, dat past bf1 het „Hoort de wind waait dooi' de bo men'. Een rug van hoge druk passeert vandaag met enkele opklaringen, maai ten westen van Ierland nadert alweer een depressie, die in de loop van zon dag de Noordzee zal bereiken en in ons land weer enige regen en een in kracht toenemende zuidwesten wind zal bren gen. Deze grote depressie-activiteit is er oorzaak van. dat de strenge vorst, die in Rusland en Scandinavië voor komt. voorlopig geen kans krijgt naar onze omgeving uit te stromen. Daar voor zal deze grote activiteit van de depressies eerst geluwd moeten zijn. ZONDAG zon 8.31-16.30 maan 15.00-t.10 MAANDAG zon 8.32-16.30 maan 15.18-5.29 AMSTERDAM, 4 dec. De staking van het technisch personeel van het Al gemeen Handelsblad is geëindigd. De dagploegen zijn vanochtend weer aan het werk gegaan, zodat het blad van daag normaal kan verschijnen. Zoals gemeld was deze 24-uursstaking be doeld als protest tegen „verslechterin gen van secundaire arbeidsvoorwaar den, waaronder het ontbreken van een kerstgratificatie". Trouw dat normaal op de per sen van het Algemeen Handelsblad wordt gedrukt, heeft voor zijn zaterdag- ochtendkrant elders een mogelijkheid tot drukken gevonden. Het blad is vandaag uitgekomen met een nummer van beperkte omvang (zestien pagina's) dat het karakter van een nooduitgave draagt. De Financiële Koerier, die eveneens bij het Handelsblad wordt gedrukt is vrjjdag, de staking ten spijt, toch uitge komen. Evenals „Trouw" had ,,De Fi nanciële Koerier" elders de mogelijk heid tot drukken gevonden. ENS, dec. Een vrouw en twee kinderen uit de Noordoostpolder zijn vanmorgen omgekomen bü een botsing tussen een personen- en een melkauto op een kruispunt tussen Ens en Krag- genburg. De personenauto werd be stuurd door mevrouw Van Steen, die later in het ziekenhuis overleed. Twee vijfjarige kinderen, Franciscus van Steen en Gezlne Schulte, overleden op de plaats van het ongeluk. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 4 dec. Een „ge schil" tussen minister Biesheuvel en Koopmans Meelfabrieken N.V. alhier over het verstrekken bij de pudding van speldjes met de protretten van de ministers er op is bijgelegd. Mi nister Biesheuvel bleek toen een lid van de Kamercommissie van Landbouw en Visserij hem hier naar vroeg niet te weten dat zijn portret bij de pudding werd aangeboden. De directie vah Koopmans heeft de minister geschreven dat de RVD toen het kabinet-Marijnen aan het bewind was een verklaring van geen be zwaar had gegeven toen de fabriek het plan kenbaar maakte. Minister Biesheuvel op zijn beurt heeft de di rectie van de fabriek laten weten dat hem gebleken is dat de RVD inder daad die toestemming gegeven heeft. Hij verklaarde bovendien dat hij het vraag- en antwoordspel in de Kamer commissie had beschouwd als een lichte noot in het Landbouwdebat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1