AVRO-TELEVISIE TEST AUTOMOBILISTEN DOkma De opvoeding Sinterklaasje kom maar i binnen met je knecht j door Marten Toonder Ster van het feest ALFREDO Ex-bokskampioen Gene Tunney in ons land Surprise9 Dierenriempje. HEER BOMMEL EN DE WISSELSCHAT FRANCAISES HOUDEN VAN DE GAULLE Koolschotel met gehakt DE KABOUTER VAN HET KLIPPENBOS München stelt kandidatuur voor Olymp. Spelen 1966 OOST WEST THUIS BEST ONDERZOEK IN VIER STEDEN Nominatie ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 WtflifeZ, O Een glasaal uit Nieuw-Lekkerland, een hele goede bierhuisklant, zei na 'n vakantieweek in Londen: „Ik heb het bier er slecht gevonden. Zelfs in het Lagerhuis was 't mager: men had er ale, geen druppel lager!" door Leo MEM ZEGT iiunm«K)Wüiiiiiiuijiii 0/T WAS. EEN MCOr S7i/iC7E H/&&C A/a M0Er/*C £SN A4/POEL V/AWEf/PH JOH/W s 7E SEZ/2UPEN ff. WAAROM f OUDE Igenever (Van onze radio- en TV-redacteur) HILVERSUM 3 dec. —Onder de titel „Nationale Rijtest" zendt de AVRO op 16 december een program ma voor automobilisten uit, dat tot stand is gekomen in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer. „Deze test houdt iedere automobilist een realistische en instructieve spiegel voor ten aanzien van zijn eigen ver- keersinzicht. Als de uitzending tot ge volg heeft, dat meer Nederlanders de ezel achter het stuur bij zichzelf gaan zoeken. is ons doel bereikt", aldus een toelichting van de heer J. Douma, ver- keersconsulent van het VW. Als uitgangspunt voor dit program ma diende een uitzending van de Amerikaanse televisie onder de titel „Annual Drivers Test", die zoveel belangstelling kreeg, dat een herha ling volgde. De BBC zond enige maanden geleden een eigen versie van dit programma uit, getiteld „So You think you can drive". De pro gramma-leiding van de AVRO-te'e- visie heeft beide programma's gezien en de voorkeur gegeven aan de oorspronkelijke Amerikaanse op zet. Het Verbond voor Veilig Ver keer werd om advies gevraagd over de wijze, waarop het uit Amerika ver kregen filmmateriaal aan de Neder landse verkeerssituatie kon worden aangepast. Besloten werd tot uitzen ding in december, omdat juist in de ze maand veel gebruik wordt ge maakt van de auto en waarschijnlijk niet minder van de alcohol. In opdrahct van de AVRO en het VW heeft het Instituut voor Toegepast Marktonderzoek (Intomart) te Hi1 ver gum in de steden Amsterdam, utrecht, Groningen en Maastricht het verkeers- inzicht van een representatieve groep automobilisten getoetst aan de hand van de film, die op 16 december wordt uitgezonden. Ageeth Scherphuis zal dan tevens de uitslagen van de test bekend maken, terwijl Gerton van Wagenin- gen de verschillende onderdelen van de film zal inleiden. De uitslag van de Amerikaanse test gaf het volgende beeld van het ver- keersinzicht der automobilisten: 4 procent uitstekend, 21 procent goed, 33 procent voldoende en 42 procent slecht. De leeftijdsgroep van 26 jaar en jonger bereikte gemiddeld de beste resultaten, waarna deze een dalende lijn vertoonden tot 45 jaar. Autombii- listen boven d,e 45 jaar kwamen over het algemeen het slechtste voor de dag Opvallend is ook, dat automobilisten met middelbare en hogere opleidingen op enkele onderdelen van minder ver- keersinzicht getuigden dan degenen, die alleen lager onderwijs hadden ge volgd. Volgens de jongste gegevens bezit ten in ons land momenteel 2.7 miljoen mensen een rijbewijs. Gemiddeld ko men er per maand dertigduizend bij per jaar worden ruim één miljoen rij examens afgenomen, waarvoor 40 pro cent van de kandidaten slaagt. In 1964 werden in totaal 260.000 aanrij dingen geteld, hetgeen er volgens de heer Douma op wijst, dat er aan het rij-onderwijs het een en ander man keert. Begin volgend jaar zal het VVV in overleg met de vier bonden van rji- school-houders plannen hekend maken ter verbetering van deze opleiding. (Aavertenttej Oude genever Bessenrood Citroen jenever co nJ ui D i DE kinderen zijn blij: morgen is het pakjesavond. Sint-Nicolaas komt op zijn paard over de da ken. Laat ze dat maar zingen en ge loven en hun schoen voor de schoor steen zetten. We vinden het als vol- wassenen ook nog altijd leuk van Sin- terklaas Iets te krijgen. We maken surprises voor elkaar* Het is een feest geworden van de goedheid en we zou den het niet willen missen. Zwarte Piet is reeds door die om geving getrokken. Sint Nicolaas zon der Piet is ook niet echt. Zwarte Piet is echter weieens alleen, Hij maakt die kindertjes weieens bang. En meer dan goed voor ze is. Waar om is dat toch altijd zo? Een beetje schaduw over het kinderlijk geluk, dat mag wel. maar het moet niet zo hard aankomen. Die Piet rammelt zo onstuimig met zijn ketting en springt ln het rond. Zijn grimassen zijn soms wel leuk, maar weten we zeker of de kleintjes'daar tegen kunnen? Ik ben pr nog niet zo zeker vap. Het feest van Sint Nicolaas is een goed feest, maar er wordt weieens verkeerd mee gewerkt. Men gebruikt Piet als boe man. „Pas maar op. als je niet braaf bent, komt Zwarte Piet". En dan bonst hij op de deur. Voor dat werk is altijd wel iemand te vinden Vindt men het leuk. kinderen bang te maken en ze zo tot gehoorzaamheid te brengen? Je zou het wel zeggen. „Nou moet dat niet weer gebeuren, anders ga je mee naar Spanje". Ook weer zoiets! De zak in, en dan naar Span je* Vandaag hoorde ik nog zingen: „De zak van Sinterklaas enz. Een heel bekend lied. Maar dat is een fijne zak, daar zit van alles in. Daarvan zingen de kleinen, in school en huis, vol verwachting. Heeft u dat weieens goed bekeken? Maar dan die Piet* met zijn zak onder de arm, een roe en een ketting. Ben je heel brutaal ge weest, dan moet je daarin. Het zijn meestal jongens, die daarvoor in aan- merking komen. Soms wordt het een hele worstelpartij. Wij vragen ons af waarvoor zoiets dient. Schriicaanjageri ls het eigenlijk. Onder de schutse van Sint Nicolaas laten volwassen opvoe ders hun overmacht gelden tegenover kinderen. Als men de opvoeding nie! aan kan, roep dan niet op deze manier Zwarte Piet te hulp. Voor de kleuters is zo'n vertoning helemaal funest Hoeveel nachten worden er slapeloos doorgebracht? Een hand vol pepemo ten om de hoek van de deur 'n zwar te hand, gerammel met de ketting, een hard gebons en de kiemen schrikken zo, dat ze aan het huilen slaan. Doet 'i daar toch niet aan mee morgen avond. Angst in het kinderhart kar verstrekkende gevolgen hebben. La*a' Piet gewoon binnenkomen en vriende lijk en vrolijk zijn- Sint Nicolaas kan soms heel mooi spreken. Wat is er tegen als hij in uw huiskamer verschijnt, of in school, clublokaal, verenigingsgebouw en hij zegt daar enige wijze woorden over het goed voor elkander zijn. Voor Jong en oud kan dat een les zijn. Ik maakte het mee op een schooi, dat zelfs de grote kinderen van de hoog ste klassen on der de indruk kwamen. De goedheid voor elkaar In de ge stalte van Sint Nicolaas en begeleid door de niet-schrikaanjagende grap penmaker van een Zwarte Piet, wat kan dat een opvoedende waarde bete kenen. Laat de Sint ook niet zo veel zeggen en niet zo druk zijn, hij is immers oud. Eens zag ik in een ver enigingsgebouw, waar Sint Nicolaas verscheen voor de kinderen van de le den van een organisatie een jongen de zak ingaan. Het bleek een kind zijn van iemand, die in het gewone dagelijkse leven niet tot de vrienden van de Sint behoorde. Zoiets moet na tuurlijk helemaal niet gebeuren. Laat altijd voor zover het in uw vermogen ligt, Sint Nicolaas een opvoedende be tekenis hebben. Piet moet gezellig zijn. Vergeet u óok niet, dat een goed keuring of een beloning van de Sint voor uw kleinen een hele gebeurtenis ls. die mits niet overdreven, van waarde kan zijn voor de karakter vorming. AGNES VAN VESSEM. dai dromen nooit langer duren dan 2of 3 sëkonden. Onjuist. □e laatste onderzee - kingen hebben uitge_ wezen, dat dromen vaak veel langer duren. dat een baby die nogl niet loopt, geen schoe. ren mag anagen.Juist. Schoenen hinderen de normale ontwikkeling vzijnvoetjes.Wfellen sokken zijn beter. ...dat jodium een goed middel is om irandwonden tegen infectie te behoeden. Onjuist. Nooit jodium of iets dergelijks op brandwonden.Dat maakt het maar erger. dat men een bloeden de wond niet moet uit. wassen. Juist Het stromende bloed zelf desinfecteert op de beste manier Met was. sen zou men hoogstens bacterieën inde wond kunnen brengen. 8824. Tom Poes werkte ijverig door, ook toen de schemering al begon te vallen. „Dit is de plek, die heer Ollie mij een tijdje geleden gewezen heeft," dacht hij. „Vreemd, de aarde is hier los; hier is al vóór mij gegra ven! Ik zal nog even doorzetten, dan ontdek ik wel wat er aan de hand is. Hm, ik vraag me af- of heer Bommel er meer van weet; als ik hem zie, zal ik het er toch eens met hem over hebben. Maar misschien interesseert de schat hem niet meer; hij is nooit meer langs geko men." Tom Poes vergiste zich echter. Heer Ollie had nog steeds een grote belangstelling voor de schat en die was zijn eerste gedachte toen hij door een knarsend geluid wakker schrok. Hij schoot overeind en richtte zijn onthutste blik op de ambtenaar Dorknoper, die zich over de kist boog. „Wat betekent dat?" vroeg hij met schrille stem. „Wat doet u daar, bedoel ik?" „Controleren," sprak de beambte dof uit het houtwerk. „Ik constateer hier een overtreding van artikel 94; net als ik reeds dacht Smokkel van contrabande!" Met deze woorden richtte hij zich op en stak beschuldigend een slof sigaretten omhoog. „Vreemd," hernam hij. „Ik begrijp niet waarom u hier zo'n ernstige ontduiking van maakt. En dan nog wel verpakt in zo'n on handzame kist. U had dit beter normaal kun nen aangeven; wij zijn de kwaadsten niet, ge loof me." UIT Hongkong komt de mogelijk heid voor ieder meisje om de ster van een feestje te zijn. De. ze „schitterende" avondblouse is af gezet met drie randen zilverkleurige kralen. De chiffon blouse is handge- ïxwdiuund met zilverMieurige pailletten PRESIDENT De Gaulle besluit zijn redevoeringen niet voor niets al tijd met „Francaises, Francais Hlij houdt de vrouwen in ere, omdat hij aan haar voornamelijk te danken heeft, dat hij president van Frankrij* is. In Frankrijk is een groot vrouwen overschot; van de 28 miljoen geregis treerde kiezers zijn er 15*5 miljoen van het vrouwelijk geslacht. De Gaulle heeft dan ook wel de voorkeur van de Franse vrouwen ver diend, want hij was het die ze ifj 1945 stemrecht gaf. Hij heeft zich dit jaar opnieuw geliefd gemaakt bij de Francaises, door via het parlement een einde te mkaen aan het grootste deel van de vernederende onderwer ping van de Franse vrouw aan haar echtgenoot. De nieuwe wet. die op 1 februari 1966 van kracht wordt, zal de Franse vrouwen voor het eerst in staat stel len dlingen te doen die haar seksegeno. ten in het buitenland allang mogen. Ze kunnen dan zonder voorafgaande teostamming van hun echtgenoot een bankrekening of een eigen zaak ope nen en zij kunnen juridische bescher ming zoeken tegen echtgenoten, die gemeenschappelijk bezittingen berkw ten. V EN echt winters gerecht is koolschotel met gehakt. De zijn: 1 kg savooiekool, 250 gram gehakt, 1 ui, 100 gram geraspte kaas, 50 gr. (4 eetlepels boter of margarine, plm. 2 theelepels ker rie, zout, peper, nootmuskaat. De kool van de lelijke buitenste bladeren en de stronk ontdoen, in vieren snijden en wassen. Het ge hakt aanmaken met wat zout, pe per en nootmuskaat. De uit schoon maken, in kleine stukjes snijden en met de kerrie in de boter of mar garine bakken. Het gehakt eraan toevoegen en vn meebakken. De stukken kool tien minutn voorko ken in ruim water met zout. De kool op een vengiet. laten uitlekken en in een vuunvaste schotel schik ken. Het gehaktmengsel oven de kool vendelen. Hét geheel bestrooi en met gesaspte kaas en in een wanme oven of bovenop in plm. twintig minuten wanm en bruin laten wonden. U kunt de schotel combinesen met aardappelpuree. *~i .SIA HEM £e M/pnat! mt£,AUAJz BONN. 4 dec. De Duitse bondsre gering heeft toegezegd de kandidatuur van München voor de Olympische spe len in 1972 te zullen steunen. Het zal de regering echter niet mogelijk zijn de aan deze organisatie verhonden kos ten, die geraamd worden op 500 miljoen Duitse marken (ongeveer 450 miljoen gulden), geheel voor haar rekening te nemen- Ook de bevolking zal een „steentje" dienen bU te dragen. Als suggestie hiervoor zijn naar voren ge komen de uitgifte van een Olympische penning, een speciale postzegel en het uitschrijven van loterijen- Over een mogelijke kanidMatuur van het Roergebied zei de regerlilnigswoord- voeindec, staatssecretaris Kaïrl Gümlter van Haise- „Mün'ehem heeft die eerste rechten Willi Daume, die presi-. dient van het Westdiuitse Olympische co. miité, achtte het zelfs volkomen uitge goten het plain van bet Roergebied door- te voeren. „Het plan, zoals dlait door de vcxlikisveiitogemwoordligeo: dir. Heiinjz Nelhr- ling u'ilt Obenbausen is ontvouwd, is ge. heel in tegenspraak met die reglemen ten van het imiterniatiionaial Olympisch comité. De Olympische spelen kunnen Immers alleen aan een stald wondien toe gewezen en niet aan regeringen, lan den of andere belangengemeenschap pen", aldus Willy Daume. diie hij de bondsregering voor München een van die pleitbezorgers ls geweest. Van de steden die op de nominatie stonden om in 1972 de Olympische spe len te organiseren, is Moskou afgeval len. Rusland heeft het I.O.C. per brief meegedeeld, dat er geen kandidatuur van Moskou te verwachten is, daar de stad nog te veel „sociale taken" heeft te volbrengen. Behalve München komen voor dë Olympische spelen 1972 in aanmerking Barcelona, Boedapest, Detroit, Montreal. Parijs, Sydney en Wenen, Hiervan heeft Sydney al heel weinig kan's, daar Australië pas in 1965 d'e spelen heeft gebald (Melbourne) en nadien bulten Europa Tokio (1964) en Mexico City (1988) volgden. Ook de Amerikaanse Steden Detroit en Montreal karnen om dleze reden waarschijnlijk niet in aan merking. Parijs heeft reeds tweemaal die Olympische spelen gehad (1900 en 1924), terwijl zeer twijfelachtigis, of Boedapest over de nddiige financiën kan beschikken om die organisatie aan te kunnen. Met München behoort onge twijfeld Wenen tot de grote kansheb bers* Heeft Duitsland reeds eerder in .1936 de Olympische spelen gehad, met Oostenrijk was dit nog niet het geval. Als enige „minpunt" voor We nen zou kunnen gelldlem, dialt Oostenrijk nog zo kort geleden (iin 1964) de Olympische winterspelen heeft gehad. SCHIPHOL, 4 dec. Gene Tunney, die in de jaren 1926—1928 wereldkam pioen zwaargewicht boksen was en daarna ongeslagen de ring uitstapte, is gisteren uit New York op Schiphol aan gekomen. Hy is vandaag in Amsterdam aanwezig bij de opening van een nieuwe Amerikaanse fabriek van scheermesjes, waaraan hp in New York verbonden is als vice-voorzitter van de raad van com missarissen. De thans 68 jaar oude Gene Tunney vertelde bij zijn aankomst nog steeds dikke vrienden te zijn met de al even legendarische Jack Dempsey, van wie hij in 1926 in een gevecht te Philadel phia, dat hij op punten won, de we reldtitel overnam. Slechts 1 man slaagde er destijds m Tunney een nederlaag op punten toe te brengen. Dat was de Amerikaan Harry Greb, die hem in 1922 de ring door ran selde. Na afloop bleek Tunney's neus op twee plaatsen te zijn gebroken, zijn mond gescheurd en zijn beide ogen dichtgeslagen. Desalniettemin had Tun ney de strijd de volle 15 ronden volge houden en ging niet knook out. Later nam hij revanch op Greb. Zijn staat van dienst telt 68 wedstrijden, waarvan hij er 35 met k.o. won en 17 op punten. Onbeslist bleven er 14 en slechts 1 ging verloren. HOEWEL mijn echtgenote zich in de Sint Nicolaastijd niet met een tabbert omgordt, tracht zij zich zo goed mogelijk in de persoon van de heilige man in te leven. Zij probeert goedheid met verrassingen te paren en is daartoe voortdurend uitermate ge heimzinnig bezig. Enerzijds met haar huishoudgeld, anderzijds met een grote waszak vol geschenken. U moet ik zeggen, dat ik het j%j grottste vertrouwen in haar l\l grootste vertrouwen in haar goedheid heb. Maar juist om dat een Sint Nicolaas zich niet met een vrouw laat indentifice- ren, of nog beter gezegd, een vrouw nu eenmaal nooit haar aard kan verloochenen, zie ik van het verrassingselement van ieder van haar geschenken steeds minder te recht komen. /N de eerste plaats is daar mijn twee jaar oude zoon, die nu juist op een leeftijd ls, dat hij alles onder ieders han den uitgrist en er dan hard mee weg loopt. Op deze manier heeft hij onder luide kreten als: „Niet naar papa toe", een boek, eenpro- tefeuille, en nagelgarnituur en een oorbel bij me binnen gebracht. Trouwens ik heb me al afgevraagd voor wie dat laatste voorwerp zijn kan. N de tweede plaats is daar de babbelzucht van mijn vrouw, die van de hak op de tak springt, vijf kwartier in een uur volpraat. Achteloos heeft zij een beschamende passage uit „Wat zien ik" besproken alsof ik het boek al gelezen heb. Ook heeft zij haar afkeuring uitgesproken over mijn rode das, die ik bij een blauw pak pleeg te dragen. Zij deelde zelfs mee, dat zij de das maar alvast opgeruimd heeft. EEN derde punt in haar na deel is haar manie voortdu rend na te rekenen wat zij uitgegeven heeft en wat zij nog be steden kan. Zij doet dit te pas en te onpas, zodat ik nauwkeurig ge- specifieerd weet, waar de laatste 65 gulden, die zij drie dagen ge leden nog bezat gebleven is. GELUKKIG heeft zij ook en eigenschap in haar voordeel; tenminste in dat opzicht. Zij verandert enorm vlug van mening. Het is dus heel goed mogelijk, dat wat zij: gisteren voor mij gekocht heeft morgen nu geruild wordt voor iets totaal anders. Hier klamp tk mij dan maar aan vast. Te meer omdat alles wat ik gezien en gehoord heb meer met de wen sen van mijn vrouw dan met die op mijn verlanglijstje overeenkomt. copyright ok« pr««a URAAKT EERDER BUITEN ADEM.' Zin antwoord op uw verzoek. DEEL IK UMEE,- .HEB'JE ER LAST VAN ALS /K BUHET DICTEREN HEEN EN WEER LOOP JILI- 73

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2