lancering in californië wBliep-bliep" eersteling gewantrouwd Buitenlands Week- WERELDBEELD overzicht M m 33.000 km2 Fransen voor een moeilijke keuze moe van maagzuur? Nederlands detachement Navo-marine thuis Wilson begint steeds meer te lijken op Churchill o m WEEK IN WESTMINSTER H H Vier personen omgekomen op overwegen J. Piebenga overleden Niet-drinker zonder schuld onder invloed Brussel: Benelux VN-contingent voorbarig Weer De Gaulle Mitterrandof Lecanuet Twee-en-half jaar geëist wegens gaatjes boren" Geen bieruiel rijsthap RUSSEN LANCEREN MAANRAKET hoofdredacteur van Leeuwarder Courant VRIJGESPROKEN ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 PAGINA 5 O 5>lad* GROMYKO De Fr -1, Frankrijks tweede aardsatelliet neem natuur-grijze Wees goed voor uzelf (en uwmaag) de HAV is uw vertrouwen waard! VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 2 MILJARD GULPEN! HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON(010)26 93 04* - HAV LEVENSVERZEKERINGEN WINSTON CHURCHILL maandag frankrijks tweede kunstmaan? (Van onze ruimtevaartmedewerker SJOERD VAN DER WERF) Volgende week wellicht maan- oag reeds hoopt Frankrijk een tweede kunstmaan in een baan Die» °m de aarde te hebben. Ditmaal Wa„„,efn in wetenschappelijk opzicht li, ,1 'o°s „tonnetje" als de onlangs een Sahara gelanceerde A-l, maar ''erziS, ^''t voor wetenschappelijk on- Tr-iS de ruim zestig kilo wegende h„,i e tweede Franse kunstmaan voorbu VOOr bestudering van de *®er 1 ting va n radiogolven op het 'a&e frequenties in de ionosfeer en 'a«ee masnetisch veld wordt ge- tr»n?e met een Amerikaanse vier- d<. v?r®Jet van het type Scout, vanaf a'ifornische basis Vandenberg. Het is de bedoeling dat de Fr-1 4e bedoeling geheel in Frankrijk werd ont- en gebouwd in een vrijwel 'rKelvormige baan op ongeveer 790 i'pTneter hoogte om de polen gaat raaien; één omwenteling zal dan precies honderd minuten in beslag sSTen' Verwacht wordt dat het in- u«"Umentariurn van deze nieuwe ranse kunstmaan op zijn minst ,7?® weken, maximaal drie maanden functioneren. tegenstelling tot de onlangs gelan de* A-l is de Fr-1 uitgerust mei uitgerust met groot aantal zonnecellen voor het hint n van de ingebouwde batterijen W e'eetrisehe energie. Volgens de schappelijke medewerker van Le onde heeft Frankrijk's eerste kunst- fair de A-l in het geheel geen Jcai°signalen uitgezonden, maar waren rart' P-bliep' '-geluiden die men via ren en t-v.-uitzendingen kon beluiste- 4a? a.fhomstig van een geluidsbandje «r? tijdens een proef op de begane «rond reeds was opgenomen... In Frankrijk voelt men zich nu eigenlijk een beetje „genomen". De Fr-1 bestudeert overigens niet al leen de voortplanting van radiosigna len op zeer lage frequenties, hij is ook voorzien van apparatuur om de dicht heid van electronen in de ionosfeer te meten en te registreren. Dergelijke studies worden reeds geruime tijd ook gemaakt door Amerikaanse, Britse en Canadese kunstmanen. Onder meer de kortgeleden in een baan om de aarde gebrachte Canadese Alouette-2 houdt zich hiermee bezig. Waarschijnlijk zal in de loop van ja nuari weer een Franse satelliet vanaf de Sahara-basis Hammaguir worden afgevuurd met behulp van de (eigen) Franse Diamant-raket. Dit wordt de bijna twintig kg wegende D-l, een „technologische kunstmaan", waar mee men het verval van zonnecellen onder invloed van ruimtelijke straling wil onderzoeken en bovendien bepaalde geodetische (aardmeetkundige) proe ven denkt te kunnen realiseren. MOSKOU, 4 dec. (Rtr., Tass) De Russen hebben vrjjdag opnieuw een maanraket, de Loena-8, gelanceerd. Ge tracht zal worden, de raket een zachte landing op de maan te laten maken. Het toestel weegt 1.552 kilo. De vorige maanraket, de Loena-7 werd 4 oktober gelanceerd. Toen de ze in de buurt van de maan was geko men waren de meeste van de hande lingen, die nodig zijn voor een zachte landing op het maanoppervlak uitge voerd. aldus het Russische persbureau. Enkele manoeuvres waren echter niet volgens plan verlopen en dienden ver beterd te worden. De vlucht van de Loena-7 had daartoe een grote hoeveel heid praktische gegevens opgeleverd. De lancering van de Loena-8 is het vierde Russische „schot op de maan" van dit jaar. De Loena-7 stortte na een vlucht van drieëneenhalve dag op 8 oktober op de maan te pletter. Alle pogingen, zowel van Russische als van Amerikaanse zijde, om een raket een zachte landing op de maan te laten maken zijn tot dusver mislukt. Albanië, een voormalige satel lietstaat van Rusland, is nu de Europese bondgenoot van Chi- ba- Daarom heeft de Chinese pre bier, Tsjoe En-lai, maandag gebruik ?eh)aakt van een receptie op de Al banese ambassade in Peking om een jheuwe aanval te doen op de Sovjet- ^hie. Die aanval was zo venijnig, dat aanwezige communistische Oost- biiropese diplomaten uit protest de Ffceptie verlieten. De Chinese rege- ^hgsleider zei, dat de nieuwe Sovjet- ieders de lijn van hun voorganger, Hhroesjtsjev, hadden voortgezet en bat ook zij verraad pleegden aan de •®er van Marx en Lenin. Dat was een bijzonder beledigende opmerking aan £et adres van de mannen in het gremlin, maar zij zullen zich min kans zo zeer geërgerd hebben aan Tsloe En-lais volgende uitval: Mos kou zou zich schuldig maken aan Collaboratie met het „Amerikaan- imperialisme." De Chinezen ver bijten de Russen vooral dat zij in de yetnamese kwestie niet scherper 'telling nemen tegenover de Ameri kanen. Hiervoor zijn de Sovjet-lei- bers zeer gevoelig. Zij waren onlangs «iet erg ingenomen met het bezoek »an een Amerikaanse delegatie aan ^ioskou, onder leiding van senator yansfield en zij trachtten toen zelfs be schijn te vermijden van Russi- *9^e toenadering tot de Amerikaanse Wsie op het probleem-Vietnam. De Lov.iet-minister van Buitenlandse ^aken, Gromyko, heeft deze week in gesprekken met zijn Britse ambtge noot, Stewart, verklaard, dat Mos kou geen bevoegdheid had om over Vietnam te onderhandelen, om bat het hier een zaak betrof die alleen Hanoi aanging. Rusland blijft zich Officieel achter de Noordvietnamese Voorwaarden stellen en Gromyko c°onde geen belangstelling voor Ste warts voorstel om een internationale Conferentie te beleggen over beëin diging van de oorlog in Zuid-Oost- A-zië. Gisteren wees Stewart een Rus sische suggestie van de hand, dat yhgeland druk zou uitoefenen op Amerika de bombardementen op Hoord-Vietnam te staken. Maar Woensdag heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rusk, 1,1 Washington verklaard, dat hij de btogeiijkheid van een staken van de bombardementen als een stap naar be vrede niet uitsloot. Het gaat hier bij om de, woorden „als een stap baar de vrede". De Amerikanen wil- namelijk de garantie hebben, dat Hanoi in onvoorwaardelijke on derhandelingen toestemt, alvorens de V-S. de aanvallen op Noord vietnamese doelen beëindigen. Toen Washington in mei de bombarde menten voor vijf dagen opschortte, pm de communisten de gelegenheid le geven een constructief gebaar te blaken, liet Hanoi weten, dat het biet in onderhandelingen geïnteres- Seerd was. Op het ogenblik staat, Week" in contact met „de andere ^°lgens Rusk, Amerika „iedere Week" in contact met „de andere kant", om de mogelijkheden van een vredesgesprek zorgvuldig af te tas- •pn. Zo'n gesprek wordt met de dag Jbper noodzakelijk, want de strijd in Vietnam neemt voortdurend in hef tigheid toe. De Amerikaanse minis- er van Defensie, McNamara, heft bij cph bezoek een Z.-Vietnam, gecon stateerd, dat de communisten vast besloten zijn de oorlog tot het bittere ®inde voort te zetten en Amerika zal baarop reageren met krachtige te genmaatregelen. De Vietnamese rai ls biedt dus nog geen uitzicht op en oplossing, en het gevaar van uit- feiding van de oorlog wordt steeds 6voter. orgen gaan de Fransen naar de stembus voor hun presidents- verkiezingen. Voor het eerst b* 1848, toen Louis-Napolen geko zen werd, zal het staatshoofd weer worden aangewezen bij rechtstreekse stemming door het electoraat. In Frankrijk zijn de komende verkiezin gen dus een heel nieuw verschijn sel. De verkiezingscampagne, die ei genlijk maar twee weken ge duurd heeft, was vooral opmerkelijk omdat het Franse volk nu heeft kun nen horen dat er op het beleid van de generaal nog al wat aan te mer ken valt. Vooral twee anti- Gaullistische kandidaten voor het presidentschap hebben zich in radio- en televisie-uitzendingen danig ge weerd. Het zijn: Francois Mitterand, die de steun van de socialisten, radi calen en communisten heeft en Jean Lecanuet, oud-voorzitter van de chris ten-democratische MRP, die nu de exponent is van een nieuwe politieke groepering: het centrum der demo craten. Men neemt aan, dat zij res pectievelijk als nummer twee en nummer drie zullen eindigen in de wedloop naar het Elysée. De 45-jari- ge Lecanuet, die een hele generatie jonger is dan De Gaulle, was tot voor enige weken bij het Franse volk nog een vrijwel onbekende figuur. Maar hij is plotseling populair ge worden als „de Franse Kennedy". Voor ons Nederlanders is hij vooral sympathiek, omdat hij zich zo dui delijk voor een verenigd Europa heeft uitgesproken. Om die reden kreeg hij donderdag de openlijke steun van de bejaarde Jean Monnet, die men wel „de vader van Euro pa" heeft genoemd, wegens zijn pio nierswerk voor de Europese gemeen schappen. In hoeverre in de Franse natie nog een werkelijk Europese ge zindheid leeft, ondanks de nationalis tische en isolationistische koers van De Gaulle, zal tot op zekere hoogte afgelezen kunnen worden uit het stemmenpercentage dat Lecanuet verwerft. De grote vraag is overi gens of De Gaulle reeds bij de eer ste ronde de vereiste eenvoudige meerderheid krijgt. Het zou voor de generaal een grote vernedering zijn, als hij zich op 19 december aan een tweede stemming zou moeten onder werpen, ook al zou hij dan in ieder geval van een overwinning verzekerd zijn. Maar zelfs een geringe afstraf fing van De Gaulle in de verkiezings uitslag zou het heilzame effect kun nen hebben dat hij voortaan wat meer rekening houdt met afwijkende politieke denkbeelden die onder zijn landgenoten leven. Misschien gaat Frankrijk straks och wat meer op een democratie lijken, dan in de laatste zeven jaar het geval was. BRUSSEL, 4 dec. (ANP) In de Bel gische hoofdstad is een mededeling van staatssecretaris Van der Stoel inzake overleg voor een Benelux-troepenmacht ten behoeve van de Verenigde Naties met bevreemding ontvangen. De staatssecretaris heeft volgens een Belga-bericht verklaard, dat met Bel gië dit overleg sinds enige tijd wordt gepleegd. De bedoeling zou zijn te ko men tot gezamenlijke opleidingen en oefeningen. De heer Van der Stoel voegde daaraan toe, dat op het ogenblik voor het Nederlandse contingent nog voldoende vrijwilligers beschikbaar zijn. Zonodig zouden dienstplichtigen kunnen worden ingeschakeld. Te Brussel werd uit bevoegde kring vernomen, dat een verklaring inzake een Benelux-V.N.-contingent op zijn minst voorbarig is. De Belgische bij dragen aan de Verenigde Naties wer den tot dusver in het nationaal kader verricht. Dit systeem, aldus de woord voerder te Brussel, heeft altijd ten vol le bevredigd. SA/WWWWWWWNAAAAA/WWWWWVWWVWWV Zodat wij vandaag weer met zijn allen een maand vol ge zelligheid gaan aansnij den. En laten wij eens nagaan wat er tussen de eerste hap taai-taai en de laatste oliebol Welaan, morgen beginnen wij met elkander te foppen. Daar zoal gebeuren kan. komt dan een hoop vrolijkheid, maar ook een boel narigheid van. Dat weten wij langzamerhand nu wel uit ervaring. Natuurlijk lo pen er maandag a.s. een groot aantal vaders blij met nieuwe dassen rond en evenveel moe ders proberen krampachtig door het leven te gaan met een geheel nieuwe, zij het moeilijk hanteer bare slagroom-mixer. Daar zijn verder de ongetrouwde nichten, die iedereen wel in de familie heeft, en die het wel fijn vonden dat er dan toch maar om haar is gedacht, maar die bij nader in zien tóch nog liever een man zou den hebben gehad. Ik spreek nu niet eens van de eenzamen van allerlei kunne(n) om wie in het gehéél niet is gedacht. Zij hadden nog zó gehoopt op een kleine at tentie het ging niet om de kosten, maar om het gebaar maar, neen hoor, zelfs geen schertsende zak met 100.000 van marsepein. Ook zie ik even de genen over het hoofd, die wél iets hebben gekregen, maar liever iets anders zouden hebben gehad en het legioen van degenen die de hen uitgereikte surprises wél heb ben geapprecieerd, maar bij nader inzien in beledigende zin hebben geïnterpreteerd. Een hele uitzoe- kerij, waaraan in het geheel geen einde zou komen, ware het niet dat wij een bij uitstek nuchter volkje vormen. Want kijk eens, 7 december ge ven wij de houtwol en de hele verdere rotzooi aan de vuilnisman mee en gaan over tot de orde van de dag. Het blijkt dat wij van de pret nog wat banketstaven hebben overgehouden en dat is zonde om weg te gooien. Wat doen wij er mee? Wij buigen ze lo yaal om tot kerstkransen. Want wij zijn nog lang niet uitge- feest, nog lang niet. En dat komt dan goed uit want Kerstmis is vanouds het feest van de algemene verzoening. Wij leg gen als het effe kan bij, wat wij met Sinterklaas hebben aange richt. De ongetrouwde nicht komt dan wel niet a bout portant aan de man, maar zij wordt dan toch in ieder geval aan het kerstdiner genood, samen met een leeglo pende vriend, die het nóóit heeft kunnen vinden. En onder de kerstboom liggen de niet explo sieve cadeautjes; ook hebben wij het respect voor degenen, die er een Kribje bij hebben staan. Vre de op aarde in het nette. Maar onze tranen bewaren wij voor Oudejaar. Cadeautjes hoe ven niet meer maar wél vliegen de uren, dagen, maanden, jaren met de oliebollen als een scha duw heen. En 1 januari wensen wij elkan der van harte een zalig geluk kig of zelfs voorspoedig Nieuw jaar. Wij zijn onverwoestbaar. .Maar gezelligheid kent dan ook inderdaad géén tijd. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 4 dec. Gisteravond lieten zich dan voor de laatste maal in de verkiezingscampagne alle zes de kan didaten naar het Franse presidentschap voor de staatstelevisie en -radio zien en horen. Een waar défilé acht mi nuten ieder met tussenpozen van tel- (Advertentie) Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. H Norac is 'n NORIT produkt ZUTPHEN, 4 dec. Tweeënhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justi tie bij de rechtbank alhier geëist tegen een 41-jarige Amsterdamse kantoorbe diende en een 31-jarige Rotterdamse automateninsteller die in juli een groot aantal inbraken pleegden op een wijze, die hun de naam „de gaatjesboorders" bezorgde. Zij drongen in allerlei plaatsen in het land huizen binnen via raampjes waar van zij de spanjoletsluiting openden met een ijzerdraadje dat zü door een vooraf geboord gaatje in het kozyn staken. Van een serie van 29 inbraken legde de officier er een bloemlezing van acht ten laste, gepleegd in Apel doorn, Winterswijk, Boskoop, Geldrop, Katwjjk en Almelo. Uitspraak op 17 december. VALKENBURG, 4 dec. Een 340 koppige bemanning bestaande uit Ame rikanen. Nederlanders, Engelsen, Duit sers, Italianen, Grieken 'en Turken heeft in een experimentele vorm van samenwerking anderhalf jaar lang met de Amerikaanse jager Claude V Ric- ketts de wereldzeeën bevaren. Deze „Navo-marine" heeft deelgenomen aan verschillende oefeningen, waarbij de taal- en mentaliteitsverschillen on der de bemanning nauwelijks invloed bleken te hebben op de prestaties. De proefneming is genomen om een juist oordeel te kunnen krijgen over de prak tische moeilijkheden die zich zouden voordoen bij de vorming en de deel- (Advertentie) LEVENSVERZEKERING (Door onze Londense correspondent DR. D. G. VAN DER VAT) p woensdagavond van deze week verscheen Harold Wilson, Brit- tanniës eerste minister, voor de televisiecamera van alle drie de netwerken. Wilson verschijnt er graag voor de camera's en maakt van elke gelegenheid gebruik om televisietijd op te eisen. Op woensdag sprak hij na tuurlijk over Rhodesië. Niet voor de eerste maal viel het ons op, dat Wilson behagen schept in de rol van staatsman. Ons viel het eveneens op en wij hoor den van Engelse vrienden, dat zij de zelfde indruk hadden dat de retoriek van Wilson steeds meer begint te lijken op die van Churchill. Je herkent dezelfde zorgvuldige be rekende pauze kort voor het eind van een zin, die bedoeld is om de luisteraar te waarschuwen: „nu komt het". En dan komt het, de zweepslag, het grote woord, de kern van de poedel. Het rit me, de cadansen en zelfs de spraakme- lodie komen steeds dichter bij die van Churchill. Het nare is, dat deze reto riek alleen maar de indruk legt op het feit, dat Wilson geen Churchill is. Een ander aspect van Wilsons televisie-re- toriek is de onaangename frequentie v;.n het gebruik van de eerste persoon enkelvoud. Wilsons „ik". Het is meer gewoon en, althans ogen schijnlijk aanzienlijk bescheidener om te spreken van „wij", hiermee de in druk gevend, dat een eerste minister niet spreekt namens zichzelf vanaf de heuvelen, maar namens de regering, de partij, of tenminste het kernkabinet. Het is kenmerkend, dat Wilson bijna twee maanden geleden, sprekend over Rho desië, opmerkte, dat Rhodesië „mijn Cuba"was, hetgeen de toehoorder niet slechts pijnlijk doet bedenken dat Wil son niet alleen geen Churchill is, maar dat ook in de verte verte geen John Kennedy is. et was opvallend, dat het linkse dagblad de Daily Mirror zich gisteren geroepen voelde in een opzienbarend en zeer opzichtig opgemaakt hoofdartikel, waarvan de eerste helft voor deze gelegenheid naar de voorpagina verhuisde, Wilson hard op de vingers te tikken. Het is erg moeilijk de Daily Mirror lief te heb ben. Maar feiten zijn feiten. Het is ver reweg het meest gelezen dagblad van Brittannië met een oplage van rond vijf miljoen en en lezerskring van twee of drie maal dit aantal. Het is schokkend te bedenken, dat dit blad niet alleen meer wordt gelezen dan enig ander Brits dagblad, maar ook, dat het groot ste deel van de lezers alleen maar dit blad lezen en derhalve wat zij aan opi nies bezitten, ontlenen aan een derge lijk dagblad. Maar feiten zijn feiten en de Mirror heeft, journalistiek gesproken, een zeer fijne neus voor wat er leeft onder haar lezers. En als dit blad een opzienbarend opgemaakt hoofdartikel publiceert, betekent dit, dat het gero ken heeft wat er leeft onder de lezers. En om deze reden is het wijs om kennis te nemen van het spoor dat de honden volgen. Het hoofdartikel droeg het opschrift, in botervette letters: „Pas op, Ha rold". Het artikel citeert de nu befaam de of beruchte zin, welke Wilson her haaldelijk gebruikte op woensdag van deze week in zowel het Lagerhuis als voor de televisie. „Wij kunnen niet lij delijk toezien". Hij doelde op de moge lijkheid! dat Rhodesië de elektrische stroomvoorziening van de Kariba-dam naar Zambia zou afsnijden. In een dergelijke situatie zou, naar de uitlating van Wilson duidelijk te ver staan gaf, het nodig kunnen zijn om de, om louter defensieve redenen naar Zambia gezonden Britse strijdkrachten in te zetten om te voorkomen, dat Zam bia van elektriciteit zou worden versto ken, met andere woorden, dat Britse troepen de elektrische centrale, welke gelegen is op Rhodesisch gebied, even over de grens tussen Zambia en Rhose- sië, zouden bezetten. Het geruchtma kend hoofdartikel van de Mirror zegt hierover: „Laat er geen twijfel bestaan aan de betekenis hiervan". De Daily Telegreph heeft een onom wonden waarschuwing uitgesproken: „Indien Rhodesië niet langer stroom le vert, zou er een beperkte militaire stap (en zoiets bestaat niet) worden onder nomen. Meneer Wilson begint de kluts kwijt te raken." Even verder merkt de Mirror op: „Vandaag uit de Mirror een waarschuwing welke botter is dan die van de Daily Telegraph". et moet ietwat pijnlijk zijn voor de heer Wilson, dat het meest ge lezen en bovendien socialistische dagblad van Brittannië niet al leen een brave, conservatieve krant ci teert met grote en opvallende instem ming, maar dat het bovendien nog ver der wenst te gaan dan de Telegraph deed in zijn geprezen wijsheid. De waar schuwing van de Mirror komt hierop neer, dat het Wilson niet betaamt om te spreken over „mijn Cuba". „Rhode sië is niet het Cuba van de heer Wil son", aldus het blad, „het zou gemak kelijk zijn „Bay of pigs" kunnen wor den." (De Bay of pigs is de kuststrook van Cuba, waar naar Amerika uitge weken Cubanen probeerden, met Ame rikaanse militaire steun, een invasie te doen. De poging leidde tot een zeer vernederend fiasco voor Amerika.) De Mirror, die de mening deelt van de Te legraph dat Wilson de kluts kwijt ge raakt is en dat zijn beleid in Rhodesië geen komma waard zal blijken in de geschiedenisboeken, is zeer hardhandig tegen de eerste minister. Het blad zegt onomwonden, dat Wilson gevaar loopt zijn eigen persoonlijke prestige te wil len verhogen in een zaak, die een der gelijke poging onmogelijk kan recht vaardigen. En het blad adviseert de Britse premier, dat hii, wat het zwaarst is, het zwaarst moet laten wegen en dat er andere dringende zaken zijn, welke veel meer recht hebben op voorrang, waaronder in de eerste plaats de sane ring van de Britse economie. neming aan een eventuele multilatera le nucleaire strijdmacht (M.L.F.). Gis teren is het Nederlandse detachement, bestaande uit een officier en zeventien schepelingen, uit Amerika op het man- ne-vUegkamp Valkenburg aangekomen, nadat op 1 december de proefneming als beëindigd werd beschouwd. De bemanning van het indertijd voor dit doel door president Kennedy be schikbaar gestelde schip bestond voor de helft uit Amerikanen en voor de helft uit Europese marine-mensen. Eerder dan de bedoeling was werd het Turkse detachement teruggetrokken, waarna het oefenschema met vertegenwoordigers van nog zes nationaliteiten werd voort gezet. Luitenant ter zee tweede klasse M. Scheurkogel, 31 jaar, die als deta chementscommandant na aankomst ver slag deed van zijn ervaringen conclu deerde dat het grootste wrijfpunt bij de gemengde navo-bemanning was geweest het verschillende rangenstelsel. Dit gaf aanvankelijk competentie-kwesties: men liet zich slechts schoorvoetend com manderen door iemand vein een ander land die ongeveer dezelfde rang had. Enige afgunst wekte in het begin ook de verschillende salariëring voor men sen van vergelijkbare rangen. Dit kon omdat gewoon de nationale maatsta ven werden aangehouden. Later zag men de onvermijdelijkheid in van deze pun ten en ging alles uitstekend, aldus de heer Scheurkogel. Hij dacht dat veel moeilijkheden zouden worden voorko men wanneer een internationale be manning eenzelfde uniform zou dragen waarbij één rangenstelsel zou moeten worden gevolgd. Moeilijk te verteren voor de niet-Ame- rikaanse officieren en schepelingen was dat de Claude V zoals elk Amerikaans schip, was „drooggelegd", een omstan digheid waarover de Amerikanen heel wat hebben moeten horen. Er zijn oefeningen gehouden onder meer in de Caribische zee en in de Mid dellandse Zee. waarbij men korte tijd is aangesloten geweest bij achtereenvol gens de zesde en de tweede Amerikaan se vloot. Vele havens zijn in die ander half jaar aangedaan, waaronder Rot terdam. Het taalprobleem bleek voor de gehele bemanning na enkele maan den te zün opgelost. Iedereen begreep toen de Engelse commando's en de meer particuliere uitdrukkingen. Zochten aanvankelijk de nationaliteiten elkaar na de diensttijd weer op, na enige tijd bleef de bemanning in de vrije tijd even gemêleerd als dat tijdens de dienst was. '.Vas dus alles gemengd, met de menu's heeft men dit niet aan gedurfd. De Italianen kregen hun spag hetti en de Jantjes hun „rijsthap". Want na het bier ook dat nog te moeten ont beren had weieens te veel kunnen zijn. Het zijn maar kleinigheden waar liet welslagen van een eventuele multilatera le kernmacht van kan afhangen. HEILOO 4 dec. Op een onbeveilig de overweg tussen Heiloo en Castri- cum zijn gisteravond het echtpaar Castricum-Groot en de twintigjarige mej. Butter uit Egmond-Binnen in een auto tegen een goederentrein gebotst en om het leven gekomen. De heer Castr'icum reed de overweg op nadat een personentrein was gepasseerd. Zijn auto werd door een achterop komende goederentrein gegrepen. Mej. Butter is cheffin bij het inpakbedrijf van het echtpaar. UTRECHT, Aan het begin van de avond is de negentienjarige H. M. van Gerwen uit Amstelveen om het leven gekomen nadat hij tussen Buitenpost en Visvliet was aangereden door een trein die van Leeuwarden op weg was naar Groningen. De man die in dienst was van een bedrjjf, dat in de onmiddellijke omge ving van de spoorlijn aardgasleidingen legt, werd gegrepen toen hij de spoor baan overstak om zich naar een werk- keet te begeven. kens zeven in de bij loting vastge stelde volgorde: Tixier-Vignancour, Mitterrand, Barbu, Mareilhacy, De Gaulle, Lecanuet. En morgen is nu het beslissende woord aan de kiezers, voor velen hunner, na de gepassioneerde verkiezingscampagne zonder twijfel tot hun zeer grote verlegenheid. De vraag, of de verkiezing bij algemeen stem recht van het staatshoofd de gemiddel de kiezer in Frankrijk niet voor een al te moeilijke opgaaf steit, zal zeker nog ampel in discussie komen. Kort samengevat volgt het belang rijkste wat de drie werkelijk serieus ta nemen kandidaten gisteravond als nog te berde hebben gebracht: MITTERRAND: „Het is niet waar, dat de keuze gaat tussen de Vierde en de Vijfde Republiek, tussen de wan orde en de stabiliteit. Gij hebt de wanorde veroordeeld en niemand is van plan daar toe terug te keren". Als kandidaat van de linkerzijde her innerde Mitterrand eraan dat de lin kerzijde de partij van de vrijheid is, van de „geliefde vrijheid" bezongen in de Marseillaise. Zijn program: o.a. voor een verenigd Europa, tegen de force-de-frappe, bevordering van de expansie, sociale rechtvaardigheid en werkgelegenheid voor allen, ge richte economie. GENERAAL DE GAULLE: Ik weet wat ik zeg als ik spreek van de aan matiging der kandidaten die wat zij ook verkondigen zich laten inspireren door het verleden, door dezelfde ver deeldheid van weleer en de zelfde il lusies. En die er alleen maar om vra gen om er weer opnieuw mee te mo gen beginnen". In de jaren sinds zijn terugkeer aan de macht is de vrede teruggekeerd, zo somde de generaal op, de inflatie bedwongen, de onaf hankelijkheid hersteld, de doeltref fendheid met instellingen bewezen. Voor de toekomst: binnenlands zal het vjjfde plan de weg zijn voor d« economische en sociale vooruitgang. Het buitenlands beleid zal gericht zijn op de voltooiing van het West- Europa der Zes volgens de eisen van het gezond verstand en in vriend schap; met vervolgens uitbreiding er van tot andere nabuurlanden. Voort gezette ontwikkeling van de banden en samenwerking met de landen van Azië, Afrika. Latijns-Amerika, en, grootste onderneming, vooral met het „oosten". Aan LECANUET had de loterij de fraaie maar gevaarlijke positie toe bedeeld om als laatste en vlak na De Gaulle op te treden. Laten we niet stilstaan bij het voordeel dat er voor hem, evenals trouwens voor Mitterrand, gelegen kan zijn ge weest in zekere vergelijkingen wat „het fysiek" betreft. De beide nog geen vijftigjarigen maakten na een uitermate inspannend gevoerde cam pagne een bijzonder frisse en forse indruk. Wat de generaal betreft: „toch bijzonder kras". Lecanuet be gon zeer behendig zijn toespraak met een hulde. Niemand kon ongevoelig zijn voor de grote stem die hij zoë- ven had beluisterd, de stem van de 18e juni (1940). Maar, zo vervolgde hij, de verkiezing van aanstaande zondag is geen herdenkingsfeest. Ze moet naar de toekomst gekeerd zijn. Het bewijs is geleverd dat de „troon opvolging" voortaan mogelijk is. or- delijk en in alle rust. Aanstaande zondag krijgt Frankrijk de kans, een kans die zich wellicht niet nogmaals zou voordoen, om het verenigd Euro pa te redden. LEEUWARDEN, 4 dec. In het Diaconessenhuis alhier, waar hij werd verpleegd in verband met de verwon dingen die hij vorige week bij een ver keersongeval had opgelopen, is gisteren op 55-jarige leeftijd overleden de heer 3. Piebenga, hoofdredacteur van De Leeuwarder Courant. De heer Pieben ga had een enkelbreuk opgelopen. Toen men gisteren het gips zou vernieuwen, werd hij plotseling onwel en overleed kort daarna, waarschijnlijk ten gevolge van trombose. De heer Piebenga werd in Frane- ker geboren en studeerde voor on derwijzer. Hij was o.a. hoofdonder wijzer in Oudega. Hij nam een voor aanstaande plaats in in de Friese be weging. In 1945 werd hij hoofdredac teur van de Leeuwarder Courant. Hij was onder meer lid van de Provin ciale Staten van Friesland, voor de PvdA. Van zijn hand verscheen een groot aantal publikaties in het Fries, gedich ten, verhalen, beschouwingen en histo rische publikaties. Voor de Friese cul tuur heeft de heer Piebenga grote ver diensten gehad. DEN HAAG, 4 dec. Hoewel vast stond. dat een 67-jarige godsdienston derwijzer uit Den Haag onder invloed van sterke drank verkerend een auto had bestuurd en als gevolg daarvan door de politie was gearresteerd, is hij gistermorgen door de politierechter toch vrijgesproken, omdat het een dron kenschap tegen wil en dank was. Sinds vele jaren is de godsdienston derwijzer principieel geheelonthouder. Wel maakte hij zelf een soort appel- cider. Eén van zijn produkten had hij enige tijd laten staan en toen hij op zekere avond daar iets van gedronken had en vervolgens een autotochtje maakte, reed hij met zoveel bochten dat de politie hem aanhield. De man wist niet, hoe hij het had. Later realiseerde hij zich, dat de appelcider moest zijn gaan gisten en dus alcohol was gaan bevatten. Na dit verweer werd een nauwgezet deskundig onderzoek ingesteld, aan de hand waarvan de officier van justitie nu concludeerde dat verdachte geen schuld aan de dronkenschap kon wor den verweten. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging en de politierechter was het daarmee eens. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5