enigszins algemeen beschouwd Twee dagen van veel spreken luisteren in en weinig de groen-rode salon D D N M Bejaarden zeer waardevol voor de samenleving Zelfstandigheid in eigen vertrouwd milieu van veel betekenis „M'65" stopt noodgedwongen MILDHEID, WIJSHEID. OPENHEID en antwoord 17" Inkomsten belasting 1 Inkomsten belasting 2 Inkomsten belasting 3 Inkomst en- belasting 4 Inkomsten belasting 5 Inkomsten belasting 6 Inkomsten belasting 7 Spoor pont Het betere missieblad OSRAM Uitdaging Voor de ander Gewoon mens Liturgische week kalender ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 PAGINA 6 Geen televisiecamera's hier. Ook de opzichtig besnorde Anefo-fotograaf ontbreekt. Toch hangt er iets bijzonders in de lucht, nog afgezien van de feestelijk lichtende kronen, want die hangen er altijd. Wie 'n feestelijke avond wacht, vertrouwt op Norit Mr. Van Riel, bezig met de produktie van zijn volzinnen. Op de voorgrond het wit omkranste hoofd van voorzitter Jonkman. Achteraan links de agrarische heer Geuze. DE EERSTE KAMER (Van onze minder parlementaire redacteur) Het uur voor de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer is geslagen. Beneden lopen de execu tanten van straks in opgewekte or deloosheid rond. Wat doen zij toch? Zij zijn op jacht naar eikaars han den en schudden die hartelijk doch haastig, want telkens wacht er een nieuwe hand. Mr. Jonkman, de voor zitter, zit al op zijn troon. Hem wor den alle handen thuisgebracht, maar hij houdt er geen één; hij geeft ze alle beleefd doch dringend terug. De moeilijkheden hier zijn niet geringer dan bij een huwelijksreceptie. Eerst een hand voor het centrale echtpaar, dan voor de links en rechts opgestel de wederzijdse ouders. Zo ook hier: eerst wordt de voorzitter begroet, dan de wederzijdse griffiers. Maar, let wel, van de griffiers jhr. Röeli het eerst, want die is het echtst en het oudst; mr. Schuttelaar is maar commies-griffier. Het resultaat is een veelrichtingverkeer met frequen te botsingen. Maar dat mag niet hin deren. want degene tegen wie men opbotst geeft men gauw een hand, dan heeft ook die collisie haar zin gehad. Plotseling is er een gedrang vóór de regeringstafel. Senatoren, die het kabinet willen begroeten, steken voor niets hun handen uit, want de minis ters zijn juist bezig eikaars handen uit te wisselen. Niemand geeft zijn rechterhand aan de één en zijn lin ker aan de ander. Dat zou de door stroming aanzienlijk bevorderen. Zelfs de oud-verkenner Cals is niet zo expansief, dat hij de linker in schakelt. Veldkamps katerachtig ge zicht lacht hemels en verstard. De ze bewindsman schijnt voortijdig in het bezit te zijn vein zijn verheerlijkt lichaam. De orgie der handenschudderij wordt nu zo intens, dat niemand meer weet wie hij al gehad heeft. Énkele bejaarde senatoren begroeten elkaar al voor de derde keer. Inmiddels klinkt de boerse stem van de landbouwkundige ingeni eur Geuze door de ruimte. Hij is de eerste spreker en vertolkt christelijk-historische gevoelens, nors en hoekig. Geuze staat eigenlijk temidden van zijn suikerbieten op het Zeeuwse land en is chagrijnig wegens het slechte weer. Maar hij draait zijn mede-senatoren een gewichtig rad voor de ogen door te zeggen, dat hij onlangs buitenslands was en toen iets heeft gelezen in de ,,Neue Zürcher". Zjjn beeldspraak is bizar. „De meer derheid van het kabinet moge met argusogen het dogmatische deel van minister Den Uyl gade slaan..." Li chamelijke aspecten van minister Diepenhorst worden nog loszinniger onthuld: „De man met een begro- tingsdeel van vier miljard". Diepen horst lacht zijn kinderlijke lach en ■et met goochelaarssnelheid de bril en af. Reeds heeft de eerste par- mentaire verslaggever het moede oofd op de lessenaar gelegd. Die mist nu agrarische stijlbloemen als: „Een geslaagd testimonium voor het kabinet-Cals staat of valt met het oplossen van deze twistappel". En: „Bij de agrarische politiek sec be trokken kinderen mogen niet met het badwater worden weggegooid". De gerokte boodschappers zijn al druk in de weer. Cals plakt een gele reuze-enveloppe dicht. Met een hand gebaar bedient hij uit de verte het bewegingsmechanisme van één der boodschappers, die naderbij zweeft en met de enveloppe verdwijnt door een onzichtbare deur onder de tri bune. Zullen we hem ooit terugzien? Waarschijnlijk niet, want een geheel andere bode legt dezelfde enveloppe boven op de ambtenarentribune in de handen van jonkheer A. J. M. van Nispen, thans secretaris-generaal van het departement van Algemene Za ken, maar Indertijd twee jaar eerder dan Cals praeses van het Nijmeegs Studenten Corps. Alleen Simon Car- miggelt weet wat Van Nispen met de ingesloten stukken doet: hij epi- breert ze om ze vervolgens mee te geven aan weer een andere bode, die eveneens tot op heden niet is terug gezien. man. De twee-jarige cursus in de apo logie en sociologie, waarvan zijn bio grafie in „Parlement en Kiezer" ge waagt, is niet ongemerkt aan hem voorbij gegaan. Blijkens diezelfde bio grafie (de langste die in „Parle ment en Kiezer" voorkomt) is hij thans niet alleen wethouder van Eindhoven maar ook lid van de Com missie van advies en bijstand bedoeld in paragraaf 5 van de Geldschieters- wet. De oud-premier en president-com missaris van de KLM, dr. De Quay, mag blij zjjn dat hij naast hem mag zitten in de Kamerbank. „Door het zesde lid is herhaaldelijk verklaard dat het de gemeenschap niet wil ver laten", zegt de heer Van Lieshout nu. De ambtenaar van Algemene Za ken is helaas nog niet wakker. Amsterdams burgemeester Van Hall en de vriendelijke mejuffrouw Vuylsteke van de KVP zitten vredig naast elkaar als een echtpaar dat per toeriiigcar over de Veluwe gere den wordt. Ir. Raedts heeft alle de len van zijn omvangrijk lichaam in de groene kussens te rusten gelegd en kijkt nu rond met de verstrooide blik van iemand die blijmoedig zijn tijd in een wachtkamer verdoet. Hij wacht op de trein naar Heerlen. Als de socialist Vos spreekt, blij ken de kameraden Roemers en Baart „van de overzijde" op de tribune aanwezig. Van Riel is vlak bij het sprekersgestoelte gaan zitten. Honge rig en dreigend, de vleug grijzend haar los over de kalende schedel. Vos heeft een hoofdonderwijzersbril letje opgezet, maar hij blijft ontmoe digend lijken op alle karikaturen die er van hem ooit getekend zijn. Zijn stem is in mineur, hü zit bij Berg huis in de kelder. (Advertentie) Samen uit... Ja, g gezellig. Maar soms kunnen maag- en darm stoornissen Uw plezier vergallen. Neemgeenrisico. Neem wèl Norit! Norit geeft U het veilige gevoel dat U ongestoord kunt genieten. Norit (de bekende git-zwarte tablet jes) waarmee maag- en darm stoornissen snel worden bestre den. Vraag Norit aan Uw apothe ker of drogist e tweede opposant gaat naar het spreekgestoelte: meester H. van Riel, de veelgebeten bestrijder van het intellectuele proletariaat. Hij heeft de gang van log wild, quaerens quem devoret: zoekende wien hij zal verslinden. Zo vaak een collega-senator zich tegen hem keert, eet hij hem op. Hij heeft er vanmorgen al twee verslonden, want zijn lichaam bolt vervaarlijk links en rechts ter hoogte van de heupen. Inderdaad blijven enige plaatsen leeg. Maar gelukkig, De Quay zit er nog en ook Van Lies hout, die straks de KVP-banier moet heffen. Vanaf de gereserveerde tribune kijkt het Tweede Kamerlid Wester terp met half toegeknepen ogen in de kuil van rood en groen. Hij is de enige van „de overzijde". Maakt de uitzonderlijkheid van zijn belang stelling hem verlegen? Gelukkig, daar komt freule Wttewaall van Stoetwegen de tribune opgedribbeld. Zij telt voor twee, zoals zij in haar familienaam reeds belijdt. De gere serveerde stoelen zijn nu aanzienlijk bezet. Hel orakel Van Riel scheidt mei een gecultiveerd Drents accent worst achtige zinnen af, onheilspellend kalm Hij oppert de vraag of Cals wel voldoende geschiktheid heeft voor het ambt van minister-president. „Twijfels hieromtrent hebben niets onaangenaams of zelfs maar pikants." Nu is het opletten geblazen, want dat gaat pikant worden. Helaas, telkens als Van Riel een ballon bijna gevuld heeft met zijn retorische adem, prikt Cals hem per interruptie door. Daar zwelt de subtielste ballon: Van Riel zegt persoonlijke animositeit ontdekt te hebben tussen Cals en Marijnen. Maar Cals noopt hem tot citering van het bewijsmateriaal. En weer is een ballon nog nooit zo leeg geweest. Eindelijk, aan het eind van Van Riels rede biedt een slachtoffer zich aan. De edelaardige Fred. L. Polak, denker en ziener, stelt met dun ge luid een pesterig vraagje, dat niet geheel ter zake is. Van Riel geniet bij voorbaat van de gemakkelijke ze ge. Even wacht hij. Dan slaat hij toe. Als de heer Polak niet meer beweegt, constateert Van Riel met de stem van een lijkschouwer: „Me neer de voorzitter, ons medelid de heer Polak, heeft anderhalve minuut van de kostbare tijd van de Kamer verbruikt om een onderwerp aan te- snijden, dat niets met mijn onder werp te maken had". Hij wandelt weg van het spreekgestoelte, Polak aan de E.H.B.O. overlatend. Als de anti-revolutionaire, onbe rispelijke, Berghuis gaat spre ken taant de algemene aan dacht. De griffier jhr. Röell, die een sterk verklede indruk maakt ook al is zijn jacquet maar een beetje te groot, loopt bedrijvig rond. Hij fluistert de Kamerleden geheime or ders in het oor namens voorzitter Jonkman die als een god op zijn verhoging troont. Jonkman heeft iets onsterfelijks. Hij is tamelijk oud (74), maar hij is de laatste tien jaren niet veranderd en het ziet er niet naar uit dat hij nog ooit veranderen zal. Op de ambtenarentribune is een bijzonder ambtenaar van Algemene Zaken in slaap gevallen op een on gemakkelijke stoel. Zijn hoofd ligt slap tegen de hoge rugleuning aan. Hij slaapt met open mond, de blinde ogen gericht naar het bont beschil derde plafond. De staatssecretaris sen, die op de tweede rij achter de regeringstafel zitten, krijgen last van hun ledematen. Voor hen geen stoelen met armleuningen. Egas heeft zfln benen gekruist als een kleerma ker. Voorzover zij niet met mappen en papieren hannesen staren de staatssecretarissen in de verte of naar hun schoenen. De schoenen van De Meijer zijn het meest het aanzien waard: K-shoes, zwart grain-leder, full brogue 69,75). De ministers krijgen thee; de Kamerleden krijgen nooit iets, zij kunnen zelf water gaan halen in een hoekje. Aan de rege ringstafel contrasteert Biesheuvels bloeiende hoofd, model gekapt, met de herfstige dorheid van Bots sche del. Zij zitten naast elkaar. Vrolijk veroudert met het uur. Hij ziet grauw van vermoeidheid en zal tegen het einde van de twee dagen durende vergadering tekenen van seniliteit vertonen, want dan gaat hij langdu rig lezen in de rubriek biografische gegevens van „Parlement en Kie zer". Smallenbroek mist zijn sigaar en zijn borrel, maar njj heeft zijn waardigheid, en de vreugde daarover is nog lang niet op. Diepenhorst ligt nu diagonaalsgewijs in zijn zetel als een zijspanzitter in de bocht. Berghuis spreekt nog steeds de profundis. Zijn stem klinkt met een vreemde naklank als kwam zij uit een vochtige kelder. De ambtenaar van Algemene Zaken schijnt vaster te slapen dan eerst. Daar komt de KVP-er Teijssen tred-zeker van de trappen ter rechter zijde gedaald. Hij heeft het uiterlijk van een eige naar van goed-betegelde en goedbe- klante slagerijen, maar in werkelijk heid is hij, zij het geboortig van Dru- ten, burgemeester van Waalwijk en voorzitter van het Brabants Orkest. Zijn fractiegenoot Steenkamp is in een levendig discours gewikkeld met prof. De Gaay Fortman. De jonge Steenkamp. nog steeds veel belovend na reeds menige belofte te hebben vervuld, kan geen niet-levendige ge sprekken voeren. Hij is de geënga geerdheid zelve en straalt van pien terheid. Somt leunt hij progressief over naar Kloos, ook al zo'n jon gensachtige man, maar aanzienlijk rustiger. u moeten de KVP-ers gaan op letten, want de heer H. M. van Lieshout slaat zijn hielen krachtig in het rode tapijt op weg naar de katheder. Zijn homilie zet hij in met de mededeling, dat hij zich beperkingen zal opleg gen. De stenografen vertrekken geen spier. „Beperkingen", zegt de heer Van Lieshout en: „een sterk bindend element". Die uitspraak heeft hij ge meen met de dominee uit het lied van Catootje. Pacta sunt servanda, zegt hij nu, na zijn zoveelste waar schuwing aan De Gaulle. De heer Van Lieshout blijkt een geletterd e andere dag antwoordt de re gering en volgt de franje van replieken en dupliek. Weer worden alle handen geschud als 'had men elkaar in jaren niet gezien. „Kom naast mij zitten Jan", zegt Biesheuvel tegen Smallen broek. Cals begint zijn rede. Hij zai weer duizend keer „meneer de voor zitter" zeggen en telkens opleven, wanneer hij de injectie van een in terruptie krijgt. Maar wat zie ik? Heeft magister Stokmans pak een blauwige gloed? In ieder geval loopt er een streep door zijn sokken en daarnet liep hij over het Binnenhof in een grof ge ruite overjas met kleurige sjaal. Be vindt ook de laatste priester van het parlement zich op het hellende vlak? Op de tribune zit een blonde, jonge vrouw, in Schotse rok en blauwe pull over. Luistert zij naar Brongersma, die een erudiet vertoog houdt over de kantongerechtsprocedure? Neen, zij ziet hem niet eens staan, maar kijkt vrijmoedig naar de parlemen taire pers, die iets minder ijverig no tities maakt. Daar komt de jonge Steenkamp binnen, kwiek en monter. Hii geniet van de wereld en van zich zelf. Hij praat met De Quay en leunt even later over de stoel van minister Bogaers. Een praatje hier, een praatje daar. Een man met vele contacten. Hoe anders bevindt de christelijk-historische mr. Bühr- mann, Velsens burgemeester, zich in de wereld. Hij zit onbeweeglijk in de bank, de pochette hoog opgevijzeld, als was hij voortdurend ten prooi aan een huldiging door zijn personeel. Als de woordenstroom weer goed op gang is, herneemt ieder zijn ge bruikelijke werkzaamheden. Cam- melbeeck en Brongersma zetten de lezing van hun stukken voort. Zij zit ten nier even warm en rustig als in de openbare leeszaal. Even is er on rust als de pacifisten Van der Spek en Van Pelt Cals Interrumperen. Zij hebben zich opgesteld aan weerskan ten van hun bank, maar overdreven de symmetrie doordat zij allebei bei de handen in hun broekzakken per- VENRAY, 4 dec. (KNP) De mis- sieprocure van de Nederlandse Con gregatie van de paters van Mariann- hill alhier heeft besloten, de tweemaan delijkse uitgave van het blad „M-65", waarmee twee jaar geleden werd be gonnen, stop te zetten bij gebrek aan voldoende abonnementen. „M'65" was een poging, het traditionele patroon van de missieblaadjes in Nederland te doorbreken door algemene nieuwsge- ving uit de ontwikkelingsgebieden en opiniërende artikelen over uiteenlopen de verschijnselen van het maatschap pelijk leven. Daarnaast exploiteerde de missiepro- cure sinds 1 januari 1965 het eveneens tweemaandelijkse periodiek ,,M'65 Jon gerenkrant", dat momenteel een opla ge heeft van 12.500 exemplaren en op meer dan 6000 scholen voor voortgezet onderwüs in geheel Nederland wordt verspreid. Het is de bedoeling, dat ,,M'65 Jongerenkrant" vanaf 1 januari 1966 voortaan maandelijks verschijnt, met een oplage van ongeveer 20.000 exemplaren. f Advertentie en mist op de tribune mevrouw Cals. Bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer was zij uren lang aan wezig toen haar man sprak. Een lieve vrouw van altijd durende bijstand. Nu is het leeg op de gere serveerde stoelen. De sportieve vrouw in de blauwe pullover is al lang weg. Die zit fijn m Formosa in één van de vele spiegels te kijken. Cals wordt het moe. Hij bezwijkt voor de bekoring tot lichte baldadig heid. Als l::j aan de dure sinaasap pels toe is, zegt hij: „Dit geeft de minister van Economische Zaken re den tot verhoogde waakzaamheid wat dat ook moge betekenen." De twee dagen van veel spreken en weinig luisteren zijn bijna vol. Het is laat in de middag wanneer de laat ste woorden vallen. Jonkman sluit de vergadering. En als de laatste be zoeker van de publieke tribune ver trokken is. sluit een agent de deur. Een overbodige handeling. Niemand zou terug willen. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 4 dec. De KathoUeke Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid heeft hier gisteren haar jaarvergadering gehouden. Ze was gewijd aan de psyeho-hygiënische problematiek van de ouderdom. In zijn openingswoord wees prof. dr. F. J. J. Buytendijk erop, dat redelijke mo tiveringen nauwelijks onze sociale re laties en traditionele opvattingen bepa len; deze hangen veeleer al van de mentaliteit en het geestelijk klimaat van onze tijd. Toegepast op het bejaardenpro bleem betekent dit, dat een aantal hiermee samenhangende feiten als een gegeven moeten worden aan vaard, echter zonder daardoor voor een defaitistische houding te kiezen. Wetenschappelijk onderzoek van het bejaardenprobleem is noodzake lijk om de bejaardenzorg zo goed mo gelijk te organiseren. Dit zal o.m. gericht behoren te zijn op hun affec tieve validiteit, welke, evenals bij het kind, zeer kwetsbaar is. Mede lijden is beslist niet de juiste hou ding tegenover een bejaarde. Spre ker suggereerde de proef te nemen naar Amerikaans voorbeeld met „pleeg-grootouders" die als part-ti me employment" de zorg voor affec tief verwaarloosde kinderen op zich kunnen nemen, al zal daarbij natuur lijk zeer selectief te werk moeten worden gegaan. Dat er een nauwkeurig wetenschap pelijk inzicht vereist is voor verant woorde bejaardenzorg illustreerde prof. dr. G. A. Kooy door zijn inlei- ill onder zijn leiding ingesteld onderzoek onder honderd Wageningse bejaarden. Hij ging daarbij uit van het feit, dat er, ondanks het vele goede, dat voor de bejaarden wordt gedaan, er toch nog een algemeen „Leitbild" ontbreekt voor de juiste benadering van hun pro blematiek. De zorg t.o.v. de bejaarden gaat uit van twee verschillende grond houdingen; de z.g. activiteitstheorie en de onthechtingstheorie. Het Wagening se onderzoek heeft aangetoond, dat noch de ene noch de andere zonder restrictie aanvaardbaar is. Het gaat hier om een zeer complexe problema tiek, die grondige wetenschappelijke re- serarch vereist. Geïnstitutionaliseer de en geprofessionaliseerde zorg is no dig. Psychologie en sociologie moeten al hun hulpbronnen aanboren. Wat door de Wageningse enquête aan het licht is gebracht heeft al dus prof. Kooy misschien voor ve len, opnieuw de grote betekenis van zelfstandigheid in eigen vertrouwd mi lieu voor de meeste bejaarden onder streept, evenals de dringende behoefte aan meer en uitvoeriger wetenschap pelijk onderzoek. Onder de titel: „De ouderdom als uitdaging" sprak mevr. ds. dr. J. C. Schreuder over de houding t.o.v. de oudere mens. Over het algemeen is de ze, naar haar mening, vrij intolerant. Vooroordelen beletten ons vaak de be jaarde als een volwaardige gespreks partner te accepteren. Zij noemde een aantal negatieve stereotiepe voorstel lingen omtrent de ouderdom, die als onjuist af te wijzen zijn. De bejaarden worden al te vaak als kinderen beschouwd; vandaar de mis plaatste „troetelnaampjes". Men noemt hen verbitterd en egocentrisch en meent, dat zjj uitsluitend in het verleden leven en wel als a-sexuele we zens, die veel met de dood bezig zijn. Deze opvatting komt echter niet zel den voort uit de eigen angst voor lij den en dood. Toch is slechts drie pro cent van de bejaarden chronisch ziek en invalide. De jongeren kunnen vaak het leven niet aanvaarden en daarom is hun houding tegenover de ouderdom een uitdaging aan hun eigen levenshou ding, die geen rekening houdt met de eindigheid van het bestaan. De ouder dom moet positief gewaardeerd wor den in zijn essentieel tot het leven be horende kwetsbaarheid, en wel vanuit de christelijke levensvisie. Omdat de bejaarde tijd heeft „er voor de ander te zijn" is hij uiterst waardevol voor de samenleving. Hulp verlening vormt niet zelden zijn eigen lijke levensinhoud; hij heeft méér be langstelling voor de jongeren dan men denkt. In zijn lange leven heeft hij mildheid, wijsheid en openheid ver worven, die hij graag aan anderen ten dienste stelt. Alleen als wij de ouder dom zien als een facet van het eigen mens-zijn, met zijn aparte eisen voor elke leeftijd, kan de bejaarde in de samenleving een gelijkwaardige part ner worden. Ook drs. J. H. Hujjts stelde, dat de oude dag een integratief moment is van onze levensloop. De bejaarde dient vóór alles gezien te worden als een gewóón mens. Men verwacht wijsheid van hem als resultaat van rijke le venservaring. Maar dan moet hij zijn gedrag afstemmen op de eigen levens- faze. Wijsheid is steeds persoonsgebon den. Een persoonlijkhei astype belooft daarom een optimaal gedragspatroon. Zijn hele verleden speelt daarbij een grote rol. In de huidige samenleving is een persoonlijke levensopzet voor de bejaarde vaak zeer moeilijk en oor zaak van conflicten met jongeren. De beoordeling van oude-dag-verlan- gens vraagt diep inzicht in karakter en verleden van de bejaarde. Positieve eindigheidsbeleving is lang niet bij ieder aanwezig, vooral niet wanneer de levenszingeving van formeel-gods dienstige aard is. Een pastoraal van de oude dag is daarom nodig. Voelt een bejaarde zich op zijn gemak, dan bewijst hjj daarom juist aangepast te zjjn. Men moet hem ruimte geven om toekomstaspiraties te koesteren en te funktioneren in de ge meenschap door hem te betrekken Dij het leven van alle dag en in gesprek te laten blijven met zjjn milieu. Hij dient daarom zoveel mogelijk zjjn ei genheid te behouden, zjjn eigen zaken te behartigen en het besef van zelf standigheid en privacy te cultiveren. Zich inpassend in zijn veranderde le vensomstandigheden moet hij toch naar mogelijkheid degene blijven, die hij een leven lang geworden is. maar met het recht vermoeid te raken in zijn verbondenheid met de aarde en de medemens. cTaaa VRAAG: Over 1964 genoot ik aan A.O.W., pensioen enz. een totaalbe drag van 3.593,40. Ik ontving nu een aanslag Inkomstenbelasting 1964. Vastgeseld zuiver inkomen 3.436, Te betalen belasting 28, Is dit juist? Moet ik nu ook weer luisterbijdrage gaan betalen, nu ik in de inkomstenbelasting wordt aange slagen? Deze vragen zond ons P. v. S. te R. ANTWOORD: Het zuiver inkomen werd naar onze mening niet te hoog vastgesteld. De aan slag werd berekend als volgt: Zuiver inkomen 3.436, Ouderdomsaftrek 702, Blijft 2.734,- waarover in tariefgroep II aan belasting is verschuldigd 28,— Voor de vrijstelling van de luisterbij drage mag u per week niet meer ge nieten dan f 85,-. Uw inkomen in 1964 kwam niet hierboven, voor 1965 kunt u dit zelf nagaan. VRAAG: J. J. B. te R. schrijft ons: In 1964 genoot ik A.O.W. en ouder domsrente per maand 336,19 Pensioen per 3 maanden 95, Bakkersbedrijf per maand 28,56 Gratificatie per jaar 125, Ik ontving een aanslag inkomstenbe lasting over 1964 ten bedrage van f 74,Is dat juist? ANTWOORD: Het zuiver inkomen moet worden be rekend als volgt: A.O.W.-uitkering Ouderdomsrente Pensioen 4x95, Bakkersbedrijf 12 x 28,56 lx/125,— 2.856,— 278,28 380,— 467,72 Kosten van verwerving Zuiver inkomen Ouderdomsaftrek Blijft 3.982,- 100,- 3.882,— 702,— 3.180,— Waarover in tariefgroep II aan belasting is verschuldigd 87, ingehouden loonbelasting 13,-? Te betalen 74,— De ingehouden loonbelasting hebt u niet opgegeven. Mocht u met dit be drag niet akkoord kunnen gaan, wilt u ons dan nog eens schrijven? VRAAG: Mijn inkomen in 1965 zal bedragen: Bruto loon inclusief overw. ƒ12.584,48 Kinderbijslag 1.422,75 Ingehouden voor loon belasting (4 kinderen beneden 16 jaar) A.O.W./A.W.W.-premie sociale lasten pensioenfonds Overige gegevens: Douchecel in huurhuis gebouwd Betaald voor muzieklessen van mijn dochter Betaald voor diverse verzekeringen Hoeveel zal ik nog moeten betalen aan inkomstenbelasting? vraagt ons J. C. M. te R. 485,60 1.168,23 467,48 122,20 595,— 85,— 161,86 ANTWOORD: Loon Kinderbijslag (Uw opgave is niet juist) Pensioenfonds Kosten van verwerving A.O.W./A.W.W.-premie Belastbaar inkomen 12.584,48 1.576,40 14.160,88 122,20 14.038,68 600,— 13.438,68 1.168,23 12.270,45 De door U opgegeven kosten voor het aanleggen van een douchecel en de mu zieklessen van Uw dochter zijn niet af trekbaar. Verzekeringen zijn slechts af trekbaar, als het onderwerp van de polis een inkomen betreft. Verschuldigde belasting in tarief III, met 4 kinderen 1.030, Ingehouden loonbelasting 486, Nog te betalen 544,- VRAAG: T. P. te H. schrijft ons: In oktober 1964 heb ik een telefoon aansluiting gekregen i.v.m. enige door mij vervulde bestuursfuncties. Een kostenvergoeding wil ik bq deze besturen niet vragen, daar zij oxer weinig middelen beschikken. Kan ik een gedeelte van d$ tele foonkosten ten laste van mijn inkomen brengen bij het invullen van mijn aangiftebilj et inkomstenbelasting ANTWOORD. Tussen de uitgaven en het aangegeven inkomen moét een oorzakelijk verband Zondag 5 december: 2e zondag van de ad vent; eigen mis; credo; oref. v. d. H Drieëenheid - paars - ma.: H Ntcoiaas bisschop en belijder; eigen mis; 2e geb v d. 2e zondag v d advent - wit - do.: H. Ambrosius, bisschop belijder en kerkleraar; eigen mis; 2e geb v d 2e zondag v d advent - wit wo.: Peest v d Onbevlekte Ontvangenis van Maria; eigen mis: 2e geb v d 2e zondag v d advent; iredo; oref v. d H. Maagd Maria wit - do.: mis v. d. 2e zondag v d. advent paars - vr.: mis v. d. 2e zondag v d advent; 2e geb H Melchiades paars za.: H Damasus, ba us en belijder mis Si Diligis: 2e geb. v d 2e zondat v d advent wit - Zindag 12 december: 3e zondag v d, ad vent; eigen mis; credo; pref. v. d. H. Drieëenheid - paars of rose Vragen voor deze rebrfek rlcM» men aan do Redactie van blad (met In de llnker-boveohoek der enveloppe „Vragenrubrlelr> De beantwoording geschiedt gratie" Men houde er nog rekening mea' dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. bestaan, wil er sprake zijn van kosten van verwerving. Voorzover de door u vervulde functies worden bekleed in beroepsorganisaties e.d. zal de fiscus deze telefoonkosten wel accepteren.ais beroepskosten. Indien de belastingplich tige niet kan aantonen, dat de kosten van ververwing op het loon meer be dragen dan 5 pet. van het loon, zal de inspecteur m.i.v. het jaar 1965 deze kosten vaststellen tot dat bedrag met een maximum van 600, In verband hiermede zal het voor u niet interessant zijn de telefoonkosten van de beroepsorganisaties afzonderlijk op te geven. VRAAG: In 1964 genoot Ik: Salaris 8.642,4» Werkgeversaandeel ziekenf. 203,1" W erknemersaande el Z.W. en W.W. ingehouden loonbel. 733,98 loon echtgenote ingehouden loonbel. 381,13 8.845,5» 8.800,88 3.158,93 1.115,11 Kosten van ver werving 5% Rente spaarbank Ingehouden A.O.W./ A.W.W.-premie 641,97 echtgenote 250,24 11.959,81 597,98 11.361,83 345,95 11.707,78 892,31 10.815,51 Zuiver inkomen Hoeveel inkomstenbelasting zal M* nog moeten betalen?, vraagt N. v. A- te B. ANTWOORD: Wij veronderstellen, dat U geen aan spraak hebt op kinderbijslag of kinder aftrek. Zuiver inkomen 10.815,57 Loon echtgenote 3.158,93 Kosten v. verwerving 157,93 Netto 3.001,— 1.000,— 9.815,57 1.337,- 1.116,- waarvan vrijgesteld 1/3 gedeelte Inkomstenbelasting in tariefgroep II Ingehouden loonbelasting Nog te betalen 221,— VRAAG: A. F. te H. schrijft: 10 jaar geleden kocht ik een huis al» belegging voor 7.500,—. In 1965 ver kocht ik het voor 17.500, Moet ik de winst hierover in het aangiftebiljet inkomstenbelasting 1965 opnemen? Zo neen, is het dan geheel vrij van inkomstenbelasting? Mag ik mijn kinderen schenkingen doen zonder opgave bij de belastingen? ANTWOORD: De winst, behaald bij de verkoop vaB het huis is (nog) niet belast voor de in komstenbelasting (vermogenswinsten) - U behoeft derhalve de winst niet in UW aangiftebiljet inkomstenbelasting 1965 op te nemen. U mag aan Uw kinderen 2.000,per jaar schenken, zonder dat zij schenkings recht verschuldigd worden. VRAAG: L. B. te H. vraagt: 1. Kunt U mij opgeven, hoeveel in komstenbelasting Ik over 1964 zal moe ten betalen? Vastgesteld zuiver inkomen ƒ10.205,— Loonbelasting 576,— Ik ben gehuwd, heb twee kinderen. 2. Hoeweel mag ik in 1965 verdienen zonder inkomstenbelasting verschul digd te worden? ANTWOORD: Verschudigd inkomsten belasting over 1964 ƒ1.053,— Loonbelasting 576, Te betalen 477,— Over 1965 zal geen aanslag inkomsten belasting worden opgelegd als: 0 het belastbaar inkomen niet meer be draagt dan 12.000,—. in het belastbaar inkomen niet meer dan 12.000,loon is begrepen. 0 de andere inkomsten niet meer be dragen dan 400, VRAAG; F. K. te A.: Zjjn er, bui ten de gewone ponten op hei IJ no£ andere ponten in gebruik? Ik be doel een spoorpont. Toen ik in een gezelschap van deze spoorpom sprak, werd ik uitgelachen. Ma»' ik ben van mening, dat een dergf" Iq'ke pont op het IJ nog steeds >n gebruik is. ANTWOORD: Momenteel zijn er dri® spoorponten in het gebruik op het W> waarvan twee grote ponten er, één kl®1* nere pont van een ouder type. De twee grote ponten varen regelm»^ tig heen en weer tussen de verschillen' de firma's Ketjen, Electrozuur en ande* re bedrijven. De kleinste pont wordt g®" bruikt voor munitievervoer. Met deze spoorponten is het moge'v; op de pont te laden en te lossen, zoajs dit met steenkool en olie gebruiken)1* is. Van deze mogelijkheid wordt de Kon. Scedd en de Steenkolenh»11* delsvereniging gebruik gemaakt, O®* kleinere bedrijven kunnen op deze WU* ze van deze spoorpont gebruik maken- Met de spoorpont worden wagons VT_ 27 ton overgevaren. De pont kan on geveer 4 a 5 wagons tegelijk met l°Cj* motor overvaren. De oprit van spoorponten is 'n de Rietlanden m® aan de overzijde van het iJ diverse "P ritten bij verschillende bedrijven. Sommige bedrijven beschikken over e®. eigen aansluiting op de spoorpont. hebt dus gelijk!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6