kessler zal het resultaat van Met eigen ogen kunnen aanschouwen „Wij schuiven Denis Nivelle de fouten niet in z"n schoenen" Kessler zeker zes tot zeven jaar bij K.N.V.B. 1 Opvanging jeugdig talent en deelname wereldstrijd in 1970 belangrijkste doelen Wilden Ajacieden werkelijk niet in Oranje? George Kessler, een man aan wie je iets kunt toevertrouwen Okker nu ook in dubbelspel uitgeschakeld Ajacied Johan Cruijff voor drie wedstrijden geschorst ZIJN (JEUGDWERK IN IEDER GEVAL door van Kans V oorsprong Koel en Stevens in Zurich vierde Nu Grote Prijs van Nederland voor profs VOETBAL IS ZIJN FILOSOFIE PROGRAMMA VAN KESSLER 8 ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 En licht geraakte ging ook de onverzettelijke, geharde Denis Rotterdam, 4 december. Weer boog een bondscoach het ^oede hoofd. Na de vlucht van emotionele, ^ek Schwartz, Schijnbaar zo do°r de oorlog Reville als een teleurgesteld man eeR. Schwartz en Neville wer- ^en het slachtoffer van een ge nadeloze kritiek, die hen achter- v°lgde als de donkere, onheil spellende schaduwen van een Nachtmerrie. Ach, hoe brandend van verlangen was Denis Neville aan zijn veeleisende taak begon- Nen. Het was voor hem niet het £eld, dat lokte als een lieflijk pa radijs, maar de hooggestemde eer, waaraan hij zich niet ont dekken kon. In tegenstelling tot Schwartz kreeg Neville geen eerlijke kans- Zelfs in de bloeien de fase van het begin, bleef een Zwartgallige stem zijn woorden spuien. De Ajax-affaire, een on- verhoedse en onherstelbare aan- val op het Nederlandse voetbal, doordrenkte nog meer de weg glijdende aarde onder de voeten van de bondscoach. In Zwitser- ZEIST, 4 dec. George Kess ler heeft alle groepen van het Nederlandse voetbal thans onder handen. De jeugd van 1416, het UEFA-jeugdteam (1618), Jong Oranje en het Nederlands elftal. MICHEL VAN GILS AMSTERDAM, 4 dec. Het besluit van de minister van ver keer en waterstaat om maar één grote wielerronde toe te staan waarna de KNWU de voorkeur heeft gegeven aan Olympia's tour door Nederland heeft Kurt Vyth wel als organisator van de Ronde van Nederland tijdelijk buiten spel gezet, maar het heeft niet zyn organisatielust gedoofd. Integendeel. Hij gaat nu een eve nement houden, dat onder de naam „Grote Prijs van Nederland voor professionals" de belangstel ling van aller wielerliefhehbers zal trekken- O DENIS NEVILLE GEORGE KESSLER (33) ALTIJD AL VOORRESTEMD TOT RONDSCOACH land sloot ook een belangrijke bonds-official zich aan bij de dreigende groep op de achter grond. Secretaris-penningmeester Lo Brunt ongetwijfeld op recht ongerust hekelde de se lectie van het Nederlandse elftal en liet openlijk zijn misnoegen blijken over het spel van Piet Eransen en Theo Laseroms. De- his Neville waande zich de CjiggJl Schietschijf van een georgani- seerde hetze en gedesillusioneerd liet hij door Holland Sport, dat al veel eerder Neville niet meer Wilde delen, de knoop doorhak ken. Opnieuw was er een vaca ture voor het eenzame bestaan van bondscoach,... was die opvolger er al lang. In hele kleine kring kende men zijn naam al, zelfs nog voor Nederland aan zijn laatste dramatische wedstrijden in de voorronde om het wereldkampioen schap begon. De nieuwe man leefde rustig en teruggtrokken in een bunga low, die verscholen lag temidden van de Zeister bossen. Hij bouwde daar in betrekkelijke stilte aan de revolutio naire plannen voor het opleiden van jeugdig talent. De bondscoach-in-spe was jeugdtrainer in dienst van de KNVB en eens assistent van de be roemde Sepp Herberger. Zijn naam luidde George Kessler, Duitser van ge boorte. HU was een ontdekking en be schermeling van Jos Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal en vice- praeses van de KNVB. De Duitse per fect Nederlands sprekende specialist vormde het hart en de ziel in een gi gantisch project van de KNVB om het voetbal in Nederland eindelijk uit zijn slopende impasse te halen. Vier jaar geleden ontvouwde de sectie betaald voetbal in het bondsbestuur een plan, dat er op gericht was de top van ons voetbal te verbreden door een zo ef fectief mogelijke opvanging van de jeugd. Het plan. besproken in een zo heterogeen gezelschap van amateurs en profs, vermocht niet bR acclamatie te worden aangenomen. Integendeel- Jaren van nutteloos ophouden volgden. Maar toch groeide er iets in de KNVB. Het sportcentrum, dat juweel van technische en architectonische verfij ning, bereikte zijn voltooiing en Geor ge Kessler werd binnen gehaald om op bescheiden schaal iets aan de jeugd te gaan doen. De trieste eliminatie voor het wereldkampioenschap en het be danken van Neville stelde het bonds bestuur plotseling voor een voldongen feit. Nu moest men kiezen of delen. Men was deels gelukkig, deels minder ingenomen met de ontstane situatie. Gelukkig omdat Neville zelf een be slissing- had geforceerd in een onaan genaam geworden zaak; minder inge nomen, omdat nu ineens George Kess ler voor het hete vuur moest worden geplaatst Het voornaamste doelwit van het op leidingsplan richt zich op de knapen van veertien tot zestien jaar. Kessler heeft reeds de jeugd uit de afdelingen Gelderland Zwolle, Nijmegen, Utrecht en Twenthe onder zijn hoede. Binnen drie jaar moeten alle talentvolle Ne derlandse voetballers uit die leeftijds groep onder controle staan. Om die taak uit te voeren zullen er drie of vier districtstrainers komen. Zij zullen het opsporingsapparaat naar jong talent vormen. Over vier jaar zal elke afde ling in Nederland <201 een topgroep van vijftien spelers hebben. Zowel het GEORGE KESSLER bondscoach Nevilles opvolger zal dus zeker zes tot zeven jaar bondscoach van het Neder landse voetbal blüvent Wie zou de leeggekomen troon van Seville moeten innemen? De buiten wereld giste, men dacht een moment eau Max Merkel, maar eigenlijk tastte "ten volledig in het duister. En toch V, JOS COLER aarzeling De KNVB vond het heel jammer, dat de periode Neville zo abrubt moest worden afgesloten. Nevilles onmiddel lijke chef, Jos Coler, verklaarde tegen over ons nadrukkelijk, dat het bonds bestuur hem de gemaakte fouten niet in de schoenen schuift. „Wij hebben gedacht, dat die gedeelde functie wel houdbaar was- Neville dacht dat ook Wij hebben nu onze fout ingezien. Was het maar reeds in het begin ver keerd gegaan, dan hadden we waar schijnlijk andere maatregelen geno men", aldus de heer Coler. Voor Ne ville moest dus een ander komen. Maar bij de heer Coler was een lichte aarzeling of hij reeds nu een beroep moest doen op Kessler. „Liever", zo zei hij, „had ik hem nog een jaar ge spaard. Hij had zijn plannen dan nog wat beter kunnen voorbereiden". Maar het werd George Kessler, de ambitieu ze, bekwame ernstige „jeune premier" van de KNVB George Kessler. die uitstekend me' Neville samenwerkte, is nog minder dan zijn voorganger een romanticus Hij heeft de dynamiek van de jeu 1, maar hij is ook als dat moet kil, keihard en veeleisend. Hij wil zwoegen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat (zijn vrouw zegt; „Ik ben zo veel alleen"), hij wil zich opofferen, hij ziet in zijn taak zijn levenswerk. Maar hij wenst onder geen voorwaarde op één been te hinken. Er moet wat te genover staan: uitgebreide volmachten en een eerlijke kans. Kessler is te in telligent om zich voor de leeuwen te gooien. Hij rekent op heftige kritiek, maar hij heeft zich een rots geschapen, waaraan hij zich als dat nodig is kan vastklampen: hij zal hoe het ook loopt het resultaat van zijn (jeugd) werk met eigen ogen aanschouwen- Kessler heeft het bondsbestuur heei wat gunstige voorwaarden afgedwon gen, Dat hi.j elke wedstrijd, in het buitenland, die hem belangrijk voor komt, mag bezoeken, Is nog maar een bescheiden voorwaarde. BelangrUker Is al, dat hR een assistent naast zich zal krijgen. Een assistent, die men thans per advertentie tracht aan te werven. Maar het meest gewichtige van alles is, dat George Kessler bij voorbaat een onoverbrugbare voor sprong heeft genomen op al zijn even tuele belagers, die in hem een nieuw prooi om zwart te maken zouden zien. Want dat Kessler de vruchten van zijn eigen arbeid zal aanschouwen wil zeg gen, dat hR de talentvolle jongens van 1416 jaar zal begeleiden tot ze in de leeftRd van internationals zUn geko men. Kessler ziet als toekomstige in ternationals jongens van 18—21 jaar. De clubs zullen hun onontbeer lijke steun aan Kessler moeten geven. De verenigingsleiders moe ten hun spelers op het belang van het Nederlandse elftal wijzen, wellicht dat de band met Oran jes topteam terzijnertijd ook nog eens op een andere manier ge smeed wordt. In de KNVB laai men daar op het ogenblik zijn gedachten overgaan. Kessler wil nu tot een goede samenwerking komen door een intensief contacl te leggen met de clubvoorzitters en de trainers. Laten we hopen dat dat allemaal voorbeeldig gaat. In Zeist zit een man, die iets uit de grond kan stampen. Geef hem een eerlijke kans. betaalde voetbal als de amateurs zullen met deze ontwikkeling tenzeerste ge baat zijn. Er gaat immers geen talent meer nodeloos verloren. Voor alle groe pen geldt: een streven naar zo veel mo gelijke ervaring. Er zullen meer inter nationale wedstrijden komen tegen sterke ploegen. Jong Oranje zal bij voorbeeld in de komende maanden vier of -vijf buitenlandse teams ontmoeten. Kessler wil naar topvoetbal en de con- frontatie met de werkelijkheid is daar- voor de beste leerschool. MEXICO Wat de plannen voor het Nederlands elftal betreft: Kessler richt allereerst zijn aandacht op de interlands van be gin volgend jaar tegen West-Duitsland, België en Schotland. ZRn volgende werkdatum is dan 1968. Dan wil hij een team klaar hebben, dat een goede kans maakt de voorronde van het wereld kampioenschap van 1970 te overleven. Voorlopig einddoel ls natuurlük Mexi co, waar in 1970 de eindstrijd om de wereldtitel plaatsvindt. AMSTERDAM, 4 december. Is het wel werkelijk waar geweest, dat de drie Ajacieden. Piet Keizer, Henk Groot en Ko Prins na de wed strijd tegen Zwitserland in Amster dam niet meer in het Nederlands elftal wilden? Die vraag is plotse ling brandend geworden, omdat wij kennis hebben gekregen van een nog niet ontdekte zijde aan de Ajax-af faire, Zoals u weet, werd de veelbe sproken houding van de drie Ajax- spelers bekend, nadat de heer Van Praag op woensdag 27 oktober een communiqué de wereld inzond, waar uit bleek, dat Keizer, Prins en Groot liever niet meer voor het Nederbnds elftal in aanmerking wilden komen. Het bestuur van Ajax verbood na die onverkwikkelijke gebeurtenis zijn spe lers ook maar enig woord van com mentaar te leveren. Tijdens het gesprek, dat wij onlangs met de heer J. Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB hadden, kwamen naar voren dat Ko Prins drie dagen na die beruchte woensdag zaterdag 30 oktober dus de heer Coler heeft opgebeld met de verbijsterende vraag: „Maar, mijnheer, wat is er toch allemaal aan de hand? Wij willen heus wel in het Nederlands elftal spelen." De heer Coler, die ons verzekerde, dat Prins ook namens Keizer en Groot sprak, ging uiteraard op deze mededeling niet in en hij adviseerde Kootje Prins, dat hij maar zijn voorzitter moest op bellen om dez» alles uit te leggen. De heer Van Praag, zo instrueerde de heer Coler Ko Prins, moest dan maar weer met hem (Coler! con tact opnemen. ..Maar, dat is niet ge beurd. aldus de heer Coler. ..ik heb taal noch teken vernomen." Blijft de vraag: Hebben Keizer. Groot en Prins werkelijk niet meer in het Nederlands elftal gewild? M. v. G. ZURICH, 4 dec. Ook in de derde etappe va nde amateur-zesdaagse van Ziirich, die als omlUstingsnummer van de beroepszesdaagse wordt gehouden, was de strijd gisteren weer levendig. In een half uur werd 25,140 km afge legd (gem- van 50,25 km/uur). Door dit hoge tempo waren aanvalspogingen vrijwel onmogelijk. Winnaars van de etappe werden de Zwitsers Pfister/Fritz Schaeppi. In de totaalstand handhaafden Rutschmann/ Richard (Zwits.) hun voorsprong van een ronde. Koel en Stevens (Ned.), die in de etappe van donderdag op de der de plaats beslag legden, staan in de algemene klassering op de vierde plaats. KURT VYTH STUNT TOCH George Kessler kan gespannen luisteren. Naast hem zijn vrouw. ZEIST, 4 dec. Een klein jaar geleden zijn wij ook al eens bij George Kessler te gast geweest. Hij was toen nog niet zo lang bij de KNVB in dienst, maar hij was al even vastbesloten en vol zelfvertrouwen als nu. Kessler is ty pisch een man, aan wie je iets kunt toevertrouwen. Hij heeft een groot plichtsbesef en hij is een koele door zetter. Hij luistert intens, als iemand hem iets vraagt. Hij denkt snel en geeft een weloverwogen oordeel. Hij kan je netjes om de tuin leiden, als dat moet. Hij weet zijn antwoorden soms zo in te kleden, dat hij je al les vertelt, behalve dat, waarnaar je vroeg. Een belangrijke eigenschap voor een bondscoach, die zich beter geen vijanden kan maken, maar toch niet altijd de waarheid kan vertel len. Kessler lijkt voor een buitenstaan der wat strak. Dat is niet vreemd, hij is tenslotte een leerling van Sepp Herberger en die eiste voor alles discipline. Die koele onbewogenheid kan Kessler goed van pas komen. In het vak van coach moet je veel slik ken zonder je te mogen opwin den. Toch is die gereserveerdheid wellicht slechts schijn. Ze js mis schien een dekmantel o mzijn onstui mige hart wat te camoufleren. Kess ler kan ook intens meeleven. Dat merk je, als je met hem praat. Zijn zelfbeheersing zal hij niet gauw ver liezen, want hij houdt zichzelf altijd volmaakt in de hand. De vaak zo grillige spelers van het Nederlandse elftal zullen aan hun nieuwe coach geen gemakkelijke hebben. Hij eist stipte uitvoering van zijn opdrachten. Hij duldt geen lijntrekkerij. Als spe lers zich niet volledig zouden inzet ten, is hij onverbiddelijk: hij zet ze aan de kant. Kessler heeft het grote voordeel, dat de spelers, die in de komende jaren de kern van het Ne derlands elftal zullen vormen, reeds nu constant onder zijn invloed verke ren. Hij zal-ze opvoeden. Vechtlust en doorzettingsvermogen zullen, zo als hij zelf zegt, in hun vlees en bloed moeten opgaan. Kessler is niet te jong. Wat is jong-zijn? De bonds coach is 33. Niet het aantal jaren bepaalt iemands kwaliteit, maar zijn aanleg, zijn karakter. Kessler wil een nieuw type voetballer creëren. Hij wil ook een speler, die verantwoor delijkheidsgevoel kent. Voetbal is een teamsport. Niemand kan ongestraft de werkeloze ster uithangen. George Kessler zit vol ideeën. Voet bal is zijn filosofie. Hij wil er voor le ven, hij wil Nederland iets berengen. Gaan we eindelijk de goede kant op? Op 12, 13 en 14 augustus namelijk zullen deze wedstrijden worden gehou den op afgesloten circuits met deelne ming van alle toprenners uit West-Euro pa. Reeds gecontracteerd zijn de Ford- ploeg met Jacques Anquetil, Jean Sta- blinsky, Pierre Everaert, Ar ie den Har- tog. Cees Lute en Jan Hugens en de Pelforth-formatie met Jan Janssen, Henri Anglade. André Foucher, Jean- MELBOURNE, 4 dec. Pe Neder landse tenniskampioen Tom Okker, die momenteel tijdens de internationale tenniskampioenschappen van de staat Victoria dubbelt met de Chileen Rodriguez, vond gisteren in de kwart- finales zRn Waterloo. De Nederlands- Chileense combinatie werd met 4—6 en 4—fi verslagen door de Australiërs Newcombe en Roche. Tot de halve fi nales drongen verder door de Austra lische combinaties EmersonStolle en BrowreyDavidson, alsmede het Ame rikaanse paar GraebnerRiessen. —John Newcombe, die vecht voor een plaats in het Australische Daviscup- team, bereikte vrijdag de halve finales van de internationale tenniskampioen schappen van de staat Victoria door een overwinning in de kwart-finales op de Amerikaan Marty Riessen met 6-4, 3—6, 7—5, 9—7. Claude Lefebvre, Claude Millot en George Groussard. Het ligt in de be doeling pan de heer Vyth in deze grote prijs tien ploegen van zes renners te laten starten. Waar de wedstrijden zul len worden gehouden is nog niet be slist. maar vast staat dat op vrijdag 12 augustus een rit over 200 km wordt gereden, op zaterdag 13 augustus een individuele tijdrit over 20 tot 40 km en op zondag 14 augustus een „berg rit" over 150 km. Voor deze wedstrij den zal een puntenwaardering worden opgesteld, die tenslotte de winnende ploeg moet aanwijzen. AMSTERDAM, 4 dec. Ajax zal het de eerstkomende twee competltle- wedstrRden moeten stellen zonder zijn jonge aanvaller Johan CruUff. Naar aanleiding van zyn wangedrag in de wedstrUd ADOAjax van zondag jongstleden, waarvoor hij een i fficiële waarschuwing van scheidsrechter Boo- gaerts opliep, is Cruijf door de straf- commissie van de KNVB geschorst voor drie competitiewedstrijden van Ajax, waarvan een voorwaardelijk met een proeftyd van een jaar. Eerder in dit seizoen had Cruijf van de strafcommissie van de KNVB reeds een boete van vijfenzeventig gulden gehad wegens onbehoorlijk gedrag in een wedstrijd van het jeugdelfta] van Ajax. Morgen zal de plaats van Cruijf in het elftal van Ajax worden ingenomen door Nuninga. die enkele weken gele den plaats had moeten maken voor de thans geschorste Ajacied. De volledige opstelling van Ajax voor a.s. zondag luidt nu: Bals, Van Duivenbode. Pronk, Soutekouw. Suur- bier. Prins. Muller, Swart, Groot, Nu ninga en Keizer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9