Tweede ronde zal beslissing moeten brengen Tweed- en Cameljassen Panorama uit roulatie genomen (joodwill Alles wel aan boord Gemini-7 Chicago-sfeer in Belgische hoofdstad Klopjacht op gangsters in Brussels centrum Roofoverval in warenhuis en moord op politieman Nieuwe hoop voor Europa Liberaal Socialistisch Pudding MORRIS Bloemen van Sint op graf jongen mis T rouw-redacteur mag Zuid-Afrika niet binnen Nederlander (20) vermoord in Stockholm Drs. den Uyl met handelsdelegatie naar Rusland dames en heren Het nieuws VANDAAG Enkele buien Om artikel over Claus von Amsberg Mgr. Bekkers terug voor neusoperatie MAANDAG 6 DECEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32221 (Van onze correspondent) PARIJS, 6 dec. De vannacht bekend geworden uitsla» £en van de Franse presidentsverkiezingen hebben de som bere verwachtingen van de meest pessimistische partijgan gers van generaal De Gaulle nog overtroffen. Voorspelden opinie-peilingen van zaterdag en zondag dat de generaal net iets beneden de in de eerste ronde vereiste absolute ^eerderheid zou blijven (51 procent), de verkiezingsuit- 'tagen geven voor De Gaulle een stemmenpercentage van hechts 43,96 procent te zien. 32,04 procent van het aantal 'temmen gaan naar de kandidaat van de linkerzijde, Fran cois Mitterrand, terwijl de kandidaat van middenrechts, ean Lecanuet, 15,78 procent heeft behaald. De uiterst rechtse Tixier-Vignancour kreeg 5,31 procent, de zelfstan dige liberaal Marcilhacy rond 1,5 procent terwijl hekken- kuiter Marcel Barbu 1,17 procent van de stemmen verwierf- ^it bij een totaal van ruim 24 miljoen geldig uitgebrachte 'temmen en vijftien procent onthoudingen, het laagste ont houdingspercentage sinds 1944, ondanks het slechte weer dat in geheel Frankrijk heerst. SPECIAALZAAK VOOR Efli Verders Welhaast niemand had een voor generaal De Gaulle zo weinig vleiende uitslag verwacht. De ge neraal blijkens de grote door hem voor en tijdens de verkie zingscampagne aan de dag geleg de zelfverzekerdheid, wel het allerminst. In het kamp van Fran- gois Mitterrand en van Jean Le canuet heerste, toen halverwege het bekend worden van de politie ke uitslagen en de zaken al vol komen duidelijk waren, grote vreugde en voldoening, in het kamp van de gaullisten begrijpe lijke consternatie. Op het minis terie van Binnenlandse Zaken, waar in „verkiezingsnachten" tal van journalisten hun hoofdkwar tier opslaan omdat daar de offi ciële centralisatie en bekend making van alle uitslagen plaats heeft, sloten minister Frey en zijn naaste medewerkers zich op in hun afgegrendelde vertrekken en bleven onbereikbaar. Voor gijn jeugdportret brengt De Gaulle in xijn woonplaats Colombey-les-deux-Eglises xijn stem uit. BINNENVERI NG het beste bed ooit gemaakt! 'SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN HOUSTON, 6 dec. (AFP, Rtr, UPI) Amerika's ruimtevaar ders Frank Borman en James Lo- vell (beiden 37 jaar) zullen nog zeven dagen alleen in hun zater dagavond gelanceerde Gemini-7 in de ruimte moeten „wachten" op de volgende week maandag te lanceren Gemini-6 met Walter Schirra en Thomas Stafford aan boord. De voorbereidingen op de grond voor dit rendez-vous zijn in volle gang en niets wijst er tot dusver op, dat er een kink in de kabel kan komen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week, 3,41 per maand, 10,30 per kwartaai. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN; Leeuweriblaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. ZWARE SLAG VOOR DE GAULLE (Advertentie) Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 Amsterdam (Van onze correspondent) NIJMEGEN. 6 dec. Personeel van ??n sorteerafdeling der posterijen al hier is Sint Nicolaas behulpzaam ge feest bij de vervulling van een wens van de achtjarige Lambert Scheijka. beze had Sint geschreven, dat hij het *Ün zou vinden als de Sint op het grafje van Lamberts broertje, Werner Paul, bloemen zou leggen. De brief was niet Gefrankeerd en zou voor de afdeling „on bestelbaar" in aanmerking komen. Het Personeel heeft Lambert die teleurstel ling bespaard en via een onderlinge 'ollecte de Sint in staat gesteld bloemen kopen voor het graf. Bovendien heeft Sint voor Lambert een treintje ge kocht. Werner Paul is indertijd bij *en verkeersongeluk om het leven ge komen. Dit had Lambert in zijn brief •an de Sint vermeld. Op pagina 5 vindt u vandaag een zeer verontrustend verhaal van de toestanden, die twee Ne derlandse artsen, in opdracht van het ministerie van Buiten landse Zaken op inspectie naar Zuid-Vietnam gegaan, in Saigon en andere plaatsen aantroffen. Zij kregen een duidelijk inzicht in de merkwaardige strijdwijze van de Vietcong. De Amerikanse ruimtevaart deskundigen zijn zeer voldaan over de bestuurbaarheid van de Gemini-7. Bijzonderheden hier over zijn te lezen op pagina 5. Bij de N.R.U. en N.T.S. zijn belangrijke benoemingen. Meer hierover leest u op pagina 5. Ondanks de overvloedige regen en de harde wind draaide het betaalde voetbal op welhaast vol le toeren. Verrassend was de af- lasting van het duel Feyenoord- F C Twente. Op de sportpagina's wordt uit de doeken gedaan, dat Feyenoords hooggeroemde gras mat werkelijk onbespeelbaar was. In de Ere-divisie zette Ajax zijn rush naar het landskampioen schap voort. Met de geheel her stelde Klaas Nuninga reikte Ajax naar een grote zege op GVAV. Het sportbijvoegsel bevat ook de regionale sportpagina met de amateurverslagen. Op pagina twee kunt u van daag lezen wat er vanavond op uw scherm te zien is. Tevens de beoordeling van het afgelopen tv-weekend. Voor regionaal nieuws zie men pagina 3. Verwachting geldig tot dinsdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Wisselende bewolking en plaatselijk enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtig, aan de kust aanvanke lijk nu nog en dan harde wind, over wegend tussen west en noordwest. Iets koudere nacht. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG: zon: 8.33-16.29 maan: 15.41-6.57 In „Matignon", bureau en ambtswo ning van de eerste-minister, hield de heer Pompidou zich voor andere verslag gevers al even onzichtbaar. De heer Pompidou volstond met het doen ver strekken van een kort maar vrij nijdig communiqué waarin het heette dat de heer Mitterrand ondanks de massale steun van de communistische party, nog niet één derde van het land vertegen woordigde en dat voorts, de enkele per centen van uiterst rechts buiten beschou wing gelaten, diverse kandidaten „van afleiding en verdeling" verhinderd had den dat het reeds in de eerste stem ronde tot de grote „nationale manifes tatie" was gekomen. Die massale steun van de communis tische partij aan de kandidatuur van de heer Mitterrand, die zich weinig min der Europees en Atlantisch heeft be toond dan Lecanuet, is en blijft natuur lijk een vreemd verschijnsel; een ge legenheidsverschijnsel naar men mag aannemen. De wrevel die Pompidou er over tot uitdrukking heeft gebracht vindt ongetwijfeld goeddeels zijn oorzaak daar in, dat de door generaal De Gaulle ge maakte berekening dat zijn, zo nadruk kelijk met de zegen van Moskou be stempelde, buitenlandse politiek een niet onaanzienlijk aantal communistische stemmen zou weten te bezorgen, een mis rekening is gebleken. Er maghier sprake zijn van gestraft Machiavelisme. Het communistisch partij-apparaat heeft zich zeer krachtig voor Mitterrands kan didatuur uitgesproken en het commu nistisch georiënteerd electoraat heeft het consigne trouw opgevolgd. Maar de werkelijke toorn van Pom pidou is klaarblijkelijk vooral gericht op Lecanuet, de kandidaat die met zo beduidend succes gejaagd heeft op het terrein der „nationale stemmen" dat men zogaame voor generaal De Gaul le's meest eigen domein inhield. Jean Lecanuet zeil wilde tot dusverre bij de uitslag geen andere commentaar leveren dan dat de uitslag bewezen had dat De Gaulle's politiek niet meer de steun had van de meerderheid der natie. Lecanuet achtte thans de basis gelegd voor de nieuwe grote „democratische, sociale en Europese formatie" die hij nastreefde. Zo dacht er ook Lecanuets medestander van de radicale partij en internationaal vooratter van de Euro pese beweging over, de heer Maurice Faure. Terwijl oud-premier en oud voorzitter van de Volksrepublikeinen, de heer Pflimün, burgemeester van Straatsburg, het succe van Lecanuet in de Elzas tot dan toe een bolwerk voor De Gaulle verklaarde met de uiterste gevoeligheid in dit grensgebied voor alles wat „Europa" en het Atlan tisch bondgenootschap aanbelangde. Ge neraal De Gaulle's politiek had die ge voeligheid ten zeerste gekwetst. (Van een verslaggever) HAARLEM, 6 dec. Op last ran de directie van de N.V. Uitgeverij De Spaarnestad is de gehele oplage van ongeveer 400.000 exemplaren van het weekblad Panorama uit de roulatie ge nomen. Officieel wordt van de zijde van de directie verklaard dat in het num mer van deze week een betreurenswaar dig artikel geplaatst is, waarvan zij zich met nadruk wenst te distancïëren. Hoe wel het gewraakte artikel niet wordt genoemd, moet men aannemen dat het hier een artikel betreft over Claus von Amsberg, de verloofde van prinses Bea trix. In het artikel zou zijn gesuggereerd dat de ouders van de heer Von Ams berg in Tanganjika lid zouden zijn ge weest van de Nazi-partij. Het bedoel de nummer van Panorama dat op de elfde december staat gedateerd was al verspreid bij de vele verkoopadres sen. Intussen draalen bij De Spaarne stad de persen alweer om het vervan gende nummer te drukken dat „ten spoedigste" bij de abonnees bezorgd zal worden. Het artikel bleek geschreven te zijn door Willem Klinkenberg, die vroeger redacteur bij het communistische dag blad De Waarheid geweest is. Vanwege de directie kwam daarop geen ontken nende reactie. De hoofdredacteur, de heer G. Vermeulen, bleek onvindbaar. Hij zou vandaag de stad uit zijn. Op het gerucht dat de heer Vermeulen geschorst zou zijn, wenste de heer W. N. Stuifbergen, adjunct-directeur van de Uitgeverij De Spaarnestad, vanmor gen geen commentaar te geven. HILVERSUM, 6 dec. Aan twee Nederlandse journalisten, de heren B. van Kaam van het dagblad Trouw en H. Biersteker van de IKOR-televisie- dienst, is de toegang tot Zuid-Afrika ontzegd. Zij waren voornemens in Zuid-Afrika gegevens te verzamelen over een con troverse in de nederduitse gereformeer de kerk inzake de rassenverhoudingen in de kerken daar. De visumaanvragen waren door de Zuid-Afrikaanse ambas sade doorgezonden naar Pretoria, dat na lang wachten afwijzend beschikte. (Advertentie) Zevenbergen N.B. Aan boord van de Gemini-7 is alles wel. Borman en Lovell melden het ruimtevaartcentrum in Houston, dat eetlust en nachtrust niets te wensen laten en dat ze zich volledig op hun gemak voelen. De cabine is, zo mel den ze, iets warmer, dan zc zich had den voorgesteld, maar daar staat te genover, dat de astronauten een „licht gewicht ruimtepak" dragen en dit zelfs af en toe bunnen uittrekken en genieten van het comfort van een soort „ruimte-ondergoed". Dat mag ook wel, want het is de bedoeling, dat het tweetal wat de tijdsduur van hnn ver blijf in de ruimte betreft een record moet vestigen: 14 of 15 dagen. „We zitten hier beter dan beneden", rea geerde Borman op de mededeling v n Houston, dat er by New York twee vliegtuigen met elkaar in botsing wa ren gekomen. SCHIPHOL, 6 dec. (KNP) Zater dag is mgr. W. Bekkers, per vliegtuig uit Rome teruggekeerd. De bisschop heeft in verband met een noodzakelijke kleine neusoperatie zijn verblijf in Ro me en zijn deelname aan het Concilie voortijdig moeten afbreken. (Advertentie) niet duur wel heerlijk STOCKHOLM, 6 dec. In de nacht van zaterdag op zondag is een twintig jarige Nederlander vermoord gevon den in een leegstaand huis in het cen trum van de Zweedse hoofdstad. De jongeman, H. Drost uit Harderwijk, was aan handen en voeten gebonden en had een lus om zijn nek. Zijn hoofd vertoonde verwondingen. H(j werd gevonden op de tweede etage van een huis in het centrum van de stad. Het huis was bestemd voor de sloop. Omdat vele zwervers hier wel de nacht doorbrachten, heeft de recher che onder hen een onderzoek ingesteld. Tot nu toe heeft dit nog geen resultaat opgeleverd. Volgens de politie van Stockholm stond de jongeman, die bediende was in een Zweeds warenhuis, goed bekend. In verband met deze moord zijn hier twee Nederlanders aangehouden. Zij ontkennen iets met de moord uit staande te hebben. De politie deelde gisteravond mee, dat beiden geen acceptabel alibi heb ben en afwijkende verklaringen hebben afgelegd over hun bezigheden om streeks het tijdstip waarop de moord werd gepleegd. Bovendien zijn op hun pensionkamers voorwerpen gevonden, die een belangrijke rol in het politie onderzoek vormen. ROME, 6 dec. He Paus ontving in het afgelopen weekeinde alle episco paten. In zijn reeks afzonderlijke be sprekingen met vooraanstaande Conci lievaders en kerkelijke leiders consul teerde hij kardinaal Alfrink. Zaterdag ontving de Paus ook prof. E. Schille- beeckx O.P. in particuliere audiëntie om hem te danken voor het vele werk, dat hij voor het Concilie gedaan heeft. Het onderhoud duurde ruim een half uur. (Van onze correspondent) BRUSSEL, 6 dec. Honderden agen ten van de hoofdstedelyke politie, van de gerechtelijke diensten en van de rijkswacht namen tijdens het afgelopen weekeinde deel aan hetgeen wellicht moet worden beschouwd als de groot ste mensenjacht in de geschiedenis van de Brusselse onderwereld. Maar van nacht, na meer dan veertig uur Inten sief onderzoek, waren rij er nog steeds niet in geslaagd de daders te arreste ren of zelfs maar te identificeren van de overval, die zaterdagochtend werd gepleegd op de kluis van een groot wa renhuis in het centrum van Brussel en waarbij een 31-jarige politieman werd neergeschoten. DEN HAAG. 6 dec. _Een delegatie van het Nederlandse bedrijfsleven zal in mei 1966 een bezoek brengen aan de Sov jet-Unie. Minister drs. J. M. den Uyl, van Economische Zaken heeft zich in principe bereid verklaard gedurende een week de leiding van deze delegatie op zich te nemen. Daarna zal de heer Sid ney J. van den Bergh de leiding over nemen. Het bezoek vindt plaats onder auspi ciën van het Nederland-USSR Instituut in samenwerking met de Centrale Ka mer van Handelsbevordering. Onder meer zal de tentoonstelling van land bouwwerktuigen bezocht worden, welke van 16 tot 29 mei in Moskou wordt ge houden en waaraan ook Nederland m t een inzending deelneemt. gel No Acht val in - - - waren aangehouden, onder verden king van medeplichtigheid, moesten gisteravond weer worden vrijgelaten. Wel konden de speurders bevestigen, dat de gangsters vermoedelijk niet meer dan twee, van wie een door oog- etuigen werd beschreven als een oordafrikaan hun buit, ongeveer vier miljoen franken (iets minder dan ƒ290.000), volledig hadden moe ten opgeven. Anderzijds werd te ver staan gegeven, dat de ondervraging van de hoofdkassier van het waren huis nog niet was geëindigd. De roofoverval in Chicago-stijl speel de rich 's ochtends kort na acht uur, grotendeels in aanwezigheid van tien tallen verbijsterde voorbijgangers, af in en rond de „Galeries Anspach", die aan de gelijknamige boulevard vlak bij de Beurs van Brussel zijn gelegen. Op dat ogenblik bevonden zich nog slechts de personeelsleden in het warenhuis. De overvallers hadden zich een toegang tot het gebouw verschaft via een aan grenzend pand, dat wordt gerestau reerd. Op de zesde verdieping opende de hoofdkassier net de kluis om er het wisselgeld voor de een uur later begin nende werkdag uit te halen. Zij sloegen hem neer met een loden pijp, bonden zijn handen vast en borgen de buit op in twee tassen, om dan ijlings op de vlucht te slaan. De gewonde hoofdkassier slaagde er in de aandacht te trekken van enkele collega's, die op hun beurt alarm sloe gen. Door de geopende ramen van hun kantoor om hulp roepend, konden zij voorbijgangers beneden op straat aan het verstand brengen wat er gaande was. Twee agenten, die op de boule vard net verkeer regelden, werden eveneens gealarmeerd. Naar de dienst- deur van het warenhuis hollend, bots ten zij op de twee rovers. Maar voor zij iets konden doen, hadden de bandieten een politïe-agent neergeslagen en de andere een jonggehuwde, vader van een kind doodgeschoten. In de vlucht lieten de overvallers hun twee gevulde tassen en de loden pijp achter. De in tussen opgeroepen politie- en Ryks- wachtversterkingen, die binnen het kwartier, gewapend met geweren en handmitrailleurs, ter plaatse versche nen en de hele wijk afgrendelden, moes ten twee uur later onverrichterzake het toneel van de misdaad verlaten: de moordenaars waren verdwenen. Uiteraard veroorzaakte het drama grote opschudding in Brussel. Sinds mensenheugenis was in de Belgische hoofdstad geen politie-agent meer ge dood door gangsters. Bovendien onder streepte het voorval eens te meer de waarlijk onrustwekkende stijging van de misdaadcurve in België. Al meer dan een jaar gaat er vrijwel geen week voorbij zonder een overval op een bank of een postkantoor. In Brussel worden gemiddeld vijf aanrandingen per dag op voorbijgangers gepleegd. Het aantal autodiefstallen is met bij te houden. In verscheidene lanen en straten van de hoofdstad, vooral in de omgeving van de stations, is na het invallen van de duisternis geen vrouw meer veilig. In verscheidene kranten werd de autori teiten in de afgelopen maanden bij her haling gewezen op het klimaat van on veiligheid. dat in Brussel begint te heer- sen. Zelfs het „Tijdschrift van de Rijks wacht" wijdde een uitvoerig artikel aan het probleem. Het dagblad „La Libre Belgique" had het onlangs over „de gemeenschappe lijke macht van het gangsterdom ue krant herinnerde eraan, dat de .Europe se verdragen de grenzen van oe zes EEG-landen niet alleen hadden geopend voor een vrije uitwisseling van goede ren, maar tevens voor het personenver- keer. Zodoende vergemakkelijkten zij ongewild de rooftochten en vluchtpogin- gen van talloze in internationale ben den georganiseerde bandieten tussen de betrokken landen. Het verblijf van tienduizenden buitenlandse werkkrach ten vooral uit de ontwikkelingslan den van het Middellandse-Zeebekken schijnt de uitbreiding van de misdadig heid nog meer in de hand te werken. In het milieu van deze totaal onbeken de vreemdelingen staan de Belgische politiediensten nagenoeg machteloos. Vandaar zonder twijfel het voortdurend toenemende aantal ongestrafte misda den. De meerderheid van de Franse kiezers heeft aan De Gaulle het vertrouwen geweigerd. De linkse kandidaat, Mitterrand, en de man van het centrum, Lecanuet. kregen samen heel wat meer stemmen dan de president. De president had tot voor kort zijn populariteit ernstig overschat. Op 5 november stelde hij zich minzaam beschikbaar voor een tweede ambtstermijn, aannemend dat het Franse volk zo verstandig zou zijn hem met grote meerderheid van stemmen te kiezen. Maar dat heeft anders uitgepakt. De uitslag werd voor De Gaulle een onaangename surprise. Hij moei zich nu aan de vernedering van een tweede ronde onderwerpen, tenzij hij zich nog zou terugtrekken. Te laat is hij tot het besef gekomen dat hij zich in de verkiezingscampagne niet afzijdig kon houden. Mitterrand en Lecanuet hebben met hun optreden voor de televisie grote indruk gemaakt op de kiezers. Zo is De Gaulle, die geen kandidaat genoemd wilde worden, nu toch kandidaat geworden. Als hij over twee weken weer mee doet. zal hij ongetwijfeld winnen. Maar dat zal voor hem een overwinning zijn met een hittere bijsmaak. Hij zal niet meer zo hoog tronen boven de Franse natie. Het nuttig effect van deze gang van zaken zal dan zijn, dat hij voort aan rekening moet houden met een omvangrijke oppositie. Hij kan ook tegenover het buitenland niet meeT de pretentie hebben, dat hij persoon lijk volledig de gevoelens en ge dachten van al zijn landgenoten ver tolkt. Zijn heide voornaamste tegen standers willen bijvoorbeeld een meer constructieve Europese politiek dan de president. Het officiële Franse Europese beleid heeft dus geen meer derheid gekregen. Misschien zal De Gaulle nu genoodzaakt worden een minder afwijzende houding aan te nemen tegenover het Brussel van de Zes. Mr. van Riel wil niet alleen de hoogleraren voorschrijven wat zij niet moeten vertellen, maar hij heeft nu ook een redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant pogen te ver tellen wat hij niet moet schrijven. Niet via de hoofdredacteur, mr. Stempels, maar via de commissaris, de heer Sidney van den Bergh. Daar werd een conflict uit geboren: even prompt als terecht. Toen de heer Van Riel zich des tijd s aan de hoogleraren vergaloppeerde vroegen wij ons al af: hoe liberaal is de heer Van Riel eigenlijk? De N.R.C. antwoordde daarop, meer pinnig dan snedig: in ieder geval anders dan De Tijd! Gelukkig wel vonden wij toen. En vandaag mogen wij dan met vreugde constateren, dat de N.R.C. zij het wellicht niet in ieder geval geheel anders liberaal is dan de heer Van Riel. De conflicten tussen politici en hoofdredacteuren nemen aldus in aantal toe. De N.R.C. is immers niet de enige krant die in gevecht is met een fractieleider, want ook Het Parool wijdt zich sinds „de brief" ijverig aan de glibberige opdracht de heer Nederhorst te scalperen. Het blad heeft daarbij in dubbel opzicht weinig houvast omdat men vaak minder vat heeft op een partij naar mate men poogt er afstand van te nemen. Een actuele vraag is namelijk: hoe socialistisch is Het Parool eigen lijk? In ieder geval anders dan in de tijd toen het blad de hoofden van Van der Goes van Naters en Burger in het zand liet rollen. En laten wij er ter geruststelling aan toevoegen: in ieder geval ook gans anders dan de N.R.C. (Anders krijgen we dat weer.) Wie het in Nederland werkelijk ver gebracht heeft komt op een speldje, een onderscheiding die in veel gevallen meer waard is dan een koninklijke onderscheiding. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat R.V.D., Kamerleden en departementsambte naren hun tijd moeten verdoen aan de vraag of het portret van minister Biesheuvel wel mag worden aan geboden bij de pudding. Reden voor opwinding is er pas wanneer de pudding cadeau wordt gedaan bij het portret.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1