President zal waarschijnlijk ook aan tweede ronde deelne men Oppositie rekent op verkiesingen 1967 Loonkosten stegen 6,4% Noodweer in bijna geheel Europa Geen zachte landing voor Loena-8 Treinkaartje met recht op fiets GEEN DROGE VOETEN !N ZUID-LIMBURG Ziekenhuis staat een kwartier op springen Patiënten in levensgevaar azncii De waarheid Tweede ronde Machinist maakt ruzie met een automobilist Verkeersramp in Togo: 115 doden Vonk slaat over op rubberslang TBC-geval op Utrechts lyceum „Zeg me van trie de bloemen zijn"... Het nieuws VANDAAG En Onbestendig Voor modieuze dames- en feenerkleding RUIM ZICHT VIERDE POGING NIEUWE ATTRACTIE VAN NS Expres DfNSDAC 7 DECEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32222 Frangois Mitterrand, die ruim 31 procent van de stemmen verwierf bij de Franse presidentsverkiezingen werd, zodra hij zich in het publiek vertoonde, bestormd door verslaggevers, die hem vroegen naar zijn plannen voor een tweede ronde in de verkiezingsstrijd. De man, die De Gauïle als het ware op de hielen zit, hield zich vrijwel op de vlakte en vol stond met zijn grote voldoening te uiten over het behaalde resultaat. Verder aparte stijl lage prijzen modehuis Gen. Cronjéstraat 48 PARIJS, 7 dec. Men kan slechts gissen naar de aard van de bittere overpein zingen, waaraan generaal De Gaulle zich na de voor hem zo smadelijke stembusuitslag van zondag ongetwijfeld overgeeft in de stilte van zijn landgoed „La Boisserie" te Col ombey-les-deux-Egl ises. Mogelijk maakt hij er zijn eerste minister Pompidou te lefonisch enigszins deelge noot van. In ieder geval zal hij deze moeilijk kunnen ver wijten, dat hij hem niet ge waarschuwd heeft Pompidou heeft zijn president meermalen voorgehouden, dat het zeer gevaarlijk is dat deze van de verkiezingscampagne niet meer werk maakte. Of De Gaulle in zijn overpeinzingen ook terug denkt aan h. t romantische woord van Chateaubriand, dat hij zelf voor de oorlog reeds toepaste op zijn gewezen vriend en bescher mer Pétain: de ouderdom is een schipbreuk? Gaullistische kringen verklaren met steeds meer klem. dat De Gaulle zijn kandidatuur zal handhaven voor de tweede ronde op zondag 1? december. Zij zin spelen daarbij op een andere ver maarde, door De Gaulle eens ge bruikte verklaring: „Hij mag dan een slag verloren hebben, de oor log zal hij winnen". Bij Borgharen en Itteren in Zuid-Limburg is de Maas tengevolge van de hevige wind en de vele regen van de laatste dagen buiten haar oevers getreden. Voor de dorpelingen nogal hmder- lijk. Het valt soms niet mee, met droge voeten thuis te komen. toffees NIEUWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 ceni per nibimeter. ABONNEMENTSPRIJS 8C cent per weex, j 5,45 per maand, 10,30 per kwartaai. Kantoren WAART .KM. Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. UMUIDBN: Leeuwerildaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. De Gaulle: Slechts uitstel In het andera zo rustige Didam (11.000 inwoners) is grote veront waardiging ontstaan over een pu- blikatie in het katholieke week blad „De Liemers" betreffende het ziekenhuis. Het bestuur van de Sint Albertusstichting heeft be kendgemaakt, dat het zich ge dwongen ziet per 1 januari 1966 de verpleging van patiënten in het ziekenhuis te staken. Bijzon derheden vindt men op pagina 5. Industrie evenals commercie dringt aan op kleurentelevisie. In Duitsland en Engeland komen de kleurenprogramma's in 1967 op het scherm. In Nederland" Meer hier. over op pagina 6. Op pagina 6 kan men ook lezen dat het schema Kerk en Wereld in de laatste werkvergadering van het Concilie met grote meerder heid van stemmen is aanvaard. Het bestuur van Feyenoord heeft de 22-jarige Noorse rechts buiten van de Schotse voetbal vereniging Hearts, Roald Jen sen, benaderd voor een mogelijke transfer en hem uitgenodigd naar Rotterdam te komen voor een bespreking. Het is vrijwel zeker dat de Rotterdamse ere-divisie- club reeds overeenstemming heeft bereikt met Hearts. De transfersom benadert de twee ton. Feyenoords oefenmeester Willy Kment is hoogst verbaasd en boos over de gang van zaken bij deze onderhandelingen. Het „waarom" leest u op onze da gelijkse sportpagina. Nog meer voetbalnieuws: Nu- ninga is blij met zijn uitstekende rentree in het eerste elftal van Ajax en de K.N.V.B. roept alle scheidsrechters, die afgelopen zondag een wedstrijd in het be taald voetbal hebben afgelast, op het matje. Op onze RTV pagina kunt u vandaag iets lezen over Marjan Berk, de enige vrouw in de musi cal „Hands up, majesteit". Ver der nog iets over Richard Schoonhoven en een bespreking van de nieuwste platen. Als u zich wilt weren tegen de winterse koude hoeft dat niet al tijd te zijn in een loodzware win terjas. Over licht en toch warm kunt u lezen op pagina 2 in onze rubriek Op Zijpaden. Verwachting tot woensdagavond Aanvankelijk opklaringen en en kele verspreid voorkomende buien. Morgen overdag geleidelijk toenemen de bewolking, later gevolgd door eni- 8e regen. In de nacht enkele mist banken. Zwakke tot matige noord- Westelijke wind, morgen krimpend haar zuidwest en toenemend tot ma- ,8 of krachtig. Ongeveer dezelfde temperaturen. Woensdag: ïon: 8.35-16.29. Maan: 16.12-8.16. (Advertentie) AMSTERDAM, 7 dec. Vlakbij de overweg van het station Sloterdijk heeft een machinist van een uit Heer len komende trein gisteravond uiterst snel moeten remmen, omdat ondanks de reeds gesloten automatische over wegbomen een uit de stad komende auto ineens de overweg overstak. De wagen was óp de linkerweghelft gaan rijden waar geen bomen zijn en was toen schuin de baan overgestoken en verdwenen. De hevig geschrokken en daardoor opgewonden machinist klom uit zjjn cabine en ging de over weg op waar aan de Sloterdijkkant voor de bomen een auto stond. Vol gens de politie zag de machinist de be stuurder van deze wagen per abuis aan voor de chauffeur van de auto die de overweg overgestoken was. Er ont stond een ruzie, waar de politie bp werd gehaald. De autobestuurder ver telde dat hij voor de overweg zijn wa gen had gekeerd. Het resultaat van de ruzie was tenslotte een treinvertraging van 24 minuten. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 7 dec. In de eerste ne gen maanden van dit jaar werden 93 proeent van alle collectieve arbeids overeenkomsten en bindende loonrege lingen vernieuwd, aldus meldt het NKV-blad Ruim Zicht. Volgens de cij fers die door de Stichting van de Ar beid zijn aangehouden bij haar goed- keuringsbeleid brachten deze wijzigin gen gemiddeld een loonkostenstijging met zich mee van 6,4 procent, waar van 0,2 procent uit hoofde van vakan tieverlening, verkorting van de norma le arbeidsduur per week en stijging van de sociale verzekeringslasten van de werkgever. LOME, 7 dec. (UPI) In de Afri- kaanse staat Togo zijn maandag twee zware vrachtauto's ingereden op een feestende menigte. Volgens de jongste berichten lieten 115 mensen het leven en werden er meer dan 100 ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de twee vrachtauto's, die een grote snelheid hadden, plotseling naar schatting dui zend mannen, vrouwen en kinderen die aart een torn tom-feest deelnamen, op de verkeersweg vonden. De bestuur ders verloren de macht over het stuur •n reden ao ét bhbr«5ft jak (Van onze correspondent) PARIJS, 7 dec. (AFP, Rtr. DPA) In bijna geheel Europa is het maan dag uitzonderlijk slecht weer geweest. Op vele plaatsen deden zich als gevolg van langdurige en zware regenval over stromingen voor, terwijl op zee tal van schepen in nood raakten door de storm. In W e s t-D uitsland richtten or kaanachtige windstoten aanzienlijke schade aan. In Noordrijnland-Westfa- len, het Saarland, Hessen en Beieren liepen verkeerswegen onder door over stromingen. Het zwaarst getroffen is de stad Bad-Kreuznach, waar maan dagochtend rampalarm werd gegeven. Laaggelegen stadsdelen staan er onder water. Door het water ingesloten zie kenhuizen moeten met behulp van bo ten bevoorraad worden. Driehonderd geniesoldaten werden maandagavond opgetrommeld om te voorkomen dat de parlementsgebouwen te Bonn in het water van de sterk gezwollen Rijn zou den komen te staan. Aan de Duitse kust kwamen windstoten van meer dan 150 kilometer per uur voor. Zweden werd geteisterd door ver blindende sneeuwstormen, die scheeps rampen, een verkeerschaos en een enorme belasting van het elektriciteits net tot gevolg hadden. In de Oostzee is naar men vreest een Westduits vrachtschip van 498 ton vergaan. Een andere Westduitse yrachtboot verkeer de maandagavond in nood. In Stock holm reden ambulances af en aan om mensen op te halen die op de gladde straten gevallen waren en verwondin gen hadden opgelopen. Voor de D e e n s e kust werden man dag de achthonderd passagiers van twee door de storm in moeilijkheden geraakte schepen door kleine vissers boten naar de wal gebracht. België en Frankrijk hebben te lijden van overstromingen. In Na men is het peil van de Maas twee meter hoger dan normaal. De weg Di- nant-Namen staat op twee plaatsen on der water. Door het buiten haar oevers treden van de Sambre is een gebied van meer dan 14.000 ha overstroomd. In het zuidwesten van Frankrijk dreigt de Garone landerijen onder water te zetten en zijn twee belangrijke ver keerswegen al onbruikbaar geworden. Men citeert ook een uitlating, die De Gaulle reeds de vorige week zou hebben gedaan, namelijk dat hij in geen geval de republiek zou laten vallen in de handen van een Mitterrand of een Lecanuet. Ook circuleerde gisteren een gewijzigde versie van het korte com muniqué, zondagnacht bekendgemaakt door Pompidou, waarin het heette, dat diverse op verwarring en verdeeldheid gerichte kandidaturen de grote natio nale manifestatie voor De Gauïle ver hinderd hebben. „Verhinderd" is ver vangen door „uitgesteld". Dit zou ge schied zijn op telefonische aanwijzing van generaal De Ga :11e aan Pompidou. Het verdient overigens wel reeds eni ge vermelding, dat de diverse opposi tie-groeperingen over de tweede stem ronde van de presidentsverkiezing heen vooral reeds de blik gericht houden op de algemene verkiezingen voor de ver nieuwing van de Nationale Vergadering in maart 1967. Zp zullen ongetwijfeld al les op alles zetten om generaal De Gaulle, indien hij dan nog president is en nog steeds zijn persoonlijke politieke wil wil doorzetten, op te schepen met een in meerderheid resoluut anti-Gaul listische binding, waarna nieuwe ver kiezingen toch tot heengaan zouden nopen. In 1967. zo rekent men cy nisch, realistisch? zullen in het t ran se kiezerskorps weer enige nieuwe jaargangen van jongeren zijn ingeluid, krachtens hun leeftijd nagenoeg onge voelig voor de mythe, die De Gauile thans nog vertegenwoordigt voor circa dertig procent van het kiezersvolk. (Advertentie) MOSKOU, 7 dec. (UPI) Het Russi sche persbureau Tass heeft vanmorgen meegedeeld dat het ruimteschip „Loe- na 8" er niet in is geslaagd een zachte landing op het maanoppervlak te ma ken. Het is voor de vierde keer dit jaar dat dit de Russen mislukt. De Loena-8 bereikte de maan maan dagavond om negen minuten voor elf onze tijd. Alles functioneerde normaal tijdens alle fasen van de landing, al dus Tass, „behalve de landing zelf." Het ruimte-observatorium van Jod- rell Bank in Engeland had maandag avond al het vermoeden uitgesproken dat de Loena-8 tegen het maanopper vlak te pletter was gevlogen, omdat de luid en helder doorkomende signalen twee seconden na de door Tass opge- feven tijd van landing plotseling ophiel en. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 7 dec. De N.S. gaat een nieuw element in de door haar ge boden toeristische reismogelijkheden brengen en wel door het beschikbaar stellen van fietsen op de stations Huls horst en Staveren in combinatie met een treinreis. Het transport van fietsen met de trein is in het binnenland afge nomen, omdat velen tegen de hoge kos ten opzien. Op de grote stations in het westen zal men volgend jaar een bil jet kunnen kopen, dat tevens recht geeft op het gebruik van een fiets. Door samenwerking met een rijwiel- fabriek is het mogelijk in Hulshorst 100 en in Staveren 40 karretjes te sta tioneren. De tocht van Enkhuizen naar Sta veren zal volgend jaar gemaakt kun nen worden met een betere boot waar aan verbonden een nog omvangrijker tocht naar Gaasterland. De driedaagse tochten naar Zuid- Limburg en Twente van 1 oktober tot 1 april hadden nu reeds 1500 deel nemers en blijken bijzonder in trek te zijn als huwelijksreis. Er waren evenveel Engelsen en Belgen onder als Nederlanders. /Het programma voor 1966-67 zal met minstens twee reizen worden uitge breid. De vakantiedagtochten hadden het afgelopen seizoen 160.000 deelnemers (iets mee' dan vorig jaar). Aan de zaterdagse exprestreinen (Valken burg en Zwolle-Vlissingen) wordt toegevoegd een Schelde-expres Amersfoort-Zwolle, terwijl ook twee extra verbindingen Amsterdam-Haar- lem-Rotterdnm-Vlissingen zullen wor den ingelast. Er zullen meer tremen in de Keukenhof stoppen. Liefhebbers van wandelen krijgen er een tocht langs de vennen in Oisterwpk en de J. P. Thijsse-wandeling Wolfheze-Wes- terbouwing bij. Er komt in 1966 behalve de Alkmaar- se kaasmarktexpres op vrijdag en de Schager marktexpres op donderdag een Hoornse markt-expres op woensdag. Voor liefhebbers van Zuid-Limburg wordt een speciaal biljet op het „mil joenenlijntje" interessant. Het watertoerisme wordt uitgebreid - - -.v.- .<-xwv.-: (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 7 dec. De patiën ten en het personeel van het Diacones- senhuis, het grootste Friese zieken huis, hebben gisteren ruim een kwar tier in levensgevaar verkeerd. De pa tiënten hebben er niets van gemerkt en ook het grootste deel van net personeel was van het gevaar onkundig. In de kelder van het ziekenhuis wa ren werklieden aan het lassen. Op een gegeven moment sprong een vonk van het las-apparaat over naar de rubber slang van de acetyleen-cilinder. De slang brandde door en het gevaarlijke gas vatte vlam. De lassers konden het vuur niet doven en wisten niet anders te doen dan te vluchten van de on- heilsplek. In da kelder lag een groot aantal gevulde zuurstofcilinders. Wanneer zo'n stalen gevaarte ontploft, heeft dat de uitwerking van een zware bom. Een flinke oververhitting doet de druk in de cilinders hoog genoeg stijgen voor een explosie. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd. Toen deze arriveerde was de rookontwikke ling in de ziekenhuiskelder al zo groot, dat de spuitgasten gasmaskers moes ten dragen. Met groot gevaar voor hun leven, zo verzekerde een woord voerder van de brandweer, waagden enkele brandweerlieden zich in de kel der. Zij slaagden erin met een mist- straa) het acetyleenvuur te doven. Het gevaar was toen echter geenszins ge weken. De zuurstofcilinders waren door het vuur zo heet geworden, dat ze alleen met handschoenen konden worden beetgepakt. Met grote snelheid holden de brandweerlieden ermee naar bui ten, om ze hals over kop in de stads gracht voor het ziekenhuis te gooien. Pas toen dat gebeurd was, was de vei ligheid hersteld. Pas na 24 uur mogen de cilinders worden opgevist voor een onderzoek. (Advertentie) niet duur wel heerlijk (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 7 dec. Op het Sint Bonil'atius Lyceum, waar twee jaar geleden een aantal gevallen van tbc aan het licht kwam is thans bij een zestienjarig meisje, leerlinge van de vijfde klas H.B.S. deze ziekte ontdekt. Ook nu wees het jaarlijks schoolon derzoek dit uit. Verband met wat zich eerder voordeed hoeft er niet te zijn, volgens het consultatiebureau. Er wordt nauwkeurig nagegaan met wie het meisje, dat in een sanatorium is op genomen, contact heeft gehad. Dit is niet zo eenvoudig, omdat zij de dochter van een winkelier in de binnenstad is. Alle leerlingen van het lyceum worden «Mfeua* onderzocht. met een boottocht Zierikzee-Veere. De volgend jaar te verwachten ta- tariefverhoging bij de N.S. zal nog niet van invloed zijn op de prijzen van het toeristisch vervoer, omdat deze geba seerd worden op het tarief van het voorafgaand jaar. Wel is de 6 procent verhoging op retours van vorig jaar ingecalculeerd. De 8-daagse algemene abonnementen, waarvan er eind dit jaar zeker ruim 35.000 verkocht zullen zijn tegen 12.000 vorig jaar. worden niet duurder. DEN HAAG, 7 dec - Het Tweede- Kamerlid Harmsen (BP) leeft de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Financiën gevraagd of het waar is, dat de zaal waar de Partij van de Arbeid op 27 november m Nijmegen haar verkiezingscongres heeft gehou den, door de gemeente met planton en bloemen is opgeluisterd. De heer Harmsen wil nu graag de kosten daarvan weten en vraagt tevens of de ministers niet van oordeel zijn, dat het buiten de taak van het ge meentebestuur van Nijmegen ligt partijcongressen aldus op te luiste ren. iiiliiiiiliiiiiiiliiliiiiiliiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiitinitlilllli Het verhaal uit het niet verschenen nummer van Panorama ovjr het Afrik aanse verleden van de lamilie von Amsberg is in vrijwel alle kranten de N.R.C. niet! in verkorte vorm gepubliceerd Wij zouden niet graag beweren, dat zo iets niei mag. maar. om met Het Vrije Volk te spreken, de vraag is of bet daarom nu ook moet. Wie de moeite neemt alle krantenartikelen over het gewraakte verbaal naasl elkaar te leggen komt gegarandeerd helemaal op de hoogte van hel nieuws. Of dat nieuws dan ook waar is weten wij niet, maar het heeft in ieder geval veel met De Waarheid te maken, het blad waaraan de leverancier van het stuk vroeger als redacteur verhonden was. Te veel eer zou men geneigd zijn te zeggen. Ware het stuk in De Waarheid verschenen, niemand zou er veel aandacht aan geschonken hebben. Men mag zich dan ook afvragen of het wel goed was het Panorama- nummer met zoveel ophef aan de openbaarheid te onttrekken, want in de praktijk komt het er op neer dat men het stuk daarmee Jes te op vallender in de publiciteit brengt. Het middel was hier wellicht erger dan de kwaal. Nu men de kans nog heeft haast men zich in vele landen uit de neder laag van Charles de Gauïle de pas sende conclusies te trekken, hetgeen betekent, dat ieder land de conclusie voor zichzelf op .naat snijdt en zich aldus in gedachten toeeigent wat het meest van pas komt. De partner- landen in de E.E.G. zien de zon boven de kim van een werkelijk verenigd Europa oprijzen. Engeland verheugt zich hij de gedachte aan het verdwijnen van de gevoelens van rivaliteit en afkeer van het Britse Rijk waarvan men schijnt te denken dat De Gauïle daarvan het alleenverto ningsrecht hezit. De V.S. zien nieuwe kansen opdoemen voor een politieke en economische samenwerking van Atlantische allure. En dat alles om dat het Franse kiezerskorps zich tegen de buitenlandse politiek van De Gauïle gekeerd zou hebben. Zal het allemaal zo lopen als men het wenst? Een gevoel van vrees bekruipt ons bij de gedachte aan de rampzalige cari- catuur van een democratie waaruit de regeringsperiode-De Gaulle is voort gekomen. Wat nog moet blijken is, dat nee zeggen tegen De Gaulle be tekent dat het Franse volk nu ook ja zegl tegen alles waarvan het buiten land zegt, dat het goed is. De Gaulle's waarschuwing dat men moest kiezen tussen hem en de chaos verliest pas haar verwaten zinloos heid wanneer haar ongerechtvaar digdheid bewezen wordt. Daarom is het misschien gelukkig, dat het Fran se volk zich daaraan wijden kan ge durende de rest van de regerings periode die De Gaulle ongetwijfeld nog gegeven is. De nederlaag van De Gauïle is geen weldaad op zichzelf: aan de machtsovername dient een heropvoeding tot democratie vooraf t« gaan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1