Gemeentebe§i u 11 r verdedigt het beleid tegenover Jongeren Kip aan t spit in het Reigersnest culinair genot voor zakenlieden Felixen slaan vleugels uit aan rustige Buitenliede Eerste idee te „kinderachtig" SVfK HET ZILVEREN KRUIS! L n i r Bijzondere Hulp Bouwplannen Witte Kruis Haarl'meer Belangrijk initiatief Bloem bollencultuur Lisserbroek Vurig pleidooi voor stichting kwekersbond Hoe hoger de torenflats, hoe groter de belangstelling voor koper en antiek Insluiper besteelt verpleegsters ami Worden premies voor ziektekosten verzekering opnieuw verhoogd met ingang van 1 januari? Kwestie woon schepenhaven zaak van gemeente Bejaardensoos aan Westergracht heropend HET ZILVEREN KRUIS Nozems vallen wandelaars aan el Kortweg IMI.KI BURGERZIN AVON» IN ZANDVOORT Poldervergadering Haarlemmermeer Zuiderduin weer de snelste Niet bij Beter te geven clan te ontvangen DR. DE HAAN IS GESCHIEDVORSER UIT ROEPING Wmê- STEMMEN UIT STAD EN STREEK DINSDAG 7 DECEMBER 1965 PAGINA 3 HAARLEM en OMSTREKEN Dr. Tj. W. R. DE HAAN 4 ■■n HHii lllMMillls HAARLEMMERLIEDE, 7 dec. In het Reigersnest aan het Lievvegje hui zen vreemde vogels met een gelukkig gesternte. Zonder enige horeca-ervaring hebben de heer en mevrouw Felx aan de rustige Buitenliede, viaTf onder de rook van Haarlem, hun culinair nestje gebouwd. In de zes jaar, dat zij aan het hoofd staan van het Reigersnest, heb ben hun kippen en de andere heerlijk heden uit hun keuken de faam van hun zaak al zo wijd uitgedragen, dat het Reigersnest deze week officieel met een tweede vleugel zal worden toegerust. Met die eenzame vleugel ging het echt niet meer. De vaste gasten, gek op de malse kippen en een beetje verliefd op de rustige omgeving en het water van de Liede, waren al bang dat zij in een hoekje zouden worden gedreven. Hun vrees behoort nu tot het verleden. De reiger van Felix heeft nu een tweede vleugel. De vege! van de Buitenliede is nu voldoende uitgerust om met de geur van gebraden kippetjes in zijn veren de roem van zijn nest lieg wijder te ver spreiden. Donderdagmiddag van vijf tot zeven wordt die bewuste vleugel offi cieel aan het Reigersnest toegevoegd. Ruim zes jaar geleden wisten de Fe lixen nog helemaal niet wat voor Hore- ca-wolken met gouden randen boven hun eigen hoofd voorbij zouden drijven. De heer Felix had een behoorlijke positie als chemicus in het bedrijfsleven en de chemische sfeer werd niet verzoet door, de geur van hoenders en wijnen. Maar HOOFDDORP, 7 dec. Tijdens de maandagmorgen gehouden polderverga dering in Hoofddorp werd ondermeer de rekening over het dienstjaar 1964 besproken. De hoofdingelanden hadden vrijwel geen enkele aanmerking. Na dat de financiële commissie op som mige punten een kleine toelichting Wenste, kon de rekening met algemene stemmen worden aanvaard. In de rekening 1964 hebben weder om enkele overschrijdingen op bepaal de posten plaats gehad, die gecompen seerd zijn door hogere ontvangsten en lagere uitgaven op andere posten en door het aanwenden van de post on voorziene uitgaven, met als resultaat een zeer klein voordelig-saldo van 8.805,44. Met laatstgenoemd bedrag kan de begroting 1966 beginnen. Daar de ontvangsten in 1964 uit het Ver- keersfonds en dergelijke over de jaren 1962 en 1963 nog 30.123, hoger waren dan geraamd was, bedroeg het uitein delijk voordelig saldo, waarmee de re kening 1964 werd begonnen 98.960. Ge sloten werd met een voordelig saldo van 8.805. Resumerend kan worden gezegd, dat ook over het dienstjaar 1964, ondanks net uitvoeren van grote werken een redeljjk overwicht is geweest tussen de Uitgaven en ontvangsten. Tijdens de poldervergadering verwees heemraad H. J. M. Janzen naar krante- berichten over de noodtoestand van de woonschepenhaven bij Vijfhuizen. Be streden werd dat dit een zaak is die de Haariemmermeerpolder aangaat. Dijkgraaf B. K. Buurman, was van mening dat de woonschepenhaven zui ver een kwestie van de gemeente is, waarmee de polder niets te maken heeft. „Wij hebben alleen het water ter beschikking gesteld, maar de haven is van de gemeente. Zij ontvangt er geld voor en wij niet", aldus de dijkgraaf, die ook ontkende dat reeds begin no vember een schrijven was gekomen van de gemeente, waarin op de hopeloze situatie van de woonschepenhaven ge- Wezen werd. „Wij hebben wel een schrij ven ontvangen, maar dat was vorige Week, na de bewuste storm". Hoofdingeland P. Kistemaker, wees tijdens de rondvraag op het feit dat momenteel op verschillende plaatsen in de polder waterleidingbuizen worden aangevoerd per auto. „De bermen gaan helemaal stuk en veranderen in een modderpoel. Kan dat niet verhaald worden?", zo vroeg de heer Kistema ker De dijkgraaf zei dit punt nader te bekijken. zijn vrouw had zij het niet met voorbedachten rade in een al bijna vergeten periode een stevige basis ge legd voor haar toekomstige ïunctie, door in Den Haag een opleiding in die rich ting te volgen. Daarbij kwam, dat het eentpaar J? elix door zijn veie reizen steeas meer naar de ruimte begon te verlangen. De stad Haarlem werd de Felixen te eng. Toen op een gegeven moment een advertentie verscneen waarin twee arbeidersnuisjes aan het Leiwegje te koop werden aangeboden hapten zij toe. Maar nog steeds niet met de gedachte het aantal horecabedrijven uit te breiden met nog éen. ^ïet ene nuisje was vrij en het andere werd met huurders en ai overgenomen. Het stuk je grond, verrukkelijk gelegen aan het water, was de prijs ouobei en dwars waard en als voor tie huurder een pas sende woonruimte zou zijn gevonoen, zouden de beide huisjes worden gesloopt om piauts te maken voor een bungalow. In het gelukkige bezit van het lapje grond aan de Liede, toog het bedryvige quo Felix weer eens op reis. Zij kwa men in restaurants in de steden en zij vertoeiclen in idyllisch gelegen zaakjes met een rustieke omgeving. Bij één van die geiegenneaen begon er een lampje te branuen. „Hen restaurant aan ue Buitenliede!" Het Reigersnest was ge boren, Het idee kreeg in beginsel een neei eenvoudige uitwerking. De huisjes werden opgeknapt en ue eerste vleugel werd aangeoouwu. De gemeente Haar- iemmerlied en Bpaarnwoude was zo vriendelijk geweest om vlot alle mede werking te verlenen en in de kortste keren waren alle vergunningen binnen. ,,Wij willen het hier zo huiselijk mo- geiijk houden", zegt mevrouw Felix. „Wij ontvangen hier onze gasten zoals wij thuis ook gasten ontvangen", voegt haar man eraan toe. Die eenvoud is gebleven, zowel culinair als architecto nisch. Vleugel nummer één kwam uit de eigen koker van de heer en mevrouw Felix, maar voor de verdere uitbreiding werd de hulp ingeroepen van de Haar lemse architekt J. van Brugge. HAARLEM, 7 dec. De sociëteit voor de bejaarden van de parochie van de kathedraal is gisteren heropend. Men zou eigenlijk beter van een opening kunnen spreken, omdat het interieur van de soosruimte onherkenbaar veran derd is en omdat het aantal leden met vijftig is vermeerderd sinds de dag waarop de restauratie een feit was. Vele jaren lang al kwamen de be jaarden bijeen in het schoolgebouw aan de Westergracht. Vooral de mannelijke bezoekers voelden zich sterk aangetrok ken tot de lokaliteit vanwege het bil jart. Maar de dames moeten er niets van hebben. „Het was dan ook net een hol", zei ons de voorzitter van het pa rochieel centrum, de heer P. Ideler. „Alles was oud en het was bepaald geen aantrekkelijke ontvangstruimte voor een bejaardensoos." Onder auspiciën van het parochieel centrum heeft men een opinie-onderzoek onder de bejaarden in de Bavo-parochie gehouden en daaruit werd de mening gedistilleerd, dat er wel degelijk een be hoefte bestaat aan een trefpunt voor bejaarden. Vooral gezien het feit, dat de parochie een groot aantal bejaarden binnen zijn grenzen heeft, heeft men aan deze wens tegemoet willen komen. De verwarming van de soos is ver nieuwd, het interieur is geschilderd en het meubilair is vernieuwd. Er zijn gastvrouwen aangeworven, die de be zoekers bedienen. De soos werd giste ren ingewijd met een partijtje kienen. LISSE, 7 dec. Herman Zuiderduin is momenteel in de wintercompetities van de ren- en toervereniging De Bol lenstreek een lastig te kloppen tegen stander voor zijn clubmakkers. Hij bleef ook in de derde rit van de com petitie cycle-cross weer aan de win nende hand. Uitslag A- en B-klasse: 1. H. Zuider duin, 2. W. Knoppert, 3. H. Groene- woud, 4. M. v.d. Linden. C-klasse: 1. B. van Beek, 2. G. Dofferhof, 3. .L Uitendaal. Die eenvoud blijkt dus uit alles. De menukaart geeft geen uitgebreide op somming van de meest exclusieve gerechten. In het Reigersnest komen mensen, die letterlijk en figuurlijk hun buik vol hebben van overladen tafels. Dus geen overdadige lunches en geen geraffineerde schotels. Wel kip van het spit, die met bestek en al in een mandje wordt geserveerd. Terwijl de gasten de kip verschalken en de goed gesorteerde wijnkelder eer aandoen, hebben zij een riant uitzicht op het water van de Bui tenliede, die éven verder uitloopt in de Ringvaart van de Haarlemmerpolder. Het uitzicht wordt alleen gestoord door een paar woonarken, symbolen van de woningnood van de gemeente Haarlem. De landelijke rust wordt niet verstoord. Er is geen muziek. Er is geen lawaai. Voor het terras van het Reigersnest is ook geen steiger: „We ontvangen graag gasten van de langs komende boten, maar een steiger zou het bezoek teveel aanmoedigen", vertelt de heer Felix heel optimistisch. Binnen in het nest is plaats voor eni ge tientallen gasten. Onder hen zijn be trekkelijk veel stamgasten, zakenlieden die met hun vrouw komen uitblazen van het drukke zakenleven, of die hun vrouw thuislaten en met hun relaties en de kippen gewichtige zaken bespre ken. Als in de zomer de rietkragen weer fier overeind staan en de bomen hun frisse bladeren spiegelen in het water, is het feest op hét terras. De gasten kun nen dan genieten van de zon en de klei ne hapjes die daar worden rondge bracht. Het kluiven aan de kippetjes moet binnen gebeuren. Terwijl de tweede vleugel beneden niet eens helemaal klaar is, gaan de ge dachten van de Felixen al weer verder, bijna even snel als de reiger, waar naar hun nestje is genoemd. Volgend jaar hopen zij het bovenste gedeelte van de nieuwe vleugel in gebruik te kunnen nemen. Het uitzicht is daar nog mooier dan beneden. Ook daar zullen de kippen best smaken. £\n voor Nederland vrij unieke ge beurtenis staat volgende week dinsdag14 december, de Zand- voorters te wachten. Dan namelijk zal het voltallig college van burge meester en wethouders van deze ge meente zijn beleid ten aanzien van een aantal actuele gemeentelijke vraagstuk ken verdedigen tegenover zeventien Zandvoortse jongeren tussen de twintig en drieëntwintig jaar. Die krijgen dan voorstellen in handen, die B. en W, een week later, op 21 december, aan de (echte) gemeenteraad ter goedekuring voorleggen. En zij mogen over die voor stellen aan B. en W. vragen stellen en eventueel zelfs het beleid kritiseren. Op deze wijze hoopt het Zandvoortse ge meentebestuur een kleine bijdrage te leveren aan de politieke bewustwoor- ding van de jongeren. Met het oog op de volgend voorjaar te houden verkiezingen voor gemeente raden en Provinciale Staten worden (of werden) in tal van plaatsen zogenaam de burgerzinavonden gehouden. Het doel daarvan is nieuwe kiezers, dat zijn jongeren van één-, twéé- en drieëntwin tig jaar, nauwer bij de verkiezingen te betrekken door ze wegwijs te ma'ken in de politieke verhoudingen in ons land en ze de werking van de gemeenteraad duidelijk te maken. Duidelijk geen onder werpen waarvoor het gros der jongeren direct in vuur en vlam zal staan. Zij hebben andere interessen. Dat is wei gebleken. In Haarlem echter heeft men er wat op gevonden. Daar is de bur geravond voor de jongeren voorname lijk een balavond, die wordt voorafge gaan door een presentatie van het col lege van B. en W., een gezamenlijke maaltijd en een korte inleiding over de werking van de gemeenteraad. Dat is geweldig ingeslagen, hetgeen ongetwij feld voornamelijk moet worden toege schreven aan het bal. In Zandvoort heeft men het anders willen doen. „Wij hebben geen geld om het voorbeeld van Haarlem na te vol gen", vertelde Zandvoorts gemeentese cretaris W. Bosman. Van hem is het plan afkomstig om een zogenaamde jongerenraad te houden. Alleen had dat plan, de jongerenraad onder leiding van de heer Bosman in besloten zitting hij een, om een agenda voor te bereiden voor de officiële vergadering van 2 no vember, waarop het overige deel van het belangstellende kiezerscorps als pu bliek zou fungeren. Maar de „raads leden" voelden niets voor een fictieve agenda. „Dat vinden we erg kinderach tig en bovendien was het ons allemaal anders voorgesteld", zei ons de 21-jarige Marten Pieter Joustra, zoon van een voormalig CH-raadslid. „We voelden ons bedrogen ai is dat misschien wel wat te sterk gezegd. Daarom is er niets van het opstellen van een agenda gekomen. De „wethouders" zijn toen bij de heer Bosman geweest en uit dat gesprek is als - een soort eis dat idee voor die vergadering van 14 december geboren". Marten Pieter Joustra is overigens niet zo heel erg verbaasd over de ge ringe reactie op het idee voor de jon gerenraad. „De .jongeren zijn erg pas sief hier", zei hij inij. „Dat zien we ook duidelijk bij de verkiezingen en organisaties". De zin van zo'n jongeren raad ziet hij eigenlijk zelf ook niet in; wel de noodzaak van politieke scholing. Hoofdzaak van deze (eenmalige) bur geravond vindt hij echter „dat de jeugd van Zandvoort onder de neus wordt gewreven dat er politieke partijen zijn Maar Marten Pieter Joustra is onder de Zandvoortse jongeren in dit opzicht dan ook een uitzondering; een gunstige. (Advertentie) Hans en Anneke van der Heijden edelsmid - naaldkunstenares Spekstr. 3 (achter de Vleeshal) tel. 15745 (Advertentie) Vraag meteen inlichtingen bij de afdeling Haarlem van het Zilveren Kruis, ondergebracht bij het Algemeen Ziekenfonds. Jansstraat 27, Haarlem. Tel. 02500-13318 Het eerste briefje van honderd is binnengekomen. De schenker had bij zijn honderd-gulden biljet een aantekening gemaakt met de opmerking: „Het is beter te geven dan te ontvangen. Wie volgt?" Een vertrouwde zegswijze, welke in het kader van onze actie bijzonder actueel is. Het is nu een rustige tijd. De span ning en de drukte van de vorige week zijn geweken. We hebben even tijd om wat op adem te komen. Maar de kerstdagen zijn al weer in zicht. Mis schien wilt u nu van de gelegenheid gebruik maken om uw gift op ons gironummer over te maken. Als u in de stad komt, loopt dan even bij ons bureau aan. Ook daar kunt u uw bijdrage afgeven. We wachten met spanning. Per giro ontvingen wij: Th. H. 3, Aan ons bureau werden de volgende giften bezorgd: J. B. van M. 100, N. N. 10,—; -N. N. 10,—. U kunt uw giften overmaken op giro nummer 143480 van de Nieuwe Haar lemse Courant met vermelding „Bijzon dere Hulp". Ook kunt u uw bijdragen afgeven aan het bureau van onze cou rant: Smedestraat 5. Haarlem. HOOFDDORP. 7 dec. Tijdens de algemene najaarsledenvergadering van het Witte Kruis, in het Verscholen Nest in Hoofddorp deed voorzitter drs. A. L. J.Coenen, enkele mededelingen over de wijkgebouwen. Voor Nieuw-Vennep is een bestedingsklaar plan gereed. De rijksgoedkeuring kan zeer spoedig wor den verwacht en is mondeling reeds toe gezegd. Voor Hoofddorp wordt gewerkt aan een plan om het oude gedeelte van het Kruisgebouw aan de Nieuweweg te gaan restaureren. Voorts verkeert een plan voor een gebouw in Vijfhuizen in een vergevorderd stadium en is zo goed als gereed. In Rijsenhout is het de bedoeling te komen tot een combinatiegebouw. Hiervan zal een deel worden bestemd voor het dorpshuiswerk en een ander deel voor het Witte Kruis. Verder zul len in dit gebouw ook de gemeentelijke secretarie en de plaatselijke politiepost worden ondergebracht. Dank zij deze samenwerking kan men tenvolle profiteren van alle subsidiemo gelijkheden. Bijzonder dankbaar toonde voorzitter Coenen zich met twee giften van het Nederlands Comité Kinderpostzegels en wel 4000 voor Hoofddorp en 10.000 voor Nieuw-Vennep. HAARLEM, 7 dec. Twee broers, een leraar van zestig jaar en een on derwijzer van vijftig jaar, zijn zondag avond tijdens hun wandeling in het Julianapark aangevallen en mishan deld door twee nog onbekend gebleven sujetten van omstreeks achttien jaar. De onderwijzer werd zo toegetakeld dat hij een paar dagen het bed moest hou den. De beide mannen liepen rustig te wandelen, toen de hoed van de onder wijzer plotseling werd afgeslagen. De dader bleek een jeugdig onverlaat die met een trawant achterop over het trottoir fietste. Toen de onderwijzer aanmerkingen maakte op het wange drag van de knapen, kreeg hp een paa stevige klappen. Zijn broer kreeg er ook van langs, toen hij hem wilde helpen. LISSERBROEK, 7 dec. Op de gis teravond gehouden vergadering van de afdeling Lisserbroek van de Koninklijke algemene vereniging voor Bloembol lencultuur zijn voor het bioembollenvak belangrijke voorstellen aangenomen. Het is als een groot belang voor de kwekers gevoeld om zich naast de bond van bloembollenhandelaren in een geheel zelfstandige kwekersbond te organiseren. Dit besluit is met alge mene stemmen aanvaard. Voorzitter A. J. Mesman was in zijn openingswoord pessimistisch gestemd. „De schrik slaat mij om het hart, wan neer ik aan de veilingen en m de op slagplaatsen nog grote hoeveelheden bloembollen zie staan, die al lang een baas in het buitenland hadden moe ten hebben." De afdeling Lisserbroek heeft te bestemder plaatse de nood klok geluid om hoger minimumprijzen maar er was geen schijn van kans. Men liet Lisserbroek alleen staan. Bijna de gehele avond werd gewijd aan de oprichting van een speciale kwekersvereniging. Voorzitter Mesman gaf op dit agendapunt namens het be stuur een toelichting. Hij begon met te zeggen, dat oprichting van een bond van kwekers niet betekent dat de ver eniging voor bloembollencultuur overbo dig zou zijn. De zaken 'iggen geheel anders. „Wij willen de kwekers óók ver enigd zien in één grote organisatie, om naast Bloembollencultuur speciaal de belangen van de kwekers te behar tigen." Voor de oprichting zal in wijde om trek steun nodig zijn, waarbij naast de buitengemeenten als Noordwijkerhout, Voorhout, Warmond, Haarlemmermeer speciaal het oog is gericht op Westfries land, waar zeer veel kwekers wonen. De voorzitter wilde de opinie peilen. „In Bloembollencultuur zijn inderdaad óók de kwekers opgenomen. Maar daar naast hebben we ook de „bond van bloembollenhandelaren" als een mach tige organisatie, die min of meer over het wel en wee van het bloembollenvak beslist. Zodoende kan er over ons, als kwekers beslist worden, maar zonder ons. Wanneer wij als kwekers een eigen organisatie hebben met een minimum Hoe hoger de torenflats de grond uitschieten des te groter zal de belangstelling worden voor het warm-glanzende koper en het donker eikenhout van onze voor ouders." Dit axioma hoorden wij de zer dagen uit de mond van een eer steklas geschiedsehuiver, dr. Tj.W.R. de Haan. Hij kwam in de kolommen van Kennemerlands pers omdat hij een boekje heeft gewijd aan de geschiedenis van Benne- broek. De vele welgestelden in deze gemeente hebben in dat werkje kun nen lezen dat de grond waarop hun riante bungalows staan gebouwd in de middeleeuwen het werkterrein was van de eenvoudige turfsteker, die in dc veenachtige grond em plooi trachtte te vinden. Dr. De Haan, het sluikblonde haar naar voren gekamd, ter camouflage van de schaarse inplant, is echter het tegendeel van wat men van geen geschiedvorser zou verwachten. Het is een beweeglijke man, die met lachende ogen een stroom van woordspelingen doorspekte zinnen over zijn lippen laat komen, waar bij van de toehoorder de grootste op lettendheid wordt geëist, wil hij niet in de woordenstroom verdrinken. Het is duidelijk; dit is een man die er aan is gewend om te spreken, die eist dal er naar hem wordt ge luisterd. Wij vinden ons vermoeden bevestigd als we horen dat De Haan Nederlands doceert en wei aan het Lorentzlyceum in Haarlem. „J'ai "deux amours, mon école et l'ethnographie", zou hij in een va riant op net door Josephine Baker groot gemaakte chanson kunnen zingen. Misschien dat juist deze twee liefdes, zijn school en de vol kenkunde, van hem een mens heb ben gemaakt die met beide benen in de realiteit staat: contact met jonge mensen en oude boeken. In een gesprek dwaalt hij niet zelden af naar de genoegens die hij aan zijn leraarschap beleeft. „Vergeet niet op te schreven dat ik het bijzonder naar mijn zin heb op het Lorentzlyceum", zegt hij. Het eten dreigt in zijn Wassenaarse wo ning vaak koud te worden als hij na zijn activiteiten buiten schooltijd weer thuis komt. Op het ogenblik vereist zijn functie van regisseur1 van het schooltoneel een groot deel van zijn vrije tijd. Het is dr. De Haan opgevallen dat de hedendaagse mens de straksta- lenpootjes mode heeft afgezworen. „Wie had ooit kunnen denken dat ze voor een koffiemolen uit groot moeders tijd een ereplaatsje op de schoorsteenmantel zouden reserve ren! Troubadourclubs en antiekwin kels mogen zich in een ongekende belangstelling verheugen. Jongge huwden zien uit naar oud-hollandse klokken, dekenkisten en kussenkas- ten. En een oud-hollandse eetkamer is weer even geliefd als eeuwen te rug." Dat komt omdat de mens van tegenwoordig met zijn computers, ruimtevaart en bromfietsen heim wee heeft naar de besloten en in tieme levenssfeer van onze voor ouders", zegt hij. En hoe verder de technische ontwikkeling voort schrijdt. des te meer zal die hang naar huiselijkheid zich doen voe len. Ook de belangstelling die er blijkens de opdrachten bestaat voor de historie van dorp stad of gebied waar men woont schrijft De Haan hieraan toe. Zijn belangstelling voor het Ne derlandse Volksleven werd in de oorlog gewekt toen hij door de bezet ter gedwongen werd het welgestel de milieu, waarin hij zich thuis voe!- de, de rug toe te keren. Hij zocht vrede, voedsel en veiligheid op het Groningse platteland. De jonge Ne- derlandicus leerde er zijn handen ge bruiken. Alras was hij niet meer te onderscheiden van de volbloed Gro ninger, die weet wat werken en zwij gen is. Maar De Haan wilde meer. Hü wilde zijn gastheren leren be grijpen en hij wierp zich op het Gro- nings dialect. Voorwaar geen gerin ge opgave. Maar alras was hij ook in zijn taalgebruik niet meer van de Groninger te onderscheiden. Hij rooide aardappelen als een landar beider en sprak als een Groningse landarbeider, alsof hij nog nooit een voet in Den Haag had gezet. En in de jaren van gedwongen werkvacantie doorvorste hij de volksgebruiken, en trachtte hij de achtergronden te belichten van Gro ningse eigenaardigheden. Deze ken nis spuit dr. De Haan nog geregeld in het „Grunneger Moandblad Dorp en stad", waar hü deel uitmaakt van de „redaksie". Na de oorlog ver legde hij zijn terrein naar Friesland, waar de familie van vaders kant vandaan komt. Ook nu weer ver diept hij zich in land en volk. Weldra spreekt hij ook zijn tries vlekkeloos en houdt hij lezingen, rin het Fries uiteraard) voor de „Frys- ke Academy" Thans heeft zijn liefde voor de volkskunst hem tot het redacteur schap van „Neerlands Volksleven „Volkszang" en „Dorp en stad" ge dreven. En de geschiedenis van Ben- nebroek is nauwelijks uiteengera feld, of dr. De Haan heeft zijn in teressesfeer al weer elders, nu in Schoten, geplaatst, van welke wijk onder auspiciën van de vereniging Haarlem een boekwerkje zal ver schijnen. „Ik hoop, dat iedereen die wat van Schoten weet zijn kennis aan ons zal overdragen", zegt dr. De Haan. Want hij is ervan over tuigd dat de meest wetenswaardige feiten nog altijd onder de oude Scho tenaren zelf leven. van 1000 leden, dan hebben ook wij, kwekers, recht van spreken en kunnen ons óók doen vertegenwoordigen in de top-organisaties", aldus de voorzitter. Als illustratie dient de brief die van de kweker J. Buitenhuis was binnenge komen. De heer Buitenhuis sprak zijn grote ongerustheid uit over het feit, dat men van overheidswege voornemens is, de teeltregeling van tulpen en hya cinten op te heffen. Wanneer we naar die toestand terug gaan, zal dit een verarming van het hele bloembollenvak betekenen. Het be stuur zal in deze een verder onderzoek instellen om tot oprichting te komen en de kwekers voor een volgende bijeen komst over deze zaak persoonlijk uitno digen. Deze zaak komt nu dus in een afzonderlijke vergadering van de kwe kers aan de orde. Tijdens de vergadering werd voorts kandidaat gesteld voor het r.oofdbestuur H. Duin te Beverwijk. Bij de bestuurs verkiezing werd in de vacature-De Graaf (secretaris) gekozen P. van Rijssel. De voorzitter sprak een hartelijk woord van afscheid tot de heer De Graaf. Ruim tien jaar heeft hij de vereniging als se cretaris gediend. HAARLEM, 7 dec. Insluipers heb ben gisteren in de loop van de dag een bezoek gebracht aan het Grote Gasthuis en het Diakonessenhuis. In beide gevallen bleken de daders het op geld te hebben voorzien. Vanuit het Grote Gasthuis werd aangifte gedaan, dat was ingebroken in de kamers van vier Philippijnse verpleegsters. Een der meisjes mist een bankbiljet van hon derd gulden en een tweede mist wat Philippijns geld, Amerikaanse dollars, Japans geld en een portemonnee met Nederlandse guldens. In de kamers zijn de kasten van de verpleegsters ver moedelijk met een schroevendraaier opengebroken. Ten nadele van een verpleegster uit het Diakonessenhuis zijn twee bankbil jetten van honderd gulden en vijftig gulden kleingeld gestolen. Het geld be vond zich in haar handtas, die de ver pleegster op haar kamer had. De dief stal is vermoedelijk laat in de namid dag gepleegd. De kamer kon zonder moeite worden geopend. Een Noordwijkse jachtopzichter heeft in de Staatsbossen een stroper op he terdaad betrapt, toen deze een konjjn uit een wildstrik wilde halen. Dat gaat zo tegen Kerstmis. De stroper was een bekende uit Noordwijkerhout. Hij kreeg een bekeuring. De Haarlemse wethouder A. van der Veldt houdt vrijdagochtend om elf uur zijn spreekuur. Zijn collega Geluk doet dat donderdagochtend tussen half twaalf en half een. Feest in de zesde klas van de Wil lem de Zwijgerlaan aan de Herzogstraat in Haarlem. Een radio gewonnen in het kader van de kinderpostzegelactie. Ge feliciteerd. Krachtens een besluit van B. en W. mag er op oudejaarsavond vanaf acht uur tot nieuwjaarsmorgen twee vuur werk ontstoken worden. Donderdag 9 december spreekt de heer M. G. van Haaien, consulent van de „Stichting Ruimte voor de Jeugd" over „Speelruimten in de stad voor on ze kinderen". Hij doet dat onder aus piciën van de Haarlemse Raad voor de Jeugd in het jeugdcentrum „Deining" aan de Ripperdastraat. De bijeenkomst begint om acht uur. Iedere belangstel lende is welkom. Vergeet de actie „Bijzondere Hulp" niet. Gironummer enzovoort vindt u elders op deze pagina. Uw bijzondere hulp is hard nodig. Nogmaals de Raad voor de Jeugd. Vrijdagavond 10 december dansavond in het gemeentelijk concertgebouw. Medewerking van twee bands: De Kruidnoten en Het Kwartet Frans Schulze. In de Tuinzaai draait de film „Liebe, Tanz und 100 Schlagers". De harddraverijvereniging „Lisse en Omstreken" houdt donderdag 9 decem ber haar 69ste algemene vergadering. In „De Nachtegaal", 's avonds om acht uur. De agenda ziet er aantrekkelijk uit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3