door klaas boot Naar hoger plan Verplichte oefenstof zeer belangrijk Oefenschema stipt uitgevoerd Schotse voetbalteam mist sterkste spelers j WIELER WERELD ORANJES SELECTIE PECH MARKEERT ZIJN LOOPBAAN MOEDIGE HENK NIJDAM ZEGT VOL VERTROUWEN Koersen Hilversum Opdracht WOENSDAG 8 DECEMBER 1965 (Van onze speciale verslaggever) Klaas Boot, Oranjes turntrainer ziet de toekomst hoo-pvol tegemoet. Sinds kort leidt hij een vreedzame revolte van de turnjeugd naar een succesvol ROTTERDAM, 8 december. interlandoptreden. Het internationaal niveau van Nederland als turnnatie wordt reeds diverse jaren "bepaald door een selecte, nauwelijks verander lijke groep. Een gelauwerde slag orde van topturners, die de laat ste tijd bij herhaling heeft blijk gegeven beduidend over zijn hoogtepunt heen te zijn. Het is dus niet verwonderlijk, dat de verantwoordelijke turnleiders reeds enige maanden overwegen om Oranjes topformatie grondig te herzien. Een vermoeden, geba seerd op de activiteiten, die elf Van ambitie bruisende jonge kna pen zaterdags om de veertien da gen ontplooien in een modern in gericht gymnastieklokaal, niet Ver van Veluws bedrijvige metro pool Apeldoorn. Zij trainen daar onder de straffe leiding van Klaas Boot met het doel zo snel mogelijk contact te krijgen met het turnpeil van de ouderen. Een fascinerend gevecht tegen de klok, dat in kringen van ingewij den vol ontzag heet; „de opstand Van de jeugd". Stimulator Opzienbarend HANS DE BRUYN- Net als Groen iiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiinimiiniiiRmnmnmiiiiiniiiiimiiniiiiiiimiiininiiiiiiiiiiiiiniRiinRRiRDinnnmiTiiHmnmmiii'iiRinHJiiinnniiiiiiiiniininnimnir imiTiii]iiiiiiinniiiiiiiniimniiiiiRi!iiniiiiiiiiii!iiiiniiiinniiiiimiiiiinnnmmimii«iiniiimnnnmiimifflmiimmnimiimii j Geplaatsten Knie verbrijzeld door Frans Nypels Tweede drama Zenuwslopend Prijs van SUverstone (Ie afd. 2000 m) 1 Bravour S, C Gerwlg 2.47-1 1.23.6 2 Yatagham Hanover; 3 Woudsnip S: Winnend 7,20: plaats 3,40, 2',60, 2.50; Covercal 9,80 koppel 8,10. Prijs van Indianapolis (24oo ml: 1 Bing Parisien. K. Woudstra 3.32.3 1.28.4 2 Black Lady; 3 Bird van Hiddum- Winnend 7.20; pllaats 3.40. 2,60. 25.50; covercal 8,70; koppel 7,30; trio 445,30. Prijs van Silverstone (2de afd. 2000 m): i Zoon van Kievit, M. Vergay 2.45.9, 1.23 2 Zee; 3 Annie Norma. Win nend 1,80; plaats 1,40, 2,50; covercal 4,90; koppel 7.50. Prijs van Monte Carlo (le afd- 2000 m)1 Bosvink S Th. Kooyman 2.49 1.24.5; 2 Berthina P; 3 ZLppy Erebus. Winnend 3; plaats 1,70, 2,20, 4,90; co vercal 4,30; koppel 9.20. Prijs van Francorchamps (2400 m): 1 Columbus, M. Vergay. 3.29.6, 1.27 3; 2 Brilliant Heny; 3 Adelaar S. Win nend 4.80; plaats 1,70, 1,40, 2,00; cover cal 4.60; koppel 7,60; trio 214,50. Prijs van Monte Carlo (2e afd 2000 m): 1 Bretteur P. .1. Wagenaar jr 2.50.2 1-35.1: 2 Allegonda's Juweel; 3 Zambe si. Winnend 2.90; plaats 14. 1,30, 2.20; covercal 3,60; koppel 4,30. Totale omzet f 165.945,—. DEN HAAG, 8 december. De Ne derlandse badminton kampioenschap pen, die zondag In Haarlem zouden worden gehouden zijn wegens het niet beschikbaar zijn van de zaal afgelast. UIUI!UÜUl!!EUil!miU!l!UWMUIIIII!IUIUliUiUiU!ii!UiU!UUilUlfiliSlUUU Advertantl» VOOR UW KAPSEL: TURNREVOLTE RIJ DE JEUGD De heer Jan de Jong, de Friese turn- knimator, al enige jaren voorzitter van de sectie keurturnen van het Koninkli k Nederlands Gymnastiekverbond, lacht geheimzinnig als we „de revolte van de jongeren" ter sprake brengen. Hij haalt hoe sinds het begin van dit jaar gepoogd is om het herenturnen uit het »lop te halen. „De resultaten in 1964 Waren dermate „onvoldoende dat er noodzakelijk iets gedaan moest wor den", vertelt praeses De Jong. De eerste stap die het KNGV in het kader van de kersvers uitgestippelde koers nam, was het aanstellen van een tramer/coach Niemand minder dan Klaas Boot, vele Jaren kampioen van Nederland, werd Voor deze lastige taak gesteld. Hu gat *ijn fiat, niet dan na rÜP beraad. MAURITSWEG 55 - TEL. 13.78.52 iBillllllllllllllllllUllllllllllillHlillilülilllimillllMIUIIilllllUHHlBlliyilHi Dezelfde Klaas Boot (38), woon achtig in Utrechts soldatencentrum Amersfoort, heeft zich. bijna een jaar later opgeworpen als de sportieve stimulator van een machtsstrijd. Hij heeft zich aan het hoofd gesteld van de baldadige turnjeugd, die zo vrij postig is, omdat de jongeren „voelen dat zij de oude garde na een stipte „scholingstijd" van hun on aantast baar lijkend voetstuk kunnen stoten. "Wie hadden zij zich als inspirator beter kunnen wensen dan Klaas Boot? De man, die pas sinds kort de actieve wedstrijdsport vaarwel zei. Een luisterrijk afscheid overigens, dat de bekroning vormde- van een tijdvak, waarin Klaas Boot zich ge durende meer dan een kwart eeuw geoefend had in het verhogen van zijn lichamelijke vaardigheid. Tien glanzende Oranje-kronen waren het tastbaar bewijs, dat Klaas Boot met "recht en reden op een „schitterende" loopbaan kan terugzien. Een sport- loopbaan, die elke beoefenaar het grootst mogelijke ontzag inboezemt, temeer omdat elke topprestatie ge stoeld was op koene vastberaden heid, op een onloochenbare zelf discipline én op urenlange trainin gen. het best turnt is kampioen. Daarmee uitPas in 's werelds topmilieu lever de deze gedaohtengang problemen op. Op de wereldkampioenschappen was namelijk wèl een verplichte oefenstof voorgeschreven. Klaas Boots geestdrift stokte hierdoor eenter möt. Initegeradeel. In samenwer king met dte diiStnictstriaimers stippelde oie man, die zich al drie jaar met de Training van Oranjes jeugdteedectie had bezig .gehouden, vol ijver een ambitieus oefeinsohema uiit. Tot augustus werkte Oranjes enthousiaste topseliegstte, be staande uit twaalf knapen, bij wie zich aiffieem kampioen Willy Jaegers van de oude garde aansloot (die anderen waren „verhinderd") in Apeldooms loverrijke omgeving uitsluitend aan de verplichte oefenstof. „Met bevredigend resultaat" vertelt Klaas Boot nu, bijzonder in zijn schik met de „prima" sfeer, die onder de geselecteerden heerst. Toen het zaohte oktoberwindje het lover uit de hoge boomkruinen, joeg, veranderde Klaais Boot van trainlngs- stof. Na onderling beraad werden de keuzeoefeniimeen vastgelegd. „Keuze- oefeningen, die dus in feite ook ver plichte oefenstof werden. Maar dit moest", zegit de Amersfoorter, .om dat de küren teveel veranderd werden. Elke maand bracht de een of ander wel een correctie aan. Uiterlijk dode lijk voor het 'niveau vain je „show", want hierdoor „zat" een oefening nooit. J<e moet je aandacht veel te veel bij je oefening houden". Sinds enkele weken neemt die Nederlandse topgroep het „geleerdle" aainldacbifciig door. Een studie, waarvan tuml'ievend Nedeirliand in Den Helder op 19 en 20 maart de resultaten kan ontdekken- Want dan zal tijdens de Nederlandse Titelstrijd blijken, in hoeverre Klaas Boots „opstandelingen" vorderingen hebben gemaakt. varing opgedaan. Zij hebben ondervon den, dat een „grote" interland iets heel anders is dan een jeugd-landenontmoe- ting". Een tittelstrijd met een nileuw ge zicht- Want voor het eerst in de turn- historie zal het een kampioenschap worden, dat uit twaalf onderdelen be staat, zes verplichte en zes keuzeoefe- nungen. Oranjes topturners boekten flus voor uitgang. Maar vordering dan die dat gebiedt ons de eerlijkheid te vermel den op de mistige achtste november in Gronings provinciestadje Zuidlaren een ontluisterende nederlaag tegen de ervaren Oostenrijkse turners niet heb ben kunnen afwenden. „Tja", zegt Klaas Boot, „men beweert dat het een teleurstelling is geweest. Ik vind ech ter niet. De nederlaag tegen Oostenrijk was eerder een enorme winst. Was het puntcnverschil immers niet geringer dan in 19647" En dan; „Maar ik zal het u nog ster ker vertellen. Na drie onderdelen stond Nederland nog hoopvol voor. Het leidde met 1,2 punt. Tot aan de brug bleef het niveau aanvaardbaar. Toen liep het uit de hand. Onze „makkers" werden ner veus. De interlandspanning konden zij niet dragen". Een risico dat Boot bewust heeft aangedurfd. „De jeugd heeft nu een kans gehad. Daar ben ik blij om. De jongeren hebben internationale er- Er kleeft nog een ander facet aan do opzienbarende jeugdrevolutie. De oude ren hebben thans gemerkt, dat hun plaats in het Oranje-team niet meer zo onaantastbaar is dan zij tot nu toe van mening waren. „De anderen moeten nu laten zien, dat zij meer in hun mars hebben dan de jongeren", suggereert Klaas Boot, blij dat er eindelijk een eer lijke concurrentiestrijd in de turnwe- reld op gang is gekomen. Dat de oude ren onder de topturners het heel moei lijk zullen krijgen, staat vast. Op de in veertien dagen geleden in Amersfoort'» VrtrrlArtflffPn pronkpaleis gehouden clubstrijd bleek VUIUCI SiliJCII al duidelijk, dat het aantal mislukkin gen minder was dan het jaar daarvoor. „Een pluspunt" vindt Boot. Een pluspunt, dat hem vreugde schonk op een moment, dat hij moeite had zijn emoties te bedwingen. „Ik moest even wegtoen ik de jongens van mijn ploeg (de Halter red.) aan het werk zag". Boots laatste herinnering aan een „onvergetelijk verleden „smolt" weg als sneeuw voor de zon. Na zijn officieel afscheid had de turn- meastro namelijk én wedstrijd op zijn agenda gehandhaafd: de verenigings kampioenschappen. Tot november 1964 volbracht hij zijn voornemen. De laatste keer werd hij ongetraind zelfs nog vierde. -,Een prachtig besluit' oordeelde Boot keihard Een karakter trek, die borg staat voor een gezonde opleiding van Oranjes turnhoop. Voor het eerst dit jaar volgt Henk Nijdam (31) het spoor van Europa's wielervedetten. Een spoor, dat leidt naar Saint-Gervais, een tussen grillig hoge Alpentoppen verscholen, in de wintermaanden besneeuwd kuuroord voor dodelijk vermoeide én kapitaalkrachtige wielerprofs. Henk Nijdam heeft daar een kostelijk appartement gehuurd, dat hij samen met ex-wereld kampioen en vriend Jan Janssen voor enkele weken hoopt te be trekken. Hij zal daar, onder des kundige leiding, de ski-latten onderbinden, maar de meeste tijd zal toch voorbijvliegen met gesprekken over de wielersport, over het komende seizoen. Er valt veel te bespreken in dat dromerige dorpje Saint-Gervais, waar het neusje van de zalm van 's werelds wielersport zich tegen Kerstmis probeert te bevrijden van de knellende trainingsban den en zorgeloos geniet van het uitbundige wintersportbestaan. Ongetwijfeld zal Henk Nijdam daar, al is het maar voor een fractie van een seconde, terug denken aan de dag, waarop hij zijn eerste echte race-fiets kocht Bakkersknecht Henk Nijdam, geboren en getogen in het Gro ninger dorpje Eelderwolde, neemt op die dag nu twaalf jaar geleden een beslissing, die zijn hele leven heeft veran derd. Tegen de zin van landbou wende vader koopt de 19-jarige met machtige spieren uitgeruste Henk Nijdam een race-fiets, daarmee het ouderlijk geschenk versmadend een keuze te mogen maken tussen een bromfiets en een luxe sportfiets. Henk Nij dam kiest bewust, omdat hij op zijn zware bakkerskar plaatselij ke wielergrootheden heel gemak kelijk in hun hemd zet. „Maar thuis," zegt Henk Nij dam rustig, „thuis waren ze er op tegen, dat ik op een fiets zou klimmen." Henk luistert niet naar de ver maningen van zijn vader. Hij wuift de ouderlijke argumenten, als zou de wielersport een slech te naam hebben, achteloos opzij en hij begint aan een loopbaan, die hem twee wereldtitels schenkt. Er volgen successen. Triomfen die echter niets betekenen, om dat Henk Nijdam in het „hoge noorden" fietst. Hij heeft geen geld om op de trein te stappen en zich als amateur met de aller- besten te meten. Toch vecht Henk Nijdam zich naar de hoog ste trede. Er zijn sindsdien acht jaar verlopen. Henk Nijdam, die van zichzelf zegt, dat hij goed alleen kan rijden" komt in '60 op de baan. Als achtervolger. Zonder materiaal, hij rijdt op een gewone wegfiets, wordt hij kampioen van Nederland. Zegt Henk Nijdam: „Net als Groen, met dit verschil, dat Tymen Groen is gebracht en ik er zelf moest komenHij heet dé ontdekking van dat jaar. Bij de wereldkampioenschappen te Leipzig wordt Nijdam in de fi nale geklopt door de Fransman De Lattre. Een jaar later legt Nijdam in Zurich beslag op de wereldtitel. In '62, inmiddels prof geworden, grijpt hij zijn tweede regenboog- ITALIË NAAR ENGELAND Bij zijn inauguratie als trainer, kreeg Klaas Boot een belangrijke opdracht. „Zorg dat de verplichte oefenstof er steenvast in komt te zitten", verordon neerde het KNGV- Een taak die hele- niaal niet zo eenvoudig is als wellicht vermoed wordt. Oranjes topturners, toch al niet zo dik in ons waterrijk landje gezaaid, hadden nooit veel aan- daoht aan dit thema geschonken- „Aeli Wat", waa de gangbare gedachte, „wie NAPELS, 8 dec. Italië heeft zich in de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 geplaatst. In Napels werd Schotland met 3_0 verslagen. De ruststand was 10. Op 9 november wonnen de Schotten in Glasgow met 1van Italië. Of de Italianen echter enthousiast zuilen zijn geweest over het spel van hun „squadra azzurra" moet sterk in twijfel worden getrokken. Bij de rust, die met een voorsprong van 10 voor de Italianen inging door een doelpunt van Pascuti konden zij nog geenszins gerust zijn op het eindresultaat. Weliswaar waren zij in het veld superieur, maar voor het doel van Blacklaw gekomen, konden zij maar moeilijk een opening maken in de hardwerkende en elastische Schotse defensie. De Schotten, zwaar gehandi capt door het ontbreken van Baxter Henderson en Denis Law, alsmede doel man Brown, die allen geblesseerd wa ren, hoopten door middel van snelle uit vallen uit de versterkte verdediging tot succes te komen. Deze tactiek mislukte om twee redenen: door de sterke Itali aanse defensie en vooral door gebrek aan kwaliteit in de eigen aanval. De als middenvoor opgestelde stopper van Liverpool, Ron Yeats, speelde op gezag van coach John Stein voortdurend ver dedigend, hetgeen de aanvalskracht van de Schotten niet ten goede kwam. Bo vendien vonden de Schotse aanvallers elkaar moeilijk en het was dan ook niet verwonderlijk, dat er uit deze linie geen enkel doelpunt kwam, zelfs geen behoorlijk schot. In de tweede helft, toen de Schotten alleen nog maar te winnen hadden en niets meer te verliezen, lieten zij hun verdedigende tactiek varen, maar de Italianen wilden meer dan het ene doel punt. Zij streefden ernaar hun winst veilig te stellen en bleven komen, zon der nochtans mooi voetbal te spelen Een half uur na de rust trof de vei opgedrongen linksachter Facchetti met een afstandschot juist onder de lat doel. 2—0. Schotland was definitief verslagen. In de voorlaatste minuut bepaalde Mora de eindstand op 3—0. Met Italië zijn thans van de zestien landen, die in het eindtoernool zullen uitkomen, er vijftien bekend. Dit zijn: wereldkampioen Brazilië en het gast land Engeland, die beide vrijgesteld waren van het spelen van voorwedstrij den, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Portugal, Zwitserland, Hongarije, Bus- land, Spanje, Uruguay, Chili, Argen tinië, Mexico en Noord-Korea. Voor de nog open 16de plaats moeten België en Bulgarije, die met een gelijk aantal punten op de eerste plaats in groep één zijn geëindigd, een beslissingswedstrijd spelen. Deze heeft plaats op 2» decem ber in Italië. Henk Nijdam poetst aan de fiets, die hem volgend jaar internationale successen moet brengen. Zijn wens: ParijsRoubaix. trui in Milaan. Gravend in zijn geheugen blijkt dat '62 helemaal een goed jaar is. Een seizoen zonder noemenswaardige tegen slagen. De eerste crisis is Henk Nijdam dan al te boven. In '60 is er een moment geweest waar op Henk Nijdam zijn wielercar- ri'ere heeft willen beëindigen Hij breekt in dat seizoen drie maal zijn sleutelbeen In 1963 haalt de pechduivel zijn schade dubbel en dwars in. De jonge Henk Nijdam. een naam met een gulden klank, verbonden aan de ploeg van Rik van Looy, smakt geluidloos op heet Italiaans asfalt. Het verloop van die zwarte dag is als een nachtmerrie oproepende film in zijn geheugen geprent. Henk Nijdam stroopt zijn linker broekspijp omhoog. „Die knie", wijst hij, „was helemaal verbrij zeld Ik heb bijna één uur lang het vlees van mijn botten moeten vasthouden Die zwarte dag in dat warme Italië was al onaangenaam be gonnen. Toen Rik van Looy en zijn ploegmaten aan de tweede etappe van de Ronde van Italië wilden beginnen, werden zij we gens strubbelingen tussen elkaar op leven en dood bevechtende organisaties uit de koers geno men. De koffers met bagage wa ren reeds in de aankomstplaats. Van Looy en zijn mannen beslo ten toen maar per fiets naar die stad te rijden. Op een stil berg- weggetje sloeg Nijdams noodlot toe. Hij botste frontaal tegen een uit de bocht komende personen wagen. Via een dorpsdokter be landde Henk Nijdam in een hos pitaal te Bari, waar hij veertien dagen verbleef. Bij de val had hij zijn knieschijf verbrijzeld, gaten in zijn hoofd gekregen en schrammen over zijn gehele ge spierde body opgelopen. Een maand later zit Henk Nij dam weer op de fiets. Hij kan niet lopen, maar fietsen, ja, hij komt vooruit. Vechtjas Nijdam haalt het toen gestelde ideaal, deelneming aan de wereldkam pioenschappen te Rocourt (Bel gië), waar hij bij de prof achter volgers toch nog een derde plaats in de wacht sleept. Ach teraf pratend, zegt Nijdam, dat hij dat jaar verstandiger had moeten zijn. Dat hij zich volle dige rust had moeten gunnen Dat hij zich tevreden had moe ten stellen met de gedachten aan een nieuw, een komend seizoen. „Wat wil je, ik zou en moest op die fiets. Ik dacht toen nergens aan. Als ik maar kon rijden. Je moet weten, dat ik tijdens het kampioenschap van Nederland met tranen van spijt en woede achter de radio zat....." Twee jaar later aast Nijdam nog steeds op het eclatante suc ces, dat zijn inmiddels danig aangetaste reputatie moet her stellen. Het is bovendien nood zakelijk omdat de voor 1966 mei een kleiner budget uitgeruste Kees Pellenaars de salarissen gaat afknijpen. Het is dus niet onbegrijpelijk dat realist Nijdam zich met verbeten hartstocht werpt op de voorbereiding van de koppeltijdrit om de Trophee Barrachi, het klassieke Italiaan se slot van een opwindend wie- Ierseizoen. Nijdam slaagt. Rij dend met Pellenaars' jongste en dit jaar meest succesvolle pupil Gerben Karstens, verbaasde Henk Nijdam Europa's wielereli- te. Maar ook nu steekt de pech duivel een spaak in Nijdams wiel. Zijn illusies spatten uiteen als hij, waarschijnlijk even ver blind door opspattend water, een luttel aantal kilometers vóór de meet ten val komt. Een ach ter Nijdam rijdende fotograaf sleurt hem een dertigtal meters over het beton. Nijdam klautert weer op zijn fiets, maar zijn ritme is gebroken. Als ver dwaasd rijdt hij achter Karstens Milaans rumoerige wielerpiste op. Geslagen, mede omdat hij na keer eenk-tY-leriescmfwcypmf zijn noodlottige val nog twee keer een verkeerde weg inslaat Met een fikse hersenschudding komt hij twee dagen later in Zundert, waar hij een tweede crisis in zijn wielerloopbaan «slechts moeizaam overwint. Nij dam is moedig. Nog van de on gevallenwet profiterend zegt hij: ,Jk hoop volgend seizoen beter te rijden. Het moet Pech heeft Henk Nijdam dus zijn gehele loopbaan achtervolgd. Hoe vat hij dit op? Wordt hij boos? Henk Nijdam antwoordt: „Ach. je denkt allemaal wel eens,' laat ze stikken. Maar ja, je bent getrouwd, je hebt een kind en als je dat allemaal be denkt, kijk je wel uit om in een impuls je brood in het water te gooien." Zegt zijn vrouw: „Het is zenuwslopend. Ze zeggen wel eens dat een zeemansvrouw het moeilijk heeft, maar een vrouw van een renner Later als Henk met zijn twee jarig zoontje Jelke naar de keu ken wandelt, vertelt zijn vrouw hoe gelijkmatig hij altijd op al die tegenslagen heeft gereageerd. Enfin, de familie Nijdam gaat over enkele weken naar Saint- Gervais. Uitrusten, uithuilen en denken aan „opnieuw beginnen"- Zegt Nijdam: „Ik kan nog wel wat jaartjes mee." En, vol ver trouwen: „Parijs-Roubaix, dat lijkt me wel wat." Parijs-Rou baix staat hoog genoteerd bij de Nederlandse renners.... Volgend jaar beter... HILVERSUM, 8 dec. De uitslagen van de dinsdagavond in Hilversum gehou den draverijen luiden: Race-auto Prijs 1500 m: 1 Empereur Mac J. v. Dooyeweerd 2.19-3 1.32.9; 2 Evaline Norton; 3 Earl Magowan. Win nend 3.10; plaats 1,30 1,50 1,50; cover cal 3,80; koppel 10,30. Prijs van Ee Mans 2000 m: 1 Dwars kop,, W. B. v. Overeem 2.54-9 1.27.5; 2 Cisca Scotch: 3 Boreas van Ernst- heem. Winnend 6,20; plaats 2.50, 2,80, 2.60; covercal 9,—; koppel 16,—; trio 552,50. Prijs van Zandvoort 2000 m: 1 Con stant Hollandia, R. v. d Lubbe 2-57.8 1.28.9; 2 Double's Zoon; 3 Diabola Nor ton. Winnend 5,plaats 2,3,1,90 covercal 11,50; koppel 14,60.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11