Met slechts vijf tegenstemmers Cals over beweringen in Panorama-artikel Pure fantasie Amerikaans medicus vermist in A dam Politie denkt aan ongeluk Sneltrein uit Arnhem aan groot gevaar ontsnapt Datum dezer dagen bekend Voorbereiding van huwelijk begonnen Omroep-CAO Vliegramp bij Tenerife: 34 doden lamsvacht jasjes PERSE or UNITE boot dr. Führer Zwart ft MORRIS I a Loonsverho pinden van 14 tot 18 pet Meer wind Wachten VERKEERD SPOOR Niet actueel' Misverstand Mozer Hoogspanning Bruidsjurk Het nieuws VANDAAG En: ^9EnSDAC 8 DECEMBER 1965 89sfe JAARGANG No. 32223 I Premier Cals geflankeerd door de ministers Smallenbroek (bo ven) en Samkalden tijdens het Eerste Kamer-debat over de toestemmingswet. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 8 dec. - Met 65 tegen 5 stemmen heeft de Eerste Kamer zich ak koord verklaard met het hu welijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg en deszelfs staatsrechtelijke ge volgen. Tegen stemden be halve de twee leden van de P.S.P., de heren Van der Spek en Van Pelt, drie socia listen, te weten de heren E. Meester, mr. G. J. P. Cam- melbeeck en prof. dr. L. M. de Rijk. Mevrouw Van Om- Prof.RICHARD FOLLIS. meren, de enige communiste in de Senaat, onttrok zich aan de stemming. De fractie leiders behandelden over het algemeen in korte toespraken reeds bekende standpunten. Alleen de pacifistisch-socia- listische spreker eiste veel tijd en geduld van de Kamer. De Amerikaanse geheime dienst heeft een typograaf gearresteerd, die in Houston, Texas, een drukkerij had voor valse twintig dollarbiljetten. Voor ruim een miljoen dollar had de man er gemaakt voor hij gegrepen werd. Een rechercheur bekijkt het valse kapitaaltje. AMSTERDAM, 8 dec. Ta) van instanties in de hoofdstad en in Den Haag zijn vanmorgen in bespreking gegaan in verband met de voorbereidingen voor het huwelijk >an prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Nu de toestemmingswet in de Staten- Generaal aanvaard is kunnen deze voorbereidingen openlijk worden getroffen. De Rijksvoorlichtings dienst zal de datum van het hu welijk en de dag van ondertrouw binnen enkele dagen bekend maken, wat betekent dat de orga nisatie voor de bruiloft op volle toeren kan gaan draaien. Dat is ook wel nodig, want zeker is dat het huwelijk begin maart in Am sterdam wordt gesloten; drie maanden resten de organisatoren dus nog. SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN VOOR VERZENDING dfèuvr.lacvr S 1 tfcB G NAAR BINNEN- EN BUITENLAND UW GRAMMOFOONPLAAT STA intermeubel BARTELJORISSTRAAT 5 Verder NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week, 3,41 per maand, 10,30 per kwartaal. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. w Senaat royaal vóór huwelijk (Advertentie) niet duur wei heerlijk (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 8 dec. De 56-jarige Amerikaanse professor in de medische Wetenschap Richard Follis wordt ver bist. in de nacht van zaterdag op zon- yag j.l. is hij voor 't laatst gesignaleerd hi zijn hotel aan het Rembrandtsplein. Omstreeks twee uur die nacht heeft "e professor het hotel verlaten. Hij is ?r niet teruggekeerd. De politie werd mgeschakeld, toen prof. Follis maan dagmorgen niet kwam opdagen bij Prof. dr. A. Querido in Leiden, met U'ie hij een afspraak had gemaakt. De Amsterdamse politie denkt nog niet di- *ect aan een misdrijf. Een ongeluk £cht men vooralsnog zeer waarschijn- {>jk. De nacht, dat de Amerikaanse ge leerde verdween, was het in de hoofd rad bijzonder slecht weer. „De man kan best te water zijn ge raakt", opperde gistermiddag commis saris P. Landman van het politiebu reau Singel, die met de opsporing is Pelast. Bij het onderzoek in deze zaak ook de US Air Police van de leger plaats Soesterberg betrokken. Volgens Prof. Querido zou de Amerikaanse me- «icus deel uitmaken van de Intelligen te Service, de Amerikaanse Geheime Ui ens t. Dit wordt ontkend door de Air t olice van Soesterberg. Prof. Follis die |h Washington woont en als arts ver honden is aan het Walter Reed-hospi- 'aal, het hospitaal waarin onlangs pre sident Johnson werd verpleegd, was ecn paar dagen in Amsterdam op door reis naar Teheran, waar hij een con- Sres over de voedingsleer zou gaan bij tonen. Gistermorgen om tien voor ne- len vertrok van Schiphol zijn vliegtuig. Poen de professor op dat moment nog "iet boven water was, sloeg de hoofd stedelijke politie alarm. De Amerikaanse medicus is een soort gespecialiseerd patholoog-anatoom, dje betrokken is bij de bestrijding van be- Paalde ziekten in de Zuidamerikaanse staten. Op een congres hierover in Mexico ontmoette hij de Nederlandse Prof. Querido. Toen hij dezer dagen haar Teheran moest voor een congres °Ver voedingsleer, besloot hij van deze gelegenheid gebruik te maken om prof. Querido in Leiden op te zoeken. Hij blaakte met hem een afspraak voor hiaandagmorgen j.l. Vorige week vrij dag kwam prof. Follis met een lijn- Qiegtuig van de Panam op Schiphol 'tan. Hij nam zijn intrek in hotel Schil- ler op het Rembrandtsplein. Vrijdag avond ging hij de stad in. Omstreeks half vier 's nachts keerde hij terug, 'h gezelschap van een circa 45-jarige Vrouw. Deze vrouw is even in de hal van het hotel geweest en verdween K°rt daarop. Volgens de receptionist |vas zij een Nederlandse. De zaterdag bracht prof. Follis in het hotel door. .Zaterdagavond om twaalf uur verliet b'J het hotel, nadat hij eerst geruime H)d kennelijk op iemand had staan wachten. Om twee uur 's nachts kwam by terug. Hij maakte toen een enigs- S"s afwezige indruk, gaf een liftbe diende zonder enige reden een fooi en verliet na korte tijd opnieuw het hotel, k er zonder dat degeen met wie hij kennelijk een afspraak had was komen bpdagen. Van dat moment af heeft nie mand hem meer gezien. De professor had weinig geld bij zich. y'een traveller cheques, ter waarde van circa tweeduizend gulden. De pro- essor is in dienst van de Amerikaanse ^gering. Hij reist veel. In Amsterdam gas hij voor het eerst van zijn leven. e politie probeert nu na te gaan, wie vrouw is geweest, met wie de pro- w®s°v de vrijdagavond heeft doorge dacht. Een taxi-chauffeur, die deze ouw 's nachts om half vier vanaf hotel Schiller heeft vervoerd kan een belangrijke getuige zijn. Tot nu toe heeft de politie deze taxi-chauffeur nog niet kunnen achterhalen. Eenieder die inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht zich met de politie van het bureau Singel in Amsterdam in verbinding te stellen: telefoon 020-63744. Het signalement van de vermiste professor luidt: groot en fors, circa 1.85, droeg op de avond van verdwij ning een donker kostuum, olijfgroene regenjas, donkere slappe hoed en zwar te schoenen (grote maat). (Van onze correspondent) EMMERIK, 8 dec. Volgens een bericht uit de Neue Ruhrzeitung is af gelopen zaterdag de sneltrein Amster damKeulen aan een groot gevaar ont snapt. De trein is bij zijn vertrek om 12.21 uit Arnhem op een verkeerd spoor geleid en terechtgekomen op de lijn Zwolle-Deventer. De Duitse machinist ontdekte de fout en wist zijn trein nog voor de verkeerd gezette wissel tot stilstand te brengen. Hij reed de trein terug en bracht hem op het goede spoor. Met maar drie minuten vertra ging kwam de trein in Emmerik »an. Volgens het Duitse blad zou de Ne derlandse treinbeambte in Zevenaar het Duitse treinpersoneel gevraagd hebben het gebeurde stil te houden. Het blad zegt, dat door eenzelfde fout als nu werd gemaakt, vorig jaar het treinon geluk bij Westervoort werd veroor zaakt, waarbij vijf mensen gedood en eenendertig gewond werden en waar bij grote schade werd aangericht. Dit ongeluk zou door het zaterdag gebeur de in een nieuw licbt zijn komen te staan. Bij het proces tegen de Duitse machinist van de sneltrein, die bij Wes tervoort op een Nederlandse trein bots te, Erich Röhr, in Arnhem, is het Ne derlandse treinbeveiligingssysteem ver ouderd genoemd. Röhr verklaarde toen, dat het signaal bij de Westervoortse spoorbrug groen was geweest en dat het hoofdsignaai veel te iaat op rood was gesprongen. Hij werd toen even wel veroordeeld tot een maand gevan genisstraf en een geldboete. Het teruggenomen artikel in „Pano rama" over de vroegste jeugd en de opvoeding van Claus von Amsberg is vrij uitvoerig ter sprake gekomen. Alle beweringen in dat stuk. die belastend konden zijn voor de heer von Amsberg en diens ouders, weerlegde ministerpre sident Cals categorisch en krachtig met een: „Fantasie, pure fantasie". Mr. Cals ontkende, dat »er van hem enig verzoek was uitgegaan naar dr. De Quay, om invloed uit te oefenen tot 't terugnemen van het Panorama-num mer. Het wetsontwerp tot toekenning van het Nederlandschap aan de heer von Amsberg werd z.h.s. aangenomen. De beide pacifistiseh-socialisten wensten te worden aangemerkt als tegenstemmers. De drie socialisten, die hun goedkeu ring aan de toestemmingswet hadden onthouden, zagen geen aanleiding tegen het naturalisatie-ontwerp te stemmen, nadat de Kamer de toestemmingswet had aangenomen. „Het verschil van mening in mijn fractie heeft niets te maken met een voorkeur voor een bepaalde staats vorm", zei ir. Vos, de fractievoorzitter van de P.v.d.A. „De kwestie monarchie republiek is in onze fractie niet actu eel". De heer Vos hoopte, dat de be zwaarden de democratische beslissing omtrent de huwelijkstoestemming in hun denken zouden betrekken en dat zij wegen zouden vinden om het ver trouwen in de voorstemmers te behou den. De heren Geuze (CHU), Van Riel (WD), Van Lieshout (KVP) en Berg huis (ARP) verklaarden zich ieder in eigen bewoordingen de heer Van Lies hout het kortst akkoord met de toe stemmingswet en gaven het verloofde paar hun beste wensen mee. Mr. Van Riel liet blijken, dat ook zijn partij le den telt, die blijvende bezwaren tegen het huwelijk hebben. De communistische mevrouw Van Om meren kwam met het bekende verwijt van overhaasting en zei, dat zij liever eerst een goedkeuringswet voor het hu welijk van Prinses Margriet aan de orde had gezien. Zij rondde haar betoog af met de opmerkenswaardige beeld spraak: „Van de toedracht van zaken blijft een zwarte kater over. die om de hoek blijft gluren' Toen mr. Cals de vraag van de heren Geuze en Van der Spek (PSP) beant woordde, of hij enige rol had gespeeld bij het terugnemen van het Panorama nummer, zei hij niet alleen daarin geen enkele rol te hebben gespeeld, maar ook: „Het heeft mij wel moeite ge kost niets te doen, nadat ik het artikel vrijdag gelezen had." De heer Van der Spek zei, dat iemand van het dagblad „Trouw" hem had meegedeeld, dat mr. Cals wel degelijk contact had gehad met dr. De Quay, president-commis saris van de V.N.U., moeder-N.V. van De Spaamestad. die „Panorama" uit geeft. De bron van de zegsman van „Trouw" kon niet worden genoemd. Mr. Cals ontkende enig contact van wel ke aard dan ook met dr. De Quay te hebben gehad en zei: „Ik reken erop, dat „Trouw" ervoor zal zorgen, dat 't misverstand in het openbaar wordt op gelost." De beweringen van het Panorama artikel, dat Claus von Amsberg als kind tot de Hitlerjugend zou hebben behoord, toen hij bij zijn ouders in het Britse mandaatgebied Tanganyika verbleef, bleken te berusten op mededelingen in het nationaal-socialistische blad „Das Hochland". Uit diezelfde bron had de Panorama-scribent (die het Kamerde bat op de perstribune bijwoonde) afge leid, dat de ouders van Claus zich bij een nationaal-socialistische organisatie hadden aangesloten. Mr. Cals strafte deze bewering af met de opmerking: „Hitier heeft meer succes met zijn pro paganda gehad dan hij zelf zal hebben verondersteld. Natuurlijk heeft de natio naal-socialistische propaganda het doen voorkomen alsof de Auslanddeutschen voor honderd procent achter de Führer stonden". De ouders van Claus zijn nim mer toegetreden tot de NSDAP, zo verzekerde de heer Cals. Na een aan vankelijke internering, waarbij hun door de Engelsen een uitzonderingspositie werd toegekend, werden zij spoedig daaruit ontslagen, om eerst tegen het eind van de oorlog opnieuw te worden geïnterneerd. De vader van Claus heeft moeilijkheden gehad met afdelingen en leidende personen van de NSDAP. Hij weigerde bezoeken aan Duitse sche pen af te leggen, laat staan daar eden van trouw af te leggen. Dit alles blijkt uit rapporten, die de regering uit En geland ontvangen heeft. De minister-president bleek nog meer, tot dusver niet vermelde, schriftelijke stukken te bezitten. Hij (Vervolg op pagina 5, vierde kolom) - .x. (Van een onzer verslaggevers) Naar alle waarschijnlijkheid zal ds. H. J. Kater, hervormd predikant te Am sterdam, de dienst in de Westerkerk leiden. Prinses Beatrix heelt indertijd haar belijdenis bij ds. Kater gedaan en is zeer bevriend met hem. De heer Kater zei ons vanniorgen dat hij niets kan zeggen over z.ijn rol bij de huwe lijkssluiting. Hij bevestigde dat hij de heer von Amsberg reeds enige malen ontmoet heeft. Ds. Kater verwacht niet dat de een van de hotpredikers (J. F. Berkel en G. I. P. A- B- Forget) het huwelijk zullen inzegenen, al zullen zij (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM, 8 dec. De Stichting van de Arbeid heeft vanmorgen de CAO 1965 voor het omroeppersoneel in zijn geheel goedgekeurd. Dat betekent, dat de ir het verleden opgelopen sala risachterstand volledig zal worden in gehaald. De salarissen worden ver hoogd met ongeveer veertien tot acht tien procent op grond van een dienst- jarenopbouw tot nu toe was sprake van een leeftijdenopbouw en een verruimde waarderingsmarge. Ook is overeenstemming bereikt over de vergoeding voor de zogenaamde ar- beidsonaangename uren. Voor 1965 wordt de oude regeling gehandhaafd, waarbfl een percentuele vergoeding wordt gegeven aan personeel in de klassen 1 t.m. 6 en een vakantiever goeding aan personeel in de hogere klassen. Vanaf 1 januari 1966 zal ieder die arbeidsonaangename aren maakt, daarvoor een vaste vergoeding per uur ontvangen. Bij de omroepen is deze tij ding met grote vreugde ontvangen, te meer daar het achterstallige salaris met terugwerkende kracht van 1 janu ari 1965 wordt uitgbetaald. wel aan de dienst deelnemen. De pre dikant van de Westerkerkgemeente, ds. H. A. Visser weet officieel nog niets over het gebruik van zijn kerk bij het huwelijk. De centrale kerkeraad van de Nederlands Hervormde Gemeente Am sterdam heeft hem wel verzocht de kerk beschikbaar te houden voor het huwelijk. De kerk, die 1200 personen een plaats kan bieden, is aan een gron dige restauratie toe maar die kan on mogelijk binnen drie maanden uitge voerd worden. Men zal het gebouw provisorisch restaureren. In elk geval zal de imposante toren met de Maxi- milian-kroon een grote beurt krijgen evenals het koor. In het paleis op de Dam wordt on der hoogspanning gewerkt. De heer Christoffels, hoofdarchitect van de Rijksgebouwendienst, die met het toe zicht op de werkzaamheden in het paleis is belast, zegt „niets hierover te mogen meedelen." Maar het uit laden van empire-meubeltjes, matras sen etc. aan de achterkant van het paleis kan zich moeilijk aan de ogen van de Amsterdammers onttrekken. Ook al wordt het paleis bij de huis vesting van de gasten gebruikt, de direc teur van het Amstelhotel, de heer De Bes rekent er toch op dat zqn hotel dezelfde rol zal vervullen als bij de zilveren bruiloft van het koninklijk paar in 1962. „Ik heb echter nog met ge hoord welke gasten in ons hotel worden ondergebracht," aldus de heer De Bes. De pas benoemde voorzitter van het Amsterdamse Oranjecomité, bankdirec teur R. M. van den Berg van Saparoea is vanmorgen onmiddellijk besprekingen begonnen. Hij zei ideeën te over te hebben. „Ik wil daar graag alles over vertellen maar dan moet ik eerst weten of die plannen uitvoerbaar zijn en dat weet ik pas eind volgende week als ik met alle leden van het comité gespro ken heb," aldus de heer Van den Berg van Saparoea. Over de bruidsjurk die de prinses op haar hoogtijdag zal dragen wordt druk gespeculeerd. Mevrouw Linette Bergé Farwick uit Den Bosch, eigenaresse van de exclusieve boutique Linette, bij wie de leden van het Koninklijk Huis veel van hun garderobe laten maken en die vooral voor prinses Beatrix werkt, bevindt zich momenteel in het buiten land. Het is niet zeker dat een Neder landse couturier of couturière zal wor den aangezocht om het bruidstoilet te ontwerpen. De RVD, die als belangrijkste taak heeft de organisatie van de voorlich ting aan binnen- en buitenlandse pers, heeft nu al aanvragen van publiciteits media uit een aantal landen om de feestelijkheden te kunnen bijwonen. Voorbereidingen worden getroffen voor de samenstelling van uitgebreid docu mentatiemateriaal in het Nederlands en in andere vreemde talen. Rekening wordt gehouden met een belangstelling even groot als die bij het 25-jarig hu welijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard. SANTA CRUZ DE TENERIFE, 8 dec. (UPI) Kort na vertrek van het Los Rodeos vliegveld op Tenerife, een van de Canarische eilanden is dinsdag een tiveemotorige DC-3 van de onaf hankelijke Spaanse maatschappij „Spantax", neergestort en uitgebrand. De 28 passagiers voornamelijk Scan- dinaviërg en 4 bemanningsleden zijn om het leven gekomen. (Advertenties) Barteljorlsstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam (Advertentie) TELEF. 02500 19105 (Advertentie) (Advertentie) NYLON TAPIJT Advertentie) (Advertentie) Meubelen Sterstraat 52-54*56, Haarlem Tel. 02500-12047 x DEN HAAG, 8 dec. (KNP) Tweede kerstdag zullen de Nederlandse bis schoppen in een herderlijke brief een concilie voor de Nederlandse kerkpro vincie aankondigen. De bedoeling van dit concilie, ofwel provinciale synode, ig de besluiten en richtlijnen van hel tweede Vatikaanse concilie voor ons tand uit te werken. In Wenen kan weer veel. Een van meervoudige moord beschuldigde Belgische oud-S.S.-officier wordt niet alleen verdedigd door een advocaat, zelf oud-nazi, die het bestaat dr. Führer te heten, maar hij geniet tevens van de diensten van de vrouwelijke oud-tolk van Seyss- Inquart. Om nu de ellende perfect te maken heeft de president van de rechtbank, ondanks klachten over haar werk, geweigerd dit kameraadske uit het proces terug te trekken. W at nu te zeggen van de president? Laten wij in stijl blijven en concluderen: das musz ein Stuck von Himmler sein! Het kaderhlad van het Neder lands Katholiek Vakverbond, Ruim Zicht - veel in het nieuws de laatste tijd heeft cijfers over de loon ontwikkeling in 1965 gepubliceerd. Daaruit springen ook de zwarte cijfers sterk in het oog en zoiets vinden wij niet alleen verstandig maar ook wel handig. Dat zal Ruim Zicht zelf ook wel vinden. Hoe groter het percentage zwart loon is, hoe beter het bankroet geïllustreerd wordt van datgene wat men nu nog „loonsysteem" pleegt te noemen. Vroeger waren de vak centrales wat geheimzinniger met die cijfers, maar nu men op steeds meer vrijheid mikt mag het allemaal wel aan de balk. En als de illegale room op de Ionen nu eens verschraalt? Ook in dit geval verricht zulk een zwarte barometei goede diensten. Er is geen betere maatstaf te vinden voor het aanduiden van de positie van de werknemers op de arbeidsmarkt. Maar dat is allemaal maar vooruitpraten. Op het ogenblik blijven de zwarte percentages, ver geleken met 1964, ongewijzigd Dat betekent dus: mooi constant weertje en een fraai, ruim zicht, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Zullen onze soldaten in 1966 tioger soldij hebben? In de Twee- Ie Kamer zijn stemmen opgegaan om dit aan onze iandsverdedi- - gers te gunnen. Of de minister van Defensie de Jong aan deze wen sen tegemoet kan of zal komen is nog een vraag. Meer bijzon derheden op pagina 5. Nederland heeft zich in de V.N. niet eens getoond met de apart heidspolitiek van Zuid Afrika. De opvatting van de Nederlandse vertegenwoordiger kan men lezen op pagina 5 In Vaticaanse kringen verwacht men dat de Paus binnen afzien bare tijd nieuwe kardinalen zal benoemen. Op de nominatie zou o.m. staan de secretaris van het secretariaat voor de Eenheid der Christenen de Nederlander mgr. Willebrands, zei pag. 7. Het Vlaamse katholieke dag blad De Standaard bericht dat de recente staatsgreep van generaal Moboetoe in Congo zou hebben plaatsgevonden met steun van binnenlandse geheime diensten e meer speciaal van de Amerikaan se C.I.A. Meer over deze zaak op pagina 7. Turntrainer Klaas Boot heeft de ifgelopen maanden zijn handen vol gehad met de opleiding van oranjes top. Elke zaterdag om de veertien dagen trainde de ex- kampioen van Nederland in Apel doorn met zijn twaalf enthousias te pupillen. Keihard. Hoewel In de interland tegen Oostenrijk het succes van zijn werk niet duide lijk merkbaar is geweest, durft Klaas Boot toch te voorspellen: „Ik zie de toekomst van het Ne derlandse herenturnen hoopvol te gemoet". Verder vindt u op onze sportpagina de wekelijkse wieier- rubriek die ditmaal handelt over de moedige Henk Nijdam, deel genoot van Pellenaars' renners- stal. Hij zegt o.m.: „Volgend !>or beter". Op pagina twee kunt u vandaag iets lezen over mr. Roosjen, die van de NCRV naar de NRU over gaat. Voorts wat er vanavond op uw scherm te zien is en de be oordeling van de tv van gister avond. Regionaal nieuws op pagina 8. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig ver andering in temperatuur. DONDERDAG: Zon: 8.36—16.29 Maan: 17.57—9.87

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1