Vijf kilometer lang F gga li» r Nieuwe brug schept toeristische problemeu Wegenwacht ^HINN.V. EEN SECRETARESSE Vooral kamperen Informatiediensten absoluut beschaafde meisjes WOENSDAG 8 DECEMBER 1965 PAGINA 6 Snéller dan aanvankelijk werd verwacht, op 15 december a.s., zal koningin Juliana de nieuwe Oosterscheldebrug tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland of ficieel openen. Een „meevaller", welke te danken is aan gunstige weersomstandig heden. De bij de start van de bouw in 1962 afgesproken datum luidde: 31 december 1965 Deze nieuwe oeververbinding, die als een reusachtige, betonnen rups in het water van de Oosterschelde ligt, is niet alleen Nederlands langste brug, maar ook de langste brug van Europa. Op deze pagina wordt een aantal aspecten belicht van dit trotse bouwwerk, dat thans letterlijk „op poten" staat, gereed om de autostroom (volgend jaar reeds geschat op ten minste een miljoen voertuigen) te verwerken. Opgetild door vierenvijftig wijdbeense, betonnen pijlers ligt het wegdek van de nieuwe Oosterscheldebrug boven het woelige water. Een stoere streep, vijfduizend een en twintig meter lang, die van kust tot kust loopt. Verwacht wordt, dat ten minste een miljoen auto's hier het volgend jaar op een hoogte van circa zeventig meter de bre de, krachtige waterstroom die vroeger zo'n geduchte bar rière vormde in acht tot tien minuten zullen kruisen. De brug is opgebouwd uit een aantal élementen: sterke schok- brekers zorgen ervoor, dat het geheel „elastisch" blijft. Duidelijk is te zien, dat het wegdek niet uit één geheel bestaat. Reusachtige, op ritssluitingen gelijkende ijzeren voegstukken zorgen voor de verbinding. VIC. SNIEKERS Het rijwielpad op de brug zal in de toekomst eventueel kunnen dienen als rijst rook voor auto's. Bromfietsers en fietsers zullen dan per auto over de brug moeten worden vervoerd. Geen parkeerhavens in Marnixstraat fnhnJcnnto 7)nn fahrikante van Libelle nylons JOH. ENSCHEDE EN ZONEN GRAFISCHE INRICHTING N.V. OOSTERSCHELPEBIfTfJtG IS KLAAR De brug is meer dan tien meter breed: de autoweg bestaat uit twee rijstroken van in totaal 7,60 meter en daarnaast bevindt zich een fiets pad, dat 2,75 meter breed is. Een vangrail beschermt de zijkanten en fungeert tevens als windbreker. Het is overigens de enige bescher ming die de automobilist, de brom fietser en wielrijder heeft op de brug. Om te onderzoeken, hoe een auto zich gedraagt bij sterke wind, zijn al proeven genomen. De heer H. Schou ten van de directie bouw Scheldebrug trok er op stormachtige dagen met zijn Volkswagen op uit, om ervarin gen op te doen. Hij zegt: Er is abso luut geen gevaar. Vergeet niet, dat er op de brug een maximum-snelheid wordt voorgeschreven van ten hoog ste zeventig of tachtig kilometer per uur. Als het werkelijk hard gaat waaien, zullen we die maximum-snel heid bovendien terugbrengen tot vijf tig kilometer per uur. We denken er aan, borden te plaatsen op de brug, die vanuit het brugwachters- huisje bediend kunnen worden. Het zoeken is nog naar een goed sys teem. Misschien kunnen we de bor den wel gebruiken, waarmee in Mün- chen proeven zjjn genomen: de gla zen kasten met verschillende platen, die automatisch kunnen worden ont rold." De nieuwe Oosterscheldebrug wordt een tolbrug: het benodigde geld (in totaal 77 miljoen gulden) werd des tijds door de N.V. Provinciale Zeeuw se Brugmaatschappij bij elkaar ge leend. Het tarief staat al vast: auto mobilisten zullen (ongeacht het aan tal inzittenden) voor een enkele reis 2,50 moeten gaan betalen en fiet sers, bromfietsers en voetgangers be talen voor een brug-tochtje 1. Op deze manier hoopt men, met de in komsten uit het busvervoer en vracht vervoer, omstreeks 1978 uit de schul den te zijn. Binnen drie jaar is het machtige bouwwerk uit de golven opgerezen. Of beter: in het water neer-gepoot. Want bij de bouw heeft men de 162 holle betonnen palen die de brug dra gen in het water neergezet. Deze be tonnen palen werden tot pijlers ver enigd en daarop kwamen de wijdbe- nig uitlopende draagstukken, die op hun beurt het onderstel vormen voor de 54 T-constructies, waaruit deze langste brug van Europa is opge bouwd. In feite bestaat de brug niet uit één geheel, maar uit een verzameling T-stukken, die allemaal naast elkaar in het water staan. Ook het wegdek is uit segmenten opgebouwd. V Dit gaf voordelen bij de bouw (voor al tijdwinst) maar bracht ook een na deel mee. Er moest een methode worden gevonden, om al die stukken degelijk aan elkaar te verbinden. Het maken van een starre bevestiging was onmogelijk. Hitte en koude heb- fcv,,.-:,; -: - ben uitzetting en inkrimping tot ge volg: naar voorbeeld van de spoor rails werd daarom besloten, om dan maar tussen verschillende delen klei ne kieren open te laten. Maar de deskundigen voorspelden, dat wanneer er zwaar verkeer over de brug zou rijden, de 95 meter lange en ongeveer 2000 ton wegende bal ken tegen elkaar zouden kunnen gaan stoten. Ook zouden er moeilijkheden kunnen ontstaan bij ijsgang en zware stormen. Bij het vinden van een afdoende oplossing nam men tenslotte een voor beeld aande auto. Die beschikt over ,,schokbrekers". Aan de experts van onze befaamde Nederlandse schokbreker-fabriek Koni in Oud Beijerland werd gevraagd, er iets op te vinden. Het lukte: er kwam een ,Oosterscheldebrugschokbreker", die 50.000 maal zwaarder is dan een ge wone autoschokbreker. Het gewicht is trouwens ook aanmerkelijk groter: 124 kilo. Bij een schok van 30.000 kilo laat deze demper zich maar 0,1 millime ter indrukken. Gedurende de wisse ling der seizoenen kan hij 15 centi meter ingedrukt of uitgetrokken wor den, zonder dat hierdoor krachten van belang op de brugconstructie worden uitgeoefend. Bij de verbinding van twee delen van het brugdek kan niet worden vol staan met een demper: het aantal is afhankelijk van de plaats en de groot te van de betrokken brugdelen. In to taal zullen 114 Koni schokbrekers er voor zorgen, dat de brug elastisch blijft. ZEELAND VREEST ZOMERSE INVASIE Zeeland ziet het nieuwe toeristen seizoen met zorg tegemoet. De Oosterscheldebrug, laatste scha kel in de eerste directe verbin ding tussen Holland en midden-Zee land, zal de komende zomer een inva sie veroorzaken, waarop men nog lang niet berekend is. De directeur van de provinciale VW, de heer J. P. de Regt, zegt het eerlijk: „Ik houd mijn hart vast, want het wordt een moeilijke zaak. We zfin er gewoon niet op ingesteld, het moet allemaal nog groeien". Hij praat (nog) niet over het vakantie-toerismedat zal geen onoverkomelijke problemen op leveren. Zeeland heeft een geweldige opname-capaciteit, vooral in de kam- peersector, en het zal ook in 1966 ver moedelijk nooit voorkomen, dat alles is volgeboekt. Maar het dagtoerisme, dat Zeeland zeker met grote groepen zal overspoelen, vindt nog bijna geen accommodatie: er zijn geen gelegen heden waar men grote aantallen mensen kan opvangen voor het gebrui ken van al of niet meegebrachte maaltijden en voor de noodzakelijke „sanitaire stop". Schouwen-Duiveland het afgelo pen seizoen dank zij de Grevelingen- dam voor het eerst eiland af heeft deze zomer model gestaan voor de toestanden die volgend jaar op mooie zondagen in heel Zeeland benoorden de Westerschelde te verwachten zijn: uitpuilende café's met onvoldoende personeel, de exploitanten en hun echtgenotes op de rand van een over spanning. Sommige restaurants hin gen bordjes op de deur „Alleen toe gankelijk voor de gasten". Daarmee waren dan de vaste klanten bedoeld. „We kunnen het echt niet hebben, aan de vaste bezoekers hebben we onze handen vol", zeiden de exploi tanten. Het ontbreekt niet alleen aan zalen, sanitair en personeel er is ook nog geen ervaring in de organisatie. „Het zal op de duur wel komen en op enkele plaatsen is men al aan de gang", zegt de heer De Regt. „In Zienkzee zijn een paar zaken waar al iets binnen kan en in Kortgene op Noord-Beveland is hotel De Stads- wijnkelder een grote zaal aan het (ver) bouwen, speciaal voor het op vangen van groepen. Maar daarbuiten zal er het eerste jaar nog weinig te vinden zijn." Met het verblijfstoerisme ligt het minder moeilijk. Zeeland heeft om streeks 85.000 slaapplaatsen beschik baar, omstreeks 51.000 op de kampeer terreinen, 13.000 in gemeubileerde ka mers, 8500 in zomerwoningen, 7000 in officiële hotels en pensions en om streeks 5500 niet geregistreerde. Met dit globale overzicht is het toeristische klimaat meteen getypeerd: Zeeland is vooral kampeergebied en daar is lang niet iedereen gelukkig mee. „We moeten niet alles op één kaart zet ten", zegt de heer De Regt. Er is gebrek aan goede moderne hotels, al thans in het topseizoen. Maar daar voor alleen valt niet te bouwen; dat is op de laatste recreatiestudiedag van de ANWB nog eens duidelijk gesteld. Toch ziet de VVV-directeur wel per spectieven met name voor de beschut te zuidkust van Walcheren, de strook tussen West-Kapelle en Vlissingen; de zogeheten Zeeuwse Rivièra. Het milde klimaat maakt het voor al daar goed mogelijk, het seizoen te verlengen; in feite is het er al ver lengd. In Zoutelande is juni al een echte toeristenmaand. In de bezet ting van hotels en zomerhuisjes is er bijna geen verschil meer met juli en augustus; ook september komt er in. Het grootste verschil is, dat in juni en september kleinere gezinnen komen; de bungalows zijn dan wel bezet, maar niet tot het laatste bed. Deze al verbrede basis kan nog wor den uitgebouwd met weekends in het vroege voorjaar en in de herfst. Het Kurhaus en de Distel in Zoutelande en het Badmotel in Westkapelle zijn al heel de winter open. Juist in Zee land is het in de voor- en nawinter vaak redelijk weer en de nieuwe ver binding met het noorden maakt het aantrekkelijk om daarvan te profite ren. De VVV probeert een aantal hoteliers te interesseren voor een „winterweekend-pakket": een com pleet arrangement voor een verblijf van vrijdagavond tot zondagmiddag of van zaterdagmiddag tot maandag morgen, tegen een gematigd tarief. Veel mensen lokt zo'n weekend extra omdat ze dan tegelijk kwartier kun nen maken voor de zomervakantie. Zeeland bevordert de vakantiesprei ding door middel van sterk verschil lende seizoenprijzen. Gemeubileerde Omdat de nieuwe Oosterschel debrug géén vluchtstroken f parkeerhavens kent, dienen pechvogels snel van de rij baan te worden verwijderd. Wie met zijn auto panne krijgt, kan om hulp roepen via een z.g. „praatpaal". De Wegenwacht komt dan snel over de brug met een speciale sleepwagen. Iedereen wordt direct weggebracht: op de brug wordt niet gerepareerd. Na derhand kunnen de voertuigen, als de bestuurders dit wensen, door de Wegenwacht weer rijklaar worden gemaakt. Voor het bestrijden van motorbanden heeft de Wegenwacht bovendien een mobiele brandspuit klaarstaan. Het Wegenwachtstation is geves tigd bij het eerste kruispunt ten zuiden van de brug. Het werkings gebied van dit station (dag en nacht telefonisch te bereiken onder no. 0 1199-231) strekt zich uit over alle wegen van Zeeland, alsmede die op het Zuidhollandse eiland Goeree- Overflakkee. De twintig Wegen wachten in dit rayon staan in mo- bilifoonverbinding met station „Oos- terscheldebruk". HAARLEM, 8 dec. Er zullen in de Marnixstraat voorlopig geen parkeer havens worden aangelegd. Dat in te genstelling tot hetgeen burgemeester mr. O. Cremers tijdens de behandeling van het onderdeel Openbare Veiligheid van de begroting 1965 op grond van ambtelijke informaties heeft meege deeld. Het college van B. en W. is thans van mening, dat de aanleg van bedoelde parkeerhavens niet als urgen/ kan wordm beschouwd en bovendien is in het „werkplan" met de uitvoe ring daarvan geen rekening gehouden. woningen die in juli en augustus 125 tot 250 per week kosten, kan men in juni van 75 tot 150 betrek ken; houten zomerhuisjes en caravans variëren in augustus van f 80 tot 150 per week, in juni van 50 tot 80. De boekingen voor de zomerwonin gen beginnen al in januari; voor het topseizoen zijn de huisjes al vroeg in het voorjaar uitverkocht. Dat geldt in mindere mate ook voor de gemeu bileerde kamers. Daarentegen zijn de kampeerterreinen nog nooit allemaal vol geweest. Wel de terreinen direct achter de duinen, maar meer naar binnen zijn er, ook vorig jaar op Schouwen-Duiveland, in de topweek nog plaatsen beschikbaar geweest. „Vol is het niet gauw. Als er mensen zijn teruggegaan, is het m.i. door een gebrek aan organisatie geweest", al dus de heer De Regt. Aan die organisatie gaat de VW in het nieuwe seizoen wat doen. Als Rijkswaterstaat tijdig de ver eiste goedkeuringen geeft en als er gelden beschikbaar komen uit de pot voor de versteviging van het binnen landse WV-apparaat, zullen de Zee- landvaarders aan de grote toegangs poorten: de oude uit Brabant en de nieuwe uit Rotterdam, een kiosk aan treffen, waar men precies weet te vertellen waar nog bedden of kam peerplaatsen beschikbaar zijn. Aan die kiosken de noordelijke bij de „Blauwe Keet" in Bruinisse, de zuid oostelijke bij „De Caisson" in Capel- le zal men bedden kunnen reserve ren in de officiële hotels en pensions. Voor de overige logiesvormen zal men informatie krijgen over de dorpen en kampeerterreinen waar nog plaats is, waarna men ter plaatse bi) de WV's logiesadressen kan krijgen of stand plaats kan kiezen. Voor deze informa tie zal men gebruik maken van de gegevens van de kampeer-informatie- dienst, die zullen worden aangevuld met de laatste gegevens van een ei gen informatie-apparaat, waardoor men praktisch van minuut tot minuut bij kan blijven. Op papier zit het allemaal al in elkaar. Kampeerders zijn welkom in Zee land, maar het zit de toeristische en economische leiders hoog, dat een eer ste kans om ook een meer luxe outil lage te krijgen, door „Den Haag" in de grond is geboord. Dat was het Eurotel in Vrouwenpolder een to renflat met appartementen die voor de verkoop waren bestemd en die de ei genaars ruilmogelijkheid zouden bie den met eigenaars van Eurotelkamers in diverse Europese landen. Een be langrijke aanzet voor een „betere" verblijfsaccommodatie, waar de ge goede middengroepen aan toe zijn. De PPD was ervoor, Gedeputeerden waren er voor, maar de Kroon haal de er op de valreep van de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening een streep door, omdat de skyline niet acceptabel werd geacht in het land schap. Heemschut heeft ertegen ge ageerd, verteld de heer Verburg van het ETI; „En als je dan in de damago- gie ziet waarmee zo'n instantie dat aanpakt: met boekjes vol prachtige plaatjes van het oude stadhuis en de oude kerk van Middelburg en daar tussen dan het flatgebouw. Er staan toch in Zeeland ook silo's, kranen en een tv-toren en je zegt toch niet: laat Zeeland maar geen tv kijken, want de toren is zo lelijk". Blijft nog liggen de vraag, of het Zeeuwse landschap méér ontsierd wordt door hier en daar zo'n toren hotel dan door onafzienbare vlakten zomerhuisjes, caravans en bungalow tenten. In de een of andere accommodatie zullen de toekomstige vakantiegasten toch onderdak moeten. Zeeland heeft het aantal overnachtingen zien groei en van 750.000 in 1954 naar ander half miljoen in 1959 en van dat an derhalf miljoen naar ruim drie mil joen in 1964. Mede door de nieuwe brug zal een nieuwe verdubbeling in de naaste toekomst volgen. Direc teur De Regt wil Zeeland laten opne men in de Groene Kust-route; het ene veer over de Westerschelde is daarvoor geen bezwaar, het is voor velen een toeristische attractie en het is bovendien spotgoedkoop in verge lijking met de veerboten in Scandina vië. Bij de binnenlandse gasten zullen zich dan grote aantallen buitenlan ders gaan voegen, van wie een deel voor korte tijd in Zeeland zal willen overnachten. land? Zal het gedaan zijn met ds ruimte aan de stranden en met de bewegingsvrijheid in de oude stadjes? Zal men dan op een regenachtige dag in Middelburg nog iets van de ringril- derij kunnen zien, of zelfs maar van de abdij. De toren is gelukkig hoog en volgen? de PPD kunnen er 1000 men sen op een hectare strand; er kun nen „dus" 300.000 slaapplaatsen ko men. Men kan op het strand ook nog met staanplaatsen gaan werken! b.v. in het geval dat de 500.000 Zeeu wen die er volgens het ETI nog bijko men, ook nog eens naar zee zouden willen. Maar dan is er gelukkig d« Oosterscheldebrug, een aanmerkelijk* verkorting van de route naar... Sche- veningen. Zal het dan écht vol raken in Zee- VIC. LANGENHOFF en van andere mode-artikelen als kant en lingerie, vraagt voor haar moderne atelier Natuurlijk zijn de sociale voorzieningen bij Hm Bit ste ken d en is het salaris prima, maar 't is er ook gezellig. Hin heeft een leuke personeelsvereniging en een machtige recreatiezaal. Bij Hin heerst een sfeer van 'vriendinnen onder elkaar'. Bij Hin vliegt de tijd om. Voor inlichtingen en sollicitaties: Zijlweg 138, Haar lem, telefoon 1. 85 50. ook 's avonds van 7 tot 8 uur. HAARLEM KLOKHUISPLEIN 5 vraagt voor het Hoofd van het Chemisch Laboratorium M.U.L.O.- of M.M.S.-opleiding Leeftijd 2040 jaar De werkzaamheden bestaan ondermeer uit op maken van rapporten en staten, alsmede bijhouden van binnen- en buitenlandse correspondentie. Tevens wordt verlangd het beheren van vakge- gevens en documentatie. Hiervoor kan na indienst treding zo nodig een opleiding bij het N.I.D.E.R. worden gevolgd. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Bureau Personeelszaken, Klokhuisplein 5, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6