Gun Uzelf Prachtige vertoning van tempo- voetbal Grootse zege van Okker In halve finale Roy Emerson als tegenstander Jensen niet naar Fe yen oord Weer Keino Peter Post-Pfenninger grijpen derde zege in zesdaagse van Zürich Duitsers maar plannen te maken MüNCHEN OLYMPISCHE STAD IN 1972? Slecht Advocaat krijgt kous op de kop Van DE STRIJD OM DE EUROPA-CUP Post start in Keulen met v. Steenbergen Incident arbiter Kandidaat-steden voor Winterspelen Ook succes voor Koel en Steevens Koppel Benfica Europa-cup II Nog 'n succes iimniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiniiinnniiiiiïïiin mmniiniiiniTiminniiiiiiiiiinnimniimiiinmniiifiinniiHiiiiininn ,10 r m - DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 MADRID, 9 december. De Wedstrijd SpanjeEngeland heeft de Nederlandse t.v.-kijkers heel Wat meer puur voetbalgenot ge boden, dan het duel van dinsdag lussen Italië en Schotland, dat °ok via de beeldbuis te zien was. Het was verbijsterend hoe ge makkelijk de superieure Engelsen met hun Spaanse tegenstanders omsprongen. Vooral het schitte rende spel van Bobby Charlton stal de harten van tienduizenden voetballiefhebbers- De Engelsen, die een virtuoze vertoning gaven van tempovoetbal, wonnen met 2—0. Voor de rust was de stand al 10 in het voordeel van de Jonge garde van Alf Ramsey. ADELAIDE, 9 dec. De Nederlandse tenniskampioen Tom Okker heeft gisteren in de Zuidaustralische kam pioenschappen één van de beste overwinningen uit zijn carrière behaald. Hij versloeg in de derde ronde titelhouder John Newcombe met 61, 119. Deze is een serieuze gegadigde voor het Austra lische Daviscupteam, dat eind december het bezit van de cup zal verdedigen tegen uit dager Spanje. benfica bereikt de kwartfinales Engeland verrast Spanje Het eerste doelpunt werd na acht minuten in de eerste helft gescoord door de Engelse middenvoor Baker, die een voorzet van linksback Wilson feilloos afrondde. De Engelsen speelden van be- gin af aan In topvorm, waarbij zij in een veel hoger tempo hun spel op de grasmat legden. Een aantal malen ston den zelfs de Britse verdedigers voor de Veste van de Spanjaarden. Ook na de rust bleven de Engelsen in het eenmaal begonnen hoge tempo spelen. Het was duidelijk dat de Span jaarden hiertegen niet waren opgewas sen, hetgeen resulteerde in een volledig ■Brits overwicht op het middenveld. Meestentijds stond de voorhoede van de Britse ploeg op de Spaanse heift en alleen het onproduktieve schieten van de Britten heeft de uiteindelijke score laag gehouden. Ook het betere samen spel en de superieure tactiek, die de Engelsen ten toon spreidden konden hieraan niets afdoen. De Britse linkshalf Stiles was tot tweemaal toe bijna betrokken bij een vechtpartij binnen de lijnen toen hij eerst de Spaanse linkshalf Zoco en 25 minuten later de Spaanse rechtsback Sanchis wat hardhandig onderuit daal" de. In beide gevallen werd hij omringd door boze Spaanse spelers, maar zijn ploeggenoten wisten Stiles beide malen tijdig weg te duwen nadat deze al in een verhitte discussie was getreden met de Spanjaarden. Het tweede doelpunt kwam tien mi nuten na de hervatting van de voet van rechtsbinnen Hunt na een pass van rechtsbuiten Ball. Overigens waren de omstandigheden tijdens de rust nog on gunstiger geworden. Bij de lage tem peratuur, deze schommelde rond het vriespunt, was het een beetje gaan sneeuwen, hetgeen vooral de Spanjaar den parten speelde. Overigens was het koude weer er ten dele debet aan dat slechts 25.000 men sen naar het stadion, dat 125.000 toe schouwers kan bevatten, waren ge komen. Men hield er desalniettemin de moed in door dé Spaanse ploeg luide aan te moedigen terwijl men hier en daar songs, hoog genoteerd op de plaatselijke topper-lijst, over de lege tribunes liet galmen. Tijdens de pauze werden er zelfs verscheidene vuren ontstoken die ge voed werden met kranten. Op deze wijze kon men en warm blijven en de Wedstrijd zien, daar was men tenslotte voor gekomen. Newcombe staat achtste op de wereldranglijst van de Britse ex pert Tingay. Hij won vorig jaar in hetzelfde toernooi met ruime cijfers van Okker en versloeg de Neder landse titelhouder in de finale van de internationale kampioenschap pen in Hilversum en onlangs op nieuw in Melbourne. Okker heeft in zijn vrij korte loopbaan nu reeds overwinningen geboekt op Stolle Newcombe en Roche, de nummers twee, drie en vier van Australië en resp. derde, achtste en zevende op de wereldranglijst. De nederlaag van Newcombe vermindert diens kansen op een plaats in het Australische Davis cupteam aanzienlijk. Tot dusverre demonstreerde hij een betere vorm dan Fred Stolle, die vorig jaar met Emerson de winnende Daviscup- combinatie vormde. Deze achter grond geeft de zege van Okker meer cachet. Wimbledonkampioen Roy Emer son boekte een moeizame zege op de Amerikaanse junior Cliff Ri- chey (61. 810, 97). Na een grandioze eerste set bracht de stug volhoudende speler uit Dallas hem TOM OKKER: één van zijn beste zeges. in grote moeilijkheden. De jonge Amerikaan werd luid toegejuicht toen hij na 45 in de beslissende set een doorbraak forceerde en gelijk maakte. Pas zes games later kon Emerson ziöh definitief win naar noemen. Tom Ofckeir heeft donderdag de halve finales bereikt van hielt sterlk bezette ZuidausferalAsche kampioen schap, dat in Adelaide wondtt ge houden. Hij zegevierde mét 6—3, 61 over John Cooper, die jongere broer van oud- W iimbledterakam - pioen Ashley Cooper. De eliminatie van dte geplaatste Austraiiëns, die werd ingeleid door heit verlies ln de achtste finales van Jota New combe tegen Tom Okker, werd ook donderdag voortgezet. Het meest opzienbarend was de nederlaag van Fred Stolle mett Newcombe en Emeirgon kandidaat vooir het Australische Daviseupteaim te- gein de ongeplaatste Australiër Ray Ruffeüis. Stolle verloor met 15, 64. In dte halve finales komt Tom Okker uit tegen Roy Emerson en Arthur AShe tegen Ray Ruffels. EDINBURGH, 9 dec. Het ziet er naar uit. dat de Noorse rechtsbuiten Roald Jensen van Hearts de kans om op korte termijn naar Feyenoord te wor den overgeschreven niet wil grijpen. Gisteren heeft Jensen aan de manager van Hearts, Tommy Walker, verteld dat hij graag bij zijn Schotse club zou blij ven, maar dat hij het aanbod van Fey enoord zou overwegen als die club aan het eind van het seizoen nog belang stelling voor hem zou hebben. HAMILTON (N.-Zeeland) 9 dec. De Keniase politieman Kipchonge Kei no uit Nairobi is winnaar geworden van een invitatie-race over 3.000 m, die in het Seddon Park in Hamilton werd gehouden. Keino liet een tijd van 7 min. 50,4 sec. voor zich afdrukken, een tijd, die ruim tien sec. boven zijn eigen we reldrecord op deze afstand ligt. Niette min had hij op de finishlijn een voor sprong van bijna honderd meter op de Nieuwzeelander John Davies, die een tijd van 8.04,8 voor zich liet noteren. De Oostduitser Jürgen May we reldrecordhouder op de 1.000 m zege vierde op de 800 m in 1 min 49,1 sec. AARE, Noord-Zweden, 9 dec. Het toeristenccwnité van de Zweedse winter sportplaats Aare heeft besloten samen met de Finse plaats Lahtis mee te din gen naar de organisatie van de Olym pische winterspelen voor 1972. Officieel zijn bij de kanselarij van het IOC te Lausanne al de aanvragen bin nen van de Japanse stad Sapporo op het eiland Hokaido en van de Canadese stad Calgary aan de voet van de Rocky Mountains. ZURICH, 9 dec. Hei Nederlands- Zwitserse koppel Peter Post-frits Pfen- ninger heeft voor de derde achtereen volgende maal de zesdaagse van Ziirich gewonnen, die gisteravond is beëindigd. Voor Pfenninger was het zelfs de vierde achtereenvolgende keer, dat hg deze zesdaagse won. In 1962 zegevierde hy met de Duitser Bugdahl als koppel- genoot. De uitslag luidt: 1 Post-Pfenmlnger (Ned./Zwiilts.) 326 pnt; 2 LyWke-Eugen (Den.) 70; oip twee ronldenc 3 Riudl Alitig- Kemper (DQId!) 245 pnJt.; op vijf ronden; 4 Bugdialhl-BoeiHae (Did1), 48 pmt.; op ne gen rondten: 5 Willi Al'tóg-May (Did) 157 prat.; op veertien ronden' 6 Seve- reyras-Zoeffel Belg./Zwits.) 114 pnt De overige koppels hadden aeebien of meer tat zieilfs 32 aan toe ronden achterstand op de winnaars. KEULEN Peter Post zal fai de zes daagse van Keulen, die start op 27 de cember en eindigt in de avond van de tweede januari, uitkomen met de Bel gische veteraan Rik van Steenbergen- Tot de concurrentie behoren o.a. de Duitsers Rudl Altig en Kemper, het Advertentie LISSABON Benfica heeft zich gistermiddag te Lissabon geplaatst voor de kwart-finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen door een overwinning met 3—2 op Levski uit Sofia. De eerste wed strijd tussen beide ploegen in de acht ste finales, gespeeld in Bulgarije, ein digde in een gelijk spel: 22. Na de eerste helft van de wedstrijd te Lissa bon hadden de Portugezen al een voor sprong van 21. Benfica, dat in de ereste helft zijn ritme niet kon vinden, heeft meer moeite met Levski gehad dan ver wacht De Bulgaren legden het zwaar tepunt op de verdediging, maar niette min leidden zij na twee minuten al met 1—6 door een doelpunt van mid denvoor Asparoukhov. De vreugde was van korte duur, want in de volgende miiinuut reedts schoot uiit een snelle te genactie Eusebio in de roos: 11. Met het trage spel van de Portugezen had Levski weinig moeite, maar toch nam nog voor de rust Benfica met 2—1 de leiding door een doelpunt van Coluna- De Portugezen overrompelden dadelijk na de rust de Bulgaarse verdedigings linie. En met succes. In de eerste mi nuut van de tweede helft bracht Tor res, profiterend van een onoplettend heid in de vijandelijke defensie, de stand op 31. Weliswaar kregen de Bulgaren nog enige hoop op een twee de gelijk spel, toen na een half uur Asparoukhov voor de tweede maal scoorde: 32, maar deze bleek ijdel. De Portugese verdediging bleef verder de situatie meester. BOBBY CHARLTON .harten gestolen SION Het Zwitserse Sion heeft zich gistermiddag ten dele gerevan cheerd voor de grote nederlaag, die het in de eerste wedstrijd voor de achtste finales van het toernooi om de Euro pese beker voor nationale bekerwin naars tegen het Oostduitse Aufbau (Maagdenburg) leed. De Zwitsers be reikten voor eigen publiek een gelijk spel, nadat de Oostduitsers bij de rust nog 'n voorsprong hadden van 2-0. Door de groite overwinning in de thuiswed strijd (81) gaat Aufbau echter over naar de kwart-finales. De vijfduizend toeschouwers, die het door de sneeuwval en de dooi schier onbegaanbare veld van Sion omzoom den, konden moeilijk anders dan een slechte wedstrijd verwachten. Dit is het ook geworden. Ondanks de veld- meerderheid van de Zwitsers in de eerste helft namen de Oostduitsers een voorsprong van 20 door doelpunten van rechtsbuiten Wiedemann- Had de versterkte verdediging van Aufbau met de uitstekende doelmap Blochwitz aan het hoofd voor de rust doelpunten kunnen voorkomen, daarna moest zij toch tweemaal capituleren. De besite aanvaller van Sion. Desbiolles, bracht na tien minuten de stand op 12 en na bijna een half uur volgde van Quen- tin de gelijkmaker: 22. Tot de ver diende winnende treffer konden de Zwitsers echter niet komen. Twee spe lers haalden het einde van de harde strijd niet. Twee minuten na de rust stuurde de scheidsrechter Aufbau's rechtsbuiten Hirschmann na een bot sing met Sions halfspeler Roesch van het veld en acht minuten voor het einde verwees hij Sions halfspeler An- tonielli naar de kleedkamer wegens een overtreding tegen Wiedemann, MüNCHEN, 9 dec. In München is men begonnen met de voorberei ding tot de Olympische Spelen. Ter wijl er aan de andere kant van de Oceaan nog dag en nacht hard wordt gewerkt om de Olympiërs in 1968 te ontvangen, heeft men in München de eerste spade voor de Olympiade van vier jaar later al in de grond gesto ken. In de Beierse hoofdstad is men er heilig van overtuigd dat het Interna tionaal Olympisch Comitee München zal aanwijzen als Olympische stad 19 72. Op 21 april a.s. zal dit college in Rome beslissen of het „miljoenendorp München", zoals de Duitsers deze stad zo graag noemen, 's werelds grootste sportfeest binnen haar poor ten krijgt. Want München is niet de enige stad die haar faam door middel van de Olympische Spelen graag nog verder wil verbreiden. Bij het IOC hebben zich nog wel geen officiële kandidaten gemeld, maar voor 31 de cember sluitingsdatumverwacht men dat negen steden hun kandida tuur stellen. De afgelopen dagen is het voor en tegen van deze kandidaten door de Duitse en buitenlandse sportpers te gen elkaar afgewogen. München bleef toen als de enige potentiële kandidaat over. Maar het IOC heeft het laatste woord en men weet in Duitsland drommels goed dat Avery Brundage en zijn 68 medestemgerechtigden vreemde beslissingen kunnen nemen. Het houden van de Olympische Spe len in het hooggelegen Mexico City is daarvan een sprekend voorbeeld. Daarbij komt nog dat de-afgevaardig den uit de landen achter het ijzeren gordijn vast en zeker tegen de kan didatuur van München zullen stem men. Daar men aanneemt dat de „Spe len" van 1972 in Europa worden ge houden blijven naast München nog Barcelona, Boedapest, Parijs en We- In het diepste geheim hadden de burgemeester van München Hans Jochen Vogel (op de foto in het midden), de -a i ]l öf Hl lltn 7 - - IS~1 - .'if T TT 2 ITiï TA n i am - ..1, i,. 1 - A 7 X- - 7 - 7. sloeg dit nieuws in als een bom. Aan zoiets had nog nooit iemand gedacht. geen dag nadat burgemeester Hans Jo chen Vogel en de voorzitter van het Duits Olympisch Comité, Willi Daume, van bondskanselier Ludwig Erhard fi nanciële steun voor het plan kregen toegezegd, vorderden de Münchener kranten directe aanvang met de bouw van de nieuwe sportaccommodaties. „We kunnen niet wachten tot het IOC eind april een uitspraak heeft gedaan. We moeten direct beginnen met de bouw van nieuwe stadions," zei ook burgemeester Vogel. Inmiddels heeft het stadsbestuur van Kiel zich bereid verklaard de organisatie van de Olympische zeil wedstrijden in 1972 op zich te nemen, indien de keus van het IOC op Mün chen mocht vallen. De „sollicitatie" van Kiel is reeds ter kennis gebracht van het Duitse Olympische comité. nen als c Geen van voorzmer van het Duits Olympisch Comité Willi Daume (rechts) en Dr. Alf ons Goppel regeringschef van deze ste j icn tot op heden gejeren (links) in Bonn besprekingen gevoerd over het houden van Olympische Spelen in München. Toen zij echter of]1C1. n9emeld bekend maakten dat München zich als candidaat stelt en dat de regering ruimschoots financiële hulp zal bieden Mocht Barcelona dit alsnog doen v dan geeft men deze stad niet veel kans, vanwege de enorme sommen gelds die met dit avontuur zijn ge moeid. Boedapest heeft wel een kans, maar van de Hongaarse hoofdstad staat het voor 99 vast dat het zich eveneens door financiële moeilijkhe den wel niet zal aanmelden. Parijs had in 1900 en in 1924 de Spelen" binnen haar poorten, zodat alleen Wenen als serieuze rivaal overblijft. Deze stad is internationaal bekend en ligt in een neutraal land. Een na deel voor de Oostenrijkse hoofdstad is echter het feit dat de regering nog steeds niet besloten heeft om finan ciële steun te verlenen en dat de Olympische Winterspelen in 1964 in Innsbruck plaatsvonden. Blijft het 815 kilometer van Am sterdam gelegen München over als de meest serieuze kandidaat. In München weet men dat. Nog PETER POST reden om te lachen. Italiaanse Faggtn-Beghetto, de Zwitsers. Duitse oombtnatte Pfenninger-Kanter, de Duitse koppels Bugdahl-Schulze Junkermann-Roggendorf. De Deen Eu- gen rijdt met de Duitser Peffgen. ter wijl de Belg Severeyns is gekoppeld aan de Duitser Streng. ZURICH De Nederlanders Gerard Koel en Harry Steevens behaalden De Zürich ook een succes. Zij wormen een wedstrijd over een uur. waarmee dte zesdaagse van de toekomst werd be sloten. Onze landgenoten zegevierden in die uurwedstrijd met een gemiddtel- dte sraelihedd van 50,180 km die eindstand van de amateur-zesdaagse luidt: 1 Koel/ Steeveng (Ned.); 2 Honz/Appeies (Did); 3 Remnewitz/Tscban (Did); 4 Rutsch- mainin/Richard (Zwitserland)5 Mi- chiels/Vensahueren (België); 6 Rossel/ Frdck (Zwilts.) De overige tien deelne mende koppels eindigden met een ach terstand van een of meer ronden. AMSTERDAM, 9 dec. De officier van justitie en hoofd van het arron dissementsparket in de hoofdstad, mr. J. F. Hartsuiker, zal geen gevolg geven aan het verzoek van de Amsterdamse advocaat mr. Robert P. Kokosky, tot het instellen van een strafvervolging en het doen instellen van een gerechterlijk vooronderzoek tegen de Haagse scheids rechter A. J- Bentvelzen. Er bestaat volgens mr. Kokosky „een ernstig ver moeden" dat deze zich aan een straf baar feit heeft schuldig gemaakt. Mr. Hartsuiker, dlie eerst gisteren de brief van dte advocaat ontving, geeft geen gevolg aan het daarin gedane ver zoek, omdat er voorshands geen enkel bewijs is dat hier een strafbaar feit is gepleegd- „M&ar bovendien kan ik ook zelfs niet vermoeden, aldus mr. Hart suiker. wat voor strafbaar feit hier ge pleegd zou kunnen zijn. Mr. Kokosky schrijft dlat naar zijn mening „de scheidsrechter te kwader trouw was". Er is geen enkel spoor dat hier te kwa der trouw in het spel zou zijn geweest. En ails diat wel het geval zou zijn kan ik er toch niets aan doen, zei mr. Hart suiker. Mr. Kokosky schrijft in zijn brief uit voerig wat volgens hem onjuiste beslis singen van de scheidsrechter zijn ge weest, o.a. fluiten voor buitenspel, ter wijl dit helemaal niet het geval zou zij-n geweest. Het zijn beweerde overtre dingen van de spelregels maar dit moet die K.N.Y-B. uitmaken, aldus mr. Hart suiker. Het Portugese Porto is in de tweede ronde van het toernooi der jaarbeurs- steden uitgeschakeld door Hannover. Wel wonnen de Portugezen gisteren met 21 (rust 11), maar de Duitsers had den in eigen huis al met 50 gewonnen. FC Milaan won gisteren in de tweed» ronde van het toernooi der jaarbeurs- steden op eigen terrein met 2^6 van CUF uit Barreiro, Portugal. Daar de Portugezen de eerste wedstrijd met de zelfde cijfers hadden gewonnen, is een beslissingswedstrijd nodig. Er is in Duitsland geen miljoenen stad met slechtere sportinrichtingen als München. Het grootste voetbal stadion, waarin lijstaanvoerders TSV München 1860 en FC Bayern om beur ten spelen, biedt plaats aan 44.000 toeschouwers. Daarvan zijn slechts 2000 staanplaatsen.Al jarenlang wordt er in de Münchener gerfieete- raad gediscussieerd over een nieuw stadion voor 80.000 toeschouwers. De bouw hiervan zou aanvankelijk 50 miljoen Mark kosten en in 1970 zijn voltooid. De plannen voor dit stadion worden nu gewijzigd en aangepast aan de Olympische eisen. Dit brengt dan wel een kostenverhoging met zich mee want het hele bouwwerk gaat, zo heeft men vluchtig geschat, 80 mil joen Mark kosten. Ook wat de andere sportaccommo daties aangaat is München slecht be deelt. Het heeft geen overdekt 50 me ter zwembad, geen grote sporthallen, geen goede wielerbaan en een voor de Olympische Spelen ontoereikende roeibaan. Dit alles plus een Olym pisch dorp zal bijna een half miljard Mark gaan kosten. Dit geld zal voor een derde deel door de stad zelf moe ten worden opgebracht. De overige kosten worden gehaald uit de staats kas en de kas van de provincie Bayern. Ondanks de hoge kosten spreekt, p.de man in de straat" zich uit voor het houden van de Olympische Spe len in München Dit ondanks de waarschuwende woorden in de Duitse „Die Welt'' dat schrijft„Het organiseren van Olym pische Spelen is het duurste vermaak dat een stad zich wensen kan. In München wordt dit feest extra duur. In deze stad ontbreken alle gewenste sportaccommodaties. Om München tot Olympische Stad om te bouwen moet er meer geld op tafel komen dan me nig Duitser lief is." Dat de Olympische Spelen een duur vermaak zijn is bekend. Zo zal Ne derland zich de Olympische Spelen waarschijnlijk nooit meer kunnen veroorloven. Maar als de Spelen in een buurland worden gehouden is dat het Nederlands Olympisch Comité ook aangenaam. Het kan dan meer sportlieden en nog meer officials uitzenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11