Vakcentrales willen met werkgevers niet meer praten over loonzaken DERBY COLA DRINK Stichting van de Arbeid voor deel uitgeschakeld Zondag toch lancering Gemini - 6 STALEN WATER TOREN HUWELIJK 10 MAART Politie zoekt 3 mannen Nog GEEN aanwijzingen voor moord Concilie Huwelijk meesterlijk! Waarom pleegde DDR-functionaris zelfmoord Huisartsen niet akkoord met geboden verhoging Kolendamp doodt moeder en kind Meer dan honderd Nederlanders 100 jaar of ouder TV-vraaggesprek met kard. Alfrink LAATSTE GEZELSCHAP VAN VERMISTE MEDICVS „Snorder" Deserteur gepakt, ontsnapt en weer gearresteerd Stormdepressie Nieuw lekker Het nieuws VANDAAG En Verder: In PLUS deze week FONVILLE Teleurstellend 1 I 13,28% voor andere medische groepen Boemeltocht Schoten in Alkmaar DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32224 DEN HAAG, 9 dec. - Over zaken die de lonen be treffen willen de vakcentra les niet meer praten met de werkgevers in het instituut dat daarvoor bestaat, De Stichting van de Arbeid. Dat hebben de vertegenwoordi gers van de werknemers de werkgevers laten weten in de vergadering van de Stichting van gisteravond, die nauwe lijks een half uur heeft ge duurd. In die vergadering hebben de vakcentrales het voorstel dat de werkgevers deden inzake het mi nimumloon, afgewezen. De werk gevers hadden het voorstel gedaan het minimumloon van 110 per week voor gehuwde werknemers van 25 jaar en ouder volgend jaar dezelfde koopkracht te laten be houden. Men zou dit kunnen doen door het met 4,5 procent te ver hogen, de te verwachten stijging van kosten van levensonderhoud volgend jaar. NOTEN W 13 N E N m Aan de Haarlemmerweg in Am sterdam verrijst een voor trein reizigers goed zichtbare water torendie geheel van staal is. Het gevaarte moet 35 meter hoog worden en zal 1280 m3 water kunnen bevatten. De wa tertoren dient om drukwisselin- gen in het stadsnet te kunnen opvangen. ■PwSS De Paus werd gisteren aan het begin van de plechtige sluiting van het Concilie over het Sint Pietersplein gedragen op de sedia gestatoria, maar Paulus VI, die al eerder de tiara heeft „afge schaft", stelde geen prijs op een baldakijn, noch op waaierende struisvogelveren. De pauselijke bisschopsstaf eindigt niet in een krul, maar wordt bekroond door een kruisbeeld. DEN HAAG, 9 dec. Hare majesteit de koningin en zijne koninklijke hoogheid de prins der Nederlanden en het aan staande bruidspaar hebben naar officieel is medegedeeld, in overleg met de regering 10 maart 1966 vastgesteld als da tum voor de huwelijksvoltrek king. De burgelijke huwelijks sluiting zal plaatsvinden in het stadhuis van Amsterdam; Je kerkelijke bevestiging in de Westerkerk. Commissaris P. LANDMAN: ongeluk NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF SO cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per wee*, J,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. Minimumloon struikelblok (Advertentie) 'n Hero produkt De korpschef van de gemeen tepolitie van Terneuzen heeft een boek geschreven, dat een uitge werkt plan bevat om in ons land tot een betere wetshandhaving te komen. Hij stelt onder meer voor om de verkeersdelicten centraal op te tekenen en in „afkeurings- Punten" uit te drukken. Heeft men zes punten op zijn kaart dan moet men opnieuw op rijvaardig heid worden getest en wordt het rijbéwijs vervangen door een voorlopige vergunning. Meer hierover op pagina 5. De Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, binnenkort geheten Centrale van Katholieke Ondernemersorganisaties in het Midden- en Kleinbedrijf, bestaat vijftig jaar. Woensdag 15 decem ber wordt het feest in Arnhem gevierd. Meer over deze organi satie en het wel en wee kan men lezen op pagina 7. De T.V.-kijkers hebben gister avond kunnen zien op welk een sublieme wijze Engeland als triomfator tevoorschijn kwam uit het duel met Spanje. Op onze sportpagina vindt u naast an der voetbalnieuws een nabe schouwing van deze - boeiende voetbalwedstrijd. Verder een ar tikel over de drukte, die er mo menteel in Munchen is ontstaan over het feit, dat in deze stad wellicht in 1972 de Olympische Spelen zullen worden gehouden. Vooruitlopend op de beslissing van het I.O.C. zijn de voortvaren de Duitsers al vast plannen gaan maken. Vandaag kunt u op onze rtv Pagina iets lezen over een oude boerderij in Loenersloot, die werd omgebouwd tot een modern theater. Dit in het kader van het Mickery plan. Verder nog iets over de moderne troubadour Paui Simons. In het beursgebouw te Amster dam is gisteren de tentoonstel ling ,,Tafeltje-dekje", geopend, die de kunst van het „opmaken" van „gewone" en feestelijke ta fels onder de loep neemt. Meer hierover in de rubriek Op Zijpa den op pagina 2. Regionaal nieuws op pagina 8. Anton Geesink speelt van avond de rol van een „zwa re jongen" in de VPRO- musical „Hands up, maje steit!" De judosport komt er niet aan te pas, maar dat vindt Gee sink niet erg. Waar hij wel een tikje tegenop ziet, is zijn muzi kale aandeel in het spel (pag. 1 van Plus). Pagina 2: Britse leger biedt stof voor dol dwaze film. Boekenmarkt. Afleiding bevordert genezings proces. Pagina 3; China: land van razende Werkers voor een betere toe komst. Hebt u dat gelezen? Geen hotel vannacht. Pagina 4: .Schaken, dammen, puzzelen en Piekeren, klaverjassen, bridgen, tekenpuzzel. Pagina 5: Bazars in Damascus in twintig eeuwen niet veranderd. Prinsessen vinden partners. lussen de wielen. Pagina 6: rerf'eke breide een roze to- De eerste kanaalzwemmer. Kinderpuzzel. Robbie de Beer. geblazen0UVatterl 'S oppassen (Advertentie) niet duur wel heerlijk (Van een onzer verslaggevers) De vakcentrales zullen hun eisen inzake het minimumloon 125,en de gelijke beloning voor mannen en vrouwen (volgend jaar in alle contrac ten gerealiseerd) nu proberen via de politiek af te dwingen. Zij zullen in een rekest bij de Tweede Kamer erop aandringen minister Veldkamp ertoe te brengen de verantwoordelijkheid op zich te nemen, dat het minimum loon van 125,en gelijke beloning voor vrouwen in alle cao's verwezen lijkt wordt. Minister Veldkamp zou dat moeten doen door het College van Rijksbemiddelaars een aanwijzing te geven, cao's die op die punten niet voldoen voor te dragen voor onverbindendverklaring. Dat de vakcentrales het zover heb ben laten komen, dat zij nu weigeren nog verder deel te nemen aan loon- overleg met de werkgevers is waar schijnlijk ook gekomen door de slechte sfeer die gistermorgen in de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid was ontstaan. Daar hebben de werk gevers over het minimumloon gezegd, dat het eigenlijk nu al tien gulden te hoog is. Want, zeiden zij, in 1963 eis ten NW en toen KAB een mi nimumloon van f. 90. Houdt men re kening met de stijging van de kosten van levensonderhoud sindsdien, dan zou het nu honderd gulden moeten zijn. Daarom moet het volgend jaar f. 110 blijven. De heer A. de Boon, binnenkort de tweede voorzitter van het NVV, heeft dit „een schandalige redenering" ge noemd. De drie industriële werkge versbonden besloten in een 's mid dags belegde vergadering deze rede nering 's avonds in de Stichtings vergadering achterwege te laten en uit te gaan van f. 110 die ook volgend jaar dezelfde koopkracht zou den moeten hebben. De vakcentrales weigerden echter afstand te doen van hun compromisvoorstel van vo rige keer f. 117,50 en later in het jaar kijken in hoeverre het mi nimumloon nog moet worden ver hoogd gezien de ontwikkeling van de loonsverhogingen. (Advertentie) SPECIAAL ADRES voor FRUIT Haarlem Zijlstraat 55 Telef. 11757 ZANDVOORT Kerkstraat 2 A Telef. 4597 BERLIJN, 9 dec. (Reuter) In Oost zowel als West-Duits and is c ige opwin ding ontstaan over de plotselinge zelf moord van dr. Erich Apel, de leider van het Ooslduitse economische plan bureau, die zichzelf verleden week vrij dag doodschoot in zijn kantoor. Volgens „Neues Deutschiand" pleeg de dr. Apel zelfmoord als gevolg van een zenuwinzinking en berust het hele verhaal van Brandt op „louter leugens." De werknemersvoorzitter van de Stichting, de heer A. H. Kloos, voor zitter van het NW zei na afloop van de vergadering, dat het zinloos bleek verder te praten. Hij toonde zich rood aangelopen verontwaardigd over de redenering van de werkgevers dat het minimumloon alleen met de kosten van levensonderhoud zou moe ten stijgen en dus niet welvaartsvast behoeft te zijn. De betekenis van het besluit van de vakcentrales niet meer met de werkgevers over de lonen te praten lichtte hij als volgt toe: „Al thans voor wat de loonpolitiek betreft is het systeem van overleggen in de Stichting van de Arbeid mislukt. Het overleg is ongetwijfeld nog nooit zo dood geweest". Op welke voorwaarden de vakcentrales in de toekomst weer met de werkgevers over lonen zouden gaan overleggen zei de heer Kloos nu niets te kunnen zeggen. De werkgeversvoorzitter van de Stichting, ir. J. Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, zei na afloop van de vergade ring over de boycot van het overleg door de vakcentrales: „De ontwikke ling binnen de vakcentrales en ook bin nen de werkgeversorganisaties maakt het niet mogelijk tot centrale afspra ken te komen. Je moet dat even aan vaarden. Er komt wel weer een mo ment, dat de verhoudingen zich gaan wijzigen. Wij zullen uiteraard door in terne coördinatie trachten het loonpoli tieke systeem reële inhoud te geven. De werkgevers die iets anders willen dan wij (op centraal niveau red.) denken zullen wij op de realiteit druk ken". De voorzitter van het Katholiek Werkgeversverbond, de heer P. H. M. van Boven, voegde daaraan toe: „Wü hebben er allemaal belang bij met de ze heren (de werknemers red.) de ze zaken goed te regelen in Nederland. Dit is een teleurstellende afloop van een periode van hard werken". CAPE KENNEDY, 9 dcc. (UPI) De hoop is weer opgelaaid dat de lan cering van de Gemini-6 capsule toch op zondag zal doorgaan. Tijdens het tes ten van de apparatuur bleek dat de computer niet naar wens werkte zodat het noodzakelijk bleek deze te vervan gen door een andere, hetgeen dinsdag nacht gedaan werd. Het testen van de ze nieuwe computer verliep echter zo voorspoedig dat er weer alle aanleiding is om te verwachten dat de Gemini-6 eer der zal worden gelanceerd dan aanvan kelijk het plan was. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 dec. De Lande lijke Vereniging van Huisartsen gaat niet akkoord met de verhoging van de bijdragen die de ziekenfondsen haar hebben geboden voor het volgend jaar. De Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen heeft de huisart sen een verhoging van 13,28 procent aangeboden en daarnaast een bijna vol ledige vergoeding van tie kosten van praktijkassistenten, zo vernemen wij van de zijde van de ziekenfondsen, maar dit aanbod werd niet aanvaard. Zowel bij de huisartsen als b\j de zie kenfondsen legt men er echter de na druk op dat het gesprek nog aan de gang is. Over de eise. van de huisart sen wilde men, overeenkomstig een af spraak in de onderhandelingscommis sie, aan geen van beide kanten mede delingen doen. De ziekenfondsen hebben wel over eenstemming bereikt met de andere medische groepen. De honoraria van specialisten, apothekers, tandartsen, vroedvrouwen, heilgymnasten en mas seurs gaan 1 januari omhoog met 13.28 procent, het percentage dat ook de huisartsen geboden is. AMSTERDAM, 9 dec. In een aan de Wittenkade liggende woonboot, zijn gisteravond de I9-jarige mevrouw J. Kooiker-Kuijper en haar eenjarig doch tertje Margaretha, levenloos op bed aangetroffen. Zij bicken door kolen dampvergiftiging om het leven te zijn gekomen. De 20-jarige echtgenoot, die even eens op het bed lag werd in zeer ern stige toestand in het Wilhelminagast- huis opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Bi) onderzoek bleek, dat de schoorsteen van de haard in het woon vertrek geheel dicht zat. DEN HAAG, 9 dec. Het aa,.tal personen van honderd jaar en ouder onder de Nederlandse bevolking blijkt volgens gegevens van het C.B.S. dit jaar voor het eerst In de geschiedenis van ons land tot boven de honderd te zijn gestegen. Op 1 januari bedroeg het 103. In de loop van het jaar is het nog verder gestegen en volgens een voorzichtige schatting ligt het nu, te gen het einde van het jaar, rond de 120 Het aantal is sterker dan ooit geste gen. De meeste honderd en meer-jari gen zijn te vinden onder de boerenbe volking in de provincies Friesland. Groningen en Zeeland. Uit vergelijkende cijfers uit andere Westeuropese landen kan worden op gemaakt, dat in ons land relatief de meeste honderd-en-meer-jarigen voor komen. (Van onze correspondent) HILVERSUM, 9 dec. Vrijdagavond zal de KRO-televisie van 22.2522.40 uur op Ned. 1 een vraaggesprek uit zenden van Dick de Vree met Z. E. Bernardus J. Kardinaal Alfrink. Er zal een terugblik worden gegeven op het Tweede Vaticaans Concilie. UTRECHT, 8 dec. Tussen 5 en 7 december de gestolen voorwerpen werden niet direct vermist zijn dief stallen gepleegd in twee katholieke V x- ken aan de Oudegracht. Van het al taar in de St. Martinuskerk zijn een zilveren wierookscheepje en een zilve ren lepel weggenomen. Uit de Maria kapel achter in de St. Augustinuskerk die in restauratie is en de gehele dag open, is een koperen altaarbei verdwe nen. De waarde kon men niet direct opgeven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 9 dec. De Am sterdamse politie is nog maar weinig verder gekomen in het speuren naar de 56-jarige vermiste medicus Richard Follis uit Washington. Na bijna drie etmalen onafgebroken spenrwerk denkt commissaris P. Landman van het bureau Singel, de man die de leiding heeft bij het onderzoek, nog altijd op de eerste plaats aan een on geluk. „Follis is voor het laatst op het Thorbeckeplein gezien" zegt hij, „in de buurt van de Herengracht. Hij was toen zo dronken dat hij nog am per op zijn benen kon staan. Mensen die een avondje uit waren hebben nog even bij hem gestaan. Het was die nacht slecht weer in Amsterdam, storm en regen. Hij kan best te water zijn geraakt. En een stoffelijk overschot komt pas na acht dagen boven." Deze feiten kloppen dus niet met eerdere berichten dat de Amerikaan se professor voor het laatst in een cafeetje in de buurt van het Rem- brandtsplein was gezien. Steeds nieu we details worden bekend bij het on derzoek dat door een aantal recher cheurs zeer Intensief op alle fronten wordt ingesteld. Inmiddels is komen vast te staan dat de medicus de nacht van zijn ver dwijning heeft opgetrokken met drie mannen tussen de 25 en de 30 jaar, die op het Thorbeckeplein en omgeving als homofiel bekend staan Deze mannen zouden hebben geprofi- «jerd van de plotselinge gulheid van de buitenlander. Zij zijn ondermeer gesignaleerd in een nachtclub onder de „Moulin Rouge" op het Thorbecke plein. De Amerikaan is daar behoor lijk aangeschoten geraakt en toen met het in cafékringen bekende „gouden vingertje" gaan zwaaien. Er volgden vele rondjes op zijn rekening, waar van de drie mannen in zijn onmiddel lijke nabijheid met graagte profiteer den. Over wat er na het uitbundige café bezoek is gebeurd, lopen de meningen uiteen. Een nachtclubportier heeft ver klaard dat hij de professor op een gege ven moment met de drie homofiele man nen bij een „snorder" (illegale taxi chauffeur) in de wagen heeft zien stap pen. Deze „snorder" is inmiddels opge spoord. Hij zegt dat hij de drie man nen zonder de professor naar Geuzen veld heeft vervoerd. Hij is daar perti nent in. De politie zoekt nu naar dit drietal. Zij heeft weinig hoop de mannen spoe dig te vinden, nu bekend is geworden dat men hen zoekt voor een verhoor. Het feit overigens dat de professor min of meer in handen van homofielen is gevallen op zijn nachtelijke boemel- tocht doet onwillekeurig denken aan de moordzaak Claude Berkeley. Zoals bekend betrof het hier ook een buitenlander, een ongehuwde Britse filmregisseur. Diens stoffelijk overschot werd, in een dichtgenaaid stuk zeildoek op 28 september uit het Amsterdam Rijnkanaal opgevist. De man bleek ver moord. Hij werd acht dagen na zijn verdwijning gevonden. De moordzaak Berkeley is nooit opgelost. Nog altijd zijn er rechercheurs mee bezig. Het on derzoek is echter na een paar dagen al volledig vastgelopen. Wel heeft men het sterke vermoeden dat de moordenaar van Berkeley in homofiele kring gezocht moet worden. Daar zijn veel aanwijzin gen voor. Nu ook professor Follis in minder normaal mannelijk gezelschap heeft verkeerd, is de politie bijzonder op haar hoede. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 9 dec. De bewoners van de Molenbuurt werden dinsdag avond opgeschrikt door schoten die waarschuwingsschoten uit een revolver van de Koninklijke Marechaussee ble ken te zijn, bestemd voor een 30-jarige gedeserteerde kwartiermeester van de Marine, uit Alkmaar, die na zijn aan houding in een café kans had gezien te ontsnappen. Zijn vrouw had de assistentie van de marechaussee ingeroepen omdat haar man haar tijdens een ruzie met een mes had gedreigd, waarna zü haar huis ontvluchtte. De marechaussee vond de man in een café. Hij liep gewillig mee naar een gereedstaande jeep. Maar toen nam hij de benen. Geassisteerd door de M.P. uit Den Helder die naar Alkmaar was gekomen met de opdracht de gede serteerde naar zijn mderdeel terug te brengen, zette de marechaussee het zoeken naar de ontsnapte marine-man voort. Tegen middernacht werd hij weder om gearresteerd. Behalve aan desertie is hij ook schuldig aan bedreiging van zjjn vrouw en aan ontvluchting na aan houding. Daarom werd hij door de ma rechaussee in Alkmaar in arrest gehou den. Het concilie is officieel gesloten. Bij alle conciliaire overpeinzingen en nabeschouwingen die wij hebben opgenomen en nog zullen plaatsen beeft het weinig zin ook in deze kolom nog eens uitvoerig op de resultaten en de verwachtingen in te gaan. Twee opmerkingen slechts. Veel dingen die wij vóór het concilie zagen als obstakels waaraan slechts de eeuwen zouden mogen knagen, zijn in de stroomversnelling die Joannes teweegbracht eenvoudig weggevaagd en tal van destijds onvoorstelbare zaken zijn in het leven van de moderne katholiek reeds gemeengoed, hier en daar zelfs reeds sleur, geworden. De openheid, waar op het aggiomamento mikte, heeft velen vanuit de oude geborgenheid gehaald en geplaatst in het storm achtig leven waarin zij zich niet bijster thuis voelen. Anderen hebben in hun behoefte aan verandering de juiste grenzen maar nauwelijks weten te onderkennen. De extremis ten bevinden zich aan beide zijden, zoals dat gewoonlijk het geval is. Het is nu zaak het juiste midden of althans de leefbare situatie te vinden, zonder dat wij het vuur dat zo fel oplaaide uitdoven. Wij zullen dat veelal moeten doen zonder de enorme belangstelling van niet-katholieke bladen en zonder het gemijterde geweld in de concilie-aula. Maar in de tijd die komen gaat moet de vrucht van het concilie rijpen. Wij moeten het concilie waar maken. Rome heeft gesproken maar de zaak is niet gesloten. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg trouwen op 10 maart in Amsterdam. Wij hebben het al meer gezegd: de parlementaire toestemming in het huwelijk betekent nog niet, dat dit huwelijk wordt goedgekeurd, laat staan toegejuicht. Dat is een realiteit waarmee men rekening moet houden. Met name de keuze van Amsterdam als huwelijksstad wordt door velen niet bewonderd. Sommigen vinden het zelfs een uitdagend ge baar. Is dat juist? Nee. Er zijn zoveel goede redenen voor een huwelijk in Amsterdam aan te voeren, dat de nadelen daarbij in het niet vallen, of tenminste verdienen in het niet te vallen. Een huwelijksplechtigheid zo sober, dat zij niet uitbundiger is dan de representatieve eisen bij het huwelijk van een kroonprinses nood zakelijk maken, zal tot de goede orde kunnen bijdragen. Daarmee is die goede orde niet gegarandeerd. Men zou mogen eisen, dat degenen die zich niet over de plechtigheid ver heugen en die hun droefenis helaas maar al te vaak als een getuigschrift voor intelligent gedrag met zich om dragen zich op die dag gedragen op een wijze die hun intelligentie niet logenstraft. En voor de rest: wie niet blij is hoeft niet te doen alsof. Dat is de nuchtere achterkant van de huisbakken leuze, die luidt: vrijheid, blijheid. Verwachting tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, later veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot stormachtige wind tussen west en noordwest, aan de kust tijdelijk storm Iets lagere temperaturen. VRIJDAG: Zon: 8.37—16.29 Maan: 17.59—10.47

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1