Leonidas kwamsag en overwon Bloeiende vereniging viert feest INSTANT PUDDING QuH&uqmo. Beverwijker besteelt juweliers Zes maanden geëist Jac. van Dijk om veertig H.B.G.-jaren gehuldigd HET ZILVEREN KRUIS! L 1 r Bloembollencultuur uit Noordwijkerhout bijeen Sombere vooruitzichten voor het komende jaar Meer eenheid is hittere noodzaak Mevrouw Van Gilse bij tachtigste verjaardag hartelijk gehuldigd Mr. F. Vorstman overleden CALIFORNISCHE ABRIKOZEN GROVE PRUIMEDANTEN Worden premies voor ziektekosten verzekering opnieuw verhoogd met ingang van 1 januari? het' Alphenaar Aanvoer gladiolen Bouw van nieuw gemaal in Geestmerambacht in voorbereiding Ouderavond St. Agathaschool Ruimte voor autoslopers kamp aan Vijfhuizerweg Hoogovens geven weer 6% interim ZILVEREN KRUIS Dapper verweer van OVRA Ook maandlonen in Hillegom Diefstallen bij vleeswarenfabriek berecht GEBR. EVERTS Haarlem en omgeving Jaarvergadering L.T.B. OM GOKLUST TE BEVREDIGEN Niet bij Burgerlijke Stand DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 PfcGINA 4 SUPERMARKT Ltr. blik 500 gram Gold Pack 4 pak voor WATERONTHARDING Films Toneel T entoonstellingen Leiden T.V. voor mensen met een eigen smaak. Uitvoeringen naar keuze in noten, teak of palissander. Wagenweg 78 - Tel. 1 25 76 Vraag meteen inlichtingen bij de afdeling Haarlem van het Zilveren Kruis, ondergebracht bij het Algemeen Ziekenfonds. HAARLEM en OMSTREKEN Jansstraat 27, Haarlem. Tel. 02500-13318 5? KRUISWEG 47-49 HAARLEM Voor meer Voordeel Kijk in de Kijkgrijp folder die iedere week bij U in de bus valt. Veertig jaar gymnastiek in Haar lem-noord. Dit jubileum speelt zich af bij de katholieke Haarlem se gymnastiekvereniging Leoni das, die midden in de drukte zit van allerlei festiviteiten, welke bij gelegen heid van de jubileumviering aan de or de zullen komen. De feestcommissie heeft er maanden aan gewerkt, maar nu zal 't er toch van komen. De festivi teiten gaan komende vrijdag van start met een kienavond in „De Linge", waar bij ook de ouders van de leden van de partij zullen zijn. De jeugd van Leoni das komt daags daarna aan de beurt. Hen wacht zaterdag in „De Linge" een grootse feestmiddag met tal van attrac ties. Het sluitstuk van de jubileumvie ring wordt zondag 19 december gehou den met een plechtige hoogmis in de Liduinakerk, een feesteiyk ontbijt voor bestuur, feestcommissie en genodigden en een receptie, 's middags van drie uur tot half vijf in de bovenzaal van de bewaarschool. Omdat de archiefstukken van Leoni das tijdens de oorlogsjaren verloren gingen, is over de prille geschiedenis van de jubilerende vereniging niet zo heel veel bekend. Wat de namen der oprichters betreft, staat het evenwel vast, dat de heren W. Goemans en P. Donders in 1925 het initiatief namen voor de oprichting van de r.k .Scho- tense gymnastiekvereniging Leonidas, een naam, die later werd gewijzigd in sportvereniging Leonidas toen, naast gymnastiek, ook aan handbal en volley bal werd gedaan. Deze laatste twee sporten werden in de na-oorlogse tijd by Leonidas druk beoefend, maar een neergang volgde en enkele jaren gele- lin, ley mg oergezonde gymnastieksport heeft dus weer de al leenheerschappij bij Leonidas, dat in zijn jubileumjaar met 450, merendeels jeugdige leden, de toekomst met ver trouwen tegemoet kan zien. Jarenlang heeft Leonidas onder de technische lei ding gestaan van gymnastiekonderwij- zer Vreeswijk, die er op doeltreffende wijze voor zorgde, dat jong en oud in de turnzaal niet tekort kwamen. Het is wel aardig om b\j de jubi leumviering van Leonidas eens een blik te werpen in het eerste Huishoudelijke Reglement, waarin artikel 7 uitweidt over de kledingvoorschriften. Wij ont lenen hieraan de volgende zinsneden: ,,Voor de heeren en jomgeheeren be staat het gymnastiekcostuum uit een wit tricot shirt met Leonidas-schild, een lange, zwarte tricot broek, zwarte tuin schoenen en een breeden zwarten gor del. De dames en jonge dames dragen zwarte tumschoenen en zwarte kousen, een donker costuum met gele das en Leonidas-schild en een gele baret met zwart schild". Zoals men ziet ging 't er in vroeger jaren, vooral wat de dames en jonge damesleden betrof, pontificaal aan toe. Maar dat was nu eenmaal de gewoonste zaak van de wereld en wat de zwarte kousen aangat, heeft de he- f Advertentie) kjk 9riJP 99 110 100 dendaagse mode alweer naar het verle den teruggegrepen. De oprichters W. Goemans en P. Donders hadden goed gezien, toen bij de bouw van de St. Petrus Canisiusschoo] aan de Timorstraat ook een turnzaal werd ingericht. Deze nieuwe school bood alle mogelijkheden om het snel groeiende Haarlem-Noord aan een gymnastiekvereniging te helpen en de beide sportminnende heren lieten er dan ook geen gras over groeien. Dankzij hun vooruitziende blik op het lichamelijk welzijn der jeugd, kwam, zag en overwon Leonidas, in het ver band waarvan de afgelopen veertig jaar duizenden jongens en meisjes hun sport hebben kunnen beoefenen. Eerst onder leiding van Vreeswijk, die later goede opvolgers kreeg in de persoon van Hooy, Van der Mey en de huidi ge gymnastiekonderwijzer Du- dink, die bijgestaan door een groep je leidsters twee meisjesploegen en een jongensploeg heeft opgeleid voor deelname aan de districtscompetitie van de Nederlandse Katholieke Gym nastiek Bond. Heel veel heeft Leonidas te danken aan haar huidige voorzitter F. van Wat- tinge, die als zodanig al meer dan vgf- tien jaar optreedt en als de grootste animator altijd voor de belangen der vereniging op de bres staat. En prae- ses Van Wattlnge mag zich verzekerd weten van een enthousiast bestuurs- team, dat naast hem wordt gevormd (Advertentie) Dealer voor Haarlem en Omstreken Wagenweg 104 - Haarlem - Tel. 12730 CINEMA PALACE. Dagelijks 2, T en 9.15 uur: Meisjes, die men niet trouwt, 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur, zaterdag 2, 7 en 9.15 uur: De bruggen van Toko-Ri, 18 jaar. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 uur. LIDO. Dagelijks 2 en 8 uur: My Fair Lady, alle leeftijden. Zondag 11 uur: Vadertje Langbeen, a.l. LUXOR. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Zorro contra Samson, 14 Jaar. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: De 1'Amour, 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 14 uur: Galapagos, alle leeftijden. ROXY, t/m zondag 2.30, 7 en 9.15 uur: Gevechtsklaar, 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag t/m woensdag 2.30, 7 en 9.15 uur: Vier desperado's, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Amerika, Amerika. 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: De grote Caruso, a.l. MINERVA, t/m zondag 8.15 uur: De langste dag, 14 jaar. Zondag 2 en 4.15 en woensdag 2.30 uur: Vrijbuiters van het woud, Alle leeftijden. Maandag en dinsdag 8.15 uur: Fellini's 8%, 18 Jaar. Donderdag 9 december Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagsche Co- medie met „Glazen Speelgoed" van Tennes see Williams. Regie: Joris Diels. In de hoofd rollen: Ida Wasserman en Do van Stek. Frans Halsmuseum. (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school, de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals meester werken. Dagelijks, behalve zondag geopend van 10 17 uur. Prentencablnet: Keuze uit eigen verzame ling. Dagelijks van 10 5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en mid deleeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30en 1.30 5 uur (behalve maandag) Zon.- en feestdagen van 2 5 uur. Cruquius Museum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dagelijks van 9 12.30 en 1.30 5 uur. Zondags van 1 5 uur. Teyler Museum, Spaarne 16: Permanente expositie van schilderijen uit de 19e en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school Fossielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) van 10 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, Kleine Hout- 103: Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Loof. Ge opend donderdags van 10 12.30 en 13.30 17 uur. Zon.- en feestdagen van 2 5 uur ,„^Uin?nV.llet ,?uls Tan Looy, Kleine Hout weg 103: Dagelijks van 10-17 uur. Zondag v .tl uur' Van 10 dee. 9 januari: Ex positie yan werken van de vereniging „Kunst Zij Ons Doel" Vishal. Grote Markt: Dagelijks van 10 17 uur, zondag van l 5 Uur: Expositie van moderne kunst uit eigen bezit (t/m 12 dec.) Kunstzaal „In1 t Goede Uur", Korte Hout straat 1: Dagelijks geopend van 10 6 uur en van 8 12 uur. Maand december: Expositie van tekeningen van Jo Klingera. Kunstcentrum „De Ark". Nw Heiligland Dagelijks van 10 8 uur, dinsdag gesloten Van 5 dec. tot 2 Januari: Expositie van tekeningen en grafiek van Helmuth Heystek 2e Etage: 100 ambachten van Jan Luyken Dag. (behalve dinsdag) van 8 11.30 uur TENTOONSTELLINGEN: Gemeentelijk Museum de „Lakenhal" Oude Singel 28 Geopend dagelijks van 10 5 uur Zondag van 1 8 uur. Tot 13 december: „Nederlandse kring var tekenaars" LISSE, 9 december De aanvoer van gladiolen biyft nog groot. In de afgelopen week werden 11.000 manden gladjolen bg de Coop. Veiling H.B.G. te Lisse aangevoerd. Het laat zich aan zien, dat de voorraad bij de kwekery minder begint te worden, waardoor de aanvoer ook al minder is dan In de vorige week. De pryssituatie is weinig veranderd. door secretaris P. E. Bakker, penning meester H. Ruigrok, mevrouw J. C. Ruigrok-Bakker en de heer J. W. F. Bakker, die allemaal één ding voor houden: het is goed voor de mens om aan lichaamsbeweging te doen. Bij gelegenheid van het veertigjarig jubileum is er voor Leonidas dan ook alle aanleiding om de bloemetjes bui ten te zetten. De feestcommissie, be staande uit de heren Van Wees, oud voorzitter Bomars, Thijssen en Jacques, hebben een klinkend programma voor bereid en wjj mogen er verzekerd van zijn, dat de mensen van Leonidas de komende dagen naar hartelust zullen feestvieren. Het duurt tenslotte tien jaar, alvorens er weer een jubileum aan de orde zal komen. A. KR. HAARLEM, 9 dec. „In Noordhol land wordt met voortvarendheid ge werkt aan het uiterst omvangrijke ruil- verkayelingsprogramma. De bouw van een nieuw gemaal in Geestmerambacht wordt voorbereid en er is een werk plan opgesteld waarbij 700 ha van het ongeveer 5.000 ha grote gebied in 1977 aan de orde zal komen", aldus deelde de voorzitter van de vakgroep tuinders van de katholieke land- en tuinbouw- bond, de heer Jac. de Groot, in de vanmorgen te Haarlem gehouden jaar vergadering mee. Verwacht wordt dat in '67 de stem ming over het grootslag zal worden ge houden en begin '66 de stemming over Niedorperkoge (3.000 ha) en Ursem (900 ha). Volgens de voorzitter wordt de vroeger gesignaleerde achterstelling van de tuinbouwruilverkavelingen stap voor stap ingelopen. Dat is voor al te danken aan de grote bijdragen van de regering. Voor 1961 was dit bedrag 99 miljoen en voor '65 165 miljoen. Op de rijksbegroting van '66 is bijna 185 min. uitgetrokken. De heer De Groot was van oordeel dat nog meer gelden voor cultuurtechnische verbeteringen beschikbaar moeten worden gesteld. Het gaat niet alleen om Noordholland, maar ook om de oudere Zuid-Hollandse glastuinbouwgebieden, waar veelal de ontsluiting en bereikbaarheid van de tuinbouwbedrijven alles te wensen over laten. Sprekende over de vorstperiode van de afgelopen weken zei de heer De Groot dat tenminste 20 miljoen kilo kool vernietigd is en verder hier en daar bloemkool, andijvie en andere vollegronds groenten. Andere bedrjjfs- genoten leden een schade van 1 mil joen gulden door de ernstige lucht verontreiniging in het Westland. De vergadering was gewijd aan de vaststelling van het reglement voor de tuindersvakbond van de L.T.B.hetgeen inhield omzetting van de vakgroep in vakbond. Dat zal betekenen dat de groe pering een grotere zelfstandigheid bin nen het geheel van de L.TiB. krijgt. HAARLEM, 9 dec. „Even bru taal als dom" noemde de officier van justitie bij de Haarlemse politierech ter gisteren de 46-jarige colporteur J. v.d. K. uit Beverwijk. Die had in de loop van dit jaar een hele waslijst van sierraden en horloges bij elkaar gestolen. Dat was het brutale. Dom noemde de officier het, dat hg sierra den, die hij bg een bevriende juwelier in de Gierstraat in Haarlem van de reparatietafel wegnam, bij een andere juwelier in dezelfde straat te koop aan bood. Dat werd dan ook zjjn ongeluk. Want uiteraard keken de juweliers wel eens bij elkaar in de etalages. En toen zag de een de sierraden dié hij miste bg de ander in de etalage liggen. Hg dacht meteen aan de Beverwijker, reed naar zijn huis en verzocht hem mee te gaan naar Haarlem om de zaak uit te praten. V. d. K. hield zich van de domme en ging gewillig mee. Maar toen hij door de juweliers werd vastgepraat, zag hij maar één uitweg: het raam. Hij sprong dwars door een ruit en vluchtte. Bij de sprong door de ruit liep hij diepe snijwonden op. De politie had dan ook niet veel moeite om hem op te sporen. Voor de politie-rechter gaf V. d. K. gisteren als motief voor zgn diefstallen op, dat hij door zgn liefde voor het gok spel in financiële moeilijkheden was geraakt. De officier vond het geen excuus. Hij eiste zes maanden gevange nisstraf. Maar de politierechter kwam (nog) niet tot een uitspraak. De Bever wijker vroeg namelijk zelf om een „stok achter de deur" om hem voor herhaling van zijn praktijken te be hoeden. En de politierechter had daar wel oren naar, vooral na het pleidooi van de raadsvrouwe van verdachte, mr. Moll van Charante, die uit een (oud) psychiatrisch rapport van verdachte had opgediept, dat hij onhandig en kin derlijk is en een gebrek heeft aan weer stand om instinctmatige driften tegen te gaan. Er zal nu eerst aan de r.k. reclas- serings vereniging worden gevraagd of die heil ziet in een onder toezicht- stelling. De zaak is aangehouden tot 29 december. (Advertentie) tR krouwels LISSE, 9 dec. De heer Jac. van Dgk, de bij iedereen in het bollenbak bekende veilingmeester van H.B.G. te Lisse, heeft woensdagmiddag onder grote belangstelling zgn veertigjarig jubileum gevierd. Voor de officiële re ceptie werd de jubilaris in besloten kring gehuldigd in de Nachtegaal, waarbij bestuur, raad van commissa rissen, directie en het gehele admini stratieve en schtiurpersoneel aanwezig waren. De heer C. J. Segers voerde aller eerst het woord namens het bestuur, de raad van commissarissen en de di rectie. Hij noemde het een prestatie van de eerste orde om veertig jaar ach tereen in hetzelfde bedrijf werkzaam te zgn en nóg met alle liefde en energie dagelijks de werkzaamheden te ver richten. Bij dit jubileum zullen de ge dachten zeker terug gaan tot de jaren van 1925. „Wij allen hebben respect voor de wijze waarop u in uw functie met de mensen in de mijnzaal omgaat en met al die mensen met zeer uit eenlopende karakters het contact be waart. U hebt de verantwoordelijkheid van uw taak gedragen met grote ken nis van zaken. Maar naast uw func tie van veilingmeester in onze bloem bollenveiling hebt u ook nog de niet benijdenswaardige taak van voorzitter van de woonruimtecommissie in de gemeente Lisse, voorts bezit u zelfs muzikale aspecten als dirigent van het kerkkoor! De heer Segers gaf de jubilaris een couvert met inhoud voor het aankopen van een passend blijk van herinnering. Voorts sprak de heer Van Beek, voor zitter van de personeelsvereniging van H.B.G. „Wanneer wjj ons afvragen LISSE, 9 dec. Onder leiding van de heer H. Zwetsloot werd woensdag avond in he.t parochiehuis in de Bond- straat een ouderavond gehouden van de Oudervereniging van de St. Aga thaschool. Inleider op deze tweede ouderavond was drs. P. J. Stolker, psycholoog, uit Leiden, over Voorlich ting aan de jeugd. Hij merkte aan het begin van zijn betoog op, dat de voorlichting nog lang niet in die belangstelling staat als ve le andere zaken. De fundamentele fout bij de grote meerderheid is, dat geen eerlijk en open gesprek mogelijk is. De jeugd komt het hoognodige alleen te weten langs een min of meer geheim zinnige weg of door de film, terwijl juist van het gezin de voorlichting moet uitgaan. Goede voorlichting is alleen mogelijk, wanneer er een gezond lief deleven aanwezig is tussen man en vrouw, waardoor een sfeer ontstaat voor het gehele gezinsleven. Wanneer een open gesprek niet mogelijk is en allerlei geheimzinnigheid blijft bestaan, wordt het kind juist geprikkeld om langs andere weg te achterhalen wat eigen vader en moeder behoren te zeg gen. waarom u toch altijd bij een coöperatie ve zaak bent gebleven, dan is er maar één antwoord, dat u leeft uit deze ge dachte: „Niet om 't gewin, maar voor 't gezin". Hij mocht hem namens het personeel een diplomatentas en een ander ge schenk aanbieden. Aan het einde van de besloten recep tie sprak de heer Van Dijk woorden van dank voor de waardering en hulde welke hij bij zijn jubileum had mogen ondervinden. Hierna begon de receptie met een grote toeloop uit alle kringen in de bloembollenwereld en daarbuiten. Ook tijdens de receptie werden veel bloemen en geschenken aangeboden. HOOFDDORP, 9 dec. De gemeen teraad van Haarlemmermeer neemt donderdag 16 december de begroting voor 1966 in behandeling. Tevens be handelt de raad een voorstel van bur gemeester en wethouders om een kre diet van 12.000. beschikbaar te stellen voor het inrichten van een autosloopter rein bg het gemeenteiyke woonwagen kamp aan de Vijfhuizerweg. Een aantal bewoners van het kamp aan de Vijfhuizerweg houdt zich inten sief bezig met het slopen van autowrak ken. Om te voorkomen, dat de opslag van deze wrakken en het verrichten van de sloopwerkzaamheden zich gaan uitbreiden over het hele kampterrein, achten burgemeester en wethouders het gewenst een deel van het terrein in te richten als sloopterrein. Daartoe is in eerste instantie noodzakelijk, dat dit terrein en het toegangspad worden ver hard. Zodra deze verharding een feit is, wil het gemeentebestuur het terrein door middel van een eenvoudige mar kering in tien stukken van dertig bij vijftien meter verdelen. Daarna kan de verhuur aan de daarvoor in aanmerking komende kampbewoners worden gere geld tegen een bedrag van vijf gulden per week per terreintje. Het aantal ma maal op elk terrein toe te laten auto wrakken wenst het college te bepalen op dertig. IJMUIDEN, 9 dec. De raad van bestuur'van Hoogovens heeft met goed keuring van de raad van commissaris sen besloten over 1965 een interim-divi dend van zes percent (vorig jaar even eens zes percent) uit te keren. Betaalbaar op 15 december aan staande. (Advertentie) NOORDWIJKERHOUT, 9 dec. De jaarvergadering van de afdeling Noordwjjkerhout van de Kon. Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur in ho tel Van der Geest was op te splitsen in twee hoogtepunten. De openingsrede van de vice-voorzitter P. S. van Leeu wen met de daarop losbrandende dis cussie en de verloting aan het einde van de avond. NOORDWIJK, 9 dec. Gisteren vierde mevrouw Van Gilse-Van Gelder- malsen haar tachtigste verjaardag. Bij deze gelegenheid heeft de Noordwijkse burgerg en het verenigingsleven in en buiten Noordwgk haar een grootse hul de bereid. Het was een alleszins verdiende hul de. Op velerlei terrein heeft zg zich onschatbare verdiensten verworven, verdiensten, die ook van overheidswe ge erkenning vonden toen zg enige ja ren geleden benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Reeds op jeugdige leeftgd begon zg in haar geboortestad Rotterdam met leniging van verschillende sociale no den. Met inzet van haar gehele persoon trok zij ten strgde tegen de tuberculo se, ijverde zg voor de vrouwenbescher ming en werkte zg mee aan de ver zorging van de Belgische vluchtelingen in de eerste wereldoorlog. Reeds in 1920 werd zg hoofdbestuurs lid van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. In 1933 vestigde zij zich met haar man te Noordwgk, het zeedorp waar aan zjj van haar prille jeugd af zeer was gehecht. Al direct werd zij bij menslievend werk betrokken. Zg werd bestuurslid van de afdeling Noordwgk van het Ned. Rode Kruis, van de af deling Noordwgk van het Groene Kruis en van de afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen. Nog op haar hoge leeftgd vervult zij een indrukwekkend aantal bestuurs functies: voorzitster van de afdeling Noordwgk van het Groene Kruis, van de stichting gemeenschappelijk wjjkge- bouw, van de afdeling Noordwgk van de federatie voor vrouwelijke vrijwilli ge hulpverlening, van het Emmabloem- comité, van de plaatselijke bioscoop commissie, van het plaatselijke comi té van de nationale reclassering, vice- voorzitster van de vakschool voor meisjes te Leiden en van de plaatse lijke afdeling van het Koningin Wilhel- minafonds, secretaresse van het kraam centrum van het Groene Kruis voor Noordwjjk en omstreken, en voorts is zjj reeds meer dan dertig jaar bestuurs lid van de afdeling Noordwgk van het Rode Kruis. Het voorzitsterschap van de afdeling Noordwgk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft zg enige tijd geleden neergelegd. Als een monument voor al haar werk staat aan de Van Panhuysstraat het gemeenschappelijk wijkcentrum, waarvan mevrouw Van Gilse de eerste steen heeft mogen leggen. De leeftijd der zeer sterken ziet men mevrouw Van Gilse niet aan. Haar verjaardag vierde mevrouw Van Gilse in een specifiek Noordwijkse omgeving en wel in de vriendenkring van notaris Pasma, die villa Stirum bewoont. Onder leiding van dirigent Johan Ad miraal zong het huisvrouwenkoor van de vereniging van Huisvrouwen haar 's morgens toe. Honderden zijn haar gisteren komen feliciteren, waaronder vertegenwoordi gers van vele besturen. Daar burgemeester Mr. G. F. W. van Berokel door ziekte verhinderd was, vertegenwoordigde wethouder G. Voge laar, loco-burgemeester, het gemeente bestuur van Noordwijk. Met een tref fende toespraak huldigde hij de jarige. De heer Van Wijk uit Amsterdam overhandigde mevrouw Van Gilse de legpenning van het Koningin Wilhelmi- nafonds. Allereerst echter herdacht de verga dering staande het overlijden in april jongstleden van voorzitter C. Th. De Groot. Sedert december 1952 was hjj voorzitter van de afdeling. Over het recente verleden zei de heer Van Leeuwen, dat het vak in 1965 een weinig bevredigend beeld te zien heeft gegeven. Het uitstekende gladiolenge- was heeft, voornamelijk bij de export, aanzienlijke verliezen opgebracht en naarmate de tijd verstreek, belandde een steeds toenemend aantal soorten tulpen op het minimumprjjsniveau. Ook ten aanzien van de naaste toe komst was de heer Van Leeuwen wei nig gerust. De prijzen op heden voor levering 1966 zijn beslist onder de maat. De situatie is zorgelijk. Het bol- lenvak is kwetsbaar, mede door de te geringe spreiding van de export. Alleen Duitsland neemt één derde van de pro ductie aan zomerartikelen af en 'n land als de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika, met een bevolkingsaantal van der tig maal Zweden, neemt nauwelijks meer af dan dat land. Het vak zal de middelen moeten vin den om tot verbeterde bedrjjfsuitrus- ting, tot betere productie te komen. Het rendement van de bedrijven is verze kerd, wanneer de productie geheel of vrijwel geheel kan worden afgezet. Bij overschotten als dit jaar tulpen naar schatting 80 miljoen en hyacinthen 7 miljoen lijkt het dwaas om speciaal voor de tulpen nog weer een uitbrei ding van het areaal voor te staan. Het bollenvak heeft jarenlang geteerd op de pioniersgeest van de enkeling. De laatste jaren gaat het initiatief ge leidelijk meer over in handen van bui tenlanders. De vestiging van exportbe- drijven met buitenlands kapitaal neemt van jaar tot jaar toe en meer en meer Nederlandse exporteurs gaan tegen pro visie fungeren als inpakstation voor grote buitenlandse afnemers. Op de ge vestigde bonafide exporteur wordt van méér zijden aanvallen gedaan. „Wjj moeten ons losmaken van het traditionele denken en moeten zoeken naar meer organisatie, grote eenheid, vertrouwen, naar arbeids- en taakver deling, naar grotere deskundigheid van de topfiguren. Er moet meer samenhang komen tussen kweker en exporteur, meer bekendheid mét elkanders werk en problemen." Het vak moet in staat zijn tot ver nieuwing, In drie eeuwen van cultuur en export van een in wezen uitheems product, heeft het vak bewezen tot ver bazingwekkende dingen in staat te zijn. De heer Van Leeuwen besloot zijn openingsspeech met de wens, dat de geest van de pioniers, die op zo voor treffelijke wijze de grondslagen hebben gelegd en het huis hebben gebouwd, mogen inspireren datzelfde huis te doen aanpassen aan de wooneisen van deze moderne tijd. (Advertentie) piano's HAARLEM BEVALLEN van een ZOON: 7 dec: A. van Lunenburg-van Leeuwen, G. Stoel-Appels, H. Nieuwenhuizen-v. Laar, L. Borst-van der Vlugt. 8 dec: P. Bee- len-Gigengack. BEVALLEN van een DOCHTER: 6 dec: A. Reitsma-Stolp, 7 dec: M. Jan- sen-Akkers, F. Mantel-Dernison, D. Vogel-Wijngaarden, 8 dec: E. van Welt- Horeman, G. de Ruig-Vaars. ONDERTROUWD: 8 dec: R. van Dan- sik en C. van der Goes, C. Jansen en G. Hackmann, M. van Asten en F. Kapinga, F. van Oppen en M. Langen- dijk. GEHUWD: 8 dec: J. Vemimmen en G. Rutte, A. Westerman en M. van Waarde, T. Marton en R. de Jonge, J. Daanje en A. den Ridder, J. Krujjver en J. van Vliet, A. Braak en C. van Soest, R. Voetelink en I. Ramaker, F. Bruggeman en M. Lubberdink, OVERLEDEN: 6 dec: J. Koster, 71 jr. Lekstraat, 7 dec.: P. Wilffert, 83 jr., Crayenesterlaan, 8 dec.: J. Mensink, 50 jr., Verspronckweg. HEEMSKERK ONDERTROUWD: P. A. M. Conyn en A.H.M. Schouws; J.H. Borst en Th. M. de Boer; B.J.G. Rimmen en W.A. Baltus. HAARLEM, 9 dec. In de Mariaj stichting is gisteren in de hoge leem) van 89 jaar overleden mr. F. »°_r man, die onder meer jarenlang voorï ter is geweest van het vroegere ,A» loof en Wetenschap". Mr. Vorstin» heeft nog verschillende andere fundi bekleed. Zo is hij kerkmeester van parochie in Overveen geweest en r gent van het Sint Jacobs Godshuis. gens zijn vele verdiensten werd nu destgds benoemd tot ridder in de or van de H. Gregorius. De plechtige r quiemmis wordt zaterdagochtend o elf uur opgedragen in de kerk va Overveen, waarna de begrafenis g schiedt op het parochiële kerkhof. Mr. Vorstman werd 1 maart Makassar geboren. Zijn universitau studies maakte hg in Amsterdam, van* waar hij weer naar Makassar trok ora de advocatenpraktijk van zijn vaaei voort te zetten. Jaren later keerde ny naar Nederland terug. In 1921 werd no leraar-staatswetenschappen aan M.T.S. in Haarlem, een jaar later we™ hij leraar aan het Haarlemse Trimtelis* lyceum. In de loop der jaren heeft nil veel gepubliceerd. Grote bekendneiu kreeg hjj door zjjn leerboek „Hoofdhr nen der staatsinrichting". Tal van i®" zingen en cursussen heeft hij gegeven, vboral op politiek sociaal-economist" gebied. Honderden katholieken uit Haar* le en omgeving hebben mr. Vorstman vooral leren kennen als de eminent» voorzitter van „Geloof en Weten schap", wel'ke vereniging hij in sa menwerking met zijn vrouw, died» functie van secretaresse bekleedde, destgds tot grote bloei heeft gebracht, Mr. Vorstman waakte er angstvaUjS voor, dat de toneelvoorstellingen, di« op het programma van de vereniging prijkten, het verenigingsleven niet zou den overheersen. Voordrachten be treffende geloof en wetenschap waf ren voor hem het belangrijkste. HU slaagde er dan ook altijd in excellente sprekers en inleiders aan te trek ken, die de meest gevarieerde en boeiende onderwerpen behandelden, Dat hij in zjjn opzet slagde bleek wel uit de grote belangstelling, die ook de zogenaamde zware avonden trok ken. Ter herinnering aan deze sympathie ke Haarlemmer kunnen we niet beter doen dan enkele regels te citeren uit een artikel, dat wjj schreven bij gele genheid van zijn vijfenzeventigste ver jaardag, namelijk: „De meeste Haar lemmers zullen de heer Vorstman slechts kennen als voorzitter van „Ge loof en Wetenschap", op welker bijeen komsten het telkenmale opvalt, hoe de ze fijnzinnige man, die ook naar zijn uiterlijk wel lid van Academie Francai- se kon zijn, met aarzelende en wel haast scrupuleuze zorgvuldigheid zijn woorden kiest om uitdrukking te ge ven aan hetgeen hjj zeggen wil. Ook wie hem in zoverre slechts kennen zul len telkens getroffen zijn geweest door die grote innerlijke en uiterlijke be schaving, welke zo tekenend zjjn voor zijn amabele persoonlijkheid." ongecorrigeerd) HAARLEM, 9 dec. De overgangs- klasse-herenploeg van O.V.R.A. heeft gisteravond tegen het hooggeklasseerdo Zeemeeuwen (Amsterdam) vooral in de eerste sets goed volleybal laten zien. De O.V.R.A.-mannen met aanvaller» Leijen en Timmermans aan het hoofd, wisten dankzg dit fel begin-offensief, zowel de eerste als de tweede set to winnen. Hiermee had het onder aan do ranglijst bungelende O.V.R.A. tegen do kampioens - kandidaat Zeemeeuwen reeds een prachtige prestatie verricht. Helaas konden de roodwitten, ondanks deskundig leiden van G. van den Dool, geen derde en beslissende set meer in de wacht slepen. Het spelpeil bij OVRA zakte zienderogen en (laarvan maakte de felle Amsterdamse ploeg gretig ge bruik om het initiatief over te nemen. Zowel de derde als vierde set wonnen de gasten en in de beslissende set ont spon zich een fel duel om de winst. Ondanks een 8-0 achterstand kwam O.V.R.A. terug tot 11-8 maar kon niet verhinderen dat de Zeemeeuwen beido winstpunten mee naar Amsterdam nam. (2-3). Koploopster die Raeckse moest het opnemen tegen de volleybaldames van Nieuw Brunhilde, welke ploeg met nog geen enkel winstpunt onderaan staat. Ook nu moest scheidsrechter Henzen de Leidse dames de hand boven het hoofd houden om een algehele afslachting te voorkomen. Een superieur spelend die Raeckse speelde zich op haar gemak naar een overwinning, maar de non chalance en de ongeïnteresseerdheid, waarmee die Raeckse-dames deze te genstandster tegemoet traden was er bijna de oorzaak van, dat de derde set nog verloren ging. Met een 13-S achterstand kwam aanvoerdster Enny Djjkman echter aan serve en met negen vlijmscherpe serves bracht zjj de stand weer met 14-13 in het voordeel van dis Raeckse, die hierna geen enkele moeite meer had om de wedstrijd met 3-0 te winnen. In de eerste klas heren kon O.V.R.A, 3 zich niet van de onderste plaats wer ken tegen V.C.M. Zjj verloren met 3-0. In een afwisselend duel deelden FES en P.W.N., welke laatste ploeg het nog steeds niet kan laten om aanmerkingen op de leiding te maken, tenslotte d® punten, hetgeen naar "krachtsverhou ding gezien een juiste uitslag vormde 2-2. HILLEGOM, 9 dec. Ook Hillegom wil de gemeentelgke weekloners de sta tus van maandloners verlenen. Aan d® raad wordt voorgesteld een krediet van zevenduizend gulden beschikbaar te stel len om de betrokkenen de overgang van week- naar maandloon in de vorm van een gratificatie te vergemakkelij ken. Het ligt in de bedoeling reeds i° januari met de uitbetaling van maand lonen te beginnen. De gratificatie i' als regel gelijk aan het laatste netto weekloon. HAARLEM, 9 dec. Overeenkom stig de eis van de officier van justiti® heeft de rechtbank in Haarlem vanmor gen de 25-jarige expeditiechef J- vaI| D. uit Lisse en de dertigjarige chaU1,J feur C. J. W. uit Hillegom veroordeel' tot een gevangenisstraf van tw®a' maanden, waarvan drie maanden vo°r" waardelgk en de dertigjarige ehauffpa G. J. D. tot een gevangenisstraf va vgf maanden, waarvan twee >-oorwaa delijk, alles met aftrek van voovarre» Het drietal stond veertien dagen g® leden terecht verdacht van verduis ring in dienstbetrekking, ten naa van een vleeswarenfabriek in Lisse. Volgens de directie zou uit het derzoek gebleken zjjn dat in de lopen drie jaar voor 70.000 aan vi waren is verdwenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4