D Katholieke Middenstandshond bestaat halve eeuw is Geen tiarabaldakijn of struisveren Afscheid van Vaticanum II Plechtige sluiting maar sobere Liturgie-viering „Netheid en orde moeten zakenman eigen zijn, omdat wanorde kapitaal vreet" B I ,De middenstander waardeert en kent klant beter Kola de Kola met een K 1 55 55 Biljarter Doggen maakt slechte start goed Zege op Soegaard VOORZITTER HURKMANS Collins op Buitenlandse Zaken 'V U Botsingen Ernst en !uim Pausmars Niet barok Historie Leuterklant DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 fAGINA it jaar bestaat de Neder landse Katholieke Midden standsbond vijftig jaar. Het feest wordt woensdag 15 decem ber in Arnhem gevierd. De N.R.K.M. is zowel de bundeling van vijf diocesane middenstands bonden als de centrale van 47 vakorganisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De alfabetische opsomming van deze organisaties strekt zich uit van de A van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Pa troonsbond tot de Z van de Ne derlandse Katholieke Bond van Zuivelhandelaren. Illustere gasten op het feest zijn minister-president Cals en kar dinaal Alfrink. De kardinaal zal 's morgens een pontificale Heilige Mis opdragen in de Walburgis- basiliek en 's middags, tijdens de jubileumzitting in de Stadsschouw burg, evenals de premier, het woord voeren. Feestredenaar is prof. dr. Th. L. M. Thurlings, hoogleraar in de sociologie aan de Keizer Karei-universiteit te Nijmegen, die zal spreken over „Het middenstandsbedrijf in een veranderende wereld". De Nederlandse Katholieke Middenstandsbond zal niet lang meer zo heten. De naam wordt veranderd in Centrale van Ka tholieke Ondernemersorganisaties in het Midden- en Kleinbedrijf. De diocesane bonden worden ge westelijke organisaties genoemd. Het wachten is op de goedkeuring van het Episcopaat en van de Kroon. De bondsvergadering heeft onder meer tot de naamsveran dering besloten, omdat „onder nemer zijn" wèl en „tot de mid denstand behoren" niét het ge meenschappelijk kenmerk van de leden is. Tot de middenstand be horen immers ook groepen die in loondienst werkzaam zijn, al dus luidde een overweging. Er zal nog een beslissing moeten worden genomen over een korte en gemakkelijke roepnaam. Iflilli iiisi Iedere zakenman moet een persoonlijkheid zijn en het fluidum van zijn persoonlijkheid moet op de omgeving een blijvenden, welcladigen invloed uitoefenen.Bestuurderen van de Haar lemse middenstandsbond verlaten de Sint Bavo na een kerkelijke plechtigheid (1927). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 8 december. Gevallen tussen schip (fabri kanten) en kade (arbei ders) probeert de midden stand, al langer dan de vijftig jaar dat de Roomsch Katholieke Middenstandsbond bestaat, de aandacht voor haar eigen, typi sche problematiek te trekken. De opvattingen van de groot- Industriëlen vonden destijds via de Victoriaanse huiskamers, waarin zij bedacht werden, hun weg naar de econoom Adam Smith, die er school mee zou maken. De arbeiders, de onder drukten, kregen steun van filo sofen, idealisten en kopstukken Uit de literatuur. Het groot kapitaal heeft niet anders ge daan dan te trachten de winsten, die er „in het midden" te halen waren, aan zichzelf te trekken, terwijl schrijvers als Heijermans niet wisten hoe zij hun verach ting vooi „die klein-denkende mensen" onder woorden moesten brengen. Multatuli's uitvallen naar hen, die in vetwaren, kur ken vleeschextract, oesters, eau- de-cologne of augurken „deden" waren ook niet geschikt om sym pathie te kweken. op Toastjes Vanavond in Talloze Variaties! Om Europese titel driebanden .99 J. B. A. HURKMANS meer proef op de som éi Werken voor Middenstand oegen op de rotsen (Van onze correspondent) ROME, 9 dec. Om negen uur gis termorgen stonden er al tienduizenden op het Pietersplein te wachten en er was een drukke bedoening van zich voorthaastende mensen in de buurt. Om half elf zou wind en weder dienend in de open lucht voor de Vaticaanse Basiliek de sluitingsplechtigheid van het Tweede Vaticaanse Concilie plas ts- hebben. Tegen de kerkgevel stond de troon van de Paus, midden op de bor desruimte was het altaar opgeslagen, aan weerszijden de banken der Conci lievaders en daarachter de tribunes voor de waarnemers, de toehoorders, voor de bijzondere missies, wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders en het Corps Diplomatique. Te half elf verliet de lange stoet der Concilievaders de Bronzen Poort om zich over het plein naar het hor des der St. Pieter te begeven, juist als op 11 oktober 1962, toen Paus Jo annes het Concilie opende. Tussen de witgemjjterde bisschoppen in hun wit te koorkappen vielen de vaak kleurige gewaden en de hoofdbedekkingen als gouden kronen van de Oosterse Va ders op. De Paus werd gedragen op de sedia gestatoria. Zoals hij de tiara schijnt afgeschaft te hebben, zo wa- (Advertentie) pp*»" van Vereenigingen van den Handel- dnjvenden „Middenstand". Deze bond zou zich onthouden van alle bemoei- Heeft de middenstand deze twee- frontenaanval verdiend? Eén van de voormannen van de katholieke mid denstand werd bij zijn overlijden, in eigen kring vergeleken met een mis sionaris die onder de melaatsen ge werkt had, met de toevoeging „Hij zoekt toch wel idealen, die idealen onder de middenstanders, want «ut de aard der zaak zijn zij in onze '"'en niet zo gemakkelijk te verwe zenlijken". Bij een andere gelegen heid werd het werken voor de mid- enstand een ploegen op de rotsen genoemd. Een uitspraak die enigs- tvcaj ingeeft welke populariteit de muuienstandsbonders bij hun eigen besturen genieten. MebtJS02 werd besloten tot de op richting van de Nederlandsche Bond Utrecht in 1911 „sleurde" een kwaad willende mr. Levy ,,de leer van St. Thomas. door het slijk". De katho lieke middenstanders die volgens hun eigen annalenschrijvers, „krachtens hun beroep gewoon zijn te graaien in het stoffelijke, zodat hun idealen zo gemakkelijk bedolven raken onder het stof, waarin zij moeten werken," verlieten verontwaardigd de verga dering en wat later ook de Bond. De grote voorman van de katholieken was in deze jaren de jonge priester van de Abdij van Berne dr. J. Nou- wens. Geïnspireerd door de middel eeuwen, verzon dr. Nouwens voor zijn nieuwe diocesaan opgezette vereni gingen de naam „Hanze", hetgeen door politieke tegenstanders werd omgevormd tot „Ganzen". Het ant woord yan dr- Nouwens hierop gaf in grote lijnen het beginselprogram voor de komende jaren aan: „Goed zoo, mijne Heeren, maar dan zullen we toch trachten te worden de ganzen van het Capitool, die de soldaten door hun geschreeuw wakker maakten, toen de vijand voor Rome stond". de oprichting van de Neder landse R.K. Middenstand stond dan ook vast „dat reeds op voorhand en zonder eenig voor behoud wordt aanvaard iedere wijzi ging en aanvulling, die de betreffende kerkelijke Overheid zal goeddunken aan te brengen in 't program, zoals dit na behandeling door de. algemene bondsvergadering zal zijn vastgesteld." Hieraan heeft men zich gehouden. Toen in 1936 een rector Bots, gees telijk adviseur van de Haarlemse dio cesane bond, elders benoemd werd, achtte men het tekenend voor zijn persoon, „dat ons hoofdbestuur er niet aan dacht ook maar iets van betekenis op touw te zetten zonder hem er in te hebben gekend. Naar zijn leiding werd gevraagd en ver langd. Een enkele maal kon hij som ber kijken, dan hinderde hem iets, dan was er iets aan de hand. Wij keken elkander dan eens aan, er werd over en weer geseind en we rustten niet, voordat we wisten, wat er aan de hand was, We konden een voudig niet hebben dat hij leed...". Aalmoezenier Roncken wist uit het vertrek van deze rector Bots een les te lezen. „Mensen, wie het voor de wind gaat worden altijd op bepaalde ogenblikken door Onze-Lieve-Heer aan de oren getrokken en tot de nuchtere werkelijkheid teruggebracht. In de loop der jaren zien wij dit ook voortdurend in de Bond ge beuren. Het ging voor de wind en... de Hanzebank ging onder; het ging voor de wind en Chris Jansen viel; het ging voor de wind en Rector Bots werd benoemd tot deken te Gou da". Maar voor wat, hoort wat. Vijftien jaar geleden nog zijn er min of meer ernstige botsingen over de uitschake ling van de katholiek georganiseerde middenstand bij leveringen aan ka tholieke instellingen. „Niet zelden traden tengevolge daarvan leden uit de organisatie of traden bestuursle den af. Andere afdelingen drukten haar ergernis uit over het feit, dat steeds de auto's van een of ander grootbedrijf de goederen leverden bij een katholieke instelling ter plaatse. Zij redeneren als volgt: Wij voldoen aan de bisschoppelijke wens ons ka tholiek te organiseren, waarom vol doen die katholieke instellingen niet aan de bisschoppelijke wens de mid denstand in te schakelen." Een com missie onderzoekt de zaak en raadt het volgende aan: „Ieder jaar over handigt het bestuur van de plaatse lijke Middenstandsvereniging bij de wisseling des jaars een nieuwe volledige ledenlijst aan het bestuur van de katholieke instellingen. Waar om zouden wij hieraan niet een min of meer feestelijk tintje geven door b.v. tegelijkertijd een mooie fruit mand aan te bieden of een bloemen hulde voor de kapel?" Hoewel de middenstander hiermee ten voeten uit geschilderd lijkt, kun nen de opmerkingen van de heer J. G. van Neerven, overgenomen uit een prae-advies van 1931, over „De persoonlijkheid van den koopman" het portret aanvullen: „Iedere zaken man moet een persoonlijkheid zijn en het fluïdum van zijn persoonlijkheid moet op de omgeving een blijvenden, weldadigen invloed uitoefenen; net heid en orde moeten hem eigen zijn, omdat wanorde kapitaal vreet; hij moet initiatief hebben en durf, zon der roekeloos te zijn; hij mag geen kuren en nukken hebben; hij mag geen chicaneur zijn en hij moet schu wen iedere „concurrence deloyale n de publikaties van de R.K. Mid denstandsbond is het onderwerp „Zaken en moraal" een aam beeld, waarop men niet uitgeha- merd raakt. In dit verbanddoet het niet vreemd aan om „service ver taald te zien in christelijke dienst baarheid. Alle pogingen het gewone en alledaagse zakendoen in een vaak vergezocht perspectief van een god delijk heilsplan te plaatsen lijkt tot mislukkig gedoemd. De m 1961 inlei ding „Enkele moraaltheologische notities over de verhouding midden stand klant" begint ietwat ver twijfeld met de vraag „Waar vmden we de normen?" De cynische vraag „wat brengt mij dit in het laadje," getuigt van een materialis tische geest, die een christen onwaar dig is. Toch wordt deze hopelijk niet zo kwaad bedoeld wel eens door sommige middenstanders ge steld, minstens in gedachten," zegt de geschiedschrijver hier droef. Ondanks de rubriek „Levensstijl"' en „Boekenhoekje" in Stuwing het veertiendaags periodiek van de R.K. Middenstandsbond ondanks ook de bekende Nederlandse dichter Ga- briël Smit, die begrijpelijk en geestig sprak over „Wat is eigenlijk cul tuur?" blijft de culturele verheffing „al te stiefmoederlijk bedeeld". De wens wordt uitgesproken „dat ook de afdelingen met het beleggen van feestavonden en acties hun eisen wat hoger zullen willen stellen en een einde zullen maken aan het soort vierderangs artiesten, die menen, dat hun lege grappen en grollen nog altijd goed genoeg zijn voor onze mid denstanders. „Het is zeer goed mo gelijk een program van ernst en luim samen te stellen, dat cultureel ver antwoord, er bij onze mensen uitste kend ingaat". De dreiging van het grootwinkelbe drijf, morele en culturele verheffing, er is voor zeker nóg vijftig jaar werk aan de winkel. Werk, dat, gezien de uit latingen van een aantal geênqueteer- den ten behoeve van een proefschrift over „Het structuurvraagstuk in de Nederlandse Katholieke Midden standsbond", nogal gevarieerd op prijs gesteld wordt. ren ook in de processie thans het -o- lemnele baldakijn en de twee waaie rende struisveerbundels verdwenen Toen de Heilige Vader op het plein verscheen, speelde de kapel der Pala- tijnse Eregarde de Pausmars, bij het betreden van de voor het Concilie afge scheiden ruimte zong het koor der Six tijnse Kapel het „Tu es Petrus" Tegen elf uur was de gehele grote ruimte, zo even nog groen gestreept door de met groen laken overtrokken zitbanken, thans een bewegend wit veld van el kaar als het ware hoofs toenijgende mij ters. Onder de bijzondere missies za gen wij Prins Albert van Luik, Prins Karei van Luxemburg, de Habsburgse Aartshertogen Karl Ludwig en Rudolf, de Grootmeester vein de Orde van Mal ta en Prins Xavier de Bourbon Parma en vele anderen. De Italiaanse premier Moro leidde de Italiaanse missie, Bondskanselier Klaus de Oostenrijkse. De zon scheen en de stevige wind hield nieuwsgierige regenwolken in toom. De Paus heeft de Mis opgedragen, thans uiteraard in de internationale taal der Kerk, het Latijn. Allen baden en zongen in de Gregoriaanse toonaard mee. Na het Evangelie sprak Paulus VI een groet uit aan alle leden der Kerk en in het bijzonder aan die bis schoppen, die van hun vrijheid beroofd, niet hier aanwezig konden zijn. De Paus richtte zijn groet en heilwensen verder tot alle mensen, ook tot degenen, die de Kerk niet kennen, niet begrijpen of afwijzen. Toen kondigde kardinaal Tis- serant aan, dat de Heilige Vader als een concreet symbool van de caritas der Kerk voor hen die hulp behoeven thans bij het Offertorium een gift wil de schenken „uit zijn beperkte midde len". Vijf Concilievaders uit Palestina, Argentinië, Indië, Pakistan en Cambod ja, ontvingen voor bepaalde instellingen en projecten uit de handen van de Paus chèques (met bedragen van 30.000 tot 10.000 dollar). Omdat het praktisch ondoenlijk was, dat allen aan de Eucharistische Maaltijd deelnamen, reikte de Paus aan vijf kin deren, ieder uit een afzonderlijk wereld deel, als representanten van allen, de Communie uit. Na de viering der Li turgie, een sobere gemeenschapsviering, die sterk afsteekt «ij de vroegere barok- overladen Pausmissen, zegende Paulus VI de eerste steen van een parochie kerk, die zal verrijzen in een der nieu we wijken van Rome en die een speciale gedachteniskerk aan dit Concilie zal zijn, toegewijd aan Maria, Moeder der Kerk. Dan leidde de Paus een aantal af zonderlijke boodschappen van het Con cilie in, boodschappen die gericht zjjn aan de regeerders, de beoefenaars van de wetenschap, de kunstenaars, de vrou wen, de armen, zieken en lijdenden, de arbeiders en de jeugd. Telkens trad een groep naar voren: een kardinaal door twee andere kardinalen en een aantal leken begeleid, las in het Frans de af zonderlijke boodschap voor, waarna de Paus ieder begroette, zelfs de geleide hond van een blinde, die een klapje op de kop kreeg en een witte strik aan zijn halsband. Het was reeds over een, toen mgr. Pericle Felici, die de secretaris-gene raal van het Concilie was, zijn laatste officiële daad in deze functie verrichtte door het voorlezen van de pauselijke breve, waarin het Tweede Vaticaanse Oecumenische Concilie voor gesloten werd verklaard. Een slotzang, de ,,Ao clamationes", ging de Zegen vooraf, die de Paus in het Latijn en Grieks uit sprak. Het was precies 1 uur 23, toen de Heilige Vader zei: En nu in Naam van de Heer, gaat heen in vrede. Het Vaticanum II behoorde tot de his torie. De Paus verliet het bordes en be gaf zich door de Sint Pieter naar het Vaticaanse Paleis, de Vaders stroom den voor de laatste maal uit over het Sint Pietersplein, spoedig met de mij ters onder en de koormantels over de arm. Zij die hun kwartieren dichtbij had den, wandelden naar huis, -mderen gin gen per auto, de meesten met de gewo ne Conciliebussen, alien hartelijk be groet, niet zonder een zekere ontroering, dat deze ontmoeting met de Concilie vaders rond de Sint Pieter de laatste was. LISSABON, 9 dec. De Nederlandse biljartkampioen Jan Doggen heeft gis teren in de tweede ronde van het Euro pese kampioenschap driebanden, een zege behaald op de Deen Soegaard. Doggen zegevierde in 88 beurten met 60 tegen 51. Hij had in de openingsronde van de Duitser Tiedtke verloren. De Belgische wereldkampioen Ceule- mans, die zijn partij tegen de Span jaard Munte in 29 beurten beëindigde, evenaarde hiermee het op zijn naam staande Europees record particulier gemiddelde. Bij de strijd om het we reldkampioenschap van 1963 in Neuss (Did.) maakte Ceulemans een partij uit met een gemiddelde van 2.068. Ceulemans hoge produktie was overi gens een grote uitzondering, want van de overige spelers bleef alleen de Por tugees Vinagre beneden de 60 beurten (50 eveneens tegen Munte). De Oosten rijker Scherz en Vinagre delen na de eerste dag de eerste plaats met vier punten. Vooral de moyenne van Scherz is bijzonder laag (91 beurten tegen de Zwitser Lopez en 64 beurten tegen Munte). De uitslagen van de eerste dag zijn: Scherz Lopez Vinagre Munte (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 9 december. Aan de vertegenwoordiger bij uitstek van een groepering individuabstasch ingestelden, aan de voorzitter van de Ne derlandse Katholieke Midden standsbond namelijk, de heer J. B. A. Hurkroans uit Breda, heb ben wij de vraag gesteld, ef dit individualisme van de N.R.K.M.- leden hem geen - last bezorgen de parten speelt bij zijn taak: het opkomen voor hun belangen. „Inderdaad", zegt de heer Hurk- mans, „de ondernemer is in doen en laten een individualist. Maar hij was dat vroeger meer dan te genwoordig. Hij is nu gedwongen over de grenzen van zijn eigen werk heen te kijken. Als U nu vraagt, of wij last hebben van dat individualisme, zeg ik: weinig of niet meer. Er zijn natuurlijk nog steeds mensen onder die het eng bekijken. Maar er is een groeien de belangstelling voor wat alge- bii de collega's meen is en wat gebeurt", De middenstander wordt van buitenaf gedwongen het niet meer alleen te willen doen: „Het groot bedrijf is OP gebied van sa menwerking, dat wil zeggen van elkaar leren, veel verder". Een tijd geleden heeft de bonds vergadering van de NRKM een statutenwijziging aangenomen wel ke de naam Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond zal wijzi gen in Centrale van Katholieke Ondernemersorganisaties in Mid den- en Kleinbedrijf. Onze vraag aan de heer Huitanans: „Waar om komt het woord „midden stand" met meer in de nieuwe naam voor?" „Och, ik vind dit een moeilijk te beantwoorden vraag. Middenstand is een ouderwets woord. Het is moeilijk te hanteren. Middenstand is een beladen woord. Wat bete kent het eigenlijk? Overal waar ik kom, in allerlei commissies, moet ik altijd weer zeggen, dat middenstand betekent: 300.000 on dernemingen en dat daar een mil joen mensen in werken". Centra le van Katholieke Ondernemersor ganisaties lijkt een programma in te houden en een verleden af te zweren. Da staatscommissie Gold- schmidt heeft de regering vorige maand aangeraden een ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de middenstand in te stellen. 100.000 ondernemers in het midden- en kleinbedrijf haalden in 1962 uit hun bedrijf een inkomen van min der dan ƒ6.000 wat minder dan aanvaardbaar moet worden geacht. Van deze ondernemingen „zou men in het algemeen kunnen stellen", aldus het rapport van de commis- sie-Goldschmidt, „dat zij te klein zijn en dat zij beter zouden kun nen worden opgeheven". „Neem aan dat het zo is. Dan betekent dit voor ons: ten eerste vrijwilligheid: wij willen niet, dat er buiten de wil van de onderne mer iets gebeurt. Ten tweede moet je ontwikkeling voorop stel len, daarna pas het saneren. Sa neren betekent eigenlijk „gezond maken". Maar ieder die dit woord ziet staan, denkt, dat hij weg moet". Dat betekent het in de praktijk toch ook? „Ja, maar waar ont wikkeld kón worden moet dat ge beuren. Als er niks meer aan helpt, zal zo'n bedrijf, inderdaad ook in het belang van anderen, weg moeten. Maar opheffen bete kent een hoop menselijk leed, hoor". Moeten de voorschriften van de winkelsluitingswet niet soepeler worden? „Wij stellen ons die vraag ook. Veel werkende en alleenstaan de vrouwen, die na hun dagtaak nog hun boodschappen moeten doen, zouden er bijzonder geluk kig mee zijn, als de slager tot ze ven uur open is. Maar wij zijn met de meningsvorming hierover ronde mening is qr eigenlijk nog niet. De Winkelsluitingswet is voor nog niet klaar. Een echt afge- het persoonlijke- en het familie leven toch wel gunstig". e heer Hurkmans, die zoon is van een bakker uit Oos terhout is in 1928 voor zich zelf begonnen in Breda. Elf jaar geleden stapte hij uit zijn bedrijf om zich volledig te wijden aan het bestuursvak. Sinds 1948 is hij voorzitter van de Ka tholieke Vereniging van Onderne mers in het Bakkersbedrijf. De heer Hurkmans hoeft bij het pra ten over de winkelsluiting maar aan zijn eigen verleden te den ken: „In mijn jonge tijd waren we tot elf uur open, voor die laatste leuterklant die ook nog tot elf uur blijft staan kletsen". Aan het eind van het interview vragen wij de heer Hurkmans, of hij nog iets op het hart heeft. „Dat we vijftig jaar bestaan, dat weet iedereen. Ik zou willen zeg gen, dat die middenstand zich goed ontwikkeld heeft. Ik zie, als ik door de stad loop dat de mid denstand bij de eisen vein de tijd niet achterblijft. Ik geloof ook, dat men te gemakkelijk denkt, dat de middenstand duurder is dan het warenhuis. Men neemt te weinig de proef op de som ten aanzien van de prijs. Heus, de midden stand doet er alles aan in de con currentie mee te komen. Ik heb wel eens het idee, dat het publiek te makkelijk zegt: „Hetzelfde is in het warenhuis goedkoper". Men neemt de proef te weinig. En dan: de middenstand ziet de klant nog altijd als persoonlijke relatie. Hij waardeert nem meer en kent hem beter". Vreest de heer Hurkmans voor zijn middenstanders het wa renhuis dat overal verrijst? „Vroe ger kon je een onredelijke angst bij de zakenmensen waarnemen, wanneer V. en D. zich ergens ves tigde. Nu zegt men: „Daar wil ik bij zitten. Daar heb ik kansen". Iemand met goede kwaliteiten lukt dat". „Ik ben in 1938 radicaal opge houden. Waarmee, zegt U? Met het besturen van de afdeling Bre da van de Bakkersbond. Ik deed toen examen als bakkerijleraar. Ik heb jongens opgeleid voor de Vestingswet. Ik heb tien jaar rus tig geleefd, zonder organisaties. In 1948 hebben ze me uit Breda op gediept om voorzitter van de Ka tholieke Bakkersbond te worden. Als zodanig ben ik in het bestuur en later in het hoofdbestuur van de NRKM gekomen. Of ik nog lang voorzitter blijf? Ik ben nu 67. Bt hoop, dat ze volgend jaar een ander zullen vinden". Tiedtke Doggen Hanoun Soegaard Ceulemans Munte Vinagre Lopez Doggen Soegaard Scherz Munte 60 35 60 43 60 57 60 57 60 21 60 60 51 60 42 91 91 50 50 83 83 101 101 29 29 82 82 88 88 64 64 0.659 0.384 1.200 0.860 0.722 0.686 0.594 0.554 2.068 0.724 0.731 0.597 0.681 0.579 0.937 0.656 DEN HAAG, 9 dec. Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken heeft in antwoord op vra gen gezegd dat de voorzitter van het Defence and Aid Fund, kanunnik Col lins, gistermiddag op het ministerie in een oriënterend gesprek met enkele hoofdambtenaren mededelingen over het fonds heeft gedaan. (Advertentie) KRUISWOORDRAADSEL 234567 89 10 Horizontaal: 1. aanvulsel; 2. letterkun dig werk; 3. schip vastleggen, pu-ze-en; 4. wortel, omgeslagen voorbovenrand van kledingstuk; 5 bergruimte, kust; 6. Oude Verbond, minder maken; 7. tijdelijke afzondering; 8. watervlakte (Eng.) leider van verkennerspatrouille (afk.), bekend kardinaal; 9. schip van de wilde vaart, rondrit; 10. vroeger, ge heel gevuld; 11. reservoir school voor technisch onderwijs. Verticaal 1. bewoner van plaats in Overijssel; 2. lijkvaas, plaats in Zee land; 3. veldwacht, gebak; 4. voltallig; 5 vod, begrijpen; 6. stekelvarken, vogel knip, pers. vnw.; 7. toren, communi catiemiddel; 8. dubbele klinker, vrucht boom; 9. gewoonte, huidverharding; 10. belastinggaarder. Oplossing van 8 december 1. toonkamer; 2. huilebalk; 3. redact!»» 4. hooikoorts; 5. theater; 6. Citioën. Op de streepjes: Kariba krachtstation.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7