zwaardere voorwaarden dan andere raffinaderijen Zeer zware voorschriften van de hoofdinspectie voor de hygiëne van het milieu Vaticaanse documenten Houding Pius XII tijdens de oorlog niet pro-Duits Verdachten moordzaak Stockholm bekennen LOENA VERDRONKEN IN STOF OP MAAN? Oppervlak nog vol mysteries RADIO ELEKTRA TELEVISIE EKE 71 EEG-lonen groeien naar elkaar toe Sterkste stijging in Nederland AMFIBIE-AUTO'S DEMONSTREREN OP DE HUDSON Militairen ftiogen ook actief zijn in politiek Samenwerking bij onderzoek naar verontreiniging van de lucht Waarom niet een gasaansteker met een bekroond ontwerp? Ambtenaar verzet zich tegen drie jaar oud ontslag Prijsverhogingen in ons land aan de bedenkelijke kant Textielarbeiders willen 20 pet. meer loon in 3 iaar Minister De Jong Defensie-opdracht Atoomgevaar Gemeenten rond Noordzeekanaal C. J. v. d. Ploeg treedt af als voorzitter „Sint Deusdedit" SILVERMATCH Inkomens van werknemers Kloosterzuster bij auto-ongeluk gedood DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 PAGINA 9 ZAANDAM, 9 dec. De re- erve welke over en weer wordt etracht inzake de voorwaarden welke gesteld zijn aan Mobil Oil alvorens tot vestiging over te Saan, wordt duidelijk als men ken- ^ls neemt van de reeks „neven- °orwaarden" welke het concern ®celt naast de gewone onderhan delingen met de gemeente Am- verdam. Mobil Oil, dat in elk ge- M voor 1 januari 1969 „proef draaien" op het 177 hectare grote terrein in Amsterdam heeft dogal wat „nevenverlangens". I 1 WILLEMSPARKWEG 30 PRINSENGRACHT 56 - - Wie menen mocht, dat dit een nieuw beeld van overstromingsmisère is, komt bedrogen uit. De foto is genomen op de rivier de Hudson bij New York, waar een demonstratie gehouden werd van amfibie-auto's. mobil oil wenst geen t Onder meer de aanleg van een bui- nhaven in IJmuiden voor de ont- angst van tankers groot 120.000 ton - 2. een tienjarig leveringscontract met gemeentelijke energiebedrijven voor r® stookolie tegen een prijs die concur- j is ten opzichte van de gemiddel- Nederlandse marktprijs. j 3- een tienjarig leveringscontract met jp Centrale Voorzieningsdienst voor de vering van benzine, dieselolie en oieerolie tegen een concurrerende w"Ds welke gebonden is aan de zoge- aamde „spotprijs" in Rotterdam. ,4. 3e levering van stookolie ten be- lare van centrale verwarmingsinstal- ke ?s van grote instellingen, zoals zie kenhuizen welke zouden kunnen worden egrepen in het met het gemeentelijk "ergiebedrijf te sluiten contract. 5- de toewijzing van vijf enkelzijdige 'éz'icestations tegen een vergoeding, en ®n om niet, met de toezegging, dat seaurende een periode van vijf jaar een °®rvicestation meer voor elke miljoen aPaciteitsuitbreiding zal worden toege- ,..ezen, echter met een maximum van Vier. ,6- De toezegging van Mobil Oil, dat «hes gedaan zal worden om verontrei niging van water, bodem en lucht te voorkomen. Mobil Oil wil verder ver zekerd zijn dat haar geen zwaardere v}sen zal worden gesteld dan elders in federland, waar raffinaderijen zijn ge- Vestigd. 7 Op basis van in juni 1964 gevoerde onderhandelingen zal de huurprijs voor (Van onze parlementaire redacteur) ÖEN HAAG, 9 dec. Militairen mo- Ken gerust passief zowel als actief deel- men aan de politiek. Dat vindt minis- De Jong niet minder dan een bur gerlijke plicht. Hij meende dat het steu- ?en van politieke partijen daarom aan w bevelen is. Iets anders wordt het jyanneer hoge officieren zich in de po- ."eke strijd gaan werpen. Het kan voorkomen dat deze of gene poli- ®ke meningen gaat verkondigen die '"'ijken van die van de minister. Daar- 'k('nover sta ik gereserveerd, aldus „"lister De Jong gisteren in de Tweede warner bij de behandeling van de De- ,eHsiebegroting. Behalve de pacifisten en de com- "tunisten liet ook de heer Franssen 'PvdA) als gebruikelijk weten dat hij "jet een groot deel van de begroting "'et kon meegaan. Zijn motivering Was deze keer een rechtstreekse ont kenning van de juistheid van visie Van de minister ten aanzien van het atoomwapen. Minister De Jong vind! "at wij met dat wapen moeten leren 'even in een wereld, waarin de kern splitsing ook een groot goed kan zijn. ue bom zag hij echter als een per versie van deze gave. Dit vond de heer Franssen een „volstrekt onvol doende waarborg 'tegen het weerhou den van een derde wereldoorlog". Minister De Jong had echter meer gezegd. Onder andere dat ook voor Va non-proliferatie (het voorkomen a" het spreiden van dit wapen over p eer landen) een streven is dat geheel a7s' in het beleid van machtsevenwicht. Sch m'ddel daartoe zag hij de Atlanti- ten sar"enwerking. „Te enigertijd moe- „h wij op die manier een situatie zien L bereiken, waarin het recht en niet t6 macht overheerst", aldus de minis- jh Hij voegde daaraan toe: „De vor- - ng van een internationaal vredesap- a„. - ligt in het verlengde van onze 'ensie-opdracht". 0 Bij achtte een blijvende inspanning p h tot vrede en vrijheid te komen ja ""zakelijk. Het deelnemen van Neder- epj" aan de vredesmacht van de Ver stan- Naties noemde hij „een klein gen verr'er naar het actief zorgdra- L dat een oorlog vermeden wordt", begroting werd aangenomen. jp"'! bewindsman ontkende berichten 'an i Amerikaanse pers dat ook Neder- v«n aan bet gevaar zou blootstaan oVe vliegtuigen van NAVO-landen. die bon: °"s land vliegen terwijl zjj atoom- Ujj hien meevoeren. Dat is allemaal gesloten, aldus minister De Jong. list! antw°ord op vragen deelde de mi- "itW mee dat het niet vaststaat, of geripK*ngen voor schade die wordt aa barriè door vliegtuigen die de geluids- higd - e doorbreken, rechtens verschul- de sifh"- De overheid heeft begrip voor tornen 3 waarin particulieren kunnen grotf verkeren. Bij onevenredig steef» sc ade is dan ook tot dusver gekenana?r billijkheid een uitkering toe- buiteni' j oeilüker wordt het wanneer rieht„«atK!Se vliegtuigen schade aan- overloi' luchtmacht pleegt thans me vif„ fnet andere landen over unifor- schiuil?^VD0,rschritten. Ook werken ver- aan dJ. departementen in ons land «en rapport. de terreinen 96 cent en één gulden per vierkante meter bedragen. Vooral het gestelde onder nummer zes heeft de Naamloze Vennootschap (Amsterdam en het Rijk) waarmede Mobil Oil onderhandelt hoofdbrekens gekost. De hoofdinspectie voor Hy giëne van het Milieu, dat onder „Staatstoezicht op de Volksgezond heid" valt en zijn domicilie heeft in de Van Aertsenstraat 4 te Den Haag heeft reeds op 30 september zeer zware voorwaarden gesteld ten aan zien van het zuiver houden van lucht van lucht en water indien de vestiging van Mobil Oil tot stand komt. Opmerkelijk is overigens in dit stuk dat Mobil Oil zelf steeds alle metingen moet verrichten! Er zijn overigens niet minder dan 28 bepalingen waaraan het bedfjjf zich zal moeten houden en hier uit is het te verklaren, dat men van de zijde van Mobil Oil stelt: niet zwaarder belast te worden dan soortgelijke be drijven elders in het land. Bepaling 8 stelt onder meer: Alle veiligheidskleppen en ontluchtingen op pijpleidingen en reservoirs, die, hetzij zwavelzuurstof, mercaptanen of andere kwalijk riekende stoffen, hetzij stoffen met een molucair gewicht gro ter dan 60 kunnen bevatten, zullen zijn aangesloten op een leidingnet, waarvan de ontwijkende gassen bij voorkeur worden afgevoerd naar een vuurhaard of, indien zulks niet mo gelijk is, naar een zogenaamde fak kel. Voorts zullen alle dampen, die vrijkomen tijdens het aflaten van de druk van de installaties of bij het ledigen der reservoirs op gelijke wij ze worden afgevoerd. Voorschrift 11 luidt: Zwavelwaterstof en andere niet concendeerbare kwalijk riekende gassen zullen niet in de lucht worden afgevoerd, doch zullen worden verbrand. Bij bedrijfsstoornissen zal de toevoer van waterstofgas naar de vuur haarden worden geleid, alwaar ge noemd gas zal worden verbrand bij een minimum temperatuur van 800 graden Celsius. Alle fornuizen en vuurhaarden, waarin zwavelhoudende brandstoffen worden gestookt, alsook de gassen ont staan bij regeneratie van de kataly sator van de ontzwavelingsinstallaties zullen worden aangesloten op één of meer hoofdschoorstenen welke een hoogte zullen hebben van 150 meter. Alle zwaveldioxyde emissies van de raffinaderij zijn aan precieze inhouds maten en de concentraties van het be ruchte SO-2 zijn van minuut tot uur nauwkeurig bepaald! Wellicht zal de meeste deining ontstaan door de arti kelen 24 en 25. Hierin wordt bepaald dat wél bepaalde afvalstoffen op het oppervlaktewater mag worden geloosd. Deze bepalingen luiden: Ollewater-afscheideners, omvattende het regenwater van olievrü terrein en het restant van de olie-afscheiding zal een bassin passeren, waarin de even tuele zichtbare verontreinigingen door olie of andere afvalstoffen kan worden geconstateerd en zodanig correctie- maatregelen worden genomen. Het huis houdelijk afvalwater zal via de septic- tanks worden afgevoerd naar dit bas sin. Het effluent van dit bassin mag op het oppervlaktewater worden geloosd. (Van onze correspondent) ROME, 9 dec. ,,Le Saint Siege et la guerre en Europe, mars 1939-aoüt 1940" verscheen van de Vaticaanse drukkerij als deel een van een serie „akten en documenten van de Heilige Stoel betreffende de Tweede Wereldoor log". De samenstellers zijn Pierre Biet, Angelo Martini en Burkhart Schneider. Na een voorwoord en bibliografie vol gen inleidende paragrafen, die tot titel hebben: Paus Pacelli, het ontwerp van de conferentie van mei 1939. Goede diensten en waarschuwingen. De crisis van Dantzig en het appel van 24 augus tus. Laatste inspanningen der diplo matie. Het ontwerp van een bestand en de kerstboodschap, Pius XII en Roo sevelt. Pius XII en de Italiaanse neu traliteit. Laatste vredesperspectieve-i. Dit gedeelte telt 94 pagina's. Dan vol gen genummerd van 1 tot en met 379 do cumenten uit de Vaticaanse archieven. Het hele werk is 553 bladzijden groot. Uiteraard is dit eerste deel, dat een bronnenpublicatie geeft over slechts achttien maanden, pas een begin en ant woordt nog niet op veie gestelde proble men en vragen. Maar een eerste kennisname van de ze documenten doet reeds uitkop- vn, dat het geen vrees en culturele voorlief de voor de Duitse wereld waren, die Pius' optreden bepaalden. Niettegen staande herhaald aandringen van di- STOCKHOLM, 9 dec. De twee Ne derlanders van resp. 18 en 21 jaar, die deze week in de Zweedse hoofdstad werden aangehouden in verband met de moord op de 29-jarige Hendrik Drost uit Harderwijk, hebben gisteravond be kend medeplichtig te zijn geweest aan deze moord. Tijdens hun verhoor schoof elk van hen de schuld op de ander. Zoals bekend, werd het lijk van het slachtoffer, aan handen en voeten ge bonden, zaterdag in een leegstaande woning in Stockholm gevonden. De po litie heeft de namen van de daders nog niet bekend gemaakt. De twee arrestanten gaven een vrij wel gelijkluidende lezing van de moord, op één belangrijk punt weken hun ver klaringen af: namelijk wie de dodelijke messteken toebracht. Beiden verklaar den, dat Drost woensdag werd ver moord Zij wachtten hun slachtoffer op, toen deze zijn werk verliet en wisten hem over te halen met hen mee te gaan naar het leegstaande huis. „We mochten hem niet", zo verklaar den zij tijdens hun verhoor tegenover de politie. De oudste van het tweetal beschul digde zijn medeplichtige ervan de moord te hebben geopperd en ook te hebben uitgevoerd. „Mijn vriend bond het slachtoffer aan een pilaar in het huis en trok zijn mes. Ik verliet het huis en toen ik terugkwam was de moord al gepleegd", aldus zijn ver klaring. De jongste daarentegen beweerde, dat de ander de moord heeft gepleegd. Hij had wel geholpen het slachtoffer vast te binden, maar hield vol dat de oudste de dodelijke steken toebracht. De officier van justitie, mr. Sten Mattsson, deelde later mee dat het tweetal voor de magistraatsrechtbank wegens moord zal terechtstaan. plomatieke en ook van kerkelijke zijde bij de Paus, om in I939-'40 het natio- naal-socialisrne te veroordelen en met een banvloek te treffen, weigerde de Paus om verder te gaan dan ne door Pius XI en hemzelf als staatssecreta ris gemaakte encycliek „Mit brennen- der Sorge" (1936). Deze weigering kwam voort uit zijn pontificaal besef voor de zorg over de gelovigen. Vrees voor bedreiging of geweld kende Pius XII allerminst. Hij was bereid om met zijn persoon te betalen en was met de gedachte vertrouwd, dat hij wellicht zijn leven zou moeten laten in een con centratiekamp. Wjj zullen op dit boek terugkomen in een bespreking, die ook recente publica ties als van Friedlaender e.a. daarin betrekt. (Advertentie) (Van onze correspondent) HAARLEM, 9 dec. Op uitnodiging van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn gistermiddag in het pro vinciehuis in Haarlem vertegenwoordi gers bijeen geweest van de streken, die ten nauwste betrokken zijn bij de ontwikkeling van het Noordzeekanaal- gebied. De vertegenwoordigers kwamen uit Groot-Amsterdam, de Zaanstreek en Noord- en Zuid-Kennemerland. De be spreking, welke aanvankelijk een oriënterend karakter had, hield ver band met de vestiging van een petro chemische industrie in het Noordzeeka- naalgebied. Algemeen is men beducht voor de luchtverontreiniging, waarover de meningen overigens nogal uiteenlo pen. Men wil nu komen tot een geco ördineerd systeem om metingen te la ten verrichten, waardoor bepaald kan worden, of de luchtverontreiniging ai dan niet de grens van het toelaatbare overschrijdt. De bespreking had tot resultaat, dat er nu twee commissies gevormd zijn. Een daarvan heeft een louter tech nisch karakter en staat onder voorzit terschap van dr. Kedde uit Leiden, in specteur voor de volksgezondheid. De andere commissie is een bestuurlijke, waarvan het voorzitterschap is opge dragen aan gedeputeerde De Jong. Men wil geregeld bij elkaar komen om de conclusies van de werkzaamheden uit te wisselen. Bij de bespreking van gisteren werd Groot-Amsterdam vertegenwoordigd door de Amsterdamse wethouders Koets en Elsenburg, de Zaanstreek, te zamen tien gemeenten, had een afvaar diging bestaande uit de heren Stuur man en Groen, Noord- en Zuid-Kenne merland, in dit geval een combinatie van twaalf gemeenten, werden verte genwoordigd door wethouder Happé uit Haarlem en de Velsense wethouder Ockeloen. HAARLEM, 9 dec. De heer C. J. van der Ploeg, sinds mei 1946 voor zitter van de katholieke bond van werknemers in de agrarische bedrijfs takken „Sint Deusdedit" gaat deze bond per 1 mei 1966 verlaten. De heer Van der Ploeg is ruim 30 jaar voor de katholieke landarbeidersbond, zoals de bond tot voor kort heette, werkzaam geweest. Sedert november 1949 is de heer v. d. Ploeg, die binnenkort 58 jaar wordt, iid van de Tweede Kamer voor de KVP. Vanaf maart 1958 is hij tevens lid van het Europees parlement. Het hoofdbestuur van de bond heeft de huidige penningmeester de heer J. j. M. Sens kandidaat gesteld voor het voorzitterschap. Advertentie FIRST CLASS DEN BOSCH, 9 dec. De Raad van Beroep Ambtenarengerecht zal over drie weken uitspraak doen over de vraag of het thans ongeveer drie jaar geleden aan een gemeente-ambtenaar te Bakel gegeven ontslag al dan niet ge motiveerd is geweest. Het lijkt erop dat de ambtenaar als zondebok de woestijn is ingestuurd, toen de minister van Volkshuisvesting destijds de bouw vergunningen voor Bakel heeft stopge zet omdat daar in het zwart maar raak gebouwd werd. Het ontslag is direct na de ministeriële beslissing gegeven. De ambtenaar die naast het toezicht op de bouwbedrij- vigheid in zijn gemeente nog verschil lende andere taken vervulde, waardoor hij dag en nacht voor de gemeente in de weer was, heeft zich van de clan destiene bouwerij terstond en nadruk kelijk gedistancieerd. Het toezicht dat door hem werd uitgeoefend is door het gemeentebestuur overgedragen aan het Bouw-, woning- en welstandstoe zicht, in de kring Son. Men stelt dat de ambtenaar daardoor overcompleet is geworden. Zelf ontkent hij dit en is ervan overtuigd dat zijn functie nog steeds bestaat, doch dat zowel B. en W. als de Raad hem kwijt wilden zijn. (Van onze ruimtevaartmedewerker) DEN HAAG, 9 dec. Nog steeds tasten Russische geleerden en ruimte- vaartexperts in het duister over de oorzaken die hebben geleid tot het fa len van de maanverspieder Loena-8. Wel is men er vrijwel zeker van dat de ingebouwde remraketten die de ro bot voor een te pletter slaan op de maan moesten vrijwaren, precies op tijd en „geheel volgens plan" hebben gewerkt; men meent zelfs zeker te weten en dat is dan min of meer in tegenstelling tot de aanvankelijke berichten dat ook de ..zachte lan ding" als zodanig is geslaagd en dat de robot beslist niet te pletter is ge slagen. Maar een antwoord op de vraag waarom dan in vredesnaam geen radiosignalen meer zijn ontvan- (Advertentie) nvnr TEL1: 790929 - 791743 TEL: 246762-64791 DEN HAAG, 9 dec. De Europese integratie blijkt een geleidelijke harmo nisatie van lonen en salarissen tot ge volg te hebben. Uit de .jongste verge lijkbare gegevens over het jaar 1964 is de neiging van de zes EEG-Ian- den om ook op dit gebied naar elkaar toe te groeien, duidelijk waarneem baar. Zo zijn in Nederland, dat tot voor kort het land met de laagste reëele in komens was, de ionen in 1964 het sterkst gestegen. En zowel in Neder land als in Duitsland, waar het werke lijke inkomen van de arbeiders met grote gezinnen lager is dan in België, Luxemburg, Frankrijk en Italië, zijn in dat jaar verhogingen van de kinder bijslag tot stand gekomen die groter zijn dan in de andere gemeenschaps landen. Uit een overzicht, dat de EEG-com- missie ten behoeve van het Europese parlement heeft opgesteld over de so ciale aspecten van de economische in- A'U-Xsv' tegratie, blijkt, dat de zes gemeen- schapslanden vorig jaar een gunstige sociale ontwikkeling hebben gekend, met een flinke stijging van het reële inkomen van de arbeiders. De stij ging van het werkelijke inkomen was het grootst in Nederland, nl. 7,5 pet., tegen 6,5 pet. in Duitsland, 5 pet. in België, 2,5 pet. in Frankrijk en Luxem burg en 2 pet. in Italië. Dit zijn stijgingspercentages voor het reële inkomen er is dus rekening ge houden met de eveneens gestegen kos ten van levensonderhoud. Als men de stijging van de cao-lonen van de indus trie-arbeiders in 1964 zonder meer neemt, komt men tot loonstijgingen van 18 a 19 procent in Nederland, 17 in Ita lië, 11 in België, 8 in West-Duitsland, 5 in Luxemburg en 4 in Frankrijk. De stijging van de arbeidskosten ver toont een iets ander beeld, doordat die kosten niet alleen bepaald worden door de lonen, maar ook door sociale lasten, vakanties, premies e.d. Zo is in Frank rijk in 1964 vrij algemeen een vakan tie van vier weken ingevoerd, werd in Duitsland de vakantietoeslag in vele ge vallen verhoogd tot één dertiende maandloon en werd in België een be gin gemaakt met invoering van een der de betaalde week vakantie. Al met al beliep de stijging van de arbeidskosten in 1964 in Uederland ruim 16 procent, in België 12,5 a 13, in Italië 12, in Duits land 10,5, in Frankrijk 7,5 en in Luxem burg 6. Ook hier is, net als bij de lonen, een duidelijke neiging tot harmonisatie. De landen met de laagste arbeidskos ten Nederland en Italië vertonen de sterkste stijging. Het jaar 1964 heeft echter naast ho gere lonen ook hogere prijzen gebracht. Over het algemeen zijn die nog wel binnen de perken gebleven, zo verklaart de E.E.G.-commissie in haar verslag, maar in Nederland en Italië waren ze toch wel aan de bedenkelijke kant, nl. 5,5 en 6 procent. In de andere gemeen- schapslanden lag de stijging van de in dexcijfers tussen 2,3 pet. (Duitsland) en 4,2 pet. (België). In Nederland in Ita lië, waar de arbeidsverdiensten het sterkst zijn toegenomen, stegen de con sumentenprijzen ook het meest. In Nederland werd de grote stijging van het indexcijfer veroorzaakt door verhoging van huren en door prijsstij gingen in de voedings- en genotmidde lensector (vet, tabak). Aardappelen groenten en fruit waren aan het eind van 1964 echter wat goedkoper dan aan het begin van dat jaar. Voorts werd het vervoer duurder en waren er ook andere prijsstijgingen in de diensten sector. De E.E.G.-commissie heeft in dit ver slag voor het eerst geprobeerd erach ter te komen, of de werkelijke inkomens van de werknemers in 1964 sneller of langzamer stijgen dan de inkomens van de kleine en grote zelfstandige on dernemers. Een vergelijking van de -stijging van de inkomens der werknemers met de toeneming van het inkomen per hoofd van de beroepsbevolking in het alge meen (arbeiders en zelfstandigen) leidt tot de conclusie dat in Italië en Nederland het inkomen van de w rk- nemer in 1964 duidelijk meer is geste gen dan het inkomen per hoofd van de beroepsbevolking (in Nederland was dat 18 procent tegen 15 procent). In België en Frankrijk steeg het inkomen van de arbeiders ook meer zij het in wat mindere mate dan in Nederland. In Duitsland alleen stond tegenover een gemiddelde stijging van het arbeidsin komen van 8,3 procent een toeneming van het inkomen per hoofd van de be roepsbevolking van 9,1 procent. gen, heeft men tot nog toe niet kun nen vinden. De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten geacht dat de Loena-8 na zijn (zachte) landing is weggezakt in een dikke laag maanstof, een bed dat mis schien toch nog wel aanzienlijk dikker is dan sommige (optimistische) ge leerden willen doen geloven. Russische deskundigen menen dat de Loena-8 misschien met radiozend- en ontvang- antennes is gesmoord in die stofdeken op de maan. Zoals bekend variëren de schattingen over de dikte van de s'. sf- laag op de maan van enkele centime ters tot circa driehonderd meter. Maar bewézen is er nog altijd niets Zelfs van de structuur en het gedrag van die (eventuele) stoflaag op de maan is niets met volledige zekerheid bekend. Ongeveer een maand geleden dat was dus royaal voordat de Loe na-8 zijn reis begon werd door experts van het Amerikaanse Jet Propulsion Laboratory in Pasadena (bekend door hun verantwoordelijk heid voor de Ranger- en Marin r- programma's van de NASA) een nieuwe theorie gelanceerd over da mogelijke reacties van maanstof on der invloed van raketstuwkracht, de stuwkracht bijvoorbeeld die werdt geproduceerd door de remraketten van een landend ruimteschip. Vol gens deze theorie is het heel goed mogelijk dat een bepaald deel van het maanoppervlak eenvoudig in el kaar zakt onder de druk van uitlaat gassen. Er zou een krater ontstaan. Een en ander is overigens nog weer afhankelijk van doorsnede van de deeltjes waaruit de stoflaag bestaat. Deze hypothese wordt onder meer verdedigd door Nobelprijswinnaar prof. Harold Urey. Wie weet, is dit zelfs de oorzaak ge weest van het falen van de Loena-8. Wanneer dit inderdaad het geval is, dan zal het van grote zij het nega tieve invloed kunnen zijn op de plan nen om bemande ruimteschepen op de maan te laten landen, tenzij men ge bieden (de kraters wellicht?) weet te vinden waar de dikte van de stoflaag weinig risico's oplevert. Zoals bekend zullen de Amerikanen pas op zijn vroegst in mei van het volgend jaar een eerste „zachtlander" de Sur- veyor-1 naar de maan zenden. •F UTRECHT, 9 dec. De Eendracht, St. Lambertus en Unitas, de werkne mersbonden in de textiel- en kleding industrie, hebben de werkgevers een salarisverhoging van twintig procent in een driejarig contract voorgesteld. Voor 1966 wordt acht procent verlangd, oor 1967 en 1968 elke keer zes procent. De bonden zijn voorstander van een driejarig contract, mits de inhoud daar van voldoende waarborgen bevat voor tussentijdse correcties (tot maximaal twee procent per jaar) in verband met de gestegen kosten van levensonder houd. Voor de zgn. gemengde functies wen sen de drie bonden met ingang van het nieuwe jaar gelijke beloningen voor mannen en vrouwen. Voor de overige categorieën vrouwelijk personeel wordt eerr jaarlijkse verhoging van de loonta- bellen verlangd. Klaarheid wordt ge vraagd omtrent het tempo •vaarmee de loondiscriminatie van vrouwelijk perso neel zal worden verminderd of geheel opgeheven. Per onderneming wordt een loondifferentiatie van vijf procent voor gesteld. Uiterlijk op 1 juli 1968 willen de bonden een werkweek van 13,75 uur voor de dagploeg met gelijktijdige aan passing van de loontabellen van alle werknemers. Voor de ploegendiensten is als compensatie een extra vakantie van drie dagen voorgesteld. De gelei delijke verkorting van de werktijd wil len de werknemers in drie etappes be reiken, zodat op 31 december 1968 een werkweek van 42,5 (8,5 uur per dag) mogelijk is. (Van onze correspondent) GIESBEEK, 9 dec. Op de Paral lelweg tussen Westervoort en Angerlo Is gisteravond de 55-jarige kloosterzus ter Clementine (mej. A. M. Laans) door een auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Zuster Clementine stapte bij de halte Giesbeek uit een uit Arnhem komende bus van de Gelderse Tram Wegen. Zij stak de donkere Parallelweg over, ach ter de bus om. doch vóór een vracht wagen die stond te wachten voor een tegenligger en juist weer optrok. Deze wagen greep zuster Clementine en sleep te haar ongeveer 70 meter mee. Zij was op slag dood. Zuster Clementine was werkzaam in de Mariastichting in Giesbeek, een klooster van de Zusters van Tilburg. HAARLEM De 64-jarige machinist P. Koopman uit Haarlem is om het le ven gekomen, toen hij op het kruispunt Westelijke RandwegVlaamseweg te gen een vrachtauto botste. De man wil de per fiets de Randweg oversteken, maar verleende daarbij geen voor rang aan een met betonstenen geladen vrachtwagen. ZUTPHEN Doordat een personen auto op de weg ZutphenVoorst in een slip geraakte, ontstond een botsing met een tegemoet komende personenauto. Eén der wagens werd volkomen ver nield en de bestuurder, de heer H. Arends uit Apeldoorn, werd op slag gedood. EMMEN In het ziekenhuis hier is de 63-jarige straatmaker A. Tiemen uit het gehucht Zandpol bij Emmen over leden. De man werd gisterochtend te Weiteveen zwaar gewond, toen hij door een achteruit rijdende zandauto werd gegrepen. MAASSLUIS De 63-jarige mevrouw Van Staalduinen is bij het oversteken van de Provincialeweg bij het kruis punt van De Lier op de fiets geschept door een vrachtauto. Het slachtoffer werd enkele tientallen meters meege sleurd en overleed ter plaatse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9