Dijkbewaking was paraat WATER-GEVAAR GEKEERD CONCERT VOOR PRINSES MARGRIET Nederland beperkt handel met Rhodesië Driekwart miljoen gezinnen willen een andere behuizing 130.000 woningzoekenden „FLEX0R0L" Morgen weer regen Amsterdam geeft v. Dalsum eregeld Storm en regen teisteren Europa Verenigde Staten bouwen nieuwe bommenwerpers Pools blad heeft kritiek op komst van Westduitse bisschoppen Onderzoek van CBS wijst uit Soekarno de gevangene van het leger Nederlands schip in nood; opvarenden gered Protest Spaanse hoogleraren TROS vraagt zend ver gunnin g Studenten in VS sturen geld naar Noord-Vietnam T riniteitslyceum in Haarlem ook voor meisjes CHRISTIAANSE Oom van Claus von Amsberg getuige bij huwelijk Prinses en Claus voorlopig niet naar Breda Verloofde prinses Margriet weer in ziekenhuis U KUNT TOCH REKENEN 20% KORTING costuum nu 4.20 KEYSER LORENTZPLEIN 2 5 SOENDAPLEJN 37 mits gebracht en géhaald zaterdag 11 december 1965 89ste JAARGANG No. 32226 (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 11 dec. - He door langdurige regenval opgezwollen waterwegen, nog extra opgestuwd door een krachtige westerstorm, hebben gisteren in vele delen Van ons land een kritieke si tuatie veroorzaakt. Rijks waterstaat stelde voor enige districten een beperkte dijk bewaking in en landmacht en marine hielden troepen ge consigneerd om in noodge vallen assistentie te verlenen. Zover hoefde het echter niet te komen, want met het luwen van de wind, tegen de avond, werd het gevaar voor dijkbreuken en grote over- «tromingen aanmerkelijk ge reduceerd. Vanmorgen was het overal in het land weer rustig. Alleen aan de spoorlijn tussen bijkerk en Putten moesten gister morgen militairen uit de leger plaats Ermelo ingezet worden, om dat het water een deel van de spoorbaan had weggespoeld. Tegen twee uur in de middag was de ■chade hersteld. N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADE Bij heel wat bewoners van de Gelderse Vallei kabbelt het water tegen de deur. Deze boerderijop nog geen tien kilometer van Amersfoort, is hélemaal door het water omspoeld. Prinses Margriet is gistermiddag de gast geweest van het Internationaal Toonkunstenaarscentrum Queekhoven in Breukélen. De prinses heeft het beschermvrouwschap van het centrum overgenomen van prinses Beatrix. Zij heeft zich enige tijd onderhouden met de binnen- en buitenlandse gasten van QueekhovenAcht jonge solisten uit Tsjechoslowakije, Ierland, Nederland, Japan en Duits land concerteerden voor haar. Op de foto ziet men met prinses Margriet de Japanse harpiste Fukïho Sukai, Phia Berghout, vice-voorzitster van het centrum, en de Duitse Maya Schwindt. de Houfwerf de Steeerwerf niet duur wel heerlijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per mllllme'er- hoogte. Omroepers 20 een' pei ni ime'er. ABONNEMENTSPRIJS 8G cenl pei wee*, J 5,45 per maand, 10,30 oer kwartaal. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. Met het afnemen van de wind in de kroegje avonduren konden de meeste *°odmaatregelen ingetrokken worden. (Advertentie) Hiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CVan onze weerkundige medewerker) DE BILT, 11 dec. In de koudere noordwestelijke luchtstroom vallen nog T^kele buien, sommige met hagel. Ten westen van Ierland is een nieuwe de- Pressie in de sterke westelijke stroming "Pgenomen waarvan het regenfront van morgen Ierland bereikte. Deze depressie komt zondag dichter bij de Noordzee, en zal in ons land opnieuw regen brengen met een toe nemende wind, krimpend naar zuid west tot zuid. De nu al veel te natte uecember zal er nog een aantal milli meters regen bij krijgen. Als de nieuwe depressie de wind op- nemW tot stormkracht kan doen toe- enten, zal er hier en daar weer ge- T c- hoog water kunnen ontstaan l«r.ïL Scandinavië weet zich de koude v" met 's nachts strenge vorst te uandhaven. ZONDAG: n: 8.39—16.28 Maan: 20.42—12.20 MAANDAG: *00: 8.40—16.28 Maan: 22.10—12.48 De paraatgehouden onderdelen van marine en landmacht mochten inruk ken. Niettemin hebben wind en water nog de nodige overlast bezorgd. In Meppel kwam het water zo hoog te staan, dat enkele straten en het sport, park onderliepen. De politie waar schuwde de bewoners met luidspreker wagens voor het opkomende water. Te gen de avond werd de situatie minder dreigend, omdat regen en wind afna men. In het stroomgebied van de IJssel liepen overigens kaden en uiterwaar den onder. In Schoonhoven werd de BB ingeschakeld voor het vullen van zand zakken die ter bescherming van de be dreigde Lekdijk moesten dienen. Ook daar kwam in de vroege avond vrij plot seling een einde aan de kritieke situa tie, toen de storm ging liggen. Ook Maas en Waal bleven wassen, maar Rijkswater staat kon de gezwollen rivieren wel de baas. In Nijmegen liepen de kaden on der water en moesten ijlings vloedplan ken aangebracht worden om het water uit de benedenstad te houden. De Vlis- singse boulevard liep enige schade op, maar ook daar ging de storm op het kritieke moment liggen. Bij Harlingen werd groot alarm gegeven, omdat het springtij samenviel met de uiterst slech te weersomstandigheden. Om acht uur gisteravond bereikte het water een hoog te van 2.70 meter boven N.A.P Tegen Middernacht konden de kleumende dijk- wachters echter inrukken, omdat het wa terpeil tot bijna normaal was gezakt Bij Cadzand sloeg bijna een kilometer duin weg. In de Gelderse Vallei gaf het wa ter ook gisteren nog veel overlast, maar van een noodsituatie kan, na de alar merende berichten van gisteren, niet ge sproken worden. In de Biesbosch heeft het er het meest om gespannen. Enige families moesten veiligheidshalve geëvacueerd worden. In de omgeving van Zwijndrecht drong het water enige huizen binnen. Ook bewoners van Maassluis moesten hard werken om het water buiten de deur te houden. Het bij Ter Heyde ge strande vrachtschip Ping An werd nog eens dertig meter hoger op het strand gezet. De berginsankers hebben het niet kunnen houden. De waterschade in de Biesbosch is aanzienlijk, aldus de opzichter van de kroondomeinen in dit gebied. Het her stel van de schade van de storm van 30 november is teniet gedaan. De loodsdienst op de Nieuwe Waterweg was vanochtend vroeg nog steeds ge staakt. Zodra het helemaal licht was, zou de loodsboot proberen buitengaats te gaan. Naar schatting moesten er toen zestig tot zeventig schepen ver uit de kust liggen wachten om de Nieuwe Wa terweg op te varen. Rijkswaterstaat heeft de beperkte dijk bewaking, die gistermorgen in district Zuid werd ingesteld, vanmorgen opge heven. Vanmorgen om acht uur was alles rond Dordrecht en de omgeving rustig. Het waterpeil van vanmorgen zeven uur was ongeveer zestig centimeter lager dan gisteravond. De Dordtse reddings brigade heeft aan de Knolhaven een al leenwonende man op het nippertje ge red. (Advertentie) Lange Herenstr. 36-38 Haarlem Telefoon 14371 AMSTERDAM, 11 dec. B. en W. van de hoofdstad hebben besloten Al- bert van Dalsum een eregeld toe te hen nen van 3000 gulden per jaar als blijk van erkenning voor zijn grote verdiens ten voor het toneel In het algemeen voor de toneelcultuur van Amsterdam in het bijzonder. Albert van Dalsum sloot in 1964, het jaar waarin hij 75 jaar werd, zijn r- rière als toneelkunstenaar af. LONDEN, 11 dec. (AFP, Rtr., UPI) Niet alleen ons land is de laatste dagen geteisterd door uitermate slecht weer, verscheidene andere landen in Europa hebben ook hun portie gekre gen. Zo is In Londen het water van de Theems, door de langdurige regenval, zo gestegen dat er gevaar bestaat voor het Paleis Westminster, waar het Brit se Lagerhuis vergadert. Ook elders aan de oevers van de rivier is de situatie kritiek. De laaggelegen delen van de stad konden tot nu toe voor overstro ming worden behoed, maar het water stijgt nog steeds. Het zwaarst getroffen zijn echter de gebieden Wales en de Midlands. De storm, die gisteren geheel Engeland teisterde heeft daar een spoor van ver nielingen achtergelaten. Velen moesten worden geëvacueerd. Tevens zijn trein diensten afgelast. Twee mensen hebben reeds het leven verloren. Ook Frankrijks beroemdste rivier de Seine dreigt buiten haar oevers te tre den, de regen van de afgelopen dagen heeft het water tot een gevaarlijke hoogte opgestuwd. Bij Atrecht, in het noordwesten van Frankrijk, moesten ge zinnen worden geëvacueerd omdat een riviertje buiten haar oevers was getre den. In het oosten van het land heeft de storm veel schade veroorzaakt, voor al in Nancy. In België blijft het water van de Maas snel stijgen. Gistermiddag be reikte het reeds een hoogte van 5,89 meter. De storm heeft in de haven van Zeebrugge zware schade aangericht. JOHNSON CITY, TEXAS. 11 dec. (Rtr.) President Johnson heeft gis teren machtiging verleend tot uittrek king van een bedrag van 1,75 miljard dollar voor de bouw van een vloot van F-lll-bommenwerpers. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Ro bert Mcifamara, na een bespreking met de president op diens boerderij in Texas bekend gemaakt. De nieuwe bommen werper wordt gebouwd naar het model van het jachtvliegtuig TFX en zal twee maal zo snel als het geluid kunnen vliegen. Het toestel zal een tweeledig doel hebben: het kan zówet voor tak- tische als voor strategische vluchten worden gebruikt. De eerste van de In totaal 210 bommenwerpers van het nieuwe type zullen in 1968 operationeel worden. Tegen 1971 zullen alle toestellen in gebruik zijn. Engeland heeft een optie op de F-lll, die in de plaats zal komen van de Brit se TSR-2. waarvan het project eerder dit jaar werd stopgezet wegens de te hoge kosten. Zoals gemeld is eerder deze week bekendgemaakt, dat de Amerikaanse vloot strategische bom menwerpers zal worden ingekrompen en dat een grotere rol wordt toebe deeld aan de intercontinentale ballisti sche raketten. Van diverse zijden in Amerika is daarop kritiek geleverd. Mogelijk dat deze door het jongste be sluit zal afnemen. (Advertentie) WARSCHAU, 11 dec. (UPI) Het Poolse dagblad „Zycie Warszawy" heeft gisteren de Poolse katholieke kerk scherp aangevallen wegens het zenden van een verzoeningsboodschap en een uitnodiging aan Westduitse bisschop pen. Zoals bekend zijn de Westduitse bisschoppen uitgenodigd volgend jaar een bezoek te brengen aan Polen ter gelegenheid van het feit dat dan dui zend jaar geleden het christendom in dit land werd gevestigd. Volgens het dagblad hebben de Pool se kardinaal Wyszinsky, aartsbisschop Kominek en bisschop Machowski de uit nodiging verstuurd waarna zjj een of ficieel bezoek brachten aan de Poolse ambassade in Rome. Hier deelden zjj echter niets mee over de Boodschap „die op dat moment door de Westduitse pro paganda-media over de gehele wereld werd verspreid", aldus het blad. „Bij de uitgenodigde bisschoppen be vinden zich meelopers van het Nazi regiem die de troepen zegenden wan neer deze naar het Oostfront gingen", aldus „Zycie Warszawy". „Deze bis schoppen steunen de regering in Bonn inzake de politiek van grenscorrecties langs de Oder, Neisse en de Oostzee". „De Poolse bisschoppen hebben doel bewust het terrein van de buitenlandse politiek betreden", zo concludeert het blad, „en deze politiek heeft niets uit staande met de boodschap van de Ka tholieke Kerk." DEN HAAG, 11 dec. De Nederlandse regering heeft besloten met ingang van heden alle handel met Rhodesië onder een vergunningsstelsel te brengen. Alle aankopen van tabak zullen worden ge stopt, terwijl over de handel in andere produkten nog overleg met de Benelux- partners wordt gepleegd. Voorts zullen alle vergunningen voor de uitvoer van wapens, munitie, oorlogsmateriaal en olieprodukten naar Rhodesië worden ge weigerd. De Belgische regering heeft een soortgelijk besluit genomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 11 dec- 740.000 gezin nen en alleenstaanden willen een an der huis dan zij nn bewonen. Er «i)n 130.000 woningzoekenden waarvan 110.000 op het ogenblik inwonen. Dat is gebleken uit het onderzoek naar de behoefte aan woningen dat het Centraal Bureau voor de Statistiek vorig iaar oktober heeft uitgevoerd tn opdracht van minister Bogaers (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). De resulta ten van dat onderzoek zijn vandaag gepubliceerd in een brief van de be windsman aan de Tweede Kamer. Het CBS heeft berekend, dat 170.000 van de 740.000 gevallen die willen ver huizen, dat kunnen doen door op te schuiven binnen het totaal aan woningen dat er op het ogenblik is. Daarmee zijn de mogelijkheden voor opschui ven uitgeput. Worden de mogelijkhe den volledig benut, dan zal blijken, dat er vooral een tekort bestaat aan wonin gen met een huur van 85 tot f 125 per maand. Daarnaast zal ei ook een groot tekort bestaan aan woningen et een huur van 62 tot 83 oer maand. Minister Bogaers meent, dat zijn beleid voldoende mogelijkheden biedt om de nieuwbouw aan de behoeften aan deze woningen te laten voldoen. Worden de mogelijkheden tot opschuiven volledig benut, dan zal er een overschot komen van 10.000 woningen die een huur '-eb ben van minder dan 62 per maand Wat niet wil zeggen, dat ai de wonin gen beneden die prijs leeg komen te staan. Voorzover men ze niet wil, -m- dat ze slecht zijn, zouden ze bijvoor beeld kunnen wórden opgeknapt. In werkelijkheid zijn er 300.000 slech te woningen. Aangenomen wordt, dat vooral veel bejaarden daarin wonen, die niet weg willen uit de huurt waarin zij vertrouwd zijn. De uitslag van het onderzoek stijfl minister Bogaers in zijn mening, dat omstreeks 1970 het tekort aan woningen zal zyn opgeheven. Die verwachting mag .zeker niet als te optimistisch worden beschouwd" schrijft hij. Gebleken is namelijk, dat het tekort in oktober vorig jaar niet 200.-00, maar 185.000 bedroeg Dit getal is hoger dan het aantal woning zoekenden. Dat komt doordat Dij h< t berekenen van het tekort oók de wo ningen worden gerekend, die moeten worden afgebroken. Het onderzoek heeft ook nog uitgewe zen, dal het aantal leegstaande wonin gen na 1960 vri) sterk is toegenomen Het bedroeg vorig jaar oktober 35.800 dat wil zeggen ruim 1 procent van het totaal aantal woningen in Nederland. WASHINGTON, 11 dec. Reuter) De Washington Post schrijft, dat ver scheidene zeer bekwame waarnemers van Indonesische zaken thans tot de conclusie komen, dat de putsch van 30 september, waarbij vijf generaals ver moord werden, een samenzwering was waaraan president Soekarno zelf deel nam. Het blad merkt op: „Volgens een be richt distancieerde Soekarno zich van de putsch die ten doel had het leger als politieke factor uit te schake len toen hjj vernam dat generaal Na- soetion de dans ontsprongen was en niet vermoord werd. Het feit, dat Soekarno zich thans tegen dë communisten keert kan een aanwij zing zijn, dat hij niet langer weerstand kan bieden aan de door het leger uit geoefende druk. Als deze verklaring der •ebeurtenissen juist is, betekent dit, dat óekamo feitelijk een gevangene van het leger Is, dat hem gebrüikt om van achter de schermen zijn eigen bewind te wettigen. De politicus Soekarno zou wel eens het einde van zijn loopbaan bereikt kunnen hebben en dit zou het begin kunnen zijn van een nieuwe fase in de Indonesische politiek, die ten slotte zal culmineren in een volslagen militaire dictatuur", aldus de „Washing ton Post". LONDEN, 11 dec. Het 448 ton me tende schip „Avanti", is in Middellandse Zee voor de kust van Sardinië bij row weer in nood komen te verkeren door dat de lading is gaan schuiven. Het Nederlandse vaartuig „Gulf Ita lian" heeft vanmorgen vroeg geseind, dat het alle tien opvarenden van de „Avan ti" aan boord neeft genomen. Het schip drijft nog, maar zijn positie is uiterst hachelijk. Het was niet mogelijk geble ken de lading te „corrigeren". HANNOVER, 11 dec. (DPA) Ju lius fre'iherr von dem Bnssche-Hadden- hausen, oom van de heer Claus von Amsberg, heeft een uitnodiging van ko ningin Juliana om als getuige op te treden bij het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Von Amsberg aan vaard. Deze uitnodiging werd hem door de heer Von Amsberg overgebracht tijdens een onofficieel bezoek aan het landgoed Doetzingen bij Hitzaci'e*-. Dit be zoek verliep geheel onopgemerkt, aldu DPA. BREDA, 11 dec. Naar aanleiding van het bezoek dat prinses Beatrix en haar verloofde aan Breda zouden bren gen heeft het gemeentebestuur in een verklaring meegedeeld dat gezien de beperkte keuze in de nog beschikbare data tussen de goedkeuring en de slui ting van het huwelijk het bezoek van prinses Beatrix cn de heer Von Ams berg is uitgesteld tot een beter sei zoen. Het was vanwege het zeer drukke programma van het verloofde paar niet mogelijk op dit moment reeds een da tum af te spreken. Dit spijt het ver loofde paar zeer. Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg hebben toege zegd dat, wanneer zich vóór de huwe lijkssluiting nog een ongezochte gele genheid zou voordoen voor een bezoek aan Breda, zij deze gaarne zullen aan grijpen. Mocht dit onverhoopt niet mo gelijk blijken, dan zal deze stad in ieder geval een gepriviligieerde positie inne men bij het bezoeken van steden in Ne derland na de sluiting van het huwelijk. DEN HAAG. 11 dec. De verloofde van prinses Margriet, mr. P van Vol lenhoven, is opgenomen In de Annakli- niek in Leiden. Daar is gistermorgen zijn linkerbeen opnieuw gebroken en gezet. Zoals bekend brak hij dit bij ut skiën. Gebleken is dat het genezings proces niet bevredigend Is verlopen. Voor de militaire dienst moest hij een herkeuring ondergaan. MADRID, 11 nov. (Reuter) Ee» hoogleraar van de Madrileense univei» siteit heeft gisteren verklaard zijn firn» tie neergelegd te hebben uit protest tegen regeringsmaatregelen tegen zijn collo» ga's. In augustus ontsloeg de Spaans# regering drie hoogleraren en schorste z|J er twee omdat zij betrokken zouden zijn geweest bi) de studentenagitatie in het begin van het jaar. De thans afge* treden hoogleraar, Eloy lerron heef! zijn besluit genomen omdat hem gó» vraagd is de plaats in te nemen van ee» van de drie ontslagen hoogleraren. (AFP) Ook de conrector van d# universiteit van Barcelona en de deken van de rechtskundige faculteit van de zelfde universiteit hebben hun ontslaf ingediend. Zij laken de houding var rector tegenover dt studenten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 dec. Maandag gaal de TROS een zendvergunning aanvra gen bij minister Vrolijk. Het stichtings bestuur van de TROS hoopt, dat opzei en doelstellingen van zijn organisati# voldoen aan de criteria, welke in d# onlangs gepubliceerde algemene maats regelen van bestuur zijn gesteld, e# meent dat die hoop gegrond is. Het ledental van de TROS bedraagf op dit ogenblik ruim 60.000. Dit zit# luister- en/of kijkgeld betalende leden, die de voorgeschreven minimum-contri butie van vijf gulden hebben voldaan. Als de zendvergunning (voor de tela» visie één uur per week en voor de radi# drie uren) wordt verleend, zullen er nog maanden overheen gaan voordat de TROS in de ether kan komen, omdat regelmatige uitzendingen uitgebreid# voorbereidingen vergen. In TROS-krmg zelf rekent men erop, dat men op z'n gunstigst in april met tv-uitzendingen kan beginnen. Voor radio-uitzendingen zou men eerder gereed zijn. Het ministerie van Cultuur wacht d# aanvraag tot een zendvergunning rustig af en zal nadien beoordelen of voldaan wordt aan de gestelde criteria. Over een termijn voor de beslissing in deze kon men niets zeggen. (Advertentie) P.V.C. VLOERBEDEKKING OP VILT. BESTAND TEGEN NAALDHAKKEN. In voorraad bij KAMPERSINGEL 20-24 telefoon 11932 SPAARNDAMSEWEG 48 telefoon 53750 (5 lijnen) HAARLEM (Van een correspondent) NEW YORK, 11 dec. Een com missie in Berkeley (Californië) heelt meegedeeld, dat zij vijfhonderd dollar (ca achttienhonderd gulden) gestuurd heeft naar het Rode Kruis in Genève met het verzoek dit te sturen naar haar zusterorganisatie in Hanoi om de „slachtoffers van de Amerikaanse agressie in Vietnam" hulp te verlenen. De maatregel werd een rechtstreekse uitdaging genoemd aan het adres van Edmund Brown, de gouverneur van Californië, die onlangs verklaarde, dat geldzendingen of leveringen aan Noord- Vietnam als verraad zouden kunnen worden opgevat. Een groep in Cornell verzamelde in naam van de Jonge Liga van Socialis ten ook een aantal dollars. Men moest echter zijn inzamelingen staken, toen bleek dat men niet in het bezit was van de vereiste toestemming van het universiteitsbestuur. De studenten zijn van plan het geld naar „Vietna mese Nationale Bevrijdingsfront" te zenden en hebben om toestemming voor verdere inzamelingsacties ge vraagd. (UPI) Inmiddels voeren landgeno ten een verbeten gevecht met Vietcong- eenheden ten zuiden van Da Nang. Een speciale Amerikaanse mariniers- en luchtmaehteenheid van de Zevende vloot is daar een Zuidvietnamese een heid te hulp gekomen die felle aanval len van de communisten te verduren kreeg. De landingsoperatie, die de grootste is die de Amerikanen ooit in Zuid-Vietnam hebben uitgevoerd, zal volgens een Amerikaanse officier zeker het effect van operatie „Starlight" van drie maanden geleden overtreffen, waarbij naar schatting zevenhonderd tot duizend Vietcong-rebellen werden gedood. HAARLEM, 11 dec. Het bestuur van het Triniteitslyceum heeft beslo ten het lyceum met ingang van het cursusjaar 19661967 ook open te stel len voor meisjes. Met ingang van sep tember 1966 zullen alleen meisjes wor den aangenomen voor de eerste klas. Het gemengde karakter van de school zal dus pas over zes jaar volledig zijn. Na de eerste klas kunnen de meisjes kiezen tussen de gymnasium- en de H.B.S.-afdeling. Het Triniteitslyceum, dat geleid wordt door de paters Augus tijnen, bestaat 43 jaar en is tot nu toe een specifieke jongensschool. Het even eens door de Augustijnen geleide Men- deicollege, opgezet als jongens-H.B.S., is twee jaar geleden reeds opengesteld voor meisjes. Rusland De nieuwe president, Ni kolai Podgorny, heeft de versierselen van de Orde van Lenin uitgereikt aan zijn voorganger, de 70-jarige Anastas Mikoyan, als bewijs van erkentelijk heid voor het werk dat de afgetreden president voor de communistische par tij en de Sovjet-Unie heeft gedaan. (AFP).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1