Inplaats van twee Kamers enkelvoudig Me parlement LONDEN BEDREIGD DOOR HET WATER GROTE ZORG VOOR DE REGERING Hongaarse jeugd trotseert het regime van Janos Kadar Maar ook bewondert men persoon van de premier Concilie heeft weg gevonden visie op de Kerk naar nieuwe P.v.d.A.-COMMISSIE WIL PARLEMENTAIR STELSEL GRONDIG REORGANISEREN :er contact Riet de kiezers De lyriek van de moderne film P.T.T.-resultaat veel lager dan geraamd KARDINAAL ALFRINK VOOR KRO-TV Mobil Oil wil vestiging in Rotterdam Gevaar niet groot van discriminatie hij flatverkoop Filmstudiedagen Nieuw bestuur van Sanctus Augustinus Slechts een deel Verhoging van de tarieven nodig Schmelzer voor Chr.- Democraten Span je en Portugal niet in EEG SYMPATHIE VOOR Kostbaar Complex Pastoraal DE AMERIKANEN Anti-Russisch Raffinement Geen lange haren Met Duitse partner Minister Bogaers: Studentenflatmet 164 kamers in Leiden Vreemde dialoog ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 PAGINA 7 (Van De hevige slagregens, die de laatste dagen ook Engeland hébben geteisterd, veroorzaken een ab normaal hoge waterstand. Zo dreigt de rivier de Theems buiten de oevers te treden. Een foto, ge maakt aan een van de Londense kaden, toont aan dat het weinig scheelt of de zwanen kunnen vanuit de rivier ongehinderd de straat opzwemmen. MATTY AS RdKOSI BOEDAPEST, december In Hongarije baren de jongeren het regime meer zorg dan in de ande re communistische landen. Zij waren het, die in 1956 de stoot gaven tot de opstand en met grote moed vochten tot het bittere ein de. Hoewel men in Hongarije veel geld in de communistische jeugd beweging heeft gestoken en vele plannen zijn uitgewerkt om een grotere greep op de jeugd te krij gen, kritiseren de Hongaarse jon geren hun ouders en generatie genoten fel. Het gevaar dreigt, dat hun onrust naar het politieke leven zal overslaan. JANOS KdDdR com- ingrij- behandeling te n (Van onze correspondent) mu^N HAAG, 11 dec. - Een Penfl de PvdA adviseert Pari«LW°?i?'ngen aan te brengen in~ons btieW ir ste,se'- Om tot betere po- Vouria .verboudingen te komen, vereen- ken h11?- en meer efficiency te berei- te *"ezer meer aan het parlement om ï1 j n en bovendien nog iets te doen «ui a aantal politieke splinterpartijen aai, uIns te beperken wordt gedacht an het volgende: r? Plaats van een Eerste en Tweede £«mer ZOu er een enkel parlement jnoeten komen, dat bestaat uit 225 eden. Dit zou gesplitst kunnen wor- ?®n. om indien nodig, toch de dub bele parlementaire Kunnen toepassen. Ook het kiesstelsel zou tweeledig moeten worden. Naast de bestaande evenredige vertegenwoordiging wil men voor 60 pet. van de Kamerle ven het vroegere systeem van kie- zen per district gaan toepassen. 5;amerleden moeten meer contact met hun kiezers onderhouden en 2teer aan public relations" doen. Een middel daartoe is ook het hou- ®en van verkiezingen per district. Aan de fracties in het parlement moet met dit doel bovendien een be- J^t'e outillage ter beschikking worden gesteld. Dit verdient verre de voor keur boven het subsidiëren van po- utieke partijen. ni?e commissie ziet ais gevolg van het v' JAve kiesstelsel, dat reeds vóór de kiezingen duidelijk wordt hoe de kie- 0r zjjn keuze moet maken. De com- mssie ziet die keuze beperkt tot pro- ffessief of conservatief. Volgens haar st -1 huidige stelsel van E.V. we) prikte evenredigheid in de politieke jerkte-verhoudingen, maar het faalt hpi een naar het oordeel der commissie eiangrijker punt. De nadruk komt veel ninder te liggen op de vraag welke Jamenwerking er zal ontstaan en dus /vmk soort kabinet er zal komen. Gaat aen volgens het districtenstelsel te A®rk, dan wordt reeds voor de verkie- mgen getracht met elkaar tot over eenstemming te komen in plaats van vaarna. Nu is het volgens de commis- ?je echter zo, dat b.v. een conserva tive katholiek of protestant die con fessioneel stemt, niet weet of hij daar- nee ook een conservatief beleid steunt, aidus mr. J. Burger, voorzitter der °mmissie, op een persconferentie. indien een kiezer voorstander is van fen liberale koers kan hij bedrogen uit komen omdat er best een kabinet kan komen, waarin ook socialisten invloed uitoefenen. De keuze wordt pas beslist ye verkiezingen bij de kabinetsfor matie. De politieke samenstelling van ?e regering is als regel nauwelijks de inzet van de verkiezingen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 11 dec. Op de twee- jj? dag van de Academische Filmstu- Oiedagen hebben twee inleiders zich be- *'8 gehouden met de duidelijke ver wantschap die er is tussen de moderne "mi en de literatuur. Drs. R. Bloem ontkrachtte in een boeiend pleidooi de atelling van Vestdijk, dat slechts aan "o literatuur een lyrisch beginsel i v°orbehouden. Hy ging daarbij uit van o®n lezing die de Italiaanse diehter- "lmer Pasolini in het voorjaar van dit laar hield over het onderwerp Cinema- fjoesia. Drie elementen in de moderne "Jm onderstrepen zijn mening dat de 'm poëtisch kan zijn: het werken met ••arche-typen", de betekenis van de droom en het vaak metaforische ka rakter. E>e heer Bloem wees ook op de fce- larigstelling van vele dichters voor de "lm en de duidelijke affiniteit in hun W®rken met de Zevende Kunst. Zelfs m Nederland zijn daarvan voorbeelden: Eoaeh van Lucebert, De madonna met valken van Vestdijk en nagenoeg "et hele oeuvre van Hugo Claus. Hetzelfde thema werd, van een an dere kant, belicht door de Franse schrijver Bernard Pingaud. Roman en "lm behoren beide tot de categorie v'an de vertelling. Men kan momenteel een dubbele ont wikkeling bespeuren. In de literatuur "eemt men steeds meer een beel- dend" aspect waar en de moderne fil- "mr gaat in zijn beelden steeds meer rZeggen". Aldus komen literatuur en "lm steeds nader tot elkaar. Een beetje buiten dit kader viel de mieiding van televisie-regisseur Walter •an der Kamp over „toneel voor de mievisiecamera". Hij probeerde aan te mnen dat het zonder meer brengen van jan toneelstuk voor de televisie een on mogelijkheid is en altijd mislukt, .m aan stuk geschikt te maken voor uit monding op de beeldbuis, moet het al- H)d omgevormd worden tot wat hij noemde „t.v.-drama". Tijdens de dis cussies, vooral na de lezing van de heer g'ng de zaa' actief „meeden- wat toch ook de opzet is van neze interessante studiedagen. Alleen in o het we' met minuut warmer v" 1studio K, waar de zittingen plaats ."noen, omdat leerlingen van de film- rO,m'e nóg iets verder gingen, door onstant mee te filmen. onze universitaire correspondet) W.IVVIOHOUC GUllCOjtUllUCl) GEIDEN, 11 dec. Het bestuur van r.-k, StilfIpntonTToronirtinn Cnn,» Al,„ studentenvereniging Sanctu- lQefust,lnus te Leiden is voor het iaar M i-, v°lgt samengesteld: F C. C Domen, praeses; F. J. Rutgers, vi- ah-P1?08!8' meï- M. C. M. van der Spek, niM C. J- W. Veraart, questor; j W. I. M. Schretlen, abactis H; i. Verburg, assessor. en'. JW6 T, Ruim duizend betogers met on al ^nen aan het hoofd hebben in t y.an da Pas voltooide haven min,LIsraelische stad Asjdod veertig mnuten m gebed - 0r het lossen doorgebracht, van een schip waar- moest van een scnip moest EehonHo0n oken- De betoging werd Van U1L Protest tegen het werken ter) enarl>eiders op de Sabbat. (Reu- Ook komen bij verkiezingen per dis trict de kandidaten van verschillende partijen voor het forum van hun eigen kiezers als concurrenten tegenover el kaar te staan. Dit brengt mee. zo meent de commissie, dat zij de hoofd punten van het beleid van hun par tijen zullen dienen te verduidelijken. Dit wordt een groot voordeel geacht. De verkiezingsstrijd zal misschien heftiger, maar in ieder geval reëler worden, zo meent mr. Burger. Hij ziet ook meer sprekende resultaten ontstaan. „Onze eigen party zou in 1963 onder deze om standigheden misschien wel meer dan vqf zetels verloren hebben." De winst voor de KVP zou na het eerste kabinet- De Quay naar zyn mening groter zijn geweest. Ook de lange duur van de kabinets formaties is volgens de commissie het resultaat van een eenzijdig E.V.-stelsel. Tenslotte vloeit uit de thans voorge stelde combinatie van stelsels voort, dat de drempel voor het toelaten van partijen tot het parlement enigszins wordt verhoogd. Thans bedraagt de kies deler bij 150 leden van de Tweede Ka mer slechts 2/3 procent van het to tale aantal stemmen. Dit zou volgens het voorgestelde nieuwe kiesstelsel één procent worden. Er zit dus ook nog een tendens in om splinterpartijen te gen te gaan. De commissie wil echter willekeur vermijden en geen maatrege len treffen die niet uit het kiesstelsel zelve voortvloeien. Zij miskent niet de nadelen van het districtenstelsel. Kiezers die in dis tricten wonen, waar een politieke par tij sterk de overhand heeft (PvdA in het noorden, KVP in het zuiden) kun nen zelfs geen eigen kandidaat stel len wanneer zij voor deze partij niets voelen. Daarom wil de commissie slechts een gedeelte van de parle mentsleden, volgens het districten stelsel laten kiezen. Bij net voorstel tot het invoeren van een enkelvoudig parlement is aan het volgende gedacht. Bepaalde taken, zo als de behandeling van de begroting, zouden door het gehele parlement moe ten worden behandeld. Hiervoor wordt namelijk een tweede lezing niet meer nodig geacht. Voor andere taken, waar onder met name de wetgeving, kunnen achtereenvolgens de Kamer van 150 leden, die na de verkiezingen uit de 225 wordt gekozen, in tweede termijn het plena.re parlement de behandeling op zich nemen. Het zwaartepunt komt dan bij de Kamer van 150 te liggen. Op de 75 andere leden wordt dus in het algemeen een minder zwaar be roep gedaan. Een deel van hun werk zaamheden kan buiten het parlement liggen. Het systeem zou bovendien het voordeel hebben dat de extra zware last die ook op ministers er departe menten drukt bjj een onvermijdeiyk dubbele behandeling van. alle parlemen taire werkzaamheden vervalt. Wel biytt het voordeel bestaan van de hui dige Eerste Kamer, dat bepaalde zaken aan een tweede beoordeling worden on derwerpen. Een nieuw voordeel is, dat alle 225 leden voortaan rechtstreeks worden gekozen. Tevens verdwijnt het probleem van een eventueel verschil van inzicht tussen beide Kamers. De vergoeding voor de minder zwaar belaste 75 leden zou zo geregeld kun nen worden, dat zij tot een basisbedrag nog presentiegeld krijgen voor het bij wonen van vergaderingen. Hiermede zou ook het absenteïsme kunnen wor den bestreden. DEN HAAG, 11 dec. Het bedrijfsre sultaat van de PTT voor 1966 wordt thans geraamd op 17 miljoen, zo blijkt uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer met betrekking tot de begroting van dit staatsbedrijf. Bij de opstelling van de begroting voor het komende jaar was met een positief be drijfsresultaat van 140 miljoen gere kend. De nieuwe berekening is opge steld op basis van de huidige tarieven. Om de achteruitgang van het finan cieel resultaat te compenseren zou een tariefsverhoging bij de posterijen van 12 procent, bij de telegrafie van 10 procent en bij de telefonie van 9 procent nodig zijn. „Het is uiteraard niet mogelijk een dergelijke compen satie exact in alle tarieven te reali seren", zo merkt de minister van ver keer en waterstaat, hierbij op. Het ligt in de bedoeling in de loop van het volgend jaar een aantal tarie ven bij de posterijen te verhogen. Deze verhogingen zullen tydig bekend wor den gemaakt. De bewindsman beraadt zich nog over de vraag of ook in andere sectoren van het PPT-bedrijf tot tariefs aanpassing over moet worden gegaan. DEN HAAG, 11 dec. Drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de KVP, heeft giste ren op een Europees congres van Chris ten-Democraten op Sicilië verklaard dat aansluiting van Spanje en Portugal bij de EEG niet mogelijk is, doordat die landen momenteel nog een aantal grondrechten en vryheden ontbreken die fundamenteel zyn voor de democra tie. Spanje en Portugal vormen in West- Europa een probleem, zei hij, men zou de regimes in die landen kunnen zien als geboren uit een nood van bepaalde omstandigheden en dus als mogelijke overgang naar verhoudingen, die in de toekomst meer met de onze overeen zouden kunnen komen. Zulk een evolu tie zouden de christen-democraten wel licht kunnen bevorderen zonder zich di rect en actief in de interne aangelegen heden van die landen te mengen. De heer Schmelzer pleitte in zijn re de voorts voor versterking van de de mocratie in de Westeuropese landen, die bedreigd wordt door afnemende be langstelling van de burger. Het moet mogelijk zjjn de democratische instel lingen minder technisch en minder ge ïsoleerd te maken en de politici meer all-round, zei hij. (Van onze correspondent) BUSSUM, 11 dec. Nu het Concilie voorbq is, heeft het Nederlands Epis copaat zich reeds bezonnen over een bepaalde beleidslijn, die het op grond van de resultaten en de mentaliteit van het Concilie zal gaan volgen, ook al hebben de beraadslagingen tussen de bisschoppen nog niet direct geleid tot vaste, concreet omschreven plan nen. Als voornaamste taak ziet het Episcopaat het doorgeven aan de ge loofsgemeenschap van de nieuwe visie, die in dit Concilie naar voren is geko men op de Kerk, op de wereld, op de mensheid en de hele problematiek, die hiermee samenhangt. Het Episcopaat is van plan, binnen niet al te lange tijd een catechismus voor volwasse nen te realiseren. Geen Catechismus- boek in vraag en antwoord, maar een godsdienstboek voor het gezin, waarin een totaalbeeld van de godsdienst, van de Kerk en van het Geloof gegeven wordt en waarin ook de resultaten van het Concilie zijn verwerkt. Dit deelde kardinaal Alfrink gister avond mede tydens een vraaggesprek met Dick de Vree voor de KRO-televi- sie, waarin vragenderwijs werd terug geblikt op het Concilie. De kardinaal bracht twee factoren naar voren, die by hem voor een algemene beoorde ling van het Concilie van waarde le ken. Vooreerst zou men zich moeten hoeden om al te eenzijdig en al te vee) aandacht te hebben voor de moeilijk heden en strubbelingen, die dit Conci lie gekend heeft, naast de vele goede resultaten, die men op zou kunnen noe men. Een Concilie heeft nu eenmaal een podium, waar verschillende meningen in de Kerk samenkomen en waar soms tegenovergestelde visies naar voren worden gebracht. Dit geeft natuurnood zakelijk de mogelijkheid van botsingen, soms zelfs van persoonlijke botsingen. Maar wanneer men dit Concilie zou vergelijken mei vroegere Concilies, meende de kardinaal te mogen zeggen, dat in het algemeen de sfeer op dit Concilie buitengewoon waardig is ge weest en sereen. Uiteindelijk hebben dan ook zo goed als alle onderwerpen een grote unanimiteit van stemmen kunnen verwerven. Dick de Vree reageerde hierop met de vraag: Was die unanimiteit een compromis? Kardinaal Alfrink zou het zo toch liever niet uitgedrukt willen zien. Iedere groepering, iedere tendens had bij de discussie in de aula een bepaalde inbreng. Niet alleen de mede standers van een in een document neer gelegde tendens konden door hun op merkingen het document laten rijpen en rijker maken, maar de tegenstan ders van een bepaalde tendens hebben dat evenzo gedaan. Dat heeft met ach meegebracht, dat bijna ieder stuk uit eindelijk met grote eenstemmigheid kon worden aangenomen. De belangrijkheid van dit Concilie ziet de kardinaal echter niet alleen van de documenten afhangen. Voor zichzelf heeft hij veel kostbaarder ge vonden de ervaring, dat men heel dit Concilie de weg zag zoeken en ook vin den naar een nieuwe visie op de Kerk, naar de zorg van de Kerk voor ai de genen daarbinnen en daarbuiten voor wie zij een opdracht heeft. Nu is, aldus kardinaal Alfrink, heel de Kerk als het ware op eenzelfde niveau gekomen van theologisch den ken, van theologische visie op het eigen wezen van de Kerk en op de verhouding van de Kerk tot de mens heid, En dat vindt hij het belang rijkste wat dit Concilie tot stand heeft gebracht. Want, zo voegde hij hieraan toe, de Kerk heeft een rust punt gevonden, niet een rustpunt om te rusten, maar een rustpunt om van daaruit weer verder te kunnen wer-, ken. Ondanks, de resultaten van het Con cilie zei Dick de Vree een zekere mate van teleurstelling te zien over het ver loop van bepaalde aspecten daarvan, met name over drie onderwerpen: het gemengde huwelijk, de geboorterege ling en het celibaat van de priester. Is er, zo vroeg hy de kardinaal, naar Uw mening aanleiding voor deze te leurstelling Kardinaal Alfrink kon deze teleurstel ling enerzyds begrijpen, juist omdat het zulke kwesties zijn, die met het dagelijks leven van de mensen zo in tiem samenhangen. Van de andere kant moet men er volgens hem ook weer aan denken, dat deze onderwer pen nooit op de agenda van het Conci lie hebben gestaan, maar dat toch door de ontwikkeling, die de Kerk door deze Conciliejaren heeft genomen, de Kerk aandacht voor deze onderwerpen beeft gekregen en bezie is te zoeken ■iaar richtlijnen, naar oplossingen, of hoe men het verder zou willen noe men. Wanneer deze richtlijnen en oplos singen niet onmiddellijk komen, moet men zich weer realiseren dat deze zaken zo complex zijn. dat het vrij wel onmogelijk is, op korte ter mijn hier een visie op te geven, die bindend kan zijn, richtend kan zijn voor de verdere toekomst. De kardi naal voegde hieraan toe, dat deze za ken ook te complex en te delicaat zyn om ze in enkele woorden te kun nen bespreken. Hij hoopte in de naaste toekomst eens de gelegenheid te hebben, op een of andere ma nier hierop terug te komen. De bisschoppen hopen bij het uitdra gen van de nieuwe visie en de daar mee samenhangende problematiek, die in dit Concilie naar voren is gekomen, gebruik te maken van de vele orga nen, instituten enz„ die onze katholieke geloofsgemeenschap reeds bezit. Er zijn zovele publiciteitsmedia, die van onschatbare waarde kunnen zyn om de gedachtengang, de ideeen van het Con cilie door te geven aan de gelovigen. Ook een instelling als Ecclesiagroepen, de Actie voor God en zoveel andere kunnen volgens de kardinaal hier een zeer nuttige taak hebben. De berichten aanhalend, die de laat ste dagen verschenen zyn over een provinciaal concilie, vroeg Dick de Vree: Wat wil dat eigeniyk zeggen, wat heeft dat ten doel? Een provinciaal concilie, aldus kar dinaal Alfrink, is een concilie van de Kerkprovincie, in dit geval dus van de Nederlandse Kerkprovincie. Een provinciaal concilie wanneer wij dat zouden willen gaan houden zaJ dan toch in een andere sfeer gehouden moeten worden dan in de traditionele richting van het kerkelijk recht. Het zou evenals het Tweede Vaticaans Concilie veel meer een pastoraal karakter moeten dra gen dan een wetgevend. Het zal op grond van hetgeen het Vaticaans Concilie heeft uiteengezet, op grond ook van de maatregelen, die hier en daar worden voorgesteld, als het ware een schets moeten zyn van de toekomst van de Nederlandse Kerk, richtingwijzend en fundamenteel in de geest van het Tweede Vaticaans Concilie. En zonder twijfel zullen ons Neder lands Pastoraal Instituut en de ver schillende diocesane pastorale institu ten hierbij een zeer nuttige taak en functie kunnen vervullen. De laatste vraag van Dick de Vree uidde: hebt U ook al enige gedachten over de concreetheid van de inbreng van de leek. die tenslotte lid van hel Godsvolk is volgens het Kerkschema? Dit zou naar de mening van kardinaal Alfrink een doordenken moeten zijn van datgene, wat in het Vaticaans Concilie op meer algemene manier is gezegd en dat geconcretiseerd moet worden voor het leven van vandaag in een be paalde situatie, zodat naast alle ge wenste uniformiteit, die er in de Kerk zijn moet, toch ook weer de nodige differentiatie kan bestaan naar de ver schillende behoeften van de verschillen de delen van de Kerk. (Van een correspondent) Tijdens de periode-Rakosi werd een meedogenloos systeem ingevoerd om de communistische leerstellingen er bij de bevolking in te pompen. Het had weinig gelukkig gevolgen. In die tijd al was een geest van verzet tegen het regime merkbaar. Op een school wer den de ouders van de leerlingen opge roepen de grote byeenkomsthal voor de mei-viering in 1952 te versieren. De ouders deden hun best, maar toen de leden van de communistische raad de volgende dag de zaai kwamen inspec teren, zagen zij dat het standbeeld van Stalin met zyn gezicht naar de muur stond, dat twee stoelen aan een haak aan het plafond bungelden en dat het portret van Rakosi met messteken was vernield. Toen de hoofdonderwyzeres vroeg wie daarvoor verantwoordelijk was stapten alle leerlingen naar voren. De raad gelastte in dit geval de ouders „de schade te betalen en hun kinde ren tot de orde te roepen". Niet alle incidenten eindigden even gelukkig als dit voorval. Bevoordeling van de kinderen van communistische ambtenaren, onrechtvaardigheden te gen die van de „koelaks" en zoge naamde „klassevreemde" elemen ten, tegenstrydigheden in officiële le zingen en de thuis door de ouders ge geven uitleg van sommige zaken, dat alles maakte een diepe indruk op de jeugd. En zij was verbysterd over de vrees, die zich van de ouderen had meester gemaakt als gevolg van de po litieke terreur. De dooi, die intrad na de destalini- satie-politiek van Khroes.jtsjev, deed de kritiek losbarsten. De „Poolse ok tober" was dé gelegenheid tot actie over te gaan. De moed van de vrij- heidstryders en de verschrikkelijke re- pressailles, die tegen hen genomen werden omstreeks drieduizend op standelingen zouden in de verschillen de gevangenissen zijn opgehangen zyn herinneringen, die altijd zullen blij ven voortleven. Vorige zomer vertelden enkele jongeren: „Er is nog maar één druppel nodig om de emmer te doen overlopen en een tweede 1956 tot stand te brengen". De gebeurtenissen tydens de Universip.de, de wereldspelen voor studenten, die in Boedapest gehouden werden, overtuigden ons, dat die woor den niet ijdel waren. een, die de revolutie van 1956 heeft meegemaakt, hebben herkend. Wie hen de opdracht gegeven had, is nooit be kend geworden, maar op het kritieke ogenblik verdween de politie weer even snel als zy was gekomen. Op dit voorval reageerden de studen ten als volgt. Sommigen zeiden bru taalweg: ,,1956 heeft hen geleerd, dat zij ons zoiets niet meer kunnen aan doen." Maar de grote meerderheid reageerde anders: t,Dit toont aan, wat voor een leiders wy thans hebben. Zy begrypen ons". Een jonge student zei: „Nu ziet u waarom ik blij was, toen wy weer in Hongarye terugkwa men (na te zyn uitgeweken). Met de huidige leiders kunnen wy iets berei ken. De Amerikanen ontmoetten de Russen in de finale van het basket- balltoernooi. In tegenstelling met de anti-Amerikaanse stemming, die in officiële kringen heerst, klonk een geestdriftig applaus op, als de Ame rikanen scoorden, maar de Russi sche successen werden stilzwijgend gadegeslagen. Vervolgens begonnen enkele toeschouwers de Russen uit te jouwen. Toen officials het Russi sche team trachtten aan te moedi gen, schreeuwde iemand: „Nyergelj, Szergej!" („Smeer 'm, Serge]!), het equivalent voor de slogan, die in 1956 opgang maakte: „Russki, ga weg". Terwyl de studenten hitserig lachten, traden geüniformeerde leden van de volkspolTtie aan. Zy vormden met de machinegeweren in de aanslag een cor don voor de tribunes. Het gehoon waarmee zvj werden begroet zal ieder- wen. Maar spreek me niet van idealis- Een van de meeste opbouwende da den van Kadar was de opheffing van de discriminatie in de universitaire wereld. Elke student kan thans aan het toelatingsexamen van een universiteit of college deelnemen en krijgt een baan, als hy de benodigde capacitei ten heeft. Er worden ongetwijfeld po- fingen in het werk gesteld de opgroeien- e gereratie te indoctrineren, maar dat gebeurt met tact en raffinement. Op 21 maart '...eorichtte Kadér de com- ministische jeugdbeweging op, bekend onder de initialen K.I.S.Z. Het lid maatschap van deze organisatie staat open voor alle jongeren, ongeacht hun maatschappelyke afkomst of het ver leden en de reputatie van hun ouders. Lajos Verba?, het hoofd van de pro- paganda-afdeling van de KISZ en lid van het centrale comité, is dertig jaar, beschaafd en sympatiek. Op de vraag wat de functies van de KISZ zijn, antwoordde Verbay: „Onze eerste taak is de jongeren ervan te overtuigen, dat zij hun werk waar uit dat ook mag bestaan nauwgezet en eervol moeten verrichten. Daarom scheppen wy de mogelijkheden om hun algemene beroeps- en politieke op leiding te bevorderen." „De tweede belangrijke taak, die ons is opgedragen, is de verdediging van hun belangen", zo vervolgde Verbay. „Wy zien er op toe dat jongeren, die een dienstbetrekking in de privé-sector hebben, naar prestatie worden betaald. Als zij in overheidsdienst zijn, zorgen wij ervoor dat zij een baan krygen, waarvoor zij de benodigde aanleg en opleiding hebben." Sommige studenten geven toe, dat zy naar Verbay zegt hun kansen in het leven aan de KISZ en de party te danken hebben. Maar bh lange na niet alle leden van de KISZ zyn het met Verbay eens. De zoon van een communist uit de jaren voor de oorlog, die uit de party was gestoten, omdat hij had geprotesteert tegen een onrecht vaardigheid, sprak bijvoorbeeld met grote minachting over de plaatselijke afdeling van de KISZ, waarvan hy lid was. „Het zijn altijd dezelfde mensen, die bij de vleespotten zitten", zei hij. „De leden van onze dorpsraad zitten ook in het uitvoerende comité van on ze plaatselyke KISZ. Zy kiezen hun kameraden voor de verschillende hoge posten en vaardigen zichzelf af naar de nationale raad." Een vavesfljfvzsmuEC ONS: „We zijn ziek van die „spontane" politieke debatten. Het enige dat KISZ gedaan heeft is behoorlijke vakanties voor ons verkrygen. Het is niet de fout van KISZ, dat er niet genoeg tehuizen en jeugd herbergen zyn om ons allemaal veer tien dozyn te huisvesten." Een andere jongen belichtte een merkwaardig aspect van de behande ling, die de jeugd van de politie krygt. „Iedereen, die zijn haar te lang laat groeien, wordt door de politie aange houden en naar de diclitstbyzynde kapper gestuurd oin zich te laten knippen", zei hy woedend. „En nu wil len ze van ons dat we onze. baard laten staan, in het bijzonder als wij ons als vryvvilliger voor Vietnam opgeven." „Waaruit bestaat de taak van zo'n vrijwilliger?" vroegen wij, „Uit het strijd", antwoordde hij. „Als je je op helpen van deVetcong by hun striid", antwoordde hy. „Als je je op geeft, krijg je honderd forinten per dag tydens je training en 20.000 forinten contant bij het vertrek naar Vietnam. Daar Jcun ju een huis van laten bou- AMSTERDAM, II dec. -Het Ameri kaanse olieconcern Socony Mobil Oil en de Duitse groep Geisenkirchener Bergwerks, die gezamenlijke oliebelan- gen hebben in West-Duitsland, bestude ren op het ogenblik de mogelijkheden om een nieuw kantoor te vestigen in Rotterdam. Deze vestiging zou de aan voer van ruwe olie uit de wlnningsgebio- den per zeetankschip kunnen verzorgen ten behoeve van de raffinaderijen, die Mobil en Gelsenberg in Geisen'kirchen, Bremen en Neustadt hebben. Vooruitlopend op de eventuele Rot terdamse vestiging werd onlangs in Den Haag een gezamenlijke dochteronder neming opgericht, de Mobil Gelsenberg Scheepvaart Maatschappij. Deze maat- schappy met een gestort kapitaal van 100.000 zal inactief blijven, zolang geen beslissing is genomen over de stichting van het Rotterdamse kantoor. De activiteiten van dit kantoor zullen bestaan uit het optreden als centraal bevrachtingskantoor voor tiet vervoer van de olie, als centrale charterinstantie voor scheepsruimte en mogelyk als ex ploitant van eigen tankers. Voor dit doel wordt Rotterdam met haar wereld havenfaciliteiten als vestigingsplaats het geschiktst geacht. Overigens kan het nog geruime tyd duren, alvorens een defi nitieve beslissing wordt genomen. DEN HAAG, 11 dec. Over de mo tieven van de weigering tot verkoop van een flat zyn in het geval waarbij een Chinees in Amsterdam was betrok ken, door de desbetreffende vereniging van flatbewoners naar buiten geen me dedelingen gedaan. In het geval dat zich afspeelde in Jufphaas, waarbij een D.O.S.-speler was betrokken, is door de voorzitter van de betrokken vereniging blijkens berichten in de pers ge wezen op het feit, dat de vereniging D.O.S. de flat wenste te kopen en dat daartegen bezwaren bestonden, omdat de goedkeuring van de medebewoners zich niet zou kunnen uitstrekken tot eventuele volgende, door D.O.S. aan te wyzen, bewoners. Dit heeft de minister van volkshuis vesting en ruimtelyke ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Scheps (PvdA). De aandacht, die de gesignaleerde zaken in de pers hebben gekregen, is, volgens de minister, het beste correc tief op een mogelijke verdere ontwikke ling in de gewraakte richting. De minister zegt dat hy ondanks zyn mening dat het gevaar van discrimi natie niet groot is toch opdracht heeft gegeven, na te gaan of, en zo ja welke maatregelen genomen zouden kunnen worden, indien zijn verwachtin gen op dit stuk bedrogen uit zouden komen. (Van onze universitaire correspondent) LEIDEN, 11 dec. Gisteren is hier aan de Ryn- en Schiekade de eerste steen gelegd voor een nieuwe studen tenflat die 164 kamers zal bevatten, verdeeld over tien woonlagen. Behalve met het bouwen van flats houdt de stichting Studentenhuisvesting zich in tensief bezig met het geschikt maken van panden in de binnenstad. Op het ogenblik zijn er in Leiden meer dan duizend studentenkamers tekort. me. Deze omkoperij doet het, omdat onze levens zo goedkoop zyn." Een 'jongeman vertélde dat de po litie jacht maakt op wat zij „straat jongens" noemt. „Eerst hebben ze feprobeerd de jazzmuziek uit te annen", zei hy. „Vervolgens ver klaarden ze, dat beatgroepjes alleen maar pasten by sociaal barbarisme. Nu hebben we steelbands en die zyn goed." De Hongaarse jeugd was erg nieuws gierig meer te horen over de Engelse nozembendes, de Mods en de Rockers, over de studentendebatten in het Wes ten, over het loonniveau en mode, maar vooral over de verhoudingen van lonen en prijzen in de westelijke landen. Zij bleken weinig te voelen voor het com munisme, verlangden naar goed-be- taalde. interessante baantjes, maar wil len Hongarye niet verlaten. Hun nieuwsgierigheid, hun humor en hun charme bleef op en top Hongaars. Op 20 augustus, in de vóór-communis tische dagen in Hongarye Sint Stepha- nusdag, maar thans Dag van de Grond- Wét, woonden wij een H. Mis bij in de Matyaskerk in Boeda, waar een koor met volledige orkestbegeleiding zong. Toen het volkslied werd inge zet zongen alle gelovigen uit volle borst mee en men zag in de ogen van sommigen tranen blinken. Toen de klokken om twaalf uur 's middags beierden, stonden wij tegen over de kerk te kijken hoe parachutis ten met begeleiding van geweervuur uit een vliegtuig sprongen. Plotseling hoorden wij trompetgeschal en zagen wij een groepje jongeren, die samen dromden op een smal balkon boven in de kerktoren. Zij hieven het gezang: „Christus vincit, Christus regnat" aan. De parachutisten en de mannen, die hun geweren leegvuurden, symboliseer den het regiem van Kad?ir en de com munistische party, maar de jongens die op de trompet bliezen en de meis jes, die de liederen zongen, het Hon gaarse katholicisme. Het was een vreemde dialoog tussen twee machten, die strijden om de zielen van de Hon gaarse jeugd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7