Tussen werknemers en werkgevers crisis heviger dan ooit Graf voor watertoren Graanhandelaar vermoord langs dijk gevonden Dorpen aan de Maas geïsoleerd N.K.V.-voorzitter Mertens: WATER BEDREIGT ONS LAND SOMERSET MAUGHAM STERVENDE MORRIS Tweed- en Cameljassen UITVERKOOP Ton op lot no. 022605 En een krant in Bar-es-Salaam! HALEN BIJ BONNETTERIE MODELUX Moskouse studenten demonstreren tegen arrestatie auteur Weinig of geen regen Het nieuws VANDAAG Verder (Van onze correspondent) UTRECHT, 13 dec. „In hoeverre de mislukking van het overleg met de werkgevers over het minimum inkomen consequenties zal hebben voor de praktische toepassing van het vrijere loonsysteem, is nog moeilijk te zeggen en vereist een nader beraad. Tegen woensdag is het verbondsbestuur bijeen geroepen omdat wel duidelijk is, dat de crisis in de verhouding werkgevers-werknemers heviger is dan ooit tevoren. Een crisis die enorme gevolgen kan hebben voor de arbeidsvrede in ons land. Wij staan midden in een crisis, die mij met grote zorgen vervult." Dit zei de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV, tot de vandaag gehouden Verbondsraadsvergadering. Hij vroeg zich af of de crisis niet bewust gewild wordt door de werkgevers. „Wij zijn bepaald niet geïmpo neerd", aldus de heer Mertens, „door de miljoenen waarmee de werkgevers blijkens hun circu laire aan hun leden over het te vormen garantiefonds thans scher men en die mogelijk zullen worden aangewend om de strijd tegen de redelijke verlangens van de vak beweging op dit gebied in te zet ten. Miljoenen overigens die niet door de werkgevers zijn opge bracht, maar door de ondernemin gen, de optelsom van onze werk nemers en enkele directeuren. Als men zo de arbeidsvrede wil hand haven, men ga zijn gang, maar de verantwoordelijkheid voor het verscherpen van de tegenstellin gen heeft men dan in eigen hand". De Moor Fundamentele fout SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN t/m woensdag 15 december kunt U nog ANECANC 8 Nog nimmer zal een najaar zo grillig zijn geweest als dat van 1965. Na de vorst, de hagel en sneeuw van enige dagen terug nu een forse wateroverlast, die in sommige delen van ons land een catastrofale omvang dreigt aan te nemen. Zo zou de situatie in de Biesbosch slechter zijn dan in de februari-ramp-maand van 1953. In de Gelderse Vallei is het ook al niet veel beter. Omdat vele wegen Onder water staan, zijn een aantal dorpen nagenoeg van de buitenwereld afgesneden. Voor wie over een auto, een fiets of zelfs een paard beschikt, hoeft dat nog niet een volledig isolement te betekenen. Maar ongemakkelijk is dit hondeweer na tuurlijk wel. Telefoon maandag 13 december 1965 89ste JAARGANG No. 32227 tientjes-aetie: Zendteent;entje niet duur wei heerlijk Hij bestreed de opvatting van de werkgevers, dat de oplossing van de vakcentrales niet zou neerkomen op een grotere vrijheid voor de onderhan delende partijen bij een c.a.o., maar op een absolute vrijheid. Er blijft wel degelijk sprake van een nationale loon politiek en de vakbeweging aanvaardt in beginsel ook ten volle, dat de re gering indien zij dit noodzakelijk acht van haar bevoegdheden gebruik maakt. Zij vraagt zich wel af of de regering er verstandig aan gedaan heeft reeds zo vroegtijdig een percentage aan te duiden, waar de gevarenzone begint „Een vertekening van het beeld ligt ten grondslag aan de opvatting, die van werkgeverszijde wel is verkondigd, dat wanneer de procedure bij de loonpoli tiek wat meer armslag gaat bieden ook meer soepelheid in de prijspolitiek moet worden betracht". Het voorstel van de werkgevers in zake het minimum-loon, waarbij de 110 gulden van thans als eigenlijk tien gulden te hoog werd becijferd, vond de heer Mertens karakterloos. Het verloop van het overleg inzake het loonpolitieke systeem in over gangstijd en over de centrale loon politieke elementen heeft z.i. wel duidelijk gemaakt, dat er in de rea liteit van ons maatschappelijk leven nog steeds belangrijke tegenstel lingen bestaan, die regelmatig con flictstof opleveren. Hij achtte Qua- dragesimo Anno geenszins in tegen spraak met de gematigde conflictthe orie, zoals door prof. De Moor in diens artikel in „Ruim Zicht" wordt aangehangen, maar eerder een vroe ge voorloper daarvan. Wel was hij het er mee eens, dat het de vraag is of men er in 1950 verstandig aan heeft gedaan door bji de opzet van onze Nederlandse puoliekrechtelij- ke bedrijfsorganisatie verder te grij pen dan de encycliek vroeg, nl. door ook de regeling van lonen en ar beidsvoorwaarden daarin op te ne men. Erkennend, dat elk loonsysteem risi co's inhoudt en elke bevoegdheid het gevaar van verkeerd gebruik en over schrijding, waarschuwde de heer Mer tens de vakbonden blijk te geven van „volwassenheid" en niet onbezonnen door te hollen. Het streven naar een hoger loon alleen is een te beperkte interpretatie van het groepsbelang. Uit een oogpunt van duurzaamheid moet de vakbeweging ook het oog richten op de toekomst. Vervangings- maar meer nog uitbreidingsinvesteringen zijn nodig wil het bedrijfsleven aan de steeds groeiende beroepsbevolking werkgelegenheid blijven bieden. De vanzelfsprekendheid, waarmee deze investeringen, voor zover zij door zelffinanciering uit de ingehouden wins ten worden verricht, exclusief de ei- (Vervolg op pagina 7) NICE, 13 dec. (Reuter, DPI) De 91-jarige schrijver Somerset Maugham, die zaterdag bewusteloos in een zie kenhuis te Nice is opgenomen, is er volgens zijn secretaris Alam Searle ernstig aan toe. De 91-jarige heeft een beroerte gehad en een val gemaakt in zijn woning. Searle, die door Maugham als pleegzoon is geadopteerd, zei zon dagnacht te vrezen dat het einde niet ver meer is. Volgens de doktoren is er geen hoop meer op herstel. De schrijver ligt in een coma. Hem is bloedtransfusie toegediend. Maugham had in maart een dubbele longontste king gehad, waarvan hij volgens de artsen opmerkelijk snel herstelde. Uit alle delen van de wereld komen sym pathiebetuigingen binnen. De man die „Of human bondage", „The painted veil", „The moon and sixpence „The razors edge" en vele andere vee] gekochte boeken schreef, was de laatste maand sne] zwakker geworden. Al jarenlang schreef Somerset Mau gham met meer en wachtte hij op zijn dood. De afgelopen maand kwam er zelden bezoek in de met kunstschat ten ter waarde van honderdduizenden dollars gevulde villa. De enige geregel de bezoeker was zijn huisarts, dr. Ro- zanoff. Maugham leefde temidden van zijn herinneringen. De treurigste was een langdurige strpd voor de rechter te gen zijn dochter Elizabeth Hope, drie jaar geleden Hij had getracht haar te onterven, daarbij onthullend dat zij de dochter was uit het eerste huwe lijk van zpn vrouw. Hjj wilde Allan Searle, zijn secretaris, tot universeel erfgenaam benoemen. Hij verloor het proces en verzoende zich later met zijn dochter. (Advertentie) Barteljorisstr Haarlem, tel 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam (Advertentie) (Advertentie) Verenigde Staten Stephan Cain, vijf jaar oud, had aandachtig naar de kleuteronderwijzeres geluisterd toen zij van een actie om arme kinderen m het buitenland van kleertjes te voor zien, had verteld. De volgende morgen miste zijn moeder al zijn kleren. Kleine Stephan had alles mee naar schooi ge nomen. (UPI). DALFSEN, 13 dec. De 48 meter hoge watertoren die nu nog in de buurtschap Welsum bij Dalfsen in het landschap domineert, zal het niet lang meer maken. Dinsdag wordt hij opgeblazen. De waterleidingmaat schappij Overijssel te Zwolle, die de toren in eigendom heeft, heeft hier toe besloten omdat onlangs een nieuw bodemreservoir gereed kwam, dat een veel grotere capaciteit heeft dan de toren. Het graf voor de toren is al ge graven. Om van het puin direct ver lost te zijn heeft men vlak naast de toren een sleuf gegraven van 54 me ter lang, vijftien meter breed en vier meter diep. Het is de bedoeling dat de toren daar morgen keurig netjes Invalt. Dan zegt de waterleiding maatschappij: Zand erover. De toeschouwers staat een extra- (tractie te wachten. De lange, diepe sleuf staat namelijk tot aan de rand vol met regenwater. MOSKOU, 13 dec. (Rtr) Ongeveer tweehonderd studenten van het letter kundig instituut Gorlsy in Moskou heb ben vergeefs gepoogd te demonstreren teil gunste van de aangehouden Rus sische schrijver Andrei Sinjavsky, die aan het instituut is verbonden. Naar van welingelichte zjjde ver luidt, wilden de betogers bij het stand beeld van de bekende Russische auteur Poesjkin pleiten voor een openbare be rechting van Sinjavsky, (Van onze verslaggever) ALBLASSERDAM-ROTTERDAM, 13 dec. Zaterdagmorgen tegen li uur is langs de Lekdijk bij Nieuw Lekker- land het stoffelijk overschot gevonden van de vermoorde 46-jarige graanhan delaar Arie Blokland uit Giessenburg. Aanvankelijk dacht men te doen te hebben met het lichaam vaJ> een over boord geslagen schipper. Identificatie en de ontdekking van .ve'e verwondin gen maakten al spoedig duidelijk, dat er sprake was van moord op de in middels als vermist opgegeven graan handelaar. Toen bovendien bleek, dat een bedrag van ongeveer achtduizend gulden, dat de heer Blokland op zak moet hebben gehad en Hjn Volkswagen verdwenen waren, was het duidelijk dat roof het motief voor de moord moet zijn geweest. Een groot deel van de politiemacht in de omgeving werd ingezet. De po litie in binnen- en buitenland is ver zocht uit te zien naar de Volkswagen. Een boer uit de omgeving is zaterdag de gehele dag verhoord, maar kon daarna naar huis terugkeren. Dr J Zeldenrust die in Dordrecht sectie heeft verricht, heeft tekenen gevonden die op wurging wijzen. Verder had het slachtoffer diepe steekwonden in hals en hartstreek en hakwonden op het hoofd. De moord moet vrijdagavond zijn gepieegd. Men neemt aan, dat het misdrijf door meer dan één dader is gepleegd. De heer Blokland is namelijk zodanig van postuur, dat het onmogelpk is, dat één man hem zó heeft kunnen verwonden. Een boer uit Nieuw Lekkeriand vond het zwaar verminkte lichaam tussen het riet aan de voet van de dijk. Een veerkaartje en een zakdoek waren de enige voorwerpen die in de kleding werden aangetroffen. Het slachtoffer moet al dood zijn geweest toen hij in het (hoog staande) water werd gewor pen. Bij afnemend tp is het lichaam tussen het riet blijven liggen. Na de moord moeten de daders de heer Blok land met een (diens eigen.) auto heb ben vervoerd naar de vindplaats. Men heeft het stoffelijk, overschot waar schijnlijk van de dijk af laten rollen. Eventuele sporen die dit zouden kun nen bevestigen zijn helaas bij hoog wa ter uitgewist. Het speurwerk concentreert zich voor alsnog op de Volkswagen 1500, die het kenteken HJ 99-59 draagt en die ge broken-wit van kleur is. Vermoed wordt dat de heer Blokland in die wagen om het leven is gebracht. Aangezien het niet uitgesloten is, dat de wagen daar na in het water is gereden, hebben agenten van de Rijkspolitie uit Dord recht gisteren de gehele dag gedregd in de Lek. De vermoorde had vrijdagmiddag feld opgehaald. Om kwart voor vijf elde hij nog naar huis. In verband met het slechte weer had hij name lijk beloofd het meisje, dat bij hem op kantoor-aan-huis werkt, per auto thuis te brengen, zodat een bericht over zijn wat langer uitblijven met zonder reden was. Hij gaf evenwel te kennen, dat hij nog maar éen klant moest bezoeken en dat hij beslist te gen half zes thuis zou zijn. Het laatste bezoek betrof een land bouwer uit het „achterland" in Groot Ammers. Deze 37-jarige vrijgezel die met zijn ouders, familie van het slacht offer, een boerderij bewoont, heeft het slachtoffer het laatst gezien. Hp is ook degene die door de politie langdurig is gehoord. Hij heeft verklaard, dat de heer Blokland vrijdagmiddag inderdaad geweest is, maar dat deze om tien over vijf de boerderij verlaten heeft. Met bedoelde landbouwer heeft bet slacht offer in het verleden een geschil over geld gehad en het bezoek gold trou wens het innen van de laatste termijn 360,—) van een schuld, waarover door de rechter een uitspraak was ge daan ten gunste van het slachtoffer. „De man heeft bij het verhoor alle medewerking verleend," zo verklaarde majoor S. de Vries van de districts recherche van de Rijkspolitie te Dor drecht. „Aanwijzingen in zijn richting zijn er niet." (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 13 dec. De waters nood, veroorzaakt door de hoge water stand op de rivieren is in het week einde toegenomen. In alle provincies staan landerijen blank en in sommige hele dorpen. Het Limburgse dorp Ber gen is volkomen geïsoleerd. Zondag morgen is de verbindingsweg tussen de woonkern die op een terp ligt en de rijksweg Venlo-Nijmegen overstroomd. De weg naar Aijen en Heukelom is i ik onbruikbaar. Het nabije dorp Well is eveneens van de buitenwereld afgeslo ten. Itteren staat opnieuw Dlank. Het water stroomt er over de Maasdijk heen. In Linne heeft het gezin van de stuwmeester alleen nog contact met de buitenwereld via de telefoon. Van de zeven kinderen zijn er drie bij ken nissen ondergebracht, omdat zij op "*en gegeven moment niet meer thuis kon den komen door het hoge water dat zaterdag zeker tachtig centimeter h og op de toegangsweg naar de stuw en de woning stond. In de Biesbosch heeft de waters nood volgens het bestuur van de Heemplaatpolder voor miljoenen gul dens schade aangebracht. In de dij ken van bijna alle polders zijn gaten geslagen. De Annapolder is het enige gedeelte dat daar droog is gebleven. Tien boerderijen in de Houtse pol ders zijn geïsoleerd. De weg Made en Geertruidenburg is voor alle verkeer gesloten. In Raamsdonkveer werd een waterstand gemeten die maar acht centimeter lager was dan tij dens de ramp van 1953. In Groningen staat het water tot aan de kruin van de kanaaldijkjes. Volgens de hoofdingenieur - directeur van de provinciale waterstaat is de toestand niet alarmerend in die zin dat er ge vaar dreigt voor de bebouwing of voor grote schade. Doorbraken m kanaal of boezemdjjken zijn er niet geweest al was de toestand in Oude Pekela kritiek. De Gasunie is daar bezig om een an ker te leggen door de dijken langs de Pekeler Aa bij Winschoterhogebrug. Men heeft de situatie in de hand kun nen houden. De scheepvaart m het Stadskanaal is gestremd door de hoge waterstand. Er kan niet geschut worden omdat het water over de sluisdeuren stroomt. Honderden abonnees van het tea- foondistrict Utrecht moeten het zonder telefoon doen. In veel kabels is vocht gekomen. De eerste storingen kwamen zaterdagmiddag. Het betreft in het al gemeen kleine kabels met drie a vier abonnees. Met name Voorthuizen, Amersfoort, De Bilt, Tiel, Oudewater en Maarsbergen hebben met moeilijk heden te kampen. De ergste storing was in Driebergen waar driehonderd abon nees werden gedupeerd. De PTT werkt met man en macht om de storingen te verhelpen. Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) DE BILT. Tijdelijke opklaringen en slechts hier en daar wat regen. Krachtige tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. In het zuiden van het land iets lagere, in het noorden in het algemeen iets hogere temperaturen. Dinsdag zon: 8.41—16.28 maan: 23.35—13.09 Engeland Vier auto's die bi) de grote treinroof zijn gebruikt, zullen in Frimley in Surrey worden geveild. De opbrengst is voor de elf benadeelde banken. (Rtr). NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF SO cent per mllllmeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week, S,4f per maand, 10,30 per kwartaal. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. Tot grote teleurstelling van de Amerikaanse ruimtevaartdes kundigen is gisteren de lan- cering van de Gemini-6 met aan boord de ruimtevaarders Schirra en Stafford mislukt door het foutief l®grjjpen van een beveiligingsmecha- n,srne De belde mannen zijn er on gedeerd vanaf gekomen en zullen et nu woensdag of donderdag nog eens mogen proberen, hopelijk dan •fret meer succes. Over een en ander Schrijft onze ruimtevaartmedewerker SJOERD VAN DER WERF op Pagina 5. Ajax consolideerde gisteren zijn Prachtige positie in de top van de ere divisie. De Amsterdamse tegen pool D.W.S., de laatste weken wis selvallig spelend, faalde zondag vol komen. Het verspeelde kostbare Punten. Feijenoord en Sparta, Rot terdams voetbalgrootmachten, pak ten beiden de volle winst. Feijenoord nog zonder schutter öarrie Bild, Sparta ondanks het ge mis van de nieuwe aanwinst, een Wat slordig geklede Joegoslaaf, die Janaf de tribune zijn nieuwe ploeg hekeek. Er was geen amateurvoetbal, •haar wel ander sportnieuws uit bin- Pen- en buitenland. Bijvoorbeeld de teislukto poging van het Belgische sprintwondcr Patric Sercu, die za terdagavond in Antwerpen het we reldrecord een kilometer tijdrit met Jtaande start probeerde aan te tasten. Dit record, onaantastbaar Schijnend, staat nu al bijna tien Jaar op naam van de legenda rische Britse sprinter Reg Harris. Op pagina 2 kunt u vandaag le- jten: over de Utrechtste studenten, uie een wedstrijd hebben uitgeschre ven; de KRO, die de kijkers met us havenpolitie er op uit stuurt en Ue tv recensie van het afgelopen Weekend. Regionaal nieuws op pagina 3. ARBEIDSVREDE IS IN GEVAAR staa'^1 HAAG, 13 dec. In de 570ste derna - rij» vierde klasse, is de hon- len .z<!nd (plus twintig gulden) geval- jj.'jP lot 022605. stern n"mn,er werd verkocht in Am- st a?") door J. Mayenburg, Kijkduin Aj p hs., in Den Haag, door mevr terdo^r n~wi'dschut, Spui 254 a„ in Rol- ThiS?' door mevr. W. Odijk-Laban *e(U5" i" Drachten door mevr. R. In Oouke Boelenstraat 10 Rerk«nt door mevr. C. van Boven- tts» Uatharjjnensingel 120. (Advertentie) Tanzania, het Afrikaanse land aan de grens van de nieuwe tijd heeft al in heemse journalisten en drukkers. Tanzania heeft nu een krant nodig in de hoofdstad Dar-es-Salaam om een eigen dagblad te kunnen ontwikkelen, zoals iedere beschaafde natie. Het Persfonds voor Ontwikkelings landen heeft daarom besloten tot een (of meer tientjes) op giro 6287 00 van K.N.D.P.-persactie te 's-Gravenhage. Tanzania verdient uw hulp!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1