W eer pech voor Schirra en Stafford ocheepsdrama op IJsselmeer 1 en De Gaulle Mitterrand op tv-scherm w China gaat aktiever deelnemen aan de strijd in Vietnam Papegaaie ziekte nu in Terneuzen RenniesJÉ Klontje suiker of stuwdam oensdagmiddag nieuwe poging Vliegende storm kost gezin leven Amt IN KADER VERKIEZINGEN Russen beschikken over nieuw type kernreactor Volgens Observer Hanoi weigert te onderhandelen Waarom niet direct een goede gasaansteker? Auto over kop twee doden en vier gewonden VIJF DODEN A. HEIJMERINK Commandeur in orde St -Silvester MAANDAG 13 DECEMBER 1965 PAGINA 5 Ben tekening die laat zien hoe Lovell met behulp van een spe- cjaal zendapparaat uit het raam de laserstraal kon localiseren "■ie op een bepaalde plaats op aarde wordt uitgezonden. Deze procedure hébben de astronauten van de Gemini-7 gisteren gevolgd. t AMSTERDAM, 13 dec. Gis- ,0l'avond om vier minuten voor acht Nederlandse tijd hebben >e astronauten Frank Borman en ternes Lovell met hun Gemini 7 aet wereldrecord in de ruimte op naam gebracht. Maar er werd lechts betrekkelijk weinig aan- |^cht aan besteed. Immers enkele Uren eerder hadden twee andere JAtjonauten, Walter Schirra en Thomas Stafford, voor de tweede ^aal binnen nog geen twee maan- ?en hun Gemini 6 moeten ver aten zonder dat deze ook maar eén centimeter van zijn betonnen startblok was gekomen. Een klei- ?e technische storing in de Titan draagraket had het ingebouwde Automatische beveiligingssysteem rUzendsnel, maar waarschijnlijk °°k onnodig laten ingrijpen eU de reeds vuur en rook spu gende raketmotoren doen afslaan, de lancering werd uitgesteld tot Woensdag. De twee teleurgestelde astromuten na hun mislukte lancering. Tom Stafford laat zich door een N AS A-assistent van zijn uit rusting ontdoen, terwijl zijn collega Walter Schirra nog een laatste weemoedige blik werpt op de raket die hen in de ruimte had moeten brengen. Weinige heren krijgen de kans hun bruid uit het huis van haar ouders te dragen. De heer L. van de Ring moest wel. Zijn bruid, mej. D. Janssen, wonend op een woonschip, dat door het hoge water steeds verder van de kant scheen komen te liggen, bekende watervrees. mm - Ite SILVERMATCH Brandend maagzuur? helpen direkt! Lancering Gemini-6 onverwacht mislukt (Van onze ruimtevaartmedewerker) s Het aftellen vóór de lancering van I Gemini-6 was perfect verlopen. Al- Voorwaarden voor een tijdige lance ts van Schirra en Stafford waren ftiiwezig. Precies om 15.56 uur Ned. kon de „afteller" zijn „zero igni- k°0" laten klinken, maar het gebrui- ?e«jke „lift off" bleef ditmaal achter- ege. De ontsteking van de twee mo- (Van onze correspondent) „Leeuwarden, 13 dec. in de hp van woensdag op donderdag Jreit zich op het IJsselmeer een drama 'Bespeeld, dat het leven heeft gekost Va v,jf mensen. Niemand heeft er iets sj h gemerkt. Er werd pas alarm ge- V^Sen toen vrijdag op het strand hal- Cjvvege Stavoren en de Rode Klif het ^phaam werd gevonden van een vrouw, droeg alleen ondergoed en kon niet pljrCt worden geïdentiiiceerd. De rijks- 'tie te water zocht toen de kust af. sti r kilometer verder vond men wrak- va de angstige vermoedens een scheepsramp bevestigden. Tus- L® de wrakstukken lag ook het naam- Iva van het vergane schip: „Elisabeth, (|(„|bpen, 232 ton. Familieleden herken- h., de 38-jarige schippersvrouw Geer- '•Uc1 -- - Hd j. <lfp„,Van ket gezin Mandemaker ver- ^kjda Mandemaker-Speksnijder. Vol- den Ue politie zijn ook de overige le- tl-d van het gezin Mandemaker ver reken. Het zijn de schipper, de 39-ja- 'lo-k Ueer A. Mandemaker, het elfjarige Soj'-derje Elisabeth, (waarnaar het doni? was Benoemd), het negenjarige ''dtertje Johanna en het tweejarige ^®tje Gerrit. Oensdagmiddag was het vracht- Elisabeth met redelijk weer uit sypdemblik vertrokken met een lading fah - bieten, bestemd voor de suiker- jj"riek te Vierverlaten in Groningen. 1 Was de bedoeling, over het IJssel- ®r naar Lemmer te varen. Tegen kraY0nd stak een storm op met wind- lwCat tien. De Elisabeth lag diep in bi6t Water, want boven op de lading ge„.en 'n het ruim was nog een deklast jjjg. aPeld. Het ruim was tnet afgeschut doek- Hjken maar provisorisch met zeil de t e rijkspolitie vermoedt, dat door storm de deklast is weggeslagen, het ruim sloeg. VefTha het water ui act 1 uiiii aiucg, 6en -j'k is het schip toen omgesla- en met man en muis vergaan. hai 0 rijkspolitie heeft zaterdagmiddag sloei?rwege Stavoren en Enkhuizen de leen h van de Elisabeth opgepikt. Al- AÏQ„„i.et puntje dreef nog boven water, sloen hebben alle opvarenden in de ih wgezeten- Ook werd een stuk mast net water gevonden. wordt met schepen van de en en een boot van rijkswater- Enkhuizen langs de vermoe- hehfT^ ®evaren route gezocht naar de Schei?,011 Yan de omgekomenen. De attent op het IJsselmeer is ook t'iik-*'>','?ug wordt met schepen van »- ^politie uit Enkhuizen, Lelystad e staatlng0n toren in de onderste trap van de Titan II werd keurig op tijd een feit maar meteen greep het automatisch beveili gingssysteem in en sloot de brandstof toevoer af. De laaiende vlammen on der de raket doofden en de grijze rook- massa dreef langzaam weg. De Titan II met in de cabine op zijn neus Schirra en Stafford stond nog steeds op zijn plaats, aan het beton verankerd door enkele oersterke meta len klampen die hem pas op het laat ste moment hadden moeten loslaten. Volgens sommigen is de grote Ameri kaanse pechvogel van de ruimtevaart nog altijd Donald Kent Slayton, die in het voorjaar van 1962 enkele maan den voor zijn Mercury-ruimtevlucht werd afgekeurd wegens een zeer lichte hartafwijking. Maar dat is alweer bij na vier jaar geleden. De grootste pech vogels van dit ogenblik zijn ongetwij feld Schirra en Stafford, öie hun start op 25 oktober ook reeds zagen annu leren wegens het exploderen van de Agena-raket waarmee ze een rendez vous zouden hebben. Het was daarom geen wonder dat het duo er nogal teleurgesteld uitzag toen het ongeveer drie kwartier na de mis lukte start de cabine kon verlaten. Toen de motoren van de machtige Ti tan Il-raket in werking traden, bevond zich de Gemini-7 (tijdens zijn 119e om wenteling) juist boven Cape Kennedy. Borman en Lovell meldden de vuur gloed op startplatform 19 maar zagen het schijnsel even later ook weer ver dwijnen. Op hetzelfde moment wisten ook zij dat de ontmoeting met de Ge mini-6 voorlopig geen doorgang zou vinden. Zij hadden de laatste fase van het aftellen trouwens via hun boord- radio gevolgd. Borman nu ook in iange onder- kleding en Lovell kregen nader hand te horen dat ze wellicht tot woensdag of donderdag op het gezel schap van Schirra en Si afford zul len moeten wachten. De start van de Gemini-6 zou donderdag kunnen ge schieden tussen 14.11 en 14.58 uur Ned. tijd maar voorlopig houdt men het er op, dat die lancering woens dag plaats vindt (tussen 14.09 en 14.54 of 15.42 tot 16.14 uur). Het staat vrijwel vast dat het ingrijpen door het beveiligingssysteem ge schiedde toen een stekker uit dit ap paraat losraakte. Aan de raket zelf mankeert niets en als de start was doorgegaan, zou de lancering vrijwel zeker geslaagd zijn Het was voor de eerste maal in de geschiedenis van de Amerikaanse ruim tevaart dat de lancering van een be mand ruimteschip nog werd afgebro ken terwijl de motoren van de draag- raket reeds werkten. Bij de lancering van de Gemini-2 (december 1964) ge beurde weliswaar precies hetzelfde, maar die cabine was niet bemand. In totaal heeft het beveiligingssysteem in vaktermen MDS (Malfunction Detec tion System) nu reeds zeven Titan Il-lanceringen voor een eventuele mis lukking behoed. In. geval van nood had den Schirra en Stafford zich ook met behulp van hun schietstoelen in veilig heid kunnen stellen maar dan zou er gèen schijn van kans meer geweest zijn op een nieuwe poging binnen enke le dagen, laat staan op een lormatie- vlucht samen met de Gemini-7. Men prees op Cape Kennedy daarom Schir- ra's koelbloedigheid. Door de onverwachte gebeurtenissen met de Gemini-6 kwam niet alleen het nieuwe record van de Gemmi-7 min of meer op de achtergrond maar ook het succes dat Borman en Lovell boekten met het tot stand brengen van een ver binding met de grond via een laser straal. Eerdere pogingen waren op een mislukking uitgedraaid. Zaterdag ech ter ging het feest door en werd een verbinding tot stand gebracht tussen de op driehonderd kilometer boven de a - de cirkelende Gemini-7 en net volgsta- tion Kauai op de Hawaii-eilanden. Bor man en Lovell hebben nu voorlopig even de tijd om zich uitsluitend met hun onderzoekingen en experimenten bezig te houden. Tot hun teleurstelling overigens. Uit alles bleek dat ze zich verheug den op de komst van Schirra en Staf ford. Trouwens ook Schirra en Stafford zelf zijn nog steeds bijzonder gebrand op dat rendez-vous, dit bleek wel uit de opmerking die Schirra maakte toen men hem vertelde dat het woensdag of donderdag nog eens zou worden ge probeerd: „Dat is dik in orde. We wil len hen (de bemanning van de Ger.-i- ni-7) nog steeds graag ontmoeten. SJOERD VAN DER WERF (Van onze correspondent) PARIJS, 13 dec. Een generaal De Gaulle, die ogenschijnlijk niets van zijn zelfverzekerdheid verloren had en in agressieve vorm was, heeft zaterdag avond met een eerste optreden voor de televisie de officiële campagne van de tweede ronde der presidentsverkiezing geopend. Er was geen enkele zinspeling op de overwegingen met hun conclusie waartoe de uitslag van de eerste ron de hem geïnspireerd had, behalve dan wellicht in de openingsfrase de uitval over.„de stroom van demagogie in alle richtingen, van beloften aan alle cliën- tèles, van scheldpartijen van alle kan ten, zoals die door de partijen in hun campagne vanzelfsprekend teweeg was gebracht. „De dag nadert*», zo besloot de generaal deze openingszin, „waar op gij over het lot van Frankrijk gaat beslissen." Hetgeen, aangezien de gene raal dit zelfde reeds herhaalde malen eveneens betoogd had met betrekking tot de dag van de eerste verkiezings ronde, enigszins het effect maakte als of hjj populair en op zijn vaderlands ge zegd deed alsof zjjn neus bloedde. Kandidaat Charles de Gaulle ontwik kelde daarna op dezelfde wjjze en met in hoofdzaak dezelfde argumentatie als reeds zo menigmaal president Charles de Gaulle had gedaan de thema's voor uitgang, onafhankelijkheid en vrede: „het werk van de nieuwe republiek". Op het stuk van „de vooruitgang" zjjn de door hem nog eens gememoreerde „strikt in evenwicht zijnde begroting" en „de onwrikbare munt" ongetwijfeld zaken van groot positief gewicht. Zoals het thans bedreigde bewind zeker ook tal van goede argumenten in het veld kan voeren ter verdediging van zijn po litiek van economische stabiliteit en be teugelde expansie. De passage van de „onafhankelijk heid" bevatte de gebruikelijke opmer kingen. De nieuwe republiek wenste on dergeschikt te zijn noch aan de ene kolos, de Verenigde Staten waarvan zij niettemin de vriend en bondgenoot zou blijven, noch aan de andere kolos, Rus land waarmee zij zich ondanks de regi mes die voorbij gingen toch door tal van natuurlijke affiniteiten en belang rijke belangen verbonden voelde. De banden met China zouden moeten toene men. In Europa werkte de nieuwe republiek aan de voltooiing van de economische unie der zes, waarbij zij erop rekende dat eens meerdere buurlanden zich er bij zouden kunnen aansluiten. In de passage over „de vrede" was echter enigszins nieuw de benadrukking om indruk te maken dat Frankrijk moest weigeren om „onder voorwendsel van Europese integratie of van Atlantische integratie eventueel geïntegreerd te worden in een oorlog die het niet ge wenst zou hebben." (IJPI) Hierna verscheen de kan didaat van de linkervleugel, Francois Mitterrand voor de tv-camera's. Hij ver klaarde dat h\j weer onderhandelingen zal beginnen over een gemeenschappe lijke markt op landbouwgebied als hij gekozen mocht worden. Mitterrand wees erop dat er sinds 5 december geen faullistische meerderheid meer in 'rankrijk is. De „Sunday Telegraph" heeft giste ren gemeld dat volgens een geheimge houden opinie-onderzoek in Frankrijk president De Gaulle „hoe ongelooflijk dit ook lijkt" met een verkiezingsneder laag wordt bedreigd. Het blad zei dat bij het opinieonder zoek dat de Franse regering heeft in- festeld is gebleken dat van degenen, ie reeds hebben beslist op wie zij zul len stemmen tussen de 46 en 54 per cent vóór De Gaulle is. BUSSUM, 13 dec. (KNP). Wegens grote verdienste voor de katholieken van Letland is gisteren de heer A. F. M. Heijmerink te Bussum benoemd tot com mandeur in de Orde van St. -Sylvester. De onderscheiding werd uitgereikt door de pastoor van de St. Pietersparochie Th. J. Klaassen. MOSKOU, 13 dec. (Rtr) Sigvard Eklund, directeur-generaal van het in ternationale atoombureau, heeft zater dag in een vraaggesprek met Tass ver klaard, dat de Russen een nieuw type kernreactor hebben dat als krachtsta tion in de ruimte gebruikt zou kunnen worden. Eklund, die een studiereis in Rus land had gemaakt, zei dat deze reac tor, „Romasjka" (madeliefje) geheten, elektriciteit levert „op basis van een rechtstreekse omzetting van hitte, af komstig van een kettingreactie door kernsplitsing". Een dergelijke bron van elektriciteit kan wetenschappelij ke instrumenten aan boord van een Spoetnik of raket lange tijd voeden. Vrag en ie even goed om zich heen kijkt ontdekt al gauw een heleboel ellende en misstanden op de wereld. In die door mij persoonlijk uitge vonden stelling, heeft het Tweede Kamerlid, de heer E. T. Harmsen van de Boerenpartij mij weer eens bevestigd. Hij keek in het rond en wat zag hij? Een verkiezingscongres van de P.v.d.A. in Nijmegen. Wat zag hij daar na? Bloemen en planten. U zult vragen waar begint nu, even af gezien van het congres en de P.v.d.A., eigenlijk de ellende? Dat zal ik U zeggen: het is niet onmo gelijk dat die planten en bloemen door de gemeente Nijmegen zijn aangebracht. Ziehier een kwestie, die inderdaad tot de bodem, om niet te zeggen tot de wortel moet worden aangepakt. De heer E. T. Harmsen heeft dat goed begre pen. En hij heeft als volks vertegenwoordiger dan ook twee ministers, die van binnenlandse zaken en die van financiën, vra gen gesteld naar aanleiding van dit eventuele schandaal, dat zijn weerga niet zou hebben gevon den sinds wij Indië hebben weg gegeven aan Indonesië. Van Von deling wil hij weten hoeveel de kwalijke grap gekost kan hebben en van Smallenbroek en Vonde ling samen wil hij graag verne men of zij niet van oordeel zijn dat het buiten de taak van het gemeentebestuur van Nijmegen ligt partijcongressen (aldus) op te luisteren. Ik sta achter E. J. Harmsen. Ik vind alleen dat hij enige mi nisters heeft vergeten. Die van defensie en waterstaat om te be ginnen. Want ik wil niet rodde len, maar ik heb inmiddels wél bij geruchte vernomen dat de voorbereidende tuinier die de gewraakte blommen met een gie ter heeft begoten zoal geen com munist, dan toch een fellow-tra veller is geweest; en wellicht is hier ook een voorlichtende taak voor minister Luns weggelegd. En ik weet niet precies onder welke excellentie het Landbouwschap tegenwoordig resorteert, maar Harmsen zou hem toch allicht kunnen vragen of hij wel weet dat de man die de bijpassende bloembakken in Nijmegen Leeft verzorgd althans sympathiserend lid van die terreur-organisatie is geweest. Zoals hij kennelijk heeft verzuimd de minister-president zelve in zijn interpellerende geestdrift te betrekken, aange zien tot nu toe er nog niemand in is geslaagd te bewijzen dat een tante van de betovergrootvader van de heer Claus von Amsberg géén bezoek heeft gebracht aan het hoofdkwartier van de P.B.O. Laat ik niet afdwalen. Als het inderdaad waar is dat de ge meente Nijmegen de zaal van het verkiezingscongres van de P.v.d.A. met bloemen en plan ten heeft opgesierd, dan wil ik mét Harmsen verder wel eens weten waarom eigenlijk het ge meentebestuur van Rotpokkeweer (J. B. Charles zal het mij verge ven) niet heeft verhinderd dat destijds de plaatselijke vlaggetjes zijn blijven hangen toen in café- Koekoek een vergadering werd gehouden van de plaatselijke af deling van de Boerenpartij. E. J. Harmsen, dat heeft U wel begrepen, is mijn man. Mijn ver trouwen in hem gaat zo ver dat ik stellig verwacht dat hij binnen kort een door het Rijk bekostigde zetel in de Tweede Kamer wei gert om ter plaatse onkreukbaar te zakken door een zelf-getim- merd melkkrukje. Kan hij al tijd nog vragen stellen aan de minister voor Volkshuisvesting. SAIGON, 13 dec. (AFP, Rtr., UPI) Het Britse blad Observer" meldt, dat communistisch China zich voorbereidt aktiever deel te gaan ne men in de Vietnamese oorlog. Volgens het blad is China ervan overtuigd, dat de oorlog zich zal uitbreiden tot Laos, Cambodja en Thailand. Volgens de ex pert op het gebied van Chinese aange legenheden van de Observer, Ian Adie, helpen Chinese ingenieurs reeds bij her stelwerkzaamheden aan spoorwe gen die door de Amerikaner zijn ge bombardeerd. Volgens het blad heeft prins Sihanouk van Cambodja aange boden „schouder aan schouder" voor de uiteindelijke bevrijding van Azië te vechten. Opgemerkt wordt, dat de Chi nese minister van buitenlandse zaken Tsjen Ji onlangs openlijk heeft gezegd, dat Thailand het volgend doelwit voor bevrijding vormt. (Advertentie) FIRST CLASS Deventer zoekt industrieën (Van onze correspondent) DEVENTER, 13 dec. De medede ling die de personeelsleden van Anker smits Textielbedrijven donderdagavond en vrijdagmorgen kregen omtrent de opheffing van het bedrijf zjj die vrijdagochtend begonnen zouden het, dank zij de donderdagmiddag gehou den persconferentie in Enschede in hun ochtendblad hebben kunnen lezen sloeg als een bom in. Nadat amper een maand geleden was medegedeeld dat met de fabricage van ruw wasdoek zou worden gestopt, waar door de platweverij zou worden gesloten en tachtig man personeel zou worden overgeheveld naar Twentse textielfa brieken, had niemand meer op een dus danige rampzalige ontwikkeling gere kend. Rampzalig want er werd tevens mee gedeeld dat in het concern Texoprint slechts enkele handdrukkers zouden kun nen worden geplaatst, zodat welh. ast voor duizend mensen de noodzaak werd geschapen elders en meestal ander werk te zoeken en aan honderden ge zinnen de zekerheid werd ontnomen. Het personeel van het Deventer Tex tielbedrijf bestaat voor een in verhou ding tot andere bedrijven bijzonder groot deel uit langedienst-verbanders. Er ging geen jaar voorbij of er werden enkele personeelsleden met veertig- en zelfs met vijftigjarig dienstverband ge huldigd. Een zeer groot deel van de mensen is van middelbare leeftijd en vierde zijn zilveren jubileum bij het familiebedrijf van de Ankersmits, waar van de heren H. J„ Di„ Ru en Anton Ankersmit elk in eigen tijd het volste vertrouwen genoten en geziene mensen waren en zijn in de stad. Met de op heffing werd aan al deze mensen de zekere geborgenheid waarin ze zich waanden, ontnomen. En hei mag dan al zijn dat voor velen in onze dagen nog wel elders werk gevonden zal kunnen worden als op alle aanmeldingen die vrijdag het gewestelijk arbeidsbureau te Deventer bereikten wordt gerea geerd, zal zeker de helft reeds elders aan de slag kunnen voor de meesten betekent het toch een omschakeling naar ander werk, een waardeloos wor den van goed vakmanschap, minder verdienste vaak en het avontuur ,*an een nieuw beginnen na 25-35 jaar dienst verband bij één bedrijf. Niet minder dan zeventig van de personeelsleden zijn de zestig gepasseerd. Ook voor Deventer betekende het be richt van de liquidatie een slag. Het betekent dat een van de oudste bedrijven met op één na het grootste aantal werkkrachten de poorten gaat sluiten. Dat ongeveer negen nrocent van de in totaal in de industrie aanwezige arbeidsplaatsen worden geliquideerd en het totaal van alle arbeidsgelegenheden met vierenhalf procent daalt. Plotse ling. Want in januari reeds sluit de spinnerij, in februari-maart zal het werk in de weverij beëindigd worden en hooguit maart-april wordt met de veredeling van de voor de Europese markt bestemde produktie gestaakt Men denkt dat tegen juli de gehele liquidatie voltooid zal zijn. Burgemeester Bolkestein noemde dan ook de stopzetting menselijk gezien een ramp en voor het economisch leven van de stad een ernstige zaak. De ge varieerdheid van het stedelijke indus triële patroon krijgt daarmee een ge duchte klap. Natuurlijk gaat het gemeentebestuur alles in het werk stellen om in (le ge bouwen (het complex omvat vijf hec tare bebouwde oppervlakte waaronder een pas enkele jaren bestaande grote fabriekshal) nieuwe industrieën aan te trekken. Een schrale troost is dat de stad de opheffing van de grote Ijzer gieterij Nering en Bögel dertig jaar ge leden, ook te boven kwam, terwijl de algemene omstandigheden in het be drijfsleven nu wel wat gunstiger liggen dan destijds. Het is juist honderd jaar geleden dat Ankersmit in Deventer op beschei den wijze met het weven van katoen begon. Wel was in 1860 de familie An kersmit gereed gekomen met de bouw van een mechanische weverij, maar de Amerikaanse succesoorlog verhinderde toen de aanvoer van grondstoffen, zo dat pas in 1865 met het werk begonnen kon worden. De opheffing is een direct gevolg van de fusie die Ankersmit in 1964 met an dere bedrijven in Texoprint N.V. aan ging. Ook dit is een bron van onrust bij vele werknemers in Deventer. Want in de industriële sector van de stad vonden de laatste jaren verschillende fusies plaats (Thomassen en Drijver. Nourry en van der Lande, Vleeswaren- fabriek Anton Hunink). Is het een won der dat bij de loontrekkenden, gezien de gang van zaken met het met Deven ter onverbrekelijk schijnende textielbe drijf van Ankersmit, de bange vraag rijst „Wat hangt ons nog boven het hoofd?" Een voorbeeld van de harde koers die de communisten met betrekking tot Vietnam voeren werd zaterdag geleverd toen het officiële Noordviet- namese persbureau verklaarde, dat Johnsons aanbod inzake onvoorwaar delijke onderhandelingen niet kan worden aanvaard zolang er Ameri kaanse troepen in Zuid-Vietnam zijn. Het persbureau noemde het aanbod „waardeloos en alleen bedoeld om de mensen zand in de ogen te strooien." Een hoofdartikel in het Russische dagblad Pravda toont aan dat de Sov jet-Unie met alle mogelijke middelen tracht de Chinese invloed in Noord- Vietnam te verminderen. In het bewus te artikel wordt gezegd, dat Pekings weigering samen te werken bij het ver lenen van hulp aan Noord-Vietnam tot gevolg heeft gehad dat het zichzelf heeft geisoleerd van de middenstroom van het internationale communisme. In Londen is bekendgemaakt, dat de Britse premier Wilson donderdag tij dens de bijeenkomst van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties er bij alle landen op zal aandringen zich in te zetten voor een vreedzame rege ling van de kwestie Vietnam. De pre mier zal een dringend beroep doen hulp te verlenen aan het tot standko- men van een conferentie, waaraan ook de communisten deel moeten hebben. Hij is overigens niet de enige in Eu ropa die zich bezorgd maakt over de situatie in Vietnam. Zo heeft de New York Times gisteren een open brief van 46 Europese schrijvers, artisten en andere intellectuelen gepubliceerd waarin krachtig wordt geprotesteerd te gen de Vietnamese oorlog. Onder de Europeanen bevinden zich de Franse schrijvers-filosofen Jean Paul Sartre en Simone de Beauvoir, de Westduitse schrijver Heinrich Böll, de Italiaanse romanschrijver Al berto Moravia en de Britse schrijfster Nancy Mitford. In scherpe tegenstelling met dit pro test is de verklaring van de republi keinse senator Everett Dirksen, dat de Verenigde Staten de troepensterkte in Zuid-Vietnam wellicht zullen moeten opvoeren tot een totaal van vierhon derdduizend man. De senator zei dat het er alle schijn van heeft, dat het Amerikaanse volk geheel achter de oor logsinspanning in Vietnam staat en zich steeds meer bewust wordt van de verstrekkende betekenis van het con flict. Inmiddels gaat de strijd in Zuid-Viet nam in alle hevigheid voort. Momen teel woedt er dertig kilometer van Da Nang een hevige veldslag tussen Ame rikaanse troepen enerzijds en een grote Vietcong-strljdmacht van verscheidene bataljons anderzijds. Hoewel de Ameri kanen mede dank zij het inzetten van zware B-52 bommenwerpers aanzienlij ke successen hebben behaald schijnen twee Zuidvietnamese bataljons zware verliezen te hebben opgelopen toen deze de Vietcong trachtten te verhinderen naar het zuiden weg te trekken. TERNEUZEN, 13 dec. Hier zijn drie p-pegaaien aangetroffen die leden aan papagaaieziekte. De dieren ble ken tegen een zeer gereduceerde prijs te zijn geleverd door een postorderbe drijf in Voorburg. De vogels zijn in middels gestorven. De gemeentearts heeft maatregelen genomen om be smetting te voorkomen. Kortgeleden zjjn, zoals bekend, op Texel ook enige papegaaien aan deze ziekte gestorven. Ook deze dieren wa ren van een bedrijf in Voorburg af komstig. (Advertentie) DEN HAAG, 13 dec. Gistermorgen zijn bij een verkeersongeluk op de Rijks weg tussen Tilburg en Eindoven onder Moergestel twee mensen gedood: J. van Gent en G. Timmers, beiden uit Dordrecht. De toestand van een derde Dordrechtenaar, H. Maas is kritiek, ter wijl de Amerikaan John Blackbird uit Uden zwaar werd gewond, evenals N. Visser en de 21-jarige J. G. M. de Ja ger uit Dordrecht. De laatste veroorzaakte het ongeluk, toen hij met zijn auto van de weg raakte en in de berm terecht kwam. De auto kantelde, kwam op het linker weggedeelte terecht en ramde daar een uit de tegenovergestelde richting ko mende sportwagen die bestuurd werd door de Amerikaan J. Blackbird. In de auto die door de heer De Jager bestuurd werd zaten de heren Van Gent, Timmers, Maas en Visser. De slacht offers en gewonden zijn overgebracht naar het St. Elizabethsziekenhuis in Tilburg. NOORD-SCHARWOUDE In Haren- kaspel is zaterdag de 53-jarige J. Ko men uit Krommenie om het leven ge komen. De man reed in Harenkaspel op een kruising met zijn motor tegen een personenauto. Hij overleed ter plaatse. NIJKERK De 33-jarige landbouwer G. van Veldhuizen is met zijn auto op de Putterstraatweg alhier van achteren aangereden door een tankwagen. Deze duwde de auto van de heer Van Veld huizen op de linkerweghelft waar hy door een tegemoetkomende vrachtauto van een BB-colonne werd aangereden. De heer Van Veldhuizen werd daarbij zo erstig gewond, dat hij korte tjjd later overleed. APPINGEDAM Op rijksweg 41 tus sen Appingedam en Groningen is za terdagnacht de 58-jarige M. Kamp bjj het oversteken geschept door een per sonenauto. Hij overleed ter plaatse. UDENHOUT In het St. Elizabeths ziekenhuis in Tilburg is gisteren de 62-jarige heer W. Pennings uit Uden- hout overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval in Oisterwljk. SINT MICHIELSGESTEL Zaterdag is op de Essenweg alhier een perso nenauto, vermoedelijk door de glad heid van de weg, geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder, de 25- jarige Th. van Gogh uit Den Dungen, kwam hierbij om het leven. ROSSUM Zaterdagmiddag is in het ziekenhuis te Zaltbommel de 57-jari- ge heer J. Rombout uit Vianen over leden na alhier met zijn auto in bot sing te zijn gekomen met een vracht wagen. RABAT, 13 dec. (Rtr) Koning Hassan II van Marokko heeft zijn landgenoten voor een merkwaardige keus gesteld. Zij mogen namelijk kiezen tussen „een extra klontje sui ker of een dam". De koning zei voor de radio, dat hij overweegt de prijs van de suiker omlaag te brengen door een subsidie van 85 miljoen gulden. Hierdoor kunnen de Marok kanen met ramadan, de vastenmaand van de Mohammedanen, een extra klontje suiker kopen. Maar, zo zei hij, van dit geld kunnen wij ook een dam laten bouwen in bet gebied van Tafilalet, dat pas nog door zware overstromingen getroffen is. De re gionale autoriteiten krijgen een week de tijd voor hun keus. De koning zal hun besluit respecteren, maar hoopt dat zij de dam zullen kiezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5