Voorzitter Kolfschoten hij afscheid van L.T.B.: Toestand in tuinbouw is verontrustend Diana klaarde het zelf Logerend kind verdronken DAGPUZZEL Cl 't is weer tijd voor Twee runners op sleep door ontploffing zwaar gewond De winter is begonnen... N ARBEIDS- VREDE Lange serie diefstallen in Engeland Aandelen Vereenigd Bezit van 1894: risicospreiding, deskundig beheer, rendement Beatrix en Claus in Londen Broertjes bevrijd uit drijfzand Dronken vader keert zich tegen zorgzame agent Brand op voorschip elevatorbak Koningin betaalt tol op brug over Oosterschelde Dertien doden bij cafébrand in Chicago Congresdag van „Ons Leekenspel" Twaalf padvindsters bewusteloos door AARDGAS Kerstboodschap Paus op 23 december Benoeming Jeugd en Expressie99 OSRAM Recht van enquête Vermiste bejaarde uit gracht gehaald 570ste STAATSLOTERIJ MAANDAG 13 DECEMBER 1965 PAGINA 7 zó zacht zó geurig Luister naar„'t la weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.I.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za.11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 u. Prof. dr. W. BLEEKER Niet echt.toch aardig. W lampen MAANDAG 15 DECEMBER 1965 VIERDE KLASSE HAARLEM, 13 dec. De katholieke land- en tuinbouwbond heelt vandaag afscheid genomen van de heer E. J. M. Kolfschoten, sinds acht jaar voorzitter Van de L.T.B. De scheidende functiona ris heeft in zijn laatste officiële toe spraak tot de vergadering behartens- Jyaardlge woorden gewijd aan enige ac tuele zaken, die land- en tuinbouw mo- Juenteel bezighouden. De heer Kolfscho ten besprak eerst de noodzaak van een steeds verdere inkrimping van de ar- beidsbezetting in de agrarische bedrijfs takken, die volgens een recent proef schrift haar oorsprong vindt in de stag natie van de vraag naar agrarische Produkten en de technologische vooruit- Song. De agrarische samenleving zal hioeten beschikken over een lange reeks Van jaren om zich aan te passen aan ue gewijzigde omstandigheden. In zijn afscheidswoord toonde de voorzitter bij zondere bezorgdheid voor de Nederland se tuinbouw. Hjj zag echter voor deze bedrijfstak voldoende perspectieven om in de toekomst nieuwe uitdagingen met succes te kunnen aanvaarden. De bezorgdheid van de heer Kolfscho ten geldt vooral die tuinders met na- tne die uit de glastuinbouw die achter op zjjn geraakt bij de huidige ontwikke ling. Hij stelde vast, dat in de glastuin bouw gemiddeld een derde van de be drijven niet rendabel is. De situatie in de vollegrondstuinbouw is nog ongunsti ger, onder meer ten gevolge van een sterk gewijzigde ctnsumptiegewoonte. Zonder bezwaar kan een deel der eco nomisch zwakkere ondernemers in de tuinbouw worden gemist." In het ver volg van zjjn rede ging de heer Kolf schoten in op de structurele ontwikke lingen, waardoor land- en tuinbouw gro te gebieden verliezen aan woningbouw, verkeersrecreatie en industrieën als Mobil Oil en Estec, „De inrichting van het platteland moet gelijke tred houden met deze verschijnselen. In de gebieden met een agrarische bestemming moeten land- en tuinbouw hand in hand met de overheid onder optimale produktie- omstandigheden kunnen werken om zich in de open concurrentie met de stad te kunnen handhaven." De voorzitter gaf voorts als zijn me ning te kennen, dat een volkomen vrije vestiging van tuinbouw in de toekomst is uitgesloten. De opgave voor de tuin bouw is nu om in eerste instantie zo veel mogelijk gebieden open te houden voor de mogelijkheid van vestiging, om in tweede instantie, in samenwerking met de overheid, de verspreide vesti ging van bijvoorbeeld gasbedrijven tegen te gaan, door gunstige vestigings voorwaarden te scheppen in reeds be staande, of nog in ontwikkeling zijnde, of in geheel nieuw te creëren tuinbouw gebieden. Sprekende over de eigen or ganisatie, achtte de voorzitter één or ganisatie op katholieke grondslag de beste waarborg voor de behartiging van de geestelijke en stoffelijke belangen van de agrariërs. „Dat wij numeriek niet wei nig in aantal zullen dalen, betekent voor de landbouw in economisch en sociaal opzicht bepaald geen terug- IJMUIDEN, 13 dec. Na ruim dertig uur in actie te zijn geweest op een door stormweer opgezweepte Noordzee is Wijsmullers sleepboot Simson in de nacht van vrijdag op zaterdag in IJmui- den teruggekeerd. Donderdagavond voer de Simson, zoals gemeld, uit naar de 1.082 ton metende Griekse Diana, die op 40 mijl west-noordwest van Vlissin- gen om sleepboothulp had verzocht, De gezagvoerder accepteerde de door de Simson aangeboden assistentie op basis Lloyds Open Form. Hij wilde de Diana naar Hamburg gesleept hebben. Op de positie, waar het schip moest drijven, heeft de Simson-bemanning de Diana niet gevonden. De Diana heeft vrijdagmiddag, toen het weer in de Noordzee opknapte, ook niets meer van zich laten horen. Vermoedelijk heeft de Griek het zelf geklaard en de reis voortgezet, zonder de Sim son hiervan op de hoogte te stellen. Ook de sleepboot Utrecht van Wijsmul ler is m het stormweer van de vorige week druk in actie geweest. Na een zware reis van ruim 30 uur kwam de Utrecht vrijdagmiddag aan bij de 7.176 ton metende Griekse Constantis, die op ruim 500 mijl ten westen van Landsend in de westerstorm met wind kracht 9 lekkage had opgelopen. Het lekgeslagen schip maakte op het ogen blik, dat de Utrecht ter plaatse kwam, weer 8 mijl vaart per uur in de rich ting van het Engels Kanaal. Later kwam ook de West-Duitse sleepboot Atlantic bij de Constantis aan. Deze sleepboot, die door de Constantis op ba- ais Lloyd's Open Form voor de hulp verlening was aangenomen, nam alle bemanningsleden van de Griek met be hulp van een rubbervlot aan boord en nam de Constantis vervolgens op sleep touw. De Utrecht is, nadat de reddings operatie was afgelopen en toen e,- geen gevaar meer was voor mensenlevens, 'teruggekeerd naar het station bij Lands end. gang", aldus de voorzitter, die zijn ge hoor opwekte de desagrarisatie eerder zakelijk dan emotioneel te benaderen. Hij toonde zich optimistisch over de toekomst van boer en tuinder, mits hij kan voldoen aan steeds hogere eisen van onder andere ondernemer, kapitaal en economisch verantwoord bedrijf. Eni ge moeilijkheden zag de heer Kolf schoten wel in de grote investeringen, die in de komende jaren noodzakelijk zijn. H\j nleitte in dit verband voor fis cale faciliteiten als vervroegde afschrij ving en investeringsaftrek. Tenslotte wijdde de heer Kolfschoten enigp opmerkingen aan het échec van president De Gaulle, voor wie hij grote bewondering toonde, met uitzondering van diens Europese politiek, die, vol gens hem, een integratie in de weg staat. DEN HAAG, 13 dec. Prinses Bea trix en haar verloofde, de heer Claus von Amsberg, zijn zaterdag voor een kort particulier bezoek per vliegtuig naar Engeland vertrokken. Zij worden vergezeld door de particulier secretares se van prinses Beatrix, mej. M. C. C. Wijnen. De prinses en haar verlóófde maak ten de reis per regerings-Friendship. Het doel van hun reis is Londen, waar zij kerstinkopen doen en een bezoek brengen aan prinses Alice, gravin van Athlone, een nicht van koningin Wik helmina. 't HARDE, 13 dec. Gisteren is in de Elburgse gracht het stoffelijk overschot gevonden van het sinds vrij dag vermiste, driejarige dochtertje van de familie Joustra. Het kind logeerde met een achtjarig zusje bij de familie Nieborg op het landgoed „Old Putten" onder Elburg, omdat de moeder in Denemarken ver blijft en de vader naar Friesland was. Veertig militairen uit de legerplaats 't Harde hebben zaterdag nog de bossen achter het landgoed uitgekamd, waar bij ze hulp hadden van een politiehond. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 13 dec. De politie heeft hier gisteren twee broertjes van zes en zeven jaar bevrijd toen ze tot over hun middel weggezakt waren in een brij van zand en water die was ontstaan na langdurige regenval. Een voorbijganger zag hoe de jongens in moeilijkheden verkeerden. Ze konden zelf niet meer loskomen uit de zuigende grond. (Van onze correspondent) BUSSUM, 13 dec. Achttien van de dertig jonge padvindsters van de groep De Todra's zijn zaterdagmiddag in de jeugdkapel aan de Meentweg onwel ge worden. Twaalf meisjes moesten bij kennis worden gebracht. Zjj hebben er geen nadelige gevolgen van ondervon den. Zo goed als zeker is er sprake van een lekkage in de aardgasleiding. Er wordt een serieus onderzoek ingesteld. Zondagochtend is er in deze kapel nog een jeugdbijeenkomst gehouden, maar de kachels mochten niet branden. Zon dagmiddag is de kapel voorlopig geslo ten. ««"li i 1 LETTERGREEPRAADSEL 1 soort koffie - 2 grote zwarte steen ln Mekka - 3 zangstem - 4 kappersgerei - 5 kalkachtige stof - 6 plaats in Duits land. Oplossing van 10 december 1 vlek - 2 lido - 3 edel - 4 kolk - 5 wond - 6 oker - nero - 8 drop - 9 zorg - 10 oven - 11 reno - 12 gnoe - 13 adat - 14 deli - 15 alle - 16 tien. (Advertentie) AMSTERDAM, 13 dec. „Wie goed doet niet altijd goed ontmoet", was de ervaring die zondagavond twee agen ten opdeden toen zij voor vier door hun ouders onverzorgd in huis alleen elaten kleine kinderen in het geweer waaien. Buren hadden de politie gewaar schuwd dat op de derde etage van een huis aan de Hoofdweg vier Kleine kin deren, van wie de jongste negen maan den, alleen thuis waren. Via een waranda aan de achterzijde verschafte een agent zich toegang tot de woning, waar kortsluiting Dleek te zjjn geweest, want de stoppen waren doorgeslagen. Verder stond een kachel roodgloeiend waaromheen hout lag. Toen een tweede agent van een vijf maal acht-wagen naar beneden ging om via de pohtiemobilofoon het hoofd bureau te vertellen wat er aan de hand was, reed juist een taxi voor waaruit een dame en een heer stap ten. Op zijn vraag „bent u de ouders" werd „ja" geantwoord. Voordat de agent echter zijn verhaal kon doen kreeg hij van de man, een 34-jarige cementwerker die dronken bleek te zijn, een paar schoppen in zijn buik. De man rende vervolgens het buiten portaal van het huis in, sloeg de por taaldeur vlak voor de agent dicht. De ze bedacht zich geen ogenblik, trok zijn pistool en schoot .echter zonder succes een kogel af op het slot om dit te forceren. Door verbreking van een raampje konhij de deur toch openen en h{j snelde ook naar boven. Daar ontstond een vechtpartij met de man. Er kwam assistentie van andere agen ten en de man werd zijn huis uitge haald, aangehouden en ter ontnuchte ring overgebracht naar een politiebu reau. VATICAANSTAD, 13 dec. (KNP) - De Paus zal de traditionele Kerstbood schap dit jaar uitspreken op donder dag 23 december des avonds om 8 uur. In de middag van die dag ontvangt hij het kardinaalscollege en de Romein se prelaten voor de gebruikelijke kerst wensen. De Nachtmis van Kerstmis ce lebreert hij om 12.00 uur voor het corps, diplomatique terwül hij om kwart over elf op eerste Kerstdag een pontificale. Mis celebreert in de St. Pie- ter. In aansluiting daarop verleent hij vanaf de buiten-loggia van de St. Pie- ter de zegen „Urbi et Orbi". IJMUIDEN, 13 dec. - Op het mo ment, dat de VVijsmuiler-sleepboot Ti tan zaterdagavond omstreeks 11 uur de haven van IJmuiden binnenliep heeft zich op haar sleep, een elevatorbak, een ontploffing voorgedaan. Onmid dellijk daarna stond het voorschip van de bak in vlammen. De twee runners aan boord van de sleep, ma troos-runner A. Franssens uit IJmui den en de matroos-runner H. Singen- donck uit Arnhem, liepen ernstige brandwonden op. Met tweede graads brandwonden zijn zij in het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De sleepboot Titan onder bevel van kapitein H. Korendijk, vertrok vorige week donderdagmorgen uit IJmuiden naar een positie op 10 mijl ten noorden van Terschelling, waar zich de zeesleep boot Noord-Holland van Wijsmuller in stormweer met drie slepen bevond. De Noord-Holland was met een West-Duit se baggermolen en twee elevatorbakken onderweg van Emden naar Kuweit. De Titan had de opdracht om in het slech te weer eventueel bijstand te verlenen aan de Noord-Holland. u de winter 13 dagen oud is is er nog steeds niets waarop een weersverwachting op lange termijn kan worden gebaseerd. Er zijn ook geen meteorologische in dicaties van een zeer koude, norma le of kwakkelwinter. En men zou het zo graag willen weten! Dat de winter nu 13 dagen oud is kan men ook betwijfelen. De kenmer ken van een gure herfst zijn nog steeds duidelijker dan die van een reeds begonnen winter. Toch houden we, op gezag van prof. dr. W. Bleeker, hoofddirecteur van het Meteorologisch Instituut in De Bilt, vol, dat de winter is begonnen. De winter loopt namelijk van 1 de cember tot 1 mftart. Het gaat hier echter om dë winter in meteorologi sche zin. Men heeft dit vastgesteld door de gemiddeld laagste tempera tuur te nemen, op het Noordelijk half rond. Die wordt, gemeten omstreeks 15 januari. 'Zes weken vóór die da tum en 'zes weken 'er hé, dat is de tijd die de winter omspant. De perio de is de koudste van het jaar. Wat nu met de 21ste december? Volgens de kalender begint de win ter dan pas. Maar dat is fout. Die 21ste december is een astronomische datum, zegt prof. Blee'ker. Het is de dag van het „wintersolstitium", waarop de nachten weer korter wor den. Vóór de Gregoriaanse kalenderher vorming (1582), zou het tijdvak van 1 december tot 1 maart niet juist zijn geweest omdat de kalender niet klopte. Er was een geleidelijke ver schuiving gebleken. Het wintersolsti tium was 11 december gekomen. Het merkwaardige geval deed zich toen voor, dat de correcties niets veran derden aan de volkse weerkunde. In de volksmond blééf het heten, dat b.v. Santa Lucia (13 december) de dagen „met een vlooiensprong" ver lengden. De meteorologische folklore niet alleen bij ons bleef aan eenmaal vastgestelde data zekere verschijnse len verbinden waaruit men verwach tingen zou kunnen puren. Vond men het zonde om de merkeldage: (lotda- gen) 20 maar te laten schieten of hield men vast aan het „volksgeloof" van eerdere generaties uit een soort ouderverering? Sommigen zeggen, dat het volk heel traag wetenschap pelijke stellingen aanvaardt uit een soort wantrouwen tegen de „revolu tionaire analyse" van natuurverschijn selen. En dan moest men op het land over het weer en de wind in verband met de oogst toch Iets te bepraten hebben. Als wij het weerbericht van de 29e september opslaan lezen we niets schokkends. Toch geldt deze dag de feestdag van Sint Michiel als een der „grote" lotdagen. Dr. Dufour schrijft in zijn boekje „Onze Volksche Weer kunde" o.a. dat op dat tijdstip van het iaar de oude Germanen grote of ferfeesten hielden. De wijnbouwers hechtten vroeger veel aandacht aan de vorst die vóór die tijd optrad, want zij geloofden, dat er verband was met de mei-vorsten die schade lijk zijn voor de druiventeelt. De boe ren openden 29 september galnoten of de maretak om te weten, wat hun het volgend jaar te wachten stond." Terug naar onze maand december. Heeft het 6 dec. in geheel het Duit se land geregend? Toch heet het nog steeds: „Sankt Nikolaus spült die Ufer ab" De volkse weerkunde wil, dat het weer met Kerstmis 25 december bepalend is voor het weer met Pasen: „Geeft Kerstmis warme zonneschijn, 'dan zal er te Pasen nog houtvuur zijn." Soortgelijke uitspraken hoort men ook in Frankrijk en in Duitsland. Voor december als geheel vermeldt prof. Bleeker nog een paar berijm de verwachtingen: „December mist is goud in de kist", hetgeen wil zeg gen dat een goede oogst kan worden verwacht het volgend jaar, als de maand december erg mistig is. Vrijdag nam de Titan een elevator bak over om die naar IJmuiden te brengen, waar zaterdagavond laat werd binnengelopen. Juist binnen de pieren gekomen deed zich de explosie voor. Het dek van de bak werd opgelicht en de twee runners door steekvlammen getroffen. De ontploffing deed zich voor bij de Butagas-installatie aan boord, waarop de runners tijdens de reis de maaltijden bereidden. Op de melding van de ontploffing en de brand op de sleep van de Titan waren de ongevallendienst en de politie van Velsen binnen enkele minuten aan het Sluisplein, waar de gewonden in middels aan land waren gebracht. Na dat een arts hen eerste hulp had ver leend, zijn zij met de ambulancewagens van de ongevallendienst naar het An tonius Ziekenhuis gebracht. De bestrijding van de brand was in tussen aangepakt door de sleepboot .Stentor", terwijl de Titan en de na derbij gekomen sleepboot Assistent er voor zorgden dat de brandende bak buiten de vaarroute naar het Buiten- spuikanaal te IJmuiden werd gesleept. Het vuur was daar snel bedwongen. Zondagmorgen hebben recherche en arbeidsinspectie een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de explo sie. Dit onderzoek wordt vandaag voortgezet, nadat het bluswater uit de bak is gepompt. De sleepboot Noord-Holland liep zon dagmorgen IJmuiden binnen en meerde de baggermolen eveneens af in het Buitenspuikanaal. De tweede elevator bak was kort tevoren in IJmuiden bin nengesleept door de sleepboot Hector en ook in het Buitenspuikanaal afge meerd. Over de wijze van voortzetting van de sleepreis van de Noord-Holland naar Kuweit zal vandaag nader worden beslist. DEN HAAG 13 dec. De koningin, die woensdagmiddag denieuwe Oosterscheldebrug bij Kortgene zal openen, zal na de opening tol betalen. De vorstin zal, vóór zij in het brugwachtershuisje op de brug de knappen indrukt waardoor de machines in werking worden ge steld welke de basculebrug zullen sluiten en de bomfeft" zullen ophalen, bij het tolhuisje de verschuldigde tol betalen. Bij. gunstig, .weer. zal de ko ningin over debrug doorlopen naar het aan de andere zijde gelegen Zie- rikzee. Koningin Juliana zal voorts het niéuwe wegenwachtstation op de weg van Kortgene naar de brug openen. Op het programma staat ook een défilé van de Zeeuwse vervoers ondernemingen. AMSTERDAM, 13 dec. Het bestuur van de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam is ais volgt samengesteld: J. C. Meyer, voorzitter; J. M. J. F. J. Smithuis, secretaris-penningmeester: mej. T. H. C. A. Nijenhuis, actie-Secre taresse; H. L. M. G. Bour, secretaris huisvesting; J. C. Hellendoorn, secre taris redukties buitenlandse studenten; J. W. Bottenheim jr., secretaris onder wijs en A. Vuijsje, pers-secretaris. CHICAGO, 13 dec. (RTR). Zater dagavond zijn bij een brand in een café in Chicago dertien mensen omgekomen de meesten door verstikking. Tw intig an dere bezoekers zijn in een ziekenhuis op genomen. Sommigen hunner zijn er zeer ernstig aan toe. De 26-jarige Robert Lassiter heeft be kend de brand te hebben gesticht. Hij was uit het cafe gesmeten, omdat hij met een mes zat te spelen. Uit wraak heeft hij toen jen vat benzine voor het café aangestoken. HILVERSUM, 13 dec. In de to neelzaal van „Het Hof van Holland" demonstreerde gisteren de Werkgemeen schap „Ons Leekenspel" hoe met jonge ren verschillende vormen van toneel spel beoefend kunnen worden. Onder leiding van Marcel van Dijk werd al lereerst met een twaalftal ULO-méisjes een werkles in creatief spel ten beste gegeven. Dat deze kennelijk bij het voort gezet onderwijs nog te weinig beoefende vorm van vrije expressie minder eenvou dig is dan het l{jkt bleek onder meer hieruit dat van de drie ter uitbeel ding opgegeven spreekwoorden er maar twee enigszins redelijk tot hun recht kwamen. Leerlingen van de Hilversumse katho lieke kweekschool gaven onder regie van Anton Sweers een knappe vertolking van Fritz Puhls door Bep de Beer ver taalde eigentijdse kerstspel „Drie He ren uit het Oosten". Hierin worden de Wijzen geconfronteerd met de zelfzuchti ge wereld van de slechts in haar eigen besognes belangstellende mensheid. Een spel dat qua typeringen vele verdiensten heeft, doch ondanks de overgave waar mee het gebracht werd qua bouw en bedoeling niet bijzonder sterk genoemd kan worden. De vervolgens door een drietal uit Hengelo afkomstige jonge volwassenen gespeelde navrante toneel schets „De dialoog aan het raam" van de Zweed Valentine Chorell kwam op dit punt beter uit de verf. Als een dis- cussiespel kan het voor de rijpere en rijpende jeugd van prachtige aanloop zijn voor een gesprek over de eenzaam heid en uitzichtloosheid van een zieke. Veertig leerlingen uit een klas in Steenwijkerwold (Kweekschool) brach ten als pièce de résistance Han van Koerts voor jongeren van 12-17 jaren geschreven muziekspel „Het Monster van Sagenland" voor het voetlicht en wel onder leiding van Joop Biekmann. In wezen een spel dat met diverse spe lende jongeren veel plezier kan ver schaffen, maar naar onze smaak in zijn geheel toch geen uitschieter kan worden genoemd. Het meest aantrekkelijk waren de melodietjes en de liedjes, die dan ook door de uitvoerenden met veel animo werden gebracht. H. J. W. Advertentie (Vervolg van pagina 1) gendom van de traditionele eigenaars van de onderneming vermeerde ren, berust volgens de vakbeweging echter op een fundamentele fout in de structuur van de maatschappij. „Hier mee worden de vermogensverhoudin gen in ons land steeds meer scheef getrokken. Het N.K.V. zal het zich tot taak blijven stellen, daarin verande ring te brengen." Mits hierbij de juiste harmonie wordt betracht en de verdeling der lasten plaats vindt volgens de noi> men van de verdelende rechtvaar digheid, is de vakbeweging er in be ginsel geen tegenstandster van, dat uitbreiding van de collectieve voor zieningen gepaard gaat met een vertraging in de stijging van de par ticuliere bestedingsmogelijkheden. Bij alle teleurstelling over het rap port van de werkgevers wegens afwij zing van vermogensaanwasdeling en in- vesteringsloon constateerde de heer Mertens toch met voldoening een ze kere evolutie in hun denken met be trekking tot het eigendomsbegrip en de deelgenootschapsgedachte. Als andere punten uit de rede van de heer Mertens, waarmee de vakbe weging zich zal hebben bezig te hou den, stippen wij aan: het vraagstuk van de automatisering, dat sterker aan gepakt zal moeten worden; verhoging van de loongrens voor de Arbeidswet tot ƒ11.500; uitbreiding van de wer kingssfeer van de Veiligheidswet tot al le werknemers vtm de onderneming en democratische invloed uit het maat schappelijk leven bij de economische en sociale integratie in de E.E.G. De noodzakelijke vormen en maatre gelen waarschijnlijk slechts op lan gere termjjn te realiseren voor een wezenlijke verandering van de inner lijke structuur van de onderneming maken bij het N.K.V. onderwerp van studie eri beraad uit, zo deelde de heer Mertens mee. Het N.K.V. is van oor deel, dat de wet op de ondernemings raden onvoldoende mogelijkheden biedt om tot een werkelijk overleg binnen de onderneming te komen. Er zijn naar het inzicht van de Verbondsvoor zitter andere middelen, waarbij overi gens de ondernemingsraad op bepaal de wijze kan worden ingeschakeld. Ge dacht wordt aan bepaalde vaste rech ten, zoals het recht van enquête en het recht van beroep, die mede door de vakbeweging als zodanig geëffectu eerd kunnen worden. (Van onze correspondent) LONDEN, 13 dec. Grootscheepse diefstallen, vooral van juwelen, edele metalen en kostbare bontsoorten, zijn de laatste maanden in Brittannië, voor al in Londen en de omringende provin cies, in zo grote mate toegenomen, dat er sprake is van nationale ongerust heid. Het dagblad The Times wijdde vanmorgen een hoofdartikel aan deze ongerustheid en merkte onder meer op, dat liet Britse publiek de overtuiging moet krijgen, dat de georganiseerde misdaad de bovenhand begint te krijgen. In Londen alleen is in de loop van dit jaar voor twaalf en een half mil joen gulden gestolen. In het afgelopen weekeinde werd voor een bedrag van 500.000 gulden gestolen aan antiek zil ver in het centrum van Londen. Op za terdag stalen drie personen, een vrouw en twee mannen, voor een bedrag vair 800.000 gulden aan juwelen, eveneens in het hart van Ionden. De Londense politie heeft méér dan een vermoeden, dat een Londens han delaar in diamanten en andere juwelen optreedt als heler voor de dieven. De vorige maand werd voor vijf miljoen gulden aan juwelen gestolen van de koninklijke juweliers Carrington in Re- gentstreet. In september werd voor 500.000 aan juwelen ontvreemd van een juwelier in Clerkenwellroad in Londen en voor 200.000 gulden van Lady Queens- berry. In februari van dit jaar werd voor een miljoen aan juwelen gestolen van de firma Packer, eveneens in Re- gentstreet, en in januari van het huidige jaar werd de bekende Londense juwe lier H. Rosenberg beroofd van diaman ten ter waarde van drie miljoen gulden. AMSTERDAM, 13 dec. De politie heeft zondagmiddag uit het water van de Nieuwe Herengracht te Amsterdam het stoffelijk overschot van een be jaarde man, de 90-jarige A. van Hou ten, opgehaald, die al een maand werd vermist. De man woonde in het oude mannenhuis „Amstel" aan de Amstel. Het uit het water halen van het stof felijk overschot ging zeer omzichtig, omdat de politie aanvankelijk vermoed de dat dit het lijk van de vermiste Ame rikaanse professor Follis was. (Advertentie) Prijzen van: 20 zijn gevallen op de nummers eindigende op 5 50 zijn gevallen op de nummers eindigende op 59 100 zijn gevallen op de nummers eind'gende op 0$ 200 zijn gevallen op de nummers eindigende op 83 400 zijn gevallen op de nummers eindigende op 539* 1000 zijn gevallen op de nummers e'ndigende op 031 2000 zijn gevallen op de nummers eindigende op 7133 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 031399 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 085364 Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 085125* Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 097866 Een orijs van f 5000 is gevallen op het nummer 077109* De prijs van 10000 is gevallen op het nummer 070128 De prijs van f 20000 is gevallen op het nummer 018048 De prijs van f 25000 is gevallen op het nummer 051597 De prijs van 50000 is gevallen op het nummer 089399 De prijs van f 100000 is gevallen op het nummer 022605* Let wel; op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7