Schim(mel) van Sinterklaas in Haarlems raadzaal Raadsleden pleitten in alle toonaarden voor de jeugd Vraag naar jeugdcentra Fa. v. Empelen v. Dijk Tingel Tangel nam welvaart op de korrel Pater dr. Cassianus Heul zeil in Leiden overleden V ermaard ioloog Olivier Koop tachtig jaar Wegens plannen G.S. Rooversbroekpolder Raad Lisse in beroep bij kroon Klaverjassen voor gedupeerd echtpaar house or engiand Rijzondere Hulp I Woensdag 22 december in Haarlem volkskerstzang Aantrekkelijk programma Koopman in heiligenbeelden meerOnzin P9 Zang en Kleur te Hille gom exposeert Ook papagaaien- in soc Postduiven in de Taveerne Bromfietser botst met wielrijder Volkskerstzang Nieuw Vennep WEKELIJKSE KEURING IN KRELAGEHUIS Volkskerstzana in Hoofddorp SPARREGROEN KERSTSPARREN ZijCocktailjurk - U, feestelijk zwart. o STEMMEN UIT STAD EX STREEK Traditioneel Parkieten verkocht voor papegaaien DINSDAG 14 DECEMBER 1965 PAGINA 3 De feestelijke etentjes van deze maand, het feestelijk diner-dansant op tweede kerstdag, het feestelijke uitgaan... talrijk zijn de gelegenheden voor een ele gante smoking. De nonchalante jaren liggen achter ons - het is weer bon-ton om vormelijk-feestelijk gekleed te gaan bij feestelijk-vormelijke gelegen heden. House of England zal U gaarne adviseren. v.a. 249.50 99 HAARLEM, 14 dec. Zonder blikken of blozen voerde de heer Peeters (K.V. gisteren de schim (mei) van Sinter- klaag binnen de vergadering van de ge meenteraad. Vermoedelijk niet zonder succes deed hij de suggestie volgend jaar de goedheiligman in Haarlem bin den te halen op zaterdagochtend. Dan houden ook de vaders mee de stad kun nen ingaan en zou de intocht een groot familiefeest kunnen worden. Overi gens moest het hem (Peeters) van het hart, dat het maar een armoedige be doening was met zo'n intocht. Ook dit Jaar is de voorbereiding van de intocht niet zonder schokken verlopen. Het was een uitstekend 'idee, de Raad voor de jeugd bij de organisatie te betrekken. En voor de buitenstaander had de in tocht een fleurig aanzien. Maar wie ach ter de schermen had kunnen kijken, had Wel gezien, dat het allemaal niet zo rooskleurig was geweest. De gemeente had de Raad voor de Jeugd geen porte- nionnaie meegegeven. Er was geen ge meentelijke cent voorhanden. Vroom en Dreesmann heeft er veel geld in gesto ken, de ambtenaren waren bedelaars, die aan alle kanten moesten schooie ren. De burgemeester wist van de prins, laat staan van Sinterklaas, geen kwaad. Had maar met mjj komen praten, zeidc hij, en het was heus wel voor elkaar ge komen. De heer Peeters maakte daar van een extra-notitie. Het had hem niet temin verheugd, dat inmiddels van de winkeliers van de Grote Houtstraatvere niging bericht was binnengekomen, dat Sinterklaas volgend jaar ook op hen kon rekenen. Misschien volgen er nog meer middenstanders. Voordat de heer Peeters zjjn Sinter klaas-tirade had afgestoken, had hij op uitbundige wijze de leftrompet gestoken over de ambtenaren van .jeugdzaken", die dagen en nachten aan hun werk voor de jeugd besteden. Ten aanzien van het beleid van het college betreurde hij het, dat er vrijwel geen geld is uitgetrokken in 1966 om de vele bestaande plannen te realiseren. Van' de zogenaamde jeugd honken is nog niets terecht gekomen. Ze zijn nu gepland voor 1969 tot grote teleurstelling van de jeugdverenigingen, bij wie vanwege de gemeente de meest gunstige verwachtingen waren gewekt. Het is met dat jeugdwerk toch een rare geschiedenis, aldus de heer Peeters. 'n Goede behuizing kan er haast nooit af. Komt er ergens een vouwval leeg, dan is die goed voor het jeugdwerd. Net als met de vroegere charitas: een versleten jas geef je maar aan de armen. Hij had trouwens heel veel op het hart. Hoe is het met het Baken? Kunnen we geen jeugdcentra stichten, waar de (Advertentie) in alle maten, ook met kluit. Gehaald en contant betaald 10% korting. TUINBOUWBEDRIJF ZANDVOORTSELAAN 190 AERDENHOUT - TEL. 41950-41951 HAARLEM, 14 dec. „U had het nog nooit zo goed" is de welvaarts- kreet van de jaren zestig. Het cabaret .Tingel Tangel" wil in zijn tiende sei zoen laten merken dat er aan deze zo veel genoemde welvaartstaat nog tal van feilen kleven; of liever dat deze wel stand juist onhebbelijkheden oproept. V daar dat Sieto en Marijke Hoving bo vengenoemde kreet als thema voor hun tweede lustrumtoernee hebben geko zen. Tingel Tangel heeft een greep gedaan in het welvaartskaf. Daarbij heeft hi) geen omzichtige keuze gemaakt. Van daar misschien dat sommige onderde len van het programma hun doel mis ten. Of kwam dat door de razendsnel uitgesproken teksten, waardoor het pu bliek, nauwelijks geconfronteerd met een pointe, zich al weer moet concentreren op de opbouw van de volgende? Een feit is het in ieder geval dat de Haarlemse stadsschouwburg niet op zijn grondvesten heeft getrild van de lach Op de ejrste plaats was daarvoor de opkomst te gering, maar bovendien vraagt de af en toe loodzware humor van Hoving eerder een glimlach dan een lachsalvo. De James Bondcultus en beeldbuis- religie worden gehekeld; het gebrekki ge wegennet („We worden eerdaags alle maal Wegenfondspatiënten) en de uit laatgassen op de spitsuren. Maar ook de nozem op zijn brommer die het lo pen verleerd heeft en het tv-motoren en straaljagerlawaai komen aan bod. Als Sieto Hoving dan deze mankemen ten van de welvaartstaat aan ons voor schotelt is hij een aandoenlijke en tege lijk zeer spitse, nochtans volstrekt on gevaarlijke provo, die van uit een hoek je venijnig naar alle kanten trapt, maar niettemin geen schade aanricht. Het spreekt nu bijna vanzelf dat ook Claus een beurt krijgt. Zo'n ge legenheid latt geen enkele cabarettier voorbijgaan. Hoving heeft zijn program ma vooral wat dit onderwerp betreft, up to date gehouden?: „Het stond nog in de Times; De Quay heeft de oplaag nog willen kopen, maar 't werd hem te duur: zou misplaatst geweest zijn °m hie te schrijven, in variant op het programmathema „U hebt nog nooit zo gelachen", maar dat zal waarschijn lijk ook niet de bedoeling zijn geweest. M. de G. jongen elkaar kunnen ontmoeten? Zou den daar de eventueel te stichten wijk- sporthallen niet voor gebruikt kunnen worden? De andere raadsleden waren evenzeer vol van de jeugd. De heer v. d. Bergh (Prot. Ghr.) wilde zelfs speelge- legenheden op de huizen. De heer Steij- aard (P.S.P.) pleitte voor rolschaatsba- nen bij de speeltuinen. In aansluiting op desbetreffende op merkingen van de heer Peeters gaf wet houder Voskuilen een soort college weg over „kind en spel". Hij vond het maai moeilijk vergelijkingen te treffen met de situatie van vóór de oorlog. Hij was er niet zo van overtuigd, dat die ten nade le van deze tijd zouden uitvallen. Met de heer Peeters was hij blij over de invoe ring van culturele paspoorten voor de niet-werkende jeugd, waarvoor nu 350 aanvragen zijn binnengekomen. Men zal ervoor zorgen, dat de zaak niet te cultu reel wordt opgezet. De eerste avond ter kennismaking zal na een cultureel pro gramma worden afgesloten met dansen. Uit het relaas van de heer Voskui len hebben we verder genoteerd: prio riteit wordt verleend aan het wijk centrum in Schalkwijk, het Baken staat nu in de volle belangstelling, in Schalkwijk zullen speeltuinen komen, maar de clubhuizen hebben voorrang, de Stuif-Stuif kan wegens practische bezwaren niet over de stad gedecen traliseerd worden, het benutten van schoolpleinen als vrije speelgelegen- heden is een probleem, waar men nog lang niet uit is. Tenslotte uitte de wet houder zijn.teleurstelling over het feit, dat onder meer bestuurders van speel tuinverenigingen zo moeilijk te bewe gen zijn platgetreden paden te verla ten. LEIDEN, 14 dec. In een zieken huis te Leiden is gistermiddag na een kort ziekbed op 83-jarige leeftijd over leden de internationaal befaamde so cioloog pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M De overledene heeft zich grote bekendheid verworven als predikant, publicist en door zijn deskundigheid op het terrein van de standsorganisaties en de sociale encyclieken. Sinds 1961 was pater Hentzen rustend in het huis van de Franciscanen te Katwijk. Hjj werd op 8 juni 1882 in Rotter dam geboren. In 1901 trad hij in het klooster en in 1908 werd hij priester gewijd. Na zijn wijding volgde pater Hentzen cursussen in de pastorale we tenschap tijdens zijn assistentschap in Woerden. In 1912 ging hij naar de uni versiteit van Leuven politieke en socia- HAARLEM, 14 dec. Gisteren heeft Olivier Koop, die als kerkmusicus in Nederland grote bekendheid geniet, zijn tachtigste verjaardag gevierd. Zijn opzet om deze dag zo stil mogelijk te houden, is niet gelukt. Vele vrienden kwamen hem persoonlijk gelukwensen, uit heel het land stroomden de felicitaties bin nen in „Delftweide", waar Koop enkele jaren geleden met zijn vrouw intrek heeft genomen. Olivier Koop, die onder meer vele jaren ook muziekrecensent, is geweest van de Nieuwe Haarlemse Courant, heeft enorm veel voor de kerkmuziek gedaan. Minstens zo groot is zijn acti viteit geweest ten gunste van de sociale positie van de kerkmusicus. Deswege werd hem destijds al een pauselijke on derscheiding verleend. Gisteren kwam namens de voorzitter van de Gregorius- vereniging pastoor J. B. Karskens uit Ouderkerk hem feliciteren. Hjj onder scheidde Koop met de gouden ere-me- daille van de vereniging. Het feest werd ingezet met een plech tige H. Mis, opgedragen door pater dr. J. Awich S. J. in de kapel van Delft- weide. Het zangkoor van de Aarden- houtse Antoniusparochie, waarvan Oli vier Koop dirigent is geweest, zong een Gregoriaanse Mis onder leiding van de heer H. Bonarius met aan het orgel Joop Scheider. Ie wetenschappen studeren, welke stu die hij bekroonde met de doctorstitel. In 1916 werd pater Hentzen lector in de gewijde welsprekendheid in het fraters huis te Venray. In gelijke functie ging hij in 1919 naar Maastricht. In het jaar 1932 werd hij definitor van de pro vincie der paters Franciscanen. Vier jaar later werd hij pastoor van de pa rochie van het H. Hart in Haarlem en in 1938 werd hjj tevens overste van het huis in Haarlem. Delft begroette pater Cassianus in 1946 als pastoor-overste. In 1955 werd hij gardiaan van het stu diehuis van de Orde aan de Nijmeegse universiteit. Drie jaar later keerde pa ter Hentzen terug naar Haarlem om te assisteren in de zielzorg. Dit was zijn laatste standplaats voor zijn rustperio de in Katwjjk. Pater Cassianus heeft een groot eel van zjjn bekendheid te danken aan tal van sociale studiedagen, waaraan hij zijn medewerking verleen de. Voorts was hij jarenlang hoofdre dacteur van het blad „De gewijde rede" en adviseur van de Kath. Werkgevers vereniging. Als socioloog heeft hij vele publicaties op zijn naam staan. Behal ve een favoriet predikant, was deze ma- strale figuur met zijn voorliefde voor barok zowel praktisch als theoretisch een vermaard deskundige. ongecorrigeerd) VOLENDAM, 14 dec. De laatste tijd zijn verschillende vrouwen en ook meis jes in de avonduren aangesproken door een automibilist. De man had kennelijk minder fraaie bedoelingen. Het bleek een 29-jarige Amsterdammer te zijn. Hij werd door de politie verhoord en door enige vrouwen, die hij lastig had ge vallen, na confrontatie herkend. LISSE, 14 dec. De gemeenteraad van Lisse heeft gisteravond besloten beroep aan te tekenen bij de Kroon te gen een besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Hoiland tot afwijzing van het plan, waarbij de Rooversbroekpol der is betrokken. De gemeente Lisse wil van de Rooversbroekpolder tot een be- namelijk lie agrarische bestemming van de Rooversbroekpolder tot een be paald gedeelte beperken en het over grote deel tot woongebied bestemmen. Gedeputeerde Staten achten dit in strijd met het Streekplan-Bollenstreek, volgens welk plan de Rooversbroekpolder meer een recreatief karakter moet krijgen. Hiertegen zijn van gemeentewege ern stige bezwaren, omdat na de voltooi ing van de Poelpolder de Rooversbroek polder een uitgesproken gebied is voor de verdere ontwikkeling van het woon gebied van Lisse. Wanneer aan de Rooversbroekpolder vanaf nu geen bebouwing is voorge schreven, kunnen zich agrarische be drijven gaan vestigen, die na jaren, wanneer de Rooversbroekpolder woon gebied gaat worden, tegen hoge bedrijfs kosten moeten worden weggekocht. Om zeker te zijn van zo weinig mogelijk moeilijkheden voor de ontwikkeling van de woningbouw in de toekomst, moet aan de Rooversbroekpolder vanaf heden de bestemming van bebouwing worden ge geven, aldus de gemeente Lisse. LISSE, 14 dec. De tentoonstelling van de Postduivenvereniging „De Luehtklievers" heeft veel moois te zien gegeven op dit gebied. J. A. van Doest behaalde het hoogst aantal punten. M. de Vreugd, voerde de mooiste oude doffer ten tonele. G. B. Roodenburg zette de mooiste duivin er naast, ter wijl P. A. Opdam in de jonge dieren de mooiste doffer bleek te hebben en de mooiste jonge duivin. Allen zijn le den van de vereniging uit Lisse. VIJFHUIZEN, 14 dec. Tijdens de storm van de laatste weken werd het jeugdige echtpaar Lammens aan de Ringdijk zwaar gedupeerd, toen het zijn woonboot en een groot deel van zijn in boedel verloor. De klaverjasclub De Nieuwe Brug gaat een avond beleggen om hun nood wat te lenigen. Op 18 de cember wordt er in Ons Bruggehoofd op de speeltuin (Vijfhuizerdijk, naast liet viadukt van de Schipholweg over de Ringvaart) een klaverjaswedstrijd gehouden, waarvan de opbrengst geheel aan het gedupeerde echtpaar ten goede komt. Verder zijn er in Ons Bruggehoofd twee seizoenavonden: op 22 december houdt de reisvereniging De Nieuwe Brug de traditionele kerst-wildkien- avond en de volgende dag houdt de klaverjasclub een kerstwedstrijd. (Advertentie) REGEREN C'n her»nmodeJ IS VOORUITZIEN I (Advertentie) Hans en Anneke van der Heijden edelsmid - naaldkunstenares Spekstr. 3 (achter de Vleeshal) tel. 15745 HAARLEM, 14 dec. Woensdag 22 december, 's avonds om acht uur, wordt in de grote zaal van het Haarlemse ge meentelijk concertgebouw weer de tra ditionele volkskerstzangavond gehouden Ter voorbereiding van het kerstfeest wordt een grote samenkomst gehouden waarbij het accent gelegd zal worden op de gemeenschapszang. De samen komst is bedoeld voor alle gezindten voor iedereen, die „van goede wil" is Tot nu toe was het in Haarlem mo gelijk gebleken, geen entree-geld te hef fen voor de volkskerstzang, dit in te genstelling tot verschillende andere ge meenten. De kosten konden voor een goed deel worden opgevangen met een collecte, welke na afloop van de sa menkomst werd gehouden. Intussen zijn de kosten zo hoog geworden, dat ook het comité, dat de volkskerstzang in Haarlem organiseert, zich genoodzaakt ziet een toegangsprijs te vragen. De entree-prijs bedraagt 55 cent per per soon. De kaarten zijn vanaf donderdag verkrijgbaar bij de V.V.V.-Haarlems Bloei en bij het bureau van ons blad, Smedestragt 5. Voor de kerstsamenkomst is weer een aantrekkelijk programma opge steld. Het kerstverhaal zal in fragmen ten verteld worden. Ter afwisseling zul len de kerstliederen worden gezongen, Het comité heeft zich van de medewer king verzekerd van ongeveer elf koren, die samen een groot gemengd koor zul len vormen. Voorts verlenen ,.Arti et Religioni" en de organist Pieter Jong hun medewerking. Teke Bijlsma heeft de muzikale leiding. Els Buitendijk is aangezocht de tekst van het kerstver- „Geen kerstgroepen meer tegen woordig? Grote onzin, ze gaan vlot ter van de hand dan ooit tevoren!" De heer H. Loots, omringd door tientallen schaapjes, kindjes Jezus en moede koningen, wuift alle geruchten als zou de kerststal zijn plaats aan de kerstboom hebben moeten afstaan weg in de gewijde sfeer van zijn religieuse beeldenwinkel op de hoek van het Verwulft en de Koningstraat in Haarlem. Een sfeer die blijkens de uitlatingen van de koopman-in- heiligheid wordt verfrist door een modern windje. „Geloof mij, de mensen willen in deze romantische kerstdagen iets re ligieus in huis hebben. Zelfs de pro testanten schuwen onze zaak niet meer. Een aanzienlijk deel van on ze omzet van 700 kerstgroepen per jaar komt voor hun rekening. Trou wens, moeten we die beeldencultus nu wel kapot maken? Ais de mensen liet nou fijn vinden om zo iets in huis te hebben, laat ze dan. En dan bedoel ik die kerststalletjes met stuifsneeuw, hemelsblauwe achter grond en fel gekleurde beeldjes." „Wij zeggen dat het lelijk is en van wansmaak getuigt, maar zolang het nog door veel mensen wordt ge kocht voorziet het in een behoefte." Toch is de tijd van de robuuste Heilig Hartbeelden („met een Chris tusfiguur als een verkeersagent", drukt Loots plastisch uit) wel voor bij. In een donkere kast heeft hij er nog wel een paar staan, meer als curiositeit dan als potente handels waar. „Een amateurtoneelvereniging krijgt ze wel eens in bruikleen als het stuk zich in een pastoorskamer afspeelt". De vraag in de kerstgroepenbran che gaat tegenwoordig meer in de richting van het artistieke. Het is nu niet meer nodig dat een Maria- figuur devoot neerziet op een konin klijke baby met appelwangetjes. „Ik heb Maria's met het kindje op schoot om het een schone luier aan te doen. Ik verkoop er dan een leeg kribje b(j. Dat is voor de mensen soms een beetje onwennig gezicht, maar als ik ze het dan uitleg hebben ze toch meestal geen bezwaar. Ook die Jozeph-figuren met het uiterlijk van een bejaarde gaan er zo langzamer hand uit. Samen met die juwelen van baby's. Jozeph was toch zeker een normaal jonge vader en pas ge boren kinderen zijn aartslelijk Kort gezegd: de huidige kerst groepen hebben de tendens kleiner maar fijner te worden. Dat „kleiner vindt zijn oorzaak in het chronische gebrek aan ruimte van de Nederlan der anno 1965. Op het piepkleine schoorsteenmanteltje van een flat is soms nauwelijks plaats voor Maria en Jozeph met kindje, laat staan voor een hele kudde met schapen en groe pen herders die een wollige last tor sen. De ruimere portemonnaie schept tevens de mogelijkheid om kunstzinnig meer verantwoorde ex emplaren aan te schaffen. Ten ver fraaiing van het interieur en tot heil van de beeldenkoopman uiteraard. „De kerstgroep heeft een actief aanzicht gekregen", zegt de heer Loots. „De conservatieve groepen zijn statisch, iedereen kijkt devoot voor zich uit. In de moderne groep zit beweging: de herders zijn echt met hun schaapjes bezig of liggen ongeïnteresseerd te luieren, de ko ningen hebben meer uitdrukkings kracht en het vee is van zijn vaste standplaats achter de kribbe verdwe nen. Waarom die os en die ezel nu niet eens voor de kribbe gezet, als of ze net een plasje gedaan hebben?" Mag de beeldencultus dan geen klap hebben gekregen, maar meer naar de culturele en artistieke sec tor zijn omgebogen, de religieuse handelswaar over het algemeen ge nomen is sinds de liturgievernieu wing maar moeilijk aan de man te brengen. Om het met de woorden van de heer Loots te zeggen: „De handel in kerkboeken ligt volkomen plat en de wijwaterbakjes zjjn opge droogd, maar dat is al bijna 20 jaar zo". M. d. G. franciscaan, zal de samenkomst ope nen. Ds. Joh. Brinsgeest verzorgt de haai voor te lezen. Pater J. Huigens sluiting. HILLEGOM, 14 dec. De kanarie en tropische vogel-vereniging „Zang en kleur" houdt een tentoonstelling van haar vogels tijdens het weekeinde, za terdag 19 december, in het jeugdhuis achter de St. Josephkerk te Hillegom, De eigenaars zijn reeds druk bezig hun vogels af te richten, opdat zij op de dag van de tentoonstelling goed voor de dag komen. Dit is van groot be lang. Bij de kleurenkanarie kan de hou ding een punt voordeel opleveren. Dit kan de eigenaar bevorderen door in de bovenkant van de kooi een stukje ap pel te bevestigen, of enig ander groen. Zo kan het afkooien van de vogel in een kleine kooi gedurende veertien da gen voor de tentoonstelling veel doen. Het africhten van zangkanaries ver eist weer andere methoden. Kennis van de zang is gewenst om te besluisteren in de tijd van het opkooien. Dat is half november voor waterslagers en half oktober voor Harzers. Na een week wordt de zangkast afgeschermd met een gordijn. Bij regelmatig uitzetten, de eer ste dagen niet langer dan tien minuten, beginnen de vogels vanzelf te zingen na dat zij uit de zangkast zijn gehaald en dan bij de keurmeester hun lied laten horen. Daarbij is diepte en zuiverheid var. toon en toeren van het grootste belang. Bij tropische vogels wordt grote ken nis vereist; juiste tekening, afmeting en goede conditie. De echte liefhebber heeft dit alles zelf voor een groot deel in handen door te zorgen voor de juis te huisvesting, de variatie in het menu en de goede verzorging. Van dit alles kan de bezoeker genie ten zaterdag 18 en zondag 19 december in het jeuigdgebouw achter de St. Jo- sephkeik, Hoofdstraat, te Hillegom. HAARLEM, 14 dec. Op de kruising Kousebandsbrug-Bromverskade zijn gis termorgen even voor half acht een fiet ser en een bromfietser met elkaar in botsing gekomen. Het ongeval ontstond doordat de 58-jarige schilder P.B. uit Haarlem rijdende op een bromfiets op de brug geen voorrang verleende aan de wielrijder, de zestigjarige concierge A.C., eveneens uit Haarlem, die op de Bromverskade fietste. De bromfietser is voor een hersenschudding behandeld in het Marinehospitaal te Overveen.. NIEU WVENNEP, 14 dec. Onder het motto „Het gevaarlijke kind" wordt donderdagavond 23 december in de ka tholieke kerk van Nieuw Vennep een volkskerstzang gehouden. Bij deze ge legenheid luiden de klokken van zeven uur tot kwart over zeven. Muziekver eniging Irene concerteert hierna tot half acht. Pastoor D. de Wit opent de kerst zangavond, die om half acht begint. Hervormd predikant J. Bronsgeest ver zorgt de schriftlezing en gereformeerd predikant G. Peddemors houdt een kor te toespraak. De tweede hervormd pre dikant J. Keiser sluit de bijeenkomst. Kapelaan W. Al spreekt een kerstwens tot de Spaanse arbeiders, die in Nieuw Vennep werken en die avond bijzonder weikom zijn. Medewerking verlenen verder het ka tholiek kerkkoor onder leiding van B. Duwel, het katholiek kinderkoor onder leiding van zuster Hedwig, het; hervormd kerkkoor en de zang- en speelgroep van de christelljek ulo-school, de laatste ko ren onder leiding van F. Zwaving, die tevsn optreedt als organist. eder jaar heeft onze actie zijn trouwe klanten. We bedoelen de lezers, wier naam altijd weer in onze verantwoording komt te staan. Sommige initialen kennen we al van jaren her. Het handschrift is al vol doende om te zeggen: o, dat is die of die. De oude garde dunt helaas uit. Een nieuwe generatie moet de taak overnemen. Voor de jongeren is deze opwekking bedoeld: wees 'ns één keer traditioneel en stap in de voetsporen van de ouderen. Ook in vele jonge gezinnen heerst grote nood. Ook daar moet geholpen worden. Laten we het dan ook doen. Iedere gift, hoe klein ook, is van harte welkom. We wachten weer in spanning. U kunt uw giften overmaken op giro nummer 143480 van de Nieuwe Haar lemse Courant met vermelding ..Bij zondere Hulp". Ook kunt u uw bijdra gen afgeven aan het bureau van onze courant: Smedestraat 5, Haarlem. HAARLEM, 14 dec. Ook in Haar lem zijn nu gevallen van papagaaien- ziekte geconstateerd. De vogels zijn, evenals in Terschelling en Terneuzen afkomstig van een postorderbedrijf te Voorburg'. Zij zijn, voor zover zij niet zijn overleden, voor onderzoek naar een laboratorium overgebracht. Bovendien is nog gebleken dat de kopers zijn be kocht omdat de dieren geen papagaaien maar een groot soort parkiet waren. Tegen de Voorburgse firma is een aa klacht wegens dierenmishandeling inge diend. Twee Haarlemse families gingen en kele dagen voor St. Nicolaas in op een aanlokkelijke advertentie, waarin een papegaai met kooi werd aangeboden voor slechts 75 gulden. De normale han- delsprjjs van een papegaai ligt om en nabij de 250 gulden. Bij telefonische informatie werd nog te verstaan gege ven dat het niet lang zou duren of de beesten zouden gaat praten. Toen een van de vogels kort na aan komst overleed liet de koopman uit Voorburg weten dat hij onmiddellijk een ander exemplaar zou opsturen te gen inkoopsprijs (20 gulden). Maar ook deze vogel vertoonde na aankomst al tekenen van de zo gevreesde papegaai enziekte. Bovendien was een van de pootjes gebroken. In Heemstede deed zich gisteren een bijna analoog geval voor. Een echtpaar aan de Binnenweg ging in op de advertentie en ontving voor 75 gulden kooi en vogel. Het plezier duurde echter maar een paar dagen want weldra vertoonde ook dit beest de verschijnselen van de ziekte. In beide gevallen moest de Haarlem se dierenarts dr. J. Hagedoom de ge dupeerde families vertellen dat ze een beest hadden gekocht dat slechts in de verte familie van de papegaai is. De opgestuurde Boerenbontparkieten zou den nooit leren spreken. Dr. Hagedoom heeft een aanklacht wegens dierenmis handeling bij de politie ingediend. „De Voorburgse firma is al tientallen malen geverbaliseerd. Zij moet nu maar eens weten waar zjj aan toe is." De papegaaienziekte is een aandoe ning aan de luchtwegen. Wanneer men sen door de zieke vogels worden geïn fecteerd kunnen zij daarvan levens gevaarlijk ziek wórden. HAARLEM, 14 dec. Er waren gisteren op de wekelijkse keuring heel wat bloemen. Vooral de tulpen die het laboratorium voor Bloembollenonder- onderzoek te Lisse naar voren bracht, trokken veel belangstelling. De inzen ding moet de broeier niet zo veel heb ben gezegd, omdat de bloemen voor een deel in afgesneden toestand werden geëxposeerd. We hadden ze liever op de kist gezien. Interessant waren de op water in bloei :etrokken hyacinten Ostara en Delfts Rauw die van goede kwaliteit waren. Ook de oranjekleurige tulp Tommy zag er goed uit, evenals de rode Apel doorn, waarvan de bollen in Italië wa ren geteeld. Zeer mooie hyacinten bracht de fa. Gebrs. Segers te Lisse: de roserode Amsterdam. Verder zagen we zachtrose Prinses Irene, een sport van de vermaarde Pink Pearl, nog al tijd een koploper bü de hyacinten on danks het feit dat deze variëteit reeds in 1910 werd gewonnen door de Lissese bloembollenkweker J. W. A. Lefeber. Van uitstekende kwaliteit was ook de rose Delight, naar voren gebracht door de fa. Walter Blom en Zn. te Hille gom. Van deze firma noteerden we te vens de mysterieus getinte Distinction, een sombere paarspurperen variëteit die reeds in de vorige eeuw werd ge wonnen. C. Nieuwenhuis te Lisse bracht de mooie rose hyacint Marianne voor het voetlicht. Bij de tulpen viel de dubbele Abode- ment, geel met rood, van P. Hermans te Voorhout, weer op door goede stand en frisse kleur. De gele Levant zagen we in puike conditie van de fa. P. De Wildt uit Heemstede, terwijl de fa. J. H. Clement uit Lisse de rode Rubv Red in beste kwaliteit ten tonele voerde. Uit Santpoort kwam de fa. Ant. Nijssen en Zn. met een paar kistjes van de fraaie dubbele rode Stockholm. Heel goed was ook de geel met rood gete kende tulp Christmas. Favorite van J. C. Nieuwenhuis te Lisse. Narcissen waren er niet veel, maar de pannen met de fraaie Barret Brow ning die de fa. M. Kruyff te Hillegom, exposeerde, waren boven alle lof ver- heven. Dat liet werkelijk niets te wen sen over. Thailand Volgens in Bangkok ont vangen berichten zijn in de afgelopen tjjd tenminste vier mensen om het le ven gekomen bij botsingen tussen de Thailandse politie en „communistische elementen" in het noordoosten van Thailand. (Reuter) HOOFDDORP, 14 dec. Donderdag 23 december wordt in de aula van de technische school te Hoofddorp de jaar- lijkse volkskerstzanavond gehouden. Mei begelieding van het fanfaregezeischap, onder leiding' van J. Zwagerman, wor den vele bekende kerstliederen gezon gen. De samenzang wordt afgewisseld met voorlezen van gedeelten uit het kerstevangelie en andere toepasselijke bijbelgedeelten, alsmede met koorzang an het christelijk gemengd koor, on der leiding van Richard Heidema. Burgemeester F. Th. Dijekmeester van Haarlemmermeer spreekt een wel komstwoord en mej. ds. M. Keizer, doopsgezind predikante, houdt een kor te toespraak. Deken G. Alkemade, ds. de Vries en ds. D. van Wijngaarden verzorgen de schriftlezingen. Ds. Ver sluis sluit de bijeenkomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3