Soms heftige discussie over betekenis en voortbestaan Wonderlijke wereld met eigen sfeer en traditie I Ml D IC 1 00 Lawaai, walmen Delft bestreden en nu vanuit W L korting op een brilmontuur r— Alléén1 zuiver wollen meisjescoats zuiver wollen meisjesjurkjes i een vr. of mnl. adm. kracht een vr. of mnl. jongste bediende woensdag en donderdag: Prins Bernhard bij Lemnitzer pagina L lil! tl #£-/•' wÊ Bijzondere uitkering voor buitengewoon pensioengerechtigden maar dat is niet het enige.. DINSDAG 14 DECEMBER 1963 Het beeld van zijn image is dat van de man, die met de witgekuifde golven mee naar vreemde stranden snelt, zijn wapen hoog boven het hoofd geheven en het zeeschuim in de mond en ooghoeken. Zijn nau tische binding is ook onmisken baar. En men kan gerust stellen dat hij op zijn best is met de zilte ademtocht van de zee in zijn nek. Dat is historisch zo gegroeid, want ooit was hij gewoon een harde pikbroek, die zowel hoog in de slingerende ra's als tijdens het gevecht op vaste grond zijn mannetje stond. Men noemt hem kortweg marinier en hij maakt deel uit van een eerbiedwaardig keurkorps, dat deze week op de kop af driehonderd jaar bestaat. Daarom hebben de mannen die het zijn en die welke het waren, feest. Een feest niet alleen ge kruid met herinneringen, maar ook met sentimenten. Al is dat laatste dan nog zo in strijd met de ware aard van de marinier. In het voorste gelid tijdens de politionele acties op Java. a '£ém HAYE THOMAS *0*"' v jjJJIII I - m Jn" voor actie in de kattelong. De Marinier van Titus Leeser op het Rotterdamse Oostplein. Gevraagd op groot kantoor te Amsterdam Uw montuur is 2 jaar gratis verzekerd tegen breuk of verlies. 4t Haagsman heeft een overzichtelijke keus uit meer dan 1000 verschillende mon turen. Naast de kortingen van de verschillen de ziekenfondsen geeft Haagsman U ook nog het restant op de glazen cadeau! En natuurlijk wordt U prettig en vak kundig geholpen. ga daarom naarbrillenspecialist Jansstraat 56 (t.o. gerechtsgebouw) tel. 10180 Barteljorisstraat 3, tel. 21459 Rijksstraatweg 86 (bij de Overtonweg) tel.51254 KORPS MARINIERS 300 JAAR v De geschiedenis van het Neder landse Korps Mariniers is er een van „ups en downs". Die van de „ups" voert onmiddel lijk terug naar de dagen van bloed, zweet en tranen. Naar fel en hevig strijdrumoer. Die van de „downs" naar rustige tijden, waarin soms hef tig over de betekenis en het voortbe staan van het korps werd gediscus sieerd. Helemaal onbegrijpelijk was dat niet, omdat het korps zó nadruk kelijk op actie was ingesteld, dat het in de stille periodes eigenlijk een beetje uit zijn rol viel. Dat waren dan ook moeilijke dagen voor het Korps Mariniers. Dan draaide dit wonderlij ke wereldje vol kruit en discipline op een „laag pitje" en smolten de gele deren als ijs in de zon. Het korps is geboren in de dagen, dat wij op zee onze krachten met de Engelsen maten. Dit vechten ging ons niet zo slecht af, omdat niemand min der dan De Ruyter hoogtij vierde. Maar de vloot telde toch tal van zwak ke plekken. En met name de mannen, die het moesten waarmaken als er geënterd werd, faalden herhaaldelijk. to die gevallen brachten zij er pp de slingerende schepen niet veel van te recht. En als wij de brave bevelheb ber Jan Evertsen moeten geloven, was dit wel de voornaamste reden dat wjj in 1665 bij Lowestoft geducht voor de broek kregen. Evertsen schreef aan de hoge heren van Holland en West Friesland „dat de soldaten de Marine soo gansch slecht bevonden wierden, dat het niet om te seggen is, ende dat in al haar doen, kruypende bij vijf en tjv 2P: X -ij xx X :X'-:: wwmm ••x': ii - /-li tot binnen onze grenzen opgerukte le gers van Lodewijk de XTv, die gedu rende de winterdagen voortdurend verrast werden door aanvallende sol daten op schaatsen. Zij waren geko men voor actie en die was er te kust en te keur. Toen bij ons de storm luwde, scheepten zij zich in om elders op de wereld te doen wat zij niet la ten konden: vechten. twintiche en meer weg, wanneer wij voor den vijand quaemen". Evertsen kreeg steun van De Ruyter en toen ook de raadspensionaris Jan de Witt op veranderingen aandrong, besloten de staten op 10 december 1665 tot de oprichting van een „Regiment de Ma rine", compleet met een eigen speciale opleiding. oionel Willem Joseph Baron van Ghent werd de eerste comman dant van de zeesoldaten. En hun eerste optreden werd met een een klapper van jewelste. Het be gon met de Vierdaagse zeeslag, waar aan door 1.600 zeesoldaten werd deel genomen. Het werd een daverende overwinning. Nog groter werd het En gelse leed bij de tocht naar Chatham, tijdens welke grote groepen zeesolda ten aan land gingen en het sterke fort Sheemess in de verdedigingslinie rond Londen onder de voet liepen. Het jonge korps groeide in naam en faam. Het vocht zowel op de sche pen als aan de wal, waarbij telkens een bijzonder aanpassingsvermo gen werd getoond. Als een voorbeeld hiervan gelden de gevechten tegen de e naam Korps Mariniers is van 2 december 1817. Het is tevens de tijd van een grondige reor ganisatie en opvoering van de sterkte. En ook van de oprichting van een afdeling mariniers in garnizoen te Rotterdam. Het terrein van hun actie verplaatste zich nu meer en meer naar Oost-Indië en het is ook hier, dat zij voor het eerst hun zware en marineblauwe uniformen konden vervangen door lichte en vooral luch tige tropenkleding. Het werden de gro te dagen van kolonel F. A. van Braam Houckgeest, die zijn loopbaan als ge woon marinier was begonnen. Hij zorg de voor verbetering van het uniform en de uitrusting. En hij bestudeerde de fysieke gesteldheid van zijn troe pen, zowel hier als in de tropen. Maar het was ook een tijd, dat velen de mening waren toegedaan, dat de hand having van een afzonderlijk korps der Mariniers niet langer nodig was. Deze overtuiging had zelfs de minis ter van Marine Cohen Stuart, die in het parlement tijdens een gloedvol be toog voorstelde het korps maar op te heffen. Dat voorstel heeft het niet ge haald en Cohen Stuart was genood zaakt zijn portefeuille beschikbaar te stellen. Aanvallen van dit kaliber hebben de mariniers altijd weten af te slaan. Ook in de betrekkelijk rustige jaren van 1908 tot 1940. Maar toen hierna de bom barstte, wa ren zij het eerste in het gelid. Hier in eigen land, RotterdamHoek van Hol land, maar ook in de Oost. en nadien onder Amerikaanse leiding in de strijd tegen Japan. Via de politionele acties in Indië en de infiltraties op Nieuw Guinea is voor hen de werkelijke ac tie weggeëbd. Het korps telt thans zo'n 3000 man in actieve dienst waarvan de helft dienstplichtig is. De traditie van een keiharde mentaliteit en een ver doorgevoerde discipline wordt gehandhaafd. In de opleidings centra van Doom en Texel gaat het nog steeds toe in de „klits-klats-klan- dere-stijl" van door de jaren heen. In Doorn de exercitie, de stormbaan en geweergymnastiek. Op Texel de am- phibische training onder het motto van: alles kan. Uit de landingsvaar tuigen het laatste stukje zee in en dan rennen naar het strand. Liggen, op staan, vallen, zwartgemaakte gezich ten en handen, tijgersluipgang in de duinen met een trommel explosieven op de rug, dropping in zee om zg. versperringen onder water op te rui men. En dit alles met een verbeten heid, die beslist niet voor iedereen begrijpelijk is. Trouwens, de rauwe, harde wereld van de marinier heeft een geheel eigen karakter, waarbin nen je echt moet passen om het er uit te houden. Wie daarin slaagt, voelt zich ook meteen verbonden met het geheel, is als opgenomen in een hecht teamverband en spreekt ook binnen de kortst mogelijke tijd de eigen taal. Een biertje drinken is er niet meer bij. De marinier drinkt zijn „pijpie". Over weggaan praat hij niet meer. Hij „trekt eenvoudig aan zijn palen". Naar bed gaan vindt hij eng. De ma rinier gaat „plat". Als er een feestje febouwd wordt, trekt hij „de krak- roek" aan en als hij zich niet zo op zijn gemak voelt, heeft hij „de zenu wen achter z'n frokkie". Het alles hoort erbij. De buiten staander snapt er niets van, vindt heel dat felle gedoe maar raar. Voor hem is het Korps Mariniers een emotionele zaak voor „engerds". Het is ook traditie gewor den, dat de „engerds" zich daar niets van aantrekken. Zij menen oprecht, dat er voor hen op de grens van land en water nog altijd een taak is. Zij hebben de instructie van het marine personeel krachtig in handen. En staan op elk uur van de dag en de nacht gereed voor de Verenigde Na ties. Dat er in dit verband tot nu toe nooit een beroep op de mariniers ge daan is, kan hun misschien wel ver drieten, het ontmoedigt hen geens zins. Zij gaan door in het spoor van een groot verleden. Zij hebben geleerd dat de tijden altijd veranderen. (Van onze correspondent) DELFT, 14 dec. Staatssecretaris dr. A. 3. H. Bartels van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft in Delft het instituut voor Gezondheidstechniek T.N.O. officieel geopend. In dit insti tuut onderzoeken 115 mensen onder wie 25 academici, hoe de mens het best beschermd kan worden tegen invloeden in zijn omgeving, schadelijk voor zijn gezondheid. Zij onderzoeken bijv. ge luidshinder in woningen en fabrieken, verontreiniging van lucht en water en de middelen, waarmee men deze kan tegengaan. Het instituut was tot voor kort ge huisvest op zeven, acht verschillende plaatsen, voornamelijk in Den Haag. Nu heeft het één der vleugels en en kele andere delen van het grote TNO- complex Zuidpolder in Delft in ge bruik. Ruim de helft van dit complex is klaar. De rest volgt in 1968. Ver schillende T.N.O.-instituten zullen er dan onderdak vinden. In een van deze afdelingen wordt de geluidshinder onderzocht. Men heeft er zes kamers gebouwd van monolietbeton en in de wanden gaten uitgespaard. Hierin kan men proefwanden plaatsen van verschillend te onderzoeken mate riaal, om na te gaan hoe groot de ge luidshinder is. Een van de opvallendste resultaten van het onderzoek bij het instituut Gezondheidstechniek is de „Pasveer-sloot" (genoemd naar de ont werper, dr. ir. A. Pasveer). Deze „sloot" is een betrekkelijk eenvoudig en goed koop middel om rioolwater langs biolo gische weg te zuiveren. De „Pasveer- sloot" was aanvankelijk alleen bedoeld voor kleine gemeenschappen, maar ook voor grotere blijkt de „sloot" een goed kope oplossing van het probleem van de rioolwaterzuivering. In Nederland zijn er honderd te vinden, in het bui tenland vijfhonderd. Staatssecretaris Bartels ging in zijn openingsspeech in op het overheidsbe leid voor gezondheidstechnieb. Hij gaf de verzekering, dat „onze oren open staan, niet alleen voor verdovend la<- vvaai in fabrieken en werkplaatsen, maar ook voor het gerucht van starten de vliegtuigen, van 's buurmans radio en van spelende kinderen in trappen huizen; dat onze ogen open zijn om stervende vissen in open wateren en zonverdrijvende dampen en walmen te zien; dat wij onze neusgaten niet slui ten voor afvalgassen van groeiende in dustriële complexen, noch voor de walm van het toenemend verkeer en dat ons verhemelte gevoelig is voor de smaak van bedorven water". „De overheid beseft, dat nieuwe wet telijke bepalingen noodzakelijk zijn om ontoelaatbare milieustoornissen te verbieden en te voorkomen' aldus de staatssecretaris, die de „constructieve medewerking" van bevolking en be drijfsleven bepalend acht voor de toe stand van vandaag en morgen. Dr Bartels meent, dat er nog veel moet gebeuren op dit „grotendeels nieuwe gebied", waarmee men overigens al in 1935, toen het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs een afdeling Ge zondheidstechniek oprichtte, begon. DEN HAAG, 14 dec. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld een bijzonde re uitkering te doen aan de buitenge woon pensioengerechtigden, overeen komstig de bijzondere uitkering aan werknemers ten bedrage van maxi maal twee percent van het loon over 1965. De kosten worden geraamd op een half miljoen voor de verzetsslacht- offers en op twee ton voor de zeelie den-oorlogsslachtoffers. PARIJS, 14 dec. (DPA, ANP) Tij dens een privé-bezoek aan Frankrijk heeft prins Bernhard gisteren met de NAVO-opperbevelhebber in Europa, ge neraal Lyman Lemnitzer, in het SHA- PE-hoofdkwartier de militaire toestand van het ogenblik en de afweerkracht van de NAVO besproken. Het gesprek duurde een uur. Daarna liet de prins de Nederlandse officieren die bij SHA PE dienen aan zich voorstellen. voor zo spoedig mogelijk ln de leeftijd van 20 jaar die akkuraat kan werken en vlot typen. ULO diploma strekt tot aanbeveling. in de leeftijd van 16 jaar. Goede toekomstmogelijkheden. Behalve een behoorlijk gesalarieerde positie bieden wij aan: reiskostenvergoeding m 5-daagse werkweek m 4% vakantie-toeslag goede sociale verzorging t.z.t. opname in pensioenfonds? Brieven onder nummer 52481 te richten aan het bureau van dit blad. r 30-50% Sensationele aanbieding meisjescoats in vele kleuren, met of zonder capuchon. Zuiver wollen voering in uni ot ruitdessins. Slechts 2 dagen16 jaar 54.50, 3 jaar 2750 Fantastische aanbieding zuiver wollen en tinneroy jurkjes en overgooiers. Recht of getailleerd model, met lange mouw. Slechts 2 dagen: 10 jaar 1 5.95, 3 jaar 8M uw MOPEHUI» WW*»:. IL. WHIiif11 Hf r 'JPM r -'-rt f if H"" Advertenties waarin GENEESMIDDELEN of GENEES^ WIJZEN worden aanbevolen, kunnen slechts dan woir- den geplaatst indien de ondracht is voorzien van h®1 stempel „GEEN BEZWAAR", afgegeven door de Keu* ringsraad Openlijke Aanprijzing Geneesmiddelen Geneeswijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6