Beste prestaties in Ook turners Zwemmers en schaatsers Maken steeds vorderingen Op 'I moment geen opvolger voor Geesink „Ik heb geen contact met RCH Lucien Poelger gemakkelijke prooi voor Aad Jansen Er heerst een bloeiend clubleven! Fred Maier opnieuw op lste plaats V •n V ereniging groeide uit tot tachtig leden In vijfde ronde staakt Fransman strijd Trainer Matsumoto: Helmut Rahn beweert: Schaatswedstrijden in Deventer Schaatsen in Inzeil Belgische volleybal teams samengesteld DINSDAG 14 DECEMBER 1965 Rotterdam, 14 dec. „Blijf gezond, leer goed en werk hard." Toen Mao Tse-tung, de onge kroonde keizer van China, deze boorden in 1949 tot zijn volk sPrak doelde hij ook op de sport beoefening. In die dagen was Chi- ha nog een land dat in de inter- hationale sportwereld nauwelijks meetelde. Uitgezonderd de tafel tennissers had vrijwel nog geen Chinese atleet op het hoogste po dium van een internationaal strijdtoneel gestaan. Maar na 1949 hebben de Chinezen niet stilgeze ten. Ook niet op het gebied van de sportbeoefening! Nu leveren de Chinezen topprestaties aan de lopende band. Centimeter (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 14 dec. Theo Huizenaars veelbelovende wei ter Aad Jansen was gisteravond in het totaal uitverkochte Odeon- gebouw ongetwijfeld de geluk kigste man van de wereld. Aad Jansen, betaald idool van alle Rotterdamse boksfans, had in zijn vierde profwedstrijd tegen de moeilijk talentvol te noemen Fransman Lucien Poelger na de vijfde gongslag in ijltempo een einde gemaakt aan de ongelijke strijd. Hogere ogen Arsesifiai imnininiinmnnRnnninnninninnmmii (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 14 dec. Vijf jaar geleden werd het idee ge boren. De secretaris van de K.N.V.B., afdeling Amsterdam. J. Timman zon al geruime tijd op een mogelijkheid, de band tussen oud-spelers van het Amsterdams elftal aan te halen om op deze wijze o.a. te kunnen komen tot het organiseren van veteranen- wedstrijden. Zijn plannen vonden een gretig gehoor bij diverse oud gedienden; dusdanig zelfs dat een vereniging „Oud-Amsterdams Elf tal" werd opgericht, met Joop Stoffelen als voorzitter, Guus Drager secretaris en Cor Wilders penningmeester. Dit bestuur is nog steeds in functie en behar tigt nu, bij het eerste lustrum, de belangen van tachtig leden. Trots Oud-Zwaluwen Ter gelegenheid van het, vijf jarig bestaan wordt zaterdag, 18 december, te beginnen om drie uur, op het APGS-terrein (ach terzijde motel Haagseweg) een wedstrijd gespeeld tegen Oud- Zwaluwen. Bij de Amsterdam mers zijn onder meer Wilders, Mesman, Wiertz, Stoffelen en Drager van de partij. Bij de tegen partij maken onder andere Len stra, Wilkes, Kuys en Biesbrouck hun opwachting. En als het weer spelbreker wordt „Dan vullen we de middag met het vertonen van sportfilms en dergelijke in het clubhuis van APGS," aldus Guus Drager. Veelbetekend Initiatief China als sportnatie krijgt meer betekenis Toch hoort men' niet veel van de «cheef-oglge sportlieden. Soms dringt de naam van een atleet, een zwemmer of een turner door het „ijzeren gordlin" haar de vrije wereld. Voor ons zijn het over het algemeen nietszeggende na- hien. Namen die we niet kunnen ont houden, omdat ze alle dezelfde klank hebben: Tan Tschua-tschuau, Ni Tsch- tschi, Liang Schik-schiang, Tscheng Teng-jung, etc. Maar achter deze onuit sprekelijke namen, waarvan we op het eerste gezicht niet weten of het zich om mannen of om vrouwen handelt, achullen atleten van grote allure. Het was China's eigen keus toen net in 1958 te kennen gaf geen prijs meer te stellen op het lidmaatschap van het Internationaal Olympisch Comité. De Chinese nationale sportbond wilde dat niet zolang Formosa als zelfstandige sportnatie werd erkend. Sinds die tijd is het heel moeilijk om na te gaan Welke plaats de Chinese sportlieden op het internationale plan innemen Toch hebben wij het gedaan. We gaan acht jaar terug. Op 17 no vember 1957 sprong de toenmalige 22-jarige studente Tscheng Feng-jung in Beking 1,77 meter hoog. Het wereld record van de Amerikaanse Milderd McDanlel brak zij met een centimeter. Tscheng Feng-jung, nu dertig jaar, spreekt (springt) nog steeds een hartig Woordje mee. Haar wereldrecord raak te zjj weliswaar aan de Koemeense Yolanda Balas kwijt, op de wereld ranglijst van 1965, neemt zij nog altijd de vierde plaats In. Voor haar: Yolanda Balas en haar twee landgenotes Hsuan Hslao-wel (1,81 meter) en Wu Fu-schan '1,80 meter). Hoogspringen is niet de enige tak van sport waarin de Chinezen de boventoon voeren. De Chinese atleten hebben dit jaar duchtig van zich doen spreken. Wat scht jaar geleden nog hoge uitzonde ringen waren zijn nu dagelijkse presta ties. De 27-jarige student Tan Tschua- tschuan, zes jaar lang een goede atleet, die echter nog lang niet bij de besten behoorde, liep dit jaar de 100 meter tweemaal in 10,2 sec., toen in 10,1 sec. en op 24 oktober perste hij de 100 meter er in 10 sec. uit. Met 2,23 en 2,24 meter Was Ni Tschi-tschin dit jaar een der heste hoogspringers en alleen de Kus Valeri Brumel was hem de baas. Tot de atleten van wereldklasse behoort ook hordenloper Liang Schih-schiang. Eind november evenaarde hij zijn eigen nationale record van 13,5 sec. over 110 hieter. Met de Amerikanen Willie Da venport en Jerry Cerulla, die beiden Zal Eduard Matusevitsch, een van 's werelds tovschaatsers binnen niet al te lange tijd ook geduchte concurrentie ondervinden van de Chinezen? Uit het artikel blijkt, dat China in de provincie Heilung-kiang over voldoende rijders beschikt om enkele talenten naar voren te brengen. ook in 13,5 sec. over de horden gingen, behoort de Chinees tot de sterkste hordelopers van dit jaar. De tweede en derde plaats op de wereldranglijst wor den ook door Amerikanen en Chinezen ingenomen! ROTTERDAM, 14 dec. „Op het ogenblik ken ik geen judoka uit Europa of Amerika die Anton Gee sink kan opvolgen," aldus de achtste dan Matsumoto. de trainer van de Japanse judo-ploeg en de technisch directeur van de afdeling judo aan de universiteit van Tenri. In een inter view met een medewerker van het Franse sportblad VEquipe zegt Mat sumoto verder: „Een kampioen van de klasse van Geesink moet niet al leen groot, sterk en zwaar zijn, maar vooral ook snel en in het bezit van een excellente techniek." Matsumoto wijst dan o.a. de jonge Canadees Rodgers positief af als een gegadigde voor Geesinks plaats Overigens zegt Matsumoto over Anton Geesink zelf dat die bij lange na zijn beste vorm niet had tijdens het toernooi om de wereldtitel in Rio de Janeiro. „Zijn zege op Matsunaga was voor discussies vatbaar. Ik geloof dat Geesink er goed aan heeft gedaan zich terug te trekken. Het is moeilijk een carrière als filmster te combine ren met die van een wereldkampioen judo. In Tokio was hij onverslaan baar, in Rio zeer kwetsbaar. Geesink is een groot kampioen, aan wie de Europeanen een gewetensschuld heb ben. Hij zal moeilijk zijn te vervan gen." De Nederlanders, in het bijzonder de gebroeders Snijders, de Duitsers en vooral de Russen zijn volgens Matsumoto de laatste twee jaren het sterkst vooruitgegaan in het judo. Een van de laatste momenten uit de ongelijke strijd tussen Aad Jansen en Lucien Poelger. De veelbelovende Rotterdamse weiter bewerkt op de foto zijn rivaal met grote verbetenheid. FRANKFORT, 14 dec. Het Neder landse krantebericht, dat meldde dat Helmuth Rahn verleden week in Haar- lem is geweest om met RCH besprekin gen te voeren, is door de Duitse vete raan tegengesproken. Rahn ontkende verleden week in Nederland te zijn ge weest. Bovendien herhaalde hij een streep onder zijn voetbalcarrière te heb ben gezet. DEVENTER, 14 dec. Donderdag 16 december zullen op de Deventer kunst ijsbaan invitatie langebaanwedstrijden worden gehouden. De dames rijden do 500 en 1500 meter, de heren 500 en 5000 meter. Met een „spervuur" van hoeken or nofd en lichaam van de anders wel iver een bewonderenswaardig incasso lngsvermogen beschikkende Poelger legde de ex-amateurkampioen van Ne derland ziin rivaal volmaakt zijn wil op. Uiteindelijk zag de Franse helper Uet nutteloze van doorvechten in. Hij wierp met een sierlijke zwaai een bontgekleurde handdoek in de ring Is het aantal topatleten relatief klein, de Chinese dames gooien hogere ogen. Tsung Hsiu-jun, die dit jaar in Nanking tot 16,61 meter kwam, is ongetwijfeld een der sterkste kogelstootsters ter wereld en Liu Tehtsui wierp de discus met 55,10 meter tegen de wereldreeord- grens aan. Ho Tsu-ten neemt op de ranglijst van de sprinters met een tijd van 11,5 sec. de achtste plaats in en ook op de 800 meter en de 80 meter horden zijn de Chinese prestaties van wereld niveau. De opmars van China als sportnatie beperkt zich niet alleen tot de atletiek. De zwemmers krijgen langzaam we reldfaam, de turners staan achter die van Japan en Rusland op de derde plaats en over de schaatsers verwon derde men zich in 1963 al. Toen zag Lo Tschin-huan kans om op de 1500 meter de wereldtitel te bemachtigen voor favorieten als Moe, Anes en Jo- hannesen. ÏNZELL, 14 dec. Fred Anton Maler de Noorse wereldrecordhouder op de 5000 meter, heeft op de tweede dag van de internationale wedstrijden ter ge legenheid van de opening van Duits- lands kunstijsbaan te Inzeil, beide af panden gewonnen. Onidamiks sneeuwstormen en ijs, dat tfoor de invallende Föhn sterk werd Aangetast, kwam hij tot goede tijden: 1500 m in 2.14.8 en de 5000 m in 5-07.9. De uitslagen waren: 1500 m: 1. Maier (Noorw.) 2.14.8; 2. Thomassen 'Noorw.) 2.15.9; 3. De Riva (It.) 2.17.4; Zinunermann (Duitsl.) 2.19.6; 5. Jür- Trarub (Duitsl.) 2.19.9; 6. Kwi-at- *nwski (Duitsl.) 2.20.0; 7. Günter Traub touitsl.) 2.21.0. 5000 m: 1. Maier 8.07.9; 2. Thomassen 5:27.2; 3. De Riva 8.30.0. v°Qr de laindenwed'strijd tegen Zweden ?le het komende weekeinde op dezelfde S®an wordt gehouden, werden voor ihutsland aangewezen: Günter en Jürgen Twub, Gerd ZimmermannKlatis Kaen- ?Jhe, Peter Braueur, Erhard Keiler en «elmut Kwiatkowski De Zweden komen ^t Johnny Nilsson, Ivar Nilsson, Orjan pwdier, Jonny Hoeglin en. drie jonge todems. Wat de schaatssport aangaat putten de Chinezen uit een geweldig arsenaal. In de provincie Heilung-kiang, een deel van het voormalige Mandschurei, zijn meer dan 2000 ijsbanen. In de 2% mil joen inwoners tellende industriestad Charbln zijn ongeveer 800.000 actieve schaatsers. Hier worden de toekom stige wereldrecordhouders geboren. Daaraan twijfelen noch de Scandina- viërs noch de Russen. Met China als sportnatie moet rekening worden ge houden. Oud-Amsterdams Elftal viert eerste lustrum Guus Drageor (vandaag 48 jaar gewor den), met vijftien internationale wed- strijdten op zijn ataat van dienst, maakt er geen geheim van dat de vereniging „Oud- Amsterdams Elftal" voor de betrokkenen goed beschouwd in een behoefte voorziet. Hij maakt gewag van een bloeiend clubleven, met eens in dfe veer- Drie leden van de jubilerende vereniging ..Oud-Amsterdams Elftal", toen zij nog actief lid waren van Ajax dat in 1950 bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan een revue opvoerde. Van links naar rechts Cor van der Hart, Guus Drager en Gerrit Fischer. Men diagen een geanimeerd onder-onsje waarvoor grote belangstelling bestaat. Veel leden zijn actief als trainer en grij. pen de samenkomsten gretig aan om op gedane ervaringen uit te wisselen. Maar het blijft met bij gezellige avonden. Zo nu en dam dwarrelen in de brievenbus van de secretaris uitnodigingen binnen van verenigingen die ter gelegenheid van een jubileum of een andere festiviteit graag hun kraohten eens willen meten met de voormalige Amsterdamse voetlbal- glorie, waarin de categorie oud-interna tionaals ruim is vertegenwoordigd. Guus Drager duikt in een dikke conrespon- dentiiemap en haalt daar, als voorbeeld, een circulaire uit met een oproep aan geselecteerde leden om mee te doen met een feestwedstrijd op 24 augustus van dit jaar tegen het veertig-jarige „Emmen" met als „lokvogeltje"; na afloop een diner met de echtgenotes. Kenmerkend voor de geest is de volgende, toegevoegde zin snede: „Mocht iemand de moed hebben om niet mee te doen, gelieve dan tijdig te bellen. De laffaards verwachten wii op tijd aanwezig". Het vervult de secretaris van „Oud- Amsterdams Elftal" met trots, te kunnen meedelen dat de vereniging ieder jaar aantreedt voor een wedstrijd tegen een oud-Zwaluwenploeg, die bij het publiek zeer in trek is. De opbrengsten van deze krachtmeting, georganiseerd door „Zwa luwen Jeugdactie Polio", zijn bestemd voor het Prinses Beatrixfonds. „Ik kan u de verzekering geven dat de leden zeer gebrand zijn op een uitverkiezing en zich dan ook voor de volle honderd procent geven", aldus Guus Drager. Helaas moest diiit jaar, op 20 november de wectetrijd, die in Epe zou wordfen ge speeld. wegens het bar slechte weer wor- dtern afgelast. Dit tot grote teleurstelling varn vooral de organisatoren, aangezien die voorverkoop reeds een behoorlijke recette had gegarandeerd. Twee jaar ge leden was er in het Ajax-stadüom een ontmoeting tussen de veteranen van het Amsterdams en het Haags elftal. „Na af loop", herinnert Guur Drager zich nog glunderend, ..hadiden we een feestavond, düe klonk als een klok. Allerlei bekend" arbisten, onder wie Willy ALbenti, Johnnv Kraaykamp en Tante Leen, kwamen zo maar binnenvallen en leverden spontaan voor niks en niemendal, een bijdrage ter verhoging van de gezelligheid. Dit sloeg zó aan bij de Hagenaars, dat zij sinds dien óök een verenliiging hebben op gericht". BRUSSEL, 14 dec. De samenstelling van de Belgische volleybalteams (da mes en heren) voor de wedstrijden te gen Nederland zaterdag a.s. in Antwer pen, zien er als volgt uit: Dames: Betty van Daele (aanvoerster), Rita Bultheel, Adinda Carton, Frieda Daem, Regina Rondelez, Renee Vander- meer Maria van Gheel, Lisette van Lo- veren, Gertrui van Severen en Maria Olaerts. Heren: Willem Bossaerts (aanvoerder) Jan Goddaert, Hugo Huybrechts, Roger Mesdagh, Paul Mesdah, Roger Maes, Christtian Vaillant, Ronny van de Wal, Louis van Heurck, Gustaaf Verlooy en Fernand. Walder. ten teken van opgave. Glunderend klom Aad Jansen daarna, zorgzaam geholpen door Huizenaar, uit de ring om aan zijn triomftocht <"aor de altijd rumoerige zaal te beginnen. Toen Aad Jansen in de kleedcabine arriveerde was het eerste wat een hel per hem toeriep: „Zeg Aad je haar zit nog niet eens door de war". En ja, zo waar. De Rotterdamse welter had in zijn slotpartij van het boksjaar 1965 zo'n grote overmacht gedemonstreerd, dat de Fransman geen ogenblik de in druk kon vestigen tegen Aad Jansen to zijn opgewassen. Een prachtige afron ding van 1965 voor de ongeslagen pro fessional! Het is echter wel te hopen dat Theo Huizenaar in het komende tijdvak zijn inderdaad veelbelovende pupil ook eens tegen wat meer in in ternationaal aanzien staande buiten landers in de ring zal brengen. Aad Jansen, die zich gisteren als volgt op het veelbetekenend duel had voorbereid: 's middags om één uur: ge geten; om 1.30 uur: gewogen; en daar na tot zes uur: geslapen, bokste gister avond zeer onbevangen. Hij had geen spoortje last meer van het angstcom plex, bijna een jaar geleden opgelopen, toen hij tijdens zijn profdebuut met een gebroken kaak de ring verliet. Vanaf het eerste moment beheerste de oud- amateurkampioen het gevecht volko men. Prachtig van links boksend ont nam hij zijn bijna twee kilogram zwaar der wegende Fransman elke mogelijk heid om gevaarlijk te worden. De fraaie linkse directen en goede hoeken hielpen Aadje spoedig aan een puntenvoordeel. Vooral in de tweede ronde verzamelde de Rotterdammer veel winst. Rustig kijkend achter volgde hij zijn zwart gekuifde rivaal door de ring. Voor Lucien Poelger, in Frankrijk profbokser van de derde serie, zat er toen niets anders op dan te trachten de zes ronden durende strijd zo goed mogelijk uit te vech ten. Met hangen en klemmen poogde Poelger zich van het gevaar van Jan- sen te ontdoen. In de vierde ronde liet Jansen zich tot een lijf-aan-lijfge- vecht verleiden. Jansen behield weliswaar het ini tiatief en kwam met enkele rechtse hoeken wel goed door, maar hij slaagde er niet in Poelger definitief uit te schakelen. In de voorlaatste ronde kwam het einde. Jansen zette zijn tegenstander direct na het begin tegen de touwen, waar Poelger talloze hoeken op hoofd en lichaam moest incasseren. De Fransman had geluk, toen scheidsrechter Krom ingreep en Poelger acht tellen rust gaf. Toen Jansen daarna zijn tegenstander op nieuw tegen de touwen plaatste en Poelger volkomen weerloos was gooi de de Franse helper terecht de hand doek. Op bijna hetzelfde moment greep de scheidsrechter eveneens in. Jansen werd winnaar door opgeven van zijn tegenstander. De overige uitslagen: AMATEURS Halfzwaargewicht: Van der Berg (Rotterdam) w.o.p. van Verkade (Den Zwaarwelter: Langendoen (Rotter dam) onbeslist tegen Woudstra (Al melo) Middengewicht: Hoogkamer (Rotter dam) w.o.p. van Ruttinger (Den Bosch).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9