Bosma schermt met „anti-stakingskas" Coördinatie nodig boot PERSE 0P UNITE lamsvacht jasjes Werkgevers belangen te uiteenlopend Minder zilver in onze munt? Vecht tl ijken breken door Zondags kerk en gymzaal door de iveek Neef van vermoorde opnieuw in arrest Geheimzinnige taxirit van Utrecht naar Ottoland V erkoopster steelt voor f 10.000 bijeen Mijnwerkers willen zeven procent meer MORRIS N.V.V. - VOORZITTER KLOOS Geïsoleerd geval van hondsdolheid in Lisse een krant in Dar-es-Salaam! K.L.MC weigert Schreiner ook kleine service Iets laaere temperatuur intermeubel rr ELLEN" DE STEENWERF Grondig wijzigen Waar maken Kerstboodschappen van Paus en koningin Coevorden bedreigd ROOFMOORD ALBLASSERWAARD NU TELEFOON Poging tot doodslag in Den Haag Het nienws VANDAAG En WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 89ste JAARCANG No. 32229 (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 15 dec. Als voornaamste woordvoerder tydens een persconferentie („om nog eens te kunnen pra ten") van de Raad van Werkgeversverbonden in het Kur- haus te Scheveningen heeft ir. J. Bosma gisteren gezegd: »Ik denk dat wij een onrustige tijd tegemoet gaan, al ziet ^lertens van het N.K.V. („Arbeidsvrede is in gevaar") het te somber. Het is evenwel heel erg waarschijnlijk, dat hier en daar geschillen zullen ontstaan". Dat op geen van beide punten £an de top een overeenkomst is bereikt, brengt met zich mee, dat de ondernemers op eigen kracht zullen moeten proberen zoveel hiogelijk hetzelfde standpunt in te hemen tegenover eisen van de Vakbeweging. In alle drie de werk geversverbonden die dit aangaat V'ordt op hec ogenblik gepoogd een sterke coördinatie op te bou ten, liet ir. Bosma weten. „Ik denk, dat dit meer succes heeft dan vorige jaren", voegde hij er han toe. In verscheidene bedrijfs takken is de ontwikkeling naar hij Uiteenzette, „helemaal niet van dien aard, dat men zich grote loonsverhogingen kan veroorlo ven. Wij hebben onze leden hierop gewezen. Zij moeten een harder standpunt innemen dan tot dus- Verre". STA SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN De dijk van de Overijsselse Vecht heeft het gisteren begeven. Tussen Coevorden en Gramsbergen kwamen grote delen land onder water te staan. A. H. KLOOS afreageren MEDEDELING POSTCHEQUE- en GIRODIENST GEM. GIROKANTOOR AMSTERDAM tientjes-actie: Zendt Verder: ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week, 3,45 per maand, 10,30 per kwartaai. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. HMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. Hard standpunt werkgevers Ook wat betreft tegemoetkomingen San vakbondsleden worden de werkge vers middels een circulaire van hun verbonden aartgespoord tot hardheid, be verbonden ontraden hun leden met de vakbonden terzake afspraken te ma ken. Maken de vakbonden het indivi duele ondernemers daarbij erg lastig, dan hebben de werkgevers gezamenlijk daartegen hun wapen, de „anti-sta kingskas". Of, zoals ir. Bosma het zei: „Als ergens de onderlinge gara: - tieregeling voor zou moeten dienen, dan toch zeker hiervoor". De vakbonden zijn zijns inziens op d. verkeerde weg, als zij langs deze weg meer leden willen krijgen. Ir. Bosma mees naar de situatie in België, waai de vakbondsleden meer terugkrijgen van de ondernemers dan hun contribu tie bedraagt. „En dan heb je daar nog •en paar ongeorganiseerden. Dat zijn Advertentie) Voor een duurzame collectie •FECIAALZAAK - GRAMMOFOONPLATEN SOUND PAAKLAARSTteG 6, HAARLEM len goede weg naar betere klank! (Advertentie) Meubelen Ihritraat 52-54-56, Haarlem Tal. 02500-12047 (Advertentie) Aluminium voorzetramen. Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. SPAARNDAMSEWEG 48 Haarlem - Tel. 02500-58211 (5 lijnen) (Advertentie) NYLON TAPIJT (Advertenties) BarteljorlsstrHaarlem, tel 15332 Leidsestreat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 Amsterdam blijkbaar de principiëlen", aldus Ir. Bosma met een sneer. Over het minimum-loon willen de werkgevers eerst weer eens de Sociaal Economische Raad laten adviseren, voor men verder praat. Tn een brief die gedateerd is maandag 13 decem ber verzoekt de Raad van Werkgevers verbonden de regering de SER een desbetreffend advies te vragen. „Het zou verstandig zijn, wanneer het be drijfsleven ontdaan wordt van de last die het minimumloon elk jaar voor de loononderhandelingen betekent", aldus ir. Bosma. Hij meent, dat wij wat het minimumloon betreft „heel hard voor uit lopen" ten opzichte van het buiten land. (De Sociaal-Economische Raad heeft dit jaar al een advies uitgebracht over het minimum-loon. De vraag was. of het wettelijk moest worden gere geld. De SER vond dat in het toenma lige systeem van loonpolitiek niet no dig). (Advertentie) niet duur we! heerlijk ■v UTRECHT, 15 dec. NW-voorzit- ter Kloos vindt de structuur van de werkgeversorganisaties, met hun sterk uiteenlopende belangen en economische betekenis, ongeschikt voor loonpolitiek overleg op centraal niveau. Naarmate de vrijheid voor de bedrijfstakken in de loonvorming een grotere rol is gaan spelen is die fundamentele zwakte steeds meer zichtbaar geworden, zo schrijft de heer Kloos in de NW-bla- den van deze week. Tegenover sterke industrieën die best een stapje verder willen gaan, staan structureel zwakke industriële bedrijfstakken, die met de landbouw en de middenstand elke voor uitgang het liefst zouden blokkeren. Hij meent, dat die innerlijke tegen strijdigheid de besluitvaardigheid van de Stichting van de Arbeid heeft uit gehold en de werkgevers er bij voort during toe heeft gebracht, zich ach ter uitspraken en beslissingen van de regering en het College van Rijksbe middelaars te verschuilen. Met de arbitrale uitspraak van de regering over het loonpolitieke systeem, die de eerste verantwoordelijkheid voor de loonvorming naar de bedrijfstakken verlegde, hebben de werkgevers vol gens de heer Kloos de slijtageslag van vele jaren verloren. Hun verbittering over de nederlaag, aldus de NVV-voor- zitter, hebben ze afgereageerd op de ruggen van de sociaal zwakkere werk nemers: „Zij beseffen heel goed dat het minimuminkomen vooral zijn gun stige invloed doet gelden in bedrijfstak ken waar de vakbeweging geen drei gende vuist kan heffen". De uitspraak van ir. Bosma, de woordvoerder van de werkgevers, dat hij hoopt dat het loonpolitiek overleg in de Stichting te zijner tijd weer zin zal krijgen, zal naar het oordeel van het NVV alleen reële inhoud krijgen als de werkgeversorganisaties hun struc tuur grondig wijzigen. Hoewel het nieuwe vrijere systeem van loonvorming door het fiasco van de Stichting niet persé behoeft te wor den losgelaten, zo zegt de heer Kloos verder, is het duidelijk dat de breuk tussen de centrale organisaties zijn weerslag op de onderhandelingen niet zal missen. Hij verwacht, dat het systeem hier door aan zware beproevingen onderhe vig zal zijn en dat met name de mi nister van Sociale Zaken In feite de enige die de rem nog kan hante ren in de komende maanden voor een moeilijke taak zal staan. Van werk geverszijde is verklaard dat men er veel werk van zal maken dat indivi duele werkgevers niet door de knieën gaan voor de eisen van de vakbonden. Dat is stoere taal, aldus de heer Kloos, we zullen binnenkort zien of men die uitspraak waar kan maken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 dec. De Kamer heeft minister Vondeling het idee aan de hand gedaan om het zilvergehalte van onze munten te verlagen. Hier over zweeg dr. Vondeling. Het is geen gewoonte dat daar tevoren in het open aar iets over wordt gezegd, was zijn motief. Hij raadde het de Kamer af uit deze zwijgzaamheid af te leiden dat er dus wel wat aan de hand zou zijn. (Van onze correspondent) HILVERSUM, 15 dec. Zaterdag middag 25 december zendt de KRO- radio van 12.35 tot 12.45 uur de Kerst boodschap uit van Paus Paulus. In een nationaal programma is van 13.00 tot 13.15 de Kerstboodschap te beluisteren die door koningin Juliana wordt uitge sproken. In verband met de wijziging van de abonnementsprijs per 1 januari a.s. delen wij u het volgende mede: Wanneer u ons gemachtigd hebt om via Incasso-Giro het abonnements- ge.d van uw giro-rekening af te schrijven, wordt door ons over de nieuwe abonnementsprijs beschikt. U behoeft dus zelf geen maatregelen te treffen. Wanneer u het abonnementsgeld per periodieke overschrijving aan ons overmaakt, gelieve u opdracht te geven aan de Postcheque, en Giro dienst, deze overschrijving te ver hogen. Door dit kantoor zullen de bestaande machtigingen ambtshalve worden gewijzigd. Mochten er abonnees zijn die tegen deze gang van zaken bezwaar heb ben dan zal onmiddellijke terugbeta ling plaatsvinden. Abonnees die automatisch per bank betalen, verzoeken wij de betrokken bank met de wijziging van het kwar taalbedrag op de hoogte te stellen. De administratie. (Van onze correspondent) COEVORDEN. 15 dec. Een plot selinge doorbraak van de noordelijke dijk langs de Overijsselse Vecht bij het gehucht Vilsterborg tussen Coevor den en Gramsbergen is er oorzaak van dat het water van de rivier een dui zend hectare grote polder binnen stroomde. Later op de dag heeft ook een nooddijk bij Gramsbergen het be geven waarin een gat van dertig me ter is geslagen. Door de sterke regenval van maan dag had de Vecht een peil bereikt van 10.23 m., dat is 12 cm. hoger dan in 1961 toen de omgeving van Coevorden eveneens werd overstroomd door Vecht water. Zondagavond was reeds een dijkwacht ingesteld en werd met zand zakken getracht de dqk te verzwaren. Door de enorme stroming is er toch een gat in het dijklichaam geslagen waardoor de polder voor het grootste gedeelte is volgelopen. Omdat in 1960 en 1961 de zogenaamde slaperdijk, tweehonderd meter van de Vecht gele gen, het ook heeft begeven, houdt men ernstig rekening met een doorbraak van deze dijk. Dit zou dan betekenen dat de buitenwijken van de stad Coe vorden onder zouden lopen. Deze kans lijkt momenteel reëel omdat het water nog blijft stijgen. Coevorden krijgt meestal twee dagen na een zware re genval het overtollige water zowel uit Duitsland als uit de eigen provincie af te voeren via de Vecht. Langs de zuidelijke zijde van de Vecht is enige jaren geleden een nieuwe dqk aange legd maar aan de noordkant ligt nog steeds de oude dijk omdat de boeren in dit gebied weigerden hun medewer king te verlenen bp de aanleg van de nieuwe dijk over hun grondgebied. Op het Duitse terrein is de dijk tot aan de grens klaar. In het kader van het ruilverkavelingsplan wil men nu trach ten de nieuwe djjk zo spoedig mogelijk te realiseren. De kans op slagen is, nu de boeren opnieuw geconfronteerd zijn met een overstroming, groter ge worden. DEN HAAG, 15 dec. In Lisse heeft zich een geval van hondsdolheid voor gedaan. Het in quarantaine gestorven dier is bii het Centraal Diergeneeskun dig Instituut (CDI) afdeling Rotter dam en bij het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV) te Biltfaoven on derzocht, waarbij is komen vasf te staan dal het dier aan hondsdolheid is overleden. Het geval is geïsoleerd en alle vereiste voorzorgsmaatregelen te gen de besmetting zijn getroffen. Dit blükt uit mededelingen van de ministe ries van Landbouw en Visserij en So ciale Zaken en Volksgezondheid. Uit het onderzoek een opvarende van schip de ruwharige rier te Colombo op boord heeft gebracht is gebleken dat een Nederlands bastaard fox-ter- 20 augustus aan Na aankomst van het schip op 20 oktobei is de hond zon der voldoende inlichtingen ais zwerf hond in het dierenasiel te Haarlem af gegeven. Dit asiel, de herkomst van de hond niet kennende, heeft het dier drie dagen later aan een belangstellen de uit Lisse, die zich over het hondje wilde ontfermen, meegegeven. In tegenstelling tot het optreden van hondsdolheid in de zomer van 1962 is in dit geval niet alleen de herkomst maar zijn ook alle contacten bekend. Uit dien hoofde achten de autoriteiten geen verdere maatregelen noodzakelijk dan de reeds getroffen voorzorgsmaatrege len. (Advertentie) Tanzania, het Afrikaanse land aan de grens van de nieuwe tijd heeft al in heemse journalisten en drukkers. Tanzania heeft nu een krant nodig in de hoofdstad Dar-es-Salaam om een eigen dagblad te kunnen ontwikkelen, zoals iedere beschaafde natie. Het Persfonds voor Ontwikkelings landen heeft daarom besloten tot een een tientje (of meer tientjes) op giro 6287 00 van K.N.D.P.-persactie te 's-Gravenhage. Tanzania verdient uw hulp! (Van onze correspondent) MAASTRICHT, 15 dec. Bij het bestuur van deze stad bestaan plan nen om in een nieuwe woonwijk een gebouw te doen stichten dat als gymnastiekzaal en als kerk dienst kan doen. De wethouder van O. K. en W., mr. W. Kom, heeft dit gis teravond in antwoord op vragen van raadsleden over de bouw van gym nastiekzalen meegedeeld. Na realisa tie van de thans in studie zijnde plannen, aldus mr. Korn, zal het ge combineerde gebouw door de week als gymnastiekzaal en zondags als kerk gebruikt worden. (Van onze correspondent) DORDRECHT, 15 dec. In de zaak van de vrijdag gepleegde roofmoord op de 46-jarige fouragehandciaar Arie Blok land uit Giessendam heeft de rijkspolitie dinsdagavond een arrestatie verricht. De neef van het slachtoffer, een 37-jarige ongehuwde landbouwer uit Groot-Am- mers, „voor verhoor opgehouden" in de rijkspolitiepost te Nieuwpoort. Hij was de man bij wie Arie Blokland vrijdag zijn laatste klantenbezoek van die dag aflegde. De landbouwer heeft niet be kend. ,,Er waren aanwijzingen, die ertoe hebben geleid, dat wij de man gisteren hebben gearresteerd, maar hij ontkent en we zullen dus verder moeten onder zoeken. Het was ons liever geweest", aldus majoor De Vries van de Rijkspo litie in Dordrecht, „dat deze zaak nog niet openbaar was geworden in afwach ting van verder onderzoek, maar er zijn mensen, die de arrestatie gezien heb ben", zo vervolgt hij. Zoals bekend, was de auto van het slachtoffer met bloedsporen in Rotter dam teruggevonden. De auto stond slecht geparkeerd en werd opgemerkt door enkele bewoners van Katendrecht, die de politie belden. Uit een voorlopig on derzoek van de wagen in Aiblasserdam (het volledig onderzoek kan nog wel en kele dagen in beslag nemen), is wei komen vast te staan, dat Blokland niet in zijn wagen is vermoord, maar wel, dat het slachtoffer met de Volkswagen naar de Lekdijk is vervoerd en daar in het water gedeponeerd. Aanwijzingen tegen de neef, die ont kent, dat hij ernstige ruzie met Blok land zou hebben gehad, zijn het opge geven alibi voor vrijdagavond, dat niet helemaal klopt en voorts bloedspatten op zijn trui. De man is gisteren op de Rijkspolitiepost te Nieuwpoort ver hoord en daar ingesloten. Vanmorgen is de ondervraging voortgezet. De ter mijn voor voorlopige aanhouding was vanochtend om negen uur verlopen, maar majoor De Vries deelde ons daar na nog mee, dat er meer aanwijzingen zijn gevonden en dat men de man dus blijft vasthouden. Een sterke aanwij zing zou ook de verklaring van een taxichauffeur uit Utrecht kunnen zijn. (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 15 dec. Sinds de on derhandelingen tussen de K.L.M. en Schreiner Airways, die ten doel had den tot grotere zakelijke samenwerking te komen, vast liepen, zjjn naar wij meldden ook de gewone relaties ver broken. Daar is het evenwel niet bij gebleven. De service die Schreiner Airways tegen betaling van de K.L.M.-organisatie kreeg, b.v. met de voedselvoorziening, werd gestopt. Schreiner ging over tot eigen voedsel voorziening, wat de maatschappij goed koper uitkomt. Sinds vorige week vrij dag is nu ook de telefoonverbinding met de R.L.M.-centrale op Schiphol verbroken. Dit schept voor Schreiner een onprettige omstandigheid omdat zij nu op een andere, véélgebruikte centrale is aangewezen. BIRMINGHAM, 15 dec. (Reuter) In Birmingham hebben zes gemasker de mannen gisteren een vrachtwagen waarin lonen werden vervoerd, open gebroken en zich met ongeveer 420.000 gulden uit de voeten gemaakt. Het is de grootste diefstal van lonen dit jaar in Engeland. HAARLEM, 15 dec. De Heemsteed- se verkoopster, die vorige week is aan gehouden in verband met verduistering van een groot aantal pakjes en jurken ten nadele van een Haarlems kleding magazijn, heeft thans ook bekend dat zij ter waarde van vierduizend gulden aan goederen bij een Heemsteedse zaak heeft weggenomen. De strop voor de Haarlemse zaak bedraagt 6.500 zo dat de verkoopster in totaal voor meer dan tienduizend gulden heeft verduis terd. De goederen deed zij tegen in koopprijs van de hand bij familie en kennissen. DEN HAAG, 15 dec. Een 26-jarige elektro-monteur is hier gearresteerd, verdacht van poging tot doodslag op een negentienjarige elektricien. De monteur en de elektricien hadden al geruime tijd onenigheid. Maandagavond wachtte de elektricien de monteur op met een mes in de hand. Bij de vecht partij pakte de monteur zijn belager het mes af en stak de elektricien in zijn buik en zijn borst. Met ernstig letsel werd deze in het ziekenhuis Zuid- wal opgenomen. De elektro-monteur liep naar de politie en meldde zich. Zijn slachtoffer kon nog niet worden gehoord. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) O DE BILT Droog weer met op klaringen, overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Over het algemeen iets lagere temperaturen, in de nacht en ochtend plaatselijk iets beneden het vriespunt. Zon: 8.42-16.29 Maan: 00.57-13.4L HEERLEN, 15 dec. De Prot. Chr. Mijnwerkersbond dringt er via een brief bij de mijnindustrieraad op aan, verbetering te brengen in de loon. en arbeidsvoorwaarden van de mijnwer kers. De bond stelt de raad voor te besluiten tot een loonsverhoging van zeven procent, ingaande 1 januari 1966. Wat de arbeidsvoorwaarden be treft, wil de bond onder meer invoe ring van de veertigurige werkweek voor alle bovengrondse arbeiders, ver hoging van de Kerstgratificatie, een volledige garantieregeling voor de mijn werker bij het ontstaan van schade door integratie of sluiting van een mijn en reiskostenvergoeding van en naar het bedrijf. die vrijdagavond een geheimzinnige fi guur van het Utrechtse station naar Ottoland in de Alblasserwaard heeft ge reden. De man bleef steeds in het don ker en wilde zijn gezicht niet laten zien. Hij sprak onderweg niet en liet zich afzetter op een eenzame plaats. Ook bij het afrekenen mocht de chauf feur het licht in de wagen niet aan doen. Op de plaats, naar de man uit stapte. is vrijdagavond de wagen an de neef gezien. Uit de Lek heeft de Rijkspolitie te water een met bloed bevlekte autoplaid en een hoes van de bestuurdersplaats van de Volkswagen opgevist. Het ver moeden bestaat, dat de moordenaar veel moeite heeft gehad zijn slachtof fer, dat in het achtercompartiment van de Volkswagen is vervoerd en daar vrijwel geheel is leeggebloed, uit de au to te krijgen en daardoor de hoes en de plaid mee uit de auto zijn gesleurd. Mogeljjk heeft de moordenaar ook het wapen in het water van de Lek ge gooid. Zoals bekend bestonden er tussen de beide neven moeilijkheden op het finan ciële vlak. De fouragehandelaar bracht het bezoek aan zijn neef om te probe ren de rest 360) van een schuld be taald te krijgen. Majoor S. de Vries is nog steeds van mening, dat het misdrijf door meer dan één man moet zijn gepleegd. Hij vertelde nog, dat een aantal van zijn mannen dinsdagavond in de Maasstad aan het werk is geweest om nog wat meer te weten te komen over de vrouw die mogelijk de man heeft gezien die vrijdag omstreeks acht uur de auto van Arie Blokland in de Katendrechtse- straat parkeerde. Het is niet gemakkelijk de be tekenis te verklaren van de jongste mutaties aan de top van de Sovjet-hiërarchie. De rol van Anastas Mikoyan is uitge speeld, aat is duidelijk, maar heeft Alexander Nikolajevitsj Sjelepin (foto), de vroegere chef van de ge heime politie, promotie gemaakt of is hij gedegradeerd? Onze medewer ker H. J. NEUMAN doet een poging tot verklaring in een artikel, waar voor wij verwijzen naar pagina 7. Eveneens op pag. 7 een artikel over de grote verdiensten van Wil lem Gehrels voor het algemeen vor mend muziekonderwijs, de stichter van een „Volksmuziekschool", die onlangs 80 jaar is geworden. Vier in de hoofdstad gevestigde rederijen gaan gezamenlijk een nieuw scheepvaarthuis bouwen met een he lihaven op het dak. Een „brug" zal dit gebouw gaan verbinden met het reeds bestaande Havengebouw aan het IJ. Bijzonderheden op pagina 5. Op dezelfde pagina een aankondi ging van een nieuwe actie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Ach tergrond is de vrees voor het rijden onder invloed, die sterker wordt naarmate Kerstmis en Oudejaar dichterbij komen. Sparta heeft de Zuid-Slavische voetballer Mihajlovic geen definitief contract aangeboden. De Rotterdam se club, die de ex-linksbuiten van Partisan in twee proefwedstrijden heeft laten uitkomen, vindt diens huidige vorm niet erg imponerend. Wel zal Sparta de Zuid-Slaviër een proefcontract voor een half jaar aanbieden, zoals u op onze sport pagina kunt lezen. Tevens vindt u daar de mening van Anton Geesink over onze voet hallerij en de uitdaging van Jan- Hein Donner voor een schaaktwee kamp met Prins. Vrijdag treedt Anne Sylvestre op in Vara's „Fanclub". Zij wordt beti teld als de eerste dichteres van het Franse chanson. Meer over haar kunt u lezen op onze RTV-pagina. In onze rubriek op Zijpaden op pagina 2 vandaag iets over witte kerstkleren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1