Agrarisch karakter van gemeente niet te veel onderstrepen Kerstconcerten Tekort aan won ingen bedreigt onderwijs in Amsterdam Leerkrachten trekken weg HET ZILVEREN KRUIS! L n i r Bloembollenkwekers kraken harde noten over Krelagehuis Hoofdbestuur houdt vast aan nieuwbouw in Haarlem Sterk spel op tweede dag huurnuuw HOOGTE BEGROTING HILLEGOM H.V.S. verliest leiderspositie in hoofdklasse volleybal Soebandrio raakt een belangrijke functie kwijt ENQUETE WIJST UIT Ex-Jezuiet zingt Vlaams strijdlied in rechtszaal Inschrijving voor de dienstplicht Mr. Kokosky bij KNVB op matje Worden premies voor ziektekosten verzekering opnieuw verhoogd met ingang van 1 januari? P.v.d.A. wil meer contact kiezer en gekozene Prof. Niermeyer overleden Bijeenkomst van K.V.G. Hillegom HET 1 ZILVEREN KRUIS Aardgas U HEEFT ER GEEN OMKIJKEN NAAR.... „DE SPAARNESTAD" Initiatieven Vier stedentoernooi Haarlem-Beverwijk Zaanstreek-Alkmaar Proces-Verbelen Niet bij Boete geëist voor weigering van noodwachtdienst Burgerlijke Stand Haarlem Haarlem en omgeving WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 PAGINA 4 „VICTORIOUS" Wales „SEVEN SISTERS" Wales „CORNNIC" Wales Ook Holl. en Duitse antraciet Vraag meteen inlichtingen bij de afdeling Haarlem van het Zilveren Kruis, ondergebracht bij het Algemeen Ziekenfonds. HAARLEM en OMSTREKEN Jansstraat 27, Haarlem. Tel. 02500-13318 Europees toneeltournooi Wij staan voor U klaar met een uitgebreide collectie hoogte- zonnen. KONINGINNEWEG 6 TEL. 14024 Films Muziek Toneel Diversen Tentoonstellingen Hillegom Noordwijk Leiden HILLEGOM, 15 dec. Gisteravond heeft de gemeenteraad de begroting van Hillegom aangenomen. De voor zitter, burgemeester J. Ch. I. van N'ie- kerk, verklaarde dat wat betreft de woningbouw de gemeente nu op de goe de weg is. Er worden voldoende gron den bouwrijp gemaakt en er wordt de hand aan 286 woningen gelegd. B. en W. hebben besloten om net Van Nis- penpark volgend jaar voor het publiek open te stellen. Het college acht het van groot belang dat zich arbeidsin tensieve industrie in en nabij Hillegom gaat vestigen, maar het streekplan onderstreept nu eenmaal meer het agrarische element van de gemeente. Toch had de burgemeester goede hoop, dat in de toekomst ook aan de industriële ontwikkeling aandacht zal worden geschonken, vooral omdat de weinig optimistische vooruitzichten in het Dloembollenbedryf dit eisen. De burgemeester zegde de raad toe dat hij de aanleg van een nieuw zwembad ook gedacht zal worden aan terreinen voor andere sporten dan alleen voetbal. De huidige accommodatie zal zoveel als mogelijk worden opgelapt, zo ook het oude zwembad. Het badhuis zal zoetjesaan worden gesubsdieerd. Of er op de vrijgekomen grond een „Mor tuarium" zal verrjjzen zal worden on derzocht. Als Hillegom nog langer door Lei den op sleeptouw wordt gehouden zal het zelf de nodige maatregelen gaan treffen om buiten Leiden om aardgas naar de Bollenstreek te krijgen. Dit deelde wethouder De Boer tijdens de begrotingsvergadering mee. Hij ver wachtte niet dat het gebruik van aardgas duurder zou zijn als het ge wone stadsgas. Advertentie) Een kitje van ons niet te over treffen WALES ANTRACIET en de haard of kachel suddert rustig door. Alleen verkoop: Friese Varkensmarkt 4 Spaarne naast de Spoorbrug) Telefoon 1 4164 - 1 94 94 HAARLEM, 14 dec. Zaterdag heeft de herenploeg van H.V.S. een gevoelige volleybalnederlaag geleden tegen de ploeg van Kees van Zweeden. Na ne derlagen tegen SIGI en U.S. hadden de heren van HVS zich goed hersteld en wisten zij zelfs wederom beslag te leg gen op de bovenste plaats door verlies van hun concurrenten. Tegen H.M.L. moesten de H.V.S.ers nu strijden om de bovenste plaats, maar de Haagse Ly- ceïsten lieten er geen twijfel over be staan wie recht op deze belangrijke plaats had. Met 15-10, 15-4 werden de mannen van Hans Maas naar een kansloze 2-0 achterstand gevoerd. Slechts in de derde set konden de Haar lemmers enigszins terugkomen (13-15) maar in de vierde set werd de laatste weerstand van een matig HVS gebro ken (15-7). In de eerste klas heren verloor de Blinkert gisteravond van het OVRA 3 met nog wei 3-0, terwijl de jonge spe lers van HVS 3 tegen het geroutineerde OVRA 2 tot een mooi gelijkspel kwa men (2-2). In de tweede klas handhaafden de re serves van Alliance door een benauwde zege op een wat systeemloos spelend DSS hun leiderspositie in de tweede klas heren. Zelfs een 13-0 achterstand in de derde set, bij de stand van 1-1 in sets. was voor de goed spelende Adrie Schaper en zijn mannen nog geen reden om het op te geven. Dankzij foede set ups van Peter Henzen en 'aul van Asonk sloegen de groenzwar ten keer op keer door de DSS-verde- diging en wonnen deze set nog met 16-14. Een regelmatige overwinning in de vierde set oracht de stand tenslotte op 3-1. In de eerste klas speelden DSS tegen JBS om de onderste plaats. De slechte wedstrijd eindigde in een gelijkspel, zo dat DSS voorlopig nog de rode lan taarn mag dragen. Het tweede en derde damesteam van die Raeckse, beide spelend in de eer ste klas, deelden de punten door gelijk te spelen. In de jeugdklasse werd de belangrijke wedstrijd Alliance A tegen die Raeckse A gespeeld. De voor een jeugdklasse op een hoog peil staande wedstrijd werd tenslotte door een technisch beter Al liance gewonnen met 3-1. DJAKARTA, 11 dec. (ANP) Pre sident Soekarno heeft zijn minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, ontheven van zijn functie van plaats vervangend hoofd van de KOTI, het op perbevel van de revolutie, dat het hoog ste uitvoerende orgaan in het land is. De president, die zelf hoofd is van de KOTI, heeft minister van defensie, generaal Nasoetion, sultan Hamengkoe Boewono en dr. Abdoelga- ni tot zijn plaatsvervangers benoemd. De KOTI werd indertijd opgericht om de campagne tegen Nederland inzake West-Irian te leiden. Na de mislukte staatsgreep van 1 oktober werden niet- militaire leden vervangen. Wethouder Van Dam vond de benoe ming van een adviescommissie inzake de Bijstandswet een goed en wijs be sluit. Met ingang van 1 januari wordt in Hillegom de zogenoemde loonmetho- de ingevoerd bij de vaststelling van de uit te keren bedragen. De voorzitter kon er niet toe komen om in te gaan op diverse initiatieven van personen, die zich tot B. en W. wenden om het college mee te delen dat zij in staat zijn om plannen uit te voeren, die beter en goedkoper uitge voerd kunnen worden door particulie ren dan door de overheid. Zo was er iemand, die in staat zou zyn een wa terzuiveringsinstallatie te kunnen maken en nu weer de heer Rosier, die bij hem was gekomen met de mededeling dat hy voor hetzelfde geld dat een „open" zwembad kost een overdekt zwembad zou kunnen maken. De voorzitter verklaarde dat al deze personen gerust plannen kunnen ma ken en daarvoor de nodige financiën bijeen mogen halen en ook nog met die plannen en hun bijdragen bij B. en W. terecht kunnen, maar dat zij dit alles zonder opdracht van B. en W. moeten doen. Het college is voor reële behan deling van deze zaken en gaat niet met fantasten in zee. „Dat de heer Rosier brieven stuurt naar de raadsleden en niet aan B. en W. zegt meer dan ge noeg." Tydens de discussies laaide er onenig heid op tussen de KVP en de VVD- fractie. Deze laatste beschuldigde de KVP ervan dat zij niet in het alge meen belang had gehandeld door tegen de vestiging van een openbare kleuter school te stemmen. Opmerkingen als „liberaal uit de vorige eeuw" en „loop- gravenpolitiek" vertroebelde enigszins de goede sfeer van het debat. Tot slot van de begrotingsvergadering begaf de raad zich naar Treslong om gezamen lijk te dineren. ZAANSTREEK, 14 dec. Zowel voor het Districtsteam, als voor het Zaans volleybalteam staan enige belangrijke data te wachten. Zo speelt het Zaanse volleybalteam op zaterdag 8 januari in Zaandam een 4 stedenvolleybaltournooi tegen o.a. Het Haarlems team en het Alkmaarsteam, terwijl het Districts team een week later nl. 15 januari, in Haarlem moet aantreden voor het 9 dis- trichtenkampioenschap. In verband hiermede spelen beide teams a.s. za terdag in Beverwijk een tweetal oefen wedstrijden nl. om 13.30 de dames teams en om 14.45 de herenteams. De Zaanse selectieteams hebben als voor lopige opstelling: Dames: R. Mars (aanv.), A. Koe man, E. Bouquet (allen de Molen wiek), Ria Brussel, Rini Brussel, N. Dijkers, N. Etman (allen van MIVO) en R. May van K. en V. Een handicap voor de T.C. dat men geen beschikking heeft over de speelsters van Zaan- streek'65 i.v.m. een te spelen competi tiewedstrijd, geen dames van VGW welke zich niet beschikbaar stellen voor het Zaans team en Truus Nooy van Molenwiek, welke een enkelblessure heeft opgelopen. Het voorlopige herenteam komt als volgt uit: J. Mulder (aanv.), P. Boogaard, E. Massink (allen de Molenwiek), R. Breeuwer, W. Binken, H. Binsbergen (allen uit Zaanstreek'65) en N. de Bruin van Argus. In het Districtsteam bij de dames spelen de volgende Zaanse speel sters Tilly de Lang, Marijke Sibie en Jan- ny Kaayk. In het herenteam komen uit: Wim Damphuis en Eltjo Rijks. Aan vankelijk zouden op deze zaterdag in de Lindenboomschool te Koog aan de Zaan oefenwedstrijden worden ge speeld. Deze zullen geen doorgang vin den. BEVERWIJK-HEEMSKERK, 15 dec.— De Hoogoven-Harmonie zal volgende week kerstconcerten geven in de Grote Kerk te Beverwijk (21 december) en in de dr. Prinsenhal te Heemskerk (23 december). In Beverwijk verlenen het Gemengd Koor en meisjeskoor „Zang en Vriend schap" medewerking, in Heemskerk de verenigde Heemskerkse Koren en het Heemskerks Kinderdoor. (Van een onderwijsmedewerker) AMSTERDAM, 14 dec. „In de af gelopen 'wee jaar hebben 323 leer krachten Amsterdam verlaten, uitslui tend ter verkrijging van een woning buiten Amsterdam, omdat in de hoofd stad zelf geen woning voor hen be schikbaar was. Van dit aantal waren 242 gehuwd en 81 ongehuwd". Zo luidt de trieste uitslag van een enquête, die de Amsterdamse afdelingen van de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging (N.O.V.), het katholiek Onderwijzers Gezelschap (K.O.G.) en de Protestants- Christelijke Onderwijzers Vereniging (P.C.O.V.) op de scholen in de hoofd stad hebben gehouden. Het aantal uitsluitend om een wo ning naar buiten de stad solliciteren- den bedroeg 390. Waarschijnlijk ligt dit cijfer nog hoger, want de en quête is door 74 procent van de 540 aangeschreven scholen beantwoord. Van de geënquêteerden forensen er dagelijks 207 naar de stad: (zelfs van uit Arnhem) 108 gehuwden en 99 alleen, staanden. Deze wensen zo spoedig mogelijk van dit reizen verlost te wor den. Immers, als men, om een voor beeld te noemen, dagelijks met een bromfiets van Venhuizen naar Hoorn rijdt, om daar de trein naar Amster dam te nemen en dan vanaf het C.S. nog eens naar Osdorp te rijden, moet het niet verwonderen, dat een betrek king aan een nieuwe U.L.O. in Noord- Scharwoude met bijbehorende woning voor het gezin verre boven de hoofd stad te verkiezen is. En wat doet een WENEN, 14 dec. (DPA, UPI) In cl i P™069 te8en de vroegere Vlaamse SS-leider Robert Jan Verhelen heeft de 53-jange Belgische priester Marcel Brauns als rijn mening te kennen ge- Seven dat Verhelen juist heelt gehan- eld. Brauns heeft vroeger tot de orde der jezuieten behoord, maar staat nu, naar hij zei, los van elke kerkelijke instantie, zodat hij vrij kon spreken Toen Verhelen, die partisanen on schadelijk wilde maken, hem om raad was komen vragen, had de priester gezegd dat het heel erg was, maar dat er geen andere uitweg be stond. Volgens Brauns volgden de partisa nen hun laagste instincten. Zy roofden en moorden er maar op los. Vooral eenvoudige lieden, die vaak om sociale redenen met de Duitsers samenwerk ten, moesten het ontgelden. Begin '44 waren in België 740 politieke moorden gepleegd. Ook de gematigde Vlamingen vonden dat daar iets tegen gedaan moest worden. De na de bevrijding in België uitge sproken doodvonnissen noemde Brauns een schreeuwend onrecht. Kleine luiden werden veroordeeld, maar de grote col laborateurs gingen vrijuit. Tenslotte be- §on Brauns een Ued van de Vlaamse S te zingen „om aan te tonen dat de Vlamingen tegen alle onderdrukking, zo wel van Fransen als van Duitsers wa ren". De rechtbank liet het lied niet ver komen. uit Aruba gerepatrieerde onderwijze res, die op een nog geen 2x2 meter grote zolderkamer komt te zitten, een riante eigen woning in de Antillen achterlatende, als haar in Amstelveen- onder de rook van Amsterdam, wel een eigen flatje kan worden aange boden bij een aldaar te vervullen va cature aan een nieuwe school? Natuur lijk Amsterdam vaarwel zeggen! Zo kampt bijna elk Amsterdams schoolhoofd tegen het leerkrachtenver loop op zijn school. Hoezeer dit bij het voortgezet onderwijs (V.G.L.O. en U.L.O.) uit de nog onder de L.O.-wet vallende sectoren een complete ramp betekent, wordt pas duidelijk, als men in het oog houdt, dat voor deze school typen speciale onderwijsbevoegdheden worden verlangd (vreemde talen, wis kunde, handelskennis, handenarbeid, huishoudkunde etc.), die in de regel in het bezit zijn van de oudere, meest ook gehuwde leerkrachten. En die voelen er niets voor ver van hun gezin te gaan werken. Bedenkt men, dat van het te Amster dam werkzame onderwijzers- en onder- wijzeressenkorps er 288 gehuwde leer krachten zijn, die géén koop- of huur woning hebben (van wie 163 in het be zit van een z.g. bewijs van inschrijving van de afdeling Woonruimte van de Gem. Dienst Volkshuisvesting) en 1542 alleenstaanden, of op kamers of nog thuis wonen (van wie 191 een z.g. ur- gentieverklaring)dan beseft men, dat een voortduren van deze situatie een ernstige bedreiging van het hoofdstede lijke onderwijs inhoudt. Geen bevoegde onderwijskrachten genoeg betekent een daling van het onderwijspeil, hetgeen een lang nawerkend euvel is. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, dec, De Burge meester van Amsterdam maakt be kend, dat de in 1964 geboren manne lijke Nederlanders, die in een Neder lands bevolkingsregister zijn opgenomen of daarin behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht hebben ontvangen, ingevol ge beschikking van de Minister van De fensie, verplicht zijn, zich vóór 1 ja nuari 1966 aan te melden op de af deling Militaire Zaken van hun woon plaats of gewone verblijfplaats. Bij ver hindering geschiedt de aanmelding door hun wettelijke vertegenwoordiger. De afdeling Militaire Zaken van de gemeen te Amsterdam is gevestigd Damstraat 5-11. DEN HAAG, 14 dec. De KNVB heeft de Amsterdamse advokaat mr. R. P. Kokosky, die de vorige week een aanklacht bij de Officier van Justitie indiende tegen de scheidsrechter Bent velzen bij de wedstrijd tussen Blauw Wit en Alkmaar, ten laste gelegd als lid de belangen van de bond te hebben feschaad. Bovendien had mr. Kokosky e bond van zijn voornemen bij de bur- gelijke gerechtelijke autoriteiten een aanklacht in te dienen schriftelijk in kermis moeten stellen. Mr. Kokosky heeft tot vrijdag de gelegenheid zich schriftelijk te verweren. Hij kan ook om een mondelinge behandeling door de strafcommissie verzoeken. Engeland Ter bescherming van de bijna 400 schilderijen van wijlen sir Winston Churchill is in diens voorma lige buitenverblijf in Chartwell (Kent) een nieuw Zweeds alarmsysteem aan gebracht van naar schatting tien mil joen gulden. (Rtr.) (Advertentie) HAARLEM, 14 dec. Over het Kre lagehuis, het centrum van de bloem- bollenhandel in Haarlem, zijn tijdens (le gisteren alhier gehouden vergade ring van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur harde noten gekraakt. Dat was ook te verwachten. De afdeling Heemstede had namelijk al aangekondigd „de kat de bel te zullen aanbinden". Zij vindt het Krelagehuis namelijk meer te ver gelijken met een „varkenshok" en de accommodatie „het bloemboUenvak on waardig". Het hoofdbestuur werd ge brek aan activiteiten verweten met be trekking tot het nietiwbouwplan. Voorzitter drs. H. B. Letschert heeft dat gisteren ontkent. Hy zei, dat de start van de bouw nog slechts afhan kelijk is van het verkrijgen van de rijksgoedkeuring van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. Inmiddels zitten het Hoofdbestuur en de bouwcommissie niet stil. Er wordt een nieuwe kostenberekening ge maakt, omdat de prijzen in de afgelo pen zes jaar aanzienlijk zijn gestegen. Namens de afdeling Heemstede drong de heer M. J. Roozen er bij het hoofdbestuur op aan le onderzoe ken of het voor een snelle bouw niet beter is het nieuwbouwplan elders, desnoods buiten Haarlem, te realise ren. Hij wees er in dat verband op, DEN HAAG, 14 dec. De partü van de Arbeid wil een nauwer contact tot stand brengen tussen kiezer en volks vertegenwoordigers (Kamerleden, sta tenleden en raadsleden). Daartoe zal het land worden ingedeeld in 36 dis tricten, waarin bepaalde volksvertegen woordigers hun relatie-arbeid knnnen verrichten. Het aantal „partijdistricten" is gro ter dan het aantal kamerkieskringen (18) maar kleiner dan het aantal st t- tenkieskringen (73). Door samenvoe ging van een aantal van laatstgenoem de kringen is men tot de omlijning van partijdistricten gekomen. Het is de bedoeling, dat in elk dis trict een team wordt gevormd, be staande uit één of twee leden van de Tweede Kamer, zo mogelijk één Eerste Kamerlid, enige Statenleden en kandi daten voor de Tweede Kamer. De leden van dat team moeten relaties opouwen met het partijkader in de kiezers in het district. De activiteiten zullen be staan in het bijwonen van vergaderin gen, vervullen van spreekbeurten, vra gen stellen aan ministers over streek- aangelegenheden, enzovoorts. In een rapport, dat gewijd is aan de ze zaken, merkt het partijbestuur op, dat een politieke partij In een parle mentaire democratie meer moet zijn dan een kiesvereniging die ééns in de vier jaar actief is en dan weer in sluimert. AMSTERDAM, 14 dec. Zondag is te Blaricum na een langdurige ziekte op 58-jarige leeftijd overleden prof. dr. J. F. Niermeyer hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam in de al gemene en vaderlandse geschiedenis der middeleeuwen en de hulpweten schappen der geschiedenis. De overle dene was ook directeur van het his torisch seminarium. Zijn stoffelijk over schot wordt donderdagochtend, na aan komst van trein 11.31, in Oriehuis-Wes- terveld gecremeerd. dat het in sommige gebieden niet zo moeilijk is dit soort gebouwen te ver wezenlijken als in Haarlem waar de woningbouw alle beschikbare bouwca paciteit opeist en voor utiliteitswer- ken weinig of niets overblijft. Maar het hoofdbestuur wees erop, dat de algemene vergadering destijds zelf heeft besloten tot nieuwbouw in Haar lem en dat er in Haarlem geen andere bouwplaatsen in aanmerking komen, zodat men op nieuwbouw bp het huidige beursgebouw is aangewezen. Drs. Let schert had er het volste vertrouwen in, dat er na verwezenlijking van de nieuw bouw door sanering van de aangrenzen de woonwijk voldoende parkeergelegen heid zal komen. Op een voorstel van de heer Roozen om de leden te vragen of zij, na zes jaar, het nieuwe beursgebouw nog steeds in Haarlem willen hebben, ging het hoofdbestuur niet in. De Vereniging had eerst het plan het Krelagehuis te reconstrueren. Maar de gemeente Haarlem wil aan de Leidse- vaart meer ruimte scheppen voor het verkeer, zodat de voorgevel van het gebouw dertig meter achteruit moet. In het licht van die situatie was nieuw bouw noodzakelijk. De gemeente Haar lem is bereid de daaraan verbonden meer-kosten voor haar rekening te ne men. Meegedeeld werd nog, dat het niet onmogelijk moet worden geacht, dat, na totstandkoming van een Euro pese marktorganisatie, ook door dat EEG-orgaan een bijdrage zal worden gegeven aan de nieuwbouw. De vergadering verwierp een voor ste] van de afdeling Warmond de zit tingsperiode van de leden van het hoofdbestuur van vier tot zes jaar te verlengen met het oog op vraagstukken die op lange termijn spelen; EEG, nieuwbouw en cultuur-technische vraagstukken. Het hoofdbestuur voelde daar weinig voor, omdat het dan nog moeilijker zal worden geschikte candi- daten voor een bestuurspost te vinden. Een zittingsperiode van vier jaar acht te drs. Letschert voorts niet té kort. t t e door streden van de heren 'A. Heemskerk en A. Priester ontstane vacatures werd voorzien door de ver kiezing van de heren Th. Roozen uit Heemstede en H. A. Duin uit Bever wijk. Er vverd vanuit de vergadering ook de nodige kritiek geuit op de traagheid van werken van het scheidsgerecht, oaardoor komt het voor, dat monsters van partijen die aan het scheidsgerecht worden voorgelegd, twee tot drie weken oewaard moeten blijven voor de scheidslieden ze keuren. „Dan kan on- mogelpk een goede uitspraak volgen", ajflus de vertegenwoordiger van Wasse- "®,ar- Het hoofdbestuur gaf toe dat het scheidsgerecht door personeelsschaar- ste wat langzaam werkt, maar dat ze steeds op spoed aandringt en dat er op het bewaren in het Krelagehuis naar een zo goed mogelijke verzorging wordt gestreefd. AMSTERDAM, 14 dec. De procu reur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. J. H. Kemper, heeft tegen een 33-jarige verpleger uit Maar- tensdpk wegens het weigeren van nood- wachtdienst een boete van 400 gulden waarvan 200 voorwaardelijk geëist. Hij vroeg hiermee bevestiging van het von nis van de politierechter in Utrecht. De verpleger had zich in mei van uit jaar voor inlijving bij de Bescher ming Bevolking in Utrecht moeten melden. Hij was echter ook na een tweede oproep niet verschenen en had ook geen bericht gestuurd. Op de vraag van de president waar om hp in hoger beroep was gegaan antwoordde verdachte, dat hij gewe tensbezwaarde was en de noodwacht dienst een verlengstuk van de militai re dienst achtte. Hp had destijds bij zDn keuring voor militaire dienst ge zegd principieel dienst te weigeren, waarna hij in 1953 als buitengewoon dienstplichtige was ingedeeld. Hierte gen had hp echter verder geen bezwaar gemaakt. Het hof zal op 24 december arrest wijzen. AMSTERDAM, 14 dee. De recht bank te Amsterdam heeft vanmorgen een 23-jarige uit Suriname afkomstige colporteur wegens souteneurschap con form de eis veroordeeld tot twaalf da gen hechtenis en drie jaar plaatsing in een rijkswerkinrichting. De colporteur had een 17-jarig Am sterdams meisje gedwongen maanden lang als prostituee voor hem te werken. Zij verdiende hiermee volgens haar eigen verklaring 200 tot 300 gulden per avond, welk geld zij vrijwel geheel aan de colporteur moest afgeven. Zij had 70 gulden per week zelf mogen houden. De dinsdagmiddag in het Carte- sius-lyceum optredende toneel groep van de kweekschool te Bern had de aardigheid het in- terhoofdstedelijk toneeltournooi van de leerlingen van het middelbaar onder wijs een spel van Helmut Schilling te bezorgen, waarin wat de requisieten betreft slechts twee houten banken wor den gebruikt, maar de twee deze ban ken bedienende toneelmeestermet hun opmerkingen, als tegenwicht voor deze soberheid, de speeltekst een bijzondere aantrekkelijkheid verlenen. Immers „De slimme Drome" is het ketting verhaal van een hele rij ieder op zijn beurt de ander bedriegende slimmerik ken, met ais verrassende ontknoping dat het zogenaamd onhandige knechtje Drome per slot van rekening de aller slimste blijkt te zijn. In dit spel komt het er op aan, dat de situaties zó ge bracht worden, dat het een vanzelf sprekende geschiedenis is, dat de toe schouwers ervaren, dat (1e toneelmees ters gelijk hebben, dat die personages stuk voor stuk maar schelmen zijn. Het is voor de keurig in costuum gestoken uitvoerenden een speciaal compliment dat deze opzet volledig tot zijn recht kwam en het geheel daarmee een eigen charme kreeg. In de avondvoorstelling in het Spi- noza-lyceum waren het de leerlingen van het Brusselse Lycee Carter en Athenee Robert Catteau, die weer een andere bijzonderheid hadden, na melijk het door een pantonimisch tussenspel verbinden van de als één- acter geschreven kleine tragedie „Es- curial" (Michel de Chelderode) aan de kluchtige éénacter „Het gedwongen huwelijk" van Molière. Bijzonder was ook dat de acteurs van het eerste spel allen ook in het tweede spel be langrijke rollen waarnamen en wel me een losheid en gemak, die men bij auteurs maar zelden aantreft. Vooral Jean Quintin, die uitstekend de door haar verteerde, tot waanzin neigende koning-moordenaar uit „Escurial" tot een huiveringwekkende figuur maak te, oogstte ook als de oude Sganarel- le, die tegen zijn zin gedwongen wordt toch de frivole dochter van Alcantor te huwen, een groot succes. Verschil lende open doekjes kreeg verder Jac ques Inger als de volmaakt kluchtige Panrace voor zijn speelse wijze van brengen van een overrompelende woor denvloed. Een heel mooie rol werd voorts uitgebeeld door André Pillado als de nar Fotial, de mismaakte met een koningsziel, die gedwongen wordt tot potsenmakerij terwijl zijn gelief de stervende is. Ook bij deze in het Frans spelende Brusselse scholieren bestond het decor van het eerste spel slechts uit één zet stuk: de koningstroon, terwijl het twee de spel puur in gordijnen werd ge bracht. Het feit dat deze soberheid niets afdeed aan het succes, bewijst dat er zeer sterk gespeeld werd. In het op verschillende thema's van Marc-Antoine Charpentier gebouwde pantomimische tussenspel, waarin Fo- lial de centrale figuur was, waren ook twee spelers opgenomen, die later voor het proscenium twee aria's voor blof- fluit van een onbekende zeventiende- eeuwse componist ten gehore brachten en wel heel zuiver en „gedurfd" voor dit jeugdige publiek, dat dit soort mu ziek om zijn eentonigheid niet altijd direct waarderen kan. Aan het slot werd rond de figuur van Sganarelle nog een zeer goede dans-pantonime uit gevoerd, die da ook moest worden her haald. (Advertentie) krouwels BEVALLEN van een zoon: 13 dec.: dec.: G. Baars-Boode. L. J. M. P. HummelingMollmann; 14 dec.G. Baars-Boode. BEVALLEN van een dochter: 11 dec: W. Arends-Jansz; 13 dec.: A.M. Lem mersOpdam; E. ScheidierBessem; 14 dec.: C.H.J. Boesmans-van der Hooft. ONDERTROUWD 14 dec.: T. Hooge- nes en A. M. F. van Dongen; B. M. van der Storm en J. G. M. der Kinderen; J. C. van Nieuwburg en E. M. de Raadt; W. Philippo en A. Boes: P.J.J. Pom- meé en G.J. Rienders; T.F. Hagen en P.M. Koops; C. M. den Hollander en M.G.C. van der Drift. GETROUWD: 14 dec.: E.L.A. Nolten en A.C.J. Schelfaut; H.J. Helder en P.M.E. Verhoeven; C. van Rysdam en T.S. Blaauw; E.D. Storteboom en H. Merkus; J. de Vries en A.A. van Oojjen; J.P. van Zijl en B.G.M. Schouten. OVERLEDEN: 10 dec.: A. de Haan, 57 j. Lange Molenstraat; J. Tulen, 87 j. Koninginneweg; H.J.A. Pronker-Mul der, 70 j., Kamperlaan; 11 dec.: C.A. de Haan-van Vastenhoven, 59 j. M.v. Heemskerkstraat; 12 dec.: W. S. van Oye, 61 j. Vincent van Goghlaan; P. J. van Bergeyk, 71 j. Nassaulaan; A. Vros, 67 j. Gasthuisvest; M. Langedyk- Struik, 84 j. Kleverparkweg; 13 dec.: W. E. Spoorl 77 j., Cribberstraat; M. Jonker-Glas, 70 j. Hunzestraat. NOORDWIJKERHOUT GEBOREN: L.W. Schreurs en A.C.M. Rechters, z., A.J.M. Hertogh en F.J.G. Zaat, d„ C. J. van den Burg en A. M. Immerzeel, d. ONDERTROUWD: H. G. Duwel en A. M. van Kamlen, L. E. Schrijver en M. S. de Wit, S. Meijboom en J. B. Floris, P.F.A. Duivenvoorde en W. T. van den Berg, C.T.C. van Rijn en A. A. Vrolijk, A. M. van Liempt en M. M. Bergman. GETROUWD: P. Kraan en A. M. Dui venvoorden, J. Vrolijk en C.J.W.M. Broekhof, T. N. de Groot en C. W. M. Warmenhoven. G. J. M. Schrama en J. J. M. Ruigrok. OVERLEDEN: Johannes Mooijekind, 80 jr., Hovert Homburg, 71 jr., Jaco bus de Winter, 76 jr. HILLEGOM, 15 december Het ka tholiek vrouwengilde van Hillegom heejt zich gisteravond in Bloemswaard in een drukke en geanimeerde bijeenkomst mo gen verheugen. Presidente mevrouw van der Weijden-Fangmann deelde daar mee dat de opbrengst van de collecte zou worden afgestaan aan de missie in Kenya. Hierna was het woord aan ae heer G. Monnink, die vertelde over zyn reis naar Israël en de Arabische landen in 1937. Hij maakte deze reis met ae fiets samen met de heer Van Damme. Over de reis schreef hij een boek „mei fiets en tent naar de Oriënt". De roufe liep over Duitsland, Hongarije en de Balkan. In Palestina kregen de beide reizigers onderdak in het klooster Cassa Nova. De heer Monnink raakte onderweg in con tact met een meisje, dat later zijn vrouw is geworden. Na de pauze bracht pater Bongaerts uit Noordwijkerhout het ge meenschappelijk plan zielzorg Bollen streek ter sprake. Het leidende orgaan gaat bestaan uit priesters en leken. Het ligt in de bedoeling contacten te zoeken met alle bevolkingsgroepen en tijdens kaderdagen te spreken over aller lei zaken het godsdienstig leven be treffende. De kaderdagen worden 26 en 27 januari gehouden in het retraite huis te Noordwijkerhout. De heer Mon nink kwam hierna nog even terug voor het vertonen van dia's. CINEMA PALACE. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Meisjes, die men niet trouwt, 18 jaar. FRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur, De bruggen van Toko-Ri, 18 jaar. LIDO. Dagelijks 2 en 8 uur: My Fair Lady. alle leeftijden. LUXOR. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Zorro contra Samson, 14 jaar. REMBRANDT. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: De l'Amour, 18 jaar. ROXY. Woensdag 7 en 9.15 uur: Vier desperado's, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2, 7 en 9.16 uur: Amerika. Amerika, 14 Jaar. Donderdag 16 december Concertgebouw. 8 uur: Orgelconcert door Klaas Bolt. Woensdag 15 december Stadsschouwburg. 8 uur: Nederlands* Comedie met „Het Ei" van Félicien Marceau. Regie: Fons Rademakers. In de hoofdrollen: Guus Oster, Marja Habraken en Will van Seist. Donderdag 16 december Stadsschouwburg. 8 uur: Haarlems Toneel Ensemble met „Valstrik voor een man alleen". Donderdag 16 december Rest. Brinkmann. 8 uur: Voordracht m*t dia's over „De betekenis van de spinnen voor de mens en hun rol ln de natuur door de Eerwaarde Pater Chrysanthus. Frans Halsmuseum. (Groot Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school, de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals meester werken. Dagelijks, behalve zondag, geopend van 10 17 uur. Prentencabinet: Keuze uit eigen verzame ling. Dagelijks van 10 5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en mid deleeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag). Zon.- en feestdagen van 2 5 uur. Cruquius Museum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dagelijks van 9 12.30 en 1.30 5 uur. Zondags van 1 5 uur. Teyler Museum, Spaarne 16: Permanente expositie van schilderijen uit de 19e en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) van 10 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, Kleine Hout weg 103: Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 10 12.30 en 13.30 17 uur. Zon.- en feestdagen van 2 5 uur. Museum het Huis van Looy. Kleine Hout weg 103: Dagelijks van 10 17 uur. Zondag van 1 5 uur. Tot 9 januari: Expositie van werken v«n de vereniging „Kunst Ztj Ons Doel". Kunstzaal „ln 't Goede Uur", Korte Hout straat 1: Dagelijks geopend van 10 6 uur en van 8—12 uur. Maand december: Expositie van tekeningen van Jo Klingers. Kunstcentrum „De Ark". Nw Heiligland: Dagelijks van 10 8 uur, dinsdag gesloten. Tot 2 januari: Expositie van tekeningen en grafiek van Helmuth Heystek. 2e Etage: 100 ambachten van Jan Luyken. Dag. (behalve dinsdag) van 8—11J0 uur. FILMS: LIDO-THEATER. Woensdag 8 uur: In opdracht van de O.O.N. 14 jaar. LIDO-THEATER. Woensdag 8 uur: Vrouwen in de nacht, 18 jaar. FILMS: CAMERA. Woensdag 7 en 9.15 uur: The hustler, 18 jaar. LIDO. Dagelijks 2.30 en 8 uur: My Fair Lady, alle leeftijden. LUXOR. Woensdag 7 en 9.15 uur: Het bed, 18 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Ingmar Bergman festival. 18 jaar. REX. Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur: Commando des doods, 18 jaar. TRIANON. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: De trein, 18 Jaar. DIVERSEN: Donderdag 18 december Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo, m.m.v. Marta Argerich, piano. Zuiderkerk. 8 uur: Maatschappij voor toon kunst: Concert Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. TENTOONSTELLINGEN: Gemeentelijk Museum de „Lakenhal", Oude Singel 28: Dagelijks geopend van 10 5 uur. Zondag van 1 5 uur: Van 16 dec. tot 24 Januari: Werken van Tiedler. Rest. „De Ruif", Jan Vossesteeg 59. Dag. van 10 8 uur, zondag van 8—12 uur: Rotaprinten van Aad Veldhoen. Taveerne Tastevln, Beestenmarkt 14. Dag. van 16.30 24.00 uur: Aquarellen en grafisch werk van Theo Kasten, (tot 8 januari). Academiegebouw, Rapenburg 73. Dag. van 9 6 uur: Schilderijenexpositie, gouaches, tanpera's en tekeningen van Jan Hendrik Steven Gijsberts, (tot 1 Januari).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4