Géén Engelse gruwel m nieuwe campagne voor veilig verkeer Glaasje op? Laat u rijden! Hoger posttarief kost uitgevers miljoenen Amsterdam krijgt scheepvaarthuis van 25 miljoen V oorlopig geen gastarbeiders in Deventer Ook Senaat akkoord met huurverhoging Pleidooi voor verhuisfonds' TRICOT TIEN TIPS VAN NELEMANS Johnson als diplomaat Nieuw Auschwitz- proces begonnen in Frankfort bouwende Waarom niet een gasaansteker met een bekroond ontwerp? HELIHAVEN OP DAK Affaire Ankersmit De Stockholms - Tidningen9 gaat verdwijnen Rijdt veilig met melk In Memoriam dr. Cassianus Hentzen OFM het overhemd met de vele troeven Eerst getest Tien tips P.T.T. wil af van subsidie cultuur SILVERMATCH Veel te klein Zwitserse regering wil opheffing van J ezuïetenverbod IR. KRAAIJVANGER: PAGINA 5 BUITENLANDSE KRONIEK Een schets van het nieuw te bouwen scheepvaarthuis in Amster dam dat met een brugstukop het bestaande Havengebouw aan de De Ruyterkade wordt aangesloten. Het nieuwe Scheep vaarthuis, in een drievoudige, gestamelde geleding, zal zich voegen naar het hier bestaande spoortracé. Het nieuwe complex krijgt een zogenaamde ,jzwevende constructie" op een aantal basiskolommen, waardoor onder de gebouwen een maximum aan parkeerruimte wordt verkregen. De bouwkosten van het geheel worden voorlopig op 25 miljoen gulden geschat. AMSTERDAM, 15 dec. Vier in de hoofdstad gevestigde rede rijen, de KNSM, de „Nederland", de KPM en de KJCPI gaan geza menlijk een nieuw scheepvaart huis bouwen. Zij hebben hiertoe de bekende architectencombinatie W. H. Dudok en R. H. Magnée op dracht gegeven, die zoals men weet ook het Havengebouw aan de De Ruyterkade op haar naam heeft staan. Met behulp van een „brug stuk" zal het nieuwe Scheepvaart huis als het ware aan het Haven gebouw worden gebouwd. En wel in een drievoudige, onderling ver bonden, gestaffelde geleding, met een totale lengte van oi.geveer 150 meter, die zich voegt naar het be staande spoortracé. Voorlopig worden de totale bouwkosten ge raamd op 25 miljoen gulden. Neem vijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar te worden. U wordt weer helder, wakker, kwiek door vijf diepe teugen melk! 4 makkelijk 4 zo droog nooit kreuken 4 nooit strijken 4 ventilerend 4 snel gewassen 4 lang meegaan 4 gecontroleerd alom verkrijgbaar (Van onze speciale verslaggever) Utrecht, 15 dec. Het Verbond Veilig Verkeer gelooft niet in het \vaht Van "STuwel-campagnes" en ver acht veel méér heil van een cartoon- Twnetje, dat lollig-dronken met stuur echts en glas op het hoofd de tekst neevoert „Glaasje op? Laat u rijden". ervaringen in Engeland hebben „«vorig jaar uitgewezen, dat het ronken-rjjden niet minder werd, na en intensieve, vijf miljoen gulden kos- I? actie met „shock-effecten", zegt V„ „er F. Sj. van Paasschen, Hoofd °hrhchting van het Verbond. ••Daarom' benaderen we het publiek t£mr positief, opgewekt en humoris- Achtergrond voor de nieuwe Ver- Donds-actie (die 180.000 gulden gaat posten) is de vrees voor het rijden on- "w invloed, die sterker wordt naarma- de feestdagen van Kerstmis en si aar dichterbij komen. „Rij niet, a's u hebt gedronken", luidt de bood- f.9aap, en om deze zo dringend moge- 'Jk verpakt uit te dragen werd het j"e«arne-bureau Van Maanen ingescha- Het „krijgsplan" geen gruwel echter afkomstig van het Ver- Na de Engelse campagne die het °r'g jaar voor de feestdagen werd ge- Advertentie) Het is nog niet te laat, geef een platenbon of geef een plaat! T (Advertentie) Het is nog niet te laat, geef een platenbon of geef een plaat! President Johnson wil in een serie Sesprekken met andere regerings leiders een oplossing zoeken voor vooral twee problemen: de spannin gen in Zuid-Azië en de samen- Werking in de N.A.V.O. op het ge bied van de atoomstrategie. De Amerikaanse president is deze week, ha een langdurige afwezigheid, terug gekeerd op het Witte Huis. Na zijn galblaasoperatie in oktober moest hij Zich voor volledig herstel terugtrek ken op zijn boerderij in Texas, maar hu heeft hij zijn taak weer geheel hervat. Hij moet vóór Kerstmis nog een zwaar programma afwerken, Waarbij hij achtereenvolgens drie belangrijke buitenlandse gasten ont vangt. Gisteren is hij besprekingen begonnen met president Ayoeb Khan Van Pakistan, vrijdag krijgt hij premier Wilson van Engeland op bezoek en zondag volgt bonds kanselier Erhard van West-Duits- land. Met alle drie deze staatslieden Zal hij de kwestie-Vietnam behande len. met Ayoeb Khan bovendien het Pakistaans-Indische conflict en met Wilson en Erhard vooral ook de teeds jaren sluimerende plannen voor een Atlantische kernmacht. Pakistan is nog altijd een militaire bondgenoot van de V.S.. in de Zuid- Oost-Aziatische Verdragsorganisatie ftiaar tussen Washington en Rawal pindi zijn ernstige spanningen ont staan ten tijde van de Kasjmir-oorlog. s in september. Bo vendien hebben de Amerikanen zich geërgerd aan de Pakistaanse flirt v». met Rood-China, die een hoogtepunt bereikte tijdens Ayoeb Khans bezoek aan Peking. Johnson is nu bereid de Amerikaanse economische hulp aan Pakistan, die drie maanden geleden werd opge schort, te hervatten, maar Ayoeb Kihan krijgt geen wapens meer. John son hoopt een bijdrage te kunnen leveren tot een Pakistaans-Indische verzoening in dit gesprek met Ayoeb Khan en in een gesprek met premier Sjastri in februari volgend jaar. In zijn gesprekken met Wilson en Erhard zal de Amerikaanse president de mogelijkheid van een internatio naal verdrag tegen de spreiding van kernwapens afwegen tegen het streven naar integratie van de Atlantische kernstrategie. Volgens Moskou is het een niet te verenigen met het ander. De Russen zeggen, dat in een Atlan tische kernmacht de Westduitsers de beschikking over atoomwapens krijgen, zodat een pact tegen de uit breiding van het aantal nationale kernmachten zinloos zou zijn. De Amerikanen bestrijden die Sovjet interpretatie. Nu hecht Wilson meer aan het genoemde pact dan aan een Atlantische kernmacht. Erhard daar entegen betoogt, dat zo'n kernmacht van de N.A.V.O. althans een einde zou maken aan de discriminatie bin nen het Atlantische bondgenootschap ten aanzien van de Bondsrepubliek. Dit dilemma wordt op het ogenblik nok besproken in de N.A.V .O.-confe- tentie in Parijs, maar Johnson hoopt de oplossing van deze hoogst geconv pliceerde kwestie in zijn komende tap gesprekken te kunnen bevorderen. De president van de Verenigde Staten heeft tegelijk vele functies als die van partijleider, opperbevel hebber, premier en staatshoofd. In de eerstvolgende dagen zal hij moeten tonen wat hij als diplomaat waarc is. voerd, bleek uit een wetenschappelijk begeleidingsonderzoek, dat het aantal verkeersongevallen, vergeleken met voorgaande jaren, niet was gedaald," aldus de heer van Paasschen. Wel kwam vast te staan dat het publiek na de actie beter op de hoogte was van de strafsancties op rijden onder invloed van in de periode ervóór. Van dit laatste ge geven heeft het Verbond gebruik ge maakt bij de voorbereiding van de nieuwe actie. Met name zal de wegge bruiker worden gewezen op de juri dische. financiële en morele consequen ties, die het gevolg kunnen zijn van het rijden onder invloed." In de komende dagen zal de NTS ne gen maal een (cartoon-lollig) filmpje vertonen: verder worden vijfduizend affiches, tienduizend raambiljetten duizend wandkranten en vijftigduizend folders verspreid. Psychologen zijn niet benaderd voor de opzet van deze campagne. Een vorige maal is dat wèl gebeurd: Toen kwam de slagzin: „Wees geen opschepper achter het stuur" uit de bus, maar men heeft deze reeds aan gekondigde campagne in de doofpot moeten stoppen, omdat de boodschap volgens de publieke opinie psychologisch niet slim in elkaar zat. Dit keer hoopt het Verbond op betere resultaten. Als onderdeel wellicht van de op de onlangs gehouden jaarvergadering van het Verbond aangekondigde „meer we tenschappelijke aanpak" van een aan tal problemen, werd de tekst „Glaasje op? Laat U rijden" wetenschappelijk getest: „Uit het onderzoek bleek, dat de meerderheid der ondervraagden de advertentie opvallend, dan wel origi neel beschouwt". „De pre-test bracht ook aan het licht", aldus de heer Van Paasschen, „dat de tekst van de ad vertentie aan waarde zou winnen, door inkorting en enige correcties. Het ad vies, dat werd opgevolgd, benadrukt nog eens ten overvloede de waarde van wetenschappelijke begeleiding van acties als deze." Naar het resultaat is men bij het Ver bond uiteraard zeer nieuwsgierig. Er worden al besprekingen gevoerd met een bureau om het effect van de campagne te rapporteren, maar de daar aan verbonden kosten vallen tegen, al dus het Verbond. Wetenschappelijke voorlichting over het gevaar van „onder invloed rijden geeft dr. F. A. Nelemans, privaat do cent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en zijn raadgevingen noteerden we (in populaire vorm) als tien punten, die we de „Tien tips van dr. Nelemans" hebben gedoopt. 1. Zesduizend Nederlanders krijgen per jaar een onherroepelijke veroorde ling wegens het deelnemen aan het verkeer onder invloed. Tracht dit leed voor uzelf te vermijden. 2 Een onderzoek heeft aangetoond, dat de kans op een verkeersongeval bij een bloed-alcoholgehalte van 1.5 promil le, 25 maal zo gróót is als bp een bloed- alcoholgehalte van 0 promille. 3. Iedereen rijdt met twee glazen alco hol op sléchter dan zonder deze twee glazen. 4. Wie drinkt en daarna rijdt, geeft anderen (denk aan Uw kinderen) een zéér slechte voorbeeld. 5. Gastvrouwen, zorg voor eenzelfde assortiment alcohol-loze dranken als er aan alcohol-houdende dranken aanwezig is. 6. Laat de maatschappij het inzicht krijgen, dat drinken en rijden iets is, dat „men" niet doet. 7. Autobestuurder wéét, dat gebruik maken van trein, bus, tram of taxi om dat men gedronken heeft, géén teken van lafheid is, maar wijst op het ge bruiken van gezond verstand. 8. Iedereen moet weten, dat de vuist regel luidt: een consumptie (wijn, bier of gedistilleerd) wordt in gemiddeld 1,5 uur verbrand. De veilige weg is dus: niet drinken 1,5 uur voordat men moet rijden, en voor ieder glas dat men meer gedronken heeft nog een 1,5 uur in reke ning brengen. 9. Koffie pepermunt enz. veranderen de uitwerking van alcohol niet en geven dus geen enkele bescherming. Dat men (de politie) dan minder zou ruiken, dat alcohol is gebruikt, is trouwens even eens een fabeltje. 10. Néé, er bestaat geen enkel prepa raat of geneesmiddel, dat het effect van een gedronken hoeveelheid alcohol kan verminderen. Dat kan alleen de tijd. (Advertentie) Het is nog niet te laat, geef een platenbon of geef een plaat! FRANKFORT, 15 dec. (Reuter) In Frankfort is gisteren het proces be gonnen tegen drie voormalige bewa kers van het concentratiekamp Ausch witz, die worden beschuldigd van moord en medeplichtigheid aan moord. De voornaamste beschuldigde in dit „klei ne Auschwitz-proces" is de 61-jarige vroegere majoor van de SS Wilhelm Burger, hoofd van de administratie van het kamp, die verantwoordelijk zou zijn geweest voor de bevoorrading van de gaskamers met gasampullen. De andere beklaagden zijn de vroe gere SS-sergeant Josef Erber (67) en Gerhard Neubert (56) die bij de ge neeskundige dienst van het kamp werk te. Burger zei gisteren dat hij tegen zijn wil naar Auschwitz was gezonden. „Ik protesteerde in Berlijn, maar zon der resultaat." Later had hij het kamp kunnen verlaten. (Advertentie) (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 15 dec. Tijdschrift uitgevers en de organisatie waarin zij verenigd zijn, de Notu, wachten met grote belangstelling af hoe groot de verhoging zal zijn van het frankeer- tarief voor nieuwsbladen (kranten en tijdschriften), die de minister van Verkeer en Waterstaat dezer dagen (Advertentie) FIRST CLASS Ultra Plat v.a. f 27.50 (Van onze verslaggever) Het voorlopige ontwerp van de ar chitecten, dat reeds tal van voorstadia heelt doorlopen, wijkt sterk af van hef oorspronkelijke plan. Dat voorzag in een enkel, langgerekt gebouw. Het nieu we complex, zoals men zich dat nu heeft gedacht, krijgt zoals dat heet een „zwevende constructie" op een aan tal basiskolommen, waardoor men onder de gebouwen een maximale par keerruimte heeft verkregen. Het ge bouwencomplex zal een inhoud krijgen van rond 110.000 kubieke meter en zal ongeveer 14.000 vierkante meter nuttige kantoorruimte bevatten. De eerste twee geledingen van het complex krijgen elk zeven verdiepingen, terwijl de meest westelijk gelegen vleugel uit acht etages wordt opgebouwd. Op de overbouwing van deze achtste etage, die een representatieve bestem ming zal kragen, is een heli-haven ge projecteerd. Hierover heeft men inmid dels contact opgenomen met de Rijks Luchtvaartdienst. In totaal zal het com plex aan tenminste 1200 personen ruim te bieden. Over een verdeling van de ze ruimte tussen de vier rederijen is nog geen beslissing genomen. Maar vermoedelijk zal de beschikbare kan toorruimte horizontaal worden ver deeld. Men hoopt in de loop van het volgend jaar rijksgoedkeuring te ver krijgen, waarna met de bouw, die on geveer drie jaar in beslag zal nemen, kan worden begonnen. Er is over dit spectaculaire „haven project" de afgelopen maanden druk geconfereerd. De onderhandelingen over de defini tieve grond-uitgifte met de betrokken instanties verkeren in een beslissend stadium. Een moeilijkheid was de zich op dit terrein bevindende PTT-loods voor de Inklaring Pakketpost, Deze af deling zal te zijner tijd een plaats krijgen in het nieuwe PTT-gebouw bij het Oos terdok. Men kan hierop niet wachten en daarom zal deze loods nu op kosten van de reders (ongeveer een miljoen gulden!) tijdelijk worden verplaatst naar het terrein achter het Shell-pomp- station aan de Westerdoksdiik. Wat er met het oude, uit 1916 date rende Scheepvaarthuis, een schepping van de architect J. M. van der Meij, za! gaan gebeuren staat nog niet vast. Naar wij vernamen schijnt de Kamer van Koophandel een der belangrijkste gegadigden te zijn voor huisvesting in dit markante en eerbiedwaardige pand aan de ''rins Hendrikkade, waarin, sinds de ingebruikname, de Amster damse scheepvaartpolitiek wordt be paald. Het besluit tot de grote exodus is enkele jaren geleden al door de ge- noemde rederyen genomen. De behuizing in dit toch echt niet kleine gebouw, is met name de laatste tijd veel te krap geworden. Men zit er, zoals dat heet, „op elkaar". Tal van af delingen waren al m dependances on dergebracht. De KJCPL heeft zelfs haar toevlucht moeten nemen tot twee woonschepen aan de Binnenkant. Met het riante punt achter het Ha vengebouw zijn de reders bijzonder in hun schik. Zij zien er een zinvolle af sluiting van het Havenfront in en zijn blij deze volop nautische hoek aan de toekomstige IJ-bouIevard, voor de scheepvaart te kunnen behouden. voor het komdende jaar heeft aange kondigd. Op de verzending van deze bladen legt de P.T.T. op dit ogenblik tientallen miljoenen per jaar toe. De prijzen zijn in vergelijking met andere frankeertarieven ongekend laag geble ven. Was vroeger de maatstaf dat het tarief voor nieuwsbladen de helft moest bedragen van dat van drukwerk, nu bestaat deze verhouding al sinds lang niet meer. Het verzenden van bijvoorbeeld een blad van 150 gram kost op dit ogenblik vier cent. Een drukwerk van hetzelfde gewicht twintig cent. Zal te gen een geringe verhoging op zich wei nig bezwaar gemaakt kunnen worden, de Notu verlangt wel dat zij tijdig wordt ingelicht, aldus drs. J. Janssen, secretaris van deze organisatie. „Dit zijn namelijk externe kosten, die kun nen worden doorberekend en in ver band met de verhoging van abonne- ments- en advertentietarieven, die veel al op jaarbasis worden afgesloten moe ten wij een wijziging in de posttarie- ven lang van te voren weten." De minister heeft dezer dagen de Eerste Kamer meegedeeld dat een ver hoging van het tarief voor nieuwsbla den met 140 procent, het verlies op deze sector nog maar zou halveren. Een verhoging in deze orde van groot te zou voor volgend jaar een meerop brengst betekenen van 16 miljoen gul den. Hij zegt er echter bij dat zo'n drastische verhoging zeker niet in één keer kan worden doorgevoerd. Ook voor de oorlog al was het tarief voor de verzending van nieuwsbladen in vergelijking met de andere stukken zeer laag. Voor de P.T.T. hadden toen bij de vaststelling ervan niet alleen eco nomische motieven een rol gespeeld. „De verspreiding van het nieuws", zo werd toen geredeneerd „in het belang van de ontwikkeling en voorlichting van de bevolking wordt van groot gewicht geacht". Voor de eerste 55 gram werd in 1921 door de P.T.T. 1 cent in rekening ge bracht. In '39 was dit inmiddels ver laagd tot een halve cent. In '47 kwam er weer een verhoging en wel tot 0,7 cent, in '57 werd het weer gebracht op het peil van 1921, namelijk 1 cent en de laatste verhoging, tot 1,3 cent per 55 gram, dateert van juli '64. De prijs klimt naar boven op met ongeveer 0,6 cent per dertig gram. Verwacht kan worden dat de eerst komende verho ging de prijs zal brengen op vermoe delijk niet meer dan 2 cent voor de eer ste 55 gram als eerste fase in een nog verder gaande stijging. Verleden jaar werden er door de P.T.T. 466 mil joen nieuwsbladen getransporteerd. De niet-economische motieven die vroeger bij de prijsvaststelling hebben gegolden, de „subsidie op de cultuur", zoals het weieens genoemd is, wil men nu ook nog wel in aanmerking ne men, maar de P.T.T., die vooral door zijn nadelige postdienst in een finan cieel moeilijke positie is komen te ver keren, vindt zich, naar verluidt, niet de aangewezen instantie om deze subsidie te moeten betalen. „Laat het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk hier maar voor zor gen", zo hebben hoge P.T.T.-funetiona- rissen weieens gezegd. Zelfs een verhoging, die in absolute cijfers misschien gering is, maar pro centueel zeer fors kan zijn een ver hoging van 1,3 cent naar twee cent bijvoorbeeld zou een stijging betekenen van meer dan vijftig procent loopt voor grote uitgevers al gauw in be langrijke bedragen. Voor de K.R.O. bij voorbeeld, die zo'n 570.000 gidsen uit stuurt elke week, zou een verhoging van vijftig procent bij een gemiddeld gewicht van 150 gram per nummer we kelijks een bedrag betekenen van zo'n 11.400 gulden oftewel zo'n 570.000 gulden per jaar. (Van onze correspondent) DEVENTER, 15 dec. Mr. Th. J. Pijl, plaatsvervangend directeur-gene raal van de arbeid, heeft gistermiddag besprekingen gevoerd met de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau al hier en met de directie van Anker smits Textielfabriek. Hij deed dit in op dracht van de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. De Meijer, die opdracht gaf tot het treffen van bijzondere maatregelen met betrekking tot de arbeidsmarkt-situatie in Deventer. Voorlopig zullen In het gewest De venter geen buitenlandse arbeidskrach ten tewerk worden gesteld. Ook op in dividuele aanvragen zullen geen werk vergunningen aan buitenlanders worden afgegeven. Met instemming van het bedrijf is be sloten dat alle bemiddeling bij het plaatsen van de getroffen personeels leden via het Gewestelijk Arbeidsbu reau zal lopen, om op deze wijze gecentraliseerd, het best mogelijke voor elk personeelslid te kunnen bereiken. In Ankersmits fabriek richt het ar beidsbureau een tijdelijk kantoor in, waar de personeelsleden zullen worden ingelicht over alles wat het voor hen kan doen. De mensen kunnen daar ge test worden, voorlichting krijgen over beroepen en beroepskeuze en alles ver nemen omtrent omscholingsmogelijkhe den en regelingen waarop zij in hun positie recht kunnen doen gelden. Het ontslag betreft 1100 personen, onder wie 89 buitenlandse arbeidskrachten. In de Deventer industrieën werken op het moment 600 buitenlanders: Italia nen, Spanjaarden en Turken en enkele Grieken. (Advertentie) Het is nog niet te laat, geef een platenbon of geef een plaat! STOCKHOLM, 15 dec. (UPI) Het sociaal-democratische ochtendblad „Stockholms-Tidningen" zal met in gang van 1 april a.s. niet meer ver schijnen, zo heeft de directie van het blad gisteren bekendgemaakt. Het blad, met op een na de grootste oplage in Zweden (ruim 157.000), is het eigen dom van de „Landsorganisationen", de Zweedse vakcentrale, en verscheen voor het eerst in 1889. Oorzaak van de opheffing is de verslechterde econo mische situatie, gevolg van adverten tie- en abonnementendaling. BERN, 15 dec. (KNP) De Zwitser- resering hoopt volgend jaar het uit 1847 daterende Jezuïeten ver bod uit de grondwet te kunnen schrappen. Voor deze grondwetswijziging is echter een volksstemming nodig. De uitslag moet dan een dubbele meerderheid opleve ren, één bij de kiezers en één bij de kantons. Ket lid van de Rondsraad (ka binet) Wahlen verklaarde gisteren in antwoord op een interpellatie in de Stenderaad (Eerste Kamer) dat ver schillende factoren o.a. van binnen landse politiek, een positieve uitslag van een stemming nog onzeker ma ken. Hij achtte het echter onnodig de kwestie van opheffing van het Jezuïeten- verbod op de lange baan te schuiven tot een algehele grondwets-herziening. (Advertentie) Vraag per briefkaart aan Nederlands Zuive/bureau, postbus 4575 te Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleem, (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de aktie „Rijdt veilig met melk". By het verschijnen van Cassianus zoals ik hem als vriend bij zijn leven kortweg pleegde te betite len zie ik hem voor mij staan als de priester in Franciscaans habijt, het kleed dat hij fier en waardig wist te dragen, op een van zijn grote mo menten. Dat was in de Sacramentska pel op het Amsterdamse Begijnhof bij de viering van het lustrum der AK.WV in 1960, het zo gedenkwaardige „lustrum van herstel". Met een gedegen kennis van zijn onderwerp en met warme lief de getuigde hij van wat toen omging in zijn hoofd en hart bij het overwe gen van de medewerking der Vereni ging in de nieuwe tijd aan de oude cultuurtaak der Kerk. Hij pleegde te spreken volgens de jproefde regels der retorica, het ede le vak dat hij jarenlang heeft onder wezen, maar dan met een meester schap dat alle gewenste ruimte liet voor persoonlijke bezieling. Hoe dank baar was hij voor het feit dat God hem, bijna van het begin der beweging af, nationaal en internationaal, onder de „Katholieke Werkgevers" had geleid, een nobel werk, waarvoor naar zijn re ligieus geïnspireerde overtuiging niet aan de mensen maar aan Gods Naam glorie toekomt. Hj) was in dit milieu uitgegroeid tot een bijna klassieke ad viseursfiguur, meer dan wie ook ver trouwd met de persoonlijkheid en de arbeid van mannen, die in de loop van de jaren de vereniging geleid hadden. is socioloog van professie heeft hh i Dij A het niet gelaten ^>ij de filosofische bespiegeling, maar heeft hij bjj voortduring de moed opgebracht om het actuele gebeuren te confronte ren met de normen van de sociale wijsbegeerte der Kerk. hem als com mentator der encyclieken Rerum No varum en Quadragesimo Anno bij uit stek vertrouwd. Ik merk hierbij op hoe ontroerd hij was toen hij tijdens een audiëntie van de Uniapac in 1949 aan paus Pius XII zjjn twee delen Commen taren mocht aanbieden. Wie met hem in het strijdperk tra den over vak- en standsorganisa tie, over publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. over de normen voor de loon- bepaling en andere ook nu nog actuele thema's hebben soms vergeten dat het de verdienste van dr. Cassianus was om zijn wetenschap niet te beper ken tot het terrein van de abstracte beginselen, maar moedig te streven naar hun toepassing op de concrete behoeften van zijn tijd. Wie dat doet riskeert kritiek, maar vervult al com mentariërend en polemiserend zijn christenroeping. Daarom verdient de nagedachtenis van deze priester-socio loog, die in zijn leven heel wat gepu bliceerd heeft, met name ook op on derwijsgebied. de dankbare herinnering van de huidige generatie. Hij kan hen, die krachtens studie en opleiding ver trouwd zijn met de sociale leer der Kerk, stimuleren hun ideeën te ontwik kelen in een open gedachtenwisseling. Dr. Cassianus heeft tijdens zijn le ven rijkelijk genoten van wat hem in vriendschap werd gebo den, hij is met vreugde opge gaan in zijn arbeid, en al is hem het leed van de „oudedag" niet bespaard, voor hem geldt het woord uit psalm? 31 dat ik in de dichterlijke bewer king van Gabriël Smit mocht cite ren bij gelegenheid van zijn zeventig ste verjaardag, en dat mij thans nog meer dan toen ontroert: „Daarom verblijdt U allen in de Vader, want wie oprecht zijn hart voor Hem ontsloot, blijft Hij omringen en Zijn vreugd is groot. Weest blij en juicht, gij, vromen altegader, Hij heeft U allen tot Zijn feest genood!" AUG. ALBREGTS. (Advertentie) Heit is nog niet te laat, geef een platenbon of geef een plaat! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 15 dec. Met vijftig tegen zes stemmen heeft de Eerste Ka mer zich akkoord verklaard met minis ter Bogaers' voorstellen tot huurverho ging. Tegen stemden, behalve de twee mansfractie van de PSP en de commu nistische afgevaardigde, drie socialis ten, te weten de heren Broeksz, Van der Waerden en Van Wingerden. De huurverhogingen, die per 1 januari zul len ingaan, zijn zeer gevarieerd. De meeste woningen (premie- en woning wetwoningen), gebouwd tussen 1945 en 1956 zullen tien procent in huur stijgen en per 1 januari 1967 nog eens tien procent. Datzelfde geldt voor woningen ge bouwd tussen 1921 en 1945, tenzij de huren van die woningen nu hoger zijn dan f. 135, f. 125 of f. 100 (al naar gelang van de gemeenteklas) of lager dan f. 75, f. 70 of f. 65 (eveneens al naar gelang van de gemeenteklas). De stijging is dan tweemaal vijftien pro cent voor de hogere huren en twee maal 7,5 procent voor de lagere huren. Huren van woningen, na 1956 gebouwd, stijgen van nul tot twee maal tien pro cent naar gelang van het huidige huur bedrag. Vóór 1921 gebouwde woningen met een lagere huur dan f. 75, f. 70 of f. 60 (naar gelang van de gemeente klas) kunnen alleen in huur worden verhoogd en wel met hoogstens twee maal 7,5 procent als de huisbaas daarvoor speciale toestemming krijgt. Is de huur van vóór 192± gebouwde huizen hoger dan de zojuist genoemde bedragen, dan stijgt deze met tweemaal tien procent. Minister Bogaers zei, dat de invoe ring van de categorie woningwetwonin gen- B (de „betere" woningwetwonin gen) een wezenlijk onderdeel vormt van zijn doorstromingspolitiek. De se natoren Van den Bergh (WD) en Tjalma (ARP) hadden daartegen eni ge bezwaren geopperd. De KVP-er ir. Kraaijvanger kon zich, gelet op het woningtekort, zeer wei verenigen met de introductie van de woningwetwoningen-B. Hij vroeg zich zelfs af of deze nu schoorvoetend binnengehaalde categorie over tien of twaalf jaar niet de normale woning wetwoning zou worden ter vervanging van de categorie-A. De heer Kraaijvanger zei echter niet veel van de doorstroming te verwach ten, omdat de mensen tegen de ver huiskosten opzien. Hij pleitte voor een (niet alleen door het rijk te voeden) doorstromingsfonds om de mensen de verhuiskosten te helpen dragen. Voorts vroeg hij zich af of het kabi net zich wel beraden heeft over de ho ge rentestand met zijn nadelige gevol- êen voor de bouw in de premiesector. [et is best mogelijk, dat de minister tengevolge daarvan zijn kwantum wo ningen in 1966 niet haalt, aldus de heer Kraaijvanger. (Advertentie) m »/a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5