Willem Gehrels: CULTUUR IN DE TOP ALLEEN IS DECADENT i ■Hi Volksmuziekscholen floreren in kwantiteit, niet in kwaliteit AGPUZZEL Twee doden bij ongeluk op spoorweg A.V.R.O. - voorzitter mr. L. H. Slotemaker: Ik ben voorzichtiger met at mijn goede bedoelingen I 1 Jongetje door stroom gedood Maand geëist tegen fruitteler Deest Krantenpapier en melkpoeder vrii van omzet- belasting De lotgevallen van Sjelepin M ■HU JUNGHANS Plannen waren destijd realistisch s weinig 3600 gulden voor idee bij Marine samen Clungels met Rob de Nijs Hartoperatie CONCORDIA m mm Vaste baan de mooiste tijd AUDREY HEPBURN IN VERWACHTING Afwachten Papierprijs Voor KRO-tv Kerstspel door Delftse jeugd HOOFDREDACTIE TELEVIZIER H. J. Begrijpelijk, overzichtelijk én eenvoudig WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 PAGINA 7 WILLEM GEHRELS Als er heden ten dag- in Ne derland sprake is van „al gemeen vormer 1 muziek onderwijs" en van een „Voiks muzieksehool" dan is dat te dan ken aan Willem Gehrels, die onlangs 80 jaar geworden is. Hij is een man met een indrukwek kend, grijs, gelokt hoofd, dat men op een kilometer afstand herkent als te behoren tot dat van een •.muzikant". Zo mooi als deze Mr. Dr. L. h. SLOTEMAKER door Neuman Cdop. Levensverzekering MIJ. u.a. - Oudenoord - Utrecht telefoon (030) 16S91 Hubert Cuypers had in zijn dagen óók zo'n hoofd 'en Aiphons Vranken. Men hoefde hen niet kennende blaar even een blik op hen te werpen om zeker te weten: dit is een man die muziek maakt. Sommige poëten had- tien (hebben) „het" ook, maar zij wa ren (en zijn) altijd nog duidelijk qua phygionomie te onderscheiden van de toonkunstenaar. Willem Gehrels Amsterdammer in hart en nieren is overigens be gonnen als onderwijzer. Hij heeft het eerzame vak zelfs tien Jaar uit geoefend in hoofdstedelijke volksbuur ten als de Jordaan, de Van Lennep- straat en de Kinkerstraat. Buurten Waar het muziek maken zich destijds beperkte tot de trek- en mondharmonica en tot de polonaise op bruiloften en andere partijen. De jonge Willem Gehrels wist het voor zichzelf toen al lang: hij ging in de muziek. En in zijn vrije tijd ging hij dus studeren aan een instituut dat destijds: „Conservatorium- en muziek school van Adelberg en Belinfante heette", een soort voorloper van het latere „Muzieklyceum". Zijn hoofdvak Was viool, zijn liefde dirigeren. Hij kreeg dan ook directielessen van nie mand minder dan van Sem Dresden >,de grootste muzikant waarmee hij per soonlijk ooit te maken heeft gehad." Tegen het einde van de Eerste We reldoorlog gaf Gehrels zijn onderwij zersbaantje er aan. Tot grote veront waardiging van zijn. ouders, zijn verdere familie en van vrienden en kennissen: „Welke idioot gooit nou een vaste baan met pensioen weg?" Willem Gehrels deed het. En hij ver viel dan ook van de ene armoede in de andere." Dat wil zeggen: hij ging vioollessen geven en hij werd diri gent van koortjes en orkestjes en als er niks was. richtte hij het wel op. Een keer is hij in die tijd met een door hemzelf uit de grond gestampt kamer (strijk) orkest opgetreden in het Amsterdamse Concertgebouw, maar toen ging het ook om gefortu neerde jongelui, die zich de luxe kon den permitteren om louter voor hun Plezier leerling te zijn (geweest) aan een conservatorium. Nadien werd Willem Gehrels koor- ?epetitor bij de „Nationale Opera" m Den Haag (min of meer gesaneerde WOORDRAADSEL v-1. deel van de mis;, 2. eiland van de Ned. Antillen;; 3. radiostad; 4. militaire ®ng; 5. transport; 6. Ned. badplaats. Op de streepjes: kandidaat voor het 'ranse presidentschap. Oplossing van 14 december Horizontaal: j Viot, akte; 2 verwar- ti^v, veger orde, 4. fantoom, 5 sta- o ze; 6 tonelisten; 7 e.c., freule, tast; nm, eden, 9. et broeder; 10. grie- H Strijen mes Verticaal: 1. VVV stekels; 2. leeftocht; jijyffoan, gr.; 4. twenter br'i; 5 artil- wlS' V' ooi' doen; 7, kroonsteen; 8. m, tandem; 9. end, ene; 10. Deventer. voortzetting van de „Nederlandse Opera van Koopman" in Amsterdam) en hij kreeg daar tot taak het muzi kale niveau van de koristen te verhef fen van niets tot iets. Hij besteedde daar onder de goedkeurende blik van de dirigenten Albert van Raalte, Henri Zeldenrust en Leo Ruygrok een jaar aan, al was het maar door hen noten in cijferschrift bij te bren gen. Hij slaagde we] tot op zekere hoogte en stond inmiddels zelf ook verschillende malen „op de bok" om „Faust", ..Carmen", „Don Pasqua- le" of de „Lohengnn" te dirigeren. Maar na vijf jaren ging ook deze „Nationale Opera" op de fles. En Wil lem Gehrels stond op straat. Zijn echtgenote was onderwijzeres en hielp hem (met haar inkomen) door de allermoeilijkste tijd heen. Zelf ging hij weer vioollessen geven en ook liet hij kaartjes drukken waar op: „Ex-kapelmeester en koordirigem van de „Nederlandse Opera". Hij zegt: „In 1925 was ik al 40 jaar, en ik begreep wei dat ik geen kans meer had om ooit operadirigent te worden." In 1929 brak de crisis uit. Hij raakte al zijn lessen (pure luxe) kwijt. Maar Willem Gehrels liet zich nlel uit het veld slaan. Integendeel, hel moet in die dagen zijn geweest dat hij zich goed bewust werd van het feit dat er iets mankeerde aan de muzi kale opvoeding van het Nederlandse volk. Hij wilde daar iets aan doen. En hq wendde zich tot de pedagoog prof. Kohnstamm, hoogleraar in Am sterdam ongeveer in dezer voege: „Kijk eens. ik ben eens onderwijzer geweest en ik weet hoe het in hel onderwijs toegaat, daarna ben ik be voegd muzikant mét praktijk geweest. Ik zou een verbinding tus sen onderwijs en muziek willen leg gen." Kohnstamm voelde er voor en had gezegd: „Ik weet wat u bedoelt. Er ligt een heel terrein voor u braak." „Wat moet ik doen?" had Gehrels gevraagd. Het antwoord was geweest: „Mqn colleges volgen." En dat dééd Gehrels. Hij deed nog meer. Hij ging naar Berlijn (het Wei- mar-Berlijn) en ontdekte daar, een cursus volgend, dat men daar al lang weet had van zijn denkbeelden om trent algemeen vormend muziekonder wijs. Toen hij terugkwam schreef hij een scriptie getiteld: „Muziek in op voeding en onderwijs". Hij liet haar lezen aan Kohnstamm, die haar zó belangrijk vond dat zij werd gedrukt. „Een muziek-pedagogische studie van Willem Gehrels. Dat kón, want hij had inmiddels ook een middelbare ak te-pedagogie gehaald. Het motto waaronder het boek ver scheen luidde (vrij naar Kant): „Men zal den kinderen geen mu ziek leeren. doch leeren musiceeren." Ziehier het idealistische credo van Willem Gehrels, mupzikant en peda goog. Het boek sloeg in, het veroorzaakte zelfs „een schok". En Gehrels ging aan het werk in een (crisis) tijd, waar in muziek en vooral muziek-beoefe- ning gerekend werden te behoreii tot het privilege van de „betere stan den". Als man van ervaring hij had in zijn onderwijzerstijd heel wal ellende afgezien onder niet~„betere standen" wist hij dat het woord van Kohnstamm wa&r moest zijn: „Een cultuur moet zetelen in alle lagen van het volk, niet alleen in de top daar van, want in dat geval is zi) in feite decadent." Op 1 januari 1932 werd in Amster dam de eerste Volksmuziekschool ge sticht. Directeur: Willem Gehrels. Zij wendde zich tot „de veelgesmade di lettant". Maar daar ontstonden de problemen. Moest men nu meteen maar iedereen tegemoet komen „die vioolles voor een habbekrats" wilde? Daar bieek verder dat de school tot dusverre geen andere muzikale voor bereiding had geleverd dan „het bie ren van liedjes". Er waren op deze eerste school twee zaken die om een oplossing schreeuwden: a) hoe voor kwam men dat kinderen meteen maar een instrument in handen kregen zon der de geringste muzikale ondergrond? b) hoe kwam men te weten of de aan- femelde kinderen ook werkelijk muzi- aal waren? Voor dat laatste kon men dan even tueel naar de onderwqzer(es) gaan, maar die wist óók nergens van, want van „algemeen vormend mu ziekonderwijs" was immers nog geen sprake. En nog kennen her en der „Volksmuziekscholen" twee jaar „voorbereiding", die eigenlijk al op de lagere school zou moeten zij» voltooid. Maar de aanpak in Amsterdam had succes. Haarlem wilde al gauw ooi- een Voiksmuzieksehool en Rotterdam en Den Haag. De „Koninklijke Ne derlandse Toonkunstenaarsvereni ging" alsook „De Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst werden geïnteresseerd. Het kreeg alles zodoende een officieel tint je. Allerwegen in het land ontstonden Volksmuziekscholen, niet zoveel ver schillend van gewone „Muziekscho len". De overheid begon zich ten slotte (subsidiair) voor de zaak te in teresseren. En na de Tweede Wereld oorlog kreeg de Voiksmuzieksehool de wind helemaal mee. Misschien, aldus Willem Gehrels, wel iets té veel. Hel instituut botte uit, maar het „princi pe" raakte enigszins in de verdruk king. Daar is bijvoorbeeld de kwestie van de „bevoegde" leerkrachten. Wie kan „algemeen vormend muziekonder wijs" geven. De beunhazerij. Willem Gehrels heeft dat gevaar al spoedig zien aankomen. Hq is dus overal in het land cursussen gaan geven: aan onderwijzers inzake „het voorbe- (Advertentie) hebben wij nog honderdtwaalf wandklokken U moet kunnen kiezen. Daarom maakt Junghans uurwerken in zo'n grote en smaakvolle verscheidenheid. Een daarvan is beslist de wandklok die u zoekt. reidende" maar ook aan con servatorium-geslaagden. En de laat- sten wil hij dan nog wel eens voorhou den want hij doet het nóg: „Jullie spreken nou wel wat smalend over dilettanten, maar eigenlijk behoren jullie zelf dilettanten te zijn en te blijven." Geen „muziek leeren", maar „musiceeren". De idealist Willem Gehrels verloochent zich nimmer, zo als men veilig kan aannemen dat het „Willem Gehrels-instituut", dat be voegde leerkrachten in muzikale én paedagogische zin opleidt, op idealis me is gegrondvest. Willem Gehrels is, nu hij zijn tach tigste verjaardag heeft gevierd niet tevreden, maar zeker ook niet gedes illusioneerd. Hij constateert nuchter dat „Volksmuziekscholen" in kwanti teit floreren, in kwaliteit geenszins Hq zegt: „Ik ga daar eens wat over schrij ven." HERMAN HOFHUIZEN (Van onze correspondent) DOETINCHEM, 15 dec. Op de met knipperlichten beveiligde spoorwegover gang bij de Lange Huizinckstraat in Gaanderen is gisteravond een auto door de trein Arnhem-Winterswijk gegrepen en in stukken gereten. De bestuurder, de 34-jarige H. Maas uit Gaanderen, werd op slag gedood. Zijn vader, die met zijn vrouw achterin zat, werd zo zwaar gewond dat hij later in het zie kenhuis overleed. De vrouw is in het ziekenhuis opge nomen. Vermoedelijk heeft de autobestuurder de knipperlichten niet opgemerkt. Hp was met zijn ouders op weg naar zqn zus in Stokkum, die een baby had ge- kregen De machinist van de trein moest ver vangen worden. HOLLYWOOD, 15 dec. (UFI) Het filmechtpaar Audre.. Hepburn en Mei Ferrer heeft dinsdag door bemiddeling van vrienden in Hollywood laten weten dat het in de zomer van 19G6 zijn tweede kind verwacht. De Ferrers wonen in Mor ges, in Zwitserland. Audrey Hepburn zal geen films meer maken tot na de geboorte van de nieuwe baby. De Ferres hebben een zoontje van 6, Sean. Audrey Hepburn heeft, pas haar hoofdrol in „How to steal a million dol lars and live pahhipity ever after" in Parijs beëindigd. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 15 dec. Deze week is van beslissende betekenis voor het verdere leven van het troetelkind van de Haagse advocaat mr. Minderop, de Televisie en Radio Omroep Stichting, beter bekend als TROS. Zoals bekend zal dezer dagen de beslissing over het lot van deze jeugdige beeldbuis-preten dent in de zorgzame handen van mi nister Vrolijk worden gelegd. De be stuurders van de bestaande omroepor ganisaties kijken met wpze belangstel ling, sommigen zelfs met al laten zij dat nauwelijks blijken een zekere spanning toe. Alleen AVRO-voorzitter mr. dr. L. H. Slotemaker houdt zich een beetje afzijdig. De man, die eens de TROS zijn vaderlijke hand heeft toege stoken, zegt na dit vergeefse gebaar: „Ik ben wat voorzichtig geworden met al mijn goede bedoelingen. Ik wacht rustig af' De AVRO-voorzitter geeft toe, dat zijn plannen met de TROS en niet te vergeten de RTN van Pieter dé Ruwe weinig realistisch zijn geweest. „Als je uit een bedrijf als de KLM komt zie je de omroepzaken gauw wat te sim pel". gelooft hij. „Ik stelde mü aan vankelijk voor de TROS, de RTN en alle groeperingen die hetzelfde doel na streven, met de AVRO in federatie! verband op het tweede televisie-net bij een te brengen. Niet onder het dak van de AVRO, al zou ons dat natuur lijk niet onaangenaam geweest zijn". A! blijft hij nadrukkelijk verklaren, dat de AVRÖ-deur blijft openstaan, mr. Slotemaker zal nooit meer zelf het ini tiatief nemen. Hij heeft zich in de bijna twee jaar, dat hij de AVRO leidt, bij heel veel moeten neerleggen. Zijn dikwijls her haalde bezwaren tegen het plan van de minister, NTS en NRU van dienst verlenende in programmaverzorgende instellingen om te dopen, werden gene geerd. ,7m prikten slechts in een zaak, die al lang vast stond", geeft hij toe. „Nu deze kwestie wettelijk geregeld Is zal de AVRO loyaal meewerken. Trou wens, zonder medewerking van de be staande omroepen heeft het nieuwe be stel geen enkele levenskans. Dat geldt vooral voor de NRU, die maar even zo'n negentig uren radiozendtijd per week krijgt te vullen. De NTS komt er wel: die heeft aanmerkelijk minder zenduren en kan die bovendien voor een groot deel vullen met nieuws en Teleac-uitzendin gen' Ondanks de vele plannen die de heer Slotemaker heeft moeten opgeven, ziet hij de toekomst van de AVRO niet som ber in. Hij meent, dat de wolk van onbehagen, die over de omroepwereld hing, geleidelijk overdrijft nu het open bestel een feit is geworden. „De komst van Televizier een goed blad, laten wij eerlijk zijn heeft de omroepen doen besluiten hun programmabladen eveneens te verbeteren. YVq hebben een miljoen in de AVRO-bode gestopt. La ten wij afwachten welke kansen het nieuwe bestel ons gaat bieden". Met het ledental van de AVRO gaat het volgens de heer Slotemaker goed Exacter wil hij zich niet uitdrukken. Hoe hij tegenover de door het Amster damse reclamebureau Prad verzorgde advertentiecampagne ";,Ve AVRO... da's een aardige omroep. staat? „Ik zou die advertenties zelf nooit zo ver zonnen hebben maar dat zegt toch niets. WC winnen er leden door; dat bewijst dat de campagne goed is. In Januari gaan wij er mee door. Het is mogelijk, dat wij na atsluitmg ervan het ledencijfer bekend maken". Tijdens de voorjaarsvergadering van de AVRO-ledenraad in Maas tricht heeft mr. Slotemaker een be langrijke statutenwijziging aange kondigd die zal bijdragen tot de reeds lang aangekondigde interne ver nieuwing van de AVRO. Deze statu tenwijziging zou in het najaar tot stand komen. „De wens was de va der van de gedachte geeft mr. Slo temaker toe. „De statutenwijziging is er nog steeds met en zal nog wel enkele maanden op zich laten wach ten. De termijn is te kort gebleken". Over het feit, dat de AVRO dit jaar de gebruikelijke persconferentie over de wintel-programma's heeft overgesla gen, zegt mr. Slotemaker: „De AVRO wilde deze keer iets anders. Hoewel het een directie-aangelegenheid is, ge loof ik dat er dit achter zat: wanneer wij zoals anders in één keer alle win terprogramma's bekend hadden ge maakt, zou er naar onze smaak in de kranten te weinig aandacht zijn be steed aan de détails". Persman Robert Bécu is op verzoek van zijn voorzitter graag bereid te bevestigen, dat het nieuwe systeem doeltreffend gewerkt heeft. Ook op de vraag waarom de AVRO zich de laatste tijd in alle op zichten weinig open heeft getoond te genover de pers, heeft de heer Slote maker een persklaar antwoord: „Ik had al verschillende keren een pers conferentie willen geven maar telkens kwam er iets tussen. Ik moet zeggen dat deze gang van zaken mij ook niet bevredigd hééft". (Van onze correspondent) ARNHEM, 15 dec. Op 13 augustus van dit jaar omstreeks kwart over twaalf wilde het zesjarig jongetje Wimpie Sengers van de straatweg af door de struiken in de boomgaard van een 47-jarige fruitteler te Deesd krui pen. Het kind kwam daarbij in aanra king met een blanke draad van twee honderd meter lengte die onder stroom van 210 volt stond en gedeeltelijk in de struiken en gedeeltelijk op de natte grond lag. Door die aanraking werd het knaapje gedood. Voor dat feit stond de fruitteler dinsdagmiddag terecht voor de rechtbank alhier. De tenlasteleg ging luidde dood door schuld subs, over treding van artiekel 10 van de veilig heidswet. De officier van justitie eiste een maand gevangenisstraf. De president, mr. B. W. van Houten, onderwierp de verdachte aan een even rustig als scherp verhoor. Daaruit kwam vast te staan dat de fruitteler niet slechts be stolen werd door de talrijke kinderen van de vele nieuwe gezinnen die zich in het dorp hadden gevestigd maar ook door volwassenen. De kinderen stalen het fruit overdag, de volwassenen door gaans 's nachts. Het bleef niet beperkt tot het „normale" wederrechtelijk weg nemen van appels en peren waar elke fruitteler nu eenmaal aan gewend is. Bij verdachte gebeurde dat in zulk een omvang dat zijn bedrijfje noodlij dend werd en de man zelfs overdag in een pannenfabriek moest werken om voor zijn vrouw en twee kinderen het brood te verdienen. Op de vraag van de president of hij het gevaar van dat schrikdraad niet kende, antwoordde verdachte dat hij daar niet bij had stil gestaan. Wel had hij zijn kinderen ge waarschuwd. Verdachte verklaarde dat hij ook zelf wel eens een „opdonder" had gehad en dat hij daarom zijn kinderen had ge waarschuwd. President: U was dus bang dat uw kin deren de opdonder kregen die u ande ren gunde. In zijn requisitoir ging de officier van justitie, mr. J. J. R. Bakker, uit voerig in op de jurisprudentie en stelde vervolgens vast dat hij het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen acht. Bij het bepalen van de strafmaat liet de officier zich leiden door de over weging hoe ernstig verdachte reeds voor zyn nalatigheid is gestraft. In het dorp verscheen een bord met het op schrift: Hier woont een gierigaard. Hij doodde een kind om een appel. De man werd geboycot en nagewezen. Ofschoon de volheid van het ten laste gelegde vervuld is wilde de officier rekening genoten en met verdachtes wroeging, houden met de bejegening door de dorps- Hoewel de wet voor dit delict negen maanden voorschrijft, wilde hij niet meer eisen dan een maand gevange nisstraf. De raadsman, mr. A. A. H. M. Plogch bestreed de tenlastelegging voorzover deze gebaseerd is op de wetenschap dat stroom de dood kan veroorzaken. Zijn cliënt heeft zijn eigen kinderen gewaarschuwd dat zij bq aanraking van de draad een schok zouden krijgen, niet dat zij erdoor gedood zouden kun nen worden. De kern van de zaak is volgens plei ter wetenschap door inzicht. Pleiter acht de dagvaarding onvoldoende om een oordeel te kunnen uitspreken. Daar om vroeg hq ontslag van rechtsvervol ging. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 15 dec. De heer E. Muizebelt is beloond met 3600 gulden voor drie ideeën ter verbetering van de vuurleiding-apparatuur aan boord van oorlogsschepen. De heer Muizebelt is werkzaam bij de bewa- peningswerkplaatsen van de marine in Den Helder. Hem was de beloning toe gekend door de ideeënbus-commissie van het departement van defensie. r (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 dec. - Een wets ontwerp tot herziening van de omzet belasting, dat de Tweede Kamer heeft aangenomen, heeft de volgend" resultaten opgeleverd: I. De termijn van betaling van de omzetbelasting bljjft op een maand ge handhaafd. Aanvankelijk was een ver lenging tol twee maanden voorgesteld. Staatssecretaris Hoefnagels heeft aan drs. Notenboom (KVP) toegezegd, dat hij zal nagaan in hoeverre de liquidi teit van hel bedrijfsleven in gevaar zou komen. Wanneer de nadelen daar van groter zouden blijken te zijn dan de voordelen vwir de bejastingdienst, dan wordt er „bijgestuurd". II. Op magere melkpoeder zal geen omzetbelasting meer worden geheven III. Geen omzetbelasting meer op pa pier voor kranten, boeken, tijdschrif ten en schriftelijke onderwqscursussen. IV. Schrijvers, journalisten en pers fotografen worden geheel vrijgesteld van het betalen van omzetbelasting. De voorlaatste maatregel is het gevolg van een brief die de Nederlandse Dag blad Pers en het Genootschap van Hoofdredacteuren twee laar geleder aan het kabinet hebben geschreven, om hun moeilijkheden kenbaar te ma ken. Uit waardering voor de pers en de voorlichting die zq geeft „pri mair voor de democratie aldus mi nister Vrolijk was ook <1e minister van Financiën, die tevens vice-presi dent is, als vertegenwoordiger van mi nister Cals aanwezig. De vrijstellingen op papier gaan de regering tien miljoen gulden per jaar kosten, waarvan de helft betrekkin- heeft op krantenpapier. Daar staat te genover, dat het krantenbedrjjt rekening moet houden met de lastenverhoging die in de papierprijs tot uiting gaat komen tot een bedrag van 800.000 gul den per jaar. Deze houdt verband met de verhoging van accijns op oliën, waartoe reeds eerder is besloten. V. De Kamer krijgt in een nota t.z.t. inzicht in de problemen die sa menhangen met harmonisatie van de omzetbelasting in EEG-verband. HILVERSUM, 15 dec. Een ins ons land nog vrijwel onbekend beatgroepje uit Amsterdam, dat de naam „Clun gels" draagt zal voortaan Rob de Nijs ondersteunen in zijn show-programma voor de VARA, dat maandelijks in ma gazine-vorm op het scherm wordt ge bracht. (Van onze correspondent) HILVERSUM, 15 dec. Op dinsdag 28 december feest van Onnozele Kin deren zullen de kinderen het via Nederland 2 in een uitzending van de KRO-televisie voor het zeggen hebben. Van 20.01 tot 20.30 uur zendt de KRO onder dit motto een kerstspel uit op tekst van Carl Orff en muziek van Gunild Keetman. Aan deze uitzending werken mee het Delfts Madrigaalkoor en het schoolor- kest van de Stedelijke Muziekschool uit Delft. Een uitgebreid Orff-instrumenta- rium zal de zang en spreekteksten be geleiden en omspelen. Het geheel staat onder leiding van de dirigent Pierre van Hauwe, directeur van de Delftse Mu ziekschool, die tevens zorgde voor de vertaling van dialoog en liederen. De KRO liet de kijkers op Neder land I gisteravond ongeveer een nurlang getuigen zijn van een experimentele hartoperatie op een hond. Voor velen zal het spannend ste moment geweest zyn toen, by een tweede poging, het toch gelukte het hondehart weer kloppende te krygen. Duidelijk werd getoond hoe het mo gelijk is een defecte hartklep te ver vangen door een nieuwe, niet bestaan de uit het wel meer gebruikte plastic, maar vervaardigd uit het weefsel van het middenrif van de patiënt zelf. Het is indrukwekkend wat hierbij niet al leen aan medische maar ook aan tech nische vaardigheid en apparatuur te pas komt. Men slaagde erin vanuit de operatie-kamer van het dierenlaborato rium van de Nijmeegse universiteit een boeiend beeld te geven van deze in greep in de motor van het lichaam. We hebben ons bij bepaalde momenten van de operatie wel afgevraagd of de kijkers erg gelukkig zouden zijn ge weest als zy al hadden kunnen beschik ken over kleuren-t.v. Velen zullen in dergelijke gevallen toch wei de voor keur geven aan zwart-wit, lijkt ons. Aan de hartoperatie ging een afle vering van „Jan en Alleman" vooraf. Jan Blaaser speelde hierin weer op zijn bekende manier de hoofdrol. Dit programmaatje heeft weinig verras sends meer te bieden; het zou o.i. aan zienlijk verbeteren ais men kon be schikken over betere teksten. De avond werd besloten met „Van avond in Nieuwspoort", waarin het be kende plan-Joekes nog eens ter sprake kwam. Fractieleider Schmelzer, prof. Witteveen en minister Diepenhorst kwamen er ditmaal aan te pas en be wezen dat dit plan nog altijd in dis cussie is. Ad interim. AMSTERDAM 15 dec. De 37-ja- rige journalist R. v. J. H. van Rooy uit Leiden is benoemd tot hoofdredac teur van het weekblad Televizier. De heer Van Rooy, die zyn journalistieke loopbaan is begonnen bij het Brabants Dagblad, was vanaf de orichting van Televizier chef van de redactie en plaatsvervangend hoofdredacteur. Na het afscheid van de oude hoofdredac teur, de heer P. A. G. de Ruwe, die overstapte naar de RTN, heeft de heer Van Rooy het hoofdredacteurschap waargenomen. Er is een tijd geweest, dat serieuze mannen probeerden het gebeuren in de Sovj'et-Unie te doorgronden volgens de leer van een Brits psychiater. John Rickman die tijdens de eerste wereldoorlog in Rusland had gewoond, betoogde dat de gewoonte van de Russische moeders om hun babies ongewoon stevig in te bakeren het volkskarakter op een bepaalde ma nier beïnvloedde. Maakte men zich de kenmerken van dit karakter eigen, dan was het kinderspel de schijnbaar raad selachtige berichten uit Moskou te ver klaren. Op deze oude methode van wat men wel de „luierologie" heeft ge noemd, zijn ver scheidene nieuwe gevolgd: de marx istische, de neo marxistische, de anthropologische de Kremlinologl- sche en nog min stens zes andere methoden. De ken nis van de Sovjet- Unie is intussen groter geworden, de onderzoekingstechnieken zijn verfijnd en de openheid van de communistische samenleving is toegenomen. Maar toen vorige week donderdag Anastas Miko- yan met verstikte stem zijn aftreden als president aankondigde, wisten blijk baar zelfs de leden van de Opperste Sovjet niet, of zijn excuus van hoge leeftijd en verzwakte gezondheid al dan niet een degradatie bemantelde. Pas toen mannen van gewicht als Brezjn- jev en Kosygin de kruin van de avon tuurlijke Armeniër zalfden met hun lof, klaterde het applaus in de zaal op. Geen kwaad woord dus over Kremli- nologen. die aanvankelijk niet wisten, wat nu de eigenlijke betekenis was van een geheel andere mutatie. De vroe gere chef van de Russische geheime politie, Alexander Nikolajevitsj Sje lepin, trad af als vice-premier en als voorzitter van het Comité voor Staats- en Partijcontrole. Menig deskundige van naam zei: hij is in ongenade ge vallen. Partijleider Brezjnjev heeft er genoeg van de hete adem van Sjele- pins ambitie in zqn nek te voelen en daarom heeft hy eerst het Comité voor Staats- en Partijcontrole gecritiseerd en vervolgens Sjelepin ontslagen. Neen, zeiden anderen en hun aantal neemt nu snel toe Sjelepin blijft lid van het presidium van het centrale partij- comité (vroeger wel „Politburo" ge noemd) en van het even belangrijke partijsecretariaat. Inplaats van in on genade te zijn gevallen is hy juist uit verkoren als tweede man in de partij, nu Podgorny is belast met de opvol ging Mikoyan. Het merkwaardige is, dat Sjelepin in zijn carrière al vaker het middelpunt is geweest van dergelijke tegengestel de interpretaties. Van het moment, waarop hij in 1918 te Voronesj aan de Don werd geboren, totdat hq in de cember 1958 de beruchte Ivan Serov opvolgde als chef van de geheime po litie (KGB), liepen de meningen over hem tenauwernood uiteen. Deze telg uit de kleine burgerq (zqn vader was pro curatiehouder) was wat de Fransen zouden noemen „un dur". In 1939 nam hij deel aan de Fins-Russische oorlog. Hq klom snel op in de communistische jeugdorganisatie, de Komsomol. In 1952, toen Stalin nog leefde, werd hy eerste secretaris, dat wil zeggen aan voerder van omstreeks negentien mil joen jonge communisten. Hij leidde de migratie van honderdduizenden jonge ren naar de ontginningsprojecten in Si berië en naar de Donetz-kolenmijnen. En een paar jaar later wekte hy de Komsomol op „een meedogenloze strijd" te voeren tegen „fatten, aristocraten, andere nietsnutten en straatschenders". Hfj leek, als geen ander, de aangewe zen figuur om de KGB te leiden. aar toen begonnen de tegenstel lingen. Aan de ene kant sprak hq, ook onder Khroesjtsjev, nog heel duidelijk de taal van het Stalinisme. In hoogst eigen persoon on dertekende hq in juli 1960 de officiële aanklacht tegen Francis Gary Powers, de Amerikaanse piloot die met zqn U-2 was komen spioneren boven de Sovjet-Unie. Maar ruim een jaar later rapporteerde hq aan het 22ste partq- congres, dat „de staatsveiligheidsorga- nen aan alle verdraaiingen in hun werk en alle inbreuken op de socialis tische legaliteit een eind hebben ge maakt". Hij deelde mee, dat er een reorganisatie had plaats gehad, dat het personeelsbestand aanmerkelqk was gereduceerd en dat de organisatie was ontdaan van „Strebers en ongepaste functies". Harrison E. Salisbury, een van de grote Ruslandkenners van de New York Times, meende in februari 1962 te kunnen vaststellen dat de KGB on der Sjelepins gewiekste leiding had op- fehouden een bron van politieke be- reiging te zyn binnen de Sovjetstaat. Een tamelqk liberale prestatie, zou men zeggen. Maar precies één dag la ter rangschikte diezelfde Salisbury hem tot „de neo-stalinistische kliek van Komsomol, KGB en ideologen". In maart 1963 verbande de New York Ti mes Sjelepin opnieuw in de hoek van pro-Chinese vuurvreters. Zelf reisde hy echter, samen met o.a. Kosygin en Us tinov, door het land om het Russische standpunt toe te lichten in het conflict met China. Hij was aanwezig in de St. Catharinazaal, toen daar het beperkte kernstopverdrag werd ondertekend. En sindsdien is hq naar de Verenigde Ara bische Republiek gereisd, naar Buiten- Mongolië en naar Noord-Korea om daar de wassende invloed van het Pekinese verdrongen van de tweede plaats in de partqhiërarchie. Hq is eenvoudig be vrijd uit zqn regeringsbeslommeringen en kan zich nu volledig toeleggen op de leiding van het belangrijkste bureau van het centrale partqcomité, namelqk het bureau dat de benoeming, de bevor dering en de eventuele verwqdering re gelt van partijfunctionarissen in de he le unie. In 1958 heeft hq ook al eens op die stoel gezeten. Toen was hq er na acht maanden weer van af. Er zal hem veel aan gelegen zijn ditmaal te zorgen dat hfj langer op zqn stoel blijft zitten. Advertentie) Concordia Levensverzekering heeft haar jarenlange ervaring op het gebied van verzekeringen gebundeld in een assortiment verzekeringsvormen, die uitmunten door doelmatigheid en eenvoud. Al die Concordia verzekeringen vor men kapitaal én dekken uw risico en géven dus een solide gezins verzorging. Vorm en voorwaarden zijn duidelijk en eenvoudig: u weet precies waar u aan toe bent - onder alle omstandigheden. Concordia biedt u rustige zekerheid: de verzekering die u nodig hebt voor u en uw gezin de verzekering die 'u gemakkelijk kunt overzien de verzekering die recht geeft op een aandeel jn de winst! Vele duizenden gezinnen in Nederland hebben hun zekerheid voor een' solide verzorgde toekomst vastgelegd in een Concordia Opbouwpolls Zó een. bijvoorbeeld: CONCORDIA OPBOUWPOLIS f 6.000 op 65-jarige leeftijd f30.000 bij overlijden vóórdien f 60.000 bij overlijden door ongeval De premie? Voor een 28-jarige f 34,15 per maand of f 386,61 per jaar. De verzekerde bedragen groeien jaar lijks nog aan door het. winstaandeell Uiteraard kunt u de te verzekeren kapitalen zelf afstemmen op uw per soonlijke behoeften en uw persoon lijke financiële omstandigheden. Alle Inlichtingen (zonder verplichtingen) bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bij het hoofdkantoor vant

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7