SPARTA PROBEERT 'T MET ZUIDSLAAF Cassius Clay zoekt ruzie met agenten Conditietraining bij D.O.S. zet Anton Geesink aan het denken: „De Pel" naar Ronde van Span je Donner wil schaak-tweekamp: Kandidaat afgewezen „Sla me eens, als je durft" Onderscheiding Buitenlandse trainers Voorbereiding Over-training Conditie 'n Uurtje Deceptie WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 „Onbegrijpelijk", zegt An ton Geesink. „De enige tak van sport met geld is in Ne derland voetbal. Voor een voetballer zijn de mogelijk heden om zich goed te ont wikkelen driehonderd, mis schien wel vierhonderd pro cent beter in vergelijking met die van elke andere Ne derlandse sportman. De K.N.V.B. telt 650.000 le den. Meer dan een half mil- -joenEr wordt echter niets, helemaal niets gepresteerd door de Nederlandse voetbal lers. Wat is er mis Ik weet het niet precies, anders zou ik ongetwijfeld heel veel geld kunnen verdienen" CHICAGO, 15 dec. Cassius Clay, de wereldkampioen in het zwaargewicht, is gisteren in Chicago gearresteerd wegens verstoring van de openbare orde en wangedrag in het openbaar. Hij is op borgsom (25 dollar) weer vrijgelaten. Hij zal op 17 januari moeten voorkomen. (door J. H. DONNER) AMSTERDAM, 15 dec. In de ze krant van 6 dec. heb ik uit drukking gegeven aan een sterk onbehagen naar aanleiding van de einduitslag van de wedstrijd om het schaakkampioenschap van Nederland. Ik heb het wél gewe ten. UTRECHT, 14 dec. Anton Geesink heeft de kennismaking met de voetballers van de ere divisieclub D.O.Shernieuwd. Sinds enkele weken krijgen de spelers in de glimmend nieuwe sportschool van de wereldkam pioen judo conditietraining van Geesink. Door D.O.S. is Anton Geesink wat dieper gaan naden ken over de voetbalsport in Ne derland. Met D.O.S. als voor beeld is hij gekomen tot een op somming van een aantal zaken, die voor de Nederlandse semi- profvoetballers onprettig klin ken. Zak en, die Geesink als sport, man en sportleraar bovendien zeer ongezond vindt. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 15 dec. Het Zuidslavische voetbaltalent Bra- nislau Mihajlovic is gistermiddag voor ruim duizend Rotterdam mers op een verschrikkelijke ma nier afgewezen. In een dood-ge- woon onderling oefenpartijtje tussen contractspelers en jeugd voetballers van Sparta kon de 28- jarige ex-linksbuiten van Parti- zan Belgrado niet aantonen, dat hij een contract bij Sparta waard is. Mihajlovic kon op de glibbe rige grasmat bijna niet uit de voeten en beschikte niet over het nodige tempo om de Nederlandse semi-profs bij te „benen". Iedere keer, wanneer de Sparta-spelers hem een (verplichte) kans bo den, faalde hij. Slechts in zijn „goocheltrucj es" met de bal her kende men in Mihajlovic de rou tinier. Mihajlovic krijgt nu de tijd om zijn conditie op peil te brengen. De komende zes maanden kan hij bewijzen, dat hij inderdaad die voetballer is, waarvoor manager Barin hem wilde verkopen. Mis schien dat zijn vriend en vroegere clubmakker Radovic (nu bij Xer xes) hem daarbij kan helpen TON VAN DER SANDE SiwijtópSwig MM# Er is onze STER VAN MIHAJLOVIC -SCHITTERT NOG NIET- Ik daag Prins uit ..Weet je niet, wie ik ben", riep Cas sius Clay tegen de agent, die de wa gen, waarin Clay zat en die bestuurd Werd door John Cage, aanhield. „Ilt Ben de kampioen. Ik ben Cassius Clay. Ik verdien vijftien miljoen dollar per Juar en jij bent maar een politie agent. Sla me eens, als je durft." He agenten Forberg en Thomas Fa- r^goi hadden de auto met de vier in zittenden aangehouden, omdat er geen ■taats, of stadsnummerbord op zat en zo maar door straten reed „in een no toire diefstalwijk." Clay had bij zijn aanhouding „een hoge borst opgezet" en gezegd dat hij alleen werd aangehouden omdat hij en zyn vrienden negers waren. „Ga je ®*ng maar. Ik maak hier een nationaal ■wandaal van," had Clay geroepen. Hij had zich niet verzet tegen zijn arresta tie en was ook niet onder invloed ge weest. Wel had hij geweigerd om in een speciaal ontboden politieauto te gaan zitten, en was hij gestapt in de patrouillewagen van Forberg-Faragoi. De 47-jarige bestuurder van de auto, John Cage, is gearresteerd wegens het rijden in een auto zonder nummerplaten en met een ingetrokken rijbewijs. Het was een Cadillac 1962 van een dealer. Tegen de twee andere inzittenden, onder wie een trainer van Clay, is niets ondernomen. Overigens is Cassius Clay gisteren door de Amerikaanse vereniging van journalisten die over de bokssport schrijven, benoemd tot winnaar van de Edward J. Neil Memorial Award voor 1965. Clay zal de onderscheiding op 16 januari in het Waldorf Astoria Hotel krijgen aan het 41ste jaardiner van de Boxing Writers Association. De Neil Award is voor de bokser die het voorgaande jaar het meeste voor de tak van sport heeft betekend. „Clay heeft de bokssport in 1965 in leven gehouden", zei Nat Fleischer van „Ring". „Godsdienst vormt bij het toekennen van deze onderschei ding geen overweging." Laat ik eerst wat post afwerken: De heer A. S. te B.: Uw indruk, als zou ik Lode wijk Prins het kampioen schap van Nederland niet gunnen, ts juist. Ik gun het hem niet. De heer W. P. te L.: U heeft goed geraden. Ik was boos en dat ben ik nog. De heer S. T. te 's-G.: Ook u heeft goed gelezen. Ik ben bezeten van ja loezie. De heer M. K. B. te A.: Dank u. Stond ik werkelijk op een voetstuk? En dat hoor ik nu pas! De heer A. de Z. te A.: Uw bewe ring als zouden zulke dingen in de damwereld niet voorkomen, kan ik niet controleren. Helaas kan ik niet op alle reacties in gaan, maar er ls een anonieme bijdrage die extra aandacht verdient. „De Tele graaf" van 9 december gaf de meningen van enkele bestuursleden van de KNSB. Onze bondsvoorzitter, mr. Goudsmit, vond het geen zaak om zich druk over te maken. Zoveel gezond verstand was natuurlijk een tegenvaller en „De Tele graaf" zocht verder. „Een ander be stuurslid van de KNSB" vond het: „Vre selijk, dat zulke dingen door een scha ker geschreven kunnen worden. U kunt te allen tijde zeggen, dat wanneer Jan Hein Donner hiermee zich de sterkste schaker van Nederland noemt, hij er wel aan mag denken dat hjj zelf in de twee kampioenstoernooien die aan de laatste voorafgingen, geen kans maakte. Bovendien werd Donner het vorig jaar in de competitie van de KNSB tijdens een party niet verslagen, maar in een zeer kort aantal zetten door Prins van het bord gemaaid." Hier dus iemand, die eerlijk voor zijn mening uitkomt. Een bestuurslid van de KNSB. Maar wie? Er zijn er acht in totaal. Ik heb ze niet alle acht hoeven op te bellen, want mijn eerste en sterkste vermoeden werd direct bewaarheid door het antwoord: „Ik heb uitdrukkelijk gesteld, dat mijn naam er niet bij genoemd zou worden." Maar wie heeft het dan gezegd, meneer Kapsenberg? Het moeilijkst is voor ml) te beant woorden, wat Euwe schreef in Het Vrije Volk van 8 december onder de kop: „Reactie Donner onbegrijpelijk". Hij geeft mij duidelijk ongelijk. „Lodewjjk Prins behoort sinds jaar en dag tot de vooraanstaande Nederlandse spelers en het is verwonderlijk, dat hem de grote worp niet eerder is gelukt." Het is niet waar, grand maitre. Hij kan er niets van. Hij is de zwakste speler van de hele Wereld. In een wedstrijd van tien partijen geef ik hem vier punten vóór en u vijf. Tan en Kuypers waren jonge, veelbelo vende spelers. Ze hebben het geen van beiden waar gemaakt, maar toen ze kampioen wan Nederland werden, heeft u mij niet horen klagen, zoals u zelf niet boos was, toen ik vlak boven u eindigde in het kampioens- toernooi van 195 7. Maar Prins nu? Iemand, die alleen meedoet om in september van het volgend jaar een mooi reisje naar de schaakolympiade in Havana te ma ken. En het dan nog wint ook! Dat is een blamage voor het Nederlandse schaak. Zo bedrijf je geen sport. U was zelf altijd amateur grand maitre. U heeft zelf ten slotte liever profes sor willen zijn, dan een van de wei nige werkelijk grote grootmeesters, iets wat ik nooit helemaal heb be grepen ,maar uw amateurisme was wel iets anders dan dit gesnoeper. En hij heeft het nog gewonnen ook! Schande over het Nederlandse schaak. Schande over Zuidema, over Kuy pers, over Langeweg en die andere jonge spelers, die hem uit het zadel hadden behoren te wippen. Beste Lodewijk. Je kunt het ook niet helpen, dat je kampioen van Ne derland bent geworden. Ze zeggen, dat ik me onsportief tegenover je heb gedragen. Je bent kampioen van Ne derland geworden en ik wil je daar mee feliciteren. Maar ik ben van me ning, dat je geen paard van een loper kunt onderscheiden en ik kan het be wijzen ook. Ik daag je uit tot een tweekamp. Je kunt zelf de voorwaarden stellen. Je hebt je drukke werkzaamheden, je zou je vrij moeten maken. De redactie van deze krant, „mede verantwoordelijk voor dit geschrijf" komt alle redelijke financiële eisen tegemoet. We spelen een tweekamp. Wat er ook gcb? 1 zal zijn tot meerdere glorie van het schaakspel. iets mis met voetbalsport Een voetbaltrainer krijgt in Nederland nooit de kans iets op te bouwen. Daarvoor durt zijn contract te kort. Men heeft als sportman echter al minstens een jaar de tijd nodig om aan een bepaalde trainer te wennen. Bovendien, waarom moet het in de voetbalwereld altijd een buitenlandse trainer zijn Als iemand zijn aanwij zingen maar vooraf laat gaan door „gut gemacht" of „it's all right" dan is hij dé man. Terwijl ik er juist niet zo in geloof dat ook buitenlanders het gewenste contact met de spelers krij gen. Niet de' trainer die elk jaar met een paar miljoen gulden een stel cracks mag kopen en daarmee succes heeft, is goed. Nee, de trainers die met hun trai ningen de jongeren tot goede prestaties weten te brengen, dat zijn de vaklui. En die zijn er stellig onder de Nederlandse trainers. Ik noem Appel, Van deT Leek en Miohelis. De meeste voetbalclubs komen eerst tijdens de competitie In de goede con ditie. Waarom wordt aarvóór niet de tijd van voorbereiding gebruikt Laat de jongens juist voor het begin van de competitie nu eens veel meer oefe ningen zonder bal doen. Waarom in die tijd niet eens een paar maal per week 's morgens om zeven uur met dat stel knapen de bossen in. Met een boomstam in hun knuisten, heuvel op en af. De bestuursleden van de Nederlandse voetbalclubs zijn veel te banig d'at hun spetters overtraiwd werden. Maar over training bestaat mdeit, evenmin als overeten. Je eet of traint zolang je er zin in hebt. Het gevolg van de angst van die bestuursleden is, dat de voet- bailers veel te weinig aan hun con ditietraining doen. Als je anderhalf uur over een voetbalveld moet sjou wen, dan is een uurtje conditietrai ning per week natuurlijk onzin. Ik wil niet zeggen dat het belang van condiid'ietraining moet worden over dreven. Ikzelf ben op dit moment minder in vorm dan een aantafl an dere Nederlandse judoka's. Tooh win iik van hen, omdat ik me met mijn grotere techniek en ervaring niet moe laat maken. Puskas en Di Stefano hebben waarschijnlijk geen greintje conditie, maar zij lopen dan ook geen stap teveel. Daardoor kunnen zij toch een hoofdrol spelen. De conditie en de energie van D.O.S. konden wel de iets grotere techniek van de F.C. Twente compenseren, maar niiet die van de klasse-voetballers van Feyen- oord. De levensomstandigheden zjjn zozeer veranderd dat de sportman van tegen woordig veel meer moet trainen om hetzelfde te kunnen presteren als de sportman van vroeger. Negentig pro cent van de voetballers heeft een auto en ls van beroep zeker geen metse. laar of stucadoor. Vroeger reed Iedere sportman op de fiets en bleef hjj daar door alleen al In vorm. Voor mijzelf heb ik uitgerekend dat ik zes uur per week moet fietsen en lopen wil ik in de vorm zijn en wil ik de conditie krijgen van een sportman van voor de oorlog. Zondag heb ik voor het eerst sinds weken weer een uurtje ge- fietst. Gisteren was ik zo stijf als een knotwilg. Elke week komen hier vijf endertig wielrenners trainen. De helft komt uit de plaatsen rond Utrecht op het fietsje. Die jongens hebben geen „warming up" meer nodig. Bij de spelers van D.O.S. moet ik daarvoor echter twintig minuten van dat ene uurtje trainen aftrekken. Een uurtje conditietraining. In de oren van een judoka, voor wie de wedstrijden slechts enkele minuten duren, maar die daarvoor drie a vier uur per dag traint, klinkt het be lachelijk. Ideaal zou dan ook zijn dat bijvoorbeeld bij de voetballers van de totale trainingstijd van tien uur er drie of vier voor de conditie be stemd zouden zijn. Werken, ravotten in de zaal. Op hun blote roeten de weg zoeken Ik weet niet zo heel veel van de voetbalsport, ook al speelde ik tot mijn zestiende jaar zelf en deed ik het vorige seizoen nog mee in de zomeravondcompe titie, op mijn reizen als judoka zag ik echter enkele wedstrijden in Bra zilië en Italië. Het is mij toen opge vallen dat de voetballers daar stuk voor stuk atleten zijn met een even redig ontwikkeld lichaam. BREDA. 15 dec. Kees Pellenaar» heeft besloten in zfjn voorbereidings schema voor de Tour de France 1968 met een volledige ploeg van tien ren ners deel te nemen aan de Ronde van Spanje, die van 28 april tot en met 15 mei wordt gereden. Aanvankelijk had hij de beslissing willen uitstellen tot de komende rijwieltentoonstelling in Mi laan om ook de voorwaarden van de Italiaanse Giro te leren kennen, maar inmiddels hebben de Spanjaarden zulk een gunstig aanbod gedaan, dat Bel lenaars nu al de knoop heeft door gehakt. „De Pel" heeft zijn besluit bekend gemaakt tijdens een feestelijke bijeen komst te zijnen huize „Hier is *t" in Breda, waar de leden van de Tour- ploeg van dit jaar uit handen van de hoofdredacteur van Televizier, de heer R. F. J. H. yan Rooy, elk een cheque met forse cijfers de afrekening van de Ronde van Frankrijk in ontvangst mochten nemen. De Spanjaarden hebben In hun uit nodiging speciaal gevraagd naar Bas Maliepaard en Jo de Roo: dit tweetal zal dan ook samen met Gerben Karstens en Cees Haast de kern vormen van de ploeg. Meer goed nieuws was er tijdens de bijeenkomst voor Jo de Haan, die na de magere resltaten van dit seizoen aanvankelijk zou worden afgestoten. Het contract van De Haan is echter toch verlengd. Waarschijnlijk zal één dezer dagen ook de Limburger Eddy Beugels een contract met Televizier sluiten. De tweede Limburger, die met Pellenaars contact had. Wim Schepers, blijft voor lopig amateur. Hij heeft een verbintenis aangegaan met Caballero. een sigaret- tenfabriek. die een ploeg onder leiding van G. Peters ln stand houdt. De Japanse dames- en herenvolley- balploegen zijn een toemee door Ame rika goed begonnen. Zowel de dames als de heren zegevierden in hun eerste ontmoeting met de Amerikanen in Norwalk. De Japanse wereldkampioe nen hadd n niet veel moeite met hun Amerikaanse tegenstandsters: 153, 151, 153. De Amerikaanse heren bo den goede tegenstand, maar konden een nederlaag niet ontlopen. Zij verloren in vier sets met 1510, 1510, 1115, 15—6. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 15 dec. Behalve de Zuidslaaf Mihajlovic moest gisteren nog een kandi- daat-semiprof toelatingsexamen doen bij Sparta. De 26-jarige Turkse Joegoslaaf Nubi Bunyak had zich enige tijd geleden zelf aangemeld bij de Rotterdammers en de wens te kennen gegeven om te gaan voetballen. Hij had gezegd dat hij professional was geweest bij PTT-Ankara. Sparta was op hem snel uitgekeken. Hij mocht slechts één helft meedoen. Toen moest hij plaats maken voor Roodnat, die vorig jaar is overgekomen van de Rotterdam se amateurclub De Musschen. Bunyak speelde zeer slecht, maar dat weet hij aan zijn slech te conditie. Hij had de laatste zes maanden niet meer gespeeld. Hij heeft geen contract gekre gen Maar dat laatste was voor de heer A. Aarse, voorzitter van de sectie be taald v.oetbai bij Sparta en zijn me de-leden niet voldoende om de Zuid- slaaf nu reeds voor een lange tijd aan Sparta te binden. Toch willen de Rot terdammers Mihajlovic niet geheel en al afschrijven. Hij krijgt een proef contract aangeboden voor de periode van een half jaar, in feite tot aan de volgende transferperiode dus. De volleybalvereniging Activia uit Sint Anthonis bekend om het grote Pinkstertoernooi, dat daar elk jaar wordt georganiseerd, zal zaterdag 18 december in Hampstead Sportcentre in Londen een wedstrijd spelen tegen het officiële Engelse team. Activia speelt in de overgangsklasse van de Nederlandse competitie. Anton Geesink ziet nauwlettend toe, hoe de oefeningen worden uitgevoerd. MIHAJLOVIC .nog geen ster. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi of wij bij Sparta aan zo'n speler be hoefte hebben." Een commissie van het Amerikaans Olympisch comité komt half januari in Chicago bijeen om twee steden uit te kiezen uit een aantal, dat zich kandi daat stelt voor de organisatie van de Olympische zomer- en winterspelen 1972. Detroit, Los Angeles, Philadelphia en St. Louis zijn bereid om de zomer spelen te organiseren. Lake Placid, Salt Lake City en Anchorage in Alaska heb ben zich bereid verklaard de organisa tie van de winterspelen op zich te ne men. Advertentie Voor manager Ljubomir Barin is de gehele gang van zaken rond Mihajlovic een grote deceptie. Gistermiddag na de „wedstrijd" zat hjj wat weemoedig in een hoekje van het restaurant in het Sparta-kasteel. Hij was zichtbaar blü, toen we een praatje met hem maakten. „Een zenuwen-vak heb ik." zei de Zuidslavische contactman tussen voet balclubs en alle mogeUike buitenlandse voetballers. Barin handelt nu drje jaar voetbalzaken af vanuit Brussel en is deze week voor de eerste maal in ons land. Maar hij ls nog geen enkele spe ler goed kwijt kunnen raken. Hij wacht deze laatste dag van de tweede trans ferperiode nog. af en vliegt dan naar Zwitserland om zijn ..zenuwenvak" daar verder uit te oefenen. Barin kreeg vorige week. contact met Spartahij beval de Rotterdam mers Mihajlovic aan, die vorige week en gistermiddag dan werd getest voor een eventueel contract. De spelers van Sparta zagen de Zuidslaaf nu niet bepaald graag komen. De heer Aarse verklaarde uit de ongerustheid, die onder de spelers heerst, de goede inzet in de wedstrijd van afgelopen zondag tegen Heracles. Vooral Prinsen schijnt bang geweest te zijn voor zijn plaats. Manager Ljubomir Barin, 34 jaar oud en zelf eens speler van Lokomotiva, voerde als oorzaak van het falen van Mihajlovic aan dat hij vorige week ziek is geweest, dat hij vier weken nier heeft gevoetbald en dat hij dus niet in conditie was. Barin heeft zijn voetbal vedette bij Sparta afgeschilderd als een goede technicus, met de snelheid als zijn grootste wapen. De meer dan dui zend Rotterdammers waar komen ze vandaan op een normale werkdag? hebben in Mihajlovic gisteren géén ta lent kunnen ontdekken. Ook de verte genwoordigers bij Sparta, die over een eventueel contract moeten beslissen, niet. Zij gaan nu maar af op de car rière die de Zuidslaaf achter de rug heeft. Mihajlovic speelde 309 maal in het eerste elftal van Partizan Belgra do, was tweemaal topscorer in de Zuid slavische competitie en stond achtmaal opgesteld in het nationale elftal. Zij nemen hem daarom voorlopig op proef. „Mihajlovic was langzaam maar je kon toch wel merken dat hij ander voetbal gewend is. Hij maakt veel gebruik van het korte tikje. De manier waarop hij de ballen afgaf en wat hij met de bal kon doen, als hij eenmaal de kans kreeg, duidt toch ook wel op de ras voetballer," zo probeerde de heer Aarse het minder goede spel van de Zuidslaaf goed te praten. „Het is echter de vraag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9