Richard Crowley: Primitief leven temidden der Indianen Binnenkort: dag soldaten Hebt u dat gelezen Leef lang en gelukkig PLUS 18 DECEMBER 1965 -AGINA 3 Hi». Aan de uiterste rand van het vochtige oerwoud nabij de Stille Oceaan, die de kust van Mexico omspoelt, bivakkeert in een schamele van bladeren en boom stammetjes zelfgebouwde hut de vermoedelijk jong ste kluizenaar ter wereld Richard Crowley, een twee en dertig jarige Amerikaan, die de beschaving ont vluchtte en in de totale eenzaamheid het geluk heeft gevonden. TUREND door de zoeker van zijn camera probeerde een verslaggever een half do zijn vraatzuchtige gieren, die in een dode boom zaten aan het door de jungle omzoomde strand van Puerto Escendio in Mexico, te fotograferen toen er plotse ling op zijn schouder werd ge tikt en een stem in Amerikaans- Engels zei: „Hello, ornitholiig, dat zal best een mooi plaatje Worden! Ik vind gieren de lelijk ste vogels van de schepping, maar wat ik ervan denk is niet zo belangrijk. Sorry, dat ik je gestoord heb. De fotograaf draaide zich om en keek in het glimlachende ge bruinde gezicht van een tanige, magere man met een volle baard en een versleten strooien hoed op het hoofd. „Je bent de eerste blanke, die ik sinds weken zie. Hier in de buurt wonen alleen maar Indianen. Hoe ben je hier gekomen, vreemdeling? Ben je Yank? Nee, wat ben je dan? Europeaan?! Ja, ik zie het, je bent uit good old Europe De zwarte gieren vlogen op, zij hadden elders een prooi ont dekt. De baardige man vervolg de: „Als je hier een paar dagen bent, krijg je kansen genoeg om die vuilnismannen van het oer woud in de lens te nemen. Waar. logeer je? Er -is hier kilometers in de omtrek geen onderkomen voor je. Wie je ook bent en wat je ook gedaan hebt in je leven, je bent mijn gast zolang je in Puerto Escendio wilt blijven. Puerto Escendio, dat betekent Verborgen Haven. Come on, ga mee, naar mijn huis op de heu vel." Spitten In Europa Geloof kwijt Malaria Voor Schoonhoven is het pleit I beslist: het raakt definitief zijn garnizoen kwijt. Dat betekent, dat het aantal (tijdelijke) inwo- J ners met ongeveer 600 personen i zal verminderen, een aanmerk- lijke aderlating voor het Zil- verstadje, dat nog geen 7000 inwoners telt. Als streefdatum, i waarbinnen het instructiebatal- i jon Van Heutz naar Den Bosch moet zijn overgeplaatst, wordt J 1 februari genoemd. De midden- J stand vreest dat de inkomsten i sterk zullen teruglopen, en wel I zeker is, dat de leefbaarheid van j het stadje, dat ruim een eeuw j lang zo verstrengeld is geweest met het wel en wee van zijn mi- S litaire element, geweld wordt aangedaan. Des te meer zal J Schoonhoven het binnenkort van 1 de inkomsten uit het toerisme moeten hebben. Het stadje in de i wijde Hollandse polder is de belangstelling waard. Kluizenaar uit weerzin EEN schatrijke exporteur uit Brazilië, die vernam dat zijn oude vader in Tel Aviv op sterven lag, charterde in Rome een Caravelle met 97 plaatsen, betaalde zevenduizend dollar en stapte er als enig passagier met een koffertje in. Zo'n bericht breekt enerzijds het hart, an derzijds een record. Ik weet nog heel goed hoeveel indruk op mijn jong gemoed het bericht maakte, dat een vader drie duizend kilometer per fiets af legde, om zijn zoon uit het Vreemdelingenlegioen te bevrij den. Het is ook ontroerend als je leest, dat een buurtgemeenschap binnen twee dagen het geld bijeen brengt voor een ouder paar, dat een zwaar zieke doch ter in Australië nog éénmaal wil zien- Maar de Braziliaan gaat toch wel de kant uit van een sprook je, dat echter niet zo mooi is als het lijkt. Honderdduizenden mensen in dit Zuidamerikaanse land lijden honger, duizenden sterven van ellende en armoede. De schatrijke exporteur telde zo'n slordige vijfentwintigdui zend gulden op tafel om zijn vader te bezoekenDaar had weer heel wat leed mee gelenigd kunnen worden, terwijl de za kenman de volgende dag zijn reis op normale wijze had kun nen voortzetten. Steenrijke sjeiks, oliemagna ten, spreken sterk tot onze ver beelding. Als we lezen, dat zij een badkamer met gouden vloer laten maken terwille van hun vrouwen, wanen wij ons in een andere ongrijpbare wereld. Het doet me ook denken aan de krankzinnige weeldetijd van Hollywood, toen filmsterren uit louter spilzucht in een bad met champagne doken. Opmerkelijk en veelzeggend is de geschiede nis van de mijnwerker, die an derhalf miljoen gulden in de voetbalpool won. met geld smeet en zich dood reed in een Jaguar. De weduwe verklaarde daarna: ik wil al mijn geld geven als ik mijn man terug kan krijgen. Veel geld maakt zelden ge lukkig en het is een grote kunst ermee om te gaan. Het bekende liedje „Money is the root of all evil" geld is de wortel van alle kwaad is indertijd mis schien zo populair geworden om de waarheid die in de tekst schuilt. In deze dagen vóór Kerstmis wordt overal geld ingezameld voor mensen die van een mini mum leven, maar de welvaarts- franje van het leven overal rondom zich zien. Predikanten bevelen een „stille" collecte aan met een opbrengst van louter papier. Het Leger des Heils houdt een traditie rondom Kerstmis in ere. Miljoenen gul dens gaan naar onderontwikkel de gebieden. Zo wordt die wor tel van al het kwaad ten dele uitgerukt. Laat sjeiks dan maar rom melen of bulkrijke Zuidameri kanen temidden van armoede feest vieren. Je kan soms van een weggegeven tientje voor honderd gulden voldoening heb- ben. Zoals een tekort gedaan f tientje je dagenlang dwars kan zitten. PHILIP LANGERAK Hoewel de verslaggever van plan was liftend op stoffige vrachtwagens (er was hier geen ander vervoer) door te trekken naar Guatamala, be sloot hij die trip even uit te stellen en het aanbod van de gebaarde klui zenaar te accepteren. Deze had iets vertrouwenwekkends en oprechts in zijn optreden en even later stapte hij welgemoed met hem door het zand van het strand naar een tussen wat rotsblokken verborgen ruwhouten hutje. „Ik heet Richard Crowley en ben tweeëndertig jaar. Mijn vader is post bode en we hebben thuis drie televi sietoestellen en twee auto's. Zie je, dat was het 'm nu net, die auto's, die koel kasten, die televisieapparaten, ze gin gen op mijn zenuwen werken. Wel vaart en dat soort begrippen interes seren mij niet en daarom zwerf ik sinds tien jaar over de globe. Ik hoop, dat ik hier in Puerto Escendio kan vergeten, dat ik besta." Richard had zijn hoed afgezet en speelde met een vervaarlijk Indiaans hakmes in zijn handen. Hij pakte een kokosnoot van een stapeltje en kliefde met een slag de vrucht open. „Lekker hè, die koele kokosmelk. Het vrucht vlees moet je ook eten. Ik leef ervan en als extraatje neem ik wat wilde to maten, die verderop in de wildernis groeien, 's Morgens schiet ik meestal een zeebaars in de golven en voor de rest heb ik niets nodig. Waar ik de tijd mee verdrijf? Och, ik ben amateur- archeoloog en hoeveel uren ik al spit tend in de Mexicaanse harde grond heb doorgebracht, ik weet het niet, ik ben de tel kwijt. Wilt u mijn laatste vondst eens zien?" De kluizenaar ging voor naar een diepe kuil, op ongeveer tweehonderd meter van zijn hut verwijderd. De zon zond vurige stralen op hen neer. Ri chard sprong lenig omlaag en diepte uit de voor een lemen bakje te voor schijn. „Er zit nog meer! Ik doe het niet voor het geld, want dat heb ik niet nodig. Noem het een sport, dat delven naar oude gebruiksvoorwerpen der Inca's. De hele dag mediteren en zalig nietsdoen zijn funest. Of ik ge lukkig ben? Ja, ik ben very happy! De eenzaamheid is soms hard, maar ik kan er toch niet buiten. Kom, ik zal u mijn geschiedenis eens vertellen. Ik heb in lange tijd niet gepraat. Nü heb ik er zin in." Tot diep in de tropische nacht heb ben zij liggend in hangmatten gepraat. De verslaggever luisterde naar het boeiende verhaal van een jonge, in de beschaving teleurgestelde Amerikaan, die zijn paradijsje op aarde ver daar vandaan had gevonden. „Ik ben geboren in Savannabpark, een klein plaatsje in de Verenigde Staten. Volgens mijn ouders was ik geen lastig kind, maar wel wat eigen zinnig. Vader, die gewoon een post bode was en nu nog is, was een man zonder ambities. Hij genoot, zoals mil joenen Amerikanen van zijn „car" en 's zondags moest ik mee, het land ver kennen. Die ritjes hingen mij al gauw de keel uit en ik begon auto's te ha ten. Ik liep de middelbare school af ïn had toen maar één verlangen: Euro pa zien en beleven. De enige mogelijk heid was soldaat worden in het Ame rikaanse bezettingsleger in Duitsland. Hoewel ik niets van militairisme moest hebben, tekende ik voor drie jaar en werd in Karlsruhe gestationeerd. Ik leerde Duitsland goed kennen en op „leave" zwierf ik dagenlang door Eu ropa. Het liefst bracht ik de tijd in Brussel door en ook in Parijs heb ik heel wat voetstappen gezet. Tijdens een In de buurt zaten hongerige gieren in kale bomen. manoeuvre in het Zwarte Woud kreeg ik buiten mijn schuld een zwaar voor werp op mijn hoofd. Ik raakte buiten bewustzijn en toen ik bijkwam, lag ik helemaal in het gips in een ziekenhuis. Mijn nekwervel was ernstig bescha digd. Het letsel bleek van dien aard, dat ik na herstel eervol uit de dienst werd ontslagen met. ja, lach niet, pensioen! Zesendertig dollar per maand werden mij voor de rest van mijn leven toegekend. Met de boot ging ik terug naar Amerika. Ik wilde een nieuw leven beginnen, maar ik kon er niet meer ademhalen. Europa zat in mijn bloed en ik besefte, dat ik een ontheemde was geworden in mijn eigen land. Op een goeie dag, nu tien jaar geleden, kocht ik een rugzak, een hangmat uit legervoorraden, schafte mij een nieuw paspoort aan en verzilverde mijn kleine eigendommen. Ik was een zwerver geworden uit eigen vrije wil; ik kon gewoon niet anders. De V.S. boeiden mij niet meer en ik nam vrijwillig afsche/.d van mijn vaderland, dat ik niet meer als zo danig beschouwde. De omstandighe den en een goed gesternte voerden mij naar Mexico, waar ik mij Mexi caan onder de Mexicanen voel. Mijn ouders heb ik niet meer terug ge zien. Soms met tussenpozen van enkele jaren schrijven we elkaar." Met matte stem vertelde Richard Crowley verder. Zij konden elkaar niet meer zien. Het licht was te zwak en de maan ging nog schuil achter de heuvels. „Of mijn weggaan een vlucht is? Misschien. In ieder geval ben ik het geloof in Amerika kwijt geraakt. Wij zijn daarginds aan de top en wij zijn hard op weg naar beneden te tuimelen, geestelijk gesproken dan! Ik heb veel nagedacht. De hoge levensstandaard in de Verenigde Staten is volgens mij een der oorzaken van het verweke- lijkingsproces. Richard Crowley kuchte even en nam dan een slok uit de kokosnoot, „Van de zesendertig dollar per maand kan ik net rond komen. Ik hou zelfs wat over. Per slot van rekening heb ik verschrikkelijk weinig nodig en mijn voedsel vind ik in de jungle de buurt heb ik vriendschap gesloten. Zij leren mij de kruiden van het oer- en in de zee. Met een paar Indianen in woud en van hen heb ik menig arche ologische tip gekregen. Op mijn beurt heb ik me ook Mexi co verdienstelijk gemaakt door de ont dekking van een wapensmokkelaffaire tussen de baai van Puerto Escendio en Cuba. Vanuit mijn hoge uitkijkpost hier heb ik een prachtig uitzicht over zee. Toen ik drie jaar geleden arri veerde, zag ik steeds tegen het vallen van de avond een groot wit jacht voor anker gaan in de „Verborgen Haven". Kleine schuitjes voerden zware pak ken aan, die snel in het jacht werden geladen. Alles ging er geheimzinnig en onder de dekmantel der duisternis. Ik maakte mjjn vrienden de Indianen er op attent, omdat ik niet wist wat zich daar afspeelde. Vele avonden heb ben enkelen van hen en ik op de loer De kluizenaar tijdens zijn dagelijkse werkzaamheden in het barre en droge gebied aan de kust van Mexico. gelegen en het was duidelijk, dat zich hier vreemde dingen afspeelden. In het holst van de nacht kwamen auto's via de bijna onbegaanbare wegen aan rijden en zij vervoerden de lading, die met schuitjes naar het mysterieuze jacht werd gebracht. Het bleek, dat het witte plezierjacht eigendom was van een piraat, die wapens uit de Ver enigde Staten via Mexico naar Cuba smokkelde. Hoe was Richard in Puerto Escen dio verzeild geraakt Hij begon te grinniken. „Precies zoals u, ook ik was van plan dwars door de jungle en langs het natuurlijke strand van Guatamala te gaan. Maar in deze buurt werd ik besprongen door de malaria. Ik werd binnen vierentwintig uur koortsig en ziek. Mijn krachten namen snel af en ik was niet in staat mijn hangmat op te knopen. Als een haas verborgen in zijn leger, zo lag ik tus sen de bladeren van de wildernis. Enorme spinnen kropen er over mij heen. Ik was doodziek en had de moed reeds opgegeven. Zo vond een Indi aanse vrouw mij, die wilde tomaten zocht. Met behulp van vreemde krui den en drankjes, die zij zelf brouwden, brachten die eenvoudige mensen mij weer op de been. De koorts was weg en ik had geen zin meer weg te gaan. Deze plaats beviel mij! Ik besloot in Puerto Escendio te blijven, voorgoed!" Richard bouwde zijn hut en brood oven, en van zijn laatste geld kocht hij een snorkel en een watergeweer. Uit de cactusplanten trok hij een soort brandewijn en voor de rest plukte hij de dag. „Of je lang of kort leeft is niet zo belangrijk. Belangrijk is hóe je leeft! Een horloge heb ik niet! De dagen ben ik verg> en. Ik eet wanneer ik honger heb en slaap wanneer mijn ogen dicht vallen. Naar de V.S. ga ik nooit meer terug!" Nog een lange zucht na zijn verhaal en toen sliep Richard Crowley. De ver- slagge r liet zich uit de hangmat glij den en genoot een lange tijd van de eerste warme rode stralen van de op komende zon. De branding van de Stille Oceaan had witte kuiven en een vroege pelikaan zweefde dolgelukkig met de nieuwe dag over de golven, die rusteloos in hun eeuwige regelmaat kwamen aanrollen op het strand. Dan opende Richard zijn ogen en zei: „Kun je je nu voorstellen, dat ik mij in deze Verborgen Haven heb verborgen?" BEDRIEGELIJKE RUST IN SCHOON SCHOONHOVEN ALS U ooit gedacht hebt, dat alleen Pisa een scheve toren heeft, welnu, dan dacht u verkeerd. Niet slechts Italië is bedeeld met dergelijke toeristische curiosa. Ook ons eigen Hollandse polderland kent stadjes, die al vanuit de verte hun scheve toren laten wenken als een reusachtige wenkende wijsvinger. Zo'n stadje is Schoonhoven. Gelegen aan de Lek, met die oneindig mooie vergezichten, rijst de hellende Bartholomeustoren hoog op bo ven de vlakke weilanden. De wandelaar in de polder ziet de toren reeds van verre en het is werkelijk of de spits een uit nodigend gebaar maakt om eens langs te komen. De eerste aanblik van Schoonhoven verleidt tot de gedachte: wat is het hier oud, stil en rustig. Maar de eerste kennismaking is ook meestal 'n opper vlakkige. Wie langer ronddwaalt door de nauwe straten, merkt al spoedig, dat er een bruisend leven schuilgaat achter eeuwenoude geveltjes. Merkt, dat er achter de wallen een druk beva ren rivier ligt en dat buiten het oude stadje de nieuwe wijken oprijzen, waar het ritme van onze tijd het arbeidstem- po bepaalt. Dat is de charmante men geling van Schoonhoven. Terwijl midden in de plaats een schil derachtig raadhuis droomt van de tijd van weleer, het stadskorenpakhuis uit 1566 herinnert aan de vreemde sche pen, die eens het haventje zijn binnen gevaren en terwijl de wereldreizigei Olivier van Noort rust in de grote Bartholomeuskerk, is ook het heden in Schoonhoven wel degelijk aanwezig D. winkelstraat van het stadje mag dar niet zo riant zijn als de winkelstraten van de grote steden, Rotterdam zoi jaloers zijn, als er in zijn winkelstra ten zoveel sfeer was als hier in di echte Hollandse polderstadje. Het huis van het „Edelambacht" l> overigens, evenals vroeger, nog altijd het symbool van Schoonhoven als de Zilverstad. Van oudsher al was het stadje bekend om het prachtige zilver smeedwerk dat er werd vervaardigd. In het Edelambachthuis is duidelijk de ontwikkeling te volgen die dit kun stige handwerk er heeft doorgemaakt en er valt volop te genieten van de ve le schone voorwerpen die door de sme den in de loop der eeuwen werden ge maakt. Maar ook daarbuiten biedt Schoon hoven nog veel fraais. Daar is bijvoor beeld het oude waaggebouw, eens het centrum van de hennephandel, verder het Doelenhuis en het al genoemde raadhuis met zijn parmantig gotisch torentje. Terwijl de bezoeker rond dwaalt door' de straatjes, wordt zijn oog telkens getroffen door verschillen de, soms zeer mooie gevelstenen, en iedereen die het verhaal van de tijd kan verstaan, leest in een dergelijke steen steeds weer een ander hoofdstuk uit de geschiedenis, die hier voorbij ging. Uiteindelijk komt men, het kan niet anders, terecht bij de brede Lek, die zich als een lint slingert langs de groene wallen, maar voordat u de stad aan de rivierzijde hebt verlaten, bent u de Veerpoort gepasseerd, een uniek bezit van dit polderstadje. De polder is: een hoofdstuk apart in de geschiedenis van Schoonhoven. De horizon rond het stadje wordt overal gebroken door statige hofsteden, elk met hun eigen verhaal. De polders lo pen door tot het stroomgebied van de Vlist, een der aardigste riviertjes van heel de randstad Holland. In de omge ving van Schoonhoven ligt ook een buurtschap die „Bon repos" heet en waar volgens de legende, keizer Napo leon uitgerust heeft van de jacht en een maaltijd heeft gebruikt. Het gebied wemelt van molens en van met riet kragen omzoomde waterplassen. De liefhebber van de natuur heeft nauwe lijks verdere aanmoedigingen nodig. Het is in Schoonhoven al niet anders dan in zovéél van dergelijke uit de mid deleeuwen aan ons overgeleverde plaat sen: het moderne leven met zijn rumoe rig, steeds intenser wordend, verkeer leeft moeite zich aan die oude situatie ïan te passen. Buschauffeurs moeten :ichzelf in bochten wringen achter hp: •tuur teneinde het openbaar vervoer n de nauwe straatjes gaande te hou- len. Eigenlijk is het hart van Schoon hoven op deze manier nauwelijks te bereiken. Er zal onvermijdelijk aan het verkeer geofferd moeten worden in de vorm van afbraak van panden en het is de kunst dit zo te doen, dat de sfeer er niet te zeer door bedorven wordt. Schoonhoven zal het immers nog ster ker dan voorheen, toen het garnizoen nog wat geld in het laatje der midden standers bracht, van het toerisme moe- n hebben. Schoonhoven heeft zich de laatste tijd itwikkeld als een stadje van forensen, ie zich voornamelijk buiten de wallen ebben gevestigd. Rotterdam en Utrecht iggen belde op ongeveer dertig kilo- neter afstand, in onze tijd geen on overbrugbare drempel meer, om ln die teden het dageljjks brood te verdie- en. Als verzorgingscentrum van de treek boet Schoonhoven steeds meer an betekenis ln. De grote steden lig- en te zeer in de nabijheid om een ntwlkkellng in die richting mogelijk 3 maken. Maar naarmate afstanden linder een rol spelen, zal Schoonho- en in toenemende mate onderdak gaan 'eden aan mensen die elders werken, er zün slechter plaatsen denkbaar woonoord. A. A. J. de WOLF. HET recept voor een lang en gezond leven houdt volgens de 90-jarige Harry Raudenbusch uit Drexel Hill (Pennsylvania) het vol gende in: „Zorg dat je geen vijan den hebt. Wees altijd opgeruimd en maak op middelbare leeftijd het be sluit nóóit oud te zullen worden." Het helpt! Zijn vrouw is óók 90.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 19