Ruimteschepen op 1.80 m van elkaar Gevoelig Voor bruiloft bezoek aan Den Haas; Somerset Man di am overleden DERBY COLA DRINK Familiebusje in volle vaart op vrachtwagen TWEE DODEN EN ZES GEWONDEN Overstroming bij Coevorden Nationaal comité huwelijksgeschenk ervaren typistes CITROEN HOOGEVEEN Heksenketel meesterlijk! P.T.T. bezit thans anderhalf miljoen telefoonabonnees Initiatief van Kamervoorzitters FONVILLE Tot zaterdagmiddag Amsterdam warkt Dispensatie op 24 en 31 december OEEF MIJ MAAR chocoAuletAamJe Twee miljoen in 1969 VERANDERLIJKE BEWOLKING Het nieuws VANDAAG In PLUS deze week FRANK BORMAN JAMES LOVELL Een montage-foto, die een overzicht geeft van de wijze waarop beide ruimte schepen elkaar zijn genaderd. WALTER SCHIRRA THOMAS STAFFORD (Van onze ruimtevaartmedewerker) AMSTERDAM, 16 dec. Er is opnieuw geschiedenis gemaakt in de ruimte. Gisteravond om omstreeks negen uur Nederlandse tijd vond een ontmoeting plaats tussen twee ruimteschepen, elk met twee astronauten aan boord. En het waren Amerikanen, die voor dit rendez-vous op hoog niveau zorgden, geen Russen. Dit in tegenstelling tot de stellige overtuiging van vele experts (ook Amerikanen) die nimmer hebben nagelaten de primeur van een ruimte lijke ontmoeting reeds bij voorbaat aan Russische kosmo nauten toe te kennen. Met een schier ongelooflijke precisie slaagden de astronauten Walter Schirra en Thomas Staf ford erin hun 3,2 ton zware Gemini-6 nauwkeurig in de baan te manoeuvreren, die al dagen achtereen ook wordt gevolgd door hun collega's Frank Borman en James Lovell in de Gemini-7. F R U 1 T NOTEN W II N E N Uitzendbureau „HAZACO" Het moment waarop de beide astronauten van de Gemini-6Stafford en Schirra, op hun plaatsen in de cabine worden vastgegespt. Boven een bord, waarop beide mannen veel geluk wordt toe gewenst. NICE, 16 dec. (UPI) Van ochtend vroeg is de schrijver W. Somerset Maugham in een zieken huis overleden, zo heeft zijn privé- secretaris Alan Searle meegedeeld. Maugham werd 91 jaar. "waar pit in zit" fris en kruidig Verder: DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32230 niet duur wel heerlijk GESLAAGD RENDEZ VOUS Advertentie SPECIAAL ADRES voor Haarlem ZANDVOORT Zijlstraat 55 Kerkstraat 2 A Telef. 11767 Telef. 4597 (Advertentie) vraagt voor tijdelijke werk zaamheden Tel. 10465 (tot 22 uur 's avonds). lllimilllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllll Appels en peren bij elkaar optellend komt de commentator van Het Vrije Volk tot een vreemd sommetje, waar uit hij meent te mogen concluderen, dat onze oordelen over fractieleiders a'Is Nederhorst en Van Riel minder hard zijn dan ze lijken. Wij willen daar niet over twisten. Hard of niet hard, openhartig zijn ze in ieder geval. Natuurlijk vervult het feit, dat iemand niet onmiddellijk aan onze wens voldoet en op een plaats blijft zitten waar hij niet thuis hoort, ons niet met blijvende wrok. Integendeel. De verkeerde man op de goede plaats heeft zelfs zijn niet te onderschatten Voordelen. Bovendien willen wij ons oordeel graag herzien als daartoe aan leiding bestaat. Dat betekent echter niet. dat ons geheugen met onze boosheid ten onder gaat. Zo herinneren wij ons bijzonder goed, dat een vroegere fractieleider van de P.v.d.A. eens met naam en ioenaam een aantal bewindslieden heeft opgesomd, waarvan hij vond, dat zij niet voor hun taak berekend Waren. Met enige van deze bewinds heden zit hij nu niettemin in een kabinet van sterke mannen. Dat is sterk zal men zeggen. Inderdaad. En hard was het ook. Maar toch hebben ^vij nimmer gelezen, dat Het Vrije Volk de heer Vondeling want die ^vas het daar ooit een verwijt van gemaakt. Dergelijke gevoelig heden bewaart het blad blijkbaar voor ons. De start van de Gemini 6, gistermid dag, vanaf de lanceerbasis Cape Kenne dy, verliep, na de teleurstelling, zeld zaam vlot en soepel. De start was pre cies op tijd (14.37 uur), de baanhoogte toonde slechts een gemakkelijk te corri geren afwijking en het verschil in baan- vlak t.o.v. Gemini-7 was veel geringer dan men had verwacht. De Gemini-6 was precies volgens het boekje in een elliptische baan om de aarde gebracht, waarin hij een grotere snel heid had dan de in een cirkelbaan vlie gende Gemini-7. Daardoor konden Schirra en Stafford hun „achterstand" op het zusterschip betrekkelijk snel ver kleinen. Aanvankelijk was die achterstand ruim 1.950 kilometer. Bij de volgende omwenteling was de kloof nog 1.110 kilometer breed en tegen vijf uur 's middags was de Gemini-6 nog maar 795 kilometer achterop. De bemannin gen konden toen reeds via de radio met elkaar praten. Kort na zes uur de afstand, die de vaartuigen nog van elkaar scheidde, was toen 370 kilo meter kwam er ook radarcontact tot stand en nog geen twee uur later konden Schirra en zijn metgezel de flitslichten waarnemen op de achter kant van de Gemini-7, hun doel. Deze lampen produceerden ongeveer tachtig sterke flitsen per minuut. Bei de cabines bevonden zich toen boven de „nachtkant" van de aarde. Om 20.35 uur kwam de Gemini-6 via een laatste belangrijke snelheidswijzi ging precies in dezelfde baan, die ook de Gemini-7 volgde. De onderlinge afstand was toen nog maar 36 meter. Tien minu ten later was de scheiding 7 meter, om tien voor negen 3,50 meter en acht minu ten voor nfegen slechts 1,80 meter. Toen konden de astronauten elkaar duidelijk zien én zelfs bepaalde instrumenten in eikaars cabine observeren. De dichtste nadering gebeurde bij daglicht. Toen de ruimtevierling boven Afrika weer de nachtkant van de aarde binnenvloog, vergrootte men de onderlinge afstand tot zes meter om een eventuele botsing te voorkomen. Er ontstond een ware heksenketel op het controle-centrum in Houston, toen de commandant van de Gemim-6, Walter Schirra, met rustige stem aan kondigde, dat de operatie was ge slaagd. Er werd met Amerikaanse vlaggetjes gezwaaid, men sprong op stoelen, er klonken uitroepen en het glas werd geheven. Tevoren had men even in spanning gezeten, omdat het radio-contact tussen aarde en ruimte schepen korte tijd uitviel. Het rendez-vous vond één minuut later plaats dan men verwacht had. Door de geringe afwijking in baan- vlak hoefden Schirra en Stafford slechts weinig brandstof te gebruiken voor koerscorrecties. Hierdoor konden, na de eigenlijke ontmoeting, veel meer „oefe- «inoon" tITAPfl on rr/wvi o nllr4 rlo« OOWOOP. ningen" worden gemaakt dan aanvan- bedoeli 3 gefo meldde overigens reeds bij de nadering kelijk in de bedoeling lag. Er werd ui teraard veel gefotografeerd. eeds bij de Schirra van beide cabines, dat de patrijspoorten van de Gemini-6 enigszins beslagen wa ren, hetgeen de kwaliteit van de foto's wellicht niet ten goede zal komen. Na ongeveer vijf uur samen te heb ben gevlogen, maakte de Gemini-6 zich los van het zusterschip. Zij zal vanmiddag naar de aarde terugkeren, in het westelijk deel van de Atlantische Oceaan bij de Bermuda-eilanden. De Ge mini-7, met Borman en Lovell aan boord, zal nog tot zaterdagmiddag om de aarde blijven cirkelen. Zij zullen wel iswaar weinig te doen hebben, maar vooral in medisch opzicht is dit lang durig verblijf in de ruimte van grote waarde. KARATSJI, 16 dec. (Rtr) Men ge looft dat meer dan tweeduizend men sen zijn omgekomen door een wervel storm, die gisteren het kustgebied van Oost-Pakistan heeft geteisterd, aldus onofficiële berichten uit Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan. De wer velstorm, die drie uur woedde, trof de kust van Chittagong tot Cox's Bazar, een vakantieplaats die 160 km naar het zuiden ligt. Er werden veel verbin dingen verbroken door winden met snelheden tot 160 km per uur. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 16 dec. De voorzit ters van de Eerste en de Tweede Ka mer, de heren mr, J. A. Jonkman en mr. F. J. F. M. van Thiel hebben een aantal vooraanstaande Nederlanders uitgenodigd met hen zitting te nemen in een nationaal comité dat namens het Nederlandse volk prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg bij ge legenheid van hun huwelijk een ge schenk zal aanbieden. De samenstelling van het comité zal naar hier verwacht wordt binnenkort bekend worden ge maakt. In Den Haag is inmiddels ook bekend geworden dat prinses Beatrix en de heer von Amsberg voor het huwelijk een officieel bezoek aan de hofstad brengen. Dit zal in februari gebeuren. Het is de bedoeling dat aan dit bezoek enige luister wordt bijgezet. Op deze manier wil men Den Haag, na de teleurstelling over de huwelijksvol trekking in Amsterdam, toch aan zijn trekken laten komen. De Rijksvoor lichtingsdienst kon over dit bezoek niets meedelen, maar wees er op dat een officiële bekendmaking nog deze week is te verwachten. Op het Amsterdamse stadhuis is gis teren onder voorzitterschap van de ge meentesecretaris mr. J. C. van den Berg de eerste vergadering gehouden UTRECHT, 16 dec. (KNP) Daar toe gemachtigd door paus Paulus VI hebben de Nederlandse bisschoppen voor vrijdag 24 december, vigilie van Kerstmis, en vrijdag 31 december, Oudejaar, gedispenseerd in het vasten- en onthoudingsgebod, zo heeft het se cretariaat van het aartsbisdom laten weten. William Somerset Maugliam heeft, sinds liij zaterdag in zijn villa bij Nice bewusteloos werd aangetroffen, in co ma gelegen. Getroffen door een beroer te werd hij naar het Brits-Amerikaan se ziekenhuis overgebracht. Daar wist men al meteen, dat Maugham ten dode was opgeschreven. Zijn hoge leeftijd was verantwoordelijk voor haperingen in de bloedsomloop. Somerset Maugham is tnuis gestor ven. Om ongeveer vier uur vanmorgen werd hij van het ziekenhuis terugge bracht naar zijn villa, waar hij kort voor vijf uur stierf. Slecht van gehoor en gezicht en prak tisch een gevangene in zijn villa „La Moresque", met uitzicht op de Middel landse Zee bij St. Jean, Cap Ferrat, heeft Maugham meer dan eens gezegd, dat hij wilde sterven. Tegenover zijn secretaris heeft hij de wens geuit, dat zijn as wordt bijgezet in de kathedraal van Canterbury. (Advertentie) Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smook. TosB lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! (Advertentie) 'o Hero produkt (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 dec. De heer J. M. Hermans uit Arcen (L.) is de an derhal (miljoenste telefoonabonnee van de P.T.T. om precies een minuut over half vier kwam gistermiddag zijn aan sluiting tot stand. Hij kreeg het nieuwe lichtgewichttoestel eratis terwijl hij een jaar lang geen abonnementsgeld zal hoeven te betalen. Iedere telefoonaansluiting, die in deze spannende uren gemaakt werd, kon via een van de vijftien telefoon centrales in ons land direct aan de Centr le Directie doorgegeven worden. Rond de vier telex-apparaten, waarop de nieuw aangeslotenen in hoog tem po vermeld werden, bad zich een groot aantal directeuren van post-districten verzameld. De Hoofd-Directeur van de P.T.T. ir. R. Diks, dacht dat de twee miljoenste abonnee al in de loop van het jaar 1969 te verwachten zou zijn (Advertentie) HAARLEM - ZIJLWEG 26 HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 21 STEENDEREN, 16 dec. Op de Toldjjk alhier zijn gisteravond twee mensen om het leven gekomen bij een verkeersongeval, waarbij bovendien zes personen ernstig werden gewond. Het waren allen inzittenden van een busje, dat in volle vaart op een stilstaande vrachtauto reed. De vrachtauto was verlicht en stond rechts van de weg. De acht inzittenden van het busje wa ren allen familie van elkaar. Van hen werden twee vrouwen op slag gedood. Een van hen is de echtgenote van de chauffeur, de heer R. uit. Apeldoorn. Allen zijn naar een ziekenhuis in Zut- phen overgebracht. NEEDE De zesjarige Annie Kop pelman is gisteren bij het uit school komen door een personenauto aangere den en gedood. Het meisje stak onver hoeds de rijweg over. De chauffeur van de auto probeerde haar, echter zonder succes, te ontwijken, waardoor zijn auto tegen een lichtmast aankwam. LEEUWARDEN Bij het Friese dorp Bozum, ten zuiden van Leeuwar den, is gistermorgen de achttienjarige Jacob van Dijk uit Bozum om het le ven gekomen door een verkeersongeval. Hij botste als bestuurder van een brom fiets tegen een zestienjarige fietser. SON De 62-jarige L. Verkuylen is gisteren toen hij per bromfiets onder weg was naar zijn werk, op de Boslaan alhier verongelukt. Hij kwam in een kuil terecht en viel. Bij deze val liep hij een sehedelbasisfractuur op, waar aan hij is overleden. (Advertentie) wrmmt Pre Shaves-After Shaves Haarlotions - Scheercrèmes Eaux de Toilette-Talcs DE ITALIAANSE HERENLIJN Prijzen v.a. f3,95-f 29,75 Cadeau coffrets v.a. 7,95 Imp. Adiem (Advertentie) (Van onze correspondent) EMMEN, 15 dec. De vrees dat het Vechtwater dat dinsdag duizend hectare land na een dijkdoorbraak bij Coevorden overstroomde, ook de bui tenwijken van Coevorden zal bereiken blijft nog steeds bestaan. Het gevaar is beslist niet denkbeeldig omdat de bepaald niet solide waterkering op di verse plaatsen zwakke plekken heelt. De dijk gelegen in het waterschap De Mars, Heeg en Klinkenvier, die Coe vorden voor een overstroming moet behoeden, begaf het vijf jaar geleden ook en er is sindsdien weinig gedaan om de constructie te verstevigen. De zwakke plekken heeft men nu met plas tic afgedekt om te voorkomen dat het water het zand wegspoelt. Hoewel het Vechtpeil momenteel wat zakt is het water bü deze dijk gisteren met vijf centimeter gestegen. Verwachting tot vrijdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur). DE BILT Veranderlijke bewol king met voornamelijk in het zui den van het land hier en daar enige regen. In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige, morgen later wellicht vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidoost Weinig verandering In temperatuur. Vrijdag: zon: 8.43-16.29 maan: 2.18-13.56 van de gemeentelijke werkcommissie voor de voorbereiding van het huwelijk, dat op 10 maart in Amsterdam wordt gesloten. De bespreking droeg het ka rakter van een algemene oriëntering en had in de eerste plaats tot doel een duidelijk beeld te scheppen van de wijze waarop de te verrichten werkzaamhe den zoveel mogelijk gecoördineerd kun nen worden. Aan de hand van enige zeer voorlopige programma-punten is een inventarisatie opgemaakt van al datgene dat naar verwacht mag worden door of vanwege de gemeente moet wor den verricht. Definitieve beslissingen hangen echter af van de besluiten die de regering zal nemen. Aan de eerste bespreking van de Amsterdamse werk commissie namen deel: de garnizoens commandant, kolonel F. Th. A. Crul, de voorzitter van het Oranje Comité Am sterdam, de heer R. M. van den Berg Saparoea en vertegenwoordigers van ge meente en politie. Degene die uit gevangenis of in richting ontvlucht is in ons land, is, in tegenstelling tot de meeste andere landen, voor zijn ontvluchting niet strafbaar. Wel kan hem diefstal van gestichtskleding ten laste worden gelegd. Vandaar dat een ontvluchte eens netjes zijn kleren naar de gevangenis terugstuurde.... Deze en andere interessante feiten treft men aan op pag. 5 in een be" schouwing over een „centrale dienst" die 'Justitie een beter inzicht geeft in ontvluchtingen Ankersmit in Deventer zal aan al le werknemers van veertig jaar met een diensttijd van Men jaar een afscheidspremie geven. Op pagina 5 kunt u meer lezen over het over leg dat met de vakbonden is ge voerd. Een brief, die het Poolse episco paat aan het Westduitse heeft ge zonden, bevattende een uitnodiging om in mei van het volgend jaar naar Polen te komen ter gelegen- het duizendjarig bestaan van het christendom :n Polen heeft de woede van de Poolse regering op gewekt. Bijzonderheden op pag. 7. Max Merkel, de beroemde trainer die ook al eens het Nederlands elf tal coachte, wil aan het eind van dit seizoen graag bij Feijenoord in dienst treden. Merkel, die momen teel ongenoegen heeft met zijn clnb München 1860, zal aan het eind van deze maand een gesprek hebben met een Nederlandse contactman. Wat Merkel allemaal bezielt leest u op de sportpagina. Onze rtv-pagina gaat vandaag over Nina Simone, de enige negerin met protestsongs over de rassendiscri minatie. Verder vindt men iets over Johnny Lion en Agheet Scherphuis. Tevens vindt men het nationale rij testformulier, dat wordt gebruikt in het verkeersprogramma van de AVRO. Kerstkaarsen zjjn er in overvloed, zozeer, dat het moeilijk zal zjjn om keus te maken. Meer hierover kunt u lezen op pagina 2 in onze rubriek Op zijpaden. Regionaal nieuws op pagina 3. De schijnwerpers werden dezer dagen gericht op een zeer geheimzinnig deel van een op zich al mysterieuze groep, na melijk illegaal in ons land binnenge komen Chinezen. Het ministerie van Justitie zal de toelating van Chine zen in ons land tot het uiterste gaan beperken. Een streep door de rekening va de eigenaars van Chi nese en Chinees-Indische restaurants, die te kampen hebben met perso neelstekort. Meer over dit vraagstuk op pagina 1 van Plus. Voorts in heit Plusnummer van deze week: Pagina 2: Robert Morley Boekenmarkt Pagina 3: Kluizenaar uit weerzin. Bedriegelijke rust in schoon Schoonhoven Hebt u dat gelezen? Pagina 4: Schaken, dammen, bridgen, kla verjassen, puzzelen en piekeren, tekenpuzzel, postzegels. Pagina 5: Geen twee babies zjjn aan elkaar gelijk Draaitafel dekje Pagina 6: Het oude wagenwiel. Kinderpuzzel Robbie de Beer, Spaar mij voor de dirigeerstok. Verenigde Staten Op het Ameri kaanse vliegdekschip „Independence" is een begin van brand ontstaan, toen een brandstoftank met 2.000 liter ben zine van een opstijgend Phantom-straal- vliegtuig afbrak en op de brug terecht kwam. Elf personen werden licht en vier ernstig gewond. De „Independen ce" voer ter hoogte van Norfolk (Virgi nia). (AFP) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week, 3,46 per maand, 10,30 per kwartaal. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1