Mijlpalen" die de baby passeert i My name is Barbra Canadiana Suite van Oscar Peterson Nieuwe Classic Jazz Masters CRESCENT CITY RHYTHM EN FLETCHER HENDERSON ARMSTRONG FOREVER Milt Jackson ROY ACUFF Rol vader 18 DECEMBER 1985 - ~.w J&MBBIÉA mmm*&ÈMÈèmïiS&0B3ËÊÊ~ ETERTJE probeert al te gaan zitten", vertelde Liesbeth vol trots aan haar buurvrouw. Dapper toverde Anneke een glim lach te voorschijn, maar veel meer dan die van de beroemde, aan kiespijn lijdende, boer kon zij niet produceren. „Frankje is een ^eek ouder", piekerde zij, haar jonge zoon ongerust bekijkend- nln het boek staat, dat een baby van zijn leeftijd al pogingen doet overeind te komen, maar hij schijnt daar nog helemaal niets voor voelen. Hij zal toch niets mankeren?" Angstig vroeg ze raad aan de dokter, die het kind onderzocht en tot de conclusie kwam ^at het in een prima conditie verkeerde. „Maar waarom doet het dan nog helemaal niet zijn best om te gaan zitten?" vroeg Frankjes rnoeder. „In het boek staat toch. „Misschien heeft uw zoontje dat boek niet gelezen repliceerde de arts. Huilperiode MILES DAVIS ingrijpende vernieuwingen Van Miles Davis werd enige tijd geleden op CBS (62577)) het al bum E.S.P. uit gebracht. Mogen de eerdere op namen „Miles Davis in Europe" en „My Funny Valentine" op een zeer hoog niveau staan, de ESP- plaat doet daar in het geheel niet voor onder. Insiders vragen zich met enige bezorgdheid af waar dat met Davis wel naar toe moet. OSCAR PETERSON verrassend BARBRA STREISAND téveel boeiend Controle COLEMAN HAWKINS al in 1923 GEEN TWEE BABY'S ZIJN AAN ELKAAR GELIJK Het is praktisch onmogelijk om ontwikkeling van een baby Nauwkeurig te voorspellen. Elke baby verschilt immers van de an dere. Toch is daarmee niet gezegd dat u boeken over de ontwikke- bng van uw peuter nu maar in de Vuilnisbak moet deponeren. Ze Vormen een praktische handlei ding, al moet u niet onmiddellijk bit het feit, dat het dochtertje van hw zuster „mamma" brabbelt op een tijdstip dat uw bijna even oude Marietje alleen nog maar sputtergeluidjes voortbrengt, con- eluderen dat er met uw kindje iets niet in orde is. De boeken ge- Ven een handleiding voor de ont wikkeling van het gemiddelde kind, maar vormen geen grond wet. Natuurlijk willen we hiermee hiet zeggen, dat u al te luchthartig •boet zijn en over iedere „vertra- Bing" uw schouders moet ophalen. laat uw kindje natuurlijk regel matig controleren door een arts of andere medische instantie. iHaar onthoud dat, ofschoon de °uders een belangrijk aandeel bebben in de ontwikkeling van de baby, het kindje zelf de tijd uit kiest voor het moment waarop het een nieuwe mijlpaal passeert. Heen kind gaat zitten, staan of lopen als het daartoe voor hem Geëigende moment nog niet is bangebroken. Forceren is uit den boze. Er is al veel gezegd en geschre ven over de oorzaken, waarom het ehe kind „moeilijk" is en het an dere geen enkele last veroorzaakt. He erfelijkheid is een factor, de °mgeving waarin het kind op- poeit een tweede en beide elemen- 'en zijn nauw met elkaar verbon den. Een aantal doktoren is van oor deel dat het karakter van een kind al voor een groot deel bepaald Wordt vóór de geboorte. Zij zeg- §en, dat een vrouw, die geen ge makkelijk leven heeft en die ook in de periode dat zij in verwach ting is allerlei problemen het hoofd heeft te bieden, waarschijnlijk een „moeilijk" kind ter wereld brengt. En omgekeerd zal, volgens deze doktoren, een vrouw die op haar levensweg weinig strubbelingen ondervindt en die ook in de maan den vóór de geboorte van haar kind geen problemen ontmoet, een gro tere kans hebben op een kind met een even ongecompliceerd karak ter als zijzelf bezit. Een belangrijkere rol echter speelt waarschijnlijk de omgeving waarin het kind opgroeit. Een ba by moet zich, vooral in de eerste vijf maanden, gekoesterd weten door een beschermende liefde. Daarna dient de moeder haar kind aan te moedigen bij het ontwikke len van zijn lichamelijke en gees telijke vaardigheden. En in het derde stadium, als het kind twee tot drie jaar oud is, moet het le- rert op eigen benen te staan en zelf kleine probleempjes op te los sen. Wel moet het zich daarbij verzekerd weten van het feit, dat er op de achtergrond mensen zijn, die van hem houden en bij wie hij aan kan kloppen- Volgens sommige geleerden kan een kind, dat veertien maanden oud is, al leren lezen. Zover hoeft u alstublieft niet te gaan uiter aard, maar het is wel verstandig om het kind kleine dingen te leren zoals zelf eten met een lepel bij voorbeeld. Krijgt een kind deze begeleiding niet, dan- ondervindt het daarvan later zelf de last. Voor dat opvoeden tot zelfstandig heid is het ook nodig, dat de peu ter op tweejarige leeftijd al regel matig in contact wordt gebracht met leeftijdgenootjes en gewend raakt aan het gezelschap van meer volwassenen dan alleen dat van zijn ouders. Een probleem voor vele ouders is het huilen van de baby. Een verwoed krijsende baby kan zijn ouders tot wanhoop brengen, is goed om te bedenken, dat abnormaal zou zijn, wanneer kindje nooit huilt. „Ik vind het verdacht als een kindje al te rus Het het een DIT zijn de mijlpalen, die het gemiddelde kind in zijn eer ste levensmaanden passeert: 1- het eerste aarzelende glim- lachje 6 w. 2- lachjes en geluidjes 8 w. 3. het houdt zijn rammelaar vast *2 w. 4. het let op de bewegingen van 2lln moeder 12 w. 5. het probeert te ontdekken waar «en geluid vandaan komt 16 w. ®- het maakt geluidjes op het Zl®n van zijn fles 16 w. het reikt naar zijn ramme- aar of ander speelgoedje als dat em wordt gegeven 20 w. 8. het rolt zich van zijn buikje °P zijn rug 24 w. het brengt zijn speelgoedje n de ene hand over in de an dere 26 w. 10. het kan kauwen 26 w. 11. het rolt zich van zijn rug op zijn buikje 26 w. 12. het kan een paar seconden zonder steun zitten 28 w- 13. het maakt geluiden na 28 w. 14. het staat, zij het met steun 36 w. 15. het probeert te kruipen 40 w. 16. het probeert zelf overeind te krabbelen 40 w- 17. het kruipt 44 w. 18. het brabbelt een onverstaan baar woordje 44 w. 19. het zegt een paar woordjes 12 m. 20. het loopt zonder steun 13 m. 21. het pakt een beker en drinkt er zonder hulp uit 15 m. 22. het vraagt zijn moeder om het potje 1518 m. 23. het doet zijn huisgenoten na 18 m. tig is," heeft een kinderspecialist eens gezegd. En een andere dokter zelf vader van vier kinderen, ver klaarde: „De longen van een ba by hebben oefening nodig, hoe on plezierig dat voor zijn omgeving ook mag zijn." Er zijn vijf redenen die de oor zaak kunnen zijn van een huilbui: het kind heeft honger, er zit hem een boertje dwars, het is moe, het is ziek of het verkeert simpelweg in de z.g. huilperiode- Er zijn na tuurlijk ook andere symptomen die op ziekte kunnen wijzen, zoals een ongewone lichaamstempera tuur, slechte eetlust of lusteloos heid. Een Amerikaanse dokter ver kondigde onlangs de stelling dat de manier waarop een baby boert een aanduiding vormt van de persoonlijkheid die hij later worden zal. Mensen die een lei dende rol spelen, produceerden in hun eerste levenstijd krachti ge boertjes", zo stelt hij.. En het omgekeerde is volgens hem eveneens het geval. We durven niet beweren dat hij gelijk heeft, maar een feit is dat zo'n boertje de baby lelijk dwars kan zitten. Het kind kan ook eenvoudig hon ger hebben, misschien omdat het bij de laatste voeding niet genoeg gegeten heeft. Geef hem dan een nieuwe voeding. Het is niet nodig om stokstijf aan het schema vast te houden, al moet daarvan ook weer niet te gemakkelijk afgewe ken worden. Het klinkt misschien vreemd, maar ook een baby kan overver moeid raken en komt dan niet ge makkelijk in slaap. Laat hem rus tig een half uurtje huilen. U maakt een goede kans dat hij ten slotte tot rust komt en inslaapt. U kunt ook de wieg zachtjes heen en weer bewegen, maar neem hem er niet uit om met hem te spelen, want dan raakt hij zijn gespan nenheid niet kwijt. De meeste babies maken een huilperiode door. De beste reme die is: houd het kind zo rustig mo gelijk en probeer niet in paniek te Het wonder Davis Zijn spel beweegt zich nog steeds in opwaartse lijn. zijn ideeën schijnen onuitputtelijk en zijn toon lijkt tel kens weer gaver en ronder te zijn geworden. Het is onmogelijk te zeg gen waar Davis' ingrijpende ver nieuwingen in harmonisch en melo disch opzicht tenslotte in zullen uit monden; zeker is dat op dit moment Davis nog niet heeft gedemonstreerd „op de weg terug" te zijn. De muziek van Davis is bewogen en te vens bijzonder gestyleerd; zijn spel bezit een merkwaardige aristocratie, welke oppervlakkigheden onmogelijk maakt. Op de E.S.P.-plaat is tenorist Co leman vervangen door Wayne Shor ter en dat is naar ons gevoel een duidelijk winstpunt. Shorter heefl meer oorspronkelijkheid dan zijn voorganger en heeft ook een betere techniek. Pianist Herbie Hancock, bas sist Ron Carter en drummer Tony Williams waren er ook de vorige op namen bij. Terecht, want deze ritme sectie is momenteel een der beste in de Verenigde Staten. Van de zeven opgenomen stukken is E.S.P. naar ons gevoel het meest „Compleet". De ballad „Litle One" is van een verscheurende melancholie, een me lancholie die de muziek van Davis zo kenmerkt. Het openingsnummer van kant twee is een feature voor slag werker Tony Williams (een heel bijzon dere solo); „Iris" is weer zo'n uiter- weer beluisteren, maar het is anders dan men van deze pianist gewend is: de razendsnelle passages hebben nu werkelijk zin en men verbaast zich erover hoe functioneel die gedeelten kunnen klinken in het grote verband. mate weemoedig stuk muziek waarin ditmaal Hancock voor een kort, doch zeer fraaie chorus zorgt. „Mood" het derde stuk van kant II staat even eens in mineur en laat Davis op (ge stopte) trompet horen. Het is een waardige afsluiting van een plaat, die wij iedere Davis-bewonderaar van harte aanbevelen. n de nieuwe, aantrekkelijk gepre senteerde Limelight-serie van Mercury werden recente opnamen gebracht van het trio van pianist Oscar Peterson (Canadiana Suite 210 OOG LML) en een groep onder leiding van M.J.Q.-vibrafonist Milt Jackson. („In a new setting"- 210 008 LML) Om b(j Oscar Peterson te beginnen: zjjn „Canadiana Suite" bestaat uit acht delen. Peterson heeft een jaar aan deze compositie (opgedragen aan zijn geboorteland) gewerkt. Het resultaat is werkelijk verras send: Peterson vervalt niet voort durend in afleidend en overbodig loopjes-werk, maar musiceert in deze opname werkelijk geïspireerd van de eerste tot de laatste maat. Peterson bezit zonodig een ragfijn toucher en daar maa'kt hij hier nogal eens ge bruik van. Een stemmings-stuk als „Ballad to the East", betekent zelfs een hoogtepunt in Petersons' oeuvre. „Place St. Henri" en het fraai „ge schilderde" „Land of the Misty Giants" zijn voorts nummers waarin men Pe terson nauwelijks meer herkent. Vuur werk kan men ook op dit album wel De nieuwste LP van Barbra Strei sand, het zo zeer bejubelde zang- wonder, heet „My name is Barbra" en werd uitgebracht op CBS (62534). Nog steeds kunnen wij ons niet verenigen met de wijze waar op de zeer begaafde miss Streisand haar voortreffelijk stern-materiaal ge bruikt. In enkele songs van deze LP bewijst de zangeres dat ze wel degelijk weet hoe het óók kan. (In het subtiele, heel mooie „Jenny Rebecca", het door Billy Holiday groot gemaakte „My Man" en in „If you were the only boy in the world"). In deze songs benut Barbra ook eens de andere registers van haar rijk ge- timbreerde stem. Het gevolg is dan ook dat men voor deze nummers met een door de knieën gaat. Dan eerst komt de volheid van haar klassiek geschoolde stem tot uiting. Maar in de meeste nummers vervalt zij in de oude fout: het steeds maar weer „steun" zoeken in de hoogte. Miss Streisand verricht adembenemend trapezewerk. Dat is boeiend. Héél boeiend zelfs, maar niet voor een hele LP waarop twaalf liedjes gezongen dienen te wor den. Daar krijgt men op den duur schoon genoeg van. Dat wij deze „My name is Barbra" (het wat naïeve ti telstuk is geschreven door Leonard Bernstein) toch bij de lezers aanbeve len, is gebaseerd op het feit, dat er op dit moment maar heel weinig zange ressen in de showbusiness zijn die zich qua techniek en voordracht met miss Streisand kunnen meten en zeker niet in de laatste plaats om de drie reeds genoemde songs, waarin de stem van Barbra te beluisteren is in al zijn fascinerende rijkdom van klank, intonatie en expressie. Milt Jackson heeft voor deze Li me- light-LP weer eens een studiogroep samengesteld waarin naast tenorist Jimmy Heath, ook pianist McCoy Ty- ner, bassist Bob Cranshaw en drummer Connie Kay „zitting" hebben. Het is bepaald geen opzienbarende plaat ge worden, wat ook weer niet wil zeg gen dat hij kwalitatief onder de maal zou blijven. Met name in Project-S (prachtig blues-spel van Tyner) en in Ineffablevan Jimmy Heath wordt voortreffelijk muziek gemaakt. Jack son zelf is het best op dreef in de z.g. medium-stukken waarin zijn onge compliceerd swingend spel goed uit komt. Kay en Cranshaw spelen niet erg geïnspireerd, slechts in het korte „That's in" 1* even een opleving waar te nemen. Geen uitzonderlijk goede wel een acceptabele plaat deze ,Jn a new setting"-opname. Kóy Acuff is zijn naam en hij is een van de velen uit de brede kring der Country-and-Western- zangers. Minder spectaculair als destijds Hank Williams en Jim Reeves maar wellicht wel origineler. Dat heeft hem in het land van her komst der Country Music een grote populariteit opgeleverd en de bijnaam ..King of Country Music". Op Hickory PHY 030 is een aantal van zijn succes sen vastgelegd in de beroemde serie Country and Western „Hall of Fame". Meest bekende nummers: „I saw the light" van Hank Williams en „The Streamlined Cannonba.lt" van Acuff zelf. Dit alles goed verzorgd, met een fijn close-harmonykoortje op de achtergrond, een honky-tonkpiano, zwiepende viooltjes en eigenlijk alles wat zo onverbrekelijk verbonden blijft aan deze stoere-jongens-muziek. raken. Misschien is het een troost te weten, dat deze babies zich vol gens sommige doktoren ook snel ler ontwikkelen dan rustiger leef tijdgenootjes. Wat is de rol van de vader bij de verzorging en opvoeding van de baby? Het is tegenwoordig in de meeste gevallen niet meer zo, dat de vader-in-spé als een gekooide ijsbeer voor de deur van de ver loskamer heen en weer loopt en als een gevaarlijk element wordt geweerd totdat de boreling ter we reld is gekomen. Wel komt het nog voor, dat een vader volkomen hul peloos is als zijn vrouw er niet is en zijn spruit een schone luier ver langt. Het kan helemaal geen kwaad als hij de baby ook eens verschoont en een flesje geeft. Hij zal op die manier ook veel meer plezier van zijn nakomeling heb ben. Het is niet verstandig om over ieder kreetje van de baby in pa niek te raken, maar schroom ook niet bij de dokter aan te kloppen als u zich ergens ongerust over maakt. Laat, nogmaals, uw kind je regelmatig controleren. Het zal wel ter gelegenheid van het Armstrong jubileum-jaar zün dat diverse platenmaat schappijen zün overgegaan tot het samenstellen cn uitbrengen van series waarin Satchmo's spel op een bijzonder wijze wordt belicht. CBS heeft onlangs de serie V.S.O.P. (Very Special Old Phonography) gelanceerd waarin Armstrong te beluisteren is met diverse musici gedurende de pe riode 19251931. Men mag aannemen dat de grote trompettist in deze pe riode het meest creatie! is geweest. Toch lopen de opnamen nogal in kwa liteit uiteen. Bjj dezelfde maatschappij kwam ook een verzamel LP uit waarop alle gro te (niet zelden commerciële) succes sen van Armstrong te beluisteren zijn. Helaas laat men ons in net ongewisse over opnamedata, begeleidende ensem bles en musici. Juist bij Armstrong zijn die gegevens niet van belang ontbloot. De plaat ls overigens allerplezierigst en successen als Dinah", „Just a Gigolo", Tiger Rag", Ain't Misbehavin' The Pea nut Vendor" en .Muskrat Ramble" worden afgewisseld met werkelijke be langrijke nummers als de Saint Lou is Blues", „Body and Soul" (een heel merkwaardige vertolking), „Saint Ja mes Infirmary" en „After you've go ne." Goed amusement en soms pure hoogst originele „Armstrong- jazz" staan op het menu van deze LP, die ongetwijfeld veel kopers zal vin den. In de befaamde Kiverside-serie „Classic Jazz Masters" bereikten ons twee nieuwe albums: „Cres cent City Rhythm 1923-1924" (met Jelly Roll Morton en zün New Or leans Rhythm Kings) en „Fletcher Henderson 1923-1927" (met o.a. Cole man Hawkins een belevenis en Louis Armstrong). Hendersons' orkest kan men beluis teren op de Riverside 8813 terwijl men op de LP 8812 naast Morton ook beroemdheden als trombonist George Brunies, drummer Ben Pol lack, pianist Elmer Schoebel en kor- nettisl Paul Mares hoort. De albums zijn weer voorzien van een zeer informatieve, (soms iets te wijdlopige) hoestekst en fraai illus tratiemateriaal. De opnamen zijn met grote zorg gekozen en vooral de Hen- derson-plaat laat ons opnamen horen welke zonder meer kostelijk en histo risch gezien van het grootste belang zijn. Coleman Hawkins (jazeker: al in '23 een musicus waar men ademloos naar luistert) en Armstrong spelen op dit album met een warmte en een bezieling die men van laatstgenoemde helaas zelden meer bespeurt. In alle zestien nummers die op de Hender- son-LP voorkomen gebeurt telkens wel iets bijzonders. Opmerkelijk solo-werk en prachtige collectieven, represente ren een wonderlijke muziek die men met „mainstream" jazz heeft aange duid. De orkesten zoals die in de ja ren '23 tot en met '27 door de klas siek geschoolde, zeer intelligente Hen derson werden (geleid) hebben de ont wikkeling van de jazz zeer beïnvloed. Nummers als „Beale Street Mama", „Off to Buffalo", „Hop otf", en „Down hearted blues" werden voorbeelden van een „nieuwe big-band stijl waar aan zich later vele andere orkesten hebben gespiegeld. De Crescent City (New Orleans) Rhythm-LP iaat ons de befaamde „New Orleans Rhythm Kings" van Jelly Roll Morton horen. Hier gespeel de nummers als het bekende „Sob- bin' blues", „Angry" en het grappige „Clarinet marmalade" (solowerk voor Leon Rappalo) behoorden vroeger tot begerenswaardige objecten voor iede re verzamelaar. Nu kan men ze alle maal op één plaat beluisteren. De „Sobbin' blues" zelfs tweemaal (door de N.O.R.K. op 17 juli 1923 in Rich mond en door het Midway Garden Orchestra van Elmer Schoebel op 19 oktober van hetzelfde jaar in Chica go. Boeiend vergelijkingsmateriaal). Naast de Original Memphis Melody Boys hoort men op dit album ook een stuk van de New Orleans Jazz Band (It had to be you april 1924 New 4ork). De geluidsweergave op beide platen is zeer acceptabel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21