NA geslaagde iwimtevlucht Moskou prijst rendez - vous in ruimte a Moeilijkheden met Gemini-7 Ondertrouw 17 februari in Baara UP DRINK Cycloon Oost- Pakistan eist 25.000 doden Levensverzekering op aandelenbasis Verzekeringswereld overstag Meisje gered van brandende „strafzolder" Uit nood 24-urige werkweek Roggeveen Lezen Schous#| de nieuwste, de fijnste MORRIS Suède en Nappa kleding de steenwerf BIJ RIJNSTAAL LAATSTE KANS TAPIFLEX AUTOMOBIELBEDRIJF BOEKENROODE N.V. AUTOBEURS A. J. Rotteveel's Automobielbedrijven een krant in Bar-es-Salaam! Het nieuws VANDAAG En: Groot feest Den Haag frU/TL „ELLEN" STUURMALS. COHEN Zachter weer In huize Welkom Alles over gas-, olie- en kolenverwarming wordt u getoond en gedemonstreerd bij pmm Voor modieuze dames- en teenerkleding VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 89sfe JAARCANC No. 32231 Verders AMSTERDAM, 17 december Frank Borman en James Lovell zijn weer „onder elkaar" in hun baan om de aarde. Ze hebben nu nog slechts gezelschap van zo'n 700 deels ketterende deels zwij gende kunstmanen, uitgewerkte rakettrappen en allerlei afvalpro- dukten. Hun collega's Walter Schirra en Thomas Stafford keer den gistermiddag om 16.29 uur Nederlandse tijd met hun Gemini- 6 naar de aarde terug en werden ruim een uur later ze bevon den zich toen nog steeds in hun ruimtevaartuig onder toezicht van bootsman Miller aan boord gehesen van het vliegdekschip Wasp, waar de rode lop^j was uit gelegd, de scheepsband Anchors Away speelde en de bemanning in wit uitgaanstenue stond aangetre den om dé helden van het ruimte- rendez-vous eer te bewiizen. UK Beelden van kort na de landing van de Gemini-6 in de Atlan tische Oceaan. Nadat kikvorsmannen met behulp van rubber boten de cabine veilig hebben gestéld voor zinken, worden de luiken geopend om de ruimtevaarders in de gelegenheid te stellen hun eerste frisse neus sinds de lancering te halen. puur of met 'n tic (Advertentie) kersenbonbons (Advertentie) SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Aluminium voorzetramen. Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. SPAARNDAMSEWEG 48 Haarlem - Tel. 02500-58211 (5 lijnen) (Advertentie) VERLOVINGSRINGEN oAUj-U//, .(Advertentie) tieaties-aetie: Zendt een tientje (of meer tientjes) op giro 62 87 00 van K.N.D.P.-persactie te 's-Gravenhage. Tanzania verdient uw hulp! DEN HAAG, 17 dec. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. De Meijer heeft aan de N.V. Rijnstaal te Arnhem toestemming verleend om tijdelijk tot een verkorting van de werktijd voor 652 werknemers tot 24 uur per week over te gaan. Huishoudafdeling ^7 r»K ZANDVOORTSELAAN 158 HEEMSTEDE (t.o. Station) TEL. 43117 (02500) (Advertentie) VOLLEDIGE SAFE-CARGARANTIE GEOPEND: Vrijdagavond 17 december tot 10 uur en zaterdag 18 december tot 19 uur. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF St3 cent per millimeter- hoogt*. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week, 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5. telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. Schirra en Stafford: „Wij voelen ons kiplekker" '""iiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii MOSKOU, 17 dec. (Rtr.) De we- j?Oschappelijke commentator van het Russische persbureau „Tass" heeft zich gisteren lovend uitgelaten over het 'aSen van de ontmoeting in de ruim- j?..tussen de Gemini-6 en de Gemini-7. i*'J voegde er echter aan toe dat de Russische ruimtevaartuigen „Vostok-3" p" „Vostok-4" de eersten waren die j 11 ruimte-ontmoeting tot stand brach- f®n. Kwalitatief betekende de Ameri- J5aanse prestatie echter een nieuw suc- ®fs, „die de ervaring op het gebied 'an ruimte-onderzoek verrijkt". De Russische commentator noemde het langdurig verblijf in de ruimte van Bo; "rank rman en James Lovell met j uoiuiau vu uaiiiivp juvwii öe „Gemini-7" het grootste succes. Westelijke bladen verschenen giste ren met grote koppen als „een bril jant succes", „fantastisch" en „de weg naar de maan ligt open". De commu nistisch Chinese pers heeft geen enke- melding van de- ontmoeting in de "Uimte gemaakt. Enkele weken geleden heeft de Nederlandse afdeling van de Katholieke Vredesbeweging „Pax Christi" een rapport ge publiceerd over de problematiek van vrede en oorlog in de moderne tijd. In dit rapport wordt onder meer aandacht besteed aan de kwestie van dienstplicht en dienstweigering. Een van onze redacteuren had speciaal over dit onderdeel een gesprek met de eindredacteur van het rapport. Geert Ruygers (foto). Zie pagina 5. Twee slipdeskunddgen de bekende coureur en slipschoolhouder Rob Slotemaker en ir. Doijer zijn in con flict gewikkeld over de juiste wijze van slippen met een auto. De heer Slotemaker wil nu de zaak in de praktijk uitvechten en heeft ir. Doijer uitgedaagd voor een (slip)- duel. Meer hierover op pagina 5. De afgelopen week hebben de Amerikanen een grandioos succes in de ruimte behaald. Zes uur lang raasden twee Gemini-cabines neus aan neus in een baan rond de aarde. De lezer vindt een exclusieve foto reportage van de landing en de voorbereidingen van deze geslaagde operatie op pagina 9. Harry Bild speelt zondag zijn eer- tóe wedstrijd in de Nederlandse voet balcompetitie. Feyenoords nieuwe aanwinst vreest de strijd tegen Elinkwijk niet, zo vertelt hij aan een onzer verslaggevers. Henk Scholte ljjkt vanaf de eerste de beste ronde al recht toe recht a_an af te stevenen op de nationale titel libre, zo veronderstelt onze bil jartmedewerker. In Schiedam worden plannen ge smeed voor concentratie van be taald voetbal. Dat daarvoor niet bepaald deskundigen op voetbalge- bied zijn aangezocht, leest u op onze dagelijkse sportpagina. Zondagavond brengt de N.T.S. op het eerste net de opera „Crossfade" ge schreven door Willy van Hemert én met muziek van Harry de Groot. Meer over hen kunt u lezen op onze R.T.V.-pagina. Op pagina 2 in onze rubriek „op zijpaden" kunt u vandaag lezen hoe u wintergroenten anders dan anders kunt brengen. Regionaal nieuws pagina 3. Verenigde Staten De afdelinr volks gezondheid van het Newyorkse stads bestuur heeft verklaard, dat elk jaar hl New York ongeveer achthonderd kin deren geboren worden die reeds aan bepaalde geneesmiddelen „verslaafd" *un, doordat hun moeders tijdens de drie laatste maanden van de zwanger schap tot het gebruik daarvan waren overgegaan. (Rtr.). (Van onze ruimtevaartmedewerker) Van start tot landing heeft de vlucht van Schirra en Stafford slechts 25 u. 52 min. 6 sec. in beslag genomen. Maar tij dens die vlucht werd geschiedenis ge maakt door de eerste volledig geslaag de ontmoeting van twee bemande ruim teschepen. Op een gegeven moment zo is pas gisteravond officieel meege deeld heeft de onderlinge afstand tussen de Gemini-6 en -7 nog geen tien centimeter bedragen. „2Je waren zo dicht bij elkaar dat zij elkaar nog juist niet raakten", vertelde Christopher Kraft, die de vier astronauten „een stel bewonderenswaardige kerels noemde. De Gemini-6 kwam opvallend k®uj rig in het geplande bergingsgebied terecht. Circa 1300 kilometer ten zuidoosten van Cape Kennedy in de Atlantische Oceaan, op slechts 18 ki lometer afstand van de Wasp. De landingen van de vorige drie beman de Gemini's waren veel minder nauw keurig, met afstanden t.o.v. bet hoofd- bergingsschip van respectievelijk 81, 74 en 161 kilometer. Vliegtuigen van de Wasp hadden reeds na enkele mi nuten contact met de in zee dobbe rende cabine en toen bleek dat de afstand tussen Gemini en Wasp 18 kilometer was kregen Schirra en Stafford op hun verzoek toestemming om in de cabine te blijven. Na vorige Gemini-ruimtevluchten had men de astronauten steeds per hefschroef- vliegtuig naar het vliegdekschip over gevlogen, waarna pas later de cap sule aan boord werd gehesen. Op de Wasp kwamen Schirra en Stafford oog in oog te staan met een enorm bord waarop hen de beste wen sen voor Kerst en Nieuwjaar werden aangeboden. De bemanning van de Ge mini-6 vertelde zich „kiplekker" te voelen, maar dat weerhield de dokto ren aan boord van de Wasp er toch niet van hen meteen aan een minutieus medisch onderzoek te onderwerpen. Ze kwamen tot de conclusie dat de licha melijke en geestelijke conditie van de beide mannen inderdaad perfect was. Uiteraard waren Schirra en Stafford in opperbeste stemming. Dat was 's- morgens nog gebleken toen zij de men sen van de volgstations op aarde ver gastten op een nummertje „kosmische muziek". Ze bleken namelijk een mond harmonica en acht bellen te hebben meegesmokkeld aan boord van hun capsule en speelden „Jingle Bells". Schirra bespeelde de mondharmonica, Stafford nam de bellen voor zijn reke ning... Tijdens hun onderzoek in de zie kenboeg van het vliegdekschip zei Walter Schirra van het rendez-vous-ex- periment: „Het was ronduit ideaal. Er was werkelijk geen enkel probleem". Hij dacht, dat er goede films en foto's van de ontmoeting tussen beide ruimte schepen waren genomen. Om zeven mi nuten voor vier gistermiddag had Schirra de vier remraketten van de Gemini-6 in werking gesteld, waarna (Vervolg op pagina 5) "8 DEN HAAG, 17 dec. Prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg zullen 17 februari in het gemeentehuis in Baarn in ondertrouw gaan. Die zelfde dag zal het bruidspaar door de gemeente Den Haag feestelijk worden ontvangen. Het gemeentebestuur van Den Haag deelt hierover mee, dat het bruid en bruidegom een ontvangst zal bereiden, waarvoor vele autoriteiten zullen worden uitgenodigd. Deze be groeting zal het karakter dragen van een echt Hollands bruidsfeest, waar aan het beste dat de stad op kunstzin nig terrein te bieden heeft, zal mee werken. De ontvangst zal worden gevolgd door een rijtoer in de binnenstad, waarvan de route op dit ogenblik nog niet vast staat. 's Avonds zal het bruidspaar na het diner op het paleis Huis ten Bosch in de Koninklijke Schouwburg een voorstelling bijwonen van Shake speare's Midzomernachtsdroom, opge. voerd door de Haagsche Comedie onder regie van Joris Diels. Vertegenwoordigers van zoveel moge lijk maatschappelijke groeperingen van de Haagse burgerij zullen een uitnodi ging ontvangen deze voorstelling bij te wonen. Het plan bestaat, dar de kroon prinses en de heer von Amsberg zich over het historische schelpenpad van het feestelijk versierde en verlichte Voorhout naar de schouwburg zullen begeven. De Hagenaars zullen volop gelegen heid hebben deze met muziek en fak kellicht opgeluisterde intocht over het Voorhout mee te vieren", aldus de me dedeling van het Haagse ge meentebestuur (Advertentie) "n Hero produkt KARACHI, 17 dec. (Reuter) De wervelstorm die woensdag Oost-Paki- stan heeft getroffen, heeft volgens on officiële berichten aan 25.000 mensen het leven gekost. Een Oostpakistaanse minister, Fazlui Bari, heeft gisteren gezegd dat nog niet kan worden vast gesteld hoe groot de schade is omdat de verbindingen zijn verbroken. De kuststrook van Chittagong tot Cox's Ba zar is zwaar getroffen. UTRECHT, 12 dec. In de kring van levensverzekeringsmaatschappijen die lid zijn van de Ned. Vereniging ter Bevordering van het Levensverzeke ringswezen (N.V.B.L.) wordt sinds ge ruime tijd de mogelijkheid voorbereid om ook levensverzekeringen op basis van belegging in aandelen te sluiten. Levensverzekering op basis van aan delenbelegging houdt in dat de premie en het verzekerde bedrag worden uit gedrukt in een eenheid, waarvan de gul- denswaarde varieert naar gelang het niet duur wet heerlijk Barteljorisstr., Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam (Advertentie) JUWELIERS HORLOGERS HOUTPLEIN 15 HAARLEM Weersverwachting, geldig tot zater dagavond, (opgemaakt 11.15 uur). Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Zacht weer. Zaterdag. zon: 8.44—16.29 Maan: 3.37—14.11 Tanzania, het Afrikaanse land aan de grens van de nieuwe tijd heeft al in heemse journalisten en drukkers. Tanzania heeft nu een krant nodig in de hoofdstad Dar-es-Salaam om een eigen dagblad te kunnen ontwikkelen, zoais iedere beschaafde natie. Het Persfonds voor Ontwikkelings landen heeft daarom besloten tot een (Van onze correspondent) ARNHEM, 17 dec. De Arnhemse brandweer heeft een vijftienjarig meis je van de dood gered. Het meisje zat voor straf opgesloten op een zolderka mertje van het doorgangshuis voor meisjes „Welkom" aan het Roermonds plein, toen op een lagere verdieping brand uitbrak in een nis op de gang, waar een hoeveelheid verbandstoffen was opgeslagen. Toen de brandweer hoorde dat er op de zolder van het oude, vjjf ver- diepingen hoge gebouw een meisje opgesloten zat, stormden de bevel hebber en twee brandwachten naar boven, elkaar onderweg nat houdend met nevelstralen. Zij slaagden erin het kind te red den. Dit werd naar het ziekenhuis ge bracht ter behandeling van brandwon den die zij had opgelopen door in haar consternatie naar het vuur te hollen in plaats van naar de trap. Japan Ter hoogte van het eiland Hokaido zijn twee vissersschepen bij storm vergaan. 33 opvarenden worden vermist. (AFP). De vergunning die voorlopig tot 29 januari 1966 is verleend, werd de NV Rijnstaal op haar verzoek gegeven ten einde deze onderneming m staat te stellen, zich aan te passen aan een ge wijzigde situatie, die deels van struc turele aard is. Het bedrjjf vervaardigt naadloze en gelaste stalen buizen. Op 29 november hebben commissaris sen en directie meegedeeld, dat de re sultaten over het boekjaar 1 mei 1964 tot en met 30 april 1965 uiterst teleur stellend zijn geweest. Bij de produktie en de afzet van naadloze stalen buizen werden ernstige verliezen geleden. Hoewel andere be drijfsafdelingen bevredigend hebben ge werkt, sluit het voornoemd boekjaar met een verliessaldo, dat ongeveer gelijk is aan de afschrijvingen. Het be stuur overweegt welke maatregelen ge troffen kunnen worden en zal hierover nader berichten. De jaarvergadering zal later worden gehouden. Over het vorige boekjaar werd een verlies gele den van 228.200 gulden. Het dividend werd wederom gepasseerd. Ter beuze gingen onlangs geruchten, dat het Hoogovenconcem in IJmuiden „Rijnstaal" zou overnemen. Op deze geruchten had zowel de directie van Rijnstaal als die van Hoogovens geen commentaar. Rusland Het hooggerechtsnof van de Russische federatie begint deze week met de behandeling van het beroep van de 27-jarige Amerikaan Newcomb Mott, die onlangs tot anderhalf jaar werk kamp werd veroordeeld, omdat hij zich illegaaJ naar de Russische nederzetting Borisgleb, juist over de Noors-Rus sische grens, zou hebben begeven. (Reu ter). koersverloop van de aandelenwaarde waarin is belegd. Dat invoering in de loop van 1966 van deze verzekeringsmogelijkheid thans wordt voorbereid wil niet zeggen dat de levensverzekeringsmaatschappijen op basis van belegging in aandelen als een wezenlijke oplossing zien voor het vraagstuk van de geldontwaarding, zo deelt de Voorlichtingscommissie van het levensverzekeringsbedrijf mee. De maatschappijen houden echter re kening met het feit dat er bij een deel van het publiek een zekere vraag be staat naai het sluiten van levensver zekeringen die de polishouder doen de len in de waardestijgingen van de aan delen waarin de premiegelden worden belegd. Zoals bekend past de Mij van Levens verzekering op Basis van Belegging in Aandelen „De Waerdije" dit systeem al sinds 1956 toe. De levensverzeke ringsmaatschappijen aangesloten bij de N.V.B.L., dat zijn practisch alle maat schappijen die zich op dit gebied bewe gen, zijn er tot nu toe evenwel om ver schillende redenen niet toe overgegaan. Men mag dan ook wel zeggen dat de grote verzekeringswereld thans overstag is gegaan. Levensverzekering op basis van be legging in aandelen heeft ten doel de daarin belegde verzekeringsgelden te beschermen tegen waardedaling van de gulden, omdat men aanneemt dat de koersen van aandelen die zakelijke waarden vertegenwoordigen, dan zullen stijgen. (Advertentie) om geld te verdienen in Nu een extra voordeel voor het bekleden van Uw trapl Normale prijs per tree 16.-; nu slechts 12.-, dus 4.- voordeel per tree. Dit betekent bij een trap van veertien treden een voordeel voor U van 56-. Tapiflex, onverslijtbaar en ijzer- sterk, verkrijgbaar in allerlei frisse tinten en gemakkelijk in onderhoud. deze extra aanbieding is slechts tot 25 december geldig; het leggen gebeurt in februari. ALLES VOOR DE WONING Ged. Oude Gracht 81, Haarlem Telefoon (02500) 1 11 52 De Vemeniging tot bevordering van de Belangen des Boekhandels houdt zich met belangrijke dingen bezig, hoewel zij haar belangrijkste en een voudigst te vervullen plicht - het veranderen van haar afschuwelijke naam schandelijk verwaarloost. De Vereeniging heeft het Nederlandse Centrum voor Marketing Analyses ook al zo iets moois! een onderzoek laten instellen naar de Nederlandse boekenmarkt. Uit dat onderzoek blijkt weer eens duidelijk, dat katholieken, vergeleken met mensen die buiten kerkelijk zijn of een andere godsdienst belijden, zeer weinig lezen. Waar ligt dat aan? Wellicht heeft het iets te maken met de geografie, want stads bewoners lezen meer dan anderen en naar geografische indeling gemeten zijn de katholieken in de steden niet in de meerderheid. Het inkomen zou ook wat troost kunnen bieden: hoe meer men verdient, hoe meer men leest, althans hoe meer boeken men koopt, en ook wat inkomen betreft behoort het gedeelte van de bevolking dat zich katholiek noemt niet tot de topklasse. Tot een soortgelijke con clusie leidt, vooral voor de oudere katholieken, het opleidingspeil Er is dus wel troost, maar totale uitkomst is er niet. Onverklaard blijft bijvoor beeld het feit. dat de gereformeerden zoveel meer lezen dan de katholieken. Uit eerdere onderzoekingen naar de leesgewoonten is al het vermoeden gerezen. dat de zekerheden hier en hiernamaals waarmee het roomse leven zich tot voor kort zo rijk waande, tot een armetierige lees cultuur hebben hijgedragen. Dat vermoeden lijkt niet overdreven, voor al omdat dezelfde onderontwikkelde kenmerken zich ook aan de creatieve kant van de litteratuur zeer duidelijk laten waarnemen. Maar de Vereeniging met de lange naam hoeft zich geen zorgen te maken. Er is onder de huidige om standigheden geen markt te vinden die ruimere mogelijkheden van inhaal vraag biedt dan juist de „katholieke" markt. Een open kerk veronderstelt een open boek. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllU (Advertentie) Oude Groenmarkt 14-16 achter de oude St. Bavo HAARLEM - Tel. 02500-11266, (Advertentie) OFFICIEEL DEALER HAARLEM EN OMGEVING (Advertentie) INRUILAUTOMOBIELEN IN DIVERSE MERKEN EN UITVOERINGEN IN VERSCHILLENDE PRIJZEN. Dr. DIRK BAKKERLAAN 12-16 - BLOEMENDAAL - TEL. 57500 57501

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1