Biesheuvel sinaasappel niet te duur RIJTEST vaart Spanning om ruimte* SAMEN OP TENNISTOERNEE TRUDY Subsidie voor Blijdorp en Art is bepleit Sport kind van rekening bij subsidiëring SIR GROENMAN - ELK KROCKÉ Ren nies®» Waarom niet direct een „first class" aansteker? Brugman moet nog drie Fransen laten voorgaan Felle br^nd iu zilverfabriek tonnen schade Ambtenaren van fraude verdacht Mies Bouman mag van VARA niet voor radio Hasselt werken „Wimbledon begonnen" gentlemen prefer Vermindering van belasting C.H.I. Zuidlaren BONEBAKKER SILVERMATCH Betty Stöve blijft Kleisterlee (K.V.P.) VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 PAGINA 9 AFTER SHAVE LOTION Brandend maagzuur? helpen direkt! magische vierkanten De Gemini-6 met aan boord de astronauten Stafford en Schirra is behouden in de Atlantische Oceaan geland na een historische ontmoeting tot stand te hebben gebracht in de ruimte met de bemanning van de Gemini-7, Lovell en Borman. Op Cape Kennedy zijn de af gelopen dagen natuurlijk zeer emotievol geweest. Daar was eerst de lancering van de Gemi ni-7 zaterdag 4 december en het succesvol rondjes draaien om de aarde van deze ruimtecapsule. Toen kwam de mislukte start (overigens voor de tweede keer) van de Gemini-6 gevolgd door een geslaagde lancering woens dag jl„ waarna een paar uur later het rendez-vous in de ruimte de opwinding in de Verenigde Staten en daar buiten! tot een hoogtepunt bracht. En gisteren dan de lan ding. De ruimtevaartemoties vra gen veel van de zenuwen, niet alleen van de geleerden en tech nici maar ook van de ruimtevaar ders zelf en van hun gezinnen. Hiernaast een beeld van de landing, terwijl Stafford en Schirra in hun capsule een luchtje scheppen. Daaronder mevr. Borman met haar twee zoons. De spanning is van hun gezicht te lezen als hun echtgenoot en vader op Cape Kennedy gepakt en gezakt op weg is naar de Gemini-7, die even later boven op de mam moet-raket Titan-II het hemel- ruim kiest (foto's hierboven). Voor het echter zover is moet de draagraket naar zijn plaats worden gebracht. Dat gebeurt op een formidabele oplegger, waarvan hieronder ee foto. De Gemini-7 met Borman en Lovell keert overigens pas dit week einde op aarde terug. Tot zolang blijft de familie in spanning wachten op het verloop van de gebeurtenissen. Compound v.a.f 19.75 (Advertentie) DEN HAAG, 17 dec. Minister Bies heuvel (Landbouw' en Visserij) vindt de sinaasappels op het ogenblik niet te duur. Wel zal ook hier de prijs- en margeontwikkeling nauwlettend worden gevolgd, zo zegt hij, mede namens zijn ambtgenoot van Economische Zaken, in antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden mevrouw Brautigam en Vredeling (beiden PvdA). De bewindsman meent, dat de prij zen nu niet zonder meer met die van enkele weken geleden kunnen worden vergeleken: de landen van herkomst zijn andere, het aanbod is kleiner als gevolg van slecht weer in de produktiegebieden en de impor teurs zijn bij hun aankopen terughou dender als gevolg van de onzekerheid over de referentieprjjzen. Minister Biesheuvel blijft van mening, dat de sinaasappels door de toepassing van referentieprijzen gemiddeld niet meer dan tien procent duurder zullen worden. Tenslotte wijst hij erop, dat intussen in de EEG-ministerraad is besloten dat zal worden nagegaan hoe het huidige referentieprijssysteem door een ander systeem kan worden vervangen. (Advertentie) De thans geldende belastingwetten ma ken het mogelijk een bedrag van ten hoogste 5.000,— (vroeger 3.600,—) in mindering te brengen op het inkomen over 1965. Voorwaarde daartoe is dat men een lijfrenteverzekering of een kapitaal verzekering, waarop een z.g. lijfrente clausule is aangebracht, sluif vóór 1 januari 1966. De premie of de koopsom daarvoor mag dan van het inkomen, waarover de inkomstenbelasting zal worden be rekend, worden afgetrokken. Ofschoon zeer velen reeds gebruik maken van deze mogelijkheid, blijkt ieder jaar dat een aantal gegadigden hier niet of niet tijdig aan denkt. Deze voor iedereen geldende fiscale tegemoetkoming is van groot belang, niet alleen voor beoefenaars van het vrije beroep, maar ook voor hen die in loondienst zijn. Nadere inlichtingen over de wijze waarop deze belastingvoordelen zijn te bereiken worden gegeven door het hoofdkantoor van De Olveh van 1879 te 's-Gravenhage en haar bijkantoren te: Amsterdam, Arnhem, Eindhoven, Groningen. 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht. Voor 31 december 1965 moet men, wil men recht op aftrek doen gelden, van deze gunstige regeling gebruik maken. Het verdient dan ook aanbeveling zich zo spoedig mogelijk met een van boven genoemde kantoren of met een erkende assurantie-tussenpersoon in verbinding te stellen. ZUIDLAREN, 17 dec. De Franse ruiters hebben hier ook op de tweede dag van het Internationale Concours Ilippique hard toegeslagen. In een jachtspringconcours behaalden zij de eerste tot en met de derde prijs. Alleen Hans Brugman en Jan Maathuis slaag den erin een wig te drijven in het ge sloten Franse front. Met „Sk.v High" plaatste de huzaar Brugman zich met een foutloos parkoers vierde en Maat huis eindigde als vijfde na een scherp gereden race tegen de klok, waarbij hij echter één foutje maakte, hetgeen hem zeven strafseconden kostte. Jean Dasque, de winnaar van het eerste springconcours, maakte met Pre destine een onaantastbare tijd van 56.6 seconden, maar door twee fouten kwam hij toch slechts uit op 70.6.Daniel La- mour slaagde er als eerste in Dasque te passeren. Hij kwam feilloos rond in 67.4, was daarmee leider van het klassement geworden en zou deze ere plaats niet meer verliezen. De com mandant Lefranc werd met 70.5 twee de, Dasque bleef derde. In het nationale springconcours „ta ke your own line", waarin de twaalf hindernissen in willekeurige volgorde konden worden gesprongen, was de meest inteligente oplossing die van me vrouw Mady Korteweg-Koster. Met „Ocean" was zij evenals woensdag ver uit superieur. Ze kwam uit op 49.6 se- concen na geen fout te hebben ge maakt. Haar grootste concurrent was Jan Maathuis, die tot tweemaal toe, eerst met Troongravin Anna en daarna met Troongraaf, tevergeefs een poging deed haar van de eerste plaats te ver dringen. De na een lange afwezigheid in de nationale hippische wereld terug gekeerde Harry Wouters van den Oudenwijer werd met Bento vierde. Advertentie) (Advertentie) MEESTERWERKEN VAN Z TOT A VOORSCHOTEN, 17 dec. Een brand bij de Kon. Zilverfabrieken van Kempen en Begeer alhier heeft gister middag naar een voorlopige schatting voor honderdduizenden guldens schade aangericht. De produktie ondervindt enkele dagen vertraging. Een zware binnenbrand in de slijperij sloeg door het tussenplafond over naar de perserij en de oude fabriek in het hoofdgebouw. De Voorschotense brandweer, geassis teerd door de bedrijfsbrandweer en door twee wagens uit Leiden kon voor komen dat het vuur zich over het hele complex uitbreidde. Vermoedelijk is de brand ontstaan door oververhitting van een poljjstschjjf, waarbij een vonk in de afzuiginstallatie is geraakt. Indonesië De marine gaat eind december oefenen, „om haar kracht te beproeven met het oog op de confron tatie jegens Maleisië". (ANP). 18 karaats gouden broche ref. 46107 f 405.- Rokin 88-90-Amsterdam (Van onze verslaggever) VALKENBURG, 17 dec. De fisca le inlichtingen- en opsporingsdienst (Fiod) houdt zich al enige tijd bezig met een onderzoek naar belastingfrau de, waaraan enkele gemeente-ambtena ren zich zouden hebben schuldig ge maakt. Het onderzoek dat nog geruime tijd in beslag zal nemen, geldt o.a. de directeur van de dienst publieke wer ken en enkele andere bij deze dienst werkzame ambtenaren. e AVRO had al eens een „Dans- test '65"; gisteravond verzorgde die omroep een „Nationale rij test '65". Er werd de kijkers dus aan de hand van verschillende film fragmenten een aantal verkeersproble men ter oplossing voorgelegd. De AVRO had overigens voordien al in sa menwerking met het Verbond voor Vei lig Verkeer, het Instituut voor Toege past Marktonderzoek een representatie ve groep rijbewijsbezitters in Amster dam, Utrecht, Groningen en Maastricht op hun kennis laten toetsen. Na de uit zending werd meegedeeld dat 62 pet. van hen een onvoldoende had gehaald. Een noga) onthutsende onthulling. Voor al gezien het feit dat de test ons met al te moeilijk scheen. Ik geloof stellig wel in de opvoedende waarde van dit soort uitzendingen, ofschoon men na tuurlijk wel even op de kwaliteit van de film had mogen letten. Zoals de za ken nu lagen hebben velen die zich con amore aan deze teievisietest hebben on derworpen, er wellicht wat van opge stoken maar zich anderzijds op de lan ge duur ziende blind gewaand. Wat na tuurlijk bij nader inzien toch een depri merende uitwerking moet hebben. ,,De sfeer van Las Vegas" was een Duitse produktie over deze losbollige, Amerikaanse gok- en amusementsstad, die voorzien was van een door Rijk de Gooyer, Teddy Schaank, en Rini van Slingelandt uitgesproken Nederlands commentaar. Dat was een vooruitgang. Maar de tekst had met het oog op de meestal verregaande onbenulligheid van het vertoonde wel iets meer iro nisch van inslag kunnen zijn. H. Hn (ad Int.) (Van onze verslaggever) HASSELT, 17 dec. De gewestelij ke omroep van Belgisch Limburg, ra dio Hasselt, moet afzien van de reeds aangekondigde plannen Mies Bouman met ingang van het nieuwe jaar elke donderdagavond een specifiek Neder landse rubriek („Waar de blanke top der duinen") te laten verzorgen. Naar het hoofd van deze omroep, de heer J. Claessen, ons meedeelde, heeft Mies Bouman niet de vereiste mede werking van de VARA kunnen verkrij gen. Radio Hasselt tracht alsnog een ander presentator voor de rubriek te vinden. Van de nog aan te trekken Nederlandse medewerker wordt ver wacht dat hij wekelijks aan de Belgi sche luisteraars de laatste aanwinsten met betrekking tot de typisch Neder landse amusementsmuziek zal voorstel len, bij voorkeur vocale muziek. In tegenstelling tot de in Nederland bestaande regionale omroepen (Noord en Zuid) die slechts over een zeer be perkte zendtijd beschikken en alleen in een bepaald regio te beluisteren zijn, zijn de gewestelijke omroepen in Bel gië heel de dag in de ether. Bovendien zijn zij in heel het land te beluisteren. De situatie bij onze zuiderburen ia zó, dat de gewestelijke omroepen het tweede radioprogramma verzorgen. Advertent'e) de klassieke pijnstiller Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. 1 vereniging - 2 rivier in Duitsland - 3 wreed heerser - 4 lekkernij - 5 beest - 6 halfbloed - 7 paradijs - 8 bolvormig - 9 delfstof - 10 walm - 11 zwak - 12 hal men van gedorst koren - 13 plaats in Zeeland - 14 regel - 15 plaats in Noord- Holland - 16 half (Lat.). Oplossing van 16 december Horizontaai: 1. primaat, p.p.; 2. Riga, Donar; 3. Allah, pose; 4. Kloris, ets; 5. te, sets. et; 6 inscriptie; 7. Tholen; 8. Chaam, toge; 8. haal, OD An: 10. ar- kel, TV; 11. ent, smalen. Verticaal: I praktisch: i rillen, haan; iglo, staart: 4. maarschalk; 5. hierom, es; 6. ad. stil. olm; 7. top, speld; 8. Noë TNO. TL; 9. pastei, gave; 10. presteren FIRST CLASS GEMINI'S VEROORZAKEN EMOTIES IN AMERIKA (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 17 dec. De tennis sters Trudy Groenman en Elly Krocké zijn op weg naar Zuid Afrika. In alle vroegte vertrokken zij vanmorgen al hier van het Centraal Station per trein naar Luxemburg, vanwaar zij per vliegtuig verder reizen naar Johannes burg. „Voor ons is Wimbledon 1966, al thans de voorbereiding daarop, reeds begonnen", zei Elly Krocké. De door de Koninklijke Nederlandse Lawn Ten- nisbond uit de „toto-pot" bekostigde uitzending zai op 5 februari eindigen, zodat de twee meisjes 8 of 10 febru ari in Nederland worden terug ver wacht. Trudy Groenman en Elly Krocké zullen in Zuid Afrika het zogenaam de „Hulett circuit" volgen. Er staan vijf toernooien op het programma. „In ieder geval" vertelde de Neder landse kampioene Trudy Groenman, „zjjn deze toernooien sterker bezet dan de eerste vier toernooien van het vorige jaar in Florida. De Ca- raïbische toemee, die daarop echter volgde, was ook bijzonder sterk. De ze serie wedstrijden valt nu echter ongeveer samen met „Zuid Afrika". Wjj schijne,. in ieder geval o.a. Ma ria Esther Bueno, Frangoise Dürr. Christine Truman en natuurlijk ze ker de Zuidafrikaanse tennissters on der aanvoering van Annette van Zijll als tegenstandsters te hebben." De volgende week start de toernee met de strijd om de titels van Natai. „Wij komen achtereenvolgens in Port Elisabeth, East London, Kaapstad, Dur ban en Bloemfontein", vertelde Elly Krocké. „We zullen niet in de eerste de beste wedstrijd voor een grote pres tatie kunnen zorgen, maar we zjjn wei gebrand op enige uitslagen van beteke nis. Misschien is het echter nog veei belangrijker dat we nu, al wat we in de afgelopen maanden op de centrale training bijgeleerd hebben, in de prak tijk kunnen proberen te brengen. Wij hebben dan ook opdracht de andere meisjes niet alleen als concurrentes te zien, maar vooral ook veel met haar te trainen. Daarnaast moeten we on ze conditie op peil zien te houden door eike dag hetzelfde programma als tot nu toe af te werken. Ik zelf voel me uitstekend in vorm. De inzinking die ik tijdens het toernooi om het Neder lands kampioenschap doormaakte, ben ik helemaal te boven". „Laten we Trudy Groenman voorzichtig in het midden. „Onze conditie is beter. Ons peil is verbeterd. Ik besteed bijvoor beeld veel meer aandacht aan de tech nische uitvoering van elke slag, op zich, maar voor de rest zal alles af hangen van de vraag tegenover wie we komen te staan". Betty Stöve, die het vorige jaar de toernee door Amerika meemaakte, blijft deze keer thuis", geheel vrijwil lig en in goed overleg met de commis sie Speltechniek. Aan de ene kant zou ik best mee willen, maar er zijn teveel bezwaren. Ik zal omstreeks Kerstmis in Parijs aan een toernooi voor de oude re jeugd op overdekte banen deelne men. Mijn verdere programma is nog niet vastgesteld". (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 17 dec. De heer Wil- mans (PvdA) heeft in zijn betoog voor een betere recreatieverzorging tot mi nister Vrolijk de vraag gericht ot hij aan de dierentuinen van Artis en Blij dorp financiële steun wil verlenen. Hij noemde dit „instellingen van nationaal belang." van 2.90 af een produkt J (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 dec. De heer Kleis terlee (KVP) heeft minister Vrolijk ge vraagd, waarom de sport als enige niet behoort tot de sectoren van zijn de partement die subsidieverhoging krij gen in 1966. Moet de sport het kind van de rekening worden, of bestaat er kans op een evenredig meedelen, zq wilde hij weten. Hjj vroeg ook de toegezegde sport- nota nog voor het zomerreces in 1966 bij de Kamer in te dienen. De katholieke woordvoerder wees op de onvoldoende middelen, waarover de katholieke vakantiehuizeneentrale be schikt. De minister zou door subsidie aan deze instantie mee kunnen wer ken om het aantal overnachtingen in jeugdherbergen, dat sterk toeneemt, tij. dig op te vangen. Hij meent dat het be leid van de minister, door alleen maar het aantal jeugdherbergen met één per jaar aan te vullen, daarin schromelijk tekort schoot. (Advertentie) (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9