week- WERELDBEELD Wadden uniek op continent Om nooit te vergeten... MARTINI City van Londen verwacht in maart nieuwe verkiezingen l)E WEEK IN WESTMINSTER TIJDSIGNALEN: Antillen wil stappen Biologische rijkdom van intercontinentale betekenis Buitenlands-""1^ overzicht Zeehonden ZATERDAG 18 DECEMBER 1965 PAGINA 5 De laatste ruimte van ons land: de Waddenzee. PRESIDENT NYERERE van Tanzania. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 18 dec. „De in dijking van de Waddenzee is tech nisch mogelijk, maar stelt qua omvang en investering alles wat tot dusverre in ons land op water bouwkundig gebied is verricht verre in de schaduw. Om een der gelijke gigantische investering te rechtvaardigen moeten wel zeer zwaarwegende argumenten wor den aangevoerd. Kaart van geplande dammen in de Waddenzee. MARTINI - Iets bijzonders bij elke gelegenheid! Waddenzee: nu nog domein van scholeksters en miljoenen andere vogelsafkomstig uit twee werelddelen. Helder, opstel na opstel, onthult dit boek de waarheid over het Sovjet-imperialisme. Wie wereld-kundig wil zijn neemt uit de primaire dijk secundaire dijk I :,|Mi PMO0TTO IPgl LdrIU Cu* A8T1 3 HO SSI «^WAWTmi',01* fCr; Or.Ba&eOZJDtt VfW9^ Indijking Waddenzee fataal voor Europese vogels Dat de Organisatie van Afrikaan se Eenheid in feite niet zo'n eenheid vormt als de naam legt, is deze week weer eens geble ken. Slechts een deel van de O.A.E. heeft met Engeland gebroken over Rhodesiê. Binnen de organisatie be staat meningsverschil over de beoor deling wan Wilsons politiek ten aan zien van Ian Smith. Op een spoed- conferentie van de O.A.E. in Addis Abeba, ruim twee weken geleden, Werd aan de Londense regering een Ultimatum gesteld. Als vóór 15 de cember geen einde was gemaakt aan de onwettige onafhankelijkheid van Rhodesiê zouden de vijfendertig Afrikaanse staten hun diplomatieke betrekkingen met Engeland ver breken. De resolutie werd met alge mene stemmen aangenomen. Maar hoewel de gestelde termijn al met enige dagen overschreden is, hebben Uog slechts zeven Afrikaanse staten Werkelijk hun banden met Groot-Brit- tannië doorgesneden. De eerste leider Van een Gemenebestland die deze stap nam, was president Nyerere van Tanzania, die zich zelfs door een per soonlijke boodschap van Wilson niet liet weerhouden. Het voorbeeld van Neyerere werd spoedig gevolgd door een tweede lid van de Com monwealth, Ghana. Dat onder meer ook Guinee, Mali en Egypte zich te gen de Britten keerden behoeft geen Verbazing te wekken. Maar wel op merkelijk is, dat president Dacko van de Centraal-Afrikaanse Repu bliek de gestelde vervaldatum van het ultimatum „belachelijk" heeft genoemd, en dat Marokko niet aan een breuk met Engeland denkt, als niet alle Afrikaanse staten hiertoe Overgaan. De fele reactie van sommige Afri kaanse landen is tot op zekere hoogte begrijpelijk, maar tegelijk ook be treurenswaardig, vooral omdat zij zich zelf het meest schaden met hun drastische maatregel. Het is boven dien geen constructieve bijdrage tot oen oplossing van het Rhodesische Probleem. Onmiddellijk nadat Ian Smith op 11 november tot zijn een zijdige onafhankelijkheidsverkla ring overging, heeft Engeland ver klaard dit onwettige besluit niet te zullen accepteren. Wilson is het met de Afrikaanse leiders eens. dat het bewind van Smith in Salisbury tot oen capitulatie gedwongen moet wor den. Maar het verschil van mening gaat over de manier waarop dit doel kan worden verwezenlijkt. En geland is tegen een invasie van Rho- desië en tegen het gebruik van mili tair geweld. Het wil Smith met finan ciële en economische sancties op de knieën krijgen. Wilson, die nu in Amerika is, overlegt met de Ameri kaanse regering hoe men een doel matig internationaal olie-embargo tegen Rhodesiê kan organise ren. Donderdag heeft de Britse pre- thier, in de Algemene Vergadering Van de Verenigde Naties, een beroep gedaan op de leden van de volkeren organisatie Engeland de tijd te geven de Rhodesische crisis te regelen. Maar toen Wilson op het punt stond zÜn rede te beginnen, liepen de meeste Afrikaanse afgevaardigden dit protest uit de vergaderzaal. Terwijl Engeland weinig sympa thie ontmoet in de Organisatie van Afrikaanse Eenheid heeft de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie zich achter Wilsons Rhode- Slë-politiek gesteld. Dit gebeurde op de NAVO-conferentie in Parijs van deze week, waar vooral de Ameri kaanse minister van Buitenlandse '-aken, Rusk, het Britse beleid steun de. Op de NAVO-bijeenkomst is ook ge sproken over de verdeling van de verantwoordelijkheid op het gebied van de atoomverdediging. Het plan voor een Atlantische kernmacht is Wmieuw bestudeerd, waarbij het zSfd afgewogen tegen het voorge- sciuke VI *ieiae internationale verdrag ter (Reuter), voorkoming van kernspreiding. De Atlantische ministerraad is echter niet tot concrete aanbevelingen ge komen. In het algemeen werden de NAVO-ministers bij hun besluitvor ming aanzienlijk geremd door de on zekerheid over de toekomstige Fran se buitenlandse politiek. Morgen wordt in Frankrijk beslist of Charles de Gaulle president zal blijven. In de tweede en beslissende ronde van de strijd om het Elysée moet de generaal het opnemen tegen Frangois Mitterrand, die zich in de eerste ronde goed geweerd heeft. De kandidaat van links, die zich nu bij voorkeur de kandidaat van de republiek laat noemen, genoot bij de verkiezingen van twee weken ge leden de steun van socialisten, radi calen en communisten. Hij verwierf daarmee 7,6 miljoen stemmen of bij na 32 pet. van het totaal, tegen De Gaulle 10,5 miljoen stemmen, of ruim 44 pet. Derde in deze wedloop was de kandidaat van het centrum, Jean Lecanuet met 3,7 miljoen stemmen of ruim 15 pet. Lecanuet heeft donderdag zijn aanhangers ge adviseerd vooral niet op De Gaulie te stemmen, omdat hij het Europese beleid van de generaal afkeurt. De kiezers van het centrum zouden óf blanco moeten stemmen, óf zich voor Mitterrand moeten uitspreken. Als dit advies van de „Franse Kennedy" ef fect heeft, krijgt De Gaulle het zon dag heel moeilijk. De laatste grote verkiezingsstunt van De Gaulle vóór de eerste ron de was het lanceren van een Frans kunstmaantje. Daarmee mocht Frankrijk zich de derde ruimtevaart natie noemen, na Amerika en Rus land. Maar die Franse nationale prestatie valt in het niet bij de fan tastische Amerikaanse verrichting van woensdag: het rendez-vous van de Gemini 6 en de Gemini 7, waar voor zelfs de Russen hun bewonde ring hebben betuigd. De Gaulle's pre tentie dat Frankrijk zich als wereld- mogendheid met de V.S. kan meten, wordt onder meer gelogenstraft door de onmetelijke en hopeloze achter stand van d Fransen bij de Ame rikanen in de internationale ruimte wedloop. Advertentie Het is nog niet te laat, geef een platenbon of geel een plaat! Verenigde Staten Een vroegere drummer van de Beatles, Pete Best, eist acht miljoen dollar schadevergoe ding van de groep en van de uitgeverij van het Amerikaanse tijdschrift „Play boy" naar aanleiding van een artikel in dit blad, waarin enkele van de Beatles zeiden dat Best door het ge bruik van verdovende middelen onge schikt voor zijn werk was geworden. Dat stelde nir. H. P. Gorter, direc teur van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, vanmiddag op een Waddenzee-congres van de Contact commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming, waar voornamelijk zwaarwichtige tegenargumenten wer den aangedragen. Centraal stond daar bij de ongeëvenaarde biologische rijk (Advertentie) Het is nog niet te laat. geef een platenbon of geef een plaat! dom van het Waddengebied; een rijk dom die van internationale, ja zelfs in tercontinentale betekenis is. In Europees verband gezien neemt de Nederlandse Waddenzee een uitzon derlijk belangrijke plaats in onder c.e reeks kustwateren, waarlangs de broed- vogelpopulaties van Noord-Europa naar hun winterkwartieren in Zuid-Europa en Afrika trekken, zo zette prof. dr. M. F. Mörzer Bruyns buitenge woon hoogleraar in natuurbehoud en natuurbeheer te Wageningen in een uitvoering betoog uiteen. Het Nederland se Waddengebied is blijkens een on langs gepubliceerd overzicht van de uit ornithologisch oogpunt belangrijk ste wateren en moerassen van 31 Euro pese en Noordafrikaanse landen het vogelrijkste van alle onderzochte ter reinen. Prof. Bruyns acht het waar schijnlijk, dat de populaties wadvogels die in grote aantallen en gedurende lange tijd pleisteren in de Nederland se Waddenzee, zich op bet thans be staande niveau kunnen handhaven dank zij de levenskansen die hun hier wor den geboden. In elk geval gaan de consequenties van eventuele ingrepen in het Waddengebied veel verder dan alleen het eigen land. Recente tellingen hebben uitgewezen, dat zich op de Waddenzee concentra ties voordoen tot een half miljoen een- dachtigen en tot zeshonderdduizend. De befaamde Camarque, de Rhónedelta in Frankrijk, en de Ebro-delta in noord oost Spanje blijven daar ver onder. Hoewel de doortrekkende watervogels géén van de schakels in de reeks van Westeuropese fouragegebieden kunnen missen, is de Nederlandse Waddenzee veruit het belangrijkste terrein. De vo gels doen hier krachten en reserves op voor de verdere reis. De Zeeuwse wateren hebben die betekenis niet, al kunnen ze als tussenstation wellicht niet worden gemist. Een verklaring voor de yoedsel- rijkdom van het Waddengebied gaf dr. J. Verwey, oud-directeur van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee te Den Helder. Twee keer per etmaal stuwt de Noordzee 3,5 miljoen kubieke kilometer water de Waddenzee binnen, waardoor deze continu met zwevend materiaal wordt gevoed. In het ondiepe water is bo vendien een overvloed aan licht aan wezig, zodat een rijkelijk voorkomen van plantaardig en dierlijk plankton aanwezig is. Mossels en kokkels zjjn daar de voornaamste verbruikers van. De meer dan honderd miljard op de Waddenzeebodem levende mos sels zullen per jaar drie miljard kilo zwevend materiaal om! Onze Wadden zee is dan ook het best geëxploiteer de mossel produktiegebied in West- Europa; per jaar worden vijf miljard mossels geoogst. Waddenvissers vangen per jaar een zelfde aantal garnalen. Deze diertjes leven evenals de talrijke strandkrab- ben vooral van de wormen, die zich voeden met het materiaal dat op de bodem wordt afgezet. Op hun beurt strekken garnalen en strandkrabben weer tot voedsel aan de platvissen, waarvan de dichtheden in de Wadden zee tientallen malen hoger zijn dan op de Noordzee. Daar profiteren dan de zeehonden weer van, die in bet Wadden gebied nog in een aantal van ongeveer 1400 voorkomen. De wormen 2500 stuks per vier kante meter vormen ook het be langrijkste voedsel voor de vogels, die verloren doen gaan, maar ook het ka- WADDENZEE Wintertijd vol jolijt, gezelligheid en Martini. Want ijspret en Martini gaan hand in hand. Gekoeld, met soda of 'on the rocks"... steeds weer proeft u de gulle rijkdom van heerlijke Martini. Proost op de winter, op het ijs. Met Martini "on the rocks" ROSSO, BIANCO EN EXTRA DRY Vi Re» f 7 55 Re» f J.75 .- s ■v.v—„v.——v. rakter van de natuurgebieden op de eilanden veranderen. Juist het isolement van de eilanden, hun verschillende op bouw, de overgangen van zout naar zoet, van nat naar droog, van kalkrijk naar kalkarm en van zandig naar kleiig zor gen voor een ongeëvenaarde ryKaom in botanisch, vegetatiekundig en zo ologisch opzicht. Deze natuurlijke rijk dom staat en valt met het einlandka- rakter van de Waddeneilanden; ophef fing van de isolatie leidt onherroepelijk tot het verlies van vele karakteristieke elementen en daardoor tot nivellering bovendien miljarden kokkels eten. Dank zij de steeds doorgaande toevoer van materiaal uit de Noordzee bluft de ta- van onze natuurlijke milieus. Dat zou (Advertentie) Het Is nog niet te laat. geef een platenbon of gaaf een plaat! LONDEN, 18 dec. Na de nauwelijks vermeden nederlaag van donderdag in het Lagerhuis een regeringsmeerder heid van 292 tegen 291 voor de plannen tot inkrimping van de Landweer zui len de bespiegelingen over spoedige al gemene verkiezingen ongetwijfeld toe nemen. In de Londense City, onder de makelaars en financiers, is, evenals trouwens in Westminster, de mening wijdverbreid, dat er verkiezingen zullen komen in het voorjaar van 1966 en wel in de maand maart, achttien maanden nadat Labour in oktober 1964 met haar geringe meerderheid aan de macht kwam. De reden waarom men meent dat het maart zal worden, is gelegen in de over tuiging dat de Britse regering tot heden heeft gefaald in haar pogingen de Britse economie te saneren en dat Labour in de begrotingsmaand, april 1966, opnieuw de belastingen zal moeten verhogen. Het zou derhalve voor de hand liggen, dat de verkiezingen worden gehouden voor dat de kanselier van de schatkist zijn begroting indient. Met enig gebrek aan finesse heeft de Britse premier, Harold Wilson, gespro ken over de „verdomde luiheid" in het land, die het beperken Van de invoer naar Groot-Brittannië in de weg staat. Lonen, salarissen en prijzen blijven stij gen met gevaarlijke snelheid. In verband met de prijsstijgingen is het onwaar schijnlijk, dat de regering een verdere stijging zou stimuleren door opnieuw de onredelijk hoge koopbelasting te ver hogen. De enige uitweg voor een doel treffende inflatie zou moeten worden gezocht in het verhogen var inkomsten belasting en van de zogenaamde „sur tax", een extra heffing op grote inko men*. De handelsbalans is minder gunstig dan de kanselier van de schatkist had gehoopt en zal waarschijnlijk aan het eind van het jaar een deficit vertonen van vier miljard gulden of meer. En Brittannië heeft enorme schulden. In de loop van de volgende vijf jaren zal het meer dan tien miljard gulden moeten terugbetalen aan buitenlandse crediteu ren, waaronder meer dan acht en een half miljard aan het internationaal mo netair fonds. Het lijkt derhalve op een voorjaars verkiezing, indien Labour durft te ho- pen dat zij opnieuw kan winnen. In de partij zelf heerst enig optimisme. On danks de mening in de City dat Labour het niet zou halen in een voorjaarsver kiezing, is er reden om aan te nemen dat Labour een goede kans maakt, niet niet zozeer vanwege de positieve kanten van het regeringsbeleid tot heden als wel vanwege de opvallend' tekortkomin gen van de oppositie, die er tot vandaag onder haar nieuwe leider, dward Heath, niet in is geslaagd veel indruk te maken op de publieke opinie. Het is op merkelijk hoe het land deze week de oren spitste, toen de voormalige eerste minister Sir Alec Douglas Home in Glas gow een rede hield over de Rhodesische kwestie. Het leek alsof men heimwee bad naar een stem uit het recente ver leden. Edward Heath en zijn ploeg zul len meer moeten presteren om een meerderheid van de natie over te halen Labour haar congé te geven. Dank zij de meningsverschillen in het Gemenebest over de Rhodesische kwes tie, is er opnieuw aanleiding zich af te vragen wat er met het Gemenebest zal gebeuren. Twee van de gemenebestlan- den in Afrika hebben hun diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië ver broken, Tanzania en Ghana. Het is moeilijk te zien hoe leden van het Ge menebest de diplomatieke betrekkingen met Brittannië kunnen verbreken zon der het lidmaatschap van het Gemene best prijs te geven. Toen Harold Wilson donderdag zijn toespraak hield tot de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties en de delegaties van een twintigtal Afrikaanse naties ostentatief de zaai verlieten, uit protest tegen het Britse beleid ten aanzien van Rhodesiê, bleven slechts de vertegenwoordigers van één Afrikaans land van het Ge menebest, Malawi, op hun plaats. Het is een allerzonderlingste toestand, dat het dictoriale regiem van een land als Ghana, dat militaire interventie eist in Rhodesiê, zich in dezelfde politieke hoek bevindt als de meest linkse ele menten van de Britse Labourpartij, die niet ophouden fel en luidruchtig te protesteren tegen Amerikaanse interven tie in Vietnam en tegelijkertijd aan dringen op Britse militaire interventie tegen de blanken in Rhodesiê. Het is de Britse regering bittere ernst geleidelijk de macht in Rhodesiê over te hevelen naar de Afrikaanse meerderheid. Doch men kan moeilijk nalaten zich af te vragen wat er, als het piobieem van Rhodesiê eindelijk is opgelost, za' over blijven van de huidige fictie van het Gemenebest Dr. D. G. VAN DER VAT. temeer te betreuren zijn, nu wetenschap pelijke onderzoekers steeds duidelijker inzien, dat behoud van de verschillen de natuurlijke milieus in gebieden van voldoende oppervlakte noodzakelijk is voor een optimaal gebruik van de na tuurlijke welvaartsbronnen en daarmee voor het welzijn van de mensheid. Dr. Bruijns wees er nog op, dat alle delen van de Waddenzee hun eigen betekenis hebben en dat ook het verloren gaan van een deel het geheel wezenlijk zal aantasten. Welke grote belangen zouden de ver nietiging van deze natuurlijke rijkdom men aanvaardbaar maken? Mr. Gorter stond stil bü enkele mogelijke voorde len: een verkorting van zeewerende dij- fel niettemin steeds gedekt. Een afsluiting van de Waddenzee zou niet alleen de bekende en nog vele onbekende rijkdommen van het wad (Advertentie) Het is nog niet te laat, geef een platenbon of geef een plaatl ken, landaanwinning voor de landbouw, spaarbekkens voor drinkwater, nieuw* recreatieruimte. Wat de zeeweringen betreft rekende hij voor, dat deze van 240 tot 140 km. verkort zouden worden, tegen In het Deltagebied van zevenhon derd km. tot enkele tientallen kilome ters. Verzwaring van de bestaande zee dijken die voor de veiligheid afdoen de zijn en waarmee men al volop bezig is zou slechts zes procent eisen van de kosten van totale indijking, die vijf zes miljard zullen vergen, ongerekend de noodzakelijke aanpassingswerken, zoals afwatering van het oude land en inrichting van de drooggevallen gron den. Buiten de strook langs de Fries- Groningse kust die reeds wordt inge polderd bestaat het hele Waddenge bied uit zand, zodat het voor de land bouw geen perspectieven biedt. Voor spaarbekkens ligt de Waddenzee te ex centrisch, zo heeft de directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning onlangs verklaard. Bovendien kan het IJsselmeer het reeds schaarse Rijn water niet missen. Rest de recreatie, waarvoor dan een investering van tien tot twintig mille per hectare nodig zou zijn. De schaar se gelden, die voor de recreatie be schikbaar zijn, zullen echter moeten worden besteed waar de nood het hoogst is: in de Randstad Holland, waar negen grote boscomplexen onge veer één miljard zullen vragen. Ook bij Leeuwarden, Groningen en in de Lauwerszee komen al kostbare recre atieprojecten, die voorrang hebben. Voor het opvangen van de expansie van industrie en bevolking tenslotte komt het Waddengebied ook niet in aanmerking, aangezien de ontwikke ling zich hoofdzakelijk in het westen en zuiden zal blijven voltrekken, in aansluiting op de ontwikkelingen over de grenzen. Conclusie: bij indijking van de Waddenzee zou ten koste van gigantische bedragen een over vloed aan ruimte beschikbaar komen op een plaats, waar daaraan juist wei nig behoefte bestaat (Advertentie) Communisme en kolonialisme door W. Kolarz (paperback 8.50) (Vervolg van pagina 1) Alders namens het NKV opnieuw op Curacao. Hij bracht daarbij, in tegen stelling tot zijn eerste verblijf, een be zoek aan de minister-president Efraim Jonekheer, die onlangs aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een erepro motie doorstond en daarbij door pro motor De Gaay Fortman, tevens advi seur van de Antilliaanse regering, een „juridisch natuurtalent" werd ge noemd. In een interview van de Ami- goe di Curagao van 8 maart verklaar de de heer Alders na het gesprek met de premier op de vraag: „Hebt U nu na dit gesprek een andere indruk ge kregen over de politieke toestand in de Nederlandse Antillen als U in Uw op zienbarend artikel hebt doen uitko men?": „De minister-president heeft ge tracht mij te overtuigen van mijn onge lijk, maar het spijt mij te moeten zeg gen, dat hij daarin niet is geslaagd". Ook ten opzichte van de positie van de minister-aannemer Ernesto Pe- tronia maakte de heer Alders toen een kritische aantekening. De nieuwe voorgenomen actie van de (Advertentie) Het is nog niet te laat, geef een platenbon of geef een plaat! Antilliaanse minister van Justitie tt- gen de heer Alders heeft dus een be wogen voorgeschiedenis. Van de zijd* van de heer Alders konden wjj geen commentaar krijgen, daar hjj zich te Brussel bevindt. Van de zijde van het NKV vernemen wjj, dat vice-minister-president mr B. Biesheuvel nimmer in het bezit is ge steld van het intern rapport. Hij hééft er na hef telegram van de Antillen wel de heer Alders over opgebeld en om gevraagd. De heer Alders was al léén bereid geweest de minister een rapport ter hand te stellen ontdaan van de namen van de berichtgevers der di verse gemaakte kritische aantekenin gen. Minister Biesheuvel wilde echter het gehele rapport ontvangen, zodat het hem geweigerd moest worden. Ten aanzien van de voorgenomen klacht bij de Nederlandse justitie deel de men van de zijde van het NKV mede, dat men maar moest doen wat men niet laten kan. Het NKV staat op het standpunt, dat de inzet een eigen intern en vertrouwelijk rapport be treft. Het NKV heeft geen behoefte hieruit mededelingen te doen. De An tilliaanse minister van Justitie zal dan op de proppen moeten komen met het eventueel in zijn bezit zijnde exemplaar van het vertrouwelijke rapport, dat eigendom van het NKV is. Het zou in teressant zijn te vernemen, aldus het Ned. Katholiek Vakverbond, waar de Antilliaanse minister zijn inlichtingen vandaan heeft. (Advertentie) I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5