T Beatrix en Claus in gouden koets Haar Westerkerk Vrouw met open tbc wil geen onderzoek PEER KROM OVERLEDEN Uw collega's noemen u bedachtzaam. Bij krant, boek of TM rookt u graag een pijp. De avond vindt u een plezierig stukje van de dag. Zijn we vermast als we denken datucoopvaert mmmmm Mijn Maurits in 1969 gesloten Nieuw werk in Zuid-Limburg DAF-fabriek _Te veel BOCAERS in één K waa? De Jordaan hoopt op „ommetje" Koninklijk paar stelt twee commissies in Rectificatie klaver j asrubriek Minister Den Uvl geeft toelichting op regeringsnota inzake miinbouw Tuinman voor TV naar Israël Dr. De Quay bestuur Unilever mmmm DE MAN DIE ZOVEEL WONINGEN IN ZIJN BELEID DOET Hij zaagt alles en iedereen door W en antwoord Belastingen Lijfrente Onrendabele top Handelsmerk Architecten- honorarium Betalings overeenkomst Ontruiming Verjaring Rondvaart Oud-international mm 3e %mndeeST7laerier Liturgische week kalender ZATERDAG 18 DECEMBER 1965 PAGINA 7 f 1r i mmmmmmmmmm Wmm 1 'MW//M 's-GRAVENHAGE, 17 dec. In verband met de steeds groter wordende moeilijkheden van de kolenindustrie heeft de regering besloten dt produktie van de Nederlandse mijnen aanzienlijk in te krimpen. Een aantal mijn- zetels wordt gesloten; waaronder zoals verwacht de Staats mijn Maurits. Met de sluiting van de Maurits, waar ongeveer 7.800 personen werkzaam zijn, wordt op 1 april 1966 begonnen; de totale afloopperiode duurt drie jaar en zal dus in 1969 voltooid zijn. In 1970 wordt een aanvang gemaakt met de sluiting van de Staatsmijn Wilhelmina, die omstreeks 1972 volledig is uitgeput. Voorts zal nog voor 1970 een van de particuliere ondernemingen, de Willem Sophia of de Domaniale, dicht gaan. MAAKT AMERIKA DOOR INVESTERINGEN IN7 INDUSTRIE VAN EUROPA EEN KOLONIE? IEDERE BELEGGER (Van onze verslaggever) j. L^fSTERDAM, 18 dec. Prinses »im en dc heer Claus von Amsberg rn j °f hun trouwdag 10 maart in de «ouden koets van het paleis op de Dam aar het stadhuis en vervolgens naar Westerkerk rijden. De bruidsstoet omstreeks half elf van het paleis liil?1" 'le* stadhuis vertrekken. De huwe- Jksplechtigheden eindigen om een uur jama om twee uur in het koninklijk fateis een bruiloftslunch wordt aange- oden. De avond voor de trouwdag zal .'O' Paleis middelpunt zijn van een luis- kwiik gala-bal. Een groot aantal representanten J'an radio, film en televisie heeft gis teren met ambtenaren van de Rijks voorlichtingsdienst de Westerkerk be keken. Zij hebben ter plaatse verga derd over de technische voorzieningen die op zeer korte termijn getroffen hioeten worden. De RVD zal ook in dverleg treden met de dag- en week bladpers. Ee koningin en de prins hebben twee ddnimissies ingesteld die het huwelijk •boeten voorbereiden. In een van deze Jbrnmissies zijn alle instanties die bij fldt huwelijk betrokken zijn verenigd. ®ze commissie staat onder voorzitter schap van de grootmeester-opperce- rcrnoniemeester van H.M. de Koningin. 'Uitenant-generaal b.d. C. F. Pahud de (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 18 dec. De omstan digheid dat men niemand kan verplich- zich te onderwerpen aan een me disch onderzoek op tbc speelt de ge- •hyentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst in Rotterdam parten in de V'ik Katendreeht. Daar weigert een *rouw onderzoek of behandeling, •erwijl men er bij genoemde dienst van •vértuigd is, dat zij lijdt aan open tbc. Dr. L. Buurma, directeur van de GG en GD, verklaarde dit dezer dagen ln de openbare commissievergadering van de volksgezondheid. Hij noemde dit geval bij wijze van uitzondering, die de regel bevestigt; dat men in Rotter dam de controle op tbc volledig in de hand heeft, inclusief de controle op buitenlandse arbeiders. De vrouw vormt een gevaar voor haar omgeving, zowel voor degenen die haar bezoeken als voor degenen die haar in café's zonder meer ontmoeten. Aangezien echter tbc niet onder de wet besmettelijke ziekten valt, kan men haar niet verplichten zich aan een on derzoek te onderwerpen. Dat wil met *eggen, dat men -tiet alles heeft gedaan bm haar o.m. ra een psychiatrisch Onderzoek naar een consultatiebu reau te krijgen. In de klaverjasrubriek, die u vindt op pagina 4 van ,,Plus", is een fout geslopen. Bij de opgave van het der tiende probleem in onze klaverjaswed- Jtrjjd staat vermeld: harten west h.v. Dit moet zijn: a.10.7 Mortanges Er hebben zitting in; de directeur van het kabinet van de konin gin, de secretaris-generaal van het mi nisterie van Algemene Zaken, de chef directie kabinet en protocol van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, de particuliere secretaressen en secretaris sen en de directeur van de Rijksvoor lichtingsdienst. De andere commissie regelt de plech tigheid in de Westerkerk. Voorzitter is de opperkamerheer van H. M. de Ko ningin, jhr. D. G. de Graeff, te Amster dam. Hij wordt bijgestaan door een van de Amsterdamse kamerheren, jhr. F. J. E. van Lennep, jhr. mr. E. W. Roëll en jhr. S. G. van Weende. Van deze commissie maken voorts deel uit de chef-directie kabinet en protocol van het ministerie van Buiténlandse Zaken, de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst de president-kerkvoogd van de Neder duits Hervormde Gemeente te Amster dam en de secretaris van de gemeente Amsterdam. Het gebruik van de gouden koets in Amsterdam is een hoogst zeldzame ge beurtenis. De burgerij van Amsterdam heeft de koets in 1898 aan koningin Wil- helmina bij haar inhuldiging geschon ken. Het was een initiatief van de Oran jevriendenkring Willemstraat in hel hartje van de Jordaan. De Jordaan heeft de schitterende koets nog nooit ge zien, maar op 10 maart komt dit rij tuig tot aan de rand van deze volkswijk, want daar staat de Westerkerk. In de Jordaan leeft de hoop dat „hun" gou den koets even voorbij de trouwkerk rijdt en een straatje om maakt, maar dat schijnt niet de bedoeling te zijn. Hoogstwaarschijnlijk wordt de koets ook niet gebruikt voor een rondrit door de stad. Men denkt namelijk aan een rondvaart, een oplossing ingegeven door veiligheidsoverwegingen. HAARLEM, 18 dec. De bekende oud-international Peer Krom en vroe gere RCH-crack, die in de jaren 1923- 1928 veertien maal voor het Neder lands elftal werd gekozen, is 67 jaar oud, na een langdurite ziekte overle den. Peer Krom debuteerde op 25 novem ber 1923 voor het oranjeteam in de wedstrijd tegen Zwitserland, die met 4-1 door de Nederlanders werd ge wonnen. Krom werd daarna regelmatig gekozen voor de Nederlandse ploeg waarin hij als halfspeler niet alleen een steunpilaar van grote betekenis was, maar ook opviel door zijn uiterst faire speelwijze. Tijdens zijn optreden in de ranjeplo egwaarv oordest ijdso okvoeto oranjeploeg waarvoor destijds ook voet balgrootheden als Gejus van der Meu- len, Puck van Heel, Harry Denis en Dolf van Kol uitkwamen, maakte hij twee olympische toernooien mee: in 1924 te Parijs en de spelen van 1928 in Amsterdam. Hjj besloot zijn internatio nale voetbalcarrière in de wedstrijd Nederland-Chili (2-2) voor het troosttoer- nooi van de Amsterlamse olympische spelen. Krom, de eerste speler it de geschie denis van RCH die voor het Nederlands elftal werd uitverkoren, was in de Haar lemse voetbalwereld een zeer bekende en geziene figuur wiens naam een legen darische klank had en herinneringen opwekt aan een roemrucht verleden. Van 1920-1935 kwam hij onafgebroken voor het eerste elftaluit van RCH, de club die hij na zijn actieve voetballoop baan tot voor enkele jaren nog als Krom veel heeft te danken, benoemde hem tot lid van verdienste. Het stoffe lijk overschot van de heer Krom zal maandag om twaalf uur op de Noorder begraafplaats in Haarlem worden be graven. j (Van onze verslaggever) HEERLEN, 18 dec. Ten overstaan van ongeveer duizend verantwoordelij ke leiders uit heel Limburg heeft de minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, gisteren een toelichting gegeven op de regeringsnota inzake de mijnindustrie. Buiten de inhoud van de nota, waarover wij reeds hebben be richt, sneed de minister nog even de kwestie aan van de vervangende werk gelegenheid in de administratieve sec tor. Een concreet project heeft de re gering in deze nog niet op het oog, maar zij schenkt er alle aandacht aan en zal ook particuliere initiatieven ter zake steunen. Over de particuliere mijnen merkte hjj op dat zowel de beheerders van de Willem-Sophia als die van de Doma- niale Mijn, beide in Kerkrade, aan de regering hebben laten weten niet langer bereid te zjjn de exploitatie van deze mijnen voort te zetten. Of schoon de minister toegaf, dat de re gering geen wettelijke middelen ten dienste staan om onwillige mijneige naren tot de orde te roepen, meent hij toch dat dit niet zou betekenen dat de houding van genoemde be heerders onmiddellijk kan leiden tot sluiting van beide mijnen. Op grond van het huidige regeringsprogramma zal het voorlopig slechts één parti culiere mijn zpn. Overigens toonde minister Den Uyl alle begrip voor de vrees in Kerkrade bedreigd als deze plaats wordt door sluiting van beide aldaar gevestigde mijnen en de toekomstige sluiting van de in de buurt gelegen staatsmijn Wil- helmina. Voorlopig moest hij Kerkrade evenwel tevreden stellen met de toe zegging dat de regering alle aandacht aan de verruiming van de werkgelegen heid aldaar zal besteden. Voorts kondigde hij voorzieningen aan welke door de ministeries van onder wijs, sociale zaken, recreatie en cul tuur zullen worden getroffen. Onder an dere zal een permanente beroepenten- toonstelling worden ingericht. Tenslotte deed minister Den Uyl een dringend beroep op alle mijnwerkers in de mijnen, die niet gesloten worden zich met volle toewijding in te zetten voor de voortgang van de huisbrand- produktie en zich niet te laten misleiden door de onjuiste gedachte als zouden de overblijvende mtjnen toch maar een failliete zaak zijn. (Van onze correspondent) HILVERSUM, 18 dec. „Kerstfeest in Drieënhuizen" is de naam van de filmdocumentaire, die Jan van Hillo in Israël maakte en die de NCRV Eerste Kerstdag op Nederland 2 uitzendt. Drieeënhuizen is de naam van de „Hoofdrolspeler" in deze film. Hij is een Hilversumse tuinman, die heel zijn leven over Israël heeft horen spreken en pre ken en die de bijbel vele keren heeft gelezen. De heer Drieeënhuizen koester de als grote wens het Heilige Land met eigen ogen te zien, een wens die de NCRV nu in vervulling heeft doen gaan. Cameraman Jan Huyskens filmde hem op de plaatsen die hem van lezen en horen zeggen zo vertrouwd waren. ROTTERDAM, 18 dec. Blijkens een mededeling van de Unilever zal dr. J. E. de Quay, sedert begin 1964 advi serend lid van haar raad van bestuur, met ingang van 1 januari als zodanig aftreden. De heer De Quay heeft de wens hiertoe te kennen gegeven in ver band met het samengaan van de Konink lijke Industriële Maatschappij Noury en Van der Lande, waarvan hb commis saris is, met de Koninklijke Zwanen- berg-Organon, die zich ten dele op de zelfde gebieden beweegt als Unilever. (Advertentie) |j> DQUWE EGBERTS X W/Mi ?///////A (Van onze minder parlementaire redacteur) Dinsdag sprak minister Bogaers in de Eerste Kamer. Woens dag sprak minister Bogaers in de Tweede Kamer. Te veel Bogaers in één week. Hp is de minst onderhoudende van alle bewindslieden, al wordt het bezit van dit record hem door Bot ver dienstelijk betwist. Bogaers spréékt niet; hy dreunt en drenst. Een machinaal gedreven trekzaag, wat roestig. Maar zij gaat door de dikste boom heen. Soms zit het hout vol noesten. Dan zijn de dreunen frequenter. „De tóé- komst is hier en daér al min of méér verléden tijd een taakstel ling, gelijk aan wat bereikt is in négentienhónderdvijfenzéstig Geen van de geachte afgevaardig den beweegt zich. Ieder vreest de zaag. Blijf zitten waar je zit en ver roer je niet. Over een uur is het voorbij. Nu komt er een boom met niets dan noesten: „Daé zitten wij mét élkaar aan vast." Waaraan? Aan het richtcontingent, anders niet. Senator Tjalma uit Hoogeveen gaat ineens nog rechter zitten. Hij wordt toegesproken door de minis ter. „De geachte afgevaardigde de heer Tjaalméa De geachte af gevaardigde trekt het gezicht van een alerte hond, hij knippert schich tig met de ogen en het hoofd gaat met rukjes naar links en rechts. Zijn trekken verraden een lichte an tirevolutionaire achterdocht. Wordt hem een fopkluif voorgehouden? Nu is Sidney van den Bergh de toegesprokene, de massale vorst uit het Unilever-rijk van zeep, vetten en wasmiddelen. Laatst zei zijn fractiegenoot Van Riel hoorbaar: „Dag Sidney". De man heet dus echt zo. Ach, waarom ook niet? Was hij naar het Gelders© plaatsje Beesd genoemd, dan was een be groeting moeilijker geweest. „Dag Beesd". Maar stel dat Van Riel zélf zo origineel was benoemd, zou den de republikeinse hoogleraren lang aarzelen? Intussen heeft Sid ney een discours gehouden over wo ningwetwoningen-B alsof hij inder daad het verschil kent tussen zijn garage en een woning voor eenvou dige lieden. Hij heeft gepleit voor de vrije bouw, omdat een liberaal voor alle soorten van vrijheid is, mits de anti-monarchisten er een beperkt gebruik van maken. Hun mening dient binnen de muren der wetwoningen besloten te blijven. Bogaers richt zich naar een bord vol diagrammen, dat achter hem is opgesteld. Links een kolom van zus-woningen, rechts een kolom van zo-woningen, rechtsonder de be hoefte, veel behoefte, en elders nog wat doorstroming. Als hij zo van de Kamer af- fewend staat, verstaat niemand em. Hij spreekt tegen het bord en de ramen. Op de Hofvijver wordt zijn geluid gehoord. De vogels vluch ten. Binnen, in de Kamer, is Steen kamp leergierig naderbij gescho ven. Hij vindt niet gauw dat iets niet voor hem bestemd is. Is het voor de KVP-fractie niet voldoende dat Kraaijvanger, architect en heer, er iets van begrijpt? root in zijn blauwe pak staat G Bogaers de volgende dag op nieuw achter de regeringsta fel, nu in de Tweede Kamer, het gezicht onbegrijpelijk vrij moedig aan eventuele karikaturisten bloot stellend. Neus en kin buigen zich onverbiddelijk naar eikaar, maar ontmoeten elkaar nog niet. Hij is vast van plan zich in zijn leven voorlopig te beperken tot de woningbouw. En niets dan de wo ningbouw. Straks zal hi) zeggen hoe veel woningen er tot nu toe in 1965 méér zijn gereed gekomen dan in de overeenkomstige periode van 1964. In november liet hij zeggen, dat in de maand oktober méér wo ningen enz. In september werd door zijn departement berekend, dat in het eerste halfjaar méér wonin gen enz. Hjj slaat zich daarbij niet op de borst. Soms legt hij de gespreide hand ter hoogte van de vestopening, alsof hij zeggen wil, dat hy het eigenlijk niet helpen kan en dat men het hem niet te kwa lijk moet nemen. Maar de woordenschat van de man die zoveel woningen in zijn beleid doet is niet groter dan die van een kleine aannemer. Zijn for muleringen rieken naar het dufst denkbare vergaderlokaal. De Til- burgse hogeschool heelt zijn betoog trant niet spiritueler kunnen maken dan die van een actuaris of sur numerair der directe belastingen. En door wie hij ook moge zijn ge kust, niet door de Muze, zeker niet door de lichte. Zijn bloemrijkste ontkenning is: „Dan zou ik écht nee moeten verkopen". De bloe menverkoper is al aan verser uit drukkingen toe. Als hij „de geachte afgevaardig de Aantjes" zegt, ligt in de uit spraak van de ,,Aa" van Aantjes het heemeigene van gans Cuijk ge borgen. Kattegerie zegt hij in plaats van kategorie. En, ja hoor, notoir spreekt hij nog steeds uit als noot- waar, menend het bijzonder goed te doen, immers anders dan het er staat, Wat zal hij tegen de chauf feur van de BBA-bus zeggen ais hij naar Oisterwijk wil? De Brabantse jongen is zeker niet °P „Katwijk" geweest en waarschijnlijk zelfs met op „Canisius". Maar de man staat in de Kamer zijn mannetje. Hij is een gelijkheb ber. Wie opponeert, krijgt het ver wijt te kort van memorie of te traag van begrip te zijn. De geachte af- gevaardigae kan het nalezen in het verslag van de commissievergade ring; de geachte afgevaardigde moet even stil zijn, dan hoort hij dadelijk het verpletterende bewijs. De geachte afgevaardigde kan het niet beter weten, want Pieter Bo gaers weet alles het best. Oud-minister Witteyeens duur be kleed skelet komt uit de bank. Hij gebaart docerend met zijn ijle hand. Het haalt alweer niets uit. Al zijn interrupties worden in de knop ge broken. De zaag dreunt voort, Wit- teveen wankelt terug naar de bank. Ie braaf naar de bewindsman luistert: de burgemeester van Boxtel, dr. Van Helvoirt, eerbiedwekkend wegens zijn uiterlijk van bisschop en belijder. Het hoofd met de krans van pa triarchale haren is al gecanoniseerd de rest komt nogy 's Avonds, thuis, zet hij zijn nimbus op en zegt: Vrouw, geef mij de Analecta eens aan." Hier in de Kamer spreekt hij eenvoudig over de premiesector, zonder daarmee een by zond ere ver meerdering van genade te bedoelen. Bogaers Improviseert nu even. Geremd komen de woorden, met om het andere woord „hè" als dwangmatig vulsel van de trage zinnen: - dat ik gaarne hè mfln steen hè wil bijdragen hè om dit beleid hè te realiseren". De door stroming van de bewindsman zeil schijnt niet in orde. Mevrouw Stoffeis-Van Haaften, die in de voorzittersstoel vergeefse pogingen doet de door mr. Van Thiel uitgesleten plaats te vullen, sluit even de ogen. Een mooi beeld. Haar mondhoeken blijven Ironisch afgesteld. Bogaers' trekzaag gaat onverdroten voort. De Kamer ligt er ontredderd bij. Hopen zaagsel op het mooie tapijt; een geur van oud mahonie hout stijgt op. De minister heeft nu alles doorgezaagd. En ledereen. Dit deelt de minister van Economi sche Zaken, drs. J. M. den lTyl mede,- in een nota aan de Tweede Kamer in zake de mijnindustrie en de industriële herstructurering van Zuid-Limburg. De sanering van de mijnindustrie moet gepaard gaan met de opbouw yan industrie in Limburg voor de vrijko mende werknemers. Een belangrijke rol wordt hierbij gespeeld door de D.A.F., die in de gemeenten Born en Nieuwstadt een fabriek gaat bouwen. Het DAF-project, waarin de Staatsmij nen met 66 min. gld. gaan deelnemen, zal in eerste instantie een aanzienlijk deel van de werkgelegenheid moeten verschaffen. Het zal een investering ver gen van circa 290 min. gld. Per eind 1967 zal de fabriek voor 500 man werk hebben, een aantal dat geleidelijk zal Stijgen tot circa 6.000 man eind 1972. Tot 1970 zal de produktiebeperking bij de Staatsmijnen circa 10.000 van de meer dan 45.000 werknemers overbodig maken. Ongeveer veertien procent daarvan zal door vervroegde pensionering kunnen afvloeien, negen procent is volgens de minister min der geschikt voor herplaatsing elders, zodat voor zeven tot acht duizend man nieuw werkgelegenheid moet worden gezocht. Zuid-Limburg zit overigens als gevolg van een relatief hoog geboorte-overschot na de tweede wereldoorlog in de komen de vijf jaar al met een aanwas van de beroepsbevolking van ca. 7000 man. Daar naast zullen door rationalisatie van de andere mijnen tot 1970 ca. 1500 man vrij komen, kan door structuurwijzigingen in de landbouw een vermindering met 800 arbeidsplaatsen worden verwacht en tekent zich onmiddellijk na 1970 de sluiting af van de Staatsmijn Wilhel mina die 3600 man in dienst heeft als gevolg van uitputting van de kolenlagen. Al met al zal in de komende vijf jaar voor circa 10.000 man in Zuid-Limburg nieuwe plaatsen in het arbeidsproces moeten worden gecre- eerd, aldus de nota. VRAAG: J. v. d. M. te S Mag ik by de aangifte voor de Ink. Belas ting als persoonlijke verplichtingen opgeven de premie spaarkas- inschrüving en de door mijn werk gever ingehouden pensioenpremie? ANTWOORD: Alleen als in de spaarkas verzekering een lijfrenteclausule is opgenomen, komt de premie voor af trek wegens persoonlijke verplichting in aanmerking. Over het algemeen geldt bij dergelijke verplichtingen, dat, wan neer de premie aftrekbaar is, dan is de uitkering belast, dit doet zich bij het pensioen voor. Is de premie niet af trekbaar, dan is de uitkering vrij. Een dergelijke gang van zaken doet zich voor bij een verzekering zonder lijfren teclausule. In Uw geval gaat het er dus om of er sprake is van een vrije uit kering, dan wel van een Lijfrente (pen sioen). b. De door Uw werkgever ingehouden pensioenpremie is voor U niet aftrek baar, daar werkgever deze inhoudin gen reeds in de opgave van het loon verwerkt heeft. Vraag: De heer B.M.B. te H.: Ik heb een lijfrente van een verze keringsmaatschappij. Nu kreeg ik bericht dat van deze lijfrente loon belasting zal moeten worden be taald. Is dat juist? Antwoord: U betaalde voor deze lijf rente een premie die aftrekbaar was voor de belasting. Over het algemeen geldt bij dergelijke verplichtingen dat wanneer de premie aftrekbaar is dan is de uitkering belast. Een dergelijke uitkering wordt dan als ioonuitkering begrepen. Is daarentegen de premie niet aftrek baar dan is de uitkering niet belast. Een dergelijke gang van zaken doet zich voor bij een verzekering zonder lijfrente clausule. Voor uw vraag is het belangrijk te weten of u destijds de pre mie in mindering hebt gebracht op uw belasting dan wel als niet aftrekbaar hebt begrepen. Een en ander kunt u alsnog met de inspectie voor belastin gen overleggen. Vraag: De heer J.H. te R.: In 1961 heb ik een huis gehuurd voor vijf tien jaar. Voor de mogelijkheid van huur heb ik 3000,- moeten betalen als overname van de z.g. onrend .- bele top. Dit bedrag had de vorige huurder ook aan de huiseigenaar betaald. Nu wil ik gaan verhuizen. Ik heb zelf een huurder gevonden die de huur, inclusief de onren dabele top ad ƒ3000,- wil overne men. De eigenaar echter wil het huis verkopen maar weigert iets van de onrendabele top terug te beta len. Dat ïykt mij zeer onbiliyk. Hij is toch verplicht iets terug te beta len voor het teveel aan huur wat ik door deze onrendabele top be taalde? Antwoord: Volgens een arrest van de Hoge Raad te Amsterdam in 1959-1960 mag de onrendabele top niet worden gezien als sleutelgeld. De onrendabele top is een bijdrage van de particulier aan de bouw van de woning. De bijdrage komt hierbij in de plaats van de pre mie die normaliter voor de bouw ge geven zou zijn. Als bijdrage is de onrendabele top niet terugvordêrbaar tenzij anders is overeengekomen. Huiseigenaar kan de weigering van terugbetaling derhalve baseren op dit arrest van de Hoge Raad. Vraag: De heer A.A. de J.: Kunt u mij zeggen hoe het mogelijk is dat men twee soorten Lucky Strike en Chesterfield sigaretten onder het zelfde merk kan brengen. De Ame rikaanse sigaretten zijn anders van smaak dan de Europese sigaretten van dit merk. Dit mag toch niet? Antwoord: Het merk Lucky Strike en Chesterfield is een handelsmerk. De fa brikant van dit merk is vrij de sigaretten in licentie te doen vervaardigen. Het smaakverschil wordt veroorzaakt door de toepassing van andere tabak ken. Vraag: mej. E. J. v. d. B. te B.: Tweeëneenhalf jaar geleden hebben wy een vergunning aangevraagd voor de bouw vau een bungalow. De bouwsom was 10.000,-. Onge veer zes maanden geleden ontvin gen wij de vergunning maar intus sen is de bouwsom gestegen tot 54.000 wegens verhoging van de prijs van bouwmaterialen etc. etc. Derhalve werd de bouw door ons afgezegd. Wü wisten dat we ver plicht waren de kosten van archi- teit te betalen ondanks het niet doorgaan van de bouw. De afreke ning echter die wy van de archi tect ontvingen bleek echter zo hoog, dat wij aan de juistheid h:-r- van zijn gaan twijfelen. Gaarne uw mening. Antwoord: Volgens B.N.A. reglement mag de architect die bij B.N.A. is aan gesloten te allen tijde het honorarium met aftrek van niet ten uitvoer gelegde afspraken in rekening brengen. Ook als van de bouw wordt afgezien. Naar B.N.A.-berekening is de opgave die de architect aan u doet juist. Zelfs (Advertentie) van deze week geeft antwoord op de vraag Voorts in dit nummer: Hogere produktie in Duitsland. Nogmaals: noteringssysteem van aandelen en commentaar op berichten uit bedrijven als: Texoprint, N.D.S.M K.N.T.U., N.D.S.M., Van Gelder Zonen, Sanders Behang, enz., aangevuld met vaste rubrieken over fiscale- en beleggingsaangelegenheden die voor zeer interessant zijn. Vraagt gratis proefnummer aan De Financieele Koerier Postbus 906 Amsterdam Vragen voor deze rubriek richt» man aan da Redactie van one blad (met In de imker-bovenhoek dar enveloppe „Vragenrubrlek"). Da beantwoording geschiedt gratie. Men boude ar nog rekening mee, dat men 14 dagen ep antwoord kan monten wachten. nog aan de lage kant waardoor aange nomen mag worden dat de architect reeds rekening heeft gehouden met uw wensen. De berekening die u ons voorlegt ia gebaseerd op de B.N.A.-tarieven van vóór 1 juli 1965. In deze berekening brengt de architect onder het hoofd AF de kosten voor op drachten die niet werden geëffectuee-d. De tarievering voor de koopsom (voor iedere koopsom anders) 54.000,- is: Honorarium 7 pet. is 3780,- te weten: 15 pet. voor voorlopig ont werp; 20 pet. voor definitief ontwerp; 20 pet voor bestekkosten; 10 pet. voor bestek; 5 pet. voor werktekeningen; 5 pet. voor begroting; 2Vs pet. voor aan besteding; 20 pet. voor directievoering; 2Vj pet. voor eindoplevering. Naar deze specificatie van hetgeen de architect volgens het reglement mag be rekenen brengt de architect de posten in uw opgave in mindering die niet ge- effectueerd werden. U kunt zich voor nadere oriëntatie wen den tot de Bond voor Nederlandse Ar chitecten B.N.A. te Amsterdam. Vraag: De heer T.G. te S.: Via een advertentie in de krant kocht ik verleden jaar een televisietoestel van een particulier. Wij kwamen overeen dat ik in termijnen de koop som zou voldoen. Dat ging goed tot voor enkele maan den geleden. Ik kon niet meer be talen en raakte 240,- achter op. Verkoper dreigt mij nu met een proces via de rechtbank. Maar ik kan niet meer betalen dan hooguit 20,- per maand want ik heb AOW. Kan de rechter mij nu veroordelen tot het betalen van 40,- per maand zoals de verkoper dit wil? Antwoord: U dient er van uit te gaan, dat de verkoper buiten uw tegenslag staat. U hebt gekocht op voorwaarden van een regelmatige betaling op vast gestelde bedragen. U bent dus gehou den deze overeenkomst na te komen. Een en ander zoals dit by contract tussen u en verkoper werd overeenge komen. Indien verkoper niet tot schikking be reid is dan kunt u 't beste de procedure die verkoper u heeft aangezegd voort gang laten vinden. U kunt dan zelf de gang van zaken toelichten voor de rechter. Afhankelyk van het vonnis én hetgeen u ter verdediging zult aanvoe ren zal dan de zaak in voor partijen drageiyke en gunstige zin worden af gedaan. Maar tot betalen bent u gehou den! Terzake uw positie kunt u het beste eens overleggen met een rechtskundige of een gerechtsdeurwaarder. Deze zal u dan weten te raden wat u het beste kunt doen op grond van de gegevens omtrent de overeenkomst tussen u en verkoper. VRAAG: Mej. A. D. te G.: Vanaf mün geboorte woon ik hetzelfde huis. Toen vader overleed, ben ik hier biyven wonen en heb ik het winkelpand aan de woning ver huurd. Later heb ik er nog twee kamers bU verhuurd aan de huur der van de winkel. Binnenkort ga ik trouwen. Dan heb ik de kamers, die ik verhuurde, voor magazijnruimte dringend voor müzell nodig. Ondanks myn her haaldelijk verzoek weigert huurder de kamers te ontruimen. Wat kan ik nu nog doen? ANTWOORD: Als eigenaresse van het huis kunt u de huurder van de kamers dwingen de kamers te ontruimen op grond van het feit, dat u de ruimte no dig hebt voor eigen gebruik. U dient hiervoor een vordering tot ont ruiming tegen de huurder in te stellen via een advokaat of gerechtsdeurwaar der. Bent u langer dan twee jaar eige naar van het huis en het is u mogelijk aan te tonen, dat u de ruimte werkelijk dringend nodig hebt. dan zal de ont ruiming weldra een feit zjjn. VRAAG: Mevr. L. K. te H.: Van grote karweien, die niet begroot konden worden en waan-an reeds drie karweien klaar zijn, worden maar geen rekeningen gestuurd. Ook niet na herhaald verzoek: a. Wat kan hieraan gedaan worden? b. Wanneer zijn wy niet meer ver plicht te betalen? c. Is er een instantie, waar men re keningen voor geleverd werk kan overleggen ter controle? ANTWOORD: U schrijft niet omtrent de aard van de karweien. Aangenomen, dat hier sprake is van werkzaamheden door timmerlieden en metselaars, dan verjaart het recht van vorderingen, die op de werkzaamheden betrekking heb ben en niet voor het beroep van schul denaar zijn uitgeoefend, na verloop van vijf jaren. Deze verjaring heeft plaats, ondanks het feit, dat men de levering van dien sten en werkzaamheden heeft voortge zet. Er is geen speciale instantie, die u be roepen kunt wegens het niet ontvangen van rekeningen. Gebruikeiyk is, dat men een dergelijke zaak voorlegt aan een advokaat, die op zjjn beurt de zaak voorlegt aan de rechtbank. Door hierbij tevens een deskundige te verzoenken, kan men dan bij uit spraak van de rechter het terecht of ten onrechte van hetgeen u ln rekeldng wordt gebracht worden vastgesteld. Een en ander kunt u het beste per aan getekend schrijven asm de uitvoerder van de karweien doen weten. Vaak is dit voldoende om tot een schikking en in uw geval tot een snelle afdoening te komen. Zondag 19 december: 4e zondag V. d. ad vent; eigen mis; credo: pref. v. d. H. Drieëenheld - paars - ma.: mts v d. 4e zondag v d. advent paars - dl.: H. rho..ias, apostel; eigen mts; 2e geb. v. d. 4e zondag v. d. advent; credo; pref. v. d. apostelen - rood wo.: mis v. d. 4e zondag v. d. advent. Utrecht, Haarlem: 2e geb H. Hunger - paars - do.: mis v. a. 4e zondag v. d. advent - paars - vr.: Vigilie v. d Geboorte des Eieren; eigen mts - paars za.: Feest v. a Geboorte dc Heren; eigen mis; credo; pret. v. d. Geboorte des Heren wit - Zondag 26 december: zondag onder net ok- taaf v. d. Geboorte des Heren; eigen mis: 2e geb. K. Stefan us; credo; pref. 6. Geboorte des Heren wit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7