Lecanuets kiezers gingen eigen gang Salaris ambtenaren vijf procent hoger Raadsel dode in rond sloot opgehelderd MILITAIRE OPERATIE TEGEN HET WASSENDE WATER Stopverf contra pa rkee rp rivi leg e Hoop voor Europa Maurits KLEINE MEERDERHEID VOOR DE GAULLE TiORSP's SVIQRff !S Tweed- en Cameljassen VAKANTIETOESLAG 6 PROCENT Later aanvulling op grond van nacalculatie ROTATOR KOFFIEROOM Schipper op Eems verdronken FOTO EXTRA Voorwalt-Foto II.V. Wind en water geven opnieuw veel overlast OP HET BINNENHOF wilei handel Kerstdiner vers wild En MAANDAG 20 DECEMBER 1965 89sfe JAARGANG No. 32233 PARIJS, 20 dec. Ge neraal De Gaulle zalop 8 januari a.s. aan zijn tweede zevenjarige ambtstermijn als president kunnen beginnen. Hij volgt zichzelf op, zij het onder weinig briljante, hem door het kiezerskorps be zorgde voorwaarden. En: be ginnen is één, of hij het ook zal of zou willen beëindigen is, gezien .zijn' leeftijd, twee. De uitslag van de gisteren ge houden tweede verkiezingsronde heeft hem circa 55 pet. van het totaal aantal geldig uitgebrachte stemmen (ruim 23,4 miljoen) op geleverd, tegenover derhalve 45 pet. die naar zijn tegenstander, de kandidaat der linker zijde, Francois Mitterrand, zijn gegaan. Aan de tweede ronde was, zoals men zich zal herinneren, op zon dag 5 december een eerste ronde vooraf gegaan, waarin De Gaulle ruim 44i/o pet. der stemmen be haalde, tegen ruim 31V2 pet. op Mitterrand, ruim 15% pet op de centrum-kandidaat Lecanuet. ruim 5 op Tixier-Vignancour, ruim V/2 op Marcilhacy en ruim 1 op Marcel Barbu. Het nieuws VANDAL Verders heeft voor uw een uitgebreide voorraad en Smedestraat 36 - Tel. 12735 Populierstraat 13 - Tel. 64379 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Mevrouw Mitterrand deponeert haar stembiljet in de stembus terwijl haar man op zijn beurt staat te wachten. Over één stem behoeft hij zich in ieder geval geen zorgen te maken. uw kopje koffie extra lekker mei alléén bij de melkhandel NOORD SIERKAN MELCO chocolade kerstklokken van WIJNHANDEL EEN BEGRIP VOOR FIJN- AGFA C0L0RFLEX Plaatselijk mist Militairen van het ifiste infanterie-bataljon uit SteenmjkerwoM versterken de dijken rond het Tjeukemeer. die onder het opgezweepte water dreigden te bezwijken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week, 1,45 per maand, 10,30 per kwartaai. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. Oppositie hoopt in toekomst gaullisme te kunnen slaan (Van onze correspondent) De vrijwel algemene verwachting aan de vooravond van de eerste ronde was geweest dat de generaal, zij het misschien zeer krap, daarbij de "ereiste absolute meerderheid der geldig uitgebrachte stemmen zou behalen. Kort daarvoor was 60 pet. als het waarschijnlijke over winningspercentage voor de generaal gegeven. En begin november was de algemene opinie dat de generaal zich maar kandidaat zou behoeven te stel len om van een min of meer fraaie zege in de eerste ronde meteen verzekerd te zijn. Ook de generaal zelf bleek deze opinie te zijn toegedaan. Bij dit alles, het gisteren te voorschijn gekomen eindresultaat op de keper beschouwd, begrijpt men dan ook de kwalificatie van een fervent gaullistisch politicus dat het „geen weelde" is. Niettemin is het eindresultaat >n gaullistische krin gen algemeen met een zucht van ver lichting ontvangen. Want men was ten slotte geenszins zeker van de uiteinde lijk behaalde 55 pet. in de tweede ronde en zelfs niet helemaal zeker van een overwinning hoegenaamd. Want ook de schrik, opgedaan na de eerste ronde met de onzekerheid aangaande De Gaulle's bereidheid om zijn kandidatuur te hand haven is nog niet volkomen vergeten. Bepalend voor de uitslag van de twee de ronde, waaraan op enkele honderddui zenden na een even groot aantal kiezers heeft deelgenomen als aan de eerste ronde, zijn natuurlijk de rond 44 pet. stemmen geweest die in de eerste ronde waren uitgebracht op respectievelijk Twee Nederlandse missionarissen zijn zaterdag, dankzij de spon tane reacties op een televisie- en een radioprogramma, onver wacht uit de brand geholpen. Tijdens de uitzending van het T.V.-gezel- schapsspel „Het Gulden Schot" bood judo-reus-filmster Anton Geesink twee van zijn kampioensbekers ten verkoop aan. De opbrengst is voor de in Brazilië werkend: missionaris. G. Rietbergen. Naar aanleiding van een Djinn-interview met pater Nie- land, die in Zambia missioneert, werd een spontane geldinzameling gehou den. met het resultaat dat pater Nie- land een auto voor zün werk mee te rug kan nemen. Meer hierover kunt U lezen op pagina 6. Noord-Vietnam heeft in een radio uitzending de berichten over een toe naderingspoging van Hanoi tot Wash ington een puur verzinsel genoemd. Meer over deze reactie op pagina 5 Op dezelfde pagina een samen vatting van de mening van de voor zitter Wegtransport over het verkeer in de grote steden. Volgens hem loopt dit over vijf jaar volledig vast. Een weekeinde met (bijna) ge heel geen voetbal. Wel een volley balinterland, basketbal en een machtig libre-kampioenschap van Henk Scholte. Daarom in de krant van heden veel aandacht voor de binnensporten. Lecanuet, Tixier-Vignancour, Marcilha cy en Barbu. Mitterrand heeft er blijk baar meer van geprofiteerd dan gene raal De Gaulle. Mitterrand is van ruim 7,6 miljoen gekomen op ruim 10,5 mil joen, De Gaulle van ruim 10,8 miljoen op ruim 12,8 miljoen. Er is, voor zover te achterhalen maar weinig blanco ge stemd, 1 a 2 pet. Van de ruim 3.700.000 kiezers die in de eerste ronde op Leca nuet stemden heeft naar schatting 60 pet nu op De Gaulle gestemd, de overige 40 pet voor het overgrote deel dus op Mitterrand. Het consigne van het „democratisch centrum'' voor de tweede ronde luidde, zoals gemeld, óf Mitterrand óf blanco, in geen geval De Gaulle. Het consigne is dus vrij slecht opgevolgd en de gaullistische kringen die bij zonder op Lecanuet zijn gebeten me nen er uit af te mogen leiden (doen althans alsof) dat zijn democratisch sociaal en Europees centrum al geli quideerd is nog voor het tot de wer kelijke oprichting ervan is gekomen. Hetgeen voorbarig moet heten. Lecanuet zelf heeft ten overstaan van de verkiezingsuitslag verklaard het te begrijpen dat een groot aantal van zijn gewezen kiezers gemeend had priori teit te moeten gegeven aan het ver sperren van de weg aan een kandidaat die gesteund wordt door de communis tische partij en dat zij daarom met te genzin op De Gaulle hebben gestemd. Het zou juist de taak van het democra tisch sociaal en Europees centrum zijn voor de toekomst de als een keurslijf kwellende keuze tussen twee diametraal tegenover elkaar staande blokken, recht en links, te doorbreken. Het leed voor hem overigens geen twijfel dat in dien het voor deze verkiezing tot de oprichting van een zeer breed midden- blok had kunnen komen, met inbegrip van de socialisten, dit generaal De Gaul le in het stof zou hebben doen bijten. (Er zij hierbij aan herinnerd dat een van de voornaamste punten waarover de door Gaston Defferre beoogde federa tie is gestruikeld, de kwestie van de staatssubsidies voor het bijzonder d.w. z. in feite het katholieke onderwijs is geweest. En zeker heeft ook in deze pre sidentsverkiezing een rol gespeeld dat katholieke kiezers van een overwin ning van Mitterrand en zijn linkerzijde het verlies duchtten van de door het bijzonder onderwijs sinds enige jaren genoten aanzienlijke staatssubsidies.) I Advertentie) Advertentie) Barteljorissti Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telet (020) 22 35 96 Amsterdam (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 20 dec. Per 1 januari zullen de salarissen van het overheids personeel met vijf procent worden ver hoogd. Later zal een aanvullende sala risverhoging volgen op grond van de nacalculatie van de feitelijke ontwikke ling van de lonen in het bedrijfsleven. Aldus de regering bij monde van mi nister Smailenbroek zaterdag beslist tijdens de laatste bespreking met de ambtenarenerganisaties over de salaris verhoging voor 1966. Uit de besprekin gen is overigens gebleken, dat de re gering de ambtenaren een verhoging van 6,5 procent had willen geven, maar dan zonder nacalculatie. De besluiten over de verbeteringen ln de rechtspositie van het overheidsper soneel zijn zonder instemming van de ambtenarenorganisaties genomen. Dat heeft de ambtenaren een nadeel be zorgd van 0,5 procent per 1 januari, want de salarisverhoging zou dan 5,5 zjjn geweest, als de organisaties zich akkoord zouden hebben verklaard met de zienswijze van de regering over een paar andere wensen van de organisa ties Een van die wensen is: een mini mum vakantietoeslag van 600 en f 50 vakantietoeslag extra per kind. De re gering heeft verklaard hier thans niet bereid toe te zijn De andere wens is alsnog de 1,5 pro cent salarisverhoging, die minister Toxo- peus de ambtenaren vorig jaar heeft onthouden, op grond van de redenering dat die 1,5 procent toen bedoeld was als compensatie voor de verhoging van de AOW-premie, die de ambtenaren niet betalen. Minister Smailenbroek heeft daar nu niet op willen ingaan, maar wel toegezegd daar .voor 1 juli nader over te willen overleggen. Over de salarisverhoging lagen wens en bod in de besprekingen aan vankelijk als volgt. De ambtenaren- organisaties wilden 6,5 procent plus nacalculatie. De regering wilde ook 6,5 procent geven, maar dan géén nacalculatie. In de loop van de be sprekingen is de regering met de na calculatie akkoord gegaan, maar dan met een verhoging per 1 januari van 5 of 5,5 procent. Het resultaat van de besprekingen: maar vijf procent per 1 januari en geen inwilliging van de wens inzake de vakantietoeslag en voorlopig ook niet inzake de 1,5 procent van Toxo- peus, wordt van de zjjde van de amb tenarenorganisaties „zeer onbevredi gend" genoemd. Van die zijde wordt erop gewezen, (Advertentie) dat er bovendien niets is bereikt inza ke de achterstand, die er volgens de organisaties is in de salariëring van de '.agere en middelbare ambtenaren en inzake een minimum-salaris. Wel is overeenstemming bereikt over een verhoging van de vakantietoeslag volgend jaar met 2 procent, zodat deze toeslag nu 6 procent wordt. De 2 pro cent is afkomstig van de uitkering in eens, die dit jaar is gegeven. In de 5 procent salarisverhoging per 1 janua ri is de huurcompsnsatie van 1,5 pro cent inbegrepen. (Advertentie) niet duur wel heerlijk (Van onze correspondent) HILVERSUM, 20 dec. Het raadsel omtrent het verdwijnen en de dood van de 44-jarige arbeider A. P. Valk, wiens stoffelijk overschot de vorige week in een sloot in een weiland onder Houten (Ut.) werd gevonden, is opge lost. De 37-jarige zwager van de vrouw van het slachtoffer, een beroepsmili tair, korporaal eerste klasse (chauf feur) is na een bekentenis tegenover de politie, ingesloten. Hij is ter beschik king van de Koninklijke Marechaussee gesteld. De man deed dienst in de Van Helsdingenkazerne en maakte deel uit van de luchtmacht. Er waren verdenkingen tegen hem gerezen en daarom werd hjj vrijdag avond aan een verhoor door de Hilver- sumse recherche, onder leiding van hoofdinspecteur S. Hupkes, onderwor pen. De man verklaarde, dat hij Valk op de avond van 1 december had ontmoet in het centrum van Hilversum nabij het raadhuis. Het kwam daarbij tot een woorden wisseling, waarschijnlijk omdat de mi litair een bijzondere aandacht aan de dag legde voor de vrouw van Valk. Het gevolg van de ruzie was, dat Valk ernstige verwondingen werden toe gebracht. De militair ging van de ver onderstelling uit dat zijn tegenstander dood was en verborg hem onder plan ken in de tuin van zijn pension aan de Oude Enghweg. De volgende dag, donderdag 2 de cember, huurde hij een auto, en reed op de middag omstreeks 3 uur met het stoffelijk overschot in de richting van Houten waarvan hij zich van zijn slachtoffer ontdeed. Ongeveer twee weken later werd het slachtoffer ont dekt door een landbouwer. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 20 dec. Op de Eems is dit weekeinde de schelpenzuiger „Nieuweschans I", een 123 ton metend schip door het slechte weer verrast en vergaan. Het stoffelijk overschot van een van de opvarenden is aangespoeld op het Duitse waddeneiland Norder- ney. Het was dat van de eigenaar van het schip, de 42-jarige heer C. de Boer, gehuwd en woonachtig te Winschoten. De andere opvarende, de 27-jarige ge huwde O. Kroes uit Delftzij] wordt nog vermist. (Advrtentie) Advertentie) SENSATIONELE KERST-AANBIEDING Kleinbeeld reflex camera met ingeb. bel. meter voor slechts 198. Tas 25.— Slechts BEPERKTE VOORRAAD. VERKRIJGBAAR BIJ: Overveen: Bloemen- daalseweg no. 277 tel. 60753 Heemstede: Binnen weg 151 tel. 82862 Verwachting geldig tot dinsdag avond, (opgemaakt 11.15 uur) Overwegend droog weer met op klaringen, maar plaatselijk ook mist. Vanavond echter in het zuidoosten van het land nog enige regen. Zwak. ke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Dinsdag zon: 00.4616.30 WW®*, (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 20 dec. Opnieuw hebben wind en water in het afgelopen weekeinde veel moeilijkheden veroor zaakt. Storm en hevige regenval heb ben de gebieden, die na de recente overstromingen juist droog begonnen te vallen, weer blank gezet. In Zuid- Friesland en rond Meppel werd de si tuatie zaterdagnacht kritiek, toen de storm het extreem hoge boezemwater met grote kracht tegen de dijken joeg. Vijfenzestig mannen van het 47ste infanterie-bataljon uit Steenwijkerwohl werden 's nachts in allerijl naar de '.odreigde dijken van de Trijegaaster Veenpolder gedirigeerd. Met zandzak ken verstevigden zij de dijk, die het dreigde te begeven en konden zo voor komen dat an gebied van vijfduizend hectare, tussen Meppel en Heerenveen, onder water liep. Toet konden zij niet verhinderen dat er een behoorlijke hoe veelheid water de polder binnenstroom de. Een flink aantal boerderijen werd geïsoleerd. In het stroomgebied van Donge en Bergsehe Maas begaven enige kleinere dijken het en liepen veel landerijen on der. Een lid van een polderbestuur in de Biesbosch noemde de toestand daar vrij hopeloos. Vele honderden hectaren land zijn ondergelopen en het zaaigoed moet als verloren beschouwd worden. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 20 dec. Onbekende Hagenaars wellicht onder gronds werkende heemschutters hebben op eigen wijze geprotesteerd tegen de merkwaardige toestand die overheden hebben aangericht op het historische Binnenhof: het binnenplein is voorzien van talloze door kettingen verbonden paaltjes waarbinnen geprivilegieerde per sonen ministers, kamerleden en hoge ambtenaren hun auto mo gen parkeren. Alle anderen die hun auto op de parlementaire veemarkt achterlaten hebben kans op een bekeuring omdat het Binnenhof als „eigen grond" wordt beschouwd, waar slechts doorgaand verkeer wordt getolereerd Omdat niet iedereen zich hierdoor liet afschrikken zijn dezer dagen de kettingen voorzien van stevige sloten, zodat de parkeerterreintjes on bereikbaar voor anderen zijn geworden. Dezer dagen echter hebben onbekenden al teruggeslagen: een aantal sleutelgaten bleek te zijn gevuld met snel hardwordende stop verf, waardoor een uiterst moeizaam en vernederend peuteren nodig was om de wagen uit de vakken te kunnen halen. Gewacht wordt welke de volgende stap zai zijn om de parkeerprivileges veilig te stellen Sommige pessimisten verwachten dat binnen afzienbare tijd enkele hooggeplaatsten hun auto hoog en droog in de Ridderzaal zullen mogen stallen. De Gaulle blijlt. Maar zijn positie, die hij tot voor enkele weken onaan tastbaar achtte, is wezenlijk ver anderd. Dat hij niet meer de pretentie kan hebben de gedachten en ge voelens van de hele natie te vertolken is reeds bij de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gebleken en dit werd in de uitslag van de her stemming van gisteren bevestigd. Weliswaar kreeg bij meer dan de Helft van de geldige stemmen, maar minder dan de helft van de in- geschreven kiezers nam de moeite zich voor de generaal uit te spreken. De gaullisten kunnen uit de ver kiezingsuitslag dus niet afleiden, dat hun leider gesteund wordt door de meerderheid van het Franse volk. Zij hebben dan ook reden beducht te zijn voor de parlementsverkiezingen van begin 1967, die de gaullistische positie aanzienlijk verder zouden kun nen verzwakken. In die zin kan men die komende verkiezingen de derde ronde van de presidentsverkiezingen noemen. Het Franse volk heeft niet met De Gaulle willen breken. Ongetwijfeld hebben vooral oudere Fransen zich van steun aan Mitterrand laten weer houden door hun herinneringen aan het vooroorlogse volksfront en aan de toestanden in de na-oorlogse Vierde Republiek. Het feit dat Mitterrand zich de hulp van de communisten liet aanleunen, heeft hem stemmen gekost van anti-communistische kiezers. De kandidaat van links, die zich late^ de kandidaat der republikeinen noemde, had een aantrekkelijk pro gramma, maar velen zullen zich af gevraagd hebben, of hij die fraaie plannen ook waar zou kunnen maken, gezien de zeer gemengde samenstel ling van zijn aanhang. De Gaulle heeft Mitterrand ver slagen. Maar men kan nauwelijks van een gaullistische verkiezingsover winning spreken. Een van de grote gevolgen van de beide verkiezingsuit slagen is. dat de generaal niet meer eenvoudig zal kunnen bepalen wie hem tezijnertijd in het Elysée moet opvolgen. Pompidou is niet meer zo duidelijk de kroonprins. Het gaullis tisch bewind is voorlopig gehand haafd, maar voor hoe lang nog? Voor ons Nederlanders is de be langrijkste vraag of De Gaulle nu zijn Europese, ol liever gezegd zijn anti-Europese politiek zal wijzigen. De Europese bondgenoten van Frank rijk weten, sinds de presidentsver kiezingen, dat die politiek van de generaal niet de instemming heeft van zijn landgenoten. Dat zal van invloed zijn op de houding van die bondgenoten in hel verdere Europese overleg met Frankrijk Maar zal de generaal zelf ook zijn conclusies trekken? Blijkens uitlatingen van zijn ministers zou hij weinig geneigd zijn Frankrijks koers in Europa te ver anderen. Maar als men verder in de toekomst ziet. daagt er hoop voor Europa. Vooral het jonge Frankrijk, dat zich voor een deel achter Lecanuet schaarde, heeft zich voor een werkelijk verenigd Europa uitgesproken. Met grote instemming heeft Lim burg, en meer speciaal de Mijnstreek, de regeringsmaatregelen ten aanzien van de problemen rond de mijn industrie begroet. Terecht, want werkgevers én werknemers hebben al bun, via de mijnindustrieraad. bij her haling naar voren gebrachte wensen en verlangens ingewilligd gekregen. Toch is lang niet iedereen even enthousiast en tevreden. Een groot aantal werknemers maakt zich zorgen over een gevoelige in- komstenvermindering. Goed betaalde ondergrondse mijnwerkers kunnen bij tewerkstelling in andere bedrijven niet langer rekenen op hun huidige beloning. Sommige werkgevers zijn bevreesd voor een groot personeels verloop bij de mijnen, welke niet gesloten worden. Een gegarandeerd bestaan van tien a vijftien jaar biedt in de ogen van menige jonge arbeider immers te weinig perspectieven voor de toekomst. Bepaalde industrie gebieden in Limburg, o.a. Maastricht en omgeving, alsook het land van Venlo. waarover in de nota niel ge sproken wordt, voelen zich bij de Mijnstreek achtergesteld. Zonder deze en andere problemen te willen bagatelliseren, menen wij toch de aangekondigde regerings maatregelen als een groot goed voor Limburg te mogen bestempelen. De heersende onrust ten aanzien van de toekomst van de Limburgse Mijnstreek is niet langer gerechtvaardigd. Er is (Vervolg op pagina 6, eerste kolom)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1