Hanoi: Geen poging onderhandelen met Teruggeschrokken voor Westerse puhlikaties? tot Over 5 jaar loopt verkeer in steden volledig vast B.B. aan oog gewond GOLDEN FICTION FILTER Pax Christi moet met de Praagse Vredes conferentie spreken Diplomatieke betrekkingen Japan-Z. Korea Commerciële banden met Indonesië nu reeds zeer goed VN bepleiten soevereiniteit voor Cyprus <cQ- Voor filterrokers met een eigen stijl VREDESBOODSCHAP PUUR VERZINSEL Indonesië zal de banden met China nauwer aanhalen VOORZITTER WEGTRANSPORT V ervoerskosten 4 a 5% hoger Tijdens gedrang op de Broadway AR wil tijdig overleg vóór massa-ontslag Jaar gevangenis straf voor broer van don Carlos Weer schip klem onder brug Gladheidsmelders worden voor onze wegen beproefd Mr. H. v. d. Kallen ridder Gregorius de Grote GOLDEN FICTION Historicus profManning meent: Mr. Schiff met vakantie hier Helder se politie speurt naar elf jarige jongen President Soekarno: Vonnis bij verstek Da vaatwastt AEG Favorit-R w. Indonesië Deze week nieuwe regelingen voor in- en uitvoer ll Bij oma op visite MAANDAG 20 DECEMBER 1965 PAGINA 5 Brigitte Bardot temidden van het tumult op de Broadway Prijs met ingebouwde ontharder: f 1298,- Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 -/////// FILTER CIGARETTES het overhemd met de vele troeven makkelijk snel gewassen zo droog 4 nooit strijken nooit kreukèn 4 lang meegaan 4 aangenaam ventilerend 4 gecontroleerd alom verkrijggaat \^aeconMeiid J I' Mr. E. SCHIFF vs WASHINGTON, 20 dec. (AFP, Rtr, UPI) Noord-Vietnam heeft zaterdag In een radio-uitzending de berichten over een toenaderingspoging van Hanoi tot Washington „pure verzinsels" ge noemd. Volgens radio-Hanoi was het bericht van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken van vrijdag jl.. als zou president Ho Tsji-minh via Italiaanse bemiddelaars een vredes boodschap hebben gezonden „volkomen ongegrond". Het Noordvietnamese persbureau verklaarde, dat prof. La Pira, voorma lig burgemeester van Florence, verge- DJAKARTA, 20 dec. (UPI) Indone sië zal de banden met eomn unistisch China verstevigen om het kolonialisme doeltreffender te kunnen bestrijden. Dit heeft president Soekarno gisteren be kendgemaakt. De betrekkingen tussen de twee landen waren wat verslechterd na de mislukte staatsgreep van 1 okto ber en de daarop volgende akties tegen communistische organisaties in Indo nesië, die volgens Chinese verklaringen werden ondernomen door rechtse mili taire reactionairen. President Soekarno zei te geloven, dat solidariteit met China en zijn Noordkoreaanse en Noordvietna mese bondgenoten van belang is voor de strfjd tegen het kolonialisme, het neo-kolonialisme en het imperialisme. um- eigen zeld van prof. Primicerio van de versiteit van diezelfde stad, op initiatief naar Hanoi was gekomen om zich van de toestand in Vietnam op de hoogte te stellen. Hij had tijdens zijn bezoek de wens geuit door president Ho Tsji-minh en premier Pham Van- dong te worden ontvangen. Deze lei ders vertelden de Italianen, dat er slechts een politieke oplossing van het vraagstuk-Vietnam mogelijk is als de Amerikaanse regering de vier punten, die door de Noordvietnamese rege ring als enige basis voor een regeling van het conflict zijn genoemd, aan vaardt en daadwerkelijk uitvoert. De interpretatie, die het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken aan de peilingen van de voormalige burge meester van Florence had gegeven (en die zij via de voorzitter van de Algey mene Vergadering van de VN, Fanfani, had ontvangen), was volkomen uit de lucht gegrepen, aldus radio Noord-Viet- nam. Kringen rond het Witte Huis heb ben inmiddels de vrees geuit, dat de publikatie van de brieven van Fanfa ni en Rusk over het Noordvietname se onderhandelingsaanbod Hanoi om propaganda-redenen zal dwingen ,,nee" te zeggen en voor verdere con tacten terug te deinzen. Zij zeiden dat de regering genoodzaakt was haar standpunt ten aanzien van het aanbod bekend te maken naar aan leiding van een „lek" bij de VN, waardoor het blad „St. Louis Post Dispatch" vrijdag een artikel kon pu bliceren met bijzonderheden, en waarin het tevens meldde dat Ame rika het aanbod had afgewezen. De regering had het toen nuttig geacht duidelijk te maken, dat dit laatste niet het geval was. Inmiddels heb ben zowel La Pira als Primicerio verklaard dat Ho Tsji-minh wel de gelijk heeft verklaard bereid te zpn (Van onze verslaggever) UTRECHT, 20 dec. In een filip pica tegen het beleid van regering en gemeenten heeft de voorzitter van de NOB Wegtransport, de Nationale Orga nisatie voor het beroepsgoederenver- voer, de heer E. van Donkelaar, zater- (Advertentie) Het is nog niet. te laat. geef een nlatenbon of geef een nlaat! NEW YORK, 20 dec. (AFP) De Franse filmster Brigitte Bardot is zon dagmiddag hier in een ooglij derskliniek onderzocht in verband met een blessu re aan haar oog, die zij zaterdag op liep, toen een flitslamp van een amateur fotograaf uit elkaar spatte. Het incident gebeurde 's avonds voor een bioscoop op de Broadway, waar Brigitte's film „Viva Maria" in première gaat. Tijdens het gedrang om de filmster zette de bewuste fotograaf zijn flitsapparaat in werking vlak bij het gelaat van Brigit te, zodat splinters van het uit elkaar spattende lampje haar troffen. De filmster heeft gezegd, dat er geen glassplinter in haar oog is gevonden. Zij draagt nu een zwarte bril en zal dit enige dagen moeten volhouden. Vol gens de actrice zouden bloedvaatjes in haar oog het hebben begeven door de felle flits van vlakbij. dag gezegd, dat ten gevolge van de verdubbeling van het aantal personen auto's over vjjf jaar het verkeer In met name de grote steden, volledig vast zal lopen. Inderdaad beginnen de gemeenten met het oog hierop maatregelen te nemen, maar de belangen van een behoorlijke goederenvoorziening in de steden wor den hierbij over het hoofd gezien. Vele gemeenten denken niet aan het op gang houden van de goederenstroom van en naar de steden, een levensvoor waarde voor de stedelijke economie. Men sluit complete binnensteden af voor grotere vrachtauto's. Men legt bedrijfs auto's nóg verdergaande parkeerbeper- kingen op dan personenauto's. Men wil de vervoerders dwingen alle mogelijke goederen aan de rand van de steden over te slaan van grote in kleinere auto's De heer Van Donkelaar protesteerde hiertegen. Het helpt niet, meent hij; er komen dan veel kleine auto's in de stad in plaats van weinig grote. Bovendien wordt hier een groot economisch voor deel, rechtstreeks vervoer van deur tot deur, overboord gegooid. Maar aldus de heer Van Donkelaar, vele gemeenten zouden niet tot zulke pauiekoplossingen" hun toevlucht ne men, als ze meer geld kregen om de verkeersproblemen „in constructieve zin op te lossen. Dat bracht hem op een aanval op de begroting v&n minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat. De heer Van Donkelaar verwijt de regering, wél meer belasting te gaan heffen op het gemotoriseerd verkeer, maar niet evenredig meer uitgaven te doen voor aanleg van wegen en andere dingen die te doen staan voor het ver keer. „De verhogingen van verkeersbe lastingen zyn kennelijk slechts bedoeld voor de financiering van andere onder werpen van overheidszorg. De heer Van Donkelaar schatte de stijging der vervoerskosten volgend jaar 4 k 5procent. Daarbij heeft hij nog afgezien van de loonsverhoging Eer 1 april, die zijns inziens wel oog zal moeten zijn om weglopen van het personeel te voorkomen. Advertentie Het is nog niet te laat, geef een platenbon of geef een plaat! UTRECHT, 20 dec. Het centraal comité van de Anti Revolutionaire Par tij acht de bij het textielbedrijf Anker smit, in Deventer gevolgde methode van massa-ontslag waarbij de bij de zaak betrokken instanties niet werden ingeschakeld, in strjjd met de meest elementaire beginselen van een goed sociaal beleid. Ook elders dreigen naar de mening van het partijbestuur, ontslagen op gro te schaal als gevolg van het sluiten, reorganiseren, saneren of concentreren van ondernemingen. Het centraal co mité meent, dat de vrijheid daartoe niet aangetast mag worden, aangezien het bedrijfsleven in staat moet blijven zich aan de economische en technische ontwikkelingen aan te passen. Het partijbestuur stelt echter, dat ont slagaanzeggingen aan min of meer frote groepen van werknemers tijdig in e daarvoor geeigende organen van overleg moeten worden behandeld. Het centraal comité heeft Ankersmit niet met name genoemd, doch aangeduid als „een onderneming in het oosten van het land". vredesonderhandelingen over Viet nam te voeren, zonder directe terug trekking van de Amerikaanse troe pen te eisen. In Rome heeft de Paus verklaard dat „op zijn minst het voorstel voor een wapenstilstand aangenomen en in prak tijk gebracht moet worden". Hij sprak de wens uit dat op een wapenstilstand de uiteindelijke vrede mag volgen. Een minder vreedzaam en onpartijdig oor deel komt uit Moskou waar de Russi sche partijleider Brezjnev, president Podgorny en premier Kosygin in een telegram aan de leidei van het Zuid- vietnamese Nationale Bevrijdings- front als hun overtuiging uitspreken dat de Verenigde Staten in Zuid-Viet- nam op een onvermijdelijk debacle af stevenen. Volgens de Russische leiders is het front de enige wettige vertegen woordiger van het Zuidvietnamese volk. In Zuid-Vietnam heeft de regering een rebellie onder de bergstammen in het Hoogland onderdrukt. De stammen, die los staan van de Vietcong, eisen o-rotere zelfstandigheid. Voorts is za terdag bekendgemaakt, dat Amerr kaanse B-52 bommenwerpers de Ho Tsji-minh route in Laos hebben gebom bardeerd Via deze route, die door de oerwouden en de bergen loopt, voeren de rebellen vanuit Noord-Vietnam troe pen en materieel aan. (Advertentie) Het ls nog niet te laat. geef een nlatenbon of geef een nlaat! PARIJS, 20 dec. (DPA) Een krijgs raad in Lyon heeft prins Sixtus Henri van Bourbon-Parma wegens dienst weigering bij verstek tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Bovendien werden zijn bezittingen in Frankrijk in beslag genomen. De in 1940 in de Franse stad Pau geboren prins had geen gehoor gegeven aan een oproep voor militaire dienst. Hij bevindt zich in Spanje, waar hij kortgeleden uit het Spaanse vreemde lingenlegioen werd ontslagen, waarin hij naar men vermoedt dienst had om uiteindelijk de Spaanse nationaliteit te kunnen verkrijgen. Prins Sixtus is een broer van Don Carlos, echtgenoot van prinses Irene. UTRECHT, 20 dec. Zaterdag is weer een schip vastgevaren onder de spoorbrug over de IJssel bij Zutphen. Vorige week zondag bleek dezelfde brug ook al een sta in de weg voor een schip. Het verschil met toen was evenwel dat de brug vanmiddag geopend was. Wellicht is het klemvaren ditmaal be ïnvloed door een rukwind. De rijkswa terstaat heeft het schip losgetrokken, maar twee treinen moesten in die tijd voor de brug keren. (Advertentie) Het ls nog niet te laat. geef een platenbon of geef een plaat! DEN HAAG, 20 dec. —De commis sie gladheidsbestrijding van rijkswater staat gaat deze winter proeven nemen met enkele gladheidsmelders. Twee van deze apparaten hebben zo blijkt uit een artikel in het ANWB-tijdschrift „Verkeerstechniek" inmiddels een plaats gekregen. Eén is er geplaatst in rijksweg 23, in het gedeelte van de rondweg om Amersfoort ter hoogte van de kruising met de rijksweg Amersfoort-Wouden- berg en de andere is opgesteld op de IJsselbrug in rijksweg 12 onder de ge meente Westervoort. Uit de proeven zal o.a. moeten blij ken op welke wijze het mogelijk is het verkeer te waarschuwen, hetzij door een signaallamp, hetzij door een bord met verlicht opschrift „Gladheid". Met de laatste methode is in het buiten land geen gunstige ervaring opgedaan. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 20 dec. Mr. H. A. M. van der Kallen is benoemd tot ridder in de orde van St. Gregorius de Grote. Dit vanwege zijn vele verdiensten voor de katholieke jeugdbeweging in het al gemeen en voor de katholieke verken ners in het bijzonder, van welke laatste organisatie hij, na sinds 1930 diverse functies te hebben bekleed, thans dio cesaan commissaris is in het bisdom Rotterdam. De benoeming werd hem za terdagmiddag bekend gemaakt door de hoofdaalmoezenier van de verken ners H. J. M. Bary tijdens de preek van de H. Mis, die tot intentie van de heer Van der Kallen in de kapel van het St. Aloysiuscollege werd opge dragen. Nadat mevrouw Van der Kallen haar man de versierselen van de pauselijke onderscheiding had opgespeld nodigde pastoor Bary de vele aanwezigen uit tot het zingen van een „Lang zal hij le ven". Hieraan werd aanvankelijk enigs zins aarzelend gehoor gegeven. Niet omdat men niet achter de wens zou staan, maar omdat men even moest wennen aan het idee dat dit lied ook onder de Mis gezongen kon worden. De schroom was echter spoedig overwonnen en al gauw schalde het niet-liturgische feestlied door de kapel, gevolgd door een spontaan applaus. Na de H. Mis werd Hein van der Kallen door velen van zijn vrienden uit de verkenners-beweging toegesproken. Zo werd het woord gevoerd door de hoofdcommissaris, de heer H._ Post (,,u bent altijd uzelf weten te blijven door de heer J. van Schijndel, met wie hij in 1937 op de jamboree in Vogelen zang de dagelijkse kampkrant had ge maakt en door de minister-president in deze omgeving aangesproken met Jo Cals, oud-commissaris bij de verkenners en thans vriend van de heer Van der Kallen. Ook werd gesproken door pas toor Pim Froger, een van de grond leggers van het katholieke verkennen in Nederland. Met behulp van op de band vastge legde stemmen van oude vriendeii en van projectie van oude foto's werd een greep gedaan uit het langdurige verkennersleven van commissaris Van der Kallen. In zijn dankwoord citeerde deze met instemming een conclusie uit een recente wetenschappelijke scriptie van de diocesaan aalmoezenier Vuisma die betrekking heeft op de toekomstmo gelijkheden van het verkennen: „Je moet geen boom omhakken, die nog weldadigde schaduw geeft' (Advertentie) (Advertentie) Ziumw///rfi m/if/jmmmummw. DJAKARTA, 20 dec. (UPI) In de komende week zal de Indonesische re gering nieuwe regelingen voor de im- en export en nieuwe wisselkoersen voor buitenlandse valuta bekend maken, zo heeft Sjairoel Saleh, de derde plaats vervangend premier van Indonesië ver klaard. Indonesië onderhandelt momenteel met Japan over een kort lopend krediet van zes miljoen dollar teneinde in de vasten tijd textiel te kunnen invoeren. In deze periode ontvangen zowel mohammeda nen als christenen hun jaarlijkse gratifi caties die men pleegt te besteden voor de aankoop van nieuwe kleding en an dere noodzakelijke levensbehoeften. (Van onze verslaggever) DEN BOSCH, 20 dec. Op een open bare bijeenkomst van de Nederlandse Pax Christi-beweging heeft prof. dr. A. Manning zaterdag de vraag gesteld of Pax Christi bereid is contacten te leg gen met de Praagse Vredesconferentie. Onze belijdenis van bereidheid tot ge sprek en hulp zou tot optreden moeten voeren. Sommige kaders moeten dan verbreed worden en enkele taboes af geschaft, aldus de Nijmeegse histori cus. Tot voor kort was ons denken over reclassering progressiever dan on ze houding tegenover figuren van de genoemde vredesconferentie, die mee lopers heetten of naïeve slachtoffers van het communisme. „Maar kunnen ook wij niet „infiltre ren"? Het is een lastige weg, maar is een serieuze poging om die te betreden niet het enige wat er opzit? Is Pax Christi alleen bedoeld als een groep die in de wachtkamer van de wereld mediteert over het vraagstuk of durft ze echt op weg?" Een van de redacteuren van het re- (Advertentie) cente Pax Christi-rapport, de heer G. Ruygers typeerde het stuk als een weg wijzer in het nieuwe land dat de mens heid is binnengetreden: dat van de kernsplitsing, waar de wegwijzers van gisteren geen richting meer aangeven. Wij moeten meepionieren, geen katho liek kan aanvaarden dat hjj alleen door zijn christendom gedoemd zou zijn om mee te zeulen in de achterhoede, aldus de heer Ruygers. Sprekend van Europa stelde hij, dat de idee van' een derde ttiacht in het atoomtijdperk achterhaald is. Als Euro pa er vrijwillig van zou afzien een zelf standige kernmogendheid en de vrij- komende gelden zou besteden aan vreedzame toepassing van kernenergie ter oplossing van het armoedeprobleem in de wereld zou zijn veiligheid dezelfde zijn als nu en zou het in weinige jaren zjjn positie in de wereld hebben terug gewonnen. De voorzitter van de Nederlandse af deling, kardinaal Alfrink «4 o.a., dat het rapport dat juist voor de vierde zitting van het Concilie was verschenen hem persoonlijk bij de discussie grote diensten heeft bewezen en dat de visie en stellingen ervan overeenstemmen met wat het Concilie in Schema 13 heeft gesteld. Kardinaal Alfrink vertelde dat hem onlangs op een persconferentie was ge vraagd hoe hü president kon zijn van de Katholieke Vredesbeweging en te gelijk legerbisschop. Die combinatie roept alleen maar vraagtekens op als men uitgaat van de gedachte dat een leger er per se voor de oorlog is en een gevaar vormt voor de vrede. Maar een leger kan ook een positieve bijdrage le veren aan de handhaving van de vrede en de legerleiding zal ervan overtuigd moeten zijn dat handhaving van de vrede eerder haar taak is dan de voor bereiding van een oorlog. Het Departe ment dat vroeger „Oorlog" neette is al omgedoopt in „Defensie" Mis schien moeten wij gaan sprenen van een Departement van de Vrede, aldus de kardinaal die in deze geest een wel kom toeriep aan de minister van De fensie. SEOEL, 20 dec. (AFP) Na veertien jaar moeizaam onderhandelen hebben Japan en Zuid-Korea zaterdag officieel diplomatieke betrekkingen aangeknoopt. Op een plechtige bijeenkomst in Seoel Wisselden de Zuidkoreaanse minster van buitenlandse zaken, Lee Ton-Won. en zijn Japanse ambtgenoot Sjiina de ratificatie-oorkonden van het verzoe ningsverdrag tussen beide landen uit. (Advertentie) Het is nog niet te laat, geef een platenbon of geef een plaat! DEN HELDER, 20 dec. Het ge hele politieapparaat van Den Helder met speurhonden en hulp van de ma rine is zaterdag en zondag op zoek ge weest naar de elfjarige Harry Looy- sen uit deze stad, die ondertussen rus tig op bezoek was bü zjjn grootouders in Hilversum. Harry was zaterdagmiddag om één uur naar een vriendje gegaan. Toen hij 's avonds om half acht nog niet boven water was, werden zijn ouders ongerust en namen zij de politie in de arm met het verzoek de jongen op te sporen. Zondagmiddag werd via de radio een opsporingsbericht uitgezonden, dat de rootouders van Harry ter ore kwam. ijj belden op met de mededeling dat de jongen bij hen had geslapen. Zij wisten niet beter, of de jongen was met toestemming van zijn ouders naar Hilversum gekomen om een nachtje te logeren. Zondagmorgen om half elf had Harry de trein naar huis genomen en 's middags om kwart voor drie ar riveerde hij in Den Helder. Aan de po litie, die hem op het station opwachtte, biechtte hij op een bankbiljet van 25 gld. van zijn moeder te hebben wegge nomen om de treinreis te kunnen beta len. SCHIPHOL, 20 dec. „In het com merciële vlak gaat het reuze goed, evenwel, de „30 september-beweging" heeft wel enige vertraging gebracht." Dit zei de met vakantie en voor be sprekingen in Den Haag uit Djakarta gekomen ambassadeur mr. E. L. C. Schiff, tijdens een vraaggesprek, zater dag op Schiphol. Hij toonde zich te vreden over de ontwikkeling van da vriendschapsbanden. De belangrijkste gebeurtenis van zijn ambtsjaar noemde mr. Schiff de bij eenkomsten in augustus en september van de delegatie-Blom met de Indone sische delegatie onder leiding van da heer Ponsen over de „hangende finan ciële problemen". „Hier is een nieuw uitgangspunt gevonden om deze pro blemen een definitieve oplossing te ge ven. Dit is in de bilaterale verhoudin gen een van de belangrijkste punten geweest". Mr. Schiff meent, dat de positie van mr. Soebandrio als eerste vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken onveranderd sterk is ondanks de be noeming van de drie plaatsvervangen de commandanten van de K.O.T.I. het opperste operationele commando. „Men mag dit niet uitleggen ais een nederlaag voor dr. Soebandrio", aldus de ambassadeur, die ook overtuigd is van de onveranderde positie die presi dent Soekarno in Indonesië inneemt, ondanks de „30 september beweging". Direct politieke zaken zjjn er tus sen Nederland en Indonesië eigenlijk niet. Het gaat om het herstel van het vertrouwen dat voor een belangrijk deel in de emotionele sfeer ligt. Ook op het punt van de culturele betrek kingen is het motto: „Langzaam aan een hecht fundament opbouwen voor de toekomst". Als voorbeeld van een succesvolle bij drage van het Nederlandse bedrijfsle ven noemde de ambassadeur de scheepswerf van Verolme. Hij heeft de indruk, dat het Friendship project op een laag pitje staat. „Maar het fijne weet ik er ook niet van. Het zal er van afhangen hoe men in de Indonesi sche planning de bouw van een vlieg tuigfabriek inpast. Een maand geleden hebben de Indonesiërs besloten dat di recte levering van vliegtuigen een prioriteit zal krijgen boven de bouw van een fabriek. Eigen vestigingen vor men behoort niet meer tot de moge lijkheden. Maar de samenwerking in het economisch en technisch vlak is voor beide partijen bijzonder nuttig ge bleken. NEW YORK, 20 dec. (AFP) De Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft zaterdag een resolutie van de politieke commissie goedgekeurd waarin wordt gezegd, dat Cyprus alge hele soevereiniteit en volledige onafhan kelijkheid zou moeten genieten zonder inmenging of bemoeienis van buiten af. De resolutie, die door de Algemene Vergadering met 47 tegen vijf stemmen bij 54 onthoudingen werd goedgekeurd, doet een beroep op alle landen zich te onthouden van elke inmenging en de soevereiniteit, eenheid, onafhankelijk heid en territoriale onschendbaarheid van de republiek Cyprus te respecteren. NICOSIA. De zestigjarige generaal Koendera Thimayya, de bevelhebber van de vredestroepenmacht van de Ver enigde Naties op Cyprus, is zaterdag ilotseling in Nioosia overleden na een .artaanvaL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5