Maurits te: as NOG 9 DAGEN Vermoeid maar kerngezond Verveling bedreigde moreel astronauten Borman en Lovell M^RKLIN Wagen kantelt; jongen gedood J. Ruiter, ere lid NATU moe van maagzuur? Actief thuisfront voor twee missionarissen Kard. Wyszynski verdedigt zich ,,/fc heb nooit iets goeds over mezelf Tomatensoep moet van «sëhifc zijn EEN NIEUWE SOF v GEFELICITEERD POLISHOUDERS VAN'DEWAERDYE' De Waerdye Kard. Alfrink: Sobriëtas heeft nog een taak JSC 2SC 21 22 23 24 *5 27 28 29 30 31 PREEK IN PAROCHIEKERK Ir. Kooi] nieuwe voorzitter VPRO Op jubileumcongres UW TV, RADIO OF GRAMMOFOON -J -IW GOEDKOPER! Gezondheidscentrum maar geen ziekenhuis in Didam Geen tijdslimiet 4 mb tsaanvaarding Kardinaal Alfrink viert Vredes-Mis in Rotterdam MAANDAG 20 DECEMBER 1965 PAGINA 6 Vèn kam op lüÖöTfrlag] W/0 1166111 natuur-grtfze Wees goed voor uzelf (en uw maag) NU MET GRATIS SPELDJE! J Negen jaar lang behoort U tot de pioniers in Nederland. U had het inzicht om Uw levensverzekering te koppelen aan aandelen bezit. U bestrijdt daarmee de sterke ontwaarding van de gulden. Negen jaar lang hebt U de resultaten van „De Waerdye" kunnen volgen en U hebt gezien, dat in deze periode de Waerdyepolis 56% meer waard is geworden, terwijl de waardevermindering van de gulden 27% bedroeg. Nu gaan anderen de sterk groeiende Waerdye volgen. Wij zijn er trots op, want het bewijst dat U en vele verzekerings adviseurs en wij gelijk krijgen. Ieder die nog dit jaar een levensverzekering op basis van belegging in aandelen wil sluiten - fiscale premie-aftrek f 5.000.- per jaar - kan dit alleen doen bij „De Waerdye". Men heeft dan een polis die de voordelen van levens verzekering en aandelen in zich verenigt. Neem contact op met Uw verzekerings-adviseur, of bel „De Waerdye" Rotterdam 010-111720 t/m 111732, Amsterdam 020-230729 en 241950, Den Haag 070- 112241, Assen 05920-2250, Almelo 05490-7535, Twello 05701-1214, Gendt 08802-742, Utrecht 030-37489, Breda 01600-44465, Eindhoven 04900-61159, Veld hoven 04995-3107, Heerlen 04440-4624. (nog) de enige levensverzekeringmaatschappij op basis van belegging in aandelen. ds (Vervolg van pagina 1) weer plaats voor een reëel vertrouwen. Geen vermetel vertrouwen evenwel. Limburg doet er goed aan zicb dil wél te realiseren. Met de toegezegde regeringssteun zijn namelijk niet alle problemen opgelost. Er valt nog genoeg te doen door de Limburgers zelf. Het is te Kopen, dat zij daarbij bet advies van de minister van Economische Zaken om „geen krui- melpolitiek" te voeren ter harte zullen nemen. Misplaatst chauvinisme speelt nog te vaak een rol, wanneer het er om gaat grootse projecten te realiseren. Niet zelden kwamen urgente voor zieningen niet tot stand vanwege verbeten intercommunaal touwtrek ken. Derhalve geen kruimelpolitiek bij het opstellen van een welover wogen prioriteitenschema voor heel Limburg en geen ongezond lokaal patriotisme bij de noodzakelijke her indeling van gemeenten. De gesignaleerde kruimelpolitiek speelde de Limburgse pers, onder aanvoering van „het Limburgs Dag blad ook danig parten toen zij bij het begin van dit jaar onze tijdige informatie over een mogelijke sluiting van Staatsmijn „Maurits" als onver antwoorde berichtgeving kwalificeer de. V an sluiting van de .Maurits" was immers, volgens de regionale Limburgse pers geen sprake (Van onze correspondent) UTRECHT, 20 dec. „Er is nauwe lijks aan te twijfelen, dat Sobriëtas in de samenleving nog een taak heeft. Niet alleen vanwege het na te stre ven christelijk ideaal van matigheid, maar ook omdat we juist in een tijd le ven, die door de veranderingen en vooruitgang van het leven aparte no den met zich meebrengt. Door de moge lijkheid van de mens bij de ontwikke ling van de techniek zich snel te ver plaatsen is gebruik van alcohol weer een vraagstuk geworden." Deze woor den sprak kardinaal Alfrink zaterdag op een congres van de katholieke matig- heidsbeweging Sobriëtas ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan. Ook staatssecretaris dr. A. J. M. Bar- tels zei terdege nog een alcoholvraag stuk te zien, dat zo zette hij uiteen, kwa litatief en kwantitatief verschilt van omstreeks 1900. „Indien de alcohol be perkt zou blijven tot een matig gebruik bij belangrijke gebeurtenissen, zou er feen sprake zijn van een alcoholpro- leem. Men zou er dan zelfs een zin volle functie aan kunnen toekennen: accompagnement van de ontmoeting, het gesprek, de vreugde en het feest." De staatssecretaris voegde eraan toe, dat de vrees van toeneming van drankmis bruik door stijging van het drankver- bruik niet denkbeeldig is. Hij wees voor al op de bedreiging van de jeugd door toenemend drankgebruik. De voorzitter, de heer A. G. van Schaik installeerde de burgemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich, een fervent Sobriëtas-man en een van zijn voorgangers, als ere voorzitter. Namens de Ariënsvereniging werd een gift van vijf duizend gulden gegeven voor het Anthonie Pijperfonds, dat be stemd is voor preventie en voorlichting. VERENIGDE STATEN, Ex-presi- dent Eisenhower, die vijf weken gele den door een hartaanval werd getrof fen, heeft het Walter-Reed ziekenhuis in Washington verlaten. Eisenhower, die naar zijn huis in Gettysburg ver trok, zei: „Ik voel me best". (Rtr). (Advertentie) CEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER OECEMBER OECEMBER DECEMBER 52012 A. (Van onze ruimtevaartmedewerker) DEN HAAG, 20 dec. De Gemi- ni's-6 en -7 hebben elkaar zaterdag op nieuw ontmoet. Nu echter zonder be manning en niet in de ruimte, maar aan boord van het reusachtige vlieg- deksehip „Wasp". Met dit tweede ren- dez-vous binnen enkele dagen wat minder spectaculair overigens dan de ontmoeting van vorige week woensdag kwam een eind aan de volkomen geslaagde marathon-vlucht van de as tronauten Frank Borman en James Arthur Lovell, een vlucht die van start tot landing precies 330 uur, 35 minu ten en 33 seconden heeft geduurd. Iu totaal heeft de Gemini-7 een afstand van meer dan negen miljoen kilometer ruimte afgelegd. Verreweg het belangrijkst was echter de conclusie van de NASA-dokioren aan boord van de „Wasp" nadat ze Borman en Lovell aan een eerste medisch onderzoek had den onderworpen: het tweetal bleek kerngezond te zijn en in een uitsteken de lichamelijke conditie te verkeren. Om 14.28 uur had Frank Borman de vier remraketten van de Gemini-7 achter elkaar afgevuurd, waardoor de cabine zijn baan om de aarde verliet en aan de terugreis begon. Het was precies 5 minuten en 36 se conden over drie (Ned. tijd) toen het door de geweldige wrijvingshitte ge blakerde toestel in zee plonsde, op slechts veertien kilometer van de aangewezen landingsplaats en onge veer negentien kilometer van het vliedekschip „Wasp" dat de astro nauten en hun cabine aan boord zou nemen. Daarmee wonnen Borman en Lovell min of meer tegen de ver wachtingen in de weddenschap met Schirra en Stafford, die bijna twee dagen eerder hun Gemini-6 op ruim twintig kilometer afstand van de Wasp in de Atlantische Oceaan hadden gedeponeerd. Het was de tot dusver nauwkeuringste landing met een Gemini-cabine. Maar in tegenstelling tot de beman ning van de Gemini-6 wilden Borman en Lovell kennelijk geen minuut lan ger aan boord van hun ruimteschip blijven dan strikt noodzakelijk was. Ze verzochten met een hefschroefvliegtuig naar de Wasp te worden overgevlogen, werden op hun wenken bediend en streken korte tijd later neer op het ontruimde dek van de Wasp, waar de scheepsband opnieuw het Anchors away liet horen. Frank Borman was de eerste die uit de wentelwiek stapte, meteen gevolgd door zijn collega „Jim" Lovell. Bij de blonde Borman viel weinig van een baard te bespeuren, althans op een af stand, maar de zwarte baard van Lo vell gold gemakkelijk voor twee. De vrees dai de beide mannen na veer tien dagen gewichtloosheid plotseling weer volledig onderworpen aan de aardse zwaartekracht letterlijk door de knieën zouden gaan bij hun aan komst op het vliegdekschip, bleek on gegrond te zijn. Ze verklaarden welis waar wat „stijve knieën en zware be nen" te hebben, maar liepen toch in flinik tempo de ruimtehelmen ach ter in de nek geschoven over de rode loper om zich te melden bjj de commandant van de Wasp. (Advertentie) het oudste en meest verkochte merk voor electrische treinen! (Van onze correspondenten) DEN HELDER, 20 dec. De 14-jari- ge Willem van den Beidt uit deze plaats i9 hier zaterdagmiddag met zijn hoofd onder een driewielige motorcarrier te rechtgekomen en overleden. Het voer tuig werd bestuurd door een 16-jarige jongen, die voor zijn vader bestellingen moest rondbrengen. Het slachtoffer mocht daarbij helpen. Bij een bocht naar links kantelde het wagentje. De jongen sprong eraf, maar kreeg de wa gen op zich. HEEMSTEDE De 73-jarige wedu we A. de Ruyter-Meyere uit deze plaats is hier zaterdagavond dodelijk veronge lukt toen zij bij het oversteken van de Heemsteedse Dreef door een auto werd §egrepen. De weduwe die slecht ter een was, droeg over haar hoofd een plastic regenkap, waardoor zij een uit Haarlem naderende auto waarschijnlijk niet heeft opgemerkt. DEN HAAG - Op de Kerkdijk in Hoge Zwaluwe is de 52-jarige mevrouw M. Pauls-Hermes uit deze plaats bij een verkeersongeval om het leven geko men. Zij werd aangereden door een achterop komende personenauto en overleed enige ogenblikken daarna. FIJN AART Gistermiddag is hier een personenauto door onbekende oor zaak tegen een boom gereden. De be stuurder, de 27-jarige H. Tak uit Oud gastel werd op slag gedood. RIDDERKERK Zaterdagnacht is de 24-jarige fabrieksarbeider A. Cal- laars uit Veghei hier om het leven ge komen, toen de auto waarin hij zat door een plotselinge windstoot van de weg ad geraakte en tegen een boom botste. DE BLESSE Zaterdagmorgen ls de 66-jarige mevrouw L. de Boer hier voor haar woning bij het oversteken aange reden door een personenauto, waarbij zij zo zwaar werd gewond dat zij enige tijd later in een ziekenhuis te Heeren veen overleed. LAREN In een ziekenhuis alhier is gisteren het zestienjarige meisje Linda Heike uit Huizen overleden. Za terdagavond werd zn, liggend naast haar bromfiets, op de weg gevonden. Zij bleek een dubbele schedelbasisfrac- tuur te hebben opgelopen. De oorzaak van haar vai is niet bekend. KARLSRUHE De 19-jarige mej. M. Waterman uit Ulvenhout is zaterdag bij een auto-ongeluk in de nabijheid van Rastatt in Baden om het leven geko men. De auto waarin zij zat was op de autoweg Bazel-Karlsruhe geslipt en in botsing gekomen met een achterop komende auto. (Van onze correspondent) DIDAM, 20 dec. De rürecteur-ge- neraal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, prof. dr. R. Kruizinga is van mening dal het Di- damse ziekenhuis in zijn huidige vorm en opzet niet gehandhaafd kan blijven. Hij heeft deze mening 'te Kennen e- geven in een gesprek met het tweede acti-comité voor het behoud van het katholiek ziekenhuis in Didam Prof Kruisinga basseert zijn mening op ra; porten en adviezen van een aantal des kundigen. Hjj verklaarde voor Didam wèl mogelijkheden te zien in de reali sering van een gezondheidscentrum. De begroeting aan boord van de Wasp waar slechts korte tijd later ook de cabine zélf met het kostbare film- en fotomateriaal, en de bandopnamen on derdak kreeg was hartelijk, maar kort. In de ziekenboeg van het vlieg dekschip was alles al in gereedheid ge bracht voor een eerste medisch onder zoek van de astronauten. Ze bleken een lichte bloedarmoede te hebben opgelo pen en door vochtverlies aan gewicht te hebben ingeboet, maar dat hadden de doktoren eenvoudig niet anders ver wacht. De belangrijkste conclusie was dat goed getrainde mannen ook een ruimtevlucht van veertien dagen zon der blijvende nadelige gevolgen voor lichaam en geest kunnen doorstaan. De chef-arts van de Amerikaanse as tronauten, dr. Charles A. Berry, die de conditie van Borman en Lovell veer tien dagen achtereen nauwlettend in het oog heeft gehouden vanuit het hoofdcontroleoentrum in Houston (Te xas), was uiterst tevreden. „Er is geen tijdslimiet voor ruimtevluchten, als we er maar in slagen de astronauten wat meer comfort te verschaffen", aldus dr. Berry. Veel aandacht zou naar zijn mening nog moeten worden besteed aan de samenstelling van de menu's en aan de ontspanning van ruimtevaarders tijdens langdurige vluchten. Borman en Lovell hebben naar muziek kunnen luisteren die door de grondstations werd uitgezonden (van marsen en jazz tot Dvorak en Baeh...) en konden desgewenst ook gaan lezen in een paar pocketboeken die ze had den meegenomen, maar toch begon ten slotte ook voor hen reeds de verve ling een bedreiging van het moreel te vormen. Maar men heeft zeker nog tot 1980- '85 de tijd om naar „kosmische ont spanningsmogelijkheden" te zoeken. Het duurt namelijk nog wel vijftien tot twintig jaar voordat kan worden be gonnen met het zenden van bemande ruimteschepen naar de planeten Venus en Mars. Maar expedities die dat jéren worden dan ook in beslag zullen UTRECHT, 20 dec. De algemene raad van de Nederlandse Amateur To neel Unie heeft in zijn zaterdag in Utrecht gehouden vergadering de schei dende penningmeester, de heer J. Rui ter uit Amsterdam, wegens zijn grote verdiensten benoemd tot erelid van het hoofdbestuur. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de NATU dat een dergelijke eretitel wordt verleend. Naar een opvolger van de heer Ruiter wordt nog gezocht. Besloten werd voorts de jaarlijkse NATU-Landdag ditmaal te houden op 3 en 4 juni in Apeldoorn. In het hoofd bestuur werd gekozen ir. A. C. Wind uit Arnhem, in het dagelijks bestuur de heer A. van Tongeren uit Utrecht. Na mens de boun Fan Fryske Toaniel- selskippen yn Fryslan kwam E. Douma uit Leeuwarden in het hoofdbestuur. (Advertentie) Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. Norac is 'n NORIT produkt (Van onze verslaggever) BUSSÜM, 20 dec. Opnieuw heb ben KRO-programma's tot spontane re acties onder luisteraars en kijkers ge leid. Deze keer kwam er een actief thuisfront tot stand voor de paters- missionarissen Theo Nieland en Geral- do Rietbergen. Voor laatstgenoemde pater schoot Anton Geesink zaterdag avond als gastschutter in het pro gramma „Het gulden schot" onder het toeziend oog van miljoenen kijkers f. 480 uit de „fruitmand". Hij stelde bovendien een grote en kleine beker uit zijn prijzenkast beschikbaar voor de hoogste en op een na de hoogste bie der. De reacties van de kijkers waren zodanig, dat nog dezelfde avond een optelsommetje van vierduizend gulden kon worden gemaakt. Dat bedrag kwam bij elkaar met bie dingen, welke varieerden van vijfhon derd tot duizend gulden. Ondanks al deze spontane reacties zit Geesink nog steeds te wachten op de twee beker liefhebbers, die samen zesduizend gul den of meer bieden, want dat is het minimale bedrag dat hij pater Riet bergen ter beschikking wil stellen. Zon dagavond iaat vertelde Anton Geesink ons, dat de judodemonstratie, welke hij samen met andere Nederlandse judo ka's voor deze pater heeft gehouden, direct na de prolongatie van de wereld titel niet de resultaten heeft opgele verd, welke hij ervan had verwacht. En hjj wil deze pater zo graag heipen, want hij heeft diep respect voor al het geen pater Rietbergen in Brazilië weet WARSCHAU, 20 dec. (UPI) De kardinaal van Warschau, Stefan Wyszynski. heeft zondagavond, in een predikatie in de kerk van het Heilig Hart van Maria in de voorstad Gro- chow, de omstreden brief van de Poolse bisschoppen aan het Duitse episcopaat verdedigd. De Poolse communisten heb ben de Poolse bisschoppen hard aan gevallen over de oproep in die brief de „wederzijdse zonden te vergeven en te vergeten". De kardinaal die ei moe en ge spannen uitzag zei dat zjjn stand punt parallel loopt met dat van de regering, namelijk dat de vroegere Oder-Neisse-gebieden nu blijvend deel uitmaken van de Poolse natie. De communisten hebben de kardinaal verweten dat hij en zijn bisschoppen zich op het pad van de buitenlandse Eolitiek en derhalve van de staat, ebben begeven. Wyszynski ant woordde op dit verwijt: „Wij hebben niet aan ministers van buitenlandse zaken, premiers of presidenten ge schreven. Wij hebben ons niet be moeid met de rechten van de staat. Het schrijven van brieven aan andere bisschoppen is ons recht. Mochten we niet schrijven, hun verbazing zou groot zijn. Het is een oud recht: het is begonnen met Petrus en Paulus." De kardinaal beklaagde zich voorts over de koelheid van de regering ten opzichte van het feest van volgend jaar. „Wij hebben buitenlandse bisschoppen op het Concilie niets concreets kunnen vertellen, omdat wij niet het recht heb ben onze publikaties hier uit te geven' zei hij. „Toen de tekst van de Pooise brief aan de Duitse bisschoppen hier eindelijk werd gepubliceerd drie da gen geleden in een weekblad - was hij onvolledig. Men kon er de hand van de censor in ontdekken, aldus de kardi naal. Antwoordend op de kritiek dat de bisschoppen de brief uit Rome in plaats van uit Warschau hadden ge stuurd, zei Wyszynski: „Als wij de brief aan de autoriteiten hier hadden gege ven, kunnen we ons voorstellen wat ze ermee gedaan zouden hebben." Kardinaal Wyszynski sprak ook even over zichzelf. „Ik ben ai twintig jaar bisschop", zei hjj, „maar ik heb nooit iets goeds over mezelf gelezen. Ik moet altijd afgeschilderd worden als ee.i slechte, zwarte neger. In Polen be staan geen gelijke rechten. Sommigen mogen schrijven wat ze willen, anderen (Advertentie) hebben geen kans zich te verdedigen." De kardinaal zei dat hjj dikwijls in de Duitse pers was aangevallen omdat hij het met de Poolse regering eens was over de Oder-Neisse-kwestie. „Ik heb het dikwijls gezegd, maar ik ver wacht er geen lof voor mijzelf van. Ik was soldaat. Ik heb deelgenomen aan de opstand van Warschau. Ik heb ge wonde soldaten op mijn rug gedragen. Wat ik nu te verduren heb, heb ik niet verdiend. Ik vergeef het mjjn kwaad sprekers. Zo doet een christen." De 2500 parochianen hoorden hun pri maat in bewogen stilte aan. Toen hjj door het middenpad liep renden kinde ren op hem af om hem bloemen in de hand te drukken. NIJMEGEN, 18 dec. Aan de Ka tholieke Universiteit heeft prof. dr. W. A. MOONEN zijn ambt van buiten gewoon hoogleraar in de urologie aan vaard met het uitspreken van een rede, getiteld: „Primum non nocere". LETTERGREEPRAADSEL 1 verbond 2 stalling i plaats in Italië 4 geur - 5 dans 6 kleine kerk Oplossing van 17 leceD.ber I Dond - 2 oder 3 ner< 4 drof 3 diei - 6 indo - t eden e rond 9 erts - 10 roet - II teer 12 stro - 13 goes - 14 orde - 15 edam - 16 semi te presteren in schier hopeloze situa ties. „Al moet ik er méér bakers voor beschikbaar stellen, maar dat bedrag moet ik halen", aldus Anton Geesink die hoopt dat vandaag de twee beker liefhebbers, die het genoemde bedrag rondmaken, zich nog zuilen melden. Luisteraars naar het radioprogram ma „Djinn" brachten zaterdagmorgen zonder een enkele oproep daartoe het mooie sommetje van ruim f. 14.000 bjj elkaar voor de 32-jarige witte pater Theo Nieland uit Rotterdam, die mo menteel met verlof is in Nederland, en begin volgend jaar hoopt terug te ke ren naar Zambia. Dank zij deze spon tane reactie zal hij dan >n het bezit zijn van een Landrover. Het ligt in het voornemen van de KRO hem dit voer tuig officieel over te dragen op de dag van vertrek en wel op woensdag 26 januari. Tijdens een interview met Jacques van Kollenburg vertelde pater Nieland zaterdagmorgen het een en ander over zjjn belevenissen in de missie van Zam bia. Augustus 1964 werd hjj het slacht offer van een overval door de Lenghi- na-beweging in Afrika. Men ging hem gewapend met een bijl en messen te ljjf en hij werd daarbjj zo zwaar ge wond, dat hjj na een langdurig verblijf in het missie-ziekenhuis van Zambia op 15 november 1964 met verlof naar Nederland moest worden gezonden om ook hier nog eens ter verpleging te worden opgenomen. De lichamelijke toestand van de pater is nog zodanig, dat hjj na terugkeer in Zambia geen gebruik meer zal kunnen maken van zijn motor het enige vervoermiddel waarmee hij destijds na vermoeiende tochten door schier onbegaanbaar ter rein zijn mensen kon bereiken. Dit alles was voor vele luisteraars aanleiding genoeg om hem betere mo torische kracht ter beschikking te stellen. s erschillende len zich waarschijnlijk herinne ren, dat de AVRO enige tijd ge leden met een komische televi sie-serie van E. Sykes (de naam van het produkt is mij inmiddels ontscho ten) vrij onverhoeds stopte, omdat bleek dat zelfs Willy Walden er geen brood van kon maken. Kennelijk niet ontmoedigd noch gewaarschuwd door dit „voorbeeldig" falen, sneed de KRO zaterdagavond een nieuwe serie van dezelfde schrijver aan onder de ti tel: „Wouter en Gonnie", die overigens alleen maar zo gekozen zal zijn omdat de „Walter en Connie" van de Engelse lessen destijds zo'n succes hadden. Wat niet wegneemt dat een nieuwe sof er meteen bij deze eerste aflevering al weer in zit. Deze al te gekunstelde en amateuristisch gebrachte ongein zal waarschijnlijk ook wei verzanden in een algemene onverschilligheid. Waar na er ongetwijfeld weer gelegenheid zal zqn tot debat: hoe zou dat nou toch zqn gekomen? Neen, het wil dit seizoen niet erg lukken met de zaterdagse pretavond. Niet alleen niet bjj de KRO, maar bjj geen van de andere omroepen. Dat de quiz „Het gulden schot", die op de jubileumdag werd geïntroduceerd, nu als hoofdschotel voor het weekend amusement moest dienen, is wat dit betreft veelzeggend. Een schot in de lucht, dit van rumoerige meligheid aan elkaar hangende, langgerekte gezel schapsspel. Én het wordt er natuurlijk niet beter op wanneer er ook nog wat aan de techniek ten behoeve waar van men toch twee precieze Zwitsers heeft ingeschakeld gaat haperen. Enfin, Kees Schilperoort dreef deze keer zjjn middelpuntige bedrijvigheid zo ver, dat hjj een jongeman, door hem telefonisch opgeroepen, voortdurend „Ton" bleef noemen, ofschoon de bra ve borst bij herhaling verzekerde Dolf te heten. „Brandpunt" besteedde onder meer aandacht aan de „menselijke kant" van de sluiting van drie mijnen in Lim- ROTTERDAM, 20 dec. In de pa rochiekerk „Het Steiger" der paters Dominicanen alhier heeft kardinaal Al frink op Vredeszondag 1965 een ini tiatief van de Internationale Pax Chris- ti-beweging de H. Mis gecelebreerd. In zijn predikatie noemde kardinaal Alfrink het een specifieke opdracht van de christenen om de vrede te maken in eigen omgeving en in mondiaal ver band. Vrede krijgt men niet cadeau van God, want de vrede is tevens opdracht aan de mens. In verband hiermee wees de kardinaal erop, dat een van de voor naamste oorzaken van het uitblijven van de vrede het ontbreken van de rechtvaardigheid in de wereld is, waar de welvaart slechts het voorrecht is van enkele volkeren. Hij besloot met een oproep aan alle christenen om aan de totstandkoming van de rechtvaardig heid in de wereld mee te werken en dit niet alleen over te laten aan de in ternationale organisaties. van de rne. televisiekijkers zul- burg, met royale medewerking v; rschiinliik herinne- heren Rottier en Huub van Doo: „Memorandum van een dokter lokte mij zondagavond niet dusdanig aan, dat ik'de verleiding kon weer staan over te schakelen op Nederlanct 2, waar ik gekeken heb naar een boeiende film over Abel Gance na" tuurljjk deskundig ingeleid door Char les Boost en naar de Jackie Glea- son-show, die mij ook nu zeer aan sprak door een verrukkelijke kolder, waar het nu eens echt hartelijk om lachen is. Het is alles natuurlijk he lemaal verknipt, maar in het genre is Jackie bepaald een meesterlijk vakman. Teruggekeerd op de basis van Ne derland 1 kreeg ik de gelegenheid te kijken en te luisteren naar „Cross fa de", een opera geschreven door Willy van Hemert (tekst) en Harry de Groot (muziek). Zij hebben dat gedaan in op dracht van de NTS en ik zou wel eens willen weten welke slimmerd in die contreien op dat illustere idee is geko men. Men kende beide heren reeds uit de vrolijke sector: Van Hemert als auteur en bewerker van tekstjes, de Groot als schrijver en arrangeur van muziekjes. Maar nu moest het dan maar eens een drama wezen. Mis schien hebben de opdrachtgevers in verband met de librettist wel gedacht aan diens bemoeienissen met het „Liedje van Caroline" van destijds. En dat kwam men in deze „opera" dan ook verschillende malen tegen. Niet al leen omdat Caroline Kaart inderdaad een van de (goed gezongen) rollen ver vulde. maar ook omdat zij dat af en toe net als toen mocht doen met een bloesemtak voor heur gelaat. Maar Willy yan Hemert had dan ook nu, net als toen, de regie. Laat ik over deze Nederlandse tele visie-opera verder kort wezen. De tekst was zowel van een nuchtere mededeel zaamheid in de trant van „je hacF je wel eens kunnen scheren" als van een quasi-filosofische humbug, die wilde dat mensen niet intens naar grasspriet jes kijken en dat mussen ook niet om een „verklaring" vragen. Nu weet ik wel dat er echte opera's bestaan, die ook een kitsch-tekst hebben meegekre gen, maar in dat geval was er altijd wel een geniaal componist achter de hand, die het libretto ophief tot een muzikaal-dramatisch meesterwerk. En Harry de Groot is ongetwijfeld een be kwaam amusements-musicus, maar voor zo'n krachttoer hoeft niemand zelfs niet bij de NTS hem aan te zien. Tenzij men inderdaad op een „Cross fake" uit is. H.Hn. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 20 dec, Ir. K. Kooij zal op 1 januari ds. dr. J. A. de Koning opvolgen als voorzitter van de VPRO. Ir. Kooij is sinds 1955 lid van het alge meen bestuur van deze omroepvereni ging en sinds 1956 penningmeester. Hij is directeur van de n.v. Chamotte in Geldermalsen en bekleedt diverse func ties in nationale en internationale or ganisaties voor het bedrijfsleven. (Advertentie) J;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6