Jacobs bezet tweede plaats Roy Emerson neemt op Arthur Ashe revanche Betaald voetbal één week opgeschoven Cruyff schittert in oefenduel Haarlem-Ajax: 0-5 Speculaties over Posts toekomst (stal Van Looy) vliegen in Antwerpen van mond tot mond LAUWERS Swift uit Europa-cup toernooi gewipt TOCH NOG VOETBAL TOT in finale spanning tussen eindhovenaar en hans vultink Australië oefent voor finale ün Daviscup tegen Spanje Tergend Enige Voor amateurs: beker en inhaalprogramma Toch show MAANDAG 20 DECEMBER 1965 (Door onze biljartmedewerker) OSS, 20 dec. Evenals dat de Matste drie seizoenen het geval vas, heeft Henk Scholte zich ook de sterkste getoond in het na tionale kampioenschap ere-klasse libre. Wel heeft de Eindhovenaar Etmaal de titel niet ongeslagen Wiachtigd en heeft hij tijdens het toernooi een even onbegrijpe lijke als duidelijke zwakke perio ds gehad, maar het totaalbeeld ^as toch weer scherp: in elk op- *ich was Scholte de beste, het geen wel blijkt uit zijn algemeen Bemiddelde van 141.86 en het feit, dat hij het toernooi begon en eindigde met een serie van Vijfhonderd. Uitslagen „Nekvel" Geen concurrentie iinmminmmiiffliniiiiin FRANS NYPELS Keerpunt iÉiiiiliPiiiiiiiiiiiiiPiii Henk Scholte nog steeds machtigste in libre-spel Met eveneens twaalf matchpunten, Jbaar een moyenne dat bijna 90 pun- lager ligt, bezette de Amsterdam mer Jacobs de tweede plaats, een eer, flie qua spel veel meer toekwam aan hans Vultink, wiens algemeen gemid delde van 95.12 het bewijs vormt, dat Mj nu ook in libre tot de allerbesten behoort. De spanning, die na het verlies van Icholte tegen Roodenburg in het toer nooi was gebracht, heeft zich tot en met Je finale tussen de Eindhovenaar en Vultink voortgezet. Zaterdag bleek Scholte nog niet de vorm te hebben teruggevonden, die hij in het duel met koodenburg was kwijtgeraakt. De voor de kampioen zo belangrijke partij tegen ■■slak" bezorgde hem veel hoofdbrekens *n hij kon zelfs niet voorkomen, dat ?e winst voor Jacobs zich ging afte kenen. Maar op het beslissende moment herkreeg Scholte de macht, om zich met ®en perfecte reeks van 233 buiten de gevarenzone te spelen en de kans op de titel (zijn zesde in deze speisoort) I behalen. Daarna was de Eindhove naar weer geheel de speler, voor wie "at libre geen geheimen kent. Van w'e j Aangenomen mag worden, dat hij de partij uitmaakt, zodra het trosje ballen ijl de gewenste positie heeft gedirigeerd Zoals zaterdagavond tegen de Hagenaar Buis, tegen wie Scholte de acquitstool maakte, maar daarna naar de stoel mocht, om vervolgens in de tweede beurt meteen een eind te maken. Intussen had Jacobs zijn aanspraken ®1» dge titel gehandhaafd, door met ter gend langzaam spel Hans Vultink op •je knieën te dwingen. Daardoor brak ?e finaledag aan met drie kanshebbers, 'eder met vijf gewonnen partijen: ®cholte, Vultink en Jacobs. De laatste "ad weliswaar alleen kans als hijzelf Van Buis zou winnen en de beide an deren remise zouden spelen, maar het «eeft nog maar weinig gescheeld. De overige deelnemers wisten inmid dels, dat hun plaats in de ereklasse Veilig was. Voor Roodenburg en Ligtlhart die de laatste ronden met bijzonder Verdienstelijk en sterk spel voor de dag Jvaren gekomen, was dat niet vreemd. Zij bleven met 56.42 en 43.13 zeer ruim Povën de degradatiegrens van 3U.00. Maar bij Rijvers en v. Hinten ging het *rom en die wetenschap heeft de kwa- hteit van hun slotduel beïnvloed. Voor de Ossenaar kwam de winst juist op <33 d: hij had niet één beurt langer over de partij mogen doen. Omdat er hoe dan ook nog drie kanshebbers waren, zag men er vanaf, P«*l de partij tussen Scholte en Vultink •ater te doen beginnen dan die tussen acobs en Buis, hoewel het praktisch Jeker was, dat deze veel langer zou dhren. Dat gebdUrde dan ook prompt ?h het was zelfs nog veel erger dan men ?ad kunnen vermoeden. Scholte immers beheerste het ivoor weer zó meesterlijk dat hij in 28 minuten, ruim twee maal h°n.d de tafel was gewandeld, daarbij hechts heel even op moeilijkheden was Bestuit en toen kon gaan afwachten, wat Vultink in de nabeurt zou doen. Door de reeks van 500 van Scholte was Vultink zelf uitgeschakeld, maar het moest toch een eer zijn, om de prestatie van zijn transpirerende tegen stander te evenaren. De Aaltenaar heeft daartoe alles in het werk gesteld, maar strandde op 213. Eerst toen kon Scholte zich definitief kampioen noemen en was het tevens wel zeker, dat hij de enige Nederlander zal zijn, die deelneemt aan het Europese kampioenschap libre, dat van 7 tot en met 10 februari in Cairo wordt gehou den. Alleen In het geval dat niet Scholte (die immers de Europese titel moet verdedigen) kampioen was geworden, zou er een kans hebben bestaan op een tweede Nederlandse deelnemer. De moeite, die Jacobs zich gaf om tenslotte met een slotreeks van 316 van Buis te winnen (een reeks, die langer duurde dan de totaal 713 caramboles op de andere tafel), was in dit opzicht tevergeefs. Wel werkte de Amsterdam mer er door zijn laatste zege van negen beurten aan mede, het toernooigemid- delde op recordhoogte te brengen: 50 14 is in een Nederlands kampioenschap libre nog nooit bereikt. De uitslagen van de partijen voor de zeven- de en laatste ronde luiden: Van Hinthum 500 17 120 29.41 Rijvers 460 17 135 27.05 Roodenburg 500 4 227 126.— Ligthart 303 4 2Ö6 75.75 Scholte 500 1 500 500.00 Vultink 213 1 213 21300 Buys 218 9 76 21.22 Jacobs 500 9 S16 55,55 De eindstand van het toernooi luidt: alg pnt ct>s brt hs gem 1 Henk Scholte 12 3263 23 500 141.86 2 Janus Jacobs 12 3351 78 354 42.96 3 Hans Vultink 10 3139 33 491 95.12 4 Joop Roodenburg.10 3160 5 6 312 56.42 6 Jaap Ligthart 6 2243 52 402 43.13 6 Bart van Hinthum 4 1634 54 263 30.25 7 Plet Buys 2 1516 49 199 30.93 5 Louis Rijvers o 206 1 63 253 33.03 Toemool-gemlddelde 49,96. Melbourne, 20 dec. Het Austra- '•sche Daviscupteam, dat volgend week- fhd in Sydney in de finale van de Uaviscup tegen Spanje de Daviscup- ?°fee moet verdedigen, behaalde in oefenwedstrijd tegen Amerika een zege. .De spannendste ontmoeting was die •"«sen Wimbledonkampioen Roy Emer- en zijn Amerikaanse rivaal Arthur rjyie, de man die Emerson reeds twee tal dit seizoen een nederlaag toe- 'J'ucht. Roy Emerson, die sterk speel- won met 6—4, 64, 64. .De enige Amerikaanse overwlnminig op naam van Cliff Riehiey die «et 64, 57, 80, 75 won van Newoornba. Het dubbelspel tus sen de Amerikanen Aahe en Richey en de Australiërs Newcombe en Rloche werd bij de stand 1—1 afgebroken, omdat de Amerikanen hun vliegtuig in Sydney moesten halen. Ashe en Richey wonnen de eerste set met 64 en Roch en Newcombe wonnen de tweede met 6—3. De Deense coach van het Spaanse Daviscupteam, Kurt Nielsen, heeft za terdag tijdens een training op de ba nen van het „White City" tennispark in Sydney een enkelblessure opgelopen. Nielsen kwam op de door regen glad geworden haan te vallen en liep waar schijnlijk een gescheurde enkelband op. Hij zal enkele dagen rust moeten hou den. HENK SCHOLTE kampioen DEN HAAG 20 dec. Nu zowel het betaalde als het amateurvoetbal werd afgelast heeft de KNVB het volgende besloten. Het programma van het be taalde voetbal van 19 december zal naar 26 december a.s. worden verschoven. De bekerwedstrijden vastgesteld op 26 de cember zullen op 2 januari worden ver werkt. Het programma voor het ama teurvoetbal van zondag 19 december zal later in de competitie worden gespeeld. De KNVB zal het programma zoals dat reeds eerder werd gepubliceerd, hand haven. Op zondag 26 december wordt dus het beker- en inhaalprogramma ge speeld. In verbamd met het verschuiven van het wedstrijidlproigramma zal ook de to-to worden opgeschoven. De sporttoto nummer 18 wordt op geschoven naair 26 december en sport- uoto nummer 19 van 26 december zal op 2 januari wonden gespeeld. Br zal voor 26 december geen reserve!0'10 worden ingesteld. De sluitingsdatum van voetbaltoto nummer 18 iis met één dag vervroegd. De sportltoto besloot tot deze vervroegde inlevering om de veile medewerkers die znch wekelijks voor de voetbaltoto in zetten op zaterdag (Eerste Kerstdag) vrij te laten hebben. In plaats van vrijdag kan men nu dus uiterlijk donderdag bet formulier inle veren. Ajax en Haarlem trotseerden gisteren de elementen en traden aan voor een voetbaltreffen. De bovenste foto geeft een vertrouwd beeld van een knut gevecht. Doelman Bals ontfutselt nog net op tijd de bal. Maar diezelfde Bals leed toch ook onder het geweld van de natuur. Wat staat hij hier eenzaam en bemodderd op de uitkijk. Waar wacht hij op. Op het einde misschien? HAARLEM, 20 dec. Een driedui- zendtai, inderhaast per geluidswagen opgetrommelde Haarlemmers, hebben gisteren toch n°S een voetbalwedstrijd kunnen zien. Haarlem en Ajax hadden de afspraak gemaakt dat zij bij een algehele afgelasting op het terrein van de roodbroeken zouden duelleren, een afspraak waaraan zij zich prompt heb ben gehouden. Voor Ajax bood deze ontmoeting een onverwachte kans om de „concurrenten" Nuninga en Cruyff nog eens op hun spelvaardigheid te testen. Want Henk Groot was gebles seerd, waardoor Nuninga en de weer van zijn schorsing ontheven Johan Cruyff naast elkaar in de vuurlinie opereerden. Met drie doelpunten had PETER POST nog altijd beste derny-specialis t (Van onze speciale verslaggever ANTWERPEN, 20 dec. Rond Ant- werpens houten wielerpiste tierde het gerucht. Vloog de speculatie over de toekomst van Peter Post van mond tot mond. Hij rijdt komend seizoen voor Rik van Looy''. Wielerminnend Antwerpen spon er lustig op los. Ver kneuterde Ach bij voorbaat al met de gedachte, dat Peter Post het lonkende voorjaar tijdens Antwerpens bejubel de Zesdaagse een machtig koppel zou vormen met Rik van Looy en Jan Janssen.... En, zo gonsde het langs Antwerpens blanke wielerlatten, Pe ter Post zou het jachtige, veel geld opleverende winterseizoen willen be sluiten met een magistrale overwin ning in 's-werelds zwaarste voorjaars klassieker Parijs-Roubaix. Wie an ders, aldus redeneerden gretig in bier happende insiders, zou Peter Post be ter kunnen helpen dan Rik van Looy, de onbetwiste keizer van Belgie's wielerzaken? Posts stereotiepe „ik weet het nog niet, jongens" klonk desondanks op recht. Naast hem wachtte de breed ge schouderde „dikke Jan", een forse Belg met grote knuisten. Op diens voor hoofd parelden zweetdruppels; z'n stem klonk snijdend als gaf hij commando's aan een groep trillende rekruten. Post liet zich gewillig masseren. Vond on dertussen nog tijd om wat te praten, maar hij vergat het onderwerp „toe komst". „Dikke Jan" masseerde stevig, af en toe kennelijk pijnlijk robuust, maar vond niettemin tijd zo nu en dan instemmend te mompelen, daarbij Posts spieren niet vergetend. Ben Je tevreden over Je overwinning? Post knikte moeilijk „ja". „Elke koers kan niet interessant zijn. Ik ben ken nelijk nog steeds de sterkste achter de derny. Ik vind het leuk, fijn zelfs, machtig Maar als ik hier de baas zou zijn, zou ik nu toch wel anders praten. Zou ik die anderen in hun nek vel grijpen Post „vlamde", hij duwde de malende handen van „dikke Jan" opzij en ging rechtop zitten. „Kijk, ze zeggen: Post is sterk. Te sterk. Ze rijden niet meer op mij. Ze vechten al leen nog maar om de tweede plaats- Dat vind ik fout. Je moet altijd vech ten. Er zijn er altijd die beter zijn. Maar je geeft je dan toch niet zonder slag of stoot gewonnen. Je moet door rijden, doorrijden voor het volk. Het volk houdt van een gevecht," In de directie-kamer van Antwer pens Sportpaleis, waar later op de middag een borstbeeld van de over leden directeur Louis de Winter werd onthuld, beaamde matchmaker" Theo Balemans, dat het gevecht om de Grote Prijs Stan Ockers mede door de superioriteit van Post achter de der ny een wat eenzijdig karakter droeg. „Wat wil je", zei hij nuchter, „Post is tè sterk. Geen wonder dat de an deren alleen maar om de tweede plaats vechten. Knokken tegen Post is onbegoonnen werk; hij is de keizer achter de derny, zoals Anquetil onge naakbaar is in tijdritten". We draalen de klok een paar uur te rug. Antwerpens wielertempel vult zich langzaam met dertienduizend de regen ontvluchtende wielermlnnaars, waaron der duizenden Nederlander^. Het pro gramma belooft spektakel, de strijd om de Grote Prijs Stan Ockers achter de derny-motoren. De namen van de deel nemers staan in vette kapitalen ge drukt: Van Steenbergen, de sluwe vos, Patrick Sercu zaterdag in Brussel een fel bejubeld o'mniumwinnaar, Rudi Al- tig, het grillige Duitse wielertalent, za terdag nog flonkerend als een diamant op de winterbaan van Munster, Leo Proost, Europees winterkampioen ach ter de zware motoren, Peter Post, spe cialist bij uitstek achter de fel knette rende derny. Namen, gulden namen, waarvan de klank herinneringen op roept aan triomfale overwinningen. De eerste reeks de beste toont Post zjjn macht. Aarzelend eerst. Later ver klaart hij die aarzeling met de woorden, dat de concurrentie een kans moet krij gen. Niemand grijpt die kans. Als Pe ter Post gangmaker Maurice de Boe- vere aanwijzingen in de helmschelpen schreeuwt, veert geen concurrent pa niekerig ln het zadel op. Integendeel. Advertentie OVERHEMDEN Met een keus zonder weerga Telefoon 190063 Beijerlandselaan 106 Post is lucht voor Sercu, voor Van Steenbergen, voor Proost en voor de naar roem snakkende Romaln Deloof. De vier genoemde Belgen houden el kaar in de gaten, volgen eikaars bewe gingen nauwkeurig, wippen nerveus op hun zadels als één van de concurrenten driest uit het gareel springt. Rudi AI- tig is de enige die dit spelletje kan breken, maar Rudi heeft pech. HU raakt betrokken bij een valpartU, die hem ge lukkig geen ernstige kwetsuren ople vert, maar die hem wel uit zijn even wicht haalt. Die valpartij degradeert de strijd om de Grote Prijs Stan Ockers tot een on interessante kamp, waarin de welig met z'n krachten omspringende Peter Post voor het grootste spektakel zorgt door al zijn concurrenten in de vol gende twee reeksen spectaculair op twee of meer ronden te zetten. De ma nier waarop doet Antwerpens wieier- paleis dreunen op zijn grondvesten. Het volk houdt van gevechten, het volk adoreert bovendien de man, die, nadat hij de concurrentie verpletterend ver slaat, ook een overwinning op zichzelf behaalt door show te brengen. Show man Peter Post, gisteren in Antwerpen een ongrijpbare raket, is daarom toch wel blij met zijn onaantastbare positie als derny-speclalist. En wat hij het ko mend seizoen gaat doen? Post hult zich nog in een veelbetekenend zwijgèn. De geruchten uit Antwerpen toveren slechts een glimlach rond zijn wils krachtige lippen. Wij houden het op Rik van Looy Er gebeurde meer in Antwerpen. Nationaal amateurkampioen Evert Dolman klom voor het eerst na zijn neusoperatie op de fiets. Eef bleef nergens. Chris Kipping, de 19-jarige naar baansucces loerende Haagse slagersleerling, ontging door een be oordelingsfout de zege in een afval- rlt voor sterke Nederlandse en Bel gische amateurs. Een achtervolgings kwartet van de Rotterdamse Ren ners Club „De Pedaalridders(met o.a. André van Middelkoop) won het nummer Olympische ploegachtervol ging van de rennersclub „Delta" uit Spijkenlsse, terwijl bovendien tal van Belgische nieuwelingen Nederlandse wielersupporters jaloers maakten door de wijze waarop zij Antwerpens wle- lerplste bereden. Cruyff wel een heel belangrijk aandeel in de 5—0 overwinning, waarmee Ajax het terrein van de strijd mocht ver laten. De Ajax-voorzltter Jaap van Praag hield zich na afloop van de strijd op de vlakte toen wij hem de vraag voorlegden tussen wie 't nu zou moe ten gaan. Nuninga, die in de laat ste wedstrijden op een uitstekende come-back kon terugzien, of diens rivaal Cruyff? „Ik weet 't echt niet", antwoordde de breedlachende heer Van Praag, die over het behaalde resultaat van zijn jongens kennelijk niet ontevreden was. Wij hebben er echt er zo'n idee van diait de voorkeur toch wel weer zal uit gaan naar Cruiff, wiens jeugdig voet baltalent in het duel met Haarlem andermaal ruimschoots werd geëtaleerd, Op die goed bespeelbare, doch zware gras mat wais de lichtie Cruiff ten opzichte van Nuninga in het voordeel en dit kwam met zijn veel beweeglijker speel wijze duidelijk tot uiting. In het begin van de wedstrijd kion Haarlem *t vrij aardig bijbenen. De roodbroeken wekten met veel enthousiasme en ook de spelopvatting was lang niet gek. Het scheelde maar heel weinig of Haarlem had n® een minuut of twinttiig de leiding genomen toen doelman Bals een har de kopbal van Couperus liet vallen en Jonker in vrije schietpositie kwam. Maar Jonker richtte niet helemaal zui ver, waardoor de bal het doel op enke le centimeters na miste. De roodbroe ken putten hieruit zoveel moed, dat zij Pronlk en die zijnen even in die verdruk king brachten. Tot tweemaal toe ont kwam de hoofdstedelijke veste aan een doorboring, waarbij Ajax het geluk danig op zijn hand had. De strijd nam echter een keerpunt, nadat Cruyff van zijn onverwachte kans profijt had getrokken toen de Haarlem verdedigers voor vermeend buitenspel bleven staan. Ongerinderd joeg hii de bal in het net, een doelpunt dat kort voor de pauze gevolgd werd door een treffer van Nuninga, die een knappe combinatie even knap afrondde: 02. Ajax had nu de smaak te pakken en voor de Haarlemmers werd 't in de tweede helft een zaak om de moed bij te verliezen. Een kogel van Nuninga ketste via de vuisten van doelman Scharrighulzen voor de voet van de at tente Cruyff, die zonder dralen in schoot. Dat was na 15 minuten 03 en met korte tussenpozen werd het door toedoen van Muller en nogmaals Cruyff 0—5. Haarlem bracht een drie tal verse krachten binnen de lijnen, zonder dat het spelbeeld enige wijzi ging onderging. Doelman Bals hoefde er in de resterende speeltijd nauwelijks aan te pas te komen. FETER FOST ROERMOND, 20 dec. De Neder landse kampioen zaalhandbal (dames), Swift, is zaterdag in Roermond uitge schakeld voor het toernooi om de Euro pese beker- De Roermondse dames ver loren de tweede wedstrUd tegen dê Oostduitse kampioen, SC Leipzig, met 86. Bij de rust stonden de Oostduitse dames met 42 voor. SC Leipzig had de eerste wedstrijd met 63 gewonnen. Ruim duizend enthousiaste toeschou wers waren er getuige van hoe de Oostduitse kampioen, SC Leipzig, Swift een krappe 8—6 nederlaag toe bracht, na bij de rust reeds met 43 geleld te hebben. Vooral aanvallend speelde Swift een klasse beter dan een week geleden in de Duitse Messestad, waar met 63 verloren werd. De wedstrijd, waarin de Franse ar biter Tschanz uitstekend leidde, werd in hootg tempo gespeeld. SC Leipzig speelde soms onvrouwelijk hard. Twee strafworpen en het uit het veld sturen voor twee minuten van drie Oostduit se speelsters vormen daarvan het dui delijkste bewijs. Het enige waar het Swift aan ontbrak was de durf om te schieten, wanneer zich daartoe de gele genheid voordeed- Uitblinksters bij Swift waren Erika Flekken, die vier maal scoorde, Annie Thissen en Els Kersten. Beste Leipzigspeelsters waren Maria Ruedrich, Barbara Helbig en Riitz Zimmermann. Het scoreverloop was: 1ste mm. Christine Coen 01, 3de Erika Flekken 1—1, 5de Erika Flekken 21, 6de Maria Ruedrich 22. 7de Rita Zimmermann 2—3, 9de Rita Zimmermann 24, 23ste Erika Flekken 3—4. 26ste Rita Zimmer mann 35, 27ste Erika Flekken 45, 20ste Maria Ruedrich 4—6, 32ste Wal- traud Hermann 47, 34ste Lenie Top- hoven 5—7, 37ste Lende Tophoven 6—7, 38ste Maria Ruedrich 68.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7