Nederlander in Vietnam gedood REACTIES OP PAUSELIJKE VREDESOPROEP Steun van Stewart en Oe Thantgeen afwijzing Johnson Kamer akkoord met plan voor Bijlmermeer Follis kwam niet alleen op afspraak bij professor NEKKRAMP IN KAZERNE Verloofden inspecteren Wester kerk Bijl „VLIEG ER EENS UIT MAAR NIET PER KLM" mermeer Noury sluit meelfabriek in Deventer Man tracht zijn vrouw neer te steken Besprekingen Erhard-Johnson Olie-embargo tegen Rhodesië breidt zich snel uit Vier Ned. tankers botsen op de Rijn Heel Scandinavië zoekt ontvoerde Zweedse baby VECHT BREEKT OPNIEUW DOOR Treinramp in Portugal eist 22 levens Minister Vrolijk blijft vaag over de Spelen in Amsterdam Rode Kruis zendt dekens en voedsel naar Pakistan Het nieuws VAlVDAAfi En In Rockanje TWAALF DODEN BIJ BRAND NEW YORK Dezelfde temperaturen DINSDAG 21 DECEMBER 1965 89sfe JAARGANG No. 32234 NEW YORK, 21 dec. (AFP, KNP, UPI) De secretaris-gene raal van de VN, Oe Thant, heeft gisteren verklaard achter de op roep van Paus Paulus, tot een be stand in Vietnam, te staan. De Britse minister van buitenlandse zaken, Stewart, deed gistermiddag in het Lagerhuis eenzelfde uit spraak. In Washington hebben ge zaghebbende kringen verklaard, dat president Johnson de vredes oproep van de Paus had verwel komd, maar dat hij vermeden had rechtstreeks commentaar hierop te leveren. Zoals vermeld heeft de Paus zondag de hoop uitge sproken, dat de Verenigde Staten een aanbod van de communisten voor een staakt-het-.vuren op Kerstavond en de morgen van de eerste Kerstdag zouden aanvaar den. Verders President Lyndon Johnson begroet de Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard op het Witte Huis. In het midden de tolk. Zoals bekend brengt de Westduitse bondskanselier momenteel een officieel bezoek aan de Verenigde Staten. Achter elkaar verlaten prinses Beatrix en de heer von Amsberg de Westerkerk. DEVENTER, 21 dec. Noury en Van dei Lande heeft besloten binnenkort haar meelfabriek in Deventer te sluiten. In deze fa briek werkt ongeveer 200 man personeel. Een deel hiervan de werknemers, die niet naar doch ter- of zusterondernemingen in de groep kunnen worden overge plaatst zal elders een werk kring moeten zoeken. Door het voortijdig bekend worden van het besluit tot stopzetting, deelt Nou ry een en ander thans mede, nog voordat he overleg over een af vloeiingsregeling is voltooid. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week, 5,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefooo 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuwerildaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. Inmiddels heeft de Chinese premier, Tsjoe En-lai Bisteren in een toespraak SAIGON, 21 dec. (UPI) Drie van de vier employé's van een Amerikaan- ge aannemingsmaatschappij in Zuid- Vietnam die door de Vietcong waren ont voerd, zijn maandag gered, maar de Vierde de Nederlander Otto Scholten is door de Vietcong gedood toen Amerikaanse infanteristen probeerden hem te bevrijden. Volgens de Amerikaanse militaire woordvoerder, die dit vanmorgen vroeg in Saigon meedeelde, waren de ontvoer den twee Amerikanen, een Nederlan der en een Vietnamees. Ze waren in dienst van de Raymond-Morrison-Knud- sen Construction Company. De ontvoe ring door de Vietcong vond maandag middag plaats bij Bien Hoa. De Nederlander woonde in Vancouver op Brits Columbia. De Vietcongstrijders die het viertal hadden ontvoerd, werden verrast door een patrouille van de eerste Amerikaan- ge infanterie-divisie, die hen in een hin derlaag lieten lopen. Een eerste opzet var een ontwerp- omroepwet is gereed. Daags na Kerstmis zal minister Vrolijk dit ontwerp van zijn departe ment meenemen ter nadere bestude ring thuis. Blijkens zijn mededeling in de Tweede Kamer i: de minister van plan de grootst mogelijke spoed te betrachten met het totstandbren- gen van een definitieve omroepwet. De spanningen, die in Indonesië na de mislukte staatsgreep van 30 september zijn opgeroepen, zijn nog niet bedwongen. Soekarno c.s. zijn bang volledig met China te breken, maar dat is nu juist wat onder auspi ciën van het leger door de demonstre rende Indonesische massa wordt ver langd. Meer bijzonderheden over de worsteling tussen Soekarno en het Indonesische leger op pagina 7. Fauvet, die als een van Frank rijk» meest gezaghebbende kenners geldt van het Franse binnenlandse politieke bedrijf en zijn geschiedenis geeft in „Le Monde" als zijn me ning te kennen, dat De Gaulle het roer zal moeten omgooien. II jj acht dit de enige mogelijkheid voor de generaal om de algemene verkie zingen van 1967 te overleven. Zijn mening op pagina 7. Op de radio- en tv-pagina ver telt onze redacteur uitvoerig over een zeer merkwaardige studenten- groep „The serendipity singers", waarvan de VARA opnamen maak te, welke vanavond een half uur lang op Nederland 1 te zien zijn (en te horen). Een veelzijdig man als Albert Mol geeft ook op die pagina acte de presence en Harry de Groot de wei-bekende orkestlei der heeft grootse plannen, zoals men eveneens op deze pagina kan lezen. Op de strippagina behalve de rubriek „allemaal mensen" in Op Zij-paden" een raad voor de man nen om wat meer stijl in hun kle ding te brengen. Regionaal nieuws pagina 3. ter gelegenheid van de verjaardag van het „Zuidvietnamese Bevrijdings- front" gezegd, dat het Vietnamese volk slechts één keus heeft, te blijven vech ten totdat de Amerikanen uit Vietnam zijn verjaagd. Hij zei dit op hetzelfde ogenblik waarop het persbureau Nieuw China een heftige aanval van het Pe- kingse „Volksdagblad" op Rusland pu bliceerde, waarin dit land ondermeer wordt verweten dat het zou trachten de „vlam van de revolutie van het Vietnamese volk" te doven en slechts in zoverre hulp te verlenen, dat zij kan meespreken in deze kwestie. Volgens het blad volhardt Rusland in zijn poli tiek vai. collaboratie met Amerika met het oog op wereldoverïteersing. Tsjoe En-lai zei, dat de Verenigde Staten proberen Zuid-Vietnam volle dig te isoleren. Wanneer de VS daar in niet slagen en dat zullen zij ook niet zullen zij de oorlog tot geheel Indo-China en China uitbrei den, aldus de premier. „In feite be reidt het Amerikaanse imperialisme zich op een dergelijke gebeurtenis reeds voor". China zou, wanneer het tot een uitbreiding van de oorlog kwam, de uitdaging aannemen en vechten tot het einde. Amerika prees opnieuw „vredesbe sprekingen" aan en bereidde zich weer voor op de tijdelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, maar dit was slechts een „truc" om de verdere plannen te verhullen en een adempauze te verkrijgen. Tsjoe En- lai ging hevig te keer tegen de Russi sche leiders, die zich volgens hem schuldig maakten aan „een ongeloof lijk verraad, niet alleen jegens het Viet namese volk maar jegens de volken van alle socialistische landen, de vol ken van de gehele wereld." In de Amerikaanse hoofdstad Wash ington zijn gisteren nog de volgende berichten bekendgemaakt: 1) De minister van defensie, Robert McNamara, heeft een nieuwe reeks be zuinigingsmaatregelen aangekondigd, teneinde ernaar te streven, waar mo gelijk, een streep door de uitgaven te halen, die niet rechtstreeks met de oorlogvoering in Vietnam verband hou den. Het gaat hierbij om een bedrag van 620 miljoen lollar. 2) Generaal Engler, hoofd van de lo gistieke dienst van het Amerikaanse leger, is benoemd tot plaatsvervangend opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam. 3) De Amerikaanse regering is ge ïnteresseerd in een uitwisseling van Amerikaanse en Noordvietnamese krijgsgevangenen in Vietnam. Twintig leden van de Amerikaanse strijdkrach ten in Zuid-Vietnam zijn als vermist opgegeven en worden vermoedelijk krijgsgevangen gehouden. 4) Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York en legerbisschop van de Verenigde Staten, viert Kerstmis diit iaar met de militairen in Vietnam. Inmiddels is in Zuid-Vietnam ver klaard dat de bombardementen op Noord-Vietnam zijn hervat, na een stil stand van drie dagen. De Vietcong heeft een nieuwe terreureampagne aan gekondigd ter gelegenheid van de ver jaardag van het Nationale Bevrijdmgs- front. (Van onze correspondent) ROCKANJE, 21 dec. Een 69-jarige inwoner van Rockanje is hier zondag avond aangehouden verdacht van po ging tot doodslag op zijn vrouw. Reeds lange tijd leefde de man, een pluimvee handelaar in onmin met zijn vrouw. De ze had daar genoeg van en gibf? hj. seP- tember als huishoudster werken bij een weduwnaar in Den Briel. Sinds die tijd heeft de pluimveehandelaar vaak onder bedreigingen getracht zijn vrouw weer bij zich terug te krijgen. De vrouw gaf echter te kennen dat zij niets meer met haar man te maken wilde hebben. Toen de man zondagavond op de Mid- deldijk in Rockanje reed zag hij in een andere auto zijn vrouw die in gezel schap was van de Brielse weduwnaar. Hij dwong hen te stoppen en gaf te ken nen met zjjn vrouw te willen praten. Plotseling trok hij een vlijmscherp uit- beenmes waarmee hij de weduwnaar bedreigde. Toen de vrouw liet blijken niet meer bij haar man te willen terug komen wilde hij zich met het mes op haar storten zeer snel ingrijpen van de weduwnaar voorkwam erger. De pluim veehandelaar sprong hierna snel in zijn auto en reed terug naar zjjn huis waar de rijkspolitie hem later arresteerde. De man wordt over enkele dagen voor geleid. YONKERS, 21 dec. (AFP) Bij een brand in een Joods gemeenschapshuis te Yonkers, een noordelijke voorstad van New York, zijn maandag negen kinderen en drie onderwijskrachten om het leven gekomen. De slachtoffers be vonden zich in een muzieblokaal op de tweede verdieping van het vier etages tellende gebouw. Tien kinderen konden via een smalle richel langs de vierde verdieping het branden gebouw verlaten. Kerstbestand in Vietnam? Advertentie niet duur wel heerlijk Verwachting geldig tot woensdag avond (opgemaakt 11.15 uur): Vanavond en vannacht plaatselijk enkele buien en matige tot krach tige westelijke wind. Morgen over dag zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Plaatselijk ochtendmist, overigens enkele opklaringen. Onge veer dezelfde temperaturen ais van daag. WOENSDAG: Zon: 08.46—16.30 Maan: 08.39—15.55 WASHINGTON, 21 dec. (UPI) De Westduitse bondkanselier, Ludwig Er hard, heeft gisteren op het Witte Huis in Washington besprekingen gevoerd met president Johnson. Het voornaam ste onderwerp van gesprek was het Duitse verlangen naar een grotere rol in de nucleaire verdediging van West- Europa. Erhard was vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken, Ger hard Schroder, de minister van defen sie, Kai-Uwe von Hassel, en andere functionarissen. Ook de Amerikaanse minister van traitenlandse zaken, Dean Rusk, nam aan de besprekingen deel. De Duitsers willen een groter zeggen schap in de nucleaire verdediging van het Westen door het gedeeltelijk eigen dom te hebben over een nucleaire strijdmacht een kleine vloot van met projectielen uitgeruste atoomonderzee boten waaraan ook de Verenigde Sta ten en Engeland hun bijdragen zullen hebben geleverd. De Westduitse rege ring is bereid een deel van de finan ciële lasten van onderhoud van deze vloot te dragen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 21 dec. De jaren lange striid om de Bijlmermeer is van nacht ten gunste van Amsterdam be slist. De stemming is nog wel een dag uitgesteld: de beslissing zou vanmid dag worden genomen. Het gebied, dat ruimte biedt voor enkele tienduizenden woningen, wordt voor twaalf jaar aan de hoofdstad toegewezen. Een voorstel, dat minister Toxopeus in het vorige kabinet al een jaar geleden had ge- eist, is nog aanzienlijk verbeterd. De liberale fractieleider mr. Geertse- ma heeft het voorstel een „staatsrech telijk en zakeljjk monstrum" genoemd. De ministers en niet de Kamer moeten regeren, was zijn argument. Hij dacht dat het in de Eerste Kamer om die reden wel op verzet zou stuiten. Ook vond hij, dat er een moeilijk te ontwar ren chaos zal ontstaan, omdat in de nieuwe wettelijke regeling onderling overleg tussen Amsterdam, Diemen en Ouder-Amstel wordt voorgeschreven. Over twaalf jaar gaat de wetgever dan de definitieve gemeentelijke inde ling van de Bijlmermeer bezien. Mr. Geertsema zag daar niets van terecht komen. De Bijlmermeer zou, eenmaal volgebouwd, een enclave worden, waar van de gemeentelijke indeling niet vast zal staan. Het wordt zo iets als Hoog vliet in de agglomeratie Rotterdam. Geen stedebouwkundige zou er weg mee weten, terwij] de wetgever te zij ner tijd het recht heeft om het aan Amsterdam toe te voegen. (Vervolg op pagina 7) LONDEN, 21 dec. (Rtr., UPI) Het door Engeland ingestelde olie-embargo breidt zich snel uit. Behalve de Ver enigde Staten hebben nu ook Frankrijk, Italië en Canada hun steun verleend aan het besluit van de regering in Lon den en de olietoevoer naar Rhodesië verboden. Van enkele andere belang rijke olieleveranciers is nog niet be kend of zij eveneens het embargo zou den steunen, maar er is goede hoop, dat dit in de bomende dagen zal ge beuren. Inmiddels heeft de Rhodesische re gering duidelijk gemaakt, dat het de olieuitvoer naar het aangrenzende Zambia niet zal hervatten tenzij En geland zijn olie-embargo tegen Rho desië opheft. De Rhodesische minister van voorlichting heeft gezegd, dat Engeland verantwoordelijk is voor de „economische en maatschappelij ke chaos" in Zambia. De minister zei dat de pogingen om in de oliebehoef ten van Zambia te voorzien tekort zul len schieten. DUISBURG, 21 dec. (DPA) Voor de tweede maal in drie dagen tjjd zijn gisteren op de Rijn Nederlandse tank- boten met elkaar in botsing gekomen. Ditmaal gebeurde het ongeluk bij Duisburg en ook nu was de tank sleper „PaUatinia" uit Rotterdam er bij betrokken. Dit schip, dat zaterdag bij Diisseldorf tegen een brugpijler voer terwijl in de buurt drie andere Neder landse tankboten bfl een aanvaring be trokken waren, werd nu aangevaren door de „Wilhelmina B" uit Schiedam en botste toen op zijn beurt tegen de langszij liggende „Aquatania" uit Rot terdam. Tenslotte raakte ook de „Intertank 3" uit Schiedam door nog onbekende oor zaak bij de aanvaring betrokken. Geen van dé boten verloor iets van de ladin gen stookolie. Drie schepen liepen volgens de politie matige of middel zware schade op. KOPENHAGEN, 20 dec.(UPI) De politie in heel Scandinavië is gisteren ingeschakeld bij de opsporing van de twee en een halve maand oude baby Tina Wiegels, die vorige week dinsdag in Kopenhagen is ontvoerd. Het onder zoek werd uitgebreid tot over de Deen se grenzen volgend op een mededeling van een Zweeds echtpaar, dat ver moedt een vrouw en een baby die be antwoordde aan de beschrijving van de ontvoerde Tina, in Zuid-Zweden te heb ben gezien. Tina werd dinsdag uit haai kinder wagen buiten een warenhuis in Kopen hagen ontvoerd, terwfl, haar moeder Kerstinkopen deed. De politie vermoedt dat de ontvoering is gepleegd door een geestelijk onevenwichtige vrouw, die ge handeld heeft uit een onbevredigd moe derinstinct. Uit geheel Scandinavië zijn tips en blijken van medeleven gekomen. COEVORDEN, 21 dec. De Vecht- dijk bij Vilsterborg is gisteravond op nieuw doorgebroken, ongeveer ter hoog te van de plaats waar vrijdag het gat provisorisch werd gedicht. Twintig mannen van het waterschap, gemeen te en rijkswaterstaat hebben, bijgestaan door landbouwers uit de omgeving, een hopeloos schijnende strtfd tegen het water gevoerd. Als het ene gat met zandzakken gedicht was, stroomde het water over een andere plaats weer over de dijk. Ongeveer duizend hectare, 600 op Duits en 400 op Nederlands gebied, staan onder water. De voorzitter van het waterschap achtte de kans op nieuwe doorbraken groot. Met vracht wagens werd zand aangevoerd om ring- dijkjes aan te brengen rond zes boer derijen die bedreigd worden LISSABON, 21 dec. (Rtr., UPI) In de kleine Portugese plaats Sintra, op enkele kilometers van Lissabon, heeft zich een ernstige treinramp voor gedaan, waarbij 22 personen het leven hebben verloren en verscheidene ande ren zijn gewond. Het ongeluk gebeurde toen een passagierstrein, waarschijn lijk door het verkeerd stellen van een wissel, op een goederentrein inreed. AMSTERDAM, 21 dec. De portier van het Instituut voor Tropische Hy giëne heeft bij de recherche van bureau Singel verklaard dat de verdwenen Ame rikaanse professor Follis op vrijdag 3 december in gezelschap van twee man nen was, toen hij zich in het instituut vervoegde om daar een gesprek te heb ben met de hoogleraar professor dr. H. Oomen. De twee mannen, van wie er een ge kleed was in een uniform, deden het woord, de Amerikaan hulde zich in stil zwijgen. Professor Oomen heeft ver klaard dat de Amerikaan alleen was tijdens het gesprek met hem. De re cherche acht het waarschijnlijk dat de geüniformeerde man sen taxichauffeur was, die toen hij de Amerikaan te bestemder plaatse gebracht had, nog even in het instituut mee naar binnen is gegaan om zijn cliënt taalmoeilijk heden te besparen. Buiten de portier hebben ook een telefoniste en een stoker de professor en de twee behulp zame heren gezien. De recherche stelt alles in het werk om te achterhalen wie de man in het uniform is. Deze kan wellicht bijzon derheden vertellen over de professor, die de volgende morgen 4 december spoorloos verdween. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 21 dec. Minister Vro lijk heeft gisteren in Tweede Kamer ge zegd al een eerste contact gehad te hebben met het Nederlands Olympisch Comité en met de gemeente Amster dam over het houden van Olympische Sj>elen in de hoofdstad. De bewindsman bleef echter vaag in zijn uitlatingen. Volgens de minister z(jn de onderhandelingen nog niet erg gevor derd. Zij richten zich zelfs nog niet con creet op een bepaald jaar. De minister dacht dat 1972 wel niet gehaald zal kun nen worden. Misschien wordt het 1976 of 1980. Hjj denkt ook aan samenwerking met de Beneluxpartners. Er zouden honderden miljoenen guldens mee ge moeid zijn om dit te organiseren. Van daar dat hjj nogal gereserveerd was in zijn uitlatingen. De minister zei dat ad hesiebetuigingen hem nog niet bijzonder hadden gestimuleerd. Ook het gemeentebestuur van Amster dam staat niet te trappelen van onge duld om de hoofdstad kandidaat te stel len voor de organisatie van de Spelen. Er is weliswaar nog geen beslissing ge nomen en op alle fronten wordt ook nog overleg gepleegd, maar het is al wel duidelijk geworden dat B. en W. vele projecten, die in de nabije toekomst moeten worden gerealiseerd, niet willen laten wijken voor de geldverslindende organisatie van de Spelen in 1972. (Van onze correspondent) VENLO. 21 dec. Naar pas nu is bekend geworden is afgelopen vrijdag in de Frederik Hendrikkazerne alhier een geval van nekkramp geconsta teerd. Het slachtoffer, de negentienjarige dienstplichtige soldaat P. C. Zuyder- duyn uit Katwijk voor wiens leven men aanvankelijk vreesde, werd vrij dagmiddag op advies van de militai re arts in het ziekenhuis alhier opge nomen omdat hij klaagde over een ondraaglijke hoofdpijn. In het zieken huis stelde de neuroloog dr. Jaspers nekkramp vast. Meteen daarna werden de dertien ka mergenoten van de patiënt, die 's mid dags met weekend-verlof waren ge gaan telegrafisch opgeroepen naar de kazerne terug te keren, waar ze wer den onderzocht. Gisteren zijn de overi ge elfhonderd dienstplichtige soldaten aan een onderzoek onderworpen. Tot nu toe zijn er geen andere gevallen geconstateerd. Zuid-Afrika. Iemand in Kaapstad heeft 10.000 briefjes boven de stad la ten uitwerpen, waarin hij een beloning van 250 gulden uitlooft voor inlichtingen over zijn weggelopen herdershond. (Reu ter). (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 21 dec. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hebben gistermiddag de Westerkerk ge ïnspecteerd waar zij 10 maart in het huwelijk zullen treden. Zoals wij giste ren reeds in de meeste edities meld den, is officieel bevestigd dat de Her vormde predikant ds. H. J. Kater het huwelijk zal inzegenen. De oud-hoofdvlootpredikant ds. J. H. Silleves-Smitt, gereformeerd pre dikant, zal tijdens deze dienst de pre dikatie houden. De prinses arriveerde het eerst bij de Westerkerk, waar een aantal hof- digmtarissen haar opwachtte. De aan staande bruid gaf persoonlijk aanwijzin gen aan de hand van een werktekening. Later op de middag kwam de heer von Amsberg, in gezel"hap van zijn secretaris, mr. C. J. van Schelle, bij het kerkgebouw aan. Na een klein uur verliet het paar de Westerkerk. Buiten wachtten tientallen belangstellenden en een ongewoon groot aantal recher cheurs. De oud-commandant maritieme middelen in de hoofdstad, kapt. ter zee jhr. H. de Jonge van Ellemeet, is belast met de voorbereidingen van de huwelijksplechtigheid in de Wes terkerk. De heer de Jonge van Elle meet krijgt daarvoor een kamer in het stadhuis. Hij is lidmaat van de Nederlands Hervormde Kerk. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zijn de laatste tijd vaak in Amsterdam. Donderdag was de prin ses nog in het koninklijk paleis. Zij deed later kerstinkopen, evenals prins Bern- hard, die die dag in een zaak voor ge schenkartikelen in de Kalverstraat veel cadeaux liet inpakken. Zaterdag winkel de Claus von Amsberg in gezelschap van een Nederlandse vriend in de hoofdstad. Bij zijn terugkeer op de par keerplaats aan de Nieuwe Zijds Voor burgwal werd hij verrast door een fruit koopman die hem had herkend. De man bood de verloofde van de prinses spon taan een doos met fruit aan. DEN HAAG, 21 dec. Het Rode Kruis heeft per vliegtuig duizend mol tondekens per vliegtuig naar Karatsji gezonden, bestemd voor de slachtoffers van de stormramp in Oost-Pakistan. Het besloot ook levensmiddelen te zen den. 28 december gaan 18.000 blikjes rijst en tomaten naar Pakistan. Het Pakistaanse Rode kruis zal voor de verdeling zorgen. Met deze hulpver lening loopt men vooruit op een offi cieel verzoek van de internationale Li ga van Rode-Kruisverenigingen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 21 dec. De reclame-commissie van het bedrijf schap Horeca heeft aan de Sleeswijkrevue voor twee jaar een sub sidie van 75.000 gulden toegekend. Voor dat bedrag wekt de revue het publiek op „er eens uit te breken". Een en ander is hier gisteren gebleken tijdens een vergadering van het bedrijfschap. Voor het merendeel van de bestuursleden kwam deze wetenschap als een ver rassing. Ze werden ervan in kennis gesteld, toen een van de bestuur- deren zich beklaagde over het feit dat onmiddellijk na het gesub sidieerde nummertje. „Uit, goed voor U" een scène volgt waarin KLM-reizen naar het buitenland worden gepropageerd. En dat kon volgens het bestuurslid toch niet de bedoeling zijn. De kwestie Bijlmermeer is eindelijk aan Kaar oplossing toe. De tweede Kamer gaat in grote meerderheid akkoord met de tijdelijke toevoeging van de Bijlmermeerpolder en een stuk van Ouder-Amstel aan Amsterdam. De hoofdstad zelf zal dit gebied in biologische beeldspraak haar zuid oost lob geheten tot stedebouwkun dige ontwikkeling moeten brengen. Een gelukkige oplossing binnen bet raam van bet nog grotere geluk, dat er eindelijk een oplossing is. De legislatieve geschiedenis van de regeling is boeiender voor politici en staatsrechtsgeleerden dan voor ge wone burgers. Niettemin ware zij ook voor de laatsten attractief te maken als ter toelichting lichtbeelden van enkele topmomenten konden worden vertoond: het ogenblik waarop gister avond de oppositionele beer Geertse ma sprak van „een afgrijselijk mon strum zowel in staatsrechtelijk als in feitelijk opzichtOf bet moment waarop Scheps profeteerde: „Een goede dag in de geschiedenis van Amsterdam". Het is bij de gratie van de kabinetscrisis, dat bet door minis ter Toxopeus weinig voortvarend behandelde wetsontwerp dit jaar snel tot een goed einde kon worden ge bracht. Waarbij de lof minder toevalt aan de nieuwe bewindslieden, dan aan de vaste commissie voor Binnen landse Zaken, die staatssecretaris Westerbout een goede oplossing aan de band deed. Dat deze laatste de kwaliteit van de oplossing, voorname lijk door een socialist (Scheps) en een K.V.P.'er (Aarden) bedacht, onder kende, is natuurlijk op zich niet zonder verdienste. De grote voordelen van de gekozen oplossing zijn: de mogelijkheid tot een voortvarende ontwikkeling van de Bijlmermeerpolder door de gemeente, die daartoe bet best in staat is: het zelfstandig blijven van Ouder-Amstel met zijn eigen sfeer van landelijkheid: bet uitstel van een definitieve bestuur lijke indeling totdat er meer tekening zal zijn gekomen in de structuur van de agglomeratie Groot-Amsterdam. Het simplisme van een gespannen krachtenverhouding tussen de groot stedelijke moloch enerzijds en sterke randgemeenten anderzijds krijgt op die manier de kans te evolueren tot bet evenwichtiger beeld van een goed geleed samenstel van verscheiden heden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii De meelfabriek van Noury en Van der Lande (een onderdeel van het con cern Koninklijke Zwanenberg-Organon in Oss) is het tweede oude bedrijf in Deventer, waarvan binnen korte tijd bekend wordt dat het gaat sluiten. Op 10 december deelde de directie van een Texoprint-werkmaatschappij, de tex tielfabriek Ankersmit, mede tot slui ting te zullen overgaan. Het stopzetten van de produktie bij Ankersmit zal tus sen de 1.000 en ie 1.200 mensen hun werkkring kosten. De raad van bestuur deelt in een communiqué mede, dat het bedrijfsre sultaat van de meelfabriek reeds een aantal jaren aanleiding tot zorg heeft gegeven. De broodconsumptie loopt zo wel per hoofd van de bevolking als in absolute zin voortdurend terug. Dit heeft een overcapaciteit in de maalin- dustrie doen ontstaan. Bij voortzetting van de meelfabriek zou Noury en Van der Lande daarin verdere aanzienlijke investeringen heb ben moeten verrichten tot het berei ken van een grotere efficiency van haar bedrijf. Deze investeringen zouden echter het structurele probleem van de overcapaciteit in de maalindustrie in een enkel opzicht tot een oplossing rengen. De overcapaciteit en voorts de belemmerende maatregelen en voorschriften van de overheid, waaron der de maalindustrie moet werken, maken de verdere exploitatie van de meelfabriek voor Noury en Van der Lande niet verantwoord, zo wordt het besluit nader gemotiveerd. Noorwegen. Het Noorse Poolinsti- tuut heeft bekendgemaakt, dat de laag ste temperatuur, die vorige winter aan de Zuidpool werd gemeten, 94,5 graden Celsius onder nul was. Dit heeft men kunnen aflezen op een thermometer, die een Noorse geleerde vorig jaar aan de Zuidpool achterliet en die nu door een andere Noor is opgehaald. Het is de laagste temperatuur die ooit is geregis treerd. (AFP).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1