Moet regering het College van Rijksbemiddelaars inschakelen Geringe kans op overeenstemming in de Stic55 KERSTSTEMMING LANGS DE SINGEL Vrouw bekent aandeel moord Hilversummer Overleg textiel- cao in de mist Al een nieuwe baan voor 800 man PERSÉ. UNITE Fentener mas terug naar Zwitserland 1 MORRIS J MR. VAN LIER (P.v.d.A.) Horeca mag drankprijzen verhogen ■Am ';V Ég Vader mishandelt 6-jarig zoontje Irene drie dagen in Nederland lamsvacht jasjes Onbestendiger Cals: geen kloof tussen Soestdijk en Den Haag Aardschok velt kerktoren Luik Vakorganisaties bepalen vandaag hun standpunt Arbeidsbureau ,huis" Het nieuws VANDAAG Verder: En ^Myêm i M te V v 11 Memorie v. antwoord Geen adviseur aan het hof WERKNEMERS ZEER TELEURGESTELD FABRIEKSSLUITINGEN DEVENTER Verontrusting WOENSDAG 22 DECEMBER 1965 89ste JAARGANG No 32235 DEN HAAG, 22 dec. Minis ter Veldkamp heeft een idee over de hoogte van het minimumloon volgend jaar, maar wil het nog niet zeggen. Het kabinet moet er zich nog over beraden. Bovendien wil de minister het antwoord van de Stichting van de Arbeid af wachten op de brief die dit col lege gisteren van hem heeft ge had. Daarin wordt de Stichting gevraagd, of zij terwille van net loonpolitieke systeem als nog wil aaenten tot overeenstem ming te komen over de hoogte van het minimumioon volgend jaar. Zo niet, dan zal de regering via net College van Rijksbemidde laars deze aangelegenheid regelen. iiiifl? v W':I 4 MM* De kerstboommarkt langs de Singel in Amsterdam doet deze dagen goede zaken. Verlichte kraampjes geven een gezellige sfeer aan het geheel, waar tot laat in de avond bezoekers hun kerstbomen komen kopen. Thuis om het leven gebracht SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN B.3.I1 VOOR VERZENDING STA De heren van het arbeidsbureau in Deventer hebben het de ont slagen arbeiders van Ankersmit zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Zij zijn naar de ontslagenen toegekomen en hebben een kantoor ingericht in de fabriek. Op de foto: De ambtenaren ontvangen enige slachtoffers van het massale ontslag. Op de achtergrond een luchtfoto van het fabriekscomplex van Ankersmit. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF SO een! per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per mil imeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per weeic, J S,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. Minister Veldkamp zegt niets over hoogte minimumloon (Van onze verslaggever) De jonge Westlandse tuinder A. van den Akker en zijn vrouw leven reeds een week vol span ning en angst. Want in acht dagen tijd is hun bedrijf viermaal door vernielzuchtige handen getrof fen, hetgeen een schade van enkele tienduizenden guldens heeft veroor zaakt. Ook andere tuinders in de om geving zijn het slachtoffer geworden van dit vandalisme, hoewel bij hen de schade niet zo groot was. De rijks politie in de Lier zoekt met man en macht naar de schuldigen. Verdere bijzonderheden over deze trieste af faire op pagina 7. Enige senatoren hebben in de Eerste Kamer bij de financiële be schouwingen gewezen op het inflatie gevaar. Prof. Zijlstra noemde Neder, land zelfs een autonome inflatie- haard. Ook de belastingspaarbrieven konden vele senatoren niet bekoren. Bijzonderheden op pagina 5. Volkomen onverwachts voor een na-Olympisch jaar, waarin de grote atleten of een jaar „rusten" of zich geheel en al uit de wedstrijd sport terugtrekken, werden dit jaar liefst 47 wereldrecords gebroken. Op onze sportpagina een terugblik over het atletiekjaar 1965 met de meest in het oog lopende presta ties van Clarke, Jazy, Keino, Mat- son, Zsivotsky en Danek. De inwo ners van Spitsburg zijn een Grape fruit-hal rijk. Wat dat precies is, wordt u duidelijk gemaakt in woord en beeld op de dagelijkse sportpagi- Gebleken is dat ruim 5% miljoen Nederlanders boven de 15 jaar naar het Marathon-jubileumprogram ma van de KRO-t.v. hebben gekeken. Meer hierover vindt men op onze radio- en t.v.-pagina, waarop ook de Amsterdamse cineast Johan van der Keuken vertelt hoe hij de woning nood in beeld heeft gebracht. Op de strippagina kan men lezen hoe men op Tweede Kerstdag met weinig moeite een smakelijke maal tijd kan bereiden. Regionaal nieuws op pagina 3. Verder dan te zeggen, dat hij een idee had, wilde minister Veldkamp gis teren met gaan in de Tweede Kamer, waar het debat over de begroting van het departement van Sociale Zaken (Volksgezondheid is gisteren niet aan de orde geweest) grotendeels handelde over de loonpolitiea. De Kamer heeft de behandeling van de begroting voor al aangegrepen ais een gelegenheid om in te gaan op de hoogst actuele zaak van het minimumloon. Deze zaak is gisteren van de morgen af actueel geweest, 's Morgens name lijk ontving ae Stichting van de Arbeid Dovengenoemae brief van dr. Veldkamp Daarin kondigt de bewindsman ook aan de Sociaal-Economische Raad om ad vies te zullen vragen over een wette- iijKe regeling van het minimuminko men. De vervanging van de uitdrukking „loon" door „inkomen" duidt op wat minister Veldkamp gisteravond het „kardinale punt" van het vraagstuk noemde. De minister wil er van ai, dat de norm voor het minimumloon een opwaartse invloed heeft op de stijging van de lonen, doordat deze norm wordt verwerkt in de loonschalen van de col lectieve arbeidsovereenkomsten. De minister wil, dat ook bij het vaststellen van het minimumloon voor volgend jaar al waarborgen worden geschapen, d.at het niet wordt verwerkt in de loon schalen. Met een wettelijke regeling beoogt hij voorts de loononderhandelin gen te ontlasten van elk jaar terug kerende strijd over de beloning van de laagst betaalden. De minister werd gisteravond gepre zen om zijn initiatieven. Hij zelf zei goede hoop te hebben, dat de SER het eens zal worden over een wettelijke re geling van het minimuminkomen. Om nij dezelfde hoop koestert inzake zijn verzoek aan de Stichting nog eens te proberen tot overeenstemming te ko men over de hoogte van het minimum loon volgend jaar, kon uit geen enkel woord van de bewindsman worden op gemaakt. Mr. Th. van Lier liet zich daar wel over uiit. Hij sprak van een „zeer geringe kans op overeenstem ming". Ook de activiteit van een groepje NVV-bestuurders onder leiding van voorzitter A. H. Kloos en van een groepje secretarissen van het Neder lands Katholiek Werkgevers Verbond met aanvankelijk voorzitter H. F. Terwindt aan het hoofd en later al- (Vervolg op pagina 7) DEN HAAG, 22 dec. In de gisteren gehouden bespreking tussen vertegen woordigers van het bedrijfschap Hore ca en het ministerie van Economische Zaken is overeenstemming bereikt over een wijziging van de prijzenbeschik- king voor het Horeca-bedrijf. Dit naar aanleiding van de momenteel bij de Eerste Kamer in behandeling zijnde wetsontwerpen tot verhoging van de alcoholaccijns en de omzetbelasting op alcoholhoudende dranken. De minister van Economische Zaken s bereid de daaruit voor de Horeca- sector voortvloeiende lastenverzwa ring als externe kosten aan te merken en deze in de prijzen te laten door be rekenen, evenals enige andere kosten stijgingen van externe aard. In verband hiermede zal de prijzen- beschikking Horecabedrijven 1965 per 1 januari 1966 als volgt worden gewij zigd: de prijzen voor gedistilleerde dranken beneden 1 gulden per verstrek king kunnen worden verhoogd met 10 cent boven de thans toegestane prijs, de prijzen voor gedistilleerde dranken van 1 gulden en meer per verstrek king kunnen worden verhoogd naar ra to der verhoging der inkoopsprijzen, welke het gevolg is van de in over weging zijnde accijns- en omzetbelas tingverhoging. Voor bier zal de prijs verhoging 2 cent per verstrekking kun nen bedragen. "f. 5 .ft •S 'x SfiS&S#? Élite,. ?J ÏÈS Mwïi- a if KROMMENIE, 22 dec. De rijkspo litie heeft een 31-jarige inwoner uit de ze gemeente in arrest gesteld wegens mishandeling van zijn 6-jarig zoontje. De man wordt voorgeleid voor de of ficier van Justitie te Haarlem. De man wilde zijn zoontje, dat nog maar enkele maanden de lagere school bezoekt bijles geven in lezen. Omdat het kind volgens de inzichten van de vader niet genoeg zijn best deed ontaardde dit enkele malen in handtas telijkheden. Dinsdagavond wilde vader zijn zoontje opnieuw onderwijzen. Het kind dat normaal om zeven uur naar bed gaat werd het spoedig beu, waar op de vader het kind een geduchte af rammeling toediende en het op de grond gooide. De moeder vluchtte in wan hoop de woning uit en riep de politie te hulp die de vader in de politiecel op sloot. SCHIPHOL, 22 dec. Prinses Ire ne en haar man, prins Carel Hugo van Bourbon Parana, zijn er in geslaagd drie dagen In ons land door te bren gen zonder dat dit publiekelijk uitlek te. Het paar kwam zaterdagavond per KLM uit Madrid op Schiphol aan en is vanochtend per Austrian Airlines doorgevlogen naar Wenen. De boekingen voor beide vluchten werden verricht onder de naam „Her tog van Madrid". Het paar heeft zaterdag de verjaar dag van prinses Armgard op kasteel Warme!© meegevierd. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 22 dec. De 44-jarige arbeider A. P- Valk, wiens stoffelijk overschot vorige week m een sloot bij Houten (Utrecht) werd gevonden, is in zijn woning in Hilversum vermoord. Dit blijkt uit de bekentenis van zijn vrouw, die vanmorgen is gearresteerd. Zoals bekend heeft de reeds maandag inge sloten zwager van de vrouw, een be roepsmilitair, verklaard dat hij Valk op de avond van 1 december in het cen trum van Hilversum had ontmoet. Er zou een woordenwisseling zijn ontstaan, die in een handgemeen ontaardde. In de veronderstelling, dat zijn slachtoffer dood was, zou de militair hem verborgen hebben in de tuin van zijn pension. (AAvertentiesj Barteljorlsstr., Haarlem, tel. 15332 Leldsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 Amsterdam Verwachting geldig tot donder dagavond (opgemaakt 11.15 uur). Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk ma tige later krachtige, aan de kust wei- licht harde wind tussen zuidwest en zuid. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Donderdag zon: 08.47-16.31; maan: 09.40-16.43 DEN HAAG, 22 dec. Naar de me ning van minister-president Cals is voor een afzonderlijke ambtelijke ver trouwensman op het terrein van de mi nisteriële verantwoordelijkheid inzake het koninklijk huis geen plaats. De pre mier zegt dit in de gisteravond ver schenen memorie van antwoord over dit onderwerp, die is toegezonden aan de Tweede Kamer. Hierin wijst hij het verwijt van de hand, als zou er tussen „Soestdijk" en „Den Haag" althans in schijn, een afstand zijn gegroeid. Tussen koning en ministers en zeer in het bijzonder de minister-president bestaat een regelmatig persoon lijk, schriftelijk en telefonisch contact, aldus mr. Cals. Het voorstel van de zijde der Kamer om een adviseur aan het hof aan te stellen, wordt in de memorie van ant woord verworpen. De regering is van mening, zo wordt gesteld, dat tussen koning en ministers niet e.en dergelij ke adviseur moet worden geplaatst. De minister-president wijst er voorts op, dat vanuit de hofhouding in staatsza ken geen adviezen worden verstrekt. Een goede en tijdige voorlichting over aangelegenheden van het konink lijk huis is, naar het oordeel van mr. Cals in onze dagen meer dan ooit onmisbaar. Hij merkt op, dat mede door de ontwikkeling der communicatie media de privé-sfeer van de leden van het koninklijk huis merkbaar is inge perkt. De regering acht het van groot be lang, zo blijkt uit de memorie van antwoord, dat het vraagstuk van de ethiek en de grenzen van de massame dia ook in de kringen van pers en om roep aan de orde wordt gesteld. Het streven van de regering blijft er op gericht de openheid over de voorlich ting in een sfeer van vertrouwen met de publiciteitsmedia te bestendigen. HEERLEN, 22 dec. In Luik heeft zich gistermorgen een aardschok voor gedaan die twee tot drie seconden duur de. Ook in Maastricht en op verschil lende plaatsen in Zuid-Limburg werd de schok duidelijk waargenomen. Het epi-centrum lag in de Luikse wijk St. Walburgis. De kerk van St. Walburgis is beschadigd. Een gedeelte van de to ren kwam omlaag en heeft nogal wat schade aangericht in de kerk. In een Luiks warenhuis overleed een bejaarde vrouw van schrik aan een hartverlam ming. ENSCHEDE, 22 dec. De drie werknemersorganisaties in de textiel industrie zijn bijzonder teleurgesteld en ontstemd over het verloop van de on derhandelingen die gisteren met de werkgevers zijn gevoerd over de nieu we meerjarige c.a.o. Omdat de verte genwoordigers der vakorganisaties wei gerden hun wens „tot rechtstreekse be voordeling aan vakbondsleden" te la ten vervallen en evenmin het gesprek over het probleem voordelen voor ge- organiseerden los wilden maken van de onderhandelingen over de c.a.o., kwam men gezamenlijk tot de conclu sie dat het geen zin had de onderhan delingen op deze basis voort te zetten. Een afspraak voor een nieuwe bespre king werd niet gemaakt. De drie werk nemersorganisaties zouden vandaag in spoedvergadering bijeenkomen om hun standpunt te bepalen. De voorzitter van de algemene be drijfsbond textiel en kleding, Th. de Jong, verklaarde gisteravond dat hjj het bijzonder vreemd vindt dat de werk gevers de werknemersvoorstellen niet op de normale wijze hebben willen af werken, maar direct de kwestie geor- ganiseerden niet - georganiseerden aan de orde stelden. Zij wensten dat de werknemers hun voorstellen dienaan gaande zouden terugnemen, voor dat over de andere punten werd gedis cussieerd. Uit deze „vreemde voorwaarde' blijkt, volgens de heer De Jong, duide lijk dat zij kennelijk niet de bedoeling hadden de onderhandelingen serieus voort te zetten. De heer H. A. C. Huysmans, voor zitter van de katholieke bond van werknemers in het kleding- en tex tielbedrijf noemde het „geen stijl" dat de werkgevers niet wilden praten over de voorstellen van de bonden. Met nadruk stelde hij dat de werk gevers het gesprek hebben beëindigd, omdat zij vonden dat de werknemers delegatie onmogelijke eisen stelde. De werkgevers boden de bonden bij wijze van voorschot een „voorlopige" loonsverhoging van vijf procent aan, exclusief de huurcompensatie. De werknemers hadden voor de komen de drie jaar respectievelijk 8, 6 en 6 procent gevraagd. Als wij dit aanbod hadden aan vaard zouden wij onze onderhande lingspositie hebben ondergraven, al dus de heer Huysmans. die hieraan toevoegde dat de werknemers onmo gelijk ter vergadering direct een uit spraak konden doen over wat de werkgevers voorstelden ten aanzien van de voorrechten voor georgani- seerden en de loonsverhoging, zonder dat ook over de andere punten werd gesproken: zij willen het hele pak ket beoordelen en niet enkele onder delen daarvan afzonderlijk en van te voren. De heer R. Slok, penningmeester van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de textiel- en kleding bedrijven, verklaarde dat hij in zijn ruim dertigjarige loopbaan bij de vak beweging nog nooit zo teleurgesteld ge weest is als nu. (Advertentie) niet duur wel heerlijk parlementaire redacteur) (Van onze DEN HAAG. 22 dec. In vele ge vallen wordt de overheid tijdig inge licht over plannen om tot ingrijpende maatregelen over te gaan zoals bij de bedrijven in Deventer. Dr. De Meyer, staatssecretaris van Sociale Zaken, heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Hij zei er begrip voor te hebben dat het belang van het bedrijf in sommige gevallen dergelijke inlich tingen niet toelaat. Als voorbeeld van een bedrijf dat gewaarschuwd heeft noemde hij Noury en Van der Lande. De staatssecretaris wist een week ge leden reeds dat ook daar moeilijkhe den waren en dat personeel zou wor den ontslagen. „En wat doet u nu voor de men sen?" vroeg hem de communist Hoek stra. Het antwoord was: „Ons gehele apparaat van het Arbeidsbureau ten dienste stellen van degenen die werk zoeken". Ook bij Ankersmit, die niet gewaarschuwd had, heeft het departe ment van Sociale Zaken, zjj het pas afgelopen maandag maatregelen ge troffen. In het bedrijf zelf heeft het ar beidsbureau een kantoor ingericht, waar werkzoekenden terecht kunnen. Er zijn voor de duizend ontslagen arbeiders reeds 800 concrete aanvragen voor nieuwe betrekkingen verzameld. Het zijn arbeidsplaatsen in of dicht in de omgeving van het rayon Deventer. De staatssecretaris sprak de verwachting uit, dat de begrijpelijke ongerustheid hierdoor wat zal kunnen worden be perkt. Als uiterste maatregel vergewist het departement zich nog van de mogelijk heid om eventueel extra „aanvullende werkgelegenheid" aan te wenden wan neer niet iedereen geholpen zou kun nen worden. Op aandringen van de Kamer heeft de staatssecretaris de toe zegging gedaan, dat vooral hoofdarbei ders en ook de ouderen onder het per soneel met extra zorg zullen worden behandeld. Mr. Aalberse (KVP) gaf zijn ver ontrusting t« kennen over de wijze waarop de arbeiders in het bedrijf van Ankersmit plotseling voor vol dongen feiten ziin geplaatst. „Het is niet te geloven, dat zoiets in 1965 nog mogelijk is. Wat hier gebeurd is, is een duidelijke aansporing om zo snel mogelijk de wijziging van de ondernemingsstructuur aan te pak ken", zo was zijn conclusie. Hij wees op de regeling van de problematiek in Limburg, om aan te tonen hoe zo iets moest worden aangepakt. Niet alleen van de financieel-economische kant, maar ook van de sociale kant. Uit een oogpunt van rechtszekerheid en sociale voorziening ligt hier voor de regering een zeer begrijpelijke taak, aldus mr. Aalberse die zijn maidenspeech hield. (Advertentie) TELEF. 02500 19105 <&tar>laar S I ttS 5 NAAK BINNEN- EN BUITENLAND UW GRAMMOFOONPLAAT (Advertentie) NYLON TAPIJT SCHIPHOL, 22 dec. De 44-jarige Henri Louis Fentener van Vlissingen is vanochtend triomfantelijk met een kolos sale appel en een boog en met wat h(j noemt een geadopteerd zusje van 24 jaar uit Engeland van Schiphol teruggevlo gen naar Genève, dat hjj op 10 oktober na een uitwijzing door de federale Zwit serse regering had moeten verlaten. „Ik heb dat alles aan u te danken, heren," zei hij met Franse zwier tot de verzamelde leden van pers en radio. „Ik zeg altijd: een advocaat kun je aan de kant zetten, heb ik ook meer malen gedaan, maar maak geen ruzie met de pers." Inderdaad heeft zijn zaak (de villa, die hij vijf jaar geleden in het dorpje Saint Sulpice 5 km buiten Lausanne liet bouwen en die volgens aanvankelijke Zwitserse berekeningen 40 cm te hoog zou zijn) meer nog dan in ons land be roering gewekt in Zwitserland, waar de pers zelfs vanochtend al meldde, dat de omstreden Van Vlissingen terug zou keren. Intussen is de kwestie nog altijd ac tueel, want voor zover Van Vlissingen weet, zullen in januari ook zijn vrouw en kinderen en zelfs zijn bejaarde moe der, die in een naburige villa in Saint Suplice woont door de onverbiddelijke Zwitserse autoriteiten worden uitgewe zen. 25 januari zou zijn villa moeten worden afgebroken. Fentener werd vlak voor nij moest instappen aan de telefoon geroepen. Het bleek zijn vrouw in Zwitserland te zijn, die hem de vreugdevolle boodschap deed, dat er een toelatingsvergunning gezonden was naar de Zwitserse lega tie in den Haag. Of hij die eerst nog even wilde halen. Maar dat deed van Vlissingen niet. „Er staat in Genève een leger Zwit serse en internationale pers op mij te wachten. Als de grensbewaking me op grond van een formaliteit niet wil toe laten, dan zeg ik tegen die jongens: ik moet zoals u ziet helaas nog even terugvliegen naar Nederland, want daar moet ik van de heren een papiertje ophalen, en dat doe ik dan ook".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1